اکوسیستم Iconiq: اولین گروه سرمایه‌گذاری خطرپذیر غیرمتمرکز

سرمایه گذاری خطرپذیر در بلاک چین

با وجود مزایایی همچون غیرمتمرکز بودن، امکان مشارکت مالی افراد فراتر از مرزها و پتانسیل بالای ایجاد ثروت که در ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک‌چین وجود دارد، عجیب نیست که شاهد رشد گسترده دارایی‌های دیجیتال در صنایع و حوزه‌های مختلف باشیم.

با وجودیکه هنوز ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بنیادی ارزهای رمزنگاری‌شده (بلاک‌چین) در دل جامعه رخنه نکرده ولی روز به روز راهکارها و سرویس‌های جدیدی عرضه می‌شوند که ارزهای رمزنگاری‌شده را پله به پله به این هدف نزدیک‌تر می‌کنند.

علاوه بر گسترش ارزهای دیجیتال و افزایش مقیاس‌پذیری آن از طریق پلتفرم‌ها و سرویس‌های جدید، فعالان این صنعت امیدوارند با ساختاربندی و قانون‌گذاری صحیح در آینده‌ای نزدیک، موسسات سرمایه‌گذاری که اکنون در بازارهای مالی سنتی فعال هستند نیز وارد حوزه ارزهای دیجیتال شوند که در این صورت سرمایه عظیم شرکت‌های سرمایه‌گذاری و موسسات مالی بزرگ به این بازار وارد خواهد شد.

عناوین مطلب:

شاید یکی از مهمترین دلایلی که هنوز موسسات مالی و بخش بزرگ جامعه، سرمایه خود را وارد بازار ارزهای رمزنگاری‌شده نکرده‌اند، نبود ساختار مشخص در بازار ارزهای رمزنگاری‌شده است.

علاوه بر این، کمبودی که در حوزه دارایی‌های دیجیتال وجود دارد، عدم اطمینان از کیفیت است که اغلب در بازارهای مالی سنتی شاهد هستیم، نوعی اطمینان به موسسات و افراد شرکت‌کننده در بازار داده می‌شود ولی هنوز این اطمینان در آن سطحی که اشاره شد در حوزه ارزهای دیجیتال وجود ندارد.

در حال حاضر وضعیت بگونه‌ای است که ابزارهای مالی قانون‌گذاری‌شده‌ی بسیار مفیدی همانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری (ETF ها) در دنیای ارزهای دیجیتال شکل نگرفته‌اند.

حال که صحبت از ETF شد، ETF ها در واقع صندوق‌های قابل معامله در بورس هستند و اشخاص می‌توانند واحدهای این صندوق‌ها را از طریق کارگزاران خریداری کنند. ETF ها یکی از ابزارهای مالی ارزشمند محسوب می‌شوند که برای سرمایه‌گذاری اشخاص عادی ایجاد شده‌اند و مزایای زیادی دارند. اگر بطور اصولی از آنها استفاده شود، یک وسیله عالی برای رسیدن به اهداف سرمایه‌گذاری هستند.

بیشتر بخوانید: مفهوم ETF چیست؟

ETF ها برای انواع دارایی‌های مختلف ایجاد شده‌اند و امروزه می‌تواند ETF هایی که انواع دارایی‌ها همانند کالا، ارز و انواع اوراق بهادار در آن مدیریت می‌شود را یافت.

وضعیت سرمایه‌گذاری در ICO ها

حجم عظیم سرمایه‌ای که از طریق ICO ها جمع‌آوری می‌شود توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است.

در نمودار زیر که از سایت icobench نقل شده، میزان سرمایه جمع‌آوری شده در سال 2018 (تاکنون) را مشاهده می‌کنید:

آمار جذب سرمایه ICO

همانطور که مشاهده می‌کنید در برخی از ماه‌ها بیش از 1.5 میلیارد دلار سرمایه توسط ICO ها جمع‌آوری شده که رقم قابل توجهی محسوب می‌شود.

با این وجود، عدم موفقیت بسیاری از ICO ها، وجود کلاهبرداران و سایر عوامل و گذشته از همه این موارد، عدم انتخاب ICO مناسب از سوی سرمایه‌گذاران، باعث شده سرمایه‌گذاران نتوانند به بازدهی موردانتظار خود برسند.

در واقع براساس آمارهای icorating.com تفاوت بین بازدهی ICO ها در سه‌ماهه اول 2018 نسبت به سه‌ماهه سوم سال بسیار زیاد است. در سه‌ماهه اول، ICO ها بطور متوسط 55 درصد بازدهی داشته‌اند ولی در سه‌ماهه دوم این بازدهی بطور متوسط 55- درصد بوده است (بازدهی منفی و زیان). البته فشاری که اخبار منفی، بازار نزولی و قوانین بر بازار ارزهای رمزنگاری‌شده آورد در این بازدهی بی‌تاثیر نبوده است.

بنابراین کسب سود از ICO ها به همین راحتی نیست و تعداد زیادی از آنها یا شکست می‌خورند یا ارزش توکن آنها پس از مدتی به شدت سقوط می‌کند. ICO های موفقی نیز وجود داشته‌اند که نمونه‌های آنها را در لینک زیر معرفی کرده‌ایم.

در این رابطه بیشتر بخوانید:

مفهوم ICO چیست؟

شناسایی ICO های جعلی و کلاهبردار

با داغ شدن بازار ارزهای دیجیتال و هجوم سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی به این بازار، نیاز به ETF ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری که بتوانند همانند ذات ارزهای دیجیتال، به شکلی غیرمتمرکز فعالیت کنند و مدیریت سرمایه سرمایه‌گذاران را بدست بگیرند احساس می‌‌شود.

همچنین با رشد روزافزون ICO ها و عدم دسترسی افراد عادی به اطلاعات موثق و عدم مهارت در انتخاب ICO های مناسب برای سرمایه‌گذاری، وجود سرویس‌هایی که بتوانند در این حوزه پرریسک فعالیت کنند و با متنوع‌سازی دارایی‌ها و تخصص خود، مدیریت سرمایه افراد را بر عهده بگیرند یک نیاز اساسی است.

هلدینگ Iconiq

 هلدینگ Iconiq در اوایل 2017 پروژه Iconiq Lab را راه‌اندازی کرد تا یک سرویس حرفه‌ای برای مدیریت دارایی‌های دیجیتال ارائه دهد که اولین کلاب غیرمتمرکز سرمایه‌گذاری خطرپذیر است.

سرمایه‌گذاری خطرپذیر (به انگلیسی: Venture Capital) که از آن با عنوان‌های «سرمایه‌گذاری جسورانه» یا «سرمایه‌گذاری کارآفرینی» نیز نام می‌برند، عبارت است از تأمین سرمایه لازم برای شرکت‌ها و کسب‌وکارهای نوپا (استارت آپ) و کارآفرین که مستعد جهش و رشد ارزش و البته ریسک فراوانی است.

Iconiq Lab امکان تامین سرمایه برای استارت‌آپ‌های بلاک‌چین و فرصت‌های سرمایه‌گذاری باکیفیت را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند. اینکار از طریق کلوب سرمایه‌گذاری خطرپذیر و یک شتاب‌دهنده ICO انجام می‌گیرد.

شتاب‌دهنده استارتاپ (انگلیسی: Seed accelerator یا Startup accelerator) یا به اختصار شتاب‌دهنده، از ابتدای کار یک استارتاپ یا مراحل پیشرفته‌تر مانند MVP (Minimum Viable Product) که حداقل محصول قابل ارائه می‌باشد یا حتی نسخه دموی محصول، آن را تحت پوشش خود در می‌آورند و برای این کار از میان شرکت‌کنندگان، ایده‌هایی را انتخاب می‌کند و پشتیبانی مالی، راهنمایی و… را به آنها ارائه می‌نماید.

در ادامه، یکی دیگر از زیرمجموعه‌های هلدینگ Iconiq، شرکت Iconiq Funds ایجاد خواهد شد تا سری صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر شاخص برای مدیریت دارایی‌های دیجیتال را راه‌اندازی کند.  Iconiq Funds روی ارزهای دیجیتال برتر بازار کار می‌کند و همچنین پلتفرم ‘مدیریت دارایی به عنوان سرویس’ یا اصطلاحا Asset Manager as a Service (به اختصار AMaaS) را ارائه می‌نماید.

موتور محرک کل این اکوسیستم که هدف آن مدیریت دارایی‌های دیجیتال است توکن ICNQ خواهد بود.

Iconiq Funds از طریق پلتفرم اختصاصی خود، مدیریت حرفه‌ای دارایی‌های دیجیتال را با ابزارهای قانونمند و ساختاریافته ارائه می‌کند. با ادغام داده‌های ویژه از بازار، انجام معاملات، حسابرسی و ابزارهای انطباقی، سرمایه‌گذاران علاقه‌مند می‌توانند ابزارها و ساختارهای سنتی همانند ETF ها را به کار گرفته و وارد بازار پرشتاب ارزهای رمزنگاری‌شده شوند.

کل اکوسیستم هلدینگ Iconiq شامل Iconiq Lab، Iconiq Funds و Iconiq Media است که در ادامه توضیحات بیشتر این بخش‌ها را می‌خوانید..

هر کدام از واحدهای کسب و کاری هلدینگ Iconiq، به شکلی خاص از توکن ICNQ استفاده می‌کنند.

 Iconiq Lab

Iconiq Lab در اوایل 2017 تاسیس شده، اولین کلوب غیرمتمرکز سرمایه‌گذاری خطرپذیر در دنیاست که توسط شتاب‌دهنده ICO خودش آغاز به کار کرده است.

Iconiq Lab که اخیرا به عنوان یکی از 3 شتاب‌دهنده برتر آلمان نام‌گذاری شده، خدمات تامین سرمایه برای راه‌اندازی شرکت‌های جدید را ارئه می‌دهد و همچنین فرصت‌های سرمایه‌گذاری گسترده‌ و دست‌چین شده را برای سرمایه‌گذاری در ICO ها فراهم می‌آورد.

کلوب غیرمتمرکز سرمایه‌گذاری خطرپذیر

به عنوان اولین کلوب غیرمتمرکز سرمایه‌گذاری خطرپذیر در دنیا، خاص‌ترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ICO ها از طریق شرکت در پیش‌فروش‌های توکن برای دارندگان توکن ICNQ فراهم می‌شود.

برنامه شتاب‌دهنده

استارت‌آپ‌هایی که توکن خود را منتشر می‌کنند و پروژه‌های بلاک‌چین می‌توانند سرمایه موردنیاز، ابزارها و راهنمایی لازم برای تامین سرمایه جهت تحقق بخشیدن به چشم‌انداز خود را بدست آورند. تاکنون Iconiq بیش از 500 تقاضا برای سرمایه‌گذاری داشته که از بین این تعداد، 9 مورد از آنها انتخاب شده است. بیش از 1 میلیون یورو نیز برای شرکت‌های موجود در این برنامه اختصاص یافته است.

مشاوره سازمانی

Iconiq Lab سرویس‌های مشاوره متعددی در خصوص فروش توکن و تکنولوژی بلاک‌چین به شرکت‌های کوچک تا متوسط و حتی شرکت‌های فورچون 500 ارائه داده است.

توکنایز کردن اوراق بهادار و ابزارهای مالی

تیم Iconiq Lab به ادغام اوراق بهادار و ابزارهای مالی با تکنولوژی بلاک‌چین (توکنایز کردن آنها) اعتقاد دارد. در همین راستا، Iconiq Lab در حال آماده‌سازی است تا برای استارت‌آپ‌ها و مشتریان خود از طریق برنامه شتاب‌دهنده و سرویس‌های مشاوره سازمانی، توکن‌های اوراق بهادار منتشر کند.

برنامه‌های گسترش کسب و کار

Iconiq Lab هم‌اکنون در اروپا و آمریکا گسترش یافته و در حال گسترش حضور خود در آسیاست.

تیم پروژه در نظر دارد ماهانه 2 تا 3 فرصت مناسب برای سرمایه‌گذاری در ICO ها ارائه کند و هدف تیم رساندن این فرصت‌ها به 20 تا 25 مورد ICO در سال است تا بتواند به کلوب سرمایه‌گذاران خطرپذیر ICNQ ارزش و منفعت بیشتری برساند.

همکاری با شرکت‌های بزرگ و کوچک

شرکت‌های بزرگ از جمله شرکت‌های فورچون 500 و شرکت‌های پذیرفته شده در بورس‌ها با Iconiq Lab وارد مذاکره می‌شوند تا بتوانند برنامه فروش توکن خود را اجرایی کنند. با پیوستن چنین مشتریانی به Iconiq Lab، کیفیت و تعداد ICO های پیشنهادی به کلوب ICNQ رشد می‌کند.

Iconiq Funds

Iconiq Funds از طریق سری صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک مبتنی بر شاخص که به شکلی حرفه‌ای مدیریت می‌شود، به سرمایه‌گذاران خود فرصت متنوع‌سازی سرمایه‌گذاری‌های انجام گرفته در ارزهای دیجیتال را می‌دهد.

این صندوق که در سال 2018 آغاز به کار کرده، با ادغام داده‌های بازار، انجام معاملات، محافظت از سرمایه، حسابرسی و ابزارهای انطباقی، ابزارها و ساختارهای سنتی همانند ETF ها را به کار گرفته و سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی را قادر می‌سازد وارد بازاری با رشد بالا شوند.

در ماه نوامبر 2018، اولین صندوق Iconiq در کشور مالت راه‌اندازی می‌شود. این صندوق اجازه خواهد داشت تا 100 میلیون یورو دارایی تحت مدیریت داشته باشد و ممکن است فقط عضویت سرمایه‌گذاران حرفه‌ای را بپذیرد. درخواست این صندوق در حال حاضر تحت بررسی مسئولان مالی در کشور مالت است.

اقتصاد مبتنی بر توکن ICNQ 

هلدینگ Iconiq به عنوان یک شتاب‌دهنده شناخته‌شده برای ICO ها، از طریق تحقیقات گسترده بازار و تجربیات کسب شده یک چارچوب کارآمد برای توکن ICNQ ایجاد کرده است.

بکارگیری توکن‌های کاربردپذیر باید بگونه‌ای باشد که:

از طریق انگیزه دادن به نگهداری توکن، عرضه توکن را محدود کند: خریداران توکن ICNQ تشویق می‌شوند تا با انگیزه عضویت در کلوب ICNQ و برنامه‌های پاداش‌دهی، توکن‌های خریداری شده را نگهداری کنند و این توکن‌ها توسط خریداران در بازار عرضه نشود.

از طریق رشد سرویس اکوسیستم و ایجاد کاربرد برای توکن، تقاضا را افزایش دهد: هلدینگ Iconiq و واحدهای آن، بطور مرتب محصولات و سرویس‌های جدیدی را در اکوسیستم ICNQ ایجاد و منتشر می‌کنند تا تقاضای افراد برای عضویت و استفاده از منافع آن را افزایش دهند. شرکت‌های شتاب‌دهنده Iconiq Lab باید بعد از تکمیل فروش توکن، بخشی از کارمزد خود را با توکن ICNQ پرداخت کنند.
علاوه بر این، همه صندوق‌های انتشار یافته باید هزینه مدیریت‌شان را در قالب توکن ICNQ به مدیر دارایی (یعنی Iconiq Funds) پرداخت نمایند.

از طریق سوزاندن توکن‌ها، عرضه توکن را متعادل سازد: 10 درصد از کل توکن‌‌هایی که شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ Iconiq به عنوان وچرهای بازخریدشده دریافت می‌کنند در بازه‌های سه‌ماهه سوزانده می‌شود. اینکار باعث خواهد شد عضویت کلوب ICNQ حالتی اختصاصی داشته باشد زیرا عرضه توکن ICNQ محدود خواهد بود.

از طریق برنامه‌های پاداش‌دهی موجود در اکوسیستم، به رفتار کاربران پاداش دهد: هلدینگ Iconiq به رفتارهای خاص انجام گرفته توسط کاربران در اکوسیستم، توکن‌های ICNQ را در قالب یک برنامه پاداش‌دهی پرداخت می‌کند تا کاربران ترغیب به مشارکت فعالانه و سازنده در اکوسیستم شوند.

این چارچوب در طراحی توکن ICNQ پیاده‌سازی شده تا در نهایت، عرضه توکن کمتر شود و تقاضا برای آن در طول زمان افزایش یابد.

موارد استفاده توکن ICNQ

 • دارندگان توکن ICNQ حق دسترسی به این خدمات را خواهند داشت و علاوه بر این، این توکن در هر زمان قابل نقد شدن خواهد بود.
 • دارندگان توکن ICNQ، با کارمزد کمتری به پیش‌فروش‌های اختصاصی توکن پروژه‌ها در Iconiq Lab و Iconiq Funds دسترسی خواهند یافت.
 • توکن ICNQ برای پرداخت کلیه هزینه‌های مدیریتی استفاده خواهد شد.
 • 10 درصد از توکن‌هایی که بازخرید شده‌اند طی بازه‌های سه‌ماهه سوزانده می‌شوند.
 • برای کاربرانی که مدتی طولانی عضو کلوب هستند، انگیزاننده‌هایی در قالب برنامه پاداش‌دهی وجود خواهد داشت که در قالب توکن ICNQ پرداخت می‌شود.

تیم پروژه

مدیریت ارشد اجرایی و رهبری هلدینگ Iconiq را پاتریک لوری (Patrick Lowry)، ماکسیمیلان لوتنشلگر (Maximilian Lautenschläger) و دومینیک وارد (Dominic Ward) بر عهده دارند.

پاتریک لوری در حوزه سرمایه‌گذاری خطرپذیر فعال بوده و یک‌دهه تجربه در صنعت مالی دارد. پاتریک، حسابرس شرکت‌های بزرگی همچون ونگارد و بلک‌راک بوده است و مدرک MBA، CPA و BS در مالی و حسابداری را داراست.

ماکسیمیلان لوتنشلگر با علاقه وافر خود به تکنولوژی بلاک‌چین، در حوزه سرمایه‌گذاری خطرپذیر نیز فعال بوده و سال‌ها تجربه در زمینه مشاوره و ایجاد شرکت‌ها و استارت‌آپ‌ها و حوزه فین‌تک دارد. او دارای مدرک کارشناسی در کنترل، و همچنین مدرک MBA و CAIA است.

دومینیک وارد (Dominic Ward) یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای است که در حوزه مالی و همچنین فین‌تک سال‌ها تجربه دارد. دومینیک رهبر ارشد سابق در Startup52، مربی Startup Bootcamp و همکار شرکت Avalon Capital Management بوده و دارای مدرک کارشناسی در اقتصاد است.

عرضه توکن ICNQ

در آپریل 2018، به میزان 20 میلیون توکن ICNQ منتشر شد.

از این تعداد توکن، 4.1 میلیون در فاز پیش‌فروش به فروش رسید و 2 میلیون یورو سرمایه جمع‌آوری گردید. تیم هلدینگ ICNQ نیز 3 میلیون توکن خریداری کرده که به مدت 12 ماه قفل خواهد ماند و امکان فروش آن برای آنها وجود نخواهد داشت.

2.9 میلیون توکن نیز سوزانده شده و اکنون 10 میلیون توکن برای عرضه عمومی در دسترس است تا تیم پروژه به هدف هارد‌کپ 10 میلیون یورویی که برای تامین سرمایه این پروژه در نظر گرفته شده دست یابد.

توکن ICNQ یک توکن استاندارد ERC20 بر پایه شبکه اتریوم است، قرارداد هوشمند این ICO توسط solidified.io یکی از معتبرترین سرویس‌های بررسی قراردادهای هوشمند مورد حسابرسی قرار گرفته است تا از کیفیت و امنیت عرضه توکن ICNQ اطمینان حاصل شود.

سخن آخر

هلدینگ Iconiq با 3 زیرشاخه با عناوین Iconiq Lab، Iconiq funds و Iconiq Media یک اکوسیستم مدیریت دارایی‌های دیجیتال ایجاد می‌کند.

Iconiq Lab اولین گروه سرمایه‌گذاری خطرپذیر غیرمتمرکز است. Iconiq Lab به شرکت‌هایی که قصد انتشار توکن یا بلاک‌چین اختصاصی خود را دارند، ابزارها و راهنمایی‌های لازم برای جذب موفقیت‌آمیز سرمایه را می‌دهد.  تا به امروز، این شرکت بیش از 500 درخواست را بررسی کرده و از بین آنها 9 مورد را برای پیوستن به آن انتخاب نموده است. بیش از 1 میلیون یورو نیز برای این شرکت‌های نوپا اختصاص داده شده است.

Iconiq Lab همچنین همکار استراتژیک FinLab AG است. (یکی از شرکت‌های آلمانی حوزه فین‌تک و موسس شرکت‌هاست که سهام آن در بورس اوراق بهادار معامله می‌شود)

تیم Iconiq Funds نیز با اهرم‌ساختن تجربه خود در بورس اوراق بهادار آلمان و به عنوان حسابرس سابق شرکت ونگارد (بزرگترین شرکت ارائه‌دهنده صندوق‌های مبتنی بر شاخص) در نظر دارد ETF و ETN خود را در سال 2019 راه‌اندازی کند تا ارزش و منفعت بیشتری برای اکوسیستم ICNQ و سرمایه‌گذاران این صندوق‌ها به همراه آورد.

بنابراین طبق توضیحات ذکر شده، Iconiq به دو گروه عمده خدمات خود را ارائه می‌دهد که شامل سرمایه‌گذاران هستند که به عنوان اعضای کلوب ICNQ در می‌آیند و می‌توانند از فرصت‌های سرمایه‌گذاری منحصربه‌فرد و دست‌چین شده بهره‌مند شوند.

دومین گروه، استارت‌آپ‌ها و شرکت‌هایی هستند که مایلند ICO و عرضه عمومی توکن خود را اجرایی کنند که به این افراد خدمات توسعه کسب و کار و بازاریابی ICO، امکان اتصال به شبکه گسترده‌ای از مشارکت‌کنندگان در ICO ها، دسترسی منحصربه‌فرد به متخصصان صنعت و… ارائه می‌شود.

وجود تیمی با تجربه بالا در حوزه مالی و فین‌تک، ایده عالی و نیاز بازار به این خدمات، دلایلی هستند که فروش توکن ICNQ را به یکی از ICO های جذاب تبدیل کرده ‌است.

آیا این مطلب مفید بود؟
‌بله‌‌خیر‌

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
0 0 رای
به مطلب امتیاز دهید:
اشتراک
اطلاع از
guest

4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سامی

سلام
Unique finance هم نامعتبر هست

امیر

سلام نحوه خریدش به چه صورتی هست؟

مطالب مرتبط

blank

در بورسینس از 10 سال گذشته تاکنون، تلاش ما این بوده به شما کمک کنیم:

 • ترید و سرمایه‌گذاری اصولی را شروع کنید
 • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
 • از سرمایه‌تان برای کسب سود بیشتر استفاده کنید
 • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

درباره بورسینس بیشتر بخوانید 

blank
4
0
از دیدگاه‌ شما استقبال می‌کنیمx