چرا NFT میمون‌های بی‌حوصله (Bored Ape) اینقدر گران شدند؟!

فرزاد ادیب
فرزاد ادیب
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
NFT میمون بی‌حوصله

NFT میمون یکی از پروژه‌های ان اف تی محبوب و شاخص است که توجه سرمایه گذاران زیادی از جمله افراد مشهور برجسته ای از جمله جاستین بیبر و امینم را به خود جلب کرده است.

باشگاه میمون بی حوصله شامل کلکسیونی از 10 هزار توکن ان اف تی مبتنی بر بلاکچین اتریوم است که در سال 2021 راه اندازی شد. در ادامه این مطلب به این بحث خواهیم پرداخت که چرا NFT میمون این‌‌قدر گران شده است و دلیل اصلی محبوبیت آن چیست؟

بررسی کلکسیون NFT میمون

چطور ممکن است کاریکاتور دیجیتالی یک میمون بی‌حوصله تقریباً نیم میلیون دلار ارزش داشته باشد؟!

حتی این حقیقت که در صنعت ارزهای دیجیتال خریدهای مضحک این چنینی بسیار رایج است هم نمی‌تواند چنین قیمتی را توجیه کند؛ یکی از این خریدهای به ظاهر غیرمنطقی مربوط به خواننده معروف رپ، Eminem، است که تقریباً 460,000 دلار بابت یک میمون ان اف تی کارتونی پرداخت کرد!

این میمون یکی از 10,000 میمون موجود در یک مجموعه توکن‌های غیر مثلی (NFT) به نام باشگاه قایق‌رانی میمون بی‌حوصله (Bored Ape Yacht Club) یا به اختصار BAYC است!

طبیعتاً در ذهن شما هم سؤالات زیادی وجود دارد.

  • باشگاه قایق‌رانی میمون‌های بی‌حوصله چیست؟
  • یک کارتون چطور می‌تواند این‌قدر گران باشد؟
  • آیا این هم یکی دیگر از حباب‌های مالی است که در نقاب نوآوری خودنمایی کرده است؟

بیشتر بخوانید: حباب کریپتو، واقعیت یا تهمت؟

اگر این سؤالات و مانند این‌ها ذهن شما را هم درگیر کرده است تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

باشگاه قایق‌رانی میمون بی‌حوصله (BAYC) چیست؟

Bored Ape مجموعه‌ای از 10,000 NFT منحصر به ‌فرد مبتنی بر بلاکچین اتریوم است. در واقع میمون‌های بی‌حوصله، آواتارهایی شبیه به همدیگر با تصویر میمون هستند که هر کدام ویژگی‌های متفاوتی داشته و بعضی از آن‌ها از بقیه کمیاب‌تر هستند.

مثلاً، تنها 5 درصد از این ان اف تی میمون‌ خز قرمز دارند و 3 درصد جلیقه دوچرخه‌سواری به تن دارند. هر چه صفت‌های یک میمون کمیاب‌تر باشد قیمت آن گران‌تر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: مالکیت معنوی NFT چیست؟ درباره حق مالکیت nftها بدانید!

بورد ایپ
Bored Ape مثل همه NFT های دیگر خودش یک دارایی نیست بلکه نوعی گواهی مالکیت یا احراز مالکیت یک دارایی است.

همه میمون‌های بی‌حوصله در ابتدا به ترتیب درخواست مشتریان و به قیمت یکسان و ثابت 0.8 اتریوم یا حدود 190 دلار در زمان عرضه به فروش رفتند. از آنجا که همه آن‌ها به سرعت به فروش رفتند حالا برای خرید این NFT ها باید به بازار ثانویه OpenSea که مثل بازار eBay برای NFT هاست سر بزنید.

در حال حاضر، کف قیمت هر ان اف تی میمون در بازار OpenSea معادل 109 اتریوم یا حدود 240000 دلار است!

سازندگان NFT میمون BAYC چه کسانی هستند؟

به‌ نظر می‌رسد شرکت سازنده و توسعه دهنده NFT میمون‌های بی‌حوصله، یوگا لبز (Yuga Labs) باشد. این کلکسیون در سال 2021 توسط چهار نفر از مؤسسان شرکت یوگا لبز ایجاد شد.

این سازندگان با نام‌های مستعار گوردون گونر (Gordon Goner)، گارگامل (Gargamel)، Emperor Tomato Ketchup و نو ساس (No Sass) شناخته می‌شدند تا اینکه در فوریه 2022 رسانه BuzzFeed هویت گوردون گونر و گارگامل را فاش کرد.

آن طور که روشن شد گارگامل اسم مستعار گرگ سولانو، نویسنده و منتقد کتاب است و گوردون گونر هم ویلی آرونو است. هر دو نفر هویت واقعی خود را به همراه آواتار میمون بی‌حوصله‌شان در توییتر خود فاش کردند. به دنبال آن‌ها Emperor Tomato Ketchup و No Sass نیز همین کار را کردند.

بیشتر بخوانید: 9 اینفلوئنسر برتر کریپتو در توییتر را بشناسید!

سازندگان Bored Ape در مصاحبه‌ای با رولینگ استون اعلام کردند که در ساختن BAYC از کلکسیون‌های مدرن NFT مثل کریپتوپانکس (CryptoPunks) که به نوعی ارز فرهنگی تبدیل شده‌اند الهام گرفته‌اند.

میمون NFT هم مثل کریپتوپانکس مجموعه‌ای 10000 واحدی از آواتارهای منحصر به‌ فرد از جنس NFT هستند؛ نکته جالب در مورد این مجموعه قیمت بسیار گزاف هر میمون است به طوری که یکی از آن‌ها به قیمت سرسام‌آور 11.7 میلیون دلار فروخته شد!

هدف سازندگان BAYC این بود که مؤلفه هنر کلکسیونی مربوط به NFT‌ها را با جنبه عضویت در جامعه ترکیب کنند تا به این ترتیب برای دارندگان این NFT کاربردی فراتر از صرفاً نمادهای بی‌معنی ایجاد کنند.

چرا کلکسیون NFT میمون بی‌حوصله این‌قدر گران شد؟

مهم‌ترین سالی که ذهن هر کسی را درگیر می‌کند این است که چرا این میمون‌ها این‌قدر گران هستند؟ در حالی که عضویت در حتی بهترین باشگاه‌های جهان هم 368 هزار دلار هزینه ندارد. واقعاً این همه هیاهو برای چیست؟

در ادامه سعی می‌کنیم جواب این سؤال‌ها را با پرداخت به کاربرد و کمیاب بودن و سایر ویژگی‌های منحصر به فرد NFT میمون پاسخ دهیم:

1. کاربرد

ارزشمند بودن توکن بورد ایپ نه تنها به دلیل عملکرد آن به عنوان یک هویت دیجیتال بلکه به دلیل به ارمغان آوردن حقوق استفاده تجاری برای دارندگان آن است. دارندگان میمون ان اف تی جدای از اینکه می‌توانند توکن NFT خود را به قیمت بیشتر بفروشند بلکه می‌توانند محصولات جانبی را هم بر اساس این قطعات هنری بفروشند.

بیشتر بخوانید: نکات کلیدی که قبل از خرید NFT‌ها (توکن تعویض ناپذیر) باید بدانید

یکی از دارندگان ان اف تی میمون‌ بی‌حوصله یک حساب توییتر برای میمون خود راه‌اندازی کرد و در آن یک داستان کامل را که در آن میمون او جنکینز نام دارد و یک خدمتکار در باشگاه قایق‌رانی است، به تصویر کشید. جنکینز خوش تیپ و عاشق کریپتو است و داستان‌های شگفت‌انگیزی می‌گوید؛ نمونه‌های این چنینی یک ترکیب عالی برای یک حساب توییتر موفق محسوب می‌شوند.

رشد قیمت میمون‌های بی‌حوصله
امکان توسعه سناریوهایی مانند جنکینز می‌تواند موجب رشد قیمت میمون‌های بی‌حوصله شود.

اخیراً برند‌های تجاری زیادی کلکسیون میمون ان اف تی را خریداری کرده‌اند. به عنوان نمونه، شرکت Arizona Iced Tea در آگوست 2021 یک NFT از مجموعه BAYC خریداری کرد و از آن در ابزارهای بازاریابی خود استفاده کرد.

کمپانی آدیداس هم یک میمون بی‌حوصله را با هدف ایجاد یک شخصیت و داستان حول محور آن خریداری کرد.

2. کمیاب بودن

طبق اصول ساده عرضه و تقاضا از آنجا که فقط 10000 میمون بی‌حوصله وجود دارد عرضه این توکن NFT بسیار کم است. با توجه به علاقه فراگیر علاقه‌مندان به این میمون‌ها شاهد عرضه بسیار کم در مقابل تقاضای شدید هستیم و این به معنی افزایش روزافزون قیمت میمون‌ها است.

کمیابی ویژگی‌های NFT
هر چه ویژگی‌های یک میمون کمیاب‌تر باشد قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود.

بعضی از آواتارهای میمون‌های بی‌حوصله از مجموعه BAYC کمیاب‌تر از بقیه هستند. هر ان اف تی میمون ترکیبی بی‌نظیر و تصادفی از 170 ویژگی مانند رنگ پس زمینه، گوشواره، حالت صورت، پوشش سر، لباس و غیره است.

این کمیاب بودن ویژگی‌ها در هر میمون هم یکی از عوامل مؤثر در بالا بودن قیمت بعضی از میمون‌های بی‌حوصله است.

3. محتوای انحصاری

BAYC در ارتباط با محتوای انحصاری مزایای مختلفی برای دارندگان بورد ایپ دارد که بعضی از آن‌ها در نقشه راه یا رودمپ دقیق این پروژه در وب‌سایت Bored Ape Yacht Club ذکر شده است. BAYC در راستای یکی از اهداف خود که مربوط به یافتن «راه‌های جدید برای به اشتراک گذاشتن میمون‌ها با دوستان» است از تاکتیک‌های جذب خلاقانه‌تری استفاده کرده است.

برای مثال، در ژوئن 2021 این باشگاه به تمام دارندگان میمون ان اف تی اجازه داد یک NFT سگ را به صورت رایگان داشته باشند و فقط کارمزد گس آن که هزینه پردازش تراکنش‌ها در بلاکچین اتریوم است را بپردازند.

این‌طور شد که Bored Ape Kennel Club یا به اختصار BAKC به وجود آمد. این باشگاه از فروش ثانویه این سگ‌ها 1 میلیون دلار برای پناهگاه‌های حیوانات جمع آوری کرد! اگرچه این سگ‌ها به صورت رایگان به دارندگان BAYC داده شدند اما در تاریخ نگارش این مطلب، کف قیمت هر کدام از آن‌ها در حال حاضر 7.60 اتریوم یعنی حدود 16700 دلار است!

همچنین در آگوست 2021 باشگاه قایق‌رانی میمون‌های بی‌حوصله 20000 میمون جهش یافته (Mutant Apes) را ایجاد کرد. سازندگان 10000 میمون را به قیمت هر کدام 3 اتریوم در اختیار عموم گذاشتند تا اعضای جدید جذب کنند.

آن‌ها به هدف خود رسیدند و تمام میمون‌ها ظرف یک ساعت به فروش رفتند؛ در این فرآیند 96 میلیون دلار جمع آوری شد.

علاوه بر آن همه دارندگان میمون ان اف تی یک ایردراپ رایگان از 10000 آمپول دیجیتالی از سرم‌های جهش یافته دریافت کردند که با آن می‌توانستند میمون‌های جهش یافته جدیدی را از میمون‌های بی‌حوصله موجود بسازند! آن‌ها می‌توانستند این NFT جدید را در بازار ثانویه بفروشند و کسب درآمد کنند.

ایردراپ Ape Coin
دارندگان میمون‌های بی‌حوصله می‌توانند توکن‌هایی که از طریق ایردراپ دریافت کرده‌اند را در بازارهای ثانویه بفروشند.

BAYC در مارس 2022 ارز دیجیتال خود به نام اِیپ کوین (Ape) را راه‌اندازی کرد و این توکن را به صورت ایردراپ در میان دارندگان BAYC و MAYC توزیع کرد. دارندگان NFT‌های BAYC می‌توانند تقریباً 10000 ایپ کوین دریافت کنند.

کوین‌های ایپ در میان اعضای جامعه BAYC کاربردهای زیادی پیدا کرده‌اند؛ اسنوپ داگ و ویز خلیفه یک آلبوم NFT شامل هشت آهنگ را برای دارندگان ایپ کوین منتشر کردند. علاوه بر این، BAYC اقدام به میزبانی کردن از اعضای باشگاه در رویدادهای واقعی و آفلاین کرده است که به یک سنت سالانه تبدیل خواهد شد.

BAYC اولین جشنواره سالانه ایپ خود را در نوامبر 2021 برگزار کرد که شامل نمایشگاه گالری، مسابقه لباس و مهمانی در یک قایق‌رانی 1000 نفری واقعی در سواحل منهتن بود. لیل بیبی، استروکس، کوئست لاو، بک، کریس راک و عزیز انصاری همگی در جشن بزرگ پایانی «warehouse» در بروکلین حضور پیدا کردند.

4. حمایت افراد مشهور

جیمی فالون، پست مالون، مارک کوبان، پاریس هیلتون، اسنوپ داگ، استفن کری، امینم و شکیل اونیل همگی میمون‌های خسته دارند و همه به خوبی می‌دانند که مشارکت افراد مشهور در هر کاری می‌تواند باعث افزایش علاقه همگانی به آن کار و قیمت آن شود.

5. ورود زود هنگام به بازار

اگرچه ان اف تی میمون اولین مجموعه NFT نیست اما قطعاً یکی از معدود مجموعه‌های موجود در بازار بود. در کنار نوآورانه بودن، تازگی این مجموعه نقش بسیار مهمی در موفقیت این پروژه داشته است. برای مثال، کریپتوپانک در درجه اول به این دلیل ارزشمند است که اولین مجموعه NFT در جهان است.

بیشتر بخوانید: با گرانترین NFT موجود در بازار آشنا شوید!

باشگاه BAYC مجموعه کریپتوپانک را در اوایل مارس 2022 خریداری کرد؛ این خرید موجب کنار رفتن یک رقیب مهم برای BAYC و تثبیت جایگاه این باشگاه به عنوان پیشگام جنبش جامعه NFT می‌شود.

BAYC قصد دارد حقوق مالکیت معنوی و تجاری سازی را به صاحبان کریپتوپانکس اعطا کند؛ این همان کاری است که این باشگاه با دارندگان بورد ایپ انجام داد. این کار باعث افزایش تقاضا و در نتیجه رشد قیمت مجموعه می‌شود.

وضعیت بازار NFT میمون بی‌حوصله چطور است؟

BAYC اخیراً 450 میلیون دلار بودجه برای توسعه پروژه متاورس غیرمتمرکز و گیمفای خود با نام Otherside جمع آوری کرده است.

هدف این شرکت ایجاد یک تجربه «Ready-Player-One-Esque» است که در آن واقعیت مجازی با زندگی واقعی ادغام می‌شود. اگر پروژه متاورس این باشگاه با موفقیت عملی شود می‌توان شاهد هجوم کاربران جدید به این باشگاه بود.

شک و تردیدهای زیادی در مورد ماندگاری بخش NFT در حوزه ارزهای دیجیتال وجود دارد، اما اقدامات BAYC باعث شده این برند به عنوان چیزی فراتر از یک کلکسیون هنری شناخته شود.

کسانی که فکر می‌کردند موفقیت BAYC اتفاقی است شاید حالا با دیدن رویکردهای این شرکت برای ایجاد جامعه و تشویق کاربران برای مشارکت نظرشان تغییر کند؛ باشگاه قایق‌رانی میمون‌های بی‌حوصله یا BAYC قطعاً برندی است که باید در آینده زیر نظر داشت.

در یک سال گذشته باشگاه قایق‌رانی میمون‌های بی‌حوصله و توکن آن به یکی از ارزهای محبوب بازار تبدیل شده‌اند. بسیاری از افراد و شرکت‌های سرشناس وارد این باشگاه شده و صاحب یکی از این دارایی‌های دیجیتال هستند. بورد ایپ و مجموعه ‌NFT‌های آن به یکی از موضوع‌های جنجالی انجمن‌های کریپتویی در سال‌های 2021 و 2022 تبدیل شده است و ظاهراً قرار نیست این هیاهو به این زودی‌ها فروکش کند.

همچنین ارز دیجیتال ایپ (Ape Coin) که تیم سازنده این توکن‌های غیرمثلی به تازگی برای تقویت اکوسیستم بورد ایپ، آن را ایجاد کرد، جایگاه خوبی در بازار پیدا کرده است. باید منتظر ماند و دید آینده این پلتفرم به کجا می‌رسد و آیا می‌تواند در فضای به شدت رقابتی ارزهای نوظهور عملکرد خوبش را حفظ کند یا خیر.

سوالات متداول

باشگاه قایق رانی میمون‌های بی حوصله چیست؟

باشگاه قایق رانی میمون‌های بی حوصله کلکسیونی متشکل از 10 هزار توکن ان اف تی میمون مبتنی بر بلاکچین اتریوم است. این ان اف تی در سال 2021 توسط چهار توسعه دهنده با نام‌های مستعار راه اندازی شد و تا کنون افراد مشهور زیادی از جمله جیمی فالون، امینم، جاستین بیبر، اسنوپ داگ و بسیاری دیگر NFt میمون خود را خریداری کرده اند.

چرا NFT میمون این‌قدر گران شده است؟

باشگاه میمون‌های بی حوصله دارای گران‌ترین ان اف تی‌های جهان است که توجه افراد مشهور و هنرمندان بسیاری را به خود جلب کرده است. محبوبیت میمون ان اف تی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما از جمله متمایزترین آن‌ها می‌توان به عرضه پایین، کمیاب بودن، حمایت افراد مشهور، ورود زود هنگام به بازار و کاربرد اشاره کرد.

سازندگان باشگاه قایق رانی ان اف تی میمون چه کسانی هستند؟

سازنده و توسعه دهنده NFT میمون‌های بی‌حوصله، یوگا لبز (Yuga Labs) است اما این کلکسیون در سال 2021 توسط چهار نفر از مؤسسان شرکت یوگا لبز ایجاد شد. این سازندگان با نام‌های مستعار گوردون گونر (Gordon Goner)، گارگامل (Gargamel)، Emperor Tomato Ketchup و نو ساس (No Sass) شناخته می‌شدند که بعد‌ها هویت اصلی آن‌ها توسط Buzzfeed فاش شد.

سخن آخر

NFT میمون پروژه‌ای است که توسط شرکت یوگا لبز راه اندازی شده است. این پروژه مجموعه‌ای از 10 هزار توکن ان تی را ارائه داده است. ان اف تی میمون توکن‌هایی از تصویر میمون‌هایی خسته و بی حوصله هستند که هر کدام ویژگی ظاهری خود را دارند.

هر ان اف تی میمون ترکیبی بی‌نظیر و تصادفی از 170 ویژگی مانند رنگ پس زمینه، گوشواره، حالت صورت، پوشش سر، لباس و … است. هر کدام از این ویژگی‌ها تأثیر مستقیمی در ارزش میمون ان اف تی دارند.

این ان اف تی‌ها به دلایل مختلفی محبوب شده و توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده اند؛ از جمله این دلایل می‌توان به کمیاب بودن، حمایت افراد مشهور و کاربرد آن اشاره کرد.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نامویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
صرافی خارجی کوینکس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
فرزاد ادیب

فرزاد ادیب

فرزاد ادیب هستم، دارای مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران؛ علاقمند به بازارهای مالی و فعال در حوزه یادگیری، محقق در زمینه بورس، بلاکچین و فارکس از 2019.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب