درامد ماهیانه از بورس واقعیت دارد؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #33851

  بسیاری از افرادی که به خرید و فروش سهام و سرمایه‌گذاری در بورس علاقه‌مند شده‌اند سوالاتی برایشان وجود دارد، مثلا درآمد بورس بازان چقدر است؟ یا میانگین درآمد در بورس چند میلیون تومان در ماه است؟

  همانطور که در مطلب بررسی بورس به عنوان شغل اصلی، مطرح کردیم، به کسب درآمد از بورس تنها زمانی می‌توان به طور جدی نگاه کرد که همه مایحتاج و هزینه‌های زندگی شما تامین باشد و به بورس صرفا به عنوان یک سرمایه‌گذاری نگاه کنید.

  زیرا در بورس شما نمی‌دانید که چه زمانی به سود می‌رسید و آیا قیمت سهامی که خریداری کرده‌اید رشد می‌کند یا نه. سود کردن یا زیان کردن شما نیز قطعی نیست و هیچ معامله‌ای وجود ندارد که از سودده بودن آن مطمئن باشید. با این اوصاف، داشتن انتظار درآمد ماهیانه از بورس منطقی نیست.

  البته شرایط خاصی وجود دارد. اگر شما سرمایه زیادی در اختیار داشته باشید و با آن سهام شرکت‌هایی که سالیانه سود نقدی خوبی پرداخت می‌کنند را خریداری کنید، بطور سالیانه مقداری نقدینگی بدست می‌آورید. اما در این شرکت‌ها نیز هیچ تضمینی برای سودده بودن در سال مالی آینده وجود ندارد.

  ممکن است یک شرکت در یک سال مالی، عملکرد خوبی داشته باشد و سود نقدی خوبی نیز بین سهامداران تقسیم کند ولی در سال بعد به خاطر وضعیت اقتصاد، سیاست‌های دولت، تغییرات در بازار و هزاران دلیل دیگر، نتواند سود مورد انتظار را بدست آورد و سود نقدی بین سهامداران بسیار کمتر از سال قبل باشد یا اینکه اصلا سودی تقسیم نکند.

  بنابراین سرمایه‌گذاری در بورس یا خرید و فروش سهام نباید به عنوان یک روش برای کسب درآمد ماهیانه و ثابت برای تامین هزینه‌های زندگی در نظر گرفته شود.

  بسیاری از سرمایه‌گذاری‌های دیگر نیز همینطور است. بر فرض مثال وقتی شما مقداری سکه طلا خریداری می‌کنید، انتظار ندارید که از آن بتوانید سود ماهیانه بدست آورید، زیرا وضعیت طلا در آینده مشخص نیست.

  با این حال با توجه به ویژگی‌های زیر، بورس یکی از جذاب‌ترین بازارها برای سرمایه‌گذاری است:

  • حداقل سرمایه گذاری در بورس فقط 100 هزار تومان
  • امکان خرید و فروش اینترنتی سهام با سهولت و بدون شرایط خاص و سخت
  • پتانسیل سود بسیار بالاتر از بانک و بیمه‌عمر و صندوق‌ها

   

  درآمد میلیونی از بورس

  یکی از سوالات اساسی برای هر سرمایه‌گذار: سود بورس چند درصد است؟ آیا امکان کسب سود میلیونی از بورس با سرمایه کم وجود دارد؟

  کسب درآمد و سود میلیونی از بورس نیز مقدور است، اما باید انتظارتان به تناسب سرمایه شما باشد. به دلیل اینکه نوسان قیمت سهام در بورس بصورت روزانه از 5 درصد منفی تا 5 درصد مثبت است، عملا قیمت یک سهام در یک روز می‌تواند 10 درصد افزایش قیمت داشته باشد (البته این حالت بسیار ایده‌آل است و در واقعیت احتمال کسب 10 درصد سود در یک روز، بسیار بسیار کم است و نیاز به زمان‌سنجی، وضعیت خاص بازار و مهارتی بالا دارد)

  بنابراین از لحاظ تئوری اگر شما بر فرض مثال 10 میلیون تومان از سهام یک شرکت را در قیمت منفی 5 خریداری کرده باشید و در همان روز قیمت سهم به مثبت 5 درصد برسد، شما حدود 1 میلیون تومان بدست می‌آورید (مقداری کارمزد معامله نیز وجود دارد).

  اما این اتفاقات و سودها در بورس بسیار کم اتفاق می‌افتد و اغلب اوقات سهام شرکت‌ها به محدوده حداکثری نوسان نمی‌رسند و مثلا در محدوده نزدیک به 1-2 درصد مثبت یا منفی معامله می‌شوند.

  بسیاری از افرادی که بطور اصولی سرمایه‌گذاری در بورس را آغاز می‌کنند، می‌دانند که صبر و حوصله و شناخت کافی از بازار از اصول موفقیت در بورس است. نمی‌توان انتظار داشت سهامی که خریداری کرده‌اید فورا برای شما سود به همراه داشته باشد. معمولا صبر و حوصله زیادی لازم است تا حرکات روزانه و آهسته‌آهسته قیمت در روزهای متمادی با هم جمع شوند و سود و زیان را رقم بزنند.

  جمع مثبت‌ها و منفی‌های روزانه قیمت سهام است که در نهایت می‌تواند به سود و زیان شما منتهی شود.

  درآمد یک کارگزار بورس

  میزان کارمزد کارگزاری‌ها در حال حاضر در بورس تهران، به ازای هر معامله تقریبا 0.4 درصد است. بنابراین به ازای هر 1 میلیون تومان معامله، حدود 400 تومان کارمزد به کارگزار تعلق می‌گیرد.

  بسیاری از افراد پس از اینکه آشنایی کمی با بورس پیدا کردند و با کارگزاری‌‌ها آشنا شدند، با یک حساب و کتاب کوچک به این نتیجه می‌رسند که کارگزاری‌ها درآمد بسیار زیادی کسب می‌کنند ولی در واقع این حساب و کتاب‌ها با توجه به شرایط فعلی کارگزاران بورس بسیار خوشبینانه است.

  مثلا با خودشان حساب می‌کنند اگر روزانه این کارگزاری‌ها فقط چندمیلیارد گردش مالی داشته باشند، سود زیادی خواهند برد. ولی از طرف دیگر هزینه‌های پرداختی به سازمان بورس، هزینه راه‌اندازی و پشتیبانی سامانه معاملاتی، هزینه نیروی انسانی و سایر هزینه‌های عمومی و اداری را محاسبه نمی‌کنند.

  در واقع طبق آمارهای معتبر، درآمد کارگزاری‌ها با توجه به شرایط‌شان در حال افت است و علاوه بر اینکه چندین کارگزاری زیان‌ده هستند، حاشیه سود خالص نیز در این صنعت در حال کم شدن است.

  اگر به شغل کارمندی در کارگزاری‌های بورس و سایر شرکت‌های مرتبط با بازارهای مالی علاقه مند هستید، دریافت مدارک و گواهینامه‌های بازار سرمایه می‌تواند برای شاغل شدن در کارگزاری‌ها و نهادهای مالی دیگر به شما کمک کند. در مورد مدارک و گواهینامه‌های بازار سرمایه این مطلب را بخوانید.

  توجه کنید که سرمایه گذاری در بورس نیاز به مدارک خاصی ندارد، راهنمای مقدماتی شروع سرمایه گذاری در بورس را اینجا بخوانید.

   

   

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.