سرمایه گذاری در بورس یا بانک؛ کدام بهتر است؟

وقتی کشوری با مشکلات مختلف اقتصادی مواجه باشد، همیشه این سوالات برای مردم آن به وجود می‌آید:

  • چطور می‌توانند بهترین استفاده را از پول و دارایی خود داشته باشند؟
  • چگونه می‌توان ارزش پول را حفظ کرد؟

به همین دلیل، علم اقتصاد و روش‌ها و راهکار‌های آن، بر اساس نیاز عمومی و طبیعی به حفظ منافع شخصی، مدام باید به این قبیل پرسش‌ها پاسخگو باشد.

از طرف دیگر، در کشوری مانند ایران که پیچیدگی‌های اقتصادی و چالش‌های عجیب و غریب خاص خودش را دارد، این قبیل دغدغه‌ها شناخته شده‌تر هستند.

بیشتر بخوانید: چرا پول بی‌ارزش می‌شود؟

این که سرمایه گذاری در بورس بهتر است یا بانک؟ یا به عبارت دیگر سود بورس بیشتر است یا بانک؟ از جمله همین سوالات به شمار می‌روند…

اگر در یک کشور توسعه یافته زندگی کنید، همواره می‌توانید بر اساس درآمد و توانایی‌های خود، راه‌های مشخص و قابل برنامه ریزی برای سودآوری یا گردش مالی بالا بیابید.

افزایش یا کاهش سرمایه، میزان مخارج و همچنین ارزش پول ملی، مسیر‌های تقریبا مشخص و قابل اعتمادی برای بلند مدت پیش روی شما می‌گذارند.

از سوی دیگر، معمولا میزان درآمد و سطح زندگی به گونه‌ای تنظیم می‌شود که بتوانید به نیازهای خود بر اساس کاری که انجام می‌دهید برسید. در نتیجه احساس کمبود یا خطر جدی برای از دست رفتن سرمایه یا ارزش پول خود نخواهید داشت.

ویژگی‌های سرمایه گذاری در بورس و بانک

قبل از آن که درباره مزیت و برتری بورس یا بانک شناخت بهتری داشته باشیم، بهتر است با ماهیت کلی هر کدام تا حدی آشنا شویم.

بطور کلی اگر از افراد مختلف بپرسید که سرمایه گذاری در بورس یا بانک چه تفاوتی دارد، بیشتر آن‌ها بورس را پیشنهاد می‌دهند. ولی بد نیست بدانیم که این راه حل و البته بر اساس میزان پول سپرده، ممکن است تغییر کند.

به همین دلیل است که قبل از سرمایه گذاری باید شرایط بازار، شرایط تولید ملی یا صادرات و واردات به علاوه سیاست گذاری‌های بورس با بانک را بررسی و بر اساس میزان سپرده‌ای که مد نظر دارید، اقدام کنید.

سرمایه گذاری در بانک

در مورد بانک‌ها، می‌توانید آن‌ها را یک قرض گیرنده تصور کنید که پول شما نزد آن‌ها امانت است و اجازه دارند با پول شما کار کنند و به همین دلیل، مبلغی به عنوان سود سالیانه یا نرخ بهره به شما بپردازند.

معمولا نرخ بانکی بین ده تا بیست درصد متفاوت است و بستگی به بانک محل سپرده شما و مدت زمان سپرده گذاری دارد. بدون شک هر چه مقدار سرمایه گذاری طولاتی‌تر باشد، سود بیشتری به سپرده تعلق می‌گیرد.

در حال حاضر میزان سود یا نرخ بهره بانکی بر اساس ضوابط و بخشنامه‌های بانک مرکزی، مشخص و ابلاغ می‌شود و عموم مردم می‌توانند در بازه‌های زمانی مختلف از این نرخ اطلاع پیدا کنند.

هرچند نباید نادیده گرفت که تغییرات نرخ سود بانکی نیز به نوعی همان بی ثباتی خطرناک و از بین رفتن اعتماد و قدرت برنامه ریزی را به دنبال دارد.

به نظر می‌رسد سپرده گذاری بانکی برای کسانی مناسب تر است که تمایل چندانی به خطر پذیری مالی و فعالیت با سرمایه خود ندارند و ترجیح می‌دهند آن را در جای امنی گذاشته و با میزان دریافت منظم و به مبلغ مشخص، زندگی خود را بگذرانند.

سرمایه گذاری در بورس

بر خلاف این گروه، اگر کسی به میزان مشخص و یکنواختی از درآمد قانع نیست و می‌خواهد همواره شانسی برای افزایش سود خود داشته باشد، بهتر است در بورس سرمایه گذاری کند.

البته این کار به آسانی سرمایه گذاری در بانک نیست و باید دوره‌های خاص آشنایی با بورس گذرانده شود و یکنفر به عنوان کارگزار، برای پایش سرمایه مشخص شود.  

یکی از مهم ترین نکات برای سود آوری سپرده در بورس، داشتن بخشی از هوش مالی و زیرکی کار با سرمایه است.

در بورس باید همواره مراقب سرمایه خود باشید و نوسانات و شرایط بورس و افزایش یا رکود سهام هر شرکت را دنبال کنید. به همین دلیل هیچ تضمینی برای سود آوری ممتد سپرده‌ها در بورس وجود ندارد و به عبارت بهتر، گاهی ممکن است دچار ضرر بشوید.

این وضعیت را می‌توان با پس انداز در بانک که سود ثابت و تضمین شده‌ای دارد مقایسه کرد. پس اگر حوصله تحلیل و ارزیابی وضعیت بازار بورس و تغییرات استراتژیک و ریسک پذیری مالی ندارید، بهتر است به همان سود بانکی اکتفا کنید.

در حالی که سود بورس برای آن گروه از افراد خطر پذیر، قابل مقایسه با سود بانکی نیست و مراتب بیشتر است. در واقع افرادی که ریسک حضور در بورس را می پذیرند ساده تر می توانند به سودهای بیشتر دسترسی پیدا کنند.

در ادامه بخوانید: روش انجام معاملات آنلاین در بورس تهران

چند نکته برای تصمیم گیری سرمایه گذاری در بانک یا بورس

نکته مهم دیگر، کاهش ارزش پول پس از مدت زمان مشخص در بانک است. به ویژه در کشوری مثل ایران که تورم تبدیل به بخش اجتناب ناپذیر ساز و کار‌های اقتصادی شده است، پس از حدود چهار یا پنج سال ماندن سرمایه در بانک، ارزش آن به مراتب کمتر شده و لذا بازدهی کمتری در مقایسه با بورس خواهد داشت.

هر چند وضعیت بازار بورس بر اساس نوسانات پول و ارزش سهام‌ها و همچنین میزان سپرده شما تغییر می‌کند، با این حال در بلند مدت می‌تواند بسیار بیشتر از بانک سود آوری داشته باشد.

به این ترتیب، در صورتی که مایل هستید با بخشی از پول خود خطر پذیری کنید و به سود نسبتا زیاد برسید، بهتر است قبل از سرمایه گذاری، به خوبی با رفتار‌های خاص سهام‌ها و شرکت‌ها آشنا شوید و ترفند‌ها و آداب بازار بورس یا یاد بگیرید.

علاوه بر این، فراموش نکنید که شکست‌ها و ضرر‌ها در بورس کاملا عادی هستند و نباید پر توقع و عجولانه منتظر سود هنگفت باشید.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.

مطالب مرتبط

روش استفاده از نسبت ریسک به ریوارد (risk/reward) در معامله

معامله‌گران در بازارهای مالی از نسبت ریسک/پاداش برای ارزیابی پتانسیل سود یک معامله نسبت به پتانسیل ضرر آن استفاده می‌کنند. برای دستیابی به ریسک و پاداش یک معامله، پتانسیل ریسک…
بیشتر بخوانید

خرید سهام شرکت‌های پتروشیمی در بورس تهران

خرید و نگهداری سهام مناسب می‌تواند یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌ها باشد. شرکت‌های پتروشیمی اغلب سود نقدی مناسبی در بین سهامداران توزیع می‌کنند به همین دلیل برخی از شرکت‌های پتروشیمی نزد…
بیشتر بخوانید

مهمترین دلیل زیان در بورس چیست؟

بسیاری از افرادی که در بازار سهام مشغول معامله می‌شوند با زیان این بازار را ترک می‌کنند! دلایل زیادی برای زیان افراد در بورس ذکر می‌شود. برخی‌ها وضعیت اقتصادی، سودآوری…
بیشتر بخوانید