درباره ترازهای مقاومت و حمایت / رابطه ترازهای حمایت و مقاومت و اعداد رند

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #28766

  چرا ترازهای مقاومت و حمایت وجود دارند؟

  تراز های حمایت و مقاومت از مهمترین مفاهیم در روانشناسی بازار و عرضه و تقاضا هستند. این ترازها ، سطوحی از قیمت ها هستند كه تجار تمایل به خرید سهام (در نزدیكی تراز حمایت) و یا فروش سهام خود (در نزدیكی تراز مقاومت) دارند.
  وقتی كه این خطوط روند شكسته شوند ، به نظر می رسد كه میزان عرضه و تقاضا و روانشناسی تغییرات قیمت سهام تغییر می كند و در این حالت ترازهای جدیدی برای حمایت و مقاومت تعیین می شود.

  رابطه ترازهای حمایت و مقاومت و اعداد رند (Round numbers)

  یك نوع از حمایت و مقاومت های جهانی كه در میان تعداد زیادی از اوراق بهادار و بازارهای مالی دیده شده ، اعداد رند است.

  اعداد رند مانند 10،20،35،50،100و1000 در مبحث تراز های حمایت و مقاومت از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند چون اغلب نشان دهنده مهمترین نقاط برگشت روانشناختی (major psychological turning points) هستند كه تجار تمایل به خرید و فروش سهام در آن قیمت ها دارند.

  خریداران اغلب به محض آنكه قیمت یك سهام به یك مقدار رند مانند 50 دلار سقوط می كند، تعداد زیادی از آن سهام را خریداری می كنند و در نتیجه قیمت سهام به احتمال زیاد از آن عدد پایین تر نخواهد رفت.

  از سوی دیگر،فروشندگان سهام نیز به محض آنكه قیمت سهام به یك عدد رند بالا رسید ، شروع به فروش سهام خود می كنند و باعث می شوند تا قیمت آن سهام از آن عدد فراتر نرود. آنچه این اعداد رند را تبدیل به نقاط مهمی می كند ، فشار خرید و فروش و این نكته است كه در اغلب موارد این نقاط اهمیت روانشناختی دارند.

  واژگونی وظایف (Role Reversal)

  به محض آنكه یك تراز حمایت و یا مقاومت شكسته شود ، وظیفه آن بر عكس می شود. اگر قیمت به پایینتر از یك ترازحمایت سقوط كند ، آن تراز تبدیل به یك تراز مقاومت می شود . اگر قیمت سهام از یك تراز مقاومت بالاتر رود، آن تراز تبدیل به یك تراز حمایت می شود.

  به محض آنكه قیمت از یكی از تراز های مقاومت و حمایت تجاوز كند، به نظر می رسد كه عرضه و تقاضا آن سهام تغییر كرده و باعث می شود كه قاعده تراز شكسته شده، برعكس شود.به هر حال برای اینكه یك واژگونی (معكوس سازی) واقعی رخ دهد ، حتما باید قیمت سهام یك حركت قوی یا جهش بزرگ از سطوح مقاومت و حمایت داشته باشد.

  اهمیت ترازهای حمایت و مقاومت

  تحلیل تراز های مقاومت و حمایت یكی از بخش های مهم روند ها است چون از آن می توان برای اخذ تصمیمات تجاری و پیش بینی زمان واژگونی یك روند ، استفاده نمود.
  برای مثال ، اگر یك تاجر یك تراز مهم مقاومت را شناسایی كند كه چندین بار آزمایش شده است و هرگز شكسته نشده است ، او می تواند از حركت قیمت سهام به سمت این نقطه ،سود ببرد چون احتمال اینكه قیمت سهام از آن تراز فراتر رود بسیار كم است.

  هر دوی تراز های حمایت و مقاومت،روند ها را آزمایش و تایید می كنند و باید توسط كسی كه از تحلیل فنی استفاده می كند ، بررسی شوند. تا زمانی كه قیمت سهام بین این دو تراز باقی می ماند، احتمالا روند نیز ادامه خواهد داشت.

  این نكته قابل یادآوری است كه یك خروج از ترازهای حمایت و یا مقاومت ، الزاما به معنای واژگونی روند نیست. به عنوان مثال ، اگر قیمتها فراتر از تراز مقاومت یك روند رو به بالا بروند، روند شتاب یافته است نه اینكه واژگون شده است. این بدان معناست كه انتظار می رود ترقی قیمت سریعتر از حالتی كه در كانالها بود ، صورت گیرد.

  آگاه بودن از اهمیت این نقاط حمایت و مقاومت باید بر روی روش شما برای خرید و فروش یك سهام تاثیر بگذارد. تجار باید از داد و ستد سهام در این سطوح مهم اجتناب كنند چرا كه ناحیه اطراف این سطوح دارای تغییر پذیری خیلی زیادی است. اگر شما برای معامله نزدیك ترازهای حمایت و مقاومت احساس اطمینان كردید،باید از این قاعده ساده پیروی كنید: داد و ستد خود را مستقیما در تراز های حمایت و مقاومت انجام ندهید.

  این بدین دلیل است كه در اغلب موارد ، قیمت هرگز به عدد صحیح مورد نظر نمی رسد بلكه در اطراف آن نوسان می كند. بنابراین اگر شما مصمم به خرید یك سهام هستید كه به سمت یك تراز حمایت مهم حركت می كند، دقیقا ً در تراز حمایت سفارش خرید ندهید. در عوض، آنرا بالاتر از تراز حمایت ، البته با اختلاف چند نقطه، ارایه كنید .از سوی دیگر اگر شما قصد فروش كوتاه مدت دارید، قیمت فروش سهام خود را پایینتر از تراز مقاومت ویا در خود تراز مقاومت ، اعلام كنید.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.