انواع افزایش سرمایه و تاثیر آن بر سهم

در حال نمایش 4 نوشته (از کل 4)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #11772
  blankمنتظری
  مشارکت کننده

  سلام
  لطفا انواع افزایش سرمایه را نام ببرید و توضیحی مختصر در مورد هر یک بدهید.
  لطفا بنویسید هر کدام از افزایش سرمایه ها “معمولا” چه تاثیری بر قیمت سهم و رفتار سهامدارن قبل و بعد از افزایش سرمایه دارد.
  همچنین لطفا بنویسید در کدام نوع از افزایش سرمایه ها حق تقدم و در کدام نوع سهام جایزه و… به سهامدارن داده می شود

  #11775
  blankmahrokh
  مشارکت کننده

  انواع افزایش سرمایه

  روش اول
  1. افزایش سرمایه به روش جایزه (از محل سود انباشته)
  معمولا شرکت ها مقداری از سود سالیان را در حساب اندوخته ذخیره و در زمان مقتضی با انتقال موجودی این حساب به حساب سرمایه و انتشلر اوراق جدید سهام سرمایه اسمی شرکت را افزایش می دهند و سپس اوراق سهام جدید را به نسبت سهام قبلی بین سهامداران توزیع می کنن. چون در این حالت سهامداران پولی بابت اوراق جدید پرداخت نمیکنند اصطلاحا به این روش افزایش سرمایه به روش جایزه گفته میشه. در این حالت معمولا نسبت کاهش قیمت سهم بعد از افزایش سرمایه کمتر از نسبت افزایش سرمایه اس. قیمت جدید سهم پس از افزایش سرمایه:
  قیمت جدید= (نسبت افزایش سرمایه +1)/ قیمت قدیم

  روش دوم
  ۲ – افزایش سرمایه از محل آورده نقدی
  زمانی که شرکت اندوخته ای برای افزایش سرمایه نداره و جهت ایجاد نقدینگی قصد افزایش سرمایه را داشته باشد از این روش استفاده می کند. شرکت به هر سهامدار به نسبت سهام قبلی امتیازی جهت خرید سهام جدید میدهد که به آن حق تقدم می گویند. پس از ثبت افزایش سرمایه برگه های حق تقدم برای سهامداران ارسال میشود. و سهامداران در صورت تمایل مبلغ اسمی سهام را در مهلت مقرر به حساب شرکت واریز کرده و پس از مدتی برگه سهام جدید به سهامداران تحویل داده میشه. البته اگر سهامدار تمایل به خرید حق تقدم نداسته باشه میتواند با مراجعه به کارگزاری حق تقدم ها را بفروشد. خریداران برگه های حق تقدم باید علاوه بر مبلغ اسمی مندرج در برگه سهم که به شرکت می پردازند مبلغی هم بابات حق تقدم به فروشنده پرداخت کنند. معمولا چون تبدیل برگه های حق تقدم به سهم زمان بر هست بنابراین پول پرداختی تا زمان تبدیل شدن به سهم بلوکه شده.

  روش سوم
  3. افزایش سرمایه به روش صرف سهام
  در این روش شرکت سهام را به مبلغی بیش از قیمت اسمی و از طریق پذیره نویسی بفروش می رساند و تفاوت حاصل از قیمت فروش و قیمت اسمی را به حساب اندوخته منتقل یا در ازای آن سهام جدید به سهامداران قبلی می دهد.

  منبع:
  http://afshinjanani.blogfa.com/post/2582

  #11776
  blanknavidemami
  مشارکت کننده

  سلام، خسته نباشید

  الان دیدم شپنا به قیمت 11251 ریال در پرتفوی من لحاظ شده اما تعداد سهام تغییری نکرده. این تغییر کی اعمال میشه؟ 4 برابر میشه؟ در ضمن، کی سهم بازگشایی میشه؟‌ آیا با همین حدود قیمت بازگشایی میشه؟

  با تشکر،
  حسین

  #34342

  در مورد انواع افزایش سرمایه و تاثیر آن بر سهم مطلب زیر را بخوانید:

در حال نمایش 4 نوشته (از کل 4)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.