بررسی و مقایسه سایت سهام‌یاب و سایت فانوس

بررسی سایت سهام یاب و فانوس بورس

اگر از معامله‌گران سهام و سرمایه‌گذاران فعال در بورس باشید و حداقل چندماه از شروع فعالیت‌تان گذشته باشد، به احتمال قوی به یکی از دو سایت سهام‌یاب و یا سایت بورسی فانوس برخورد کرده‌اید.

در این مطلب از بورسینس قصد داریم به مقایسه این دو سایت (sahamyab.com و efanos.com) بپردازیم.

تشابه بین دو سایت از لحاظ کارکرد

 – انتشار محتوا در فانوس و سهام‌یاب هر دو توسط کاربران انجام می‌شود و مدیران تنها زمینه فعالیت افراد را فراهم کرده‌اند و بر سایت نظارت می‌کنند.

 – در هردو سایت امکان جستجوی نماد و تحلیلگر بصورت ساده و سریع فراهم شده است.

توجه: سرمایه‌گذاری در بورس نیازمند آموزش است. قوانین و مفاهیم مهم و نکات بسیار زیادی در بورس وجود دارد.

اگر بدون آموزش دیدن، در بورس سرمایه‌گذاری کنید سرمایه‌تان را به خطر انداخته‌اید.

با توجه به شرایط فعلی، ما دوره‌ی آنلاین ویژه ورود به بورس را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

جزییات بیشتر این دوره را اینجا ببینید (با امکان سفارش و دانلود فوری پس از خرید)

 – به نظر می‌رسد یکی از اهداف هردو سایت سهامیاب و فانوس این است که کاربران بتوانند سهام مناسبی برای خریدوفروش بیابند.

 – هر دو سایت طراحی قابل قبول و اختصاصی دارند و از اسکریپت‌های رایگان استفاده نمی‌کنند.

دامنه و نام سایت

به خاطر سپردن هر دو اسم آسان است اما اسم سهام‌یاب و دامنه sahamyab.com بیشتر به موضوع بورس و سهام مرتبط است. درباره فانوس موضوع به کلی فرق می‌کند و نام فانوس efanos.com تقریبا تصویری از زمینه فعالیت سایت در ذهن مخاطب ایجاد نمی‌کند. 

سهام یاب

سایت فانوس بورس

واضح بودن زمینه فعالیت

با ورود به سایت فانوس، اگر شخصی دارای اطلاعات در زمینه بورس نباشد، به احتمال زیاد این سوال در ذهن وی شکل می‌گیرد که کار سایت دقیقا چیست و چه استفاده‌ای می‌توان از آن برد. البته در صفحه درباره ما، توضیحاتی درباره کارکرد سایت فانوس نوشته شده ولی چون لینک آن در پایین سایت قرار دارد، احتمال دیده شدن صفحه کاهش می‌یابد.
اما از طرف دیگر، کاربر با ورود به سایت سهام‌یاب، پس از چندثانیه متوجه می‌شود که سهام‌یاب یک شبکه اجتماعی است و در زمینه سهام و بورس فعالیت می‌کند.

رابط کاربری و دسترسی به سایت

معرفی بخش‌های مختلف سایت در صفحه اصلی سهامیاب دسترسی کاربرد را به صفحات داخلی آسان کرده است.

از لحاظ هدایت کاربر به سمت هدف اصلی، فانوس توانسته با قراردادن تنها یک فیلد و دکمه جستجو در نیمه بالای سایت، در این زمینه بسیار موثر واقع شود.
از لحاظ کارکرد سایت با موبایل، به نظر می‌رسد هر دوسایت به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته‌اند و ریسپانسیو و موبایل‌فرندلی هستند، گرچه برخی اشکالات کوچک در هر دوسایت وجود داشت به طور مثال در صفحات داخلی سهام‌یاب ما با گوشی دارای صفحه نمایش 5 اینچی در لمس کردن منوی ورود به سایت (در منو بالا) مشکل داشتیم.

 

عملکرد دو سایت در رسیدن به اهداف

در سهام‌یاب؛ کاربر با تایپ در یک کادر بصورت سریع و بدون پرکردن فیلدهای بیشتر می‌تواند نظر یا مطلب خود را ارسال کند. به همین خاطر، تعداد نظرات بسیار زیاد است و امکان ارسال نظرات با سرعت بالا و بدون نیاز به وارد کردن اطلاعات زیاد، روی کیفیت نظرات ارسالی، تاثیر مطلوبی نگذاشته است.

از طرفی، تعداد زیاد نظرات که گاهی اوقات حتی فرصت خواندن تک‌تک آنها و شناخت نویسنده نظر را ندارید (به اینکه برسد آنها را بررسی کنید و از روی آنها برداشتی داشته باشید) باعث شده به حس سردرگمی عجیبی دست پیدا کنید.

البته دنبال کردن افراد در سهام‌یاب، یکی از مواردیست که می‌تواند به تمرکز بیشتر روی نویسنده‌ای که مطالب مفیدتر و معتبرتر ارسال می‌کند کمک کند.

توجه به اعتبار و تمرکز روی تحلیل‌ها و سیگنال‌های مفید در سایت فانوس به شکل بسیار پیاده شده است چون به گفته این سایت، سیستمی وجود دارد که عملکرد سیگنال‌دهندگان و تحلیلگران براساس عملکرد آنها در سایت سنجیده می‌شود و به آنها رتبه بندی (عالی، خوب، متوسط، بد) تعلق می‌گیرد.

در سهام‌یاب، ارزیابی افراد فقط از طریق تعداد دنبال‌کننده‌های فرد و تا حدودی تعداد ایده‌ها (نظراتی) که ارسال کرده مشخص می‌شود که البته به نظر نمی‌رسد دید درستی از عملکرد فرد موردنظر، به سایرین ارائه دهد چون فردی می‌تواند با ترفندهای مختلف تعداد دنبال‌کننده‌های خود را افزایش دهد.

اعتبارسنجی ایده‌هایی که در سایت انجام می‌شود، معمولا با لایک است و طبیعتا کاربران به ایده‌هایی که لایک بیشتری دارند توجه بیشتری می‌کنند. در زیر هر ایده در سهام‌یاب، به جز امکان لایک کردن، امکان پاسخ یا کامنت گذاشتن برای هر ایده میسر شده است.

همچنین در سهام‌یاب قابلیتی وجود دارد که فرد می‌تواند با کلیک روی علامت خوش‌بین (سبز) و بدبین (قرمز) ، نظر خود را همراه متنی که می‌نویسد نشان دهند.

 در فانوس عملیات ثبت محتوا و سیگنال کاملا متفاوت است. برای در فانوس باید جزییات خیلی بیشتری به شرح زیر وارد شود:
نماد، محدوده زمانی سیگنال، احتمال وقوع، قیمت ورود (برای سیگنال خرید) و قیمت خروج (برای سیگنال فروش)، بازده موردانتظار، حدزیان، نوع سیگنال، دلایل سیگنال و فایل تحلیل
البته با توجه به ساختاری که فانوس دارد و عملکرد سیگنال‌ها را بررسی می‌کند، نیاز به وارد کردن این اطلاعات امری طبیعی به نظر می‌رسد. واردشدن قیمت فعلی نماد و قیمت هدف (براساس بازده مورد انتظار) کار ثبت سیگنال را فانوس سریعتر کرده است.

در فانوس به دلیل دقتی که در ثبت سیگنال از کاربر خواسته می‌شود، اطلاعات ورودی معمولا دقیق‌تر، مفیدتر و کارا هستند. برخلاف سهام‌یاب که اطلاعات و دیدگاه‌هایی که ارزش پایینی برای خواننده ایجاد می‌کنند یا هیچ ارزشی ایجاد نمی‌کنند در آن به وفور یافت می‌شود.

لیست شدن سیگنال‌ها و تحلیل‌ها در فانوس به شیوه‌ای است که امکان گردش بین صفحات با کلیک روی نام نماد، نام تحلیل‌گر و سایر لینک‌ها به راحتی میسر است.

سبک درآمدزائی سایت

در سایت سهام‌یاب شاهد تبلیغات انواع خدمات و محصولات در گوشه و کنار سایت هستیم. فروش اشتراک ویژه بخش تحلیل، نسخه پیشرفته سهام‌یاب و فروش سایر محصولات از راه‌های درآمدزایی سهام یاب است. اما ظاهرا سایت فانوس تمرکز خود را فعلا روی کسب سود نگذاشته است، البته باید دید در آینده سمت و سوی این دوسایت چگونه خواهد بود و آیا تغییری در ساختار و روش کار این دو سایت رخ می‌دهد یا نه.

نتیجه‌گیری

در آخر می‌توان گفت سایت سهام‌یاب بیشتر برای افرادی مناسب است که به دنبال یک شبکه اجتماعی به تمام معنای بورسی برای اشتراک‌‌گذاری انواع مطالب و محتوا، گفتگو، ارائه نظرات و مواردی از این قبیل هستند.
از طرف دیگر، در سایت فانوس مسیری مشخص و واضح برای یافتن سیگنال سهام و اطلاع از نظرات تحلیلگران وجود دارد و با توجه به سیستم سنجش عملکرد و دقت سیگنال که در سایت پیاده شده است، یافتن سهامی که تحلیلگران برتر پیشنهاد داده‌اند بسیار ساده‌تر می‌باشد و افراد با مشاهده عملکرد افراد، می‌توانند انتخاب بهتری داشته باشند.

یادآوری می‌کنیم این بررسی تنها نظر ماست و ممکن است مواردی را جا انداخته باشیم. اگر تجربه‌ای در کار با این دو سایت داشتید یا فکر می‌کنید نکته‌ای است که ما و سایر خوانندگان باید به آن توجه کنیم، نظرتان را در بخش دیدگاه بنویسید .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

40 نظر
 1. سلام آقای جهاندیده اخیرا هرسهمی رو میخرم پایانش زیاد نمیخوره خیلی ها بهم میگن که سهام بدانتخاب میکنی تو این شرایط چه نوع سهام های بهتراند و پایانی بهتری میخورند‌.با ارزوی سلامتی برای شما و کل جوانان.

  1. سلام وقت شما بخیر
   معیار شما صرفا نباید این باشه که قیمت پایانی سهم زودتر رشد کنه
   وقتی معاملات سهم کم باشه، قیمت پایانی کمتر تغییر میکنه
   سهم هایی که حجم مبنای پایین تری دارند و حجم معاملات شون از حجم مبنا بیشتر هست قیمت پایانی هم تغییر بیشتری میکنه

 2. سلام اقای جهان دیده خسته نباشی خدا قوت شاید این سوال درحیطه اطلاعاتی شما نباشه اما چون اطلاعات شما راجب مسایل بورس قوی تره این سوال رو میپرسم .ایا سهام های رو که یکسال نگهه میداریم خمس وزکات شاملشون میشه؟چون از معتمد مسجد محله همین سوال رو پرسیدم گفت راجب این نوع بازار چیزی نمیدونم.

 3. سلام اقای جهان دیده شرمنده که هی مزاحمت میشم .مجمع روز ۲۵برج دوازده برگزارشده ومن سهامم رو روزچهارم برج ۱۲خریدم ایا سهام جایزه به من هم تعلق میگیره

 4. باعرض سلام و ارزوی سلامتی خدمت همه و اقای جهان دیده.من بک سهام رویک ماه پیش خریدم هم سهام جایزه داد وهم سود تقسیم کرد من چون حدودیک ماهستش که واردشدم فکرنمیکنم مجمع بهم سودبده اما راجب سهام جایزه ام که حدود ۳۰درصد افزایش سرمایه خورد بدونم ایا افزایش سرمایه جایزه به من تعلق میگیره ؟

  1. سلام وقت بخیر
   اگه در زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه سهم رو داشته باشید، سود نقدی به شما تعلق میگیره
   در مورد افزایش سرمایه هم همینطور. اگه در زمان برگزاری مجمع فوق العاده سهم رو داشته باشید سهام جایزه به شما تعلق میگیره
   تاریخ مجامع رو نگاه کنید و ببینید در اون تاریخ سهم رو داشتید یا خیر

 5. سلام وخداقوت خدمت اقای جهان دیده وکلیه همکاران محترمتون.چندتا سوال دارم .برای خریدن یک سهام کدام پارامتر مهم تره یکی میگه حجم معاملاتش بالاباشه یکی میگه نسبت خرید به فروش بیشترباشه .۲ایامنطقی هست که یک سهامی که حجم معاملاتش بالاهست اما منفی هست رو بخریم.ممنون.

  1. سلام وقت بخیر
   دوست عزیز قانون نوشته‌شده‌ای وجود نداره که بگه سهم باید این فاکتورها رو داشته باشه
   به استراتژی شخصی، سطح ریسک پذیری و دید بلندمدت، میانمدت و کوتاه مدت بستگی داره
   در مورد روش‌های تحلیل سهم از جمله تحلیل بنیادی و تکنیکال جستجو کنید

 6. سلام اقای جهان دید سایتون مستدام.خواستم بدونم وقتی میگن پی بر ایی فلان سهم صفراست منظور این است که زیاد سوده نبوده یا زیان ده بوده؟

 7. سلام اقای جهان دیده خداقوت.ازکجا بدونیم که یه شرکت سود نقدی بهمون داد ایا ازروی پرتو مشخصه ؟

  1. سلام، از روی پرتفوی مشخص هست به شرطی که پرتفوی قابلیت نمایش سود نقدی رو داشته باشه. مثلا در کارگزاری آگاه نمایش میده.
   یه روش دیگه اینکه بررسی کنید در زمان برگزاری مجمع، سهام رو در اختیار داشتید یا خیر

 8. سلام اقای جهان دیده خدا قوت از کجا باید بفهمیمم که یک سهام چه تعداد خریداردارد یابه عبارتی چه تعداد منتظرند که سهامشان خریداری بشه .ممنون

 9. سلام وعرض ادب خدمت اقای جهاندیده خداقوت.سوال من اینکه میخوام یک سهام روبخرم اسمش رونمیگم چون ممکنه مغایر باقوانین سایتتون باشه ولی جز سهام های دارویی هست هم ایی پی اسش منفی هست هم پی برایی ولی چندنفرقاطعانه میگن که این سهام رشد خواهد کرد واصلامهم نیست که پی بر ایی منفی دارد ایامیشه سهامی پی برایی منفی داشته ورشدخوبی هم بکنه؟ممنون میشم اگر دقیق راهنمایی ام کنید چون من به دلیل اینکه سنم بالاست حرفهای نوه هام روخوب درک نمیکنم وهمیشه ازسایت شما کمک میگیرم.

  1. سلام، والا تو این بازار سهام که پول داره میاد داخلش، هر شرکتی میتونه رشد کنه.
   رشد سهم یعنی چی؟ یعنی تقاضا برای خرید وجود داره و تقاضا هم میتونه به هر دلیلی ایجاد بشه، حتی با تبلیغ کردن.
   عده ای بدون اطلاع از وضعیت بنیادی و سودآوری شرکت یا صرفا به خاطر طمع میرن سراغ این شرکتهای زیان‌ده.
   ممکنه قیمت سهام یه شرکت زیان‌ده 10 برابر هم بشه ولی اگر بازار ریزش کرد چنین شرکتهای زیاندهی از همه بیشتر سقوط میکنن.
   به همین خاطر بهتره سهامی رو خریداری کنید که از قبل بنیاد قوی داشته باشه، مخصوصا در شرایط فعلی که خیلی از سهام های بی بنیاد در محدوده حبابی هستن.

 10. سایت فانوس خیلی وقته در دسترس نیست ، قبل از اون هم مدتی فقط با فیلترشکن در دسترس بود

  1. سلام میخواستم اقدام کنم برای کد بورسی چجوری میتونم از کارگزاری آگاه کد بورسی رو بگیرم ممنون میشم راهنمایی کنید

 11. باسلام خدمت استاد ومعلم سایت اقای جهان دیده .اقای جهاندیده این اصطلاح نوسان گیری چی هست وکاربردش چیه‌

  1. سلام، دوست عزیز لطف دارید ولی من نه معلمم نه استاد.
   نوسان گیری از اسمش مشخصه، یعنی کسب سود از نوسانات قیمت.
   یعنی پایین تر خریدن و بالاتر فروختن.

 12. یه چیزیادم رفت بگم میشه لطفا توضیح بدید که منظورتون از سودنقدی چیه مگر همه سودنقدی نمیدن ؟

 13. سلام اقای جهان دیده ممنون که اینقدر سریع وشکیبا به سوالات ما پاسخ میدهید چند ماه پیش یه سوالی راجب سرمایه گذاری بلندمدت پرسیدم که سهام های پتروشیمی ومعدنی هارو برای بلند مدت مناسب تردونستید حالامیخوام نقطه مقابل این سوال روبپرسم که برای کوتاه مدت کدام گروها رو مناسب ترمیدونید انتظار سیگنال یاپیشنهاد سهم روندارم چون قوانین سایت خوبتون رو میدونم فقط میخوام بدونم کدوم گروها برای کوتاه مدت نسبت به بقیه کمی بهتراند‌.

  1. سلام، خواهش میکنم
   برای پیدا کردن نمادهای مناسب برای کوتاه مدت، افزایش حجم معاملات در یک نماد بطور ناگهانی میتونه یه فاکتور مناسب برای پیدا کردن سهام باشه
   و همینطور بررسی نمادهای پربازدید در tsetmc.com
   فیلترهای سایت tsetmc.com میتونه کمک بزرگی باشه

   من صنعت خاصی مدنظرم نیست ولی بطور کلی در زمان هایی مثل الان که پول و سرمایه جدید زیادی وارد بازار میشه اکثر صنایع رشد میکنن
   ولی بازار همیشه اینطور باقی نمیمونه و دورانی میرسه که حجم معاملات و رشدهای تند و تیز کمتر میشه

 14. سلام اقای جهاندیده خداقوت خواستم بدونم واسه بلندمدت مثلایک سال سهام های دارویی بهتراند یاپتروشیمی یادیگرسهام ها

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

 • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
 • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
 • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
 • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.

مطالب مرتبط

فروش تعهدی سهام (فروش استقراضی) چیست؟

در سال‌های اخیر بازار بورس رشد فزاینده‌ای داشته و سعی می‌شود با استفاده از تکنیک‌هایی رشد این بازار را بیشتر کرد. یکی از مواردی که می‌تواند باعث پویایی بیشتر بازار…
بیشتر بخوانید

مهمترین دلیل زیان در بورس چیست؟

بسیاری از افرادی که در بازار سهام مشغول معامله می‌شوند با زیان این بازار را ترک می‌کنند! دلایل زیادی برای زیان افراد در بورس ذکر می‌شود. برخی‌ها وضعیت اقتصادی، سودآوری…
بیشتر بخوانید

قبل از خرید یا فروش سهام این 8 توصیه را بخوانید

مواردی که خیلی به آن برخورد کرده‌ایم این بوده که افراد خیلی زیادی سهم را در محدوده واقعا نامناسبی خریداری می‌کنند و انتظار کسب سود را هم دارند. افراد دیگری…
بیشتر بخوانید