بررسی و مقایسه سایت سهام‌یاب و سایت فانوس

بررسی سایت سهام یاب و فانوس بورس

اگر از معامله‌گران سهام و سرمایه‌گذاران فعال در بورس باشید و حداقل چندماه از شروع فعالیت‌تان گذشته باشد، به احتمال قوی به یکی از دو سایت سهام‌یاب و یا سایت بورسی فانوس برخورد کرده‌اید.

در این مطلب از بورسینس قصد داریم به مقایسه این دو سایت (sahamyab.com و efanos.com) بپردازیم.

تشابه بین دو سایت از لحاظ کارکرد

 – انتشار محتوا در فانوس و سهام‌یاب هر دو توسط کاربران انجام می‌شود و مدیران تنها زمینه فعالیت افراد را فراهم کرده‌اند و بر سایت نظارت می‌کنند.

 – در هردو سایت امکان جستجوی نماد و تحلیلگر بصورت ساده و سریع فراهم شده است.

 – به نظر می‌رسد یکی از اهداف هردو سایت سهامیاب و فانوس این است که کاربران بتوانند سهام مناسبی برای خریدوفروش بیابند.

 – هر دو سایت طراحی قابل قبول و اختصاصی دارند و از اسکریپت‌های رایگان استفاده نمی‌کنند.

دامنه و نام سایت

به خاطر سپردن هر دو اسم آسان است اما اسم سهام‌یاب و دامنه sahamyab.com بیشتر به موضوع بورس و سهام مرتبط است. درباره فانوس موضوع به کلی فرق می‌کند و نام فانوس efanos.com تقریبا تصویری از زمینه فعالیت سایت در ذهن مخاطب ایجاد نمی‌کند. 

سهام یاب

سایت فانوس بورس

واضح بودن زمینه فعالیت

با ورود به سایت فانوس، اگر شخصی دارای اطلاعات در زمینه بورس نباشد، به احتمال زیاد این سوال در ذهن وی شکل می‌گیرد که کار سایت دقیقا چیست و چه استفاده‌ای می‌توان از آن برد. البته در صفحه درباره ما، توضیحاتی درباره کارکرد سایت فانوس نوشته شده ولی چون لینک آن در پایین سایت قرار دارد، احتمال دیده شدن صفحه کاهش می‌یابد.
اما از طرف دیگر، کاربر با ورود به سایت سهام‌یاب، پس از چندثانیه متوجه می‌شود که سهام‌یاب یک شبکه اجتماعی است و در زمینه سهام و بورس فعالیت می‌کند.

رابط کاربری و دسترسی به سایت

معرفی بخش‌های مختلف سایت در صفحه اصلی سهامیاب دسترسی کاربرد را به صفحات داخلی آسان کرده است.

از لحاظ هدایت کاربر به سمت هدف اصلی، فانوس توانسته با قراردادن تنها یک فیلد و دکمه جستجو در نیمه بالای سایت، در این زمینه بسیار موثر واقع شود.
از لحاظ کارکرد سایت با موبایل، به نظر می‌رسد هر دوسایت به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته‌اند و ریسپانسیو و موبایل‌فرندلی هستند، گرچه برخی اشکالات کوچک در هر دوسایت وجود داشت به طور مثال در صفحات داخلی سهام‌یاب ما با گوشی دارای صفحه نمایش 5 اینچی در لمس کردن منوی ورود به سایت (در منو بالا) مشکل داشتیم.

 

عملکرد دو سایت در رسیدن به اهداف

در سهام‌یاب؛ کاربر با تایپ در یک کادر بصورت سریع و بدون پرکردن فیلدهای بیشتر می‌تواند نظر یا مطلب خود را ارسال کند. به همین خاطر، تعداد نظرات بسیار زیاد است و امکان ارسال نظرات با سرعت بالا و بدون نیاز به وارد کردن اطلاعات زیاد، روی کیفیت نظرات ارسالی، تاثیر مطلوبی نگذاشته است.

از طرفی، تعداد زیاد نظرات که گاهی اوقات حتی فرصت خواندن تک‌تک آنها و شناخت نویسنده نظر را ندارید (به اینکه برسد آنها را بررسی کنید و از روی آنها برداشتی داشته باشید) باعث شده به حس سردرگمی عجیبی دست پیدا کنید.

البته دنبال کردن افراد در سهام‌یاب، یکی از مواردیست که می‌تواند به تمرکز بیشتر روی نویسنده‌ای که مطالب مفیدتر و معتبرتر ارسال می‌کند کمک کند.

توجه به اعتبار و تمرکز روی تحلیل‌ها و سیگنال‌های مفید در سایت فانوس به شکل بسیار پیاده شده است چون به گفته این سایت، سیستمی وجود دارد که عملکرد سیگنال‌دهندگان و تحلیلگران براساس عملکرد آنها در سایت سنجیده می‌شود و به آنها رتبه بندی (عالی، خوب، متوسط، بد) تعلق می‌گیرد.

در سهام‌یاب، ارزیابی افراد فقط از طریق تعداد دنبال‌کننده‌های فرد و تا حدودی تعداد ایده‌ها (نظراتی) که ارسال کرده مشخص می‌شود که البته به نظر نمی‌رسد دید درستی از عملکرد فرد موردنظر، به سایرین ارائه دهد چون فردی می‌تواند با ترفندهای مختلف تعداد دنبال‌کننده‌های خود را افزایش دهد.

اعتبارسنجی ایده‌هایی که در سایت انجام می‌شود، معمولا با لایک است و طبیعتا کاربران به ایده‌هایی که لایک بیشتری دارند توجه بیشتری می‌کنند. در زیر هر ایده در سهام‌یاب، به جز امکان لایک کردن، امکان پاسخ یا کامنت گذاشتن برای هر ایده میسر شده است.

همچنین در سهام‌یاب قابلیتی وجود دارد که فرد می‌تواند با کلیک روی علامت خوش‌بین (سبز) و بدبین (قرمز) ، نظر خود را همراه متنی که می‌نویسد نشان دهند.

 در فانوس عملیات ثبت محتوا و سیگنال کاملا متفاوت است. برای در فانوس باید جزییات خیلی بیشتری به شرح زیر وارد شود:
نماد، محدوده زمانی سیگنال، احتمال وقوع، قیمت ورود (برای سیگنال خرید) و قیمت خروج (برای سیگنال فروش)، بازده موردانتظار، حدزیان، نوع سیگنال، دلایل سیگنال و فایل تحلیل
البته با توجه به ساختاری که فانوس دارد و عملکرد سیگنال‌ها را بررسی می‌کند، نیاز به وارد کردن این اطلاعات امری طبیعی به نظر می‌رسد. واردشدن قیمت فعلی نماد و قیمت هدف (براساس بازده مورد انتظار) کار ثبت سیگنال را فانوس سریعتر کرده است.

در فانوس به دلیل دقتی که در ثبت سیگنال از کاربر خواسته می‌شود، اطلاعات ورودی معمولا دقیق‌تر، مفیدتر و کارا هستند. برخلاف سهام‌یاب که اطلاعات و دیدگاه‌هایی که ارزش پایینی برای خواننده ایجاد می‌کنند یا هیچ ارزشی ایجاد نمی‌کنند در آن به وفور یافت می‌شود.

لیست شدن سیگنال‌ها و تحلیل‌ها در فانوس به شیوه‌ای است که امکان گردش بین صفحات با کلیک روی نام نماد، نام تحلیل‌گر و سایر لینک‌ها به راحتی میسر است.

سبک درآمدزائی سایت

در سایت سهام‌یاب شاهد تبلیغات انواع خدمات و محصولات در گوشه و کنار سایت هستیم. فروش اشتراک ویژه بخش تحلیل، نسخه پیشرفته سهام‌یاب و فروش سایر محصولات از راه‌های درآمدزایی سهام یاب است. اما ظاهرا سایت فانوس تمرکز خود را فعلا روی کسب سود نگذاشته است، البته باید دید در آینده سمت و سوی این دوسایت چگونه خواهد بود و آیا تغییری در ساختار و روش کار این دو سایت رخ می‌دهد یا نه.

نتیجه‌گیری

در آخر می‌توان گفت سایت سهام‌یاب بیشتر برای افرادی مناسب است که به دنبال یک شبکه اجتماعی به تمام معنای بورسی برای اشتراک‌‌گذاری انواع مطالب و محتوا، گفتگو، ارائه نظرات و مواردی از این قبیل هستند.
از طرف دیگر، در سایت فانوس مسیری مشخص و واضح برای یافتن سیگنال سهام و اطلاع از نظرات تحلیلگران وجود دارد و با توجه به سیستم سنجش عملکرد و دقت سیگنال که در سایت پیاده شده است، یافتن سهامی که تحلیلگران برتر پیشنهاد داده‌اند بسیار ساده‌تر می‌باشد و افراد با مشاهده عملکرد افراد، می‌توانند انتخاب بهتری داشته باشند.

یادآوری می‌کنیم این بررسی تنها نظر ماست و ممکن است مواردی را جا انداخته باشیم. اگر تجربه‌ای در کار با این دو سایت داشتید یا فکر می‌کنید نکته‌ای است که ما و سایر خوانندگان باید به آن توجه کنیم، نظرتان را در بخش دیدگاه بنویسید .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.

مطالب مرتبط

آموزش کامل عرضه اولیه سهام (هرآنچه باید بدانید)

عرضه اولیه یک موقعیت حائز اهمیت و ارزشمند برای سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود. عرضه‌های اولیه از پرطرفدارترین رویدادهای بورس تهران است زیرا در اکثر مواقع سود مناسبی را نصیب سرمایه‌گذاران می‌کند.…
بیشتر بخوانید

قرارداد آتی سبد سهام چیست و چگونه معامله می‌شود؟

قرارداد آتی سبد سهام در بورس اوراق بهادار ایران به‌عنوان یک ابزار جدید معرفی‌شده است و هنوز شروع اولیه‌ آن محسوب می‌شود. این ابزار از سبدی که شامل سهام ۳۰…
بیشتر بخوانید