پولبک چیست و نحوه معامله با آن چگونه است؟

پولبک

معامله گران و سرمایه‌گذاران همیشه به دنبال راه‌هایی برای شناسایی بهترین نقاط ورود به بازار هستند و به دنبال اندیکاتورهایی هستند که بهترین سطوح را برای آن‌ها شناسایی کند.

یکی از این راه‌ها استفاده از پولبک (Pullback) است. در این مقاله قصد داریم به‌طور کامل مفهوم پولبک و نحوه تشخیص آن در نمودارهای قیمتی را بررسی کنیم.

نکات کلیدی

 • پولبک یک تغییر جهت موقت در روند اصلی قیمت یک سهم یا ارز دیجیتال است.
 • مدت زمان پو‌لبک معمولاً از چند دقیقه تا چند روز متوالی است. توقف طولانی‌تر قیمت قبل از ادامه روند اصلی معمولاً تثبیت یا حرکت رنج نامیده می‌شود.
 • زمانی که سایر اندیکاتورهای تکنیکال روند را صعودی یا نزولی نشان می‌دهند، پولبک‌ها می‌توانند نقطه ورود معامله‌گرانی باشد که معتقدند روند اصلی به حرکت قبلی خود ادامه می‌دهد.
 • معامله‌گران می‌توانند از سفارش‌های لیمیت یا استاپ برای ورود به معامله استفاده کنند تا از با وارد شدن در پولبک‌ها از ادامه روند کسب سود کنند.

پولبک (Pullback) چیست؟

تریدرها روندهای بازار و نوسانات قیمت‌ها در بازارهای مختلف را تحلیل می‌کنند و به دنبال این هستند که ببینند چه دارایی‌هایی در حال رشد هستند و دلیل آن چیست.

عناوین مطلب:

با این حال، وقتی قیمت یک دارایی به سرعت در حال افزایش است، بسیاری از معامله‌گران احساس می‌کنند که از بازار جا مانده‌اند.

به همین دلیل وقتی قیمت دارایی برای مدت کوتاهی و به میزان کمی کاهش پیدا می‌کند، معامله‌گران از این فرصت استفاده کرده و خرید می‌کنند.

آن‌ها امیدوارند این کاهش قیمت موقتی بوده و روند صعودی قبلی به زودی از سر گرفته می‌شود. این نوع رفتار قیمت در نمودار -یعنی افت جزئی قیمت پس از یک روند بزرگ‌تر- به عنوان پولبک (Pullback) شناخته می‌شود.

پولبک در اصل به معنای «عقب‌نشینی» است و به حرکت در جهت خلاف قیمت برای مدت زمان کوتاهی اشاره دارد.

معنی پو‌لبک در ارز دیجیتال و سایر بازارهای مالی یک توقف یا ریزش موقت در روند کلی دارایی است. پولبک به دو صورت اتفاق می‌افتد:

 • پولبک در روند صعودی: قیمت دارایی در حال افزایش است و به یک سقف می‌رسد، سپس روند متوقف می‌شود و قیمت مقدار کمی (معمولاً 5 تا 10 درصد حرکت صعودی قبلی) کاهش می‌یابد و در نهایت به روند صعودی اولیه خود باز می‌گردد.
 • پولبک در روند نزولی: قیمت دارایی در حال کاهش است و به یک کف می‌رسد، سپس روند متوقف می‌شود و قیمت مقدار کمی به سمت بالا عقب نشینی می‌کند اما در نهایت به روند نزولی اولیه خود باز می‌گردد.
اصلاح در روند صعودی
پولبک در روند صعودی
اصلاح در روند نزولی
اصلاح در روند صعودی

پولبک‌ها در روند صعودی اغلب زمانی اتفاق می‌افتند که قیمت یک ارز دیجیتال یا سهم روند صعودی داشته باشد و سرمایه‌گذاران تصمیم بگیرند با فروش دارایی خود سود معاملات را ذخیره کنند.

یا زمانی که سرمایه‌گذاران برای مدتی اعتماد خود به ادامه رشد دارایی را از دست بدهند.

در چنین شرایطی، بسیاری از معامله‌گران ترجیح می‌دهند دارایی خود را بفروشند، که این فروش گسترده باعث توقف رشد یا کاهش ارزش دارایی می‌شود.

با این حال، اگر روند صعودی کلی همچنان پا برجا باشد، قیمت دارایی دوباره شروع به افزایش می‌کند. در این صورت، خریدارانی که پس از پو‌لبک قیمت خرید کرده‌اند، از ادامه روند کسب سود می‌کنند.

از این رو، پولبک‌ها اغلب فرصت‌های عالی برای خرید و ورود به معاملات محسوب می‌شوند.

بیشتر بخوانید: منظور از استاپ هانت (Stop Hunt) چیست و چگونه می‌توان از آن جلوگیری کرد؟

خرید در پولبک‌ها استراتژی کارآمدی است زیرا خریدار در دوره‌ای از رشد ارزش دارایی خرید می‌کند، در نتیجه نسبت ریسک به پاداش (Risk to Reward) بهتری خواهد داست.

با این حال، پولبک‌ها ممکن است پر ریسک هم باشند. گاهی اوقات ممکن است افت قیمت یک دارایی پولبک به نظر برسد، اما در واقع این افت تغییر روند است.

اگر معامله‌گر در شرایطی که فکر می‌کند پو‌لبک قیمت است اقدام به خرید کند، ممکن است به امید ادامه روند مبلغ زیادی را سرمایه‌گذاری کند.

اگر این پولبک به تغییر روند تبدیل شود، معامله‌گر باید در فرصت مناسب به فکر خروج از معامله باشد.

بیشتر بخوانید: پولبک از نگاه استاد بولکوفسکی

پولبک یا تغییر روند
اصلاح قیمت یا تغییر روند؟

تفاوت بین تغییر روند و پو‌لبک

پولبک و تغییر روند (trend reversal) هر دو به معنای حرکت قیمت در جهت خلاف روند اصلی است، اما پولبک‌ها موقتی و تغییر روندها طولانی‌مدت هستند.

اما معامله‌گران چگونه می‌توانند این دو را از یکدیگر تشخیص دهند؟

بیشتر تغییر روندها به دلیل تغییراتی در وضعیت بنیادی سهم یا اخبار مهم در مورد یک ارز دیجیتال رخ می‌دهند.

در چنین شرایطی دیدگاه غالب سرمایه‌گذاران در مورد دارایی تغییر کرده و روند کلی شرع به حرکت در جهت خلاف می‌کند.

بیشتر بخوانید: منظور از ترید خلاف روند چیست؟

به عنوان مثال، یک شرکت بورسی ممکن است گزارشی از وضعیت ناامید کننده درآمدهای خود منتشر کند که موج گسترده‌ای از فروش سهام آن را در میان سرمایه‌گذاران به راه می‌اندازد.

همچنین، اخباری مانند تغییر در هیئت مدیره، ظهور یک رقیب جدید یا هر رویداد دیگری که ممکن است تأثیر بلندمدتی بر شرکت داشته باشد، می‌توانند موجب تغییر در رفتار سرمایه‌گذاران و تغییر روند قیمت داشته باشد.

این رویدادها که به اصطلاح خارج از نمودار اتفاق می‌افتند، طی چندین روز تا هفته تأثیر خود را نشان می‌دهند و در ابتدا بسیار شبیه به پولبک به نظر می‌رسند.

نکته: معامله‌گران از میانگین‌های متحرک، خطوط روند و باندهای بولینگر برای پی بردن به این‌که پو‌لبک ادامه داشته و احتمالاً تبدیل به بازگشت روند می‌شود، استفاده می‌کنند.

پولبک به ما چه می‌گوید؟

پولبک یک فرصت خوب برای سرمایه‌گذارانی است که موج صعودی را از دست داده‌اند؛ از مفهوم پولبک معمولاً در بازارهای صعودی و وقتی که سهام یک حرکت صعودی بزرگ را تجربه کرده است استفاده می‌شود.

به عنوان مثال، پس از انتشار اخبار مربوط به درآمد قابل توجه یک شرکت، قیمت سهام شرکت رشد چشمگیری را تجربه می‌کند.

در میانه روند صعودی گروهی از معامله‌گران که از قبل خرید کرده بودند ممکن است تصمیم به فروش تمام یا بخشی از سهام خود کرده و سود معاملات را به جیب بزنند.

در نتیجه فروش گسترده سرمایه‌گذاران، قیمت سهم کمی افت می‌کند.

اما با توجه به این‌که اخبار مربوط به شرکت (گزارش سود مثبت) یک سیگنال بنیادی است، می‌توان انتظار داشت که پس از فروکش کردن موج فروش، روند صعودی به حرکت خود ادامه دهد چرا که حالا خریداران جدید وارد بازار شده و قیمت‌ها را بالا و بالاتر می‌برند.

در بیشتر پولبک‌ها قیمت دارایی به ناحیه‌ای از حمایت تکنیکال مانند میانگین متحرک، پیوت پوینت یا سطوح فیبوناچی اصلاحی عقب نشینی کرده و از آنجا به روند صعودی خود ادامه می‌دهد.

معامله‌گران باید به دقت این ناحیه‌های کلیدی حمایتی را زیر نظر بگیرند، زیرا شکست آن‌ها می‌تواند به جای پو‌لبک، نشان دهنده تغییر روند اصلی باشد.

انواع استراتژی پولبک در معاملات

در ادامه با انواع پولبک در پرایس اکشن و نحوه انجام معاملات در انواع پولبک از جمله پولبک به مقاومت شکسته شده، پ‌ولبک به خط روند و… آشنا خواهیم شد.

پولبک به سطوح شکسته شده

پولبک‌های قیمت به سطوح شکسته شده بسیار رایج هستند و احتمالاً شما هم به عنوان معامله‌گر قبلاً با آن‌ها مواجه شده‌اید.

پولبک‌های شکست معمولاً در نواحی قیمتی مهم بازار اتفاق می‌افتد، یعنی زمانی که قیمت یک الگوی رنج را می‌شکند و به اصلاح از محدوده رنج بریک آوت می‌کند.

سر و شانه، گُوِه یا کنج، مثلث و مستطیل از محبوب‌ترین الگوهای تثبیت قیمت هستند.

بیشتر بخوانید: لیست الگوهای کلاسیک و بررسی کلیات آن‌ها

معامله‌گران حرفه‌ای همیشه به افراد تازه‌کار توصیه می‌کنند که در استراتژی بریک آوت قیمت حد ضرر خود را در نقطه سربه‌سر قرار ندهند چرا که در اغلب مواقع حد ضرر آن‌ها فعال می‌شود.

دلیل این اتفاق این است که قیمت پس از بریک آوت اغلب به سطح شکسته شده پو‌لبک می‌کند.

در سناریوی زیر، قیمت پس از یک روند صعودی طولانی مدت یک الگوی سقف سه قلو تشکیل داده است.

همان‌طور که می‌بینید، این الگو دارای یک سطح حمایت کاملاً مشخص است. بسیاری از معامله‌گران در صورت شکست این سطح، از آن برای ورود به معامله شورت (فروش) استفاده می‌کنند.

اما اشتباه اغلب آن‌ها این است که پس از آن‌که وارد سود می‌شوند، حد ضرر خود را خیلی زود به نقطه ورود خود منتقل کرده و به اصطلاح معامله را ریسک فری می‌کنند.

غافل از آن‌که قیمت در بیشتر مواقع به سطح شکسته شده پولبک می‌کند و با فعال کردن حد ضرر، معامله آن‌ها را می‌بندد.

معامله‌گر می‌بیند که پس از تکمیل پولبک، قیمت به مسیری که او در ابتدا پیش‌بینی کرده بود باز می‌گردد اما او از معامله جا مانده است.

این یکی از سناریوهای رایج پو‌لبک به حمایت شکسته شده است که معامله‌گران آن را در نمودارهای قیمت مشاهده می‌کنند.

نقطه مقابل این وضعیت، یعنی پولبک به مقاومت شکسته شده، به همین صورت اما در تبدیل روند نزولی به صعودی اتفاق می‌افتد.

بیشتر بخوانید: 4 تکنیک فوق العاده برای ریسک فری کردن (Risk-Free) معاملات!

پولبک بریک آوت
پولبک به حمایت شکسته شده

زمان ورود به معامله در پولبک

اما سؤالی که به طور طبیعی برای شما مطرح می‌شود این است که چگونه در پولبک‌ها معامله کنیم؟

اگرچه راه‌های زیادی برای ورود به معاملات در پولبک‌ها وجود دارد، اما ما در اینجا دو رویکرد اصلی معاملات پو‌لبک را به شما معرفی می‌کنیم.

شما می‌توانید این اصول را در انواع استراتژی پولبک دیگر که در ادامه معرفی می‌کنیم به کار ببرید.

معامله‌گر تهاجمی (Aggressive) منتظر می‌ماند تا قیمت به ناحیه شکسته شده پولبک کند و بلافاصله در اینجا وارد معامله می‌شود.

در نمودار زیر این نقطه را با خط 1 مشخص کرده‌ایم. در صورت انتخاب چنین رویکردی باید به چند نکته توجه کنید:

 • در این ناحیه قیمتی می‌توانید در بهترین (بالاترین) قیمت ممکن وارد معامله شوید، چرا که این نقطه اغلب می‌تواند نقطه پایانی موج اصلاح و فاز پولبک باشد.
 • نسبت ریسک به ریوارد احتمالی معاملات در این رویکرد بسیار بالا است، چرا که می‌توانید حد ضرر معامله را در فاصله کمی بالاتر از نقطه ورود قرار دهید.
 • اشکال این رویکرد این است که شما وارد معامله‌ای برخلاف جهت حرکت قیمت می‌شوید و قیمت به راحتی می‌تواند در جهت خلاف شما شروع به حرکت کند.
 • بنابراین، چنین رویکردی ممکن است وین رِیت (نرخ موفقیت) پایین‌تری داشته باشد اما، نسبت ریسک/ریوارد بالاتر آن می‌تواند این نقطه ضعف را جبران کند.

معامله‌گر محافظه‌کار (Conservative) منتظر می‌ماند تا قیمت ساختار روند احتمالی جدید را ادامه دهد و یک کف پایین‌ترین از کف قبلی بزند.

نقطه ورود معامله‌گر محافظه‌کار (در سطح 2) درست زمانی است که قیمت یک کف جدید تشکیل دهد. در این رویکرد، معامله‌گر با مومنتوم روند جدید وارد معامله می‌شود.

سیگنال ورود محافظه‌کارانه به معامله دیرتر اتفاق می‌افتد و بنابراین نسبت ریسک به ریوارد آن در مقایسه با رویکرد تهاجمی کمتر است. اما حالت محافظه‌کارانه وین ریت بالاتری دارد چرا که احتمال ادامه روند جدید بیشتر است.

با این حال نکته مهم این است که هیچ کدام از این دو رویکرد به خودی خود از روش دیگر بهتر نیست و انتخاب هر کدام به استراتژی شخصی معامله‌گر بستگی دارد.

توجه داشته باشید که در این مثال، قیمت یک بار دیگر به ناحیه پو‌لبک بازگشته است. این نشان می‌دهد که پولبک‌ها به عنوان بخشی از ساختار امواج قیمت در نمودارهای قیمت چقدر رایج هستند.

رویکرد تهاجمی
رویکرد تهاجمی و محافظه‌کارانه در معاملات پو‌لبک به سطح شکسته شده

پولبک به سقف‌ها/کف‌های قبلی

رفتار پلکانی یا زیگزاگ مانند قیمت را می‌توان در بسیاری از روندهای قیمت در تمام بازارهای مالی مشاهده کرد. این ساختار، رفتار طبیعی قیمت است و افت و خیز بازار را نشان می‌دهد.

در طول روندهای غالب، قیمت اغلب این الگوی پله‌ای را تکرار می‌کند. این استراتژی پولبک در کنار استراتژی پو‌لبک به بریک آوت که قبلاً توضیح دادیم بسیار عالی کار می‌کند.

پولبک شکست در نزدیکی نواحی عطف بازار اتفاق می‌افتد.

اما اگر معامله‌گر فرصت ورود زودهنگام به معامله پس از بریک آوت را از دست بدهد، می‌تواند در ادامه روند و با پولبک قیمت به سقف‌ها (در روند نزولی) و کف‌ها (در روند صعودی) وارد معاملات خرید یا فروش شود.

بیشتر بخوانید: الگوهای جعلی در پرایس اکشن چیست؟

پولبک به سقف یا کف
پولبک به سقف یا کف قبلی

علاوه بر این، معامله‌گر همچنین می‌تواند از الگوی پله‌ای برای قرار دادن حد ضرر معاملات استفاده کند.

در این حالت، معامله‌گر منتظر می‌ماند تا قیمت یک پو‌لبک به سقف یا کف قبلی را تکمیل کند و سپس حد ضرر معامله را با فاصله کمی از سقف یا کف اخیر قرار دهد.

در صورت ادامه روند، احتمال فعال شدن حد ضرر تا حدود زیادی کاهش پیدا می‌کند و در عین حال فعال شدن آن یک سیگنال قوی برای تغییر روند اصلی است.

پولبک به خط روند

خطوط روند یکی دیگر از ابزارهای مهم در استراتژی پولبک است.

مهم‌ترین ایراد این استراتژی این است که تائید شدن اعتبار خطوط روند اغلب زمان بیشتری می‌برد. همان‌طور که شاید بدانید، خط روند برای آن معتبر باشد باید حداقل در سه نقطه با قیمت تماس پیدا کند.

شاید بتوان در هر قسمتی از نمودار دو نقطه تصادفی قیمت را به هم وصل کرد و یک خط به دست آورد، اما تنها زمانی که بتوان این خط را به یک نقطه سوم وصل کرد می‌توان گفت که خط روند تشکیل شده است.

بنابراین، استراتژی پو‌لبک به خط روند تنها در صورتی کاربرد دارد که قیمت برای سومین، چهارمین یا پنجمین بار به خط روند برخورد کند.

پولبک به خط روند
پولبک به خط روند

پو‌لبک به خط روند می‌تواند در کنار سایر انواع پو‌لبک کاملاً کاربردی باشد، اما اگر معامله‌گر از آن به عنوان یک روش مستقل استفاده کند، ممکن است فرصت‌های معاملاتی زیاد دیگری را از دست بدهد چرا که باید زمان زیادی را صرف تائید اعتبار خط روند کند.

پولبک به میانگین متحرک

بدون شک میانگین‌های متحرک یکی از محبوب‌ترین ابزارها در تحلیل تکنیکال هستند و معامله‌گران از آن‌ها به روش‌های مختلف استفاده می‌کنند.

یکی از کاربردهای میانگین‌های متحرک در استراتژی پولبک قیمت به میانگین‌های متحرک است.

در این استراتژی می‌توانید از میانگین متحرک 20، 50 یا حتی 100 دوره‌ای استفاده کنید. دوره‌ای که برای میانگین متحرک استفاده می‌کنید به این بستگی دارد که معامله‌گر کوتاه‌مدت یا بلند‌مدت هستید.

معامله‌گران کوتاه‌مدت معمولاً از میانگین‌های متحرک کوتاه‌تر برای دریافت سریع‌تر سیگنال‌ها استفاده می‌کنند. البته میانگین‌های متحرک کوتاه‌تر نویز بیشتری داشته و سیگنال‌های اشتباه بیشتری تولید می‌کنند.

در مقابل، میانگین‌های متحرک بلندمدت‌تر، کندتر حرکت می‌کنند و کمتر تحت تأثیر نویز قیمت قرار می‌گیرند.

اما ایراد آن‌ها این است که سیگنال‌های کمتری تولید می‌کنند و فرصت‌های معاملاتی کوتاه‌مدت را از معامله‌گر دریغ می‌کنند. شما باید بر اساس استراتژی معاملاتی شخصی خودتان دوره مناسب را برای میانگین متحرک انتخاب کنید.

در تصویر زیر، میانگین متحرک نمایی 50 دوره‌ای را در نمودار مشاهده می‌کنید و قیمت در طول روند نزولی دو بار به آن پولبک زده است.

بسیار اتفاق می‌افتد که قیمت میانگین متحرک را بشکند و پولبک‌های بسیار عمیقی به زیر یا بالای آن بزند.

به همین دلیل است که در صورت انتخاب این استراتژی پو‌لبک، باید حد ضرر خود را با فاصله نسبتاً بیشتری قرار دهید تا به راحتی فعال نشود.

بیشتر بخوانید: مووینگ اوریج‌ها (میانگین متحرک) و استراتژی‌های آن

پولبک به میانگین متحرک
پولبک به میانگین متحرک

پو‌لبک به سطوح فیبوناچی

اگر شما هم با نحوه کار ابزار فیبوناچی در نمودار قیمت آشنا باشید به احتمال زیاد شما هم مجذوب عملکرد آن شده‌اید.

از فیبوناچی می‌توانیم به عنوان یک ابزار کاربردی در معاملات پو‌لبک استفاده کنیم. برای این کار، باید منتظر شروع یک روند جدید بمانید و سپس ابزار فیبوناچی را از ابتدای شروع موج قیمتی تا انتهای روند رسم کنید.

پس از آن می‌توانید از سطوح اصلاحی فیبوناچی به عنوان سطوحی که قیمت ممکن است تا آنجا پولبک کند استفاده کنید.

در تصویر زیر می‌بینید که قیمت قبل از آن‌که روند صعودی اصلی را از سر بگیرد تا سطح اصلاحی فیبوناچی 50 درصد پولبک کرده است.

برای اطمینان بیشتر می‌توانید پولبک‌های قیمت به سطوح فیبوناچی را با میانگین‌های متحرک ترکیب کنید و نقاط ورود مطمئن‌تری به دست آورید.

به این ترتیب که اگر یکی از سطوح اصلاحی فیبوناچی با میانگین متحرک تلاقی پیدا کرد، این ناحیه می‌تواند به احتمال زیادی سطحی باشد که قیمت تا آنجا پولبک می‌کند.

پولبک به فیبوناچی
پو‌لبک به سطح اصلاحی فیبوناچی

همان‌طور که مشاهده کردید، در بالا چند ابزار و اندیکاتور تشخیص پولبک و نحوه ورود به معاملات در این استراتژی‌ها را توضیح دادیم.

شما حتی می‌توانید ابزارهای مختلف را با هم ترکیب کنید تا سیگنال‌های قوی‌تری برای شناسایی فرصت‌های معاملاتی دریافت کنید.

چهار مرحله برای شناسایی زمان ورود به بازار

برای شناسایی زمان ورود به معامله و کسب سود از پو‌لبک، می‌توان چند مرحله کلیدی را دنبال کرد:

 1. یک روند صعودی در قیمت سهم یا ارز دیجیتال را شناسایی کنید که شامل سقف‌ها و کف‌های بالاتر است. به این معنی که با وجود این نوسانات، قیمت دارایی همچنان افزایش پیدا می‌کند.
 2. وارد یک تایم فریم پایین‌تر، برای مثال تایم فریم یک ساعته، بروید و در نمودار قیمت آخرین سقف‌ها و کف‌ها را شناسایی کنید.
 3. اندیکاتور فیبوناچی ریتریسمنت (اصلاحی) را روی آخرین سقف و پولبک آن قرار دهید.
 4. وقتی قیمت به محدوده بین 50 و 61.8 درصد سطوح اصلاحی فیبوناچی رسید، وارد بازار شوید. این‌که آیا باید صبر کنید تا پولبک به 61.8 درصد برسد یا خیر، یک تصمیم شخصی است که به مرور تصمیم‌گیری در مورد آن برایتان آسان‌تر می‌شود.
مراحل تشخیص زمان ورود
استفاده از فیبوناچی برای شناسایی زمان ورود به پولبک

لازم به ذکر است که برخی از معامله‌گران ترجیح می‌دهند برای مطمئن شدن از بازگشت پو‌لبک به روند اصلی منتظر دریافت یک تأییدیه بمانند.

این تأییدیه می‌تواند به شکل تشکیل یک کندل قوی در جهت روند اصلی باشد. ورود به معامله پس از دریافت تأییدیه مطمئن‌تر است زیرا در این صورت احتمال تغییر روند اصلی کمتر می‌شود.

اما در این حالت نسبت ریسک به ریوارد تا حدود زیادی کاهش پیدا می‌کند.

علاوه بر این، ممکن است در حالی‌که معامله‌گر منتظر تأییدیه است، قیمت ناگهان با قدرت (بسته به جهت روند) به بالا یا پایین حرکت کند در نتیجه او بخش بزرگی از سود را از دست بدهد.

از دست دادن سود
از دست رفتن بخش بزرگی از سود در نتیجه انتظار برای دریافت تأییدیه

انواع اندیکاتور تشخیص پولبک

در زیر با چند ابزار کاربردی برای تشخیص پو‌لبک آشنا می‌شوید:

 • میانگین متحرک: میانگین متحرک یکی از رایج‌ترین اندیکاتورها در تحلیل تکنیکال است. میانگین‌های متحرک با حذف کردن نویز و نوسانات جزئی قیمت روندها را در تایم فریم‌های متخلف برجسته می‌کنند.

وقتی میانگین‌های متحرک سریع‌تر (با دوره‌های کوتاه‌تر) در بالای میانگین‌های کندتر (با دوره‌های زمانی طولانی‌تر) قرار بگیرند، می‌تواند به این معنی باشد که قیمت در حال افزایش است.

 • باندهای بولینگر: باندهای بولینگر یکی دیگر از ابزارهای محبوب در تحلیل تکنیکال بازار سهام و جفت ارزها است. باندهای بولینگر از خطوط انحراف معیار برای پیش بینی دامنه حرکت قیمت استفاده می‌کند.

زمانی که قیمت به کف باند پایینی می‌رسد، معامله‌گران آن را سیگنال خرید در نظر می‌گیرند.

 • پارابولیک سار (Parabolic SAR): پولبک‌ها را می‌توان با استفاده از ابزار پارابولیک سار (توقف و بازگشت) نیز شناسایی کرد. اندیکاتور پارابولیک سار با بررسی کردن یک رنج قیمت سعی می‌کند سهم‌هایی را پیدا کند که کاهش قیمت داشته‌اند اما حالا دوباره در حال رشد هستند.

در صورت صعودی بودن روند، پارابولیک سار نقاطی را زیر قیمت سهم نمایش می‌دهد. در حالی‌که اگر قیمت نزولی باشد، این نقطه‌ها را در بالای قیمت نمایش می‌دهد.

معایب استراتژی پولبک

بزرگ‌ترین محدودیت ورود به معامله در استراتژی پولبک این است که پو‌لبک می‌تواند شروع تغییر روند واقعی باشد.

از آنجا که هم پولبک و هم تغییر روند در تایم‌های فریم‌های مختلف، از جمله در طول روز، اتفاق می‌افتد پولبک چند جلسه‌ای یک معامله‌گر ممکن است برای معامله‌گر روزانه‌ای که از همان نمودار قیمت استفاده می‌کند یک تغییر روند محسوب شود.

اگر پرایس اکشن خط روند را در تایم فریم تحلیل شما بشکند، به احتمال زیاد به جای پو‌لبک با تغییر روند سروکار دارید.

در این شرایط بهتر است از ورود به معامله در جهت خلاف پولبک خودداری کنید.

با اضافه کردن سایر اندیکاتورهای تکنیکال و بررسی داده‌های فاندامنتال به ابزارهای تحلیل خود می‌توانید با اعتماد بیشتری پولبک‌ها را از تغییر روندها تشخیص دهید.

سؤالات متداول

پولبک یعنی چه؟

پولبک به معنی توقف موقت قیمت یا اصلاح آن (معمولاً به اندازه 5 تا 10 درصد) قبل از ادامه روند اصلی است. پو‌لبک زمانی اتفاق می‌افتد که گروهی از معامله‌گران پس از کسب سود از یک حرکت صعودی یا نزولی تصمیم به خروج از معاملات خود می‌کنند.

چگونه می‌توانم بفهمم که پولبک تمام شده است؟

زمانی که عرضه رو به کاهش و تقاضا در حال افزایش باشد، می‌توان گفت پولبک در حال تمام شدن است. اگر حجم معاملات افزایش یابد، بازار در حال برگشت به مسیر اولیه خود است. مومنتوم قیمت نیز برای تفسیر وضعیت پو‌لبک ضروری است. اگر قیمت شروع به تشکیل کندل‌های صعودی قوی کند، می‌توان نتیجه گرفت که پولبک به پایان رسیده است.

انواع پولبک در پرایس اکشن کدام است؟

پولبک‌ها را با توجه به نحوه شکل‌گیری آن‌ها می‌توان به انواع پولبک به خط روند، پو‌لبک به مقاومت شکسته شده (یا حمایت)، پولبک به سطوح فیبوناچی اصلاحی و پولبک به سقف‌ها/کف‌های قبلی تقسیم کرد.

بهترین اندیکاتور پولبک در فارکس و ارز دیجیتال کدام است؟

ابزارهای مختلفی برای تشخیص پولبک‌ها و دریافت سیگنال‌های معاملاتی وجود دارد. در میان اندیکاتورهای محبوب و کاربردی برای پیدا کردن بهترین نقاط ورود به معاملات پولبک می‌توان به میانگین‌های متحرک، باندهای بولینگر و پارابولیک سار اشاره کرد.

سخن پایانی

پولبک در تحلیل تکنیکال بخشی طبیعی از هر روند صعودی یا نزولی است. معامله‌گرانی که روندها را دنبال می‌کنند، اغلب از پولبک‌ها برای وارد شدن به روند غالب یا برای اضافه کردن به حجم معاملات موجود خود استفاده می‌کنند.

آن‌ها معمولاً این کار را از طریق سفارش‌های محدود خرید، بای استاپ (Buy Stop)، یا سفارش بازار انجام دهند.

پولبک‌ها معمولاً تا سطوح تکنیکال مهم، مانند میانگین متحرک روزانه، باند بولینگر، یا سطوح اصلاحی فیبوناچی، ادامه پیدا می‌کنند سپس روند اصلی خود را از سر می‌گیرند.

با این حال اگر این سطوح حمایت شکسته شوند، ممکن است اصلاح قیمت‌های بزرگ‌تر یا حتی تغییر روند در کار باشد.

معامله‌گران باید به سایر اندیکاتورها مانند اسیلاتورهای مومنتوم مانند RSI نگاه کنند تا به شکل‌گیری واگرایی نزولی یا عدم آن پی ببرند. واگرایی نزولی می‌تواند نشان دهنده یک اصلاح عمیق‌تر قیمت باشد.

در هر صورت، پس از ورود به معامله حتماً باید از حد ضرر استفاده کنید تا در صورت تبدیل شدن پولبک به اصلاح‌های عمیق‌تر یا تغییر روند از ضررهای بزرگ‌تر جلوگیری کنید.

در این مقاله سعی کردیم که به طور جامع درباره پولبک (Pullback) صحبت کنیم. اگر می‌خواهید باز هم اطلاعات بیشتری در این باره به دست بیاورید، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله سایت Invest to Pedia را مطالعه کنید.

مقالات مرتبط:

آیا این مطلب مفید بود؟
‌بله‌‌خیر‌

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

0 0 رای
به مطلب امتیاز دهید:
اشتراک
اطلاع از
guest

46 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها
خسرو

با سلام . راه حل های پیش بینی یک پولبک موفق را توضیح دهید

حسینی

سلام استاد
در حال حاضر سهم کاما در حال پولبک هست یا اصلاح؟

amir

خوب توضیح داده شده بود و اطلاعات خوب و قابل استفاده ای بود.

Ali

مرسی آقای جهاندیده الی موضوع پولبک رو روشن کردی؟؟

فریده امیری

بسیارعالی قابل فهم بود من اموزش تکنیکال دارم میبینم با توضیحات شما خیلی بهتر مفهوم پولبک رو متوجه شدم متشکرم

فریدون

سلام خسته نباشید استاد می خ استم بپرسم این پولبک وچیزهای دیگه ای که گفتید در مورد دلار هم صدق میکنه تاثیری داره ؟مرسی

حسینی

سلام استاد
در حال حاضر سهم کاما در حال پولبک هست یا اصلاح؟

جاوید

سلام. چنانچه سهمی در حال اصلاح بوده و به حمایت معتبر خود رسیده و به روند صعودی بازگشته باشد احتمال دارد پس از چند کندل صعودی مجددا به حمایت قبلی خود برگردد؟ آیا پولبک در این موارد هم صادق است؟؟ ظاهرا این اتفاق در نماد لپیام در حال وقوع هست

Alpayn

آقا جان هر کی دوس دارین انقد از کلمات قلمبه سلمبه استفاده نکنید به زبان ساده حرفتون رو بزنید

امیر محمد

خیلی خوب بود

جمال

خیر دنیا و آخرت همراهتان

اروج زاده

سلام من حدود 40 تا 50 ساعت اموزش بور از یه کانل تلگرامی و اینترنت گرفته و خوندم ولی هذ انجه را که خوانده ام حالا باید جمع بنذی کنم ایا میشود یک ذوره کامل اموزش پیشرفته پیدا کرد و بعد رفت بورس ممنون

حسین سلیمانی

سلام اقای جهاندیده
بابت تمام زحماتتون که بی چشم داشت انجام میشود تشکر فراوان

Adilove

سلام و عرض ادب
عالی هستین آقای جهاندیده، تحسین برانگیزی شما
در پناه خالق گل های نسترن باشین.

رضا خیام

سلام و خسته نباشید واقعا در یک کلمه میتونم بگم سایتون محشره ممنون از ارائه مطالب مفیدتون ????????

محمد

سلام. ممنون از مطالب خوب ومفید سایت شما
یه سوال: این اصطلاح پولبک فقط در روند نزولی سهام استفاده میشه یا صعودی رو هم شامل میشه؟

مصطفی

سلام.ممنونم از مطلب مختصر و مفیدتون.با مثال های کاملا قابل درک.سلامت و پرسود باشید.🙏

رضا کرمی

سهم غشهد پولبک شد یا اصلاح قیمت ،خواهش راهنمایی کنید

عیسی نوروزی

عالی بود متشکر

Nasime

خیلی خوب و روان مچکرم

مالک

عالی بود دوستانی که متجع نشدن یکم روی کاغذ تمرین کنن یادمیگیرن

سینا

… متوجه نشدن …

محسن

من که نفهمیدم پولبک یعنی چی قاطی شد به هم به نظر من

مهدی

سلام وقت بخیر اموزش خوبی بود فقط یه نکته خیلی عالی که متوجه شدم این بود که پولبک احتمال تغییر روندو داره به ما گوش زد میکنه ما در بروکرهای باینری آپشن جاب حالا مثل الیمپ ترید یا … فکر میکنم بیشتر کاربرد داشته باشه

مطالب مرتبط

blank

در بورسینس از 10 سال گذشته تاکنون، تلاش ما این بوده به شما کمک کنیم:

 • ترید و سرمایه‌گذاری اصولی را شروع کنید
 • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
 • از سرمایه‌تان برای کسب سود بیشتر استفاده کنید
 • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

درباره بورسینس بیشتر بخوانید 

blank
46
0
از دیدگاه‌ شما استقبال می‌کنیمx