بورس نزدک؛ بازاری در قلب نیویورک

آشنایی با بورس نزدک

نزدک یکی از بازارهای بورس اوراق بهادار آمریکاست که در شهر نیویورک  واقع شده است.

این بازار در چهارم فوریه سال 1971 تاسیس شد.

یکای پول این بورس، دلار آمریکا است.

عناوین مطلب:

ارزش بازار بورس نزدک 10 تریلیون دلار بوده و حجم معاملات آن به 982 میلیارد دلار می‌‌رسد. توجه به این نکته مهم است که بازار بورس نزدک آمریکا با بازار بورس نیویورک متفاوت است. مرکزیت بازار بورس نزدک در ساختمان کنده ناست شهر نیویورک است.

در کمتر شهری از دنیا چنین شرایطی وجود دارد که دو بازار بورس بزرگ مشغول به فعالیت باشند. بازارهایی که هر کدام اعتبار بسیار بالایی دارند و هر کدام می‌‌توانند به نوعی تاثیرگذاری خاص خود را در کل اقتصاد شهر و حتی دنیا داشته باشند.

در ادامه سعی می کنیم به برخی موارد در مورد بازار بورس نزدک اشاره کنیم. اطلاعاتی که می تواند به شما دید مناسب‌تری نسبت به این بازار بزرگ بورس بدهد.

خریداری سهام در این بازار بورس به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم امکان‌پذیر است. تعداد کارگزاران بورس نزدک که به صورت بین المللی فعالیت می‌‌کنند به بیش از صدها مورد می‌‌رسد.

به نوعی می‌‌توان گفت بازار بورس نزدک آمریکا نسبت به دیگر بازارهای بورس در جهان تعداد دفعات معاملات بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد و این خود یک ویژگی بسیار مهم برای این بازار بورس به شمار می رود.

تاکنون تعداد شرکت‌های پذیرفته شده در این بازار به بیش از سه هزار و دویست می‌رسد. فعالیت و داد و ستد در این بازار در دو بازه زمانی انجام می‌شود.

ساعات فعالیت بازار بورس نزدک؛ رسمی در مقابل غیررسمی!

بورس نزدک در طول هر شبانه روز 6 ساعت کاری دارد و تاثیرگذاری این بازار تنها در همین 6 ساعت خواهد بود.

روزانه هزاران سهام دار در این بازار بورس به انجام معاملات می‌پردازند. با توجه به اینکه پر رفت و آمد بودن و شلوغی وال استریت در طول روزهای کاری بیشتر احساس می‌شود، برخی از سهام‌داران ترجیح می‌دهند پیش از شروع ساعت کاری یا پس از پایان یافتن آن معاملات خود را انجام دهند.

جالب است که بدانید چنین امکانی برای سهامداران در بازار بورس نزدک آمریکا فراهم است و آنها می‌توانند در این دو بازه زمانی هم به فعالیت بپردازند. باید این نکته را هم در نظر گرفت که فعالیت‌های انجام شده در ساعات اصلی کار بازار بورس نزدک با بازه‌های زمانی دیگر، زمینه متفاوتی خواهد داشت.

همانطور که گفته شد یکی از این بازه‌های زمانی پس از تعطیلی بازار بورس است. فعالیت اصلی بازار بورس نزدک از ساعت 9 و نیم صبح تا ساعت 16 به وقت محلی نیویورک است. پس از پایان یافتن فعالیت اصلی بازار- از ساعت 16 تا 20 داد و ستدهایی که مربوط به پس از تعطیلی بازار بورس می‌شود شروع به فعالیت می‌کند.

حتما برای شما هم جالب است که بدانید به چه دلیل سهامداران چنین زمانی را برای انجام داد و ستد انتخاب می‌کنند. پس از پایان یافتن ساعات اصلی بازار بورس گزارش حسابرسی و گزارش عملکردهای شرکت‌های بورسی انتشار پیدا می‌کند و این امر به نوبه خود باعث نوسان ارزش ذاتی سهام خواهد شد.

در این بین برخی از سهامداران که به دنبال کسب سود از تغییر یافتن ارزش ذاتی سهام هستند و به نوعی نوسان‌گیر محسوب می‌شوند، با انتخاب چنین ساعاتی برای انجام معامله و داد و ستد سعی می‌کنند تا از این فرصت به نفع خود استفاده کنند.

بازه زمانی دیگر نیز پیش از شروع فعالیت اصلی فعالیت بازار بورس نزدک است.

 تمام این معاملات باید پیش از 9 و 30 دقیقه صبح به وقت محلی انجام شوند. در حقیقت باید گفت افرادی که متقاضی انجام معامله در چنین بازه زمانی هستند فعالیت خود را از ساعت 4 صبح آغاز کرده و تا 9 و نیم صبح ادامه می‌دهند.

همان‌طور که در مورد بازه زمانی پس از تعطیلی بازار بورس نزدک صحبت شد، این بازه زمان هم طرفداران خود را دارد. بیشتر سهامدارانی که چنین بازه‌های زمانی را برای شرکت در بازار بورس انتخاب می‌کنند به دنبال این هستند که سود بیشتری را نسبت به سهامداران فعال در بازه زمانی اصلی بازار بورس کسب کنند.

باید توجه داشت که همواره ریسک‌هایی در انتظار سهامدارانی خواهد بود که به دنبال انجام معاملات در بازه‌های زمانی غیر از فعالیت اصلی بازار بورس هستند. هر چند که فعالیت در چنین بازه‌های زمانی جذابیت‌های ویژه‌ای را برای آنها در بر خواهد داشت؛ اما پذیرفتن این ریسک‌ها هم بخش جدایی ناپذیر چنین معاملاتی خواهد بود.

اولین مورد از این ریسک‌ها این است که چنین سرمایه‌گذارانی در هنگامی‌که شایعاتی در بازار بورس به وجود می‌آید نمی‌توانند عملکرد به موقع و مناسبی داشته باشند. ناپایداری قیمت‌ها و همچنین نوسانات قیمت هم از مواردی هستند که جزء ریسک‌های این‌گونه از معاملات محسوب می‌شوند.

همچنین از آنجایی که چنین معاملاتی خارج از ساعات فعالیت اصلی بازار بورس انجام می‌شوند، ممکن است با کاهش نقدینگی مواجه شوند. از سویی دیگر به دلیل اینکه در چنین ساعات خاصی تعداد افراد کمتری معاملات خود را انجام می‌دهند، ممکن است مشکل تقاضا و عرضه هم به وجود بیاید.

در چنین بازه‌های زمانی مشکلات دیگری هم ممکن است بوجود بیاید. از جمله این موارد این است که ممکن است بدلیل نبودن متخصصان حرفه ای مشکلات نرم افزاری بوجود بیاید. همچنین ثبت سفارش و تقاضا هم در این بازه‌های زمانی با محدودیت روبرو هستند.

مشکل دیگری هم که می‌توان به آن اشاره کرد این است که در چنین ساعاتی رقبای حرفه ای چندانی فعالیت نخواهند داشت. جالب است که بدانید بازار بورس نزدک به این دلیل این امکان را برای سهامداران خود فراهم کرده که از شبکه‌های ارتباطی کامپیوتری برای انجام معاملات از راه دور استفاده کنند.  

به همین علت است که بازار بورس نزدک به بورس مانیتوری یا بورس الکترونیکی مشهور است.

بورس نزدک آمریکا

بازار بورس نزدک و سامانه blockchain

سامانه رای‌دهی الکترونیکی که توسط بازار بورس نزدک راه اندازی شده و قابلیت حمایت از بیت‌کوین‌ را نیز دارد، جایگاه آن در صدر فناوری blockchain است.

این سامانه که فناوری غیرمتمرکز و عمومی محسوب می‌شود با تایید تراکنش‌های بیت‌کوین و با ثبت انتقال سرمایه از هر نوعی در بسته رمزنگاری شده و افزوده شدن به یک زنجیره شفاف و دائمی، معاملاتی که همراه با سرمایه بوده است را نمایش می‌دهد.

جالب است بدانید که تطابق این فناوری توسط بعضی از بانک‌های مهم جهانی در نظر گرفته می‌شود.

ممکن است این سوال برای شما هم به وجود بیاید که چرا از فناوری blockchain استفاده می‌شود؟

به نوعی می‌توان گفت این فناوری امکان شناسایی فراملیتی را بصورت دیجیتالی فراهم می‌کند. همچنین این فناوری در اختیار افرادی قرار می‌گیرد که کسب و کار آنلاین ایجاد می‌کنند.

حال اگر این افراد تصمیم داشته باشند تا در معاملات بورسی شرکت کنند، حتما باید در محل حضور داشته باشند؛ اما با کمک این فناوری کاربر توانایی تعریف یک رمز خصوصی را برای خود خواهد داشت.

این رمز شماره منحصربفردی است که غالبا طولانی است. چنین رمز خصوصی زمانی مورد نیاز سهامداران خواهد شد که تصمیم داشته باشند به صورت آنلاین در جلسات رای دهی شرکت کنند.

سطوح بازار بورس نزدک

بازار بورس نزدک دارای 3 سطح مختلف است که هر کدام از این سطوح برای سرمایه‌گذاری گروه های مختلف سرمایه‌گذار تعبیه شده است.

 1. بازار سرمایه (Capital Market)
  این بازار برای شرکت های مختلف در مقیاس کوچک طراحی شده است. شرکت هایی که مقیاس کوچکی دارند می توانند سهام خود را در این سطح از بازار بورس نزدک ارائه دهند. ویژگی مهم این سطح از بازار سختگیری بسیار کم بورس نزدک در مورد شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران این بخش از بازار است. این سطح از بازار سرمایه را “کلاه کوچک Capital Cap” نیز می نامند.
 2. بازار جهانی (Global Market)
  سطح دومی که در بازار بورس نزدک تعبیه شده است، بازار جهانی نام دارد که به “کلاه متوسط Mid Cap” نیز شهرت دارد. این سطح از بازار نزدک کمتر مورد توجه شرکت ها قرار دارد. به طور کلی بازار موسوم به بازار جهانی نزدک شامل 1450 سهام است و شرایط و استانداردهای خاص خود را دارد.
 3. بازار انتخاب جهانی (Global Select Market)
  یک بازار بزرگ سهام که برگزیدگان بازار جهانی در بورس نزدک هستند. این بازار شامل سهام هایی از ایالات متحده آمریکا و همچنین سهام بین المللی است و ترکیبی از انواع سهام های جهانی را شامل می شود. در هر ماه اکتبر، اداره مالکیت نزدک لیست شرکت های مختلف را بررسی کرده و معین می کند که کدام سهام واجد شرایط قرارگیری در بازار منتخب جهانی است.
آیا این مطلب مفید بود؟
‌بله‌‌خیر‌

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

بیشتر بخوانید:

بورس‌های بین‌المللی

0 0 رای
به مطلب امتیاز دهید:
اشتراک
اطلاع از
guest

35 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها
Omid

سلام منم در نزدک ی اکانت دارم منتها داداشم واسم گرفت من وارد نیستم الان شناسنامه گم کردم کارت ملی قدیمی دارم میگه نمیشه پول برداری ۷ ماه سود پولم مونده میشه راهنماییم کنید چطور بگیرم و قیمت اکانتم الان چقدر بخام بفروشم مرسی لطف میکنید

علی

سلام دوستان
کسی راجع به بروکر های بورس نزدک یا داو جنز چیزی میدونه
یا اینکه چندتا بروکر خوب معرفی کنه؟
و بگه چطور کار میکنن و نرخای هزینه هاشون چطوره؟

شجاع‌الدین جهاندیده

سلام، سرمایه گذاری در بورس های خارجی از ایران امکان پذیر نیست

علی

سلام
بله متوجه هستم اون مشکل رو ندارم
به هر حال کسی میدونه؟
کسی راجع به بروکر های بورس نزدک یا داو جنز چیزی میدونه
یا اینکه چندتا بروکر خوب معرفی کنه؟
و بگه چطور کار میکنن و نرخای هزینه هاشون چطوره؟

شجاع‌الدین جهاندیده

در مورد بروکرها اطلاعی ندارم

Amin

از طریق پلتفرم rtrader بروکر روبو فارکس میشه

نیلو

سلام بنده سه ماهی هست داخل ایران از طریق کارگزاران نزدک در بورس نزدک سرمایه گذاری کردم و سود قابل توجهی و هم دریافت کردم لطفا نگید که نمیشه بهتره از واژه اطلاع ندارم استفاده کنید تا اینکه بگید نمیشه….

شجاع‌الدین جهاندیده

شما سرمایه گذاری کنید و سودشو ببرید.

ali

mishe rahnmayii konid

حسن گودرزي

سلام ميشه بگيد با چه بروكر هايي كار كرديد براي سهام نزدك

افشین

سلام لطفا چند تا لز بروکرهای معتبر میشه معرفی کنید منم میخواستم یه سرمایه گذاری کنم مرسی

مهدی

یکی نیست از تکنولوژی ats توضیح بده اقایون محترم لطفا دم هرمی رو ول کنین.یکمی تحقیق کنین میبینین که تازه ایران میخواد یواش یواش از سیستم الگوریتم حرف بزنه.یواش یواش میخواد قبول کنه ats یا همان اتو ترید سیستم چیه.یکم تفکر کنین????

رضا

سلام وقتتون بخیر دوستانیو دیدم راجب سرمایگذاری سوال و بعضا دنبال تضمین بودن!
سرمایگذاری به هر شکلی کار پر ریسکی ولی در عوض این بازی هیجان انگیز سود خوبی هم میتونین داشته باشین، اگر دنبال تضمین هستین دارید خودتونو گول میزنید حتی موسساتی که با کلی تضمین از بانک مرکزی سرمایه خیلیهارو جذب کردن هم یک روز بسته شدن پس حتی با ضمانت هم تضمینی نیست.
دیدم دوستان اسم شرکتی برای سرمایگذاری میبرند و دنبال تضمین سرمایگذاریشون هستند در جواب شمارو به صحبتهای ابتدایی ارجاع میدم ولی خودم جاهای زیادی سرمایگذاری کردم خیلی جاها هم شکست خوردم ولی از میون همه این شرکت همچنان در حال سودهی به بنده ست و میتونم بگم واسه دوستانی که به سرمایگذاری علاقه مندن ولی از ریسک بالاش و نگرانی بابت از دست رفتن سرمایه تو یه معامله یک شبه هستن، این مورد گزینه خوبی میتونه واسشون باشه .

علی اصغر

سلام من میخوام‌ سهام شرکت اپل بخرم چون هم سود ماهانه میده هم رشد رو به بالا داره و هم با آوردن دوستان پورسانت میده
نظر شما چیه ؟
ممنون

عرفان

اینی شما میگید امید وارم هنوز وارد نشده یاشی
چون الان دیگه اینطور نیست کم آوردن سه ماهه دیگه نهایتا درش تختست

هانی

سلام وقت بخیر بچه ها البته اونهایی ک تخصص و تجربه دارن پاسخ شمارو دادن کمکتون کردن

سهیل

سلام وقت بخیر میشه راجب یونیک فاینناس بیشتر توضیح بدین اخه منم میخوام سرمایه گذاری کنم چند تا از فامیلامون این کار رو انجام دادن و وضعشون خیلی خوب شوده لطفا راهنمایی کنید ممنون از شما

شجاع‌الدین جهاندیده

سلام، پیشنهاد نمیکنم
ولی الان میدونم یه عده میان ازش دفاع میکنن
خودتون رو خسته نکنید

احسان

سلام یه کارگذاری مثل بقیه کارگذاری ها شرایط تحریم و شرایط تیم رو بسنجین
هم میتونه خوب و عالی باشه هم میتونه بد و خطرناک باشه

سجاد

سلام
من حسابی درموردش تحقیق کردم
تو سایت ایران هشدار پته این شرکت رو ریخته روآب.
این شرکت صرفا هرمیه و کلاه برداری محضه دوست عزیز

علی

باسلام ایران هشدار یه سایت شخصی است و هیچ گونه تاییدیه از پلیس فتا ندارد لطفا بیشتر تحقیق کنید

عرفان

چرا باید مجوز از پلیس فتا بگیره
شما اینو خیلی خوب میدونید خیلی از سیستم ها که به یران اورده شدن بعد که کلاهبرداری کردن و رفتن پلیس فتا متوجه شد

ایران هشدار از پلیس فتا جلوتره شک نکن

عرفان

سایت ایران هشدار واقعا دمشون گرم
هرچی سایت اسم برده کلاهبردار از اب در اومده بخاطر همین خیلی از نتورکرهای همچین سیستم هایی به خونشون تشنن.

اصغر وفا

با سلام
سوال بنده شفاف هستش و امیدوارم جواب شفاف بدید
چه تضمینی برای حفظ سرمایه بنده وجود داره؟؟

شجاع‌الدین جهاندیده

سلام. حفظ سرمایه در کجا دوست عزیز؟
کجا میخواید سرمایه گذاری کنید؟

احسان

سلام
داداش من سرمایه گذاری یعنی ریسک و ریسک قابل تضمین نیست
در بورس کاملا و 100 درصد ریک هست ولی زمانی که احتمال موفقیت بیشتر از شکست هست انجامش میدن یعنی سودش به زیانش میچربه
همونطور که توی بانکها هم ضمانتی برای برگشت سرمایه نداریم

محمدرضا

با درود خدمت سروران گرامی البته نظر بنده بیشتر جنبه سوالی داره در کشور خودمون پولمون رو میذا ریم تو موسسه ای که تابلوی مجوز بانک مرکزی داره و مدیرانش جلو شما کلی مدا رک میذارن که کارشون قانونیه و اخرش پولتون به باد میره و هیچ نهادی پاسخگو نیست حال سوال من اینه در این فضای مجازی و با مشترک شدن در حسابی که دستتون به هیچ جا بند نیست چه تضمینی وجود داره که سرمایه شما به باد نره ممنون میشم شفاف جواب بنده رو بدید تا اگاهی پیدا کنم در پایان با تشکر از وقتی که برای خواندن مطلب فوق گذاشتید موفق و پیروز باشید

شجاع‌الدین جهاندیده

سلام، عرض ادب
با گفته شما که کلاهبرداری زیاد شده موافقم ولی منظور شما رو از “مشترک شدن در حساب” متوجه نشدم.
منظور شما ارز دیجیتاله یا چیز دیگه؟
امنیت سرمایه در فضای مجازی به شدت پایین‌تره و بطور کلی کار با ارزهای دیجیتال ریسک زیادی داره.

کوروش

سلام امکان داره یک تحلیلی در مورد شرکت یونیک فاینانس که ادعای سرمایه گزاری در این بورس را دارد و به شکل هرمی پورسانت هم پرداخت میکند بدهید و یک شفافیت ایجاد کنید از این شرکت چون خیلی از اطرافیان دارند دارایی های خودشان را می فروشند و وارد این شکرت میکنند.

شجاع‌الدین جهاندیده

سلام، ممنون از پیشنهاد شما.
البته هرکس کمی تحقیق کنه متوجه میشه فعالیتشون قانونی نیست و پولشو بر باد نمیده.

احسان

درست میفرمایید البته در ایران قانونی نیست ولی زیر نظر هولدینگ امریکایی gpm است که خود gpm زیر نظر FDICاست

میلاد

البته تو سویس هم قانونی نیست.
https://www.finma.ch/en/finma-public/warning-list/unique-finance/

احسان

لیست هشدار دلیل بر غیرقانونی بودن شرکتی نیست
سایت فینما عملکردهای مالیاتی شرکتهای مالی رو بررسی میکنه که یونیک شرکت مالی نیست
و در لیست هشدار قرلر گرفتنشم طبیعتا دلیل بر غیر قانونی بودنش نیست
میتونین از اعتبارش در کشورهای اروپایی تحقیق کنید
در سویس در شهر زوریخ هست
ادرس سایتم میذارم
Moneycert.com

ادمین اجازه هست شماره واتساپ بذارم؟

احسان

برای راحتتر سرچ کردنتون http://moneycert.com/details/companies-in-ZURICH/11227333/unique-finanz-ag-po-box-2232

اعتبار بانک بین المللی abc در شهر لندن رو هم مقایسه بکنید

امید

این روش جذب سرمایه به “پانزی” معروفه، در حدود هشتاد سال پیش یه نفر به پانزی اینکار رو کرد و صدها نفر هم بعد از اون با همون روش پول مردم رو جمع میکنن، و به بهانه های مختلف پولها رو بالا میکشن، دم دستی ترین بهانه شون برای ما ایرانی ها اینه که بخاطر تحریمهای جدید دیگه نمیتونیم با شما کار کنیم، نمونه اش بروکر الیمپ ترید که چند ماه پیش ایران رو تحریم کرد و کل حسابها و موجودی ایرانی ها رو بلوک کرد

مطالب مرتبط

blank

در بورسینس از 10 سال گذشته تاکنون، تلاش ما این بوده به شما کمک کنیم:

 • ترید و سرمایه‌گذاری اصولی را شروع کنید
 • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
 • از سرمایه‌تان برای کسب سود بیشتر استفاده کنید
 • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

درباره بورسینس بیشتر بخوانید 

blank
35
0
از دیدگاه‌ شما استقبال می‌کنیمx