سود در بورس چقدر است؟ آیا بورس ارزش سرمایه‌گذاری را دارد؟

سود در بازار سهام چقدر است

از زمانی که در سایت بورسینس ، آموزش افراد علاقه‌مند به بورس را شروع کردیم متوجه شدیم بسیاری از افرادی که قصد ورود به بازار بورس را دارند در ابتدای کار همین سوال را از ما می‌پرسند: سود بورس چقدر است و آیا ارزش دارد که پول و سرمایه‌مان را وارد بورس کنیم؟

البته این یک سوال طبیعی است. همه می‌خواهند بدانند با سرمایه‌ای که وارد می‌کنند چقدر می‌توان سود کسب کرد. جواب ما با این سوال همیشه یکسان است: سود در بورس در درجه اول بستگی به دانش و مهارت و میزان سرمایه شما دارد. 

اگر مهارت و تجربه لازم را نداشته باشید حتی اگر میلیاردها تومان سرمایه نیز وارد بورس کنید ضرر خواهید کرد.

از طرف دیگر سرمایه هم مهم است. فرض کنید شما با یک میلیون تومان، سهام شرکتی را خریداری کرده‌اید و پس از چند روز 10 درصد رشد داشته و شما آنرا فروخته‌اید. سودی که بدست آورده‌اید 100 هزارتومان است. ولی اگر با سرمایه‌ 10 میلیون تومانی خرید کرده بودید، سودی که کسب می‌شد معادل 1 میلیون تومان بود.

حداقل سرمایه برای بورس

سوال دوم که اکثر افراد در سایت بورسینس می‌پرسند: حداقل سرمایه اولیه موردنیاز چقدر است؟

این این بابت نیازی به نگرانی نیست و تقریبا هرکس که فکرش را بکنید حداقل سرمایه را داراست.

حداقل مبلغ یک سفارش خریدسهام در بورس، فقط 100 هزارتومان است و با سرمایه 100 هزارتومان می‌توان وارد بورس شد.

به طور مثال اگر بخواهید سهام شرکت X که هر سهم آن 250 تومان قیمت دارد را بخرید باید حداقل 400 سهم از شرکت را خریداری کنید. (جمعا 100 هزارتومان)

به دلیل اینکه مقداری کارمزد کارگزاری نیز باید پرداخت شود حداقل هر سفارش کمی بیشتر از 100 هزارتومان خواهد بود.

مطالب مرتبط: حداقل سرمایه گذاری در بورس چقدر است؟

اگر با این توضیحات کنجکاوی شما نسبت به نحوه کار بورس و سهام بیشتر شده، ادامه مطلب را بخوانید.

فرض کنید شما سرمایه‌ای معادل یک میلیون تومان سرمایه داشته باشید و بتوانید هرماه در بورس 10 درصد سود کنید. هیچ برداشتی نیز از سرمایه خود نداشته باشید و هیچ سرمایه جدیدی هم اضافه نکنید. در مدت 10 سال، این یک میلیون تومان به بیش از 92 میلیارد تومان تبدیل می‌شود.

حتما می‌پرسید چگونه چنین چیزی ممکن است؟

جواب در فرمول سود مرکب نهفته است.

شما با سرمایه گذاری 1 میلیون تومان در بورس، اگر مرتب این سرمایه را افزایش دهید و درصدهایی که از 1 میلیون تومان بدست می‌آورید را به سرمایه اولیه خود اضافه می‌کنید، سودهای شما رشد چشمگیری می‌یابد. به طور مثال شما پس از کسب 10 درصد سود، 1 میلیون و 100 هزارتومان خواهید داشت و 10 درصد سود بعدی را اگر که بدست آورید از 1 میلیون و 100 هزارتومان سرمایه شما خواهد بود که مساوی 110 هزارتومان می‌شود.

بنابراین رفته‌رفته با افزایش سرمایه اولیه و افزایش سودهایی که از درصدها بدست می‌آید، سرمایه شما بصورت تصاعدی رشد می‌کند و پس از مدتی، شاهد رشد عظیم سرمایه‌تان خواهید بود.

جدول سرمایه اولیه و مثال‌هایی که سودهایی که می‌توان بدست آورد.

سود بورس

توجه: جدول فوق ققط مثال است و هیچ تضمینی برای سود در بورس وجود ندارد. ما این جدول را فقط برای اینکه پتانسیل سودآوری بورس را متوجه شوید قرار دادیم.

نکاتی قبل از ورود به بازار سهام

1 – اصول اولیه سرمایه گذاری در بورس را بدانید؛
مهمترین اصلی که همواره مورد تاکید و توصیه مسئولان و فعالان کارکشته بازار است سرمایه گذاری با سرمایه مازاد است. تشکیل سبد سهام به منظور کاهش ریسک سرمایه گذاری است (تخم مرغ ها را نباید داخل یک سبد گذاشت.)

اصول سرمایه‌گذاری در بورس را اینجا بخوانید

2 – زمینه های فکری خود را گسترش دهید و مانند یک تحلیل گر معامله کنید؛
تلاش کنید تا مهارت های فکری و قدرت پیش بینی خود را در زمینه های مختلف گسترش دهید و به مرور به تحلیل گر تجربی تبدیل شوید.

3 – روند بازار را تشخیص دهید؛
یکی از نکات مهمی که یک سرمایه گذار باید انجام دهد وضعیت کلی بازار صعودی یا نزولی است سپس تصمیماتش را بر اساس آن تعیین کند. برای تشخیص روند بازار، پیشنهاد می‌کنیم تحلیل تکنیکال را فرا بگیرید.

بیشتر بخوانید: خط روند چیست؟

4 – یادبگیرید مسئولیت پذیر باشید؛
در بورس برای برانگیختن احساس ترحم دیگران پولی دریافت نخواهید کرد.

5 – معامله را بعنوان بخشی از زندگی عادیتان بپذیرید؛
معامله در بورس کار خارق العاده ایی نیست، سرمایه گذاری جزئی از زندگی عادی شماست.

6 – فقط به اندازه ایی معامله کنید که توان از دست دادن آن را دارید؛
آیا تحمل از دست دادن همه سرمایه خود را دارید؟ ریسک سرمایه گذاری در بورس بسیار بیشتر از اوراق مشارکت است همانگونه که بازده مورد نظر شما هم بیشتر است.

7 – با مبالغ کم شروع کنید؛
همانطور که در راهنمای اولیه بورس نیز نوشته‌ایم، بهتر است با کم شروع کنید. بورس همیشه فرصت های زیادی برای سودآوری در اختیار قرار می دهد برای شکار همه آنها عجله نکنید.

8 – به ارزش ذاتی سهم توجه کنید؛
خیلی از کسانی که سرمایه گذاریشان سریع به زیان تبدیل می شود به خاطر این است که نمی دانند ارزش واقعی یک سهم چغدر بوده و حاظر به خرید آن به هر قیمتی می شوند.
همه تخم مرغ ها را در یک سبد نگذارید.

9 – عقیده و اظهار نظر دیگران را به دقت بررسی کنید؛
نظرات دیگران در بهترین حالت فقط برای شرایط شخصی آنها مفید هستند. عموماً سهامداران از موفقیت های خود با شجاعت و اغراق صحبت می کنند سهامداران حرفه ایی حرکات بازندگان بازار را هم مرور می کنند.

10- اخبار مهم را پیگیری کنید؛
اخبار پیرامون اوضاع سیاسی، اقتصادی، صنایع و شرکت ها را پیگیری کنید تا از تغییراتی که باعث بوجود آمدن شرایط جدید می شوند مطلع شوید

11 – به تک معیار اکتفا نکنید؛
بسیاری از سرمایه گذاران تنها بر مبنای خاص (مثل نسبت P/E) خرید و فروش می کنند بهتر است جوانب دیگر سهم را نیز مد نظر داشته باشید.

12 – قبل از هر سرمایه گذاری به نمودار آن دقت کنید؛
در برخی از موارد با نگاهی به نمودار قیمتی یک سهم یا صنعت یا کل بازار (شاخص) خیلی چیزها دستگیر می شود به آنها توجه داشته باشید. 

13 – به نقد شوندگی سهام دقت کنید؛
سهام نقد شونده در مواقع خروج از سهم یا بازار، شما را در برابر ریسک های درون سهمی بیمه می کند.

درآمد ماهیانه از بورس

سوالی که بسیار مطرح می‌شود این است که ماهیانه چقدر می‌توانم از بورس درآمد داشته باشم؟ خیلی‌ها سرمایه‌ای دارند و می‌خواهند فقط در بورس به خرید و فروش سهام بپردازند و بورس را به عنوان شغل اول خود انتخاب کنند.

اما نکته‌ای اینجا وجود دارد، به دلیل ذات غیرقابل پیش‌بینی بودن بورس، داشتن درآمد ماهیانه از بورس چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. زیرا شما نمی‌دانید بازار چگونه خواهد بود و اصلا آیا سهامی که می‌خرید سودآور است یا نه؟ حتی بورس بازان بزرگ نیز درآمد آینده‌شان مشخص نیست ولی به دلیل اینکه سرمایه زیادی دارند، نگرانی از بابت تامین هزینه‌های زندگی ندارند.

بنابراین ما به شما توصیه می‌کنیم یک درآمد ثابت داشته باشید تا هزینه‌های زندگی شما تامین باشد، سپس به فکر درآمدی جانبی از بورس باشید و به بورس به عنوان یک سرمایه‌گذاری نگاه کنید، نه به عنوان منبع درآمد ثابت.

چگونه فعالیت در بورس را شروع کنیم؟

قبل از هرچیز برای فعالیت در بورس نیاز به افتتاح حساب در یک کارگزاری و دریافت کدبورسی دارد. کارگزاری‌ها واسط بین سرمایه‌گذاران و بورس هستند و هرکس برای حضور و معامله در بورس حتما نیاز به یک کارگزاری دارد. شرکت‌های کارگزاری زیادی (حدود 100 شرکت) در ایران فعال هستند. ما به شما کارگزاری آگاه را پیشنهاد می‌کنیم، برای مشاهده روش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری اگاه این صفحه را بخوانید.

بعد از دریافت کد بورسی، توصیه می‌کنیم شروع به خواندن و یادگیری مفاهیم اولیه بورس کنید. کتاب‌های زیادی در این زمینه منتشر شده است (مانند کتاب ثروت نهفته در بورس ایران نوشته خانم مهرناز سلطانی). با دانلود رایگان و خواندن کتاب pdf سه گام تا ورود به دنیای بورس، تا حد زیادی از اطلاعات اولیه بورس آگاهی خواهید یافت.

آموزش و یادگیری مهمترین ابزار شماست که در مواقع خطر و در بحران های مالی به کمک شما می آید.

این مطلب را بخوانید: روش سرمایه گذاری در بورس بصورت اینترنتی

در صورت داشتن سوال، در بخش دیدگاه بنویسید.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

68 نظر
 1. ضمن سلام وخسته نباشید
  وسالی باپرتفوی سبز وبازدهی عالی
  سهم شرکت xروخریداری کرده ام
  بعد از یکسال یا افزایش سرمایه اش
  باید سهم رو بفروشم وسیو سود کنم یا نیازی به این کار نیست
  باتشکر

  1. سلام وقت بخیر
   تصمیمش با خود شماست، اجباری وجود نداره
   براساس شرایط و تحلیلی که دارید باید تصمیم بگیرید

 2. سلام چطور میشه یه سهمی به طور مثال غگل تو یه روز قیمتش از نه هزار میاد به سیصد تومن ؟؟ چند رز قبل پایان سال ۹۸ چندین سهم نمودارشون تو یک روز به یک شکل خط مستقیم سقوط کرده .میشه دلیلشو بفرمایید

 3. با سلام من تازه وارد بورس شدم،دوره مقدماتی ثبت نام کردم،هنوز شروع نشده،و تعدادی سهم اولیه خرید کردم، که اکثرا سود میدن چون هر روز چک میکنم،حالا سال من اینه که مثلا اگر یه سهم اولیه ۱۵۰ درصد سود داده،آیا خرید سهم عادی اون شرکت مسلما سود میده؟ یعنی میتونم سهم عادی همون شرکت و بخرم؟

  1. سلام، شما بعد از روز عرضه اولیه بازهم میتونید تعداد بیشتری از سهم اون شرکت رو بخرید، البته اگه گیرتون بیاد
   چون تا چند روز صف خرید هست معمولا و خریدش مشکله
   بعد از مدتی معاملات سهم متعادل میشه و خریدش راحته.
   صرفا براساس صف بودن یا براساس اینکه سهم تازه عرضه اولیه شده نباید خرید کرد

 4. خب یک نفری بهم گفت بیا برای بورس سرمایه گذاری کن پول توی اکانت خودت در سایت هس و ما با اون پول کار میکنیم و به ازای سرمایه ای که گذاشتی ۳۰ درصده همون سرمایتون هر ۳ ماه تصفیه میشین … مثلا ۵۰ میلیون هر ۳ ماه ۱۵ میلیون بهم میدن … حالا چه سود بکنن چه ضرر بکنن این حقوق ثابت میمونه و تو قرارداد هم ذکر میشه که این حقوق ثابته

  1. تنها چیزی که میدونم اینه که سود بورس قابل پیش بینی نیست.

 5. سلام وقتتون بخیر / من حدود 15 میلیون در بورس سرمایه گذاری کردم و بدلیل مشغله بالای کاری وقت اینکه بخام تخصصی آموزش ببینم ندارم سوالم اینه برخی شرکت ها یا کانال های تلگرامی ماهانه حق عضویت میگیرند و مثلا سیگنال میدن که چه سهمی رو کی خرید و فروش کنیم تا به سود دهی برسیم آیا این کار واقعا جنبه درستی داره یا در نهایت یه جور کلاهبرداریه؟ چون من بعضا میبینم تعداد مشترکاشون هم کم نیستند. ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر.

  1. سلام وقت بخیر
   هیچ اطمینانی به این سیگنالها و کانالها وجود نداره.
   تا زمانی که شخص خودش نتونه با بررسی کردن تصمیم مناسب بگیره، سیگنال گرفتن ممکنه فقط باعث کسب سود موقت بشه و در نهایت ممکنه با سیگنالهای بعدی همه سودها رو از دست بده.
   به عبارت دیگه، سیگنال گرفتن راه مناسبی برای کسب سود مداوم و پیوسته از بازار نیست.
   دو گزینه پیش روی شما هست:
   – آموزش ببینید، مطالعه و کسب تجربه کنید و خودتون یاد بگیرید بازار و سهم ها رو رو تحلیل کنید
   – پولتون رو بذارید در صندوق های سرمایه گذاری در سهام و کاری به هیچ چیز نداشته باشید

 6. سلام وقت بخیر.
  ببخشید یه سوال من یه تعداد سهم از بانک سرمایه خریدم مثلا 200 سهم که میشه 1میلیون.
  اما نوشته سود ماهیانه 56 درصد. یعنی من با پولم هر ماه اینقدر سود مگیرم چه سهام ریزش کنه چه رشد کنه؟
  ممنون میشم جواب بدید

 7. سلام وقت بخیر.
  توی بورس نوع سودازنوع سودمرکب هست، درتوضیح سودمرکب دربورس نوشته بودیدکه اگرمایک میلیون تومان سهم بخریم وسودی روکه ازاین یک میلیون تومان بدست میاریم رودوباره دربورس سرمایه گذاری کنیم میشه سودمرکب، امااینجایه سوال پیش میاد، فرض میکنیم یک میلیون تومان سهم خریدیم، فرض میکنیم فردا ازاین یک میلیون 5 درصدسودکردیم، آیااین سود ۵ درصدبه حساب ماواریزمیشه وماباید این سودازسودرودوباره سهم بخریم ویااینکه نوع سوداین شکلی هست که سهام یک میلیونی که خریداری کرده بودیم باافزایش قیمت هرواحدسهم قیمتش بالامیره واینجوری سودمیکنیم؟!
  منظورم اینه که سهم یک میلیونی ماثابث میمونه وسودی که بدست میاریم به حسابمون اضافه میشه ومابایدسودش رودوباره سهام بخریم ویااینکه چیزی به حسابمون اضافه نمیشه وفقط برای مثال سهام یک میلیونی مامیشه یک میلیون و 50 هزار تومان واین هم درزمان فروش سهاممون به دستمون میرسه؟!
  اگرنوع دوم صادق باشه پس چجوری گفتیدکه میتونیم ازسودش دوباره سرمایه گذاری کنیم وسهم بخریم؟ بدون فروش سهام یک میلیونی که پولی دردستمون نیست که مدام بخواهیم ازسودش دوباره سهام بخریم وسرمایه گذاری کنیم؟!
  امیدوارم تونسته باشم منظورم رو رسونده باشم

  1. سلام، وقت بخیر
   سهام یه داراییه مثل طلا، ملک یا هر چیز دیگه ای
   شما اگه یه سکه طلا داشته باشید و قیمتش 10 درصد برسه بالا تا زمانی که نفروختید نمیتونید بگید سود کردم
   سهام هم به همین شکل هست
   تا زمانی که نفروختید سود شما محقق نشده
   اگه سهم خریدید و قیمتش بالا رفت، تا زمانی که سهم رو نفروختید به این سود فرضی که دارید سود محقق نشده میگن (در پرتفوی سهام به همین اسم میتونید ببینید)

   اگه این موضوع رو درک کنید کل ابهامات شما برطرف میشه.

   اما برخی سهم ها یه سود سالیانه هم دارند. شرکتی که سهامشو خریدید اگه تونسته باشه سود بسازه و تصمیم به تقسیم سود گرفته بشه سالی یکبار تقسیم سود رو انجام میده
   در مورد سود نقدی سهام که بحثش کاملا جداست این مطلب رو بخونید

 8. با سلام خدمت جناب آقای جهاندیده. برداشتی که من داشتم اینه که اگه ۲میلیون داشته باشیم و هر ماه ده درصد سود داشته باشیم بعد ۵ سال سرمایه ی ما میشه بیش از ۹۲ میلیارد تومان. چون سرمایه ی اولیه دو برابر ۱میلیونی هست که شما گفتید. آیا این فرضیه ی من درسته؟

  1. سلام، اشتباه حساب کردید
   طبق محاسبه‌گر سود در این صفحه، با سرمایه‌گذاری به مدت 5 سال با سرمایه اولیه 2,000,000 تومان با نرخ سود ماهیانه 10 درصد، سود شما معادل 606,963,279 تومان خواهد بود (در صورتی که هیچ مبلغی از سرمایه برداشت نکنید)
   برای افراد مبتدی:
   این محاسبات صرفا تئوری هست و هیچ تضمینی برای چنین سودهایی وجود نداره
   در واقع کسب چنین سودهایی، رویای خیلی از افراد حرفه‌ای بورسه چون سود کردن مداوم در بورس به همین راحتی هم نیست
   شاید در برهه زمانی خاص به دلیل رونق بازار، همه سهم ها رشد کنن ولی همیشه اینطور نمیمونه
   ضررها گاهی همه سودها رو از بین میبره و حتی با وجود رشد شاخص، عده ای در نهایت بخشی از سرمایه شون رو از دست میدن

   1. پس اینطور که مشخصه میشه گفت که قاعده ی اصلی در بورس اینه که همیشه ضرر وجود داره و سود بردن یک استثناست که یه عده ای انگشت شماری که یا بسیار بسیار ماهر هستند یا کسانی که از رانت اطلاعاتی دارند از اون بهره میبرند. یعنی سرمایه گذاری در بورس چیزی شبیه به قماره و فقط بستگی به شانس داره

    1. چنین چیزی درست نیست
     بورس رو نباید به قمار تشبیه کرد
     سرمایه گذاری یه فعالیت بلندمدته و نیاز به بررسی و تحقیق داره

  1. سلام، کارگزاری‌های مختلف برنامه‌های خاص خودشون رو دارن.

   1. سلام جناب
    بنده چند سالی هست سهم کگاز رو دارم
    هیچ سودی هم که چشم گیر باشه نداشته
    سالی 70هزار بابت 700سهام
    ولی الان میخوام بورس فرابورس بخرم
    مبلغ پنج میلیون میتونیین راهنمایی کنین
    ممنون میشم

     1. سلام خسته نباشید…من نمیدونم کجارو مطالعه کنم بعضیا میگن خوبه بعضیا میگن بده ….. من ۳۰ میلیون میخوام سرمایه گذاری کنم حالا یا بورس یا هرجا….یک شرکت مواد غذایی صحبت کردم که نه بورس هست نه فاکس (هر روز به ازای ۳۰ تومن مبلغ سود رو به حسابمون واریز میکنن اخرشب _قرارداد های ۳ ماهه تا یک ساله میبندن و هرموقع بخایم پول سرمایرو واریز میکنن )این اطلاعاتی که به من دادن ولی من چون سطح اگاهیم از این چیزا بالا نیس نمیدونم چجوری باید ضمانت داشته باشم یا چیکار کنم

     2. سلام، وقت بخیر
      نمیشه یک نسخه کلی برای چنین مواردی پیچید
      باید مجوزهاشون رو بررسی کنید و ببینید واقعا پول در جایی که ادعا میشه صرف میشه یا نه
      و بطور کلی وعده پرداخت سود تضمینی و بالا که فقط پول از افراد گرفته میشه، اغلب مواقع نشون دهنده کلاهبرداریه چون احتمال اینکه با یه ترفند پونزی یا هرمی طرف باشید بالاست

 9. آقای جهاندیده،
  دراینترنت ویدئوهایی ازافرادمختلفی دیدم که برای مثال میگن درمدت مثلاًدوهفته 50 درصد دربورس سودکردن، این 50 درصددقیقاًبه چه صورت هست، فرض بگیریم ۵ میلیون دربورس سرمایه گذاری کردیم، اگر 50 درصدسودکنیم دردوهفته میشه 2.5 میلیون وباسرمایه اولیه خودمون جمعاًمیشه 7.5 میلیون؟
  ویااین 50 درصدسودبه مانندسودهای بانکی هست؟
  دربانک اگرمثلاً 20 درصدسودبده به این شکل هست که برای مثال برای 5 میلیون 1میلیون تومان سود درسال میده امااین سودروتقسیم بر 12 ماه سال میکنه که درماه میشه چیزی حدود 83/300 تومان.
  حالابورس هم مثل بانک هست ویانه واقعاًبرای دوهفته 2.5 میلیون سودخالص داده؟؟!!

  سوال دوم اینکه روش کاردربورس به چه شکلی هست، آیااگردربورس سرمایه گذاری کنیم بایدهر روزبورس روچک کنیم وسرمون توی بورس باشه وهر روزبایدخریدوفروش کنیم واگرنکنیم ضررکردیم ویااینکه سهامی رومیخریم ومدتهاصبرمیکنیم ونیازی به خریدوفروش روزانه نداره؟!

  1. سلام، بورس سهام رو با بانک اشتباه نگیرید
   شما در بورس سهام میخرید
   سهام یک داراییه و ارزش این سهام کم یا زیاد میشه و سود از این طریق بدست میاد
   ممکنه افزایش 50 درصدی قیمت یک سهم در دو هفته اتفاق بیفته ولی از طرف دیگه احتمال زیان سنگین هم هست
   هیچ سود ثابت، تضمینی یا ماهیانه ای در بورس نیست

   1. سپاس ازپاسخی که دادیدو وقتی که گذاشتید،
    امامن جوابم رونگرفتم،
    این افرایش ۵۰ درصدی دربورس به معنای افزایش ۲.۵ درصدی سرمایه ۵ میلیونی من به ۷.۵ میلیون تومان هست ویا ازجنس روش بانکی؟

    پرسش دوم من رو هم پاسخ ندادید.

    واینکه گفتیدشایدزیان سنگین هم داشته باشه، مگربورس ایران درصدی نیست؟
    حداکثرزیان منفی ۵ درصد در روزهست واگرببینیم داریم ضررمیکنیم میتونیم سهام روفوراًبفروشیم، درست میگم یااشتباه میکنم؟

    بسیارممنون که دانش خودتونو بادیگران تقسیم میکنید

    1. بهتره در یک کلاس آموزشی مقدماتی بورس شرکت کنید
     افزایش 2.5 درصدی یک سرمایه 5 میلیونی نمیشه 7.5 میلیون
     افزایش 50 درصدی سرمایه 5 میلیونی هست که میشه 7.5 میلیون
     حساب و کتاب ساده است دوست عزیز
     شما فرض کنید5000 سهم خریدید با قیمت هر سهم 1000 تومن که جمعا میشه 5 میلیون تومن
     یکماه دیگه قیمتش فرضا رسیده 1500 تومن و سرمایه شما شده 7.5 میلیون تومن
     شما اگه سهم رو بفروشید کل این 7.5 میلیون تومن رو میتونید در حساب بانکی برداشت کنید
     امیدوارم به جواب رسیده باشید

     1. شرمنده اشتباه نوشتم، منظورم افزایش ۵۰ درصدی مبلغ ۵ میلیونی سرمایه اولیه به ۷.۵ میلیون تومان بودکه میشه افزایش دومیلیون وپانصدهزارتومانی سرمایه.
      منظورم ۲.۵ میلیون تومان بود

    2. سلام دوست عزیز بورس بطور مستمر سود ده درصد و پنج درصد ندارد..اگر کسی سود پنج درصد در ماه را بمدت پنج سال تضمین کند من پانصد میلیون در اختیار ایشان قرار میدهم .پنجاه درصد از سود آنرا هم تقدیم کارگزار عزیزمیکنم..پس لطفا منطقی راهنمایی فرمائید.

   2. زمانیکه ارزش سهام خریداری شده ی شما بره بالا و شما اون سهام رو بفروشید سود کردید.مث زمانیکه سکه خریدید و قیمت سکه رفته بالا و شما دارید سکه هاتون رو میفروشید. حالا اگه سهامتون رو نفروشید میشه سود محقق نشده پس چیزی هم به حسابتون اضافه نمیشه.
    اگرهم سهام افت ارزش داشته باشه وشما موفق به فروشش نشید ضرر میکنید.

    1. با سلام خدمت جناب جهاندیده. در مورد کارمزد خرید و فروش سهام چیزی حدود۶۰درصد از سود به کارگزاری میرسه.بنده ۵۰۰۰سهم خریداری کردم و بعد ازاینکه فروختم متوجه شدم از سود ۵۶تومنی ۳۳هزارتومنش را بابت خرید و فروش برداشتن.واقعا بی انصافیه.
     متشکرم از اینکه وقت می گذارید و جواب میدهید

     1. سلام، اشتباه میکنید دوست عزیز
      کارمزد کارگزاری ثابته و همراه با سایر کارمزدها به این شرح است:
      حدود نیم درصد هنگام خرید
      حدود 1 درصد هنگام فروش (که نیم درصدش مالیاته)
      سود و زیان شما هیچ تاثیری در کارمزد کارگزاری نداره

    2. سلام من هنگام ثبتنام در آساتریدر ،در کارگذاری شبا و حساب بانک صادرات رو دادم ،و در اپلیکیشن در قسمت پرداخت شتابی اگه با بانک ملت حساب خودمو برای خرید سهام شارژ کنم ،هنگام درخواست وجه ،واریزی به کدوم بانکم ریخته میشه ؟

     1. سلام، در هنگام درخواست واریز وجه، به همون شماره حسابی که در فرم درخواست انتخاب میکنید واریز میشه

 10. سلام خدمت استاد خواستم ببینم من 250 میلیون پول دارم ایا بورس جای خوبیه برای سرمایه گذاری چون تا حالا کار نکردم بلد هم نیستم و اگر خواستم بدم دست کسی کار کنه برام تو بورس خوبه

  1. سلام، فرقی نداره چقدر پول دارید بورس خوبه به شرطی که مهارتشو کسب کنید

 11. سلام وقت بخیر ایا این در بورس هم سود مرکب شامل میشه من سهمی خریدم و 300 درصد بهم سود داده ولی سودم مرکب نشده چرا چون میگن زمانی پولت از 10 میلیون مثلا میرسه 15 میلیون سودت از 15 میلیون حساب میشه در حالی که داخل سهام من این اتفاق نیفتاده و فقط سرمایه ام 3 برابر شده ممنونم اگر جواب بدید بعد از چند سال هنوز متوجه موضوع نشدم

 12. سلام استاد عزیز ببخشید من رشته تحصیلیم روانشناسیه باتوجه به اینکه بازار کار مناسبی نداره میخوام کلاسهای آموزش تکنیکال بورس رو بگذرونم و بورس رو به عنوان شغل اولم قرار بدم . آیا کار درستی میکنم بنظرتون ؟ در ضمن سرمایه ام از این اول تقریبا ده میلیون تومانه .

 13. باسلام و خسته نباشید یه سوال برام پیش آمده که چه شرکتی سرمایه گذاری کنیم بهتره طبق تجربه شما

  1. سلام، آره طبیعتا وقتی ماهی 10 درصد سود میکنید باید ضربدر 12 کنید تا سالیانه اش بدست بیاد

 14. سلام
  سرمایه من ۳۰ میلیون تومان است اگر در بورس سرمایه گذاری کنم ماهیانه چقدر سود می کنم

 15. سلام خسته نباشید
  من زمین بایر به ارزش 200 میلیون و یک مغازه به ارزش 300 میلیون دارم سوالم از استاد گرامی اینه که با توجه به شرایط اقتصادی کشور صلاح هست با 200 میلیون سرمایه در بورس سرمایه گذاری کنم؟منظور از سرمایه گذاری بعد از اموزش اصولی خودم تحلیل کنم و به عنوان شغل اصلی در نظر بگیرم اگر نه کدام بازارهارو پیشنهاد میکنید ؟
  بابت زحمات شما تشکر و قدردانی منو بپذیرید

  1. سلام وقت بخیر
   سرمایه ای باید وارد بورس بشه که مازاد هست به این معنی که تا مدتها بهش نیازی ندارید
   بورس دوره های رکود و رونق داره. معمولا با رشد قیمت دلار، سهام شرکتهای صادراتی هم رشد میکنن.
   بطور کلی در هر زمان که باشیم، بورس فرصت خوبیه به شرطی که بطور اصولی آموزش ببینید و خرید و فروش کنید

 16. سلام خسته نباشید.
  میخواستم بدونم که بعداز فروش سهاممون سودمون چجوری به دستمون میرسه؟ یااینکه چجوری به حسابمون میاد؟ منظور اینکه از یک میلیون تومن ده درصد سود میکنیم حالا سود باسرمایه اولیه به حسابمون واریز میشه؟

  1. سلام. وقتی شما یه دارایی رو بخرید و بعد بفروشید، فقط سودش رو به شما میدن؟
   مسلمه نه.
   سهام هم یه داراییه وقتی فروختید دیگه مالکش نیستید و پولش رو میگیرید.
   واریز کل مبلغ به حساب شما، 2 روز کاری بعد از ثبت درخواست انجام میشه.

 17. سلام آقای جهاندیده و خسته نباشید خدمت شما.
  یه سوال داشتم. آیا این موضوع صحت داره که میشه بطور موقت تا تصمیم گیری برای خرید سهام، اوراق اخزا خرید و هر زمان با سود فروخت؟ و سریع نقدینگی به حساب پنل ما بیاد؟ اگر تایید می کنید کدوم دسته اخزا را پیشنهاد می کنید؟؟ منظورم از نظر تاریخ و حجم برای سریع فروش رفتنه. با تشکر

  1. سلام، وقت بخیر
   بله شما میتونید اوراق خزانه اسلامی که با نماد “اخزا” شناخته میشه رو در زمان دلخواه خریداری کنید و بفروشید
   پس از فروش، وجه به حساب شما اضافه میشه
   برای انتخاب مورد مناسب، باید تعداد روزهایی که به سررسید مونده رو با قیمت فعلی بررسی کنید و ببینید کدوم نماد مناسب تره
   قیمت اسمی همه نمادهای “اخزا” 100 هزارتومن هست
   بنابراین شما هرچقدر پایین تر از 100 هزارتومن بخرید، در نهایت قیمتش در رسید به حدود 100 هزارتومان میرسه و سود میکنید
   ولی مهلت تا سررسید هم مهمه
   مثال:
   نماد اولی: 60 روز تا سررسیدش باقیمونده و قیمتش حدودا 97 هزارتومن هست
   نماد دوم: 180 روز تا سررسید باقیمونده و روی حدود 89 هزارتومن خرید و فروش میشه

   با یه حساب سرانگشتی میشه فهمید که نماد دوم ماهیانه حدود 1.83 درصد سود داره ولی نماد اولی ماهی 1.5 درصد
   =====
   نحوه مشاهده سررسید؟
   کنار اسم نماد در سایت tsetmc.com تاریخ سررسید اوراق رو میتونید ببینید

   اگه مثلا نوشته: اسنادخزانه-م15بودجه98-010406 (اخزا815)
   یعنی سررسیدش ششم تیرماه سال 1401 هست

   اگه مثلا نوشته: اسنادخزانه-م22بودجه97-000428 (اخزا722)
   یعنی سررسیدش 28 تیرماه سال 1400 هست

   در این صفحه از سایت فرابورس اطلاعات بیشتری رو میتونید دریافت کنید

 18. با سلام در ذهن من اینگونه بود که من سهام یک شرکتی را خریداری میکردم در پایان سال آن شرکت پس از اعلام سود خالص در صورتیکه افزایش سرمایه نمیداد سودی به من تعلق میگرفت ولی تعریف شما از بورس با این ذهنیت فرق داره انگار!!!
  من چند تا سوال دارم
  1- اساسا یک شرکت ورشکسته آیا میتواند در بورس حضور داشته باشد
  2- اگر چنین شد آیا سهام این شرکت میتواند افزایش بیابد
  3 آیا در پایان سال ضرر انباشت شرکت به سهامدارها تعلق نمیگیرد
  البته اکثر شرکتهای موجود در بورس سوذ آورند منظور من موارد خاص میباشد میخواهم بدانم
  اگر من سهام یک شرکت ورشکسته را خریداری کردم والبته سهام رو به رشد بود والبته بهمن ماه هم بود از آنجا که من بسیار خوش شانسم
  با ناگاه سهام افت کرد و سر سال ضرر انباشت شرکت به سهامدارهایش منتقل شدآیا چیزی از سرمایه من باقی میماند.

  1. سلام، سهام دارای سود نقدی هم هست اما در این مطلب بهش اشاره ای نکردیم
   درباره سود نقدی سهام میتونید اینجا بخونید
   در بورس هم شرکت های زیان ده هست و هم سودده
   ولی شرکتی که زیان ده هست نمیتونه وارد بورس بشه. شرکتهای زیان ده فعلی رفته رفته به این وضعیت گرفتار شدند
   1. شرکتهای زیان ده زیادی الان در بورس معامله میشن
   2. با افزایش تقاضا در هر سهم، اون سهم رشد میکنه. این افزایش تقاضا میتونه به هر دلیلی باشه (سفته بازی یه عده خاص، انتظار از رشد شرکت و خارج شدن از زیان دهی در آینده و…)
   3. نه، شما مسئول زیان شرکت نیستید و کسی بابت زیان شرکت از سهامدار خرد درخواستی نمیکنه

 19. سلام من اوراق بهادار سپرده عام بانک کشاورزی بامبلغ هشت میلیون خریدم ومن مالک این اوراق هستم وتوضیحاتی که داده مثل اینکه زیرنظر بورس هست میخاستم بدونم واقعا زیر نظربورس هست این اوراق وگفته شده ماهانه سودبرام میاد وتقریباچقدر سودبرام میاد ممنون میشم دراین مورد توضیح بدین

 20. با یک میلیون تومان سرمایه و ماهیانه 10 درصد سود با سود مرکب بعد 10 سال میشه بالا 500 میلیون چجوری حساب کردی شده 92 میلیون تومن؟؟؟؟

  1. شما از چه فرمولی استفاده میکنید؟
   فرمول سود مرکب در این صفحه شرح داده شده و همینطور یک محاسبه گر هست که میتونید ببینید:
   https://www.bourseiness.com/compound-interest
   نرخ سود سالیانه رو 120 درصد حساب کنید (هر ماه 10 درصد)
   عدد 1 میلیون رو به عنوان سرمایه اولیه بذارید
   دوره سود مرکب رو بذارید روی ماهیانه

   1. مطمئنید میشه ۹۲ میلیون تومن؟! خیلی بیشتر از این حرفا میشه. اگه اشتباه نکنم سرمایه اولیه تو (۱.۱) به توان ۱۲۰ باید ضرب شه.

  1. سلام، محدودیت سود رو تعریف کنید
   یه محدودیت روزانه داریم و یه محدودیت بطور کلی
   اگه بخواید روزانه رو در نظر بگیرید، به خاطر اینکه محدودیت نوسان قیمت سهام در طول روز، 5 درصد مثبت و 5 درصد منفیه، طبیعتا قیمت یک سهم در شرایط عادی نمیتونه روزانه بیش از 5 درصد رشد کنه.
   ولی از نظر کلی، بورس هیچ محدودیتی برای کسب سود نداره
   همین طور ارزهای دیجیتال، ولی احتمال از دست دادن سرمایه در ارزهای دیجیتال به شدت بالاتره

 21. سلام . لطفا در رابطه با نقد شوندگی توضیحات کامل بدهید وارزشسهم و رابطه سود سهم در یک روز که ۵٪اس و چگونگی نقد شوندگی وکسورات ۵٪ توضیحات مفیدی بدهید.؟متشکرم

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

 • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
 • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
 • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
 • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.

مطالب مرتبط

آموزش کامل عرضه اولیه سهام (هرآنچه باید بدانید)

عرضه اولیه یک موقعیت حائز اهمیت و ارزشمند برای سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود. عرضه‌های اولیه از پرطرفدارترین رویدادهای بورس تهران است زیرا در اکثر مواقع سود مناسبی را نصیب سرمایه‌گذاران می‌کند.…
بیشتر بخوانید

قبل از خرید یا فروش سهام این 8 توصیه را بخوانید

مواردی که خیلی به آن برخورد کرده‌ایم این بوده که افراد خیلی زیادی سهم را در محدوده واقعا نامناسبی خریداری می‌کنند و انتظار کسب سود را هم دارند. افراد دیگری…
بیشتر بخوانید

روش استفاده از نسبت ریسک به ریوارد (risk/reward) در معامله

معامله‌گران در بازارهای مالی از نسبت ریسک/پاداش برای ارزیابی پتانسیل سود یک معامله نسبت به پتانسیل ضرر آن استفاده می‌کنند. برای دستیابی به ریسک و پاداش یک معامله، پتانسیل ریسک…
بیشتر بخوانید