سود در بورس چقدر است؟ آیا بورس ارزش سرمایه‌گذاری را دارد؟

سود در بازار سهام چقدر است

از زمانی که در سایت بورسینس ، آموزش افراد علاقه‌مند به بورس را شروع کردیم متوجه شدیم بسیاری از افرادی که قصد ورود به بازار بورس را دارند در ابتدای کار همین سوال را از ما می‌پرسند: سود بورس چقدر است و آیا ارزش دارد که پول و سرمایه‌مان را وارد بورس کنیم؟

البته این یک سوال طبیعی است. همه می‌خواهند بدانند با سرمایه‌ای که وارد می‌کنند چقدر می‌توان سود کسب کرد. جواب ما با این سوال همیشه یکسان است: سود در بورس در درجه اول بستگی به دانش و مهارت و میزان سرمایه شما دارد. 

اگر مهارت و تجربه لازم را نداشته باشید حتی اگر میلیاردها تومان سرمایه نیز وارد بورس کنید ضرر خواهید کرد.

از طرف دیگر سرمایه هم مهم است. فرض کنید شما با یک میلیون تومان، سهام شرکتی را خریداری کرده‌اید و پس از چند روز 10 درصد رشد داشته و شما آنرا فروخته‌اید. سودی که بدست آورده‌اید 100 هزارتومان است. ولی اگر با سرمایه‌ 10 میلیون تومانی خرید کرده بودید، سودی که کسب می‌شد معادل 1 میلیون تومان بود.

حداقل سرمایه برای بورس

سوال دوم که اکثر افراد در سایت بورسینس می‌پرسند: حداقل سرمایه اولیه موردنیاز چقدر است؟

این این بابت نیازی به نگرانی نیست و تقریبا هرکس که فکرش را بکنید حداقل سرمایه را داراست.

حداقل مبلغ یک سفارش خریدسهام در بورس، فقط 100 هزارتومان است و با سرمایه 100 هزارتومان می‌توان وارد بورس شد.

به طور مثال اگر بخواهید سهام شرکت X که هر سهم آن 250 تومان قیمت دارد را بخرید باید حداقل 400 سهم از شرکت را خریداری کنید. (جمعا 100 هزارتومان)

به دلیل اینکه مقداری کارمزد کارگزاری نیز باید پرداخت شود حداقل هر سفارش کمی بیشتر از 100 هزارتومان خواهد بود.

مطالب مرتبط: حداقل سرمایه گذاری در بورس چقدر است؟

اگر با این توضیحات کنجکاوی شما نسبت به نحوه کار بورس و سهام بیشتر شده، ادامه مطلب را بخوانید.

فرض کنید شما سرمایه‌ای معادل یک میلیون تومان سرمایه داشته باشید و بتوانید هرماه در بورس 10 درصد سود کنید. هیچ برداشتی نیز از سرمایه خود نداشته باشید و هیچ سرمایه جدیدی هم اضافه نکنید. در مدت 10 سال، این یک میلیون تومان به بیش از 92 میلیارد تومان تبدیل می‌شود.

حتما می‌پرسید چگونه چنین چیزی ممکن است؟

جواب در فرمول سود مرکب نهفته است.

شما با سرمایه گذاری 1 میلیون تومان در بورس، اگر مرتب این سرمایه را افزایش دهید و درصدهایی که از 1 میلیون تومان بدست می‌آورید را به سرمایه اولیه خود اضافه می‌کنید، سودهای شما رشد چشمگیری می‌یابد. به طور مثال شما پس از کسب 10 درصد سود، 1 میلیون و 100 هزارتومان خواهید داشت و 10 درصد سود بعدی را اگر که بدست آورید از 1 میلیون و 100 هزارتومان سرمایه شما خواهد بود که مساوی 110 هزارتومان می‌شود.

بنابراین رفته‌رفته با افزایش سرمایه اولیه و افزایش سودهایی که از درصدها بدست می‌آید، سرمایه شما بصورت تصاعدی رشد می‌کند و پس از مدتی، شاهد رشد عظیم سرمایه‌تان خواهید بود.

جدول سرمایه اولیه و مثال‌هایی که سودهایی که می‌توان بدست آورد.

سود بورس

توجه: جدول فوق ققط مثال است و هیچ تضمینی برای سود در بورس وجود ندارد. ما این جدول را فقط برای اینکه پتانسیل سودآوری بورس را متوجه شوید قرار دادیم.

نکاتی قبل از ورود به بازار سهام

1 – اصول اولیه سرمایه گذاری در بورس را بدانید؛
مهمترین اصلی که همواره مورد تاکید و توصیه مسئولان و فعالان کارکشته بازار است سرمایه گذاری با سرمایه مازاد است. تشکیل سبد سهام به منظور کاهش ریسک سرمایه گذاری است (تخم مرغ ها را نباید داخل یک سبد گذاشت.)

اصول سرمایه‌گذاری در بورس را اینجا بخوانید

2 – زمینه های فکری خود را گسترش دهید و مانند یک تحلیل گر معامله کنید؛
تلاش کنید تا مهارت های فکری و قدرت پیش بینی خود را در زمینه های مختلف گسترش دهید و به مرور به تحلیل گر تجربی تبدیل شوید.

3 – روند بازار را تشخیص دهید؛
یکی از نکات مهمی که یک سرمایه گذار باید انجام دهد وضعیت کلی بازار صعودی یا نزولی است سپس تصمیماتش را بر اساس آن تعیین کند. برای تشخیص روند بازار، پیشنهاد می‌کنیم تحلیل تکنیکال را فرا بگیرید.

بیشتر بخوانید: خط روند چیست؟

4 – یادبگیرید مسئولیت پذیر باشید؛
در بورس برای برانگیختن احساس ترحم دیگران پولی دریافت نخواهید کرد.

5 – معامله را بعنوان بخشی از زندگی عادیتان بپذیرید؛
معامله در بورس کار خارق العاده ایی نیست، سرمایه گذاری جزئی از زندگی عادی شماست.

6 – فقط به اندازه ایی معامله کنید که توان از دست دادن آن را دارید؛
آیا تحمل از دست دادن همه سرمایه خود را دارید؟ ریسک سرمایه گذاری در بورس بسیار بیشتر از اوراق مشارکت است همانگونه که بازده مورد نظر شما هم بیشتر است.

7 – با مبالغ کم شروع کنید؛
همانطور که در راهنمای اولیه بورس نیز نوشته‌ایم، بهتر است با کم شروع کنید. بورس همیشه فرصت های زیادی برای سودآوری در اختیار قرار می دهد برای شکار همه آنها عجله نکنید.

8 – به ارزش ذاتی سهم توجه کنید؛
خیلی از کسانی که سرمایه گذاریشان سریع به زیان تبدیل می شود به خاطر این است که نمی دانند ارزش واقعی یک سهم چغدر بوده و حاظر به خرید آن به هر قیمتی می شوند.
همه تخم مرغ ها را در یک سبد نگذارید.

9 – عقیده و اظهار نظر دیگران را به دقت بررسی کنید؛
نظرات دیگران در بهترین حالت فقط برای شرایط شخصی آنها مفید هستند. عموماً سهامداران از موفقیت های خود با شجاعت و اغراق صحبت می کنند سهامداران حرفه ایی حرکات بازندگان بازار را هم مرور می کنند.

10- اخبار مهم را پیگیری کنید؛
اخبار پیرامون اوضاع سیاسی، اقتصادی، صنایع و شرکت ها را پیگیری کنید تا از تغییراتی که باعث بوجود آمدن شرایط جدید می شوند مطلع شوید

11 – به تک معیار اکتفا نکنید؛
بسیاری از سرمایه گذاران تنها بر مبنای خاص (مثل نسبت P/E) خرید و فروش می کنند بهتر است جوانب دیگر سهم را نیز مد نظر داشته باشید.

12 – قبل از هر سرمایه گذاری به نمودار آن دقت کنید؛
در برخی از موارد با نگاهی به نمودار قیمتی یک سهم یا صنعت یا کل بازار (شاخص) خیلی چیزها دستگیر می شود به آنها توجه داشته باشید. 

13 – به نقد شوندگی سهام دقت کنید؛
سهام نقد شونده در مواقع خروج از سهم یا بازار، شما را در برابر ریسک های درون سهمی بیمه می کند.

درآمد ماهیانه از بورس

سوالی که بسیار مطرح می‌شود این است که ماهیانه چقدر می‌توانم از بورس درآمد داشته باشم؟ خیلی‌ها سرمایه‌ای دارند و می‌خواهند فقط در بورس به خرید و فروش سهام بپردازند و بورس را به عنوان شغل اول خود انتخاب کنند.

اما نکته‌ای اینجا وجود دارد، به دلیل ذات غیرقابل پیش‌بینی بودن بورس، داشتن درآمد ماهیانه از بورس چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. زیرا شما نمی‌دانید بازار چگونه خواهد بود و اصلا آیا سهامی که می‌خرید سودآور است یا نه؟ حتی بورس بازان بزرگ نیز درآمد آینده‌شان مشخص نیست ولی به دلیل اینکه سرمایه زیادی دارند، نگرانی از بابت تامین هزینه‌های زندگی ندارند.

بنابراین ما به شما توصیه می‌کنیم یک درآمد ثابت داشته باشید تا هزینه‌های زندگی شما تامین باشد، سپس به فکر درآمدی جانبی از بورس باشید و به بورس به عنوان یک سرمایه‌گذاری نگاه کنید، نه به عنوان منبع درآمد ثابت.

چگونه فعالیت در بورس را شروع کنیم؟

قبل از هرچیز برای فعالیت در بورس نیاز به افتتاح حساب در یک کارگزاری و دریافت کدبورسی دارد. کارگزاری‌ها واسط بین سرمایه‌گذاران و بورس هستند و هرکس برای حضور و معامله در بورس حتما نیاز به یک کارگزاری دارد. شرکت‌های کارگزاری زیادی (حدود 100 شرکت) در ایران فعال هستند. ما به شما کارگزاری آگاه را پیشنهاد می‌کنیم، برای مشاهده روش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری اگاه این صفحه را بخوانید.

بعد از دریافت کد بورسی، توصیه می‌کنیم شروع به خواندن و یادگیری مفاهیم اولیه بورس کنید. کتاب‌های زیادی در این زمینه منتشر شده است (مانند کتاب ثروت نهفته در بورس ایران نوشته خانم مهرناز سلطانی). با دانلود رایگان و خواندن کتاب pdf سه گام تا ورود به دنیای بورس، تا حد زیادی از اطلاعات اولیه بورس آگاهی خواهید یافت.

آموزش و یادگیری مهمترین ابزار شماست که در مواقع خطر و در بحران های مالی به کمک شما می آید.

این مطلب را بخوانید: روش سرمایه گذاری در بورس بصورت اینترنتی

در صورت داشتن سوال، در بخش دیدگاه بنویسید.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
 • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
 • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
 • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
 • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس
138 نظر
 1. سلام وقتتون بخیر
  مثلا 1 میلیارد در بورس سرمایه گذاری کنیم و بعد 10 سال با در نظر گرفتن سود 10 درصد ماهیانه ارزش سهم حدود 92 تریلیارد میشه!
  سؤال من اینجاست که آیا این سهم با این قیمت به فروش میرسه؟!

  1. سلام وقت بخیر
   سرمایه زیادی برای شروع نیاز نیست. میتونید حتی با 500 هزارتومان شروع کنید.

 2. سلام من اگر 188928 واحد سهمی داشته باشم چگونه قیمت حاصل از فروش آنرا که بدست میارم بفهمم

  1. سلام، در لیست معاملات میتونید سوابق خریدها و فروش ها رو با جزییات ببینید.

 3. اصل 129 قانون تجارت چه منظوری تصویب شده است، علت اینکه اکثر شرکت ها (که هییت مدیره مدیر عامل افراد خودی هستند و یا شرکت های خودی) که در نهایت تمام تصمیمات خودشان را براحتی تصویب می‌کنند و با تنفیذ اصل 129 اصلاح قانون تجارت در مجمع(که با حضور نماینده شرکت فرعی که سهامدار اصلیست تشکیل میشود و بیگانه ای در مجمع امکان اظهار نظر ندارد) سرمایه های شرکت رو درجهت منافع شخصی بکار می‌گیرند ونهایتا اندک سود باقیمانده شرکت را به عنوان پاداش برای خود درنظر میگیرند. چطور در این شرایط میشوند انتظار رشد از شرکت داشت؟! هنچنین شرکت های تو در تو که بدهی های خود را به شرکت صالی انتقال میدهند تا بتوانند در بورس بمانند درنتیجه شرکت اصلی سود هم بکند صرف بدهی های زیرمجموعه هایش میشود. اینها مشکلات اصلی بورس هستند نه دلار و هیجان سرمایه دار و حرف و حدیث های بی ربط. یک نفر برایم توضیح دهد انشالله که من اشتباه متوجه شدم

 4. سلام ایا ریسک سرمایه گذاری در اوراق بیشتره یا سرمایه گذاری در بورس و ایا میشود با پول 500هزار تومان در اوراق سرمایه گذاری کرد

  1. سلام وقت بخیر
   منظور شما چه اوراقی هست؟ اگه اوراق با درآمد ثابت مدنظر شماست ریسکش از سهام خیلی پایین‌تره.

 5. سلام وقت بخیر من تازه می‌خوام وارد بورس بشم خب از دوستان هم مشورت گرفتم ولی بازم گفتم از شما بپرسم که تجربه تون تو این زمینه بیشتر بهتره
  من مبلغ یک تومن سرمایه دارم من این یک تومن همشو سهام میخرم خب بالفرض مثال من تو یک روز ۵درصد سود میکنم خب من خواسته باشم سهام مو بفروشم مبلغ یک میلیون و پنجاه هزار تومان به حسابم واریز میشه یا نه این یک سوال
  سوال دوم اینکه کلاهبرداری تو بورس وجود داره یا نه ؟

 6. سلام وقت بخیر
  من حدود ۲۰۰ میلیون تومان را میخواستم در چندین شرکت سرمایه گذاری کنم البته میخوام به مدت یکسال به هیچ کدام از سهام های این شرکتا دست نزنم
  ایا در طول یکسال میتونم انتظار داشته باشم ارزش سرمایه گذاری من چندین برابربشه و افزایش سرمایه زیادی داشته باشم؟؟؟

 7. سلام اگر سهام عدالت را در بورس سرمایه گذاری کنیم ایا ارزشش همان 20میلیون تومان حساب می شود یا532تومان حساب می شود ممنون میشوم اگر پاسخ دهید

  1. سلام وقت بخیر
   سهام عدالت رو نمیتونید بیارید توی بورس و مدیریتش کنید
   میتونید بخش هایی از سهام عدالت رو بفروشید و با پول حاصل شده، در بورس سرمایه گذاری کنید

 8. سلام خسته نباشید. سوالم اینه ما اگر مثلا با 20 میلیون از طریق روشهای تکنیکال و فاندامنتال در بورس مشغول خرید و فروش سهام و ارز بشیم (البته منظورم از خرید و فروش ترید کردن روزانه هست) تقریبا ماهانه چقدر سود میکنیم؟

  1. سلام وقت بخیر
   قابل تخمین یا قابل پیش بینی نیست چون به عوامل خیلی زیادی بستگی داره.

   1. حدودش رو اگر بگید خیلی خوب میشه. ماهی دو میلیون با 20 میلیون سرمایه سود میده؟ در کل میخواستم ببینم ترید کردن در بازار بورس بهتره یا ارز های دیجیتال؟

     1. سلام.میخواستم بدونم اگه ما سهام یه شرکت خوب مثلا فملی فولاد ذوب یا چیزای دیگه رو برای فرزندمون بخریم و به اون کاری نداشته باشیم تا مثلا ده پانزده سال دیگه این سهام رشد خواهد کرد و سوددهی خوبی خواهد داشت برای اینده فرزندمون؟مثلا با یه میلیون بخریم بذاریم بمونه تا ده سال دیگه تقریبا چقد رشد خواهد داشت؟

 9. سلام خسته نباشید خدمت شماپدر بند ۲۰۰سهم سرمایه گزاری توسعه اذربایجان حدود۱۸سال پیش گرفته کجا میشه سهمو بفروشیم.وبه نظرتون الان چند برار شده.ممنون

 10. سلام من سال 82 تعدادی سهام سفارس خریداری کرده ام و الان چند سالی میشه که از ان بی خبرم و برگه خرید ان موجود است ایا این چند سال بیشتر شده یا سودی به ان تعلق گرفته و ایا دوباره نیازی هست که کد بورسی بگیرم و در سامانه شرکت کنم

  1. سلام آرمان عزیز ، بله قاعدتا هم بیشتر باید شده باشه هم سود بهش تعلق گرفته. از سامانه سمات https://www.csdiran.com فکر کنم بتونید بررسی کنید. اگر کد بورسی تون غیر فعال شده بله مجدد بگیرید و اقدام کنید.

 11. سلام خسته نباشید من تازه میخام در بورس ثبت نام کنم ولی از ی چیزی میترسم مثلا۲ میلیون پول گذاشتم امکان داره این ۲ میلیونو ضرر کنم

  1. سلام امیرحسین عزیز ، بالاخره ریسک در همه بازار ها کم یا زیاد وجود داره. از لحاظ تئوری بله ممکنه کل سرمایه تون از بین بره که خب بعید هست البته.

 12. سلام
  ببخشید ما به تازگی سهم خریدیم و حدود ۵۰ میلیون سرمایه رو گذاشتیم تو بورس
  الان من واقعا استرس دارم و فکر میکنم سرمایمونو از دست میدیم
  من واقعا راضی نبودم برای اینکار ولی خب پدرم انجام دادن این کارو
  الان از نظر شما وضعیت چطور میشه؟
  به نظرتون روند بازار نزولی نمیشه؟
  خیلی ریسک بدی بود اقدام به این کار????

  1. سلام خانم فاطمه گرامی ، اگر بدون تحقیق و مطالعه این کار رو کردید که بله ریسک بدی هست و باید قبلش با مبالغ کمتر امتحان کنید. پیش بینی آینده بازار هم با خود افراد هست اما توی کوتاه مدت بعید هست شاهد ریزش خاصی باشیم. دنیا هم به آخر نرسیده می تونید به راحتی درخواست بدید سرمایه تون رو برگردونن به حساب بانکی تون.

 13. ببخشید راستش من مرداد میرم توی دوازده سالهگی و خیلی هم علاقه به بورس دارم ببخشید میشه توی این سن سهام خرید

  1. سلام محمد علی عزیز ، تبریک می گم پیشاپیش تولدت رو ، اتفاقا بنده هم مردادیم 🙂

   می تونی از نزدیکان بخوای حساب باز کنن و در اختیارت بزارن.

  2. بله که میتونی عزیزم ولی باید تجربه لازم رو بهت بدن بعدشم نیاز به کد بورسی داری فک نکنم بهت بدن مثل من باید با کد بورسی پدرت وارد شوی

 14. سلام اگر ما سهامی بخریم که هر روز 5 درصد رشد داشته باشد مثلا ده روز در واقع ما 50 درصد سود کردیم مثلا یک میلیون سهام خریدیم میشود یک میلیون و پانصد هزار تومان . آیا با در نظر گرفتن سود مرکب میشود گفت یک میلیون ما بشود 1628000 آیا این سود رد کارگذاری ما لحاظ میشود (کارگذاری مفید )

 15. سلام. در چه صورت سهام خریداری شده صفر میشود.اگر سهام خریداری شده صفر شد در چه صورت دوباره امکان سود وجود دارد؟

  1. سلام، ممکنه برای مدتی طولانی نماد یک شرکت به دلایل خیلی خاص بسته باقی بمونه ولی ارزش سهام صفر نمیشه.

 16. سلام وقت بخیر
  میخاستم بپرسم آیا سرمایه گذاری بلند مدت در بورس همیشه سود آور هستش؟
  مثلا 1 سال یا بیشتر

  1. سلام وقت بخیر
   همیشه سودآور نیست. چه در بلندمدت چه در کوتاه مدت هم احتمال سود هست و هم زیان
   نمیشه با قطعیت گفت حتما در بلندمدت سود میکنید چون ممکنه در قیمت خیلی بالایی سهم رو بخرید و سهم شروع به افت کنه و تا سالها به قیمت قبلی نرسه
   از ابتدا نمیشه با قطعیت پیش بینی کرد

 17. سلام من هیچ اطلاعی از بورس ندارم اما می خواهم فقط و فقط این رت بدونم آیا اصل پول امکان داره ازش کم بشه یا نصف بشه؟ در هر صورت اصل پول محفوظه؟ یعنی حداقل در بانک اصل پول هست بالاخره از بین نمی رود در بورس چطور؟ ممنون میشم پاسخ شفاف بدهید

  1. سلام وقت بخیر
   اصل پول محفوظ نیست و ممکنه درصد زیادی از سرمایه رو از دست بدید.

 18. سلام من هیچ اطلاعی از بورس ندارم اما می خواهم فقط و فقط این رت بدونم آیا اصل پول امکان داره ازش کم بشه یا نصف بشه؟ در هر صورت اصل پول محفوظه؟ یعنی حداقل در بانک اصل پول هست بالاخره از بین نمی رود در بورس چطور؟ ممنون میشم پاسخ شفاف بدهید

 19. سلام
  صندوق سرمایه گذاری چیست؟
  و سود ماهیانه صندوق های سرمایه گذاری مگر ثابت نیست؟
  من صندوق سرمایه گذاری گنجینه زرین شهر پول گذاشتم ماهیانه حداکثر ۲۰ درصد درسال که در ماه پرداخت میشه

   1. سلام
    میشه لطفا راهنمایی کنید چطور میشه در صندوق های سرمایه گذار ثبت نام کردم و پولمون را چطور در این صندوق ها واریز کنیم

 20. سلام وقت بخیر
  یه سوال داشتم از خدمتتون
  با توجه به تجربه ای که شما از بورس دارید، در یک شرایط برابر و یکسان و به طور میانگین، خرید و فروش مستقیم سهام توسط یک شخص با تجربه میتونه بازدهی بیشتری در بورس بدست بیاره یا سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری؟؟
  منظورم این هست که بطور میانگین سود صندوقهای سرمایه گذاری در قیاس با سودی که یک فرد باتجربه (مثلا خود شما) به تنهایی از بورس به دست میاره چه وضعیتی داره، و کدومش میتونه بهتر سودآوری کنه؟
  البته میدونم پاسخ این سوال بستگی به شرایط داره، اما شما حدودی و بطور میانگین پاسخ بدید لطفا.

  1. سلام وقت بخیر
   من فکر میکنم برای اغلب افراد صندوق سرمایه گذاری در سهام بهتره
   بیشتر مواقع صندوق میتونه سود بیشتری بدست بیاره
   هیچ کس آمارگیری نکرده که فعالان حرفه ای بورس توی سال گذشته مثلا چقدر سود کردند
   با این حال، فکر نمیکنم تعداد افرادی که سال پیش 300 درصد سود کردند زیاد باشه. در حالیکه صندوق هایی هستن که با دردسر و ریسک خیلی کمتر، سال پیش بیش از 300 درصد سود داشتند

   ریسک صندوق ها پایین‌تره و از طرفی بعضی‌ها تحمل نوسانات شدید بورس رو ندارن و نمیتونن احساسات‌شون رو کنترل کنن
   با هر افت موقت، سهم رو میفروشن و با هر صف خریدی دوباره وارد سهم میشن
   ثبات احساسی و صبر داشتن خیلی مهمه

  2. سلام نظر شما در مورد آینده بورس چیه در حالی که همه بورس های دنیا در حال افت شاخصن ولی بورس ایران هیچ افتی نداره اونم در مقایسه با کشورهایی که تحریم نیستن و تولیداتشونو راحت صادر میکنن. چرا در کشور ما با این همه فشار اقتصادی ما بازم در بورس رشده شاخص داریم.آیا این یه هیجان کاذب ناشی از هجوم سرمایه مردم به بورس نیس.به نظرتون حباب بورس کی میترکه.اصلا با عقل آدم جور در نمیاد با این همه تحریم هایی که بر کشورمون حاکمه بورس ما اینقدر سر زنده باشه.حتی تحلیل گرای خارج از کشورم معتقدن بازار بورس ایران واقعی نیس.معلوم نیس وقتی حباب بورس از بین بره چند خانواده سرمایشونو از دست میدن .خواهش میکنم منو متقاعد کنین وضعیت بورس ایران واقعا سبزه.ممنون

 21. سلام وقت بخیر.
  این سامانه سجام چیه؟
  ترتیب کار چیه برای حضور در بورس؟
  اول بایدسجام روثبت نام کنیم ویاکارگزاری رو؟
  ایناباهم فرق دارن؟
  این سجام وکارگزاری گیج کننده شده.
  بایدسجام روحتماًثبت نام کنیم ویامیشه سجام روبیخیال بشیم؟؟
  بسیارممنون بابت پاسخگویی

   1. بسیارممنون.
    پس اگرمن همین فرداآغازکنم برای ورودبه کارهای بورسی اول ازهمه بایدسجام روانجام بدم وبعدش کارگزاری؟
    دیگه مرحله سومی نداره؟
    هم سجام وهم کارگزاری هردو یک مرحله ای داره برای احرازهویت که بایدبه دفاترپیش خوان بریم؟
    پس اول درسجام ثبت نام میکنیم تاازش کدبگیریم وبعدش این کد روهنگام ثبت نام درکارگزاری ها واردفرم ثبت نام میکنیم؟
    لطفاًاین روپاسخ واضح بدیدچون متن مقاله هایی که دراین باره میخونم طوری هست که دقیق متوجه نمیشیم، چون نوشته میشه خودسجام کدمیده برای معامله دربورس درحالی که گفتیدبایدکارگزاری هم انجام بشه.
    لطفاًاین ابهام روبرطرف کنید،
    موفق وسرفرعرباشید.

    1. بله، اول سجام بعد کارگزاری.
     احراز هویت کارگزاری و سجام هر دو در دفاتر پیشخوان دولت انجام میشه.
     فرایند ثبت نام در کارگزاری های مختلف ممکنه تفاوت داشته باشه.
     مثلا در کارگزاری آگاه، موقع ثبت نام میتونید در سجام هم ثبت نام کنید و کد رهگیری رو همونجا در مراحل ثبت نام وارد کنید
     برای اینکه سردرگم نشید، مراحل کامل دریافت کد بورسی از کارگزاری آگاه رو در این صفحه بخونید

     1. بله اینکه هردوهمزمان درآگاه انجام میشه یک مزیت هستش.
      امابه هردلیلی اگراین ثبت نام جدای ازهم انجام گرفت ما دواحرازهویت جداگانه خواهیم داشت درسته؟
      واینکه اگربین ثبت نام درسجام وثبت نام درکارگزاری فاصله افتادایرادی داره وبایدحتماًهمزمان انجام بشه ویااینکه مشکلی نیست؟

     2. بله فکر میکنم دو احراز هویت جداگانه نیاز باشه.
      افتادن فاصله بین ثبت نام در سجام و کارگزاری ایرادی نداره.

   2. سلام وقت بخیر ایا پولی که واریز به بورس میکنیم و اصلا خریدی از بورس نمیکنیم سود ماهینه مثل بانکها میده یا نه

 22. با درود واحترام من طبق بررسی که انجام دادم تمامی همکاران شما تاکیید دارند که اول آموزش ببین بعد در بورس سرمایه گذاری کنید ویا اگر تجربه ندارید در صندوق های سرمایه گزاری وارد شودید خواستم ببینم نظر شما درخصوص صندوق ها چیست ؟

  1. سلام و درود
   وقت بخیر
   بله دقیقا، هرکسی که دانش کافی نداره مجبور نیست حتما مستقیم در بورس سرمایه گذاری کنه
   میتونه پولش رو در صندوق های سرمایه گذاری در سهام بذاره تا از رشد بورس نفع ببره بدون اینکه بخواد خودش مستقیما درگیر بشه.
   اگه بازار خوب باشه این صندوق ها هم بازدهی خیلی خوبی میتونن داشته باشه

   1. دوست عزیز یه صندوق سرمایه گذاری خوب معرفی کن تا همه استفاده کنن..چون بورس را میشناسی ازت خواهش کردم..ممنون

    1. نماد “آگاس” یکی از صندوق های سرمایه گذاری با بازدهی خوب و از نوع ETF هست
     میتونید بررسی کنید

 23. سلام دوستی که خودش در بورس هستش این روزها به ما میگه بورس به رونق افتاده و هریک ملیون تومان سرمایه گذاری در بورس نصفش سوده و تا حدودی هم وارد شده ایا با این ادعا ما میتونیم یک مبلغ در حد صد یا دویست ملیون تومان بدیم و منتظر این سود ادعایی باشیم یا نه و اگر به ضرر باشه این ضرر چقدر هستش و اگر به سود باشه سود این مبلغ چقدر هستش راهنمایی بفرمایید تشکر

  1. سلام وقت بخیر
   سود و زیان بورس قابل پیش بینی نیست دوست عزیز
   وقتی بازار خوب باشه، عده ای که هنوز بازار منفی رو ندیدند تصور میکنن بازار همیشه مثبت باقی میمونه و همیشه سود داره
   در حالیکه احتمال زیان های بسیار سنگین هم هست
   این روزها بله بازار نسبتا خوبه ولی مشخص نیست دو روز دیگه چطور باشه
   تحلیل ها و پیش‌بینی‌هایی که ارائه میشه همگی صرفا احتمالات رو بررسی میکنن

  2. داداش دوست خانمم ۱۰۰ملیون گذاشته بورس ۱سال..یک میلیارد شده
   خودت ببین چی خوبه

 24. سلام
  من وقت یادگیری بورس رو متاسفانه ندارم یکی پیشنهاد داد پولم رو صندوق سرمایه گذاری آگاه بزارم سودش مطمئن و خوبه به نظر شما اینکار بکنم ؟ 200 میلیون سرمایه دارم . به نظرتون تو یک سال سود بازدهیش چقدره ؟ ارزش داره پولم رو اینجا سرمایه گذاری کنم ؟

  1. سلام وقت بخیر
   پیشنهاد خوبیه
   صندوق خوبی هست و در بلندمدت بازدهی مناسبی داشته ولی اینکه در آینده چقدر بازدهی خواهد داشت رو هیچکس نمیدونه.
   بازدهی بازار و صندوق ها قابل پیش بینی نیست.

 25. ضمن سلام وخسته نباشید
  وسالی باپرتفوی سبز وبازدهی عالی
  سهم شرکت xروخریداری کرده ام
  بعد از یکسال یا افزایش سرمایه اش
  باید سهم رو بفروشم وسیو سود کنم یا نیازی به این کار نیست
  باتشکر

  1. سلام وقت بخیر
   تصمیمش با خود شماست، اجباری وجود نداره
   براساس شرایط و تحلیلی که دارید باید تصمیم بگیرید

 26. سلام چطور میشه یه سهمی به طور مثال غگل تو یه روز قیمتش از نه هزار میاد به سیصد تومن ؟؟ چند رز قبل پایان سال ۹۸ چندین سهم نمودارشون تو یک روز به یک شکل خط مستقیم سقوط کرده .میشه دلیلشو بفرمایید

   1. من برج ۷ سال ۹۸ مبلغ یک میلیارد ۴۰۰پول نقد داشتم چن روز پیش یکی از رفیقام گفت این پول برج ۷ مینداختمش تو بورس الان ۵میلیارد بود ایا این حرف واقعا صحت داره؟

    1. سهام از اون موقع رشد زیادی داشته ولی چند نکته هست:
     1. هیچکس اون موقع انتظار چنین رشدی رو نداشت
     2. در آینده مشخص نیست چنین رشدی ایجاد بشه یا نه
     3. همه سهم ها به یک اندازه رشد نکردند و نمی کنند

  1. باسلام وخسته نباشی….سهام عدالت رو آزاد سازی کنم …آیا میشود در صندوق سرمایه گذاری کرد؟که خودت مستقیم مدیریتش نکنی….صندوق مدیریت کند؟لطف میکنید جواب دهید

 27. با سلام من تازه وارد بورس شدم،دوره مقدماتی ثبت نام کردم،هنوز شروع نشده،و تعدادی سهم اولیه خرید کردم، که اکثرا سود میدن چون هر روز چک میکنم،حالا سال من اینه که مثلا اگر یه سهم اولیه ۱۵۰ درصد سود داده،آیا خرید سهم عادی اون شرکت مسلما سود میده؟ یعنی میتونم سهم عادی همون شرکت و بخرم؟

  1. سلام، شما بعد از روز عرضه اولیه بازهم میتونید تعداد بیشتری از سهم اون شرکت رو بخرید، البته اگه گیرتون بیاد
   چون تا چند روز صف خرید هست معمولا و خریدش مشکله
   بعد از مدتی معاملات سهم متعادل میشه و خریدش راحته.
   صرفا براساس صف بودن یا براساس اینکه سهم تازه عرضه اولیه شده نباید خرید کرد

 28. خب یک نفری بهم گفت بیا برای بورس سرمایه گذاری کن پول توی اکانت خودت در سایت هس و ما با اون پول کار میکنیم و به ازای سرمایه ای که گذاشتی ۳۰ درصده همون سرمایتون هر ۳ ماه تصفیه میشین … مثلا ۵۰ میلیون هر ۳ ماه ۱۵ میلیون بهم میدن … حالا چه سود بکنن چه ضرر بکنن این حقوق ثابت میمونه و تو قرارداد هم ذکر میشه که این حقوق ثابته

  1. تنها چیزی که میدونم اینه که سود بورس قابل پیش بینی نیست.

 29. سلام وقتتون بخیر / من حدود 15 میلیون در بورس سرمایه گذاری کردم و بدلیل مشغله بالای کاری وقت اینکه بخام تخصصی آموزش ببینم ندارم سوالم اینه برخی شرکت ها یا کانال های تلگرامی ماهانه حق عضویت میگیرند و مثلا سیگنال میدن که چه سهمی رو کی خرید و فروش کنیم تا به سود دهی برسیم آیا این کار واقعا جنبه درستی داره یا در نهایت یه جور کلاهبرداریه؟ چون من بعضا میبینم تعداد مشترکاشون هم کم نیستند. ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر.

  1. سلام وقت بخیر
   هیچ اطمینانی به این سیگنالها و کانالها وجود نداره.
   تا زمانی که شخص خودش نتونه با بررسی کردن تصمیم مناسب بگیره، سیگنال گرفتن ممکنه فقط باعث کسب سود موقت بشه و در نهایت ممکنه با سیگنالهای بعدی همه سودها رو از دست بده.
   به عبارت دیگه، سیگنال گرفتن راه مناسبی برای کسب سود مداوم و پیوسته از بازار نیست.
   دو گزینه پیش روی شما هست:
   – آموزش ببینید، مطالعه و کسب تجربه کنید و خودتون یاد بگیرید بازار و سهم ها رو رو تحلیل کنید
   – پولتون رو بذارید در صندوق های سرمایه گذاری در سهام و کاری به هیچ چیز نداشته باشید

 30. سلام وقت بخیر.
  ببخشید یه سوال من یه تعداد سهم از بانک سرمایه خریدم مثلا 200 سهم که میشه 1میلیون.
  اما نوشته سود ماهیانه 56 درصد. یعنی من با پولم هر ماه اینقدر سود مگیرم چه سهام ریزش کنه چه رشد کنه؟
  ممنون میشم جواب بدید

 31. سلام وقت بخیر.
  توی بورس نوع سودازنوع سودمرکب هست، درتوضیح سودمرکب دربورس نوشته بودیدکه اگرمایک میلیون تومان سهم بخریم وسودی روکه ازاین یک میلیون تومان بدست میاریم رودوباره دربورس سرمایه گذاری کنیم میشه سودمرکب، امااینجایه سوال پیش میاد، فرض میکنیم یک میلیون تومان سهم خریدیم، فرض میکنیم فردا ازاین یک میلیون 5 درصدسودکردیم، آیااین سود ۵ درصدبه حساب ماواریزمیشه وماباید این سودازسودرودوباره سهم بخریم ویااینکه نوع سوداین شکلی هست که سهام یک میلیونی که خریداری کرده بودیم باافزایش قیمت هرواحدسهم قیمتش بالامیره واینجوری سودمیکنیم؟!
  منظورم اینه که سهم یک میلیونی ماثابث میمونه وسودی که بدست میاریم به حسابمون اضافه میشه ومابایدسودش رودوباره سهام بخریم ویااینکه چیزی به حسابمون اضافه نمیشه وفقط برای مثال سهام یک میلیونی مامیشه یک میلیون و 50 هزار تومان واین هم درزمان فروش سهاممون به دستمون میرسه؟!
  اگرنوع دوم صادق باشه پس چجوری گفتیدکه میتونیم ازسودش دوباره سرمایه گذاری کنیم وسهم بخریم؟ بدون فروش سهام یک میلیونی که پولی دردستمون نیست که مدام بخواهیم ازسودش دوباره سهام بخریم وسرمایه گذاری کنیم؟!
  امیدوارم تونسته باشم منظورم رو رسونده باشم

  1. سلام، وقت بخیر
   سهام یه داراییه مثل طلا، ملک یا هر چیز دیگه ای
   شما اگه یه سکه طلا داشته باشید و قیمتش 10 درصد برسه بالا تا زمانی که نفروختید نمیتونید بگید سود کردم
   سهام هم به همین شکل هست
   تا زمانی که نفروختید سود شما محقق نشده
   اگه سهم خریدید و قیمتش بالا رفت، تا زمانی که سهم رو نفروختید به این سود فرضی که دارید سود محقق نشده میگن (در پرتفوی سهام به همین اسم میتونید ببینید)

   اگه این موضوع رو درک کنید کل ابهامات شما برطرف میشه.

   اما برخی سهم ها یه سود سالیانه هم دارند. شرکتی که سهامشو خریدید اگه تونسته باشه سود بسازه و تصمیم به تقسیم سود گرفته بشه سالی یکبار تقسیم سود رو انجام میده
   در مورد سود نقدی سهام که بحثش کاملا جداست این مطلب رو بخونید

   1. سلام..من تازه وارد بورس شدم
    مقدماتی یک چیزایی میدونم
    ولی نمیدونم چی بخرم که سود داشته باشه
    میشه کمک کنید سهام های خوب میانه مدت وبلند مدت و.. را معرفی کنید ؟
    ممنون میشم راهنمایی کنید

 32. با سلام خدمت جناب آقای جهاندیده. برداشتی که من داشتم اینه که اگه ۲میلیون داشته باشیم و هر ماه ده درصد سود داشته باشیم بعد ۵ سال سرمایه ی ما میشه بیش از ۹۲ میلیارد تومان. چون سرمایه ی اولیه دو برابر ۱میلیونی هست که شما گفتید. آیا این فرضیه ی من درسته؟

  1. سلام، اشتباه حساب کردید
   طبق محاسبه‌گر سود در این صفحه، با سرمایه‌گذاری به مدت 5 سال با سرمایه اولیه 2,000,000 تومان با نرخ سود ماهیانه 10 درصد، سود شما معادل 606,963,279 تومان خواهد بود (در صورتی که هیچ مبلغی از سرمایه برداشت نکنید)
   برای افراد مبتدی:
   این محاسبات صرفا تئوری هست و هیچ تضمینی برای چنین سودهایی وجود نداره
   در واقع کسب چنین سودهایی، رویای خیلی از افراد حرفه‌ای بورسه چون سود کردن مداوم در بورس به همین راحتی هم نیست
   شاید در برهه زمانی خاص به دلیل رونق بازار، همه سهم ها رشد کنن ولی همیشه اینطور نمیمونه
   ضررها گاهی همه سودها رو از بین میبره و حتی با وجود رشد شاخص، عده ای در نهایت بخشی از سرمایه شون رو از دست میدن

   1. پس اینطور که مشخصه میشه گفت که قاعده ی اصلی در بورس اینه که همیشه ضرر وجود داره و سود بردن یک استثناست که یه عده ای انگشت شماری که یا بسیار بسیار ماهر هستند یا کسانی که از رانت اطلاعاتی دارند از اون بهره میبرند. یعنی سرمایه گذاری در بورس چیزی شبیه به قماره و فقط بستگی به شانس داره

    1. چنین چیزی درست نیست
     بورس رو نباید به قمار تشبیه کرد
     سرمایه گذاری یه فعالیت بلندمدته و نیاز به بررسی و تحقیق داره

  1. سلام، کارگزاری‌های مختلف برنامه‌های خاص خودشون رو دارن.

   1. سلام خسته نباشيد اك من بخوام حدودا٥٠ميليون سرما كذاري كنم و بورس بخرم ماهانه چقد ميتونم سود داشته باشم؟؟

 33. آقای جهاندیده،
  دراینترنت ویدئوهایی ازافرادمختلفی دیدم که برای مثال میگن درمدت مثلاًدوهفته 50 درصد دربورس سودکردن، این 50 درصددقیقاًبه چه صورت هست، فرض بگیریم ۵ میلیون دربورس سرمایه گذاری کردیم، اگر 50 درصدسودکنیم دردوهفته میشه 2.5 میلیون وباسرمایه اولیه خودمون جمعاًمیشه 7.5 میلیون؟
  ویااین 50 درصدسودبه مانندسودهای بانکی هست؟
  دربانک اگرمثلاً 20 درصدسودبده به این شکل هست که برای مثال برای 5 میلیون 1میلیون تومان سود درسال میده امااین سودروتقسیم بر 12 ماه سال میکنه که درماه میشه چیزی حدود 83/300 تومان.
  حالابورس هم مثل بانک هست ویانه واقعاًبرای دوهفته 2.5 میلیون سودخالص داده؟؟!!

  سوال دوم اینکه روش کاردربورس به چه شکلی هست، آیااگردربورس سرمایه گذاری کنیم بایدهر روزبورس روچک کنیم وسرمون توی بورس باشه وهر روزبایدخریدوفروش کنیم واگرنکنیم ضررکردیم ویااینکه سهامی رومیخریم ومدتهاصبرمیکنیم ونیازی به خریدوفروش روزانه نداره؟!

  1. سلام، بورس سهام رو با بانک اشتباه نگیرید
   شما در بورس سهام میخرید
   سهام یک داراییه و ارزش این سهام کم یا زیاد میشه و سود از این طریق بدست میاد
   ممکنه افزایش 50 درصدی قیمت یک سهم در دو هفته اتفاق بیفته ولی از طرف دیگه احتمال زیان سنگین هم هست
   هیچ سود ثابت، تضمینی یا ماهیانه ای در بورس نیست

   1. سپاس ازپاسخی که دادیدو وقتی که گذاشتید،
    امامن جوابم رونگرفتم،
    این افرایش ۵۰ درصدی دربورس به معنای افزایش ۲.۵ درصدی سرمایه ۵ میلیونی من به ۷.۵ میلیون تومان هست ویا ازجنس روش بانکی؟

    پرسش دوم من رو هم پاسخ ندادید.

    واینکه گفتیدشایدزیان سنگین هم داشته باشه، مگربورس ایران درصدی نیست؟
    حداکثرزیان منفی ۵ درصد در روزهست واگرببینیم داریم ضررمیکنیم میتونیم سهام روفوراًبفروشیم، درست میگم یااشتباه میکنم؟

    بسیارممنون که دانش خودتونو بادیگران تقسیم میکنید

    1. بهتره در یک کلاس آموزشی مقدماتی بورس شرکت کنید
     افزایش 2.5 درصدی یک سرمایه 5 میلیونی نمیشه 7.5 میلیون
     افزایش 50 درصدی سرمایه 5 میلیونی هست که میشه 7.5 میلیون
     حساب و کتاب ساده است دوست عزیز
     شما فرض کنید5000 سهم خریدید با قیمت هر سهم 1000 تومن که جمعا میشه 5 میلیون تومن
     یکماه دیگه قیمتش فرضا رسیده 1500 تومن و سرمایه شما شده 7.5 میلیون تومن
     شما اگه سهم رو بفروشید کل این 7.5 میلیون تومن رو میتونید در حساب بانکی برداشت کنید
     امیدوارم به جواب رسیده باشید

     1. شرمنده اشتباه نوشتم، منظورم افزایش ۵۰ درصدی مبلغ ۵ میلیونی سرمایه اولیه به ۷.۵ میلیون تومان بودکه میشه افزایش دومیلیون وپانصدهزارتومانی سرمایه.
      منظورم ۲.۵ میلیون تومان بود

    2. سلام دوست عزیز بورس بطور مستمر سود ده درصد و پنج درصد ندارد..اگر کسی سود پنج درصد در ماه را بمدت پنج سال تضمین کند من پانصد میلیون در اختیار ایشان قرار میدهم .پنجاه درصد از سود آنرا هم تقدیم کارگزار عزیزمیکنم..پس لطفا منطقی راهنمایی فرمائید.

   2. زمانیکه ارزش سهام خریداری شده ی شما بره بالا و شما اون سهام رو بفروشید سود کردید.مث زمانیکه سکه خریدید و قیمت سکه رفته بالا و شما دارید سکه هاتون رو میفروشید. حالا اگه سهامتون رو نفروشید میشه سود محقق نشده پس چیزی هم به حسابتون اضافه نمیشه.
    اگرهم سهام افت ارزش داشته باشه وشما موفق به فروشش نشید ضرر میکنید.

    1. با سلام خدمت جناب جهاندیده. در مورد کارمزد خرید و فروش سهام چیزی حدود۶۰درصد از سود به کارگزاری میرسه.بنده ۵۰۰۰سهم خریداری کردم و بعد ازاینکه فروختم متوجه شدم از سود ۵۶تومنی ۳۳هزارتومنش را بابت خرید و فروش برداشتن.واقعا بی انصافیه.
     متشکرم از اینکه وقت می گذارید و جواب میدهید

     1. سلام، اشتباه میکنید دوست عزیز
      کارمزد کارگزاری ثابته و همراه با سایر کارمزدها به این شرح است:
      حدود نیم درصد هنگام خرید
      حدود 1 درصد هنگام فروش (که نیم درصدش مالیاته)
      سود و زیان شما هیچ تاثیری در کارمزد کارگزاری نداره

    2. سلام من هنگام ثبتنام در آساتریدر ،در کارگذاری شبا و حساب بانک صادرات رو دادم ،و در اپلیکیشن در قسمت پرداخت شتابی اگه با بانک ملت حساب خودمو برای خرید سهام شارژ کنم ،هنگام درخواست وجه ،واریزی به کدوم بانکم ریخته میشه ؟

     1. سلام، در هنگام درخواست واریز وجه، به همون شماره حسابی که در فرم درخواست انتخاب میکنید واریز میشه

 34. سلام خدمت استاد خواستم ببینم من 250 میلیون پول دارم ایا بورس جای خوبیه برای سرمایه گذاری چون تا حالا کار نکردم بلد هم نیستم و اگر خواستم بدم دست کسی کار کنه برام تو بورس خوبه

  1. سلام، فرقی نداره چقدر پول دارید بورس خوبه به شرطی که مهارتشو کسب کنید

 35. سلام وقت بخیر ایا این در بورس هم سود مرکب شامل میشه من سهمی خریدم و 300 درصد بهم سود داده ولی سودم مرکب نشده چرا چون میگن زمانی پولت از 10 میلیون مثلا میرسه 15 میلیون سودت از 15 میلیون حساب میشه در حالی که داخل سهام من این اتفاق نیفتاده و فقط سرمایه ام 3 برابر شده ممنونم اگر جواب بدید بعد از چند سال هنوز متوجه موضوع نشدم

 36. سلام استاد عزیز ببخشید من رشته تحصیلیم روانشناسیه باتوجه به اینکه بازار کار مناسبی نداره میخوام کلاسهای آموزش تکنیکال بورس رو بگذرونم و بورس رو به عنوان شغل اولم قرار بدم . آیا کار درستی میکنم بنظرتون ؟ در ضمن سرمایه ام از این اول تقریبا ده میلیون تومانه .

 37. باسلام و خسته نباشید یه سوال برام پیش آمده که چه شرکتی سرمایه گذاری کنیم بهتره طبق تجربه شما

  1. سلام، آره طبیعتا وقتی ماهی 10 درصد سود میکنید باید ضربدر 12 کنید تا سالیانه اش بدست بیاد

 38. سلام
  سرمایه من ۳۰ میلیون تومان است اگر در بورس سرمایه گذاری کنم ماهیانه چقدر سود می کنم

 39. سلام خسته نباشید
  من زمین بایر به ارزش 200 میلیون و یک مغازه به ارزش 300 میلیون دارم سوالم از استاد گرامی اینه که با توجه به شرایط اقتصادی کشور صلاح هست با 200 میلیون سرمایه در بورس سرمایه گذاری کنم؟منظور از سرمایه گذاری بعد از اموزش اصولی خودم تحلیل کنم و به عنوان شغل اصلی در نظر بگیرم اگر نه کدام بازارهارو پیشنهاد میکنید ؟
  بابت زحمات شما تشکر و قدردانی منو بپذیرید

  1. سلام وقت بخیر
   سرمایه ای باید وارد بورس بشه که مازاد هست به این معنی که تا مدتها بهش نیازی ندارید
   بورس دوره های رکود و رونق داره. معمولا با رشد قیمت دلار، سهام شرکتهای صادراتی هم رشد میکنن.
   بطور کلی در هر زمان که باشیم، بورس فرصت خوبیه به شرطی که بطور اصولی آموزش ببینید و خرید و فروش کنید

 40. سلام خسته نباشید.
  میخواستم بدونم که بعداز فروش سهاممون سودمون چجوری به دستمون میرسه؟ یااینکه چجوری به حسابمون میاد؟ منظور اینکه از یک میلیون تومن ده درصد سود میکنیم حالا سود باسرمایه اولیه به حسابمون واریز میشه؟

  1. سلام. وقتی شما یه دارایی رو بخرید و بعد بفروشید، فقط سودش رو به شما میدن؟
   مسلمه نه.
   سهام هم یه داراییه وقتی فروختید دیگه مالکش نیستید و پولش رو میگیرید.
   واریز کل مبلغ به حساب شما، 2 روز کاری بعد از ثبت درخواست انجام میشه.

 41. سلام آقای جهاندیده و خسته نباشید خدمت شما.
  یه سوال داشتم. آیا این موضوع صحت داره که میشه بطور موقت تا تصمیم گیری برای خرید سهام، اوراق اخزا خرید و هر زمان با سود فروخت؟ و سریع نقدینگی به حساب پنل ما بیاد؟ اگر تایید می کنید کدوم دسته اخزا را پیشنهاد می کنید؟؟ منظورم از نظر تاریخ و حجم برای سریع فروش رفتنه. با تشکر

  1. سلام، وقت بخیر
   بله شما میتونید اوراق خزانه اسلامی که با نماد “اخزا” شناخته میشه رو در زمان دلخواه خریداری کنید و بفروشید
   پس از فروش، وجه به حساب شما اضافه میشه
   برای انتخاب مورد مناسب، باید تعداد روزهایی که به سررسید مونده رو با قیمت فعلی بررسی کنید و ببینید کدوم نماد مناسب تره
   قیمت اسمی همه نمادهای “اخزا” 100 هزارتومن هست
   بنابراین شما هرچقدر پایین تر از 100 هزارتومن بخرید، در نهایت قیمتش در رسید به حدود 100 هزارتومان میرسه و سود میکنید
   ولی مهلت تا سررسید هم مهمه
   مثال:
   نماد اولی: 60 روز تا سررسیدش باقیمونده و قیمتش حدودا 97 هزارتومن هست
   نماد دوم: 180 روز تا سررسید باقیمونده و روی حدود 89 هزارتومن خرید و فروش میشه

   با یه حساب سرانگشتی میشه فهمید که نماد دوم ماهیانه حدود 1.83 درصد سود داره ولی نماد اولی ماهی 1.5 درصد
   =====
   نحوه مشاهده سررسید؟
   کنار اسم نماد در سایت tsetmc.com تاریخ سررسید اوراق رو میتونید ببینید

   اگه مثلا نوشته: اسنادخزانه-م15بودجه98-010406 (اخزا815)
   یعنی سررسیدش ششم تیرماه سال 1401 هست

   اگه مثلا نوشته: اسنادخزانه-م22بودجه97-000428 (اخزا722)
   یعنی سررسیدش 28 تیرماه سال 1400 هست

   در این صفحه از سایت فرابورس اطلاعات بیشتری رو میتونید دریافت کنید

 42. با سلام در ذهن من اینگونه بود که من سهام یک شرکتی را خریداری میکردم در پایان سال آن شرکت پس از اعلام سود خالص در صورتیکه افزایش سرمایه نمیداد سودی به من تعلق میگرفت ولی تعریف شما از بورس با این ذهنیت فرق داره انگار!!!
  من چند تا سوال دارم
  1- اساسا یک شرکت ورشکسته آیا میتواند در بورس حضور داشته باشد
  2- اگر چنین شد آیا سهام این شرکت میتواند افزایش بیابد
  3 آیا در پایان سال ضرر انباشت شرکت به سهامدارها تعلق نمیگیرد
  البته اکثر شرکتهای موجود در بورس سوذ آورند منظور من موارد خاص میباشد میخواهم بدانم
  اگر من سهام یک شرکت ورشکسته را خریداری کردم والبته سهام رو به رشد بود والبته بهمن ماه هم بود از آنجا که من بسیار خوش شانسم
  با ناگاه سهام افت کرد و سر سال ضرر انباشت شرکت به سهامدارهایش منتقل شدآیا چیزی از سرمایه من باقی میماند.

  1. سلام، سهام دارای سود نقدی هم هست اما در این مطلب بهش اشاره ای نکردیم
   درباره سود نقدی سهام میتونید اینجا بخونید
   در بورس هم شرکت های زیان ده هست و هم سودده
   ولی شرکتی که زیان ده هست نمیتونه وارد بورس بشه. شرکتهای زیان ده فعلی رفته رفته به این وضعیت گرفتار شدند
   1. شرکتهای زیان ده زیادی الان در بورس معامله میشن
   2. با افزایش تقاضا در هر سهم، اون سهم رشد میکنه. این افزایش تقاضا میتونه به هر دلیلی باشه (سفته بازی یه عده خاص، انتظار از رشد شرکت و خارج شدن از زیان دهی در آینده و…)
   3. نه، شما مسئول زیان شرکت نیستید و کسی بابت زیان شرکت از سهامدار خرد درخواستی نمیکنه

 43. سلام من اوراق بهادار سپرده عام بانک کشاورزی بامبلغ هشت میلیون خریدم ومن مالک این اوراق هستم وتوضیحاتی که داده مثل اینکه زیرنظر بورس هست میخاستم بدونم واقعا زیر نظربورس هست این اوراق وگفته شده ماهانه سودبرام میاد وتقریباچقدر سودبرام میاد ممنون میشم دراین مورد توضیح بدین

 44. با یک میلیون تومان سرمایه و ماهیانه 10 درصد سود با سود مرکب بعد 10 سال میشه بالا 500 میلیون چجوری حساب کردی شده 92 میلیون تومن؟؟؟؟

  1. شما از چه فرمولی استفاده میکنید؟
   فرمول سود مرکب در این صفحه شرح داده شده و همینطور یک محاسبه گر هست که میتونید ببینید:
   https://www.bourseiness.com/compound-interest
   نرخ سود سالیانه رو 120 درصد حساب کنید (هر ماه 10 درصد)
   عدد 1 میلیون رو به عنوان سرمایه اولیه بذارید
   دوره سود مرکب رو بذارید روی ماهیانه

   1. مطمئنید میشه ۹۲ میلیون تومن؟! خیلی بیشتر از این حرفا میشه. اگه اشتباه نکنم سرمایه اولیه تو (۱.۱) به توان ۱۲۰ باید ضرب شه.

   1. داداش سربازی چه ربطی به دیکتاتوری داشت؟! یکم مطالعه و فهم لغات قبل استفاده ازشون کمکت میکنه…

  1. سلام، محدودیت سود رو تعریف کنید
   یه محدودیت روزانه داریم و یه محدودیت بطور کلی
   اگه بخواید روزانه رو در نظر بگیرید، به خاطر اینکه محدودیت نوسان قیمت سهام در طول روز، 5 درصد مثبت و 5 درصد منفیه، طبیعتا قیمت یک سهم در شرایط عادی نمیتونه روزانه بیش از 5 درصد رشد کنه.
   ولی از نظر کلی، بورس هیچ محدودیتی برای کسب سود نداره
   همین طور ارزهای دیجیتال، ولی احتمال از دست دادن سرمایه در ارزهای دیجیتال به شدت بالاتره

 45. سلام . لطفا در رابطه با نقد شوندگی توضیحات کامل بدهید وارزشسهم و رابطه سود سهم در یک روز که ۵٪اس و چگونگی نقد شوندگی وکسورات ۵٪ توضیحات مفیدی بدهید.؟متشکرم

  1. باسلام و وقت بخیر خدمت شما
   میخواستم بپرسم که ،سهمی که میخریم و هرروز 5% هستش ،چطور میتونیم اون ۵ درصد رو ب ۲۰ درصد یا بیشتر هدایت کنیم ،ممنون میشم اگه پاسخگو باشین.

   1. سلام رضا عزیز ، حداکثر تغییرات در بورس ایران ۵ درصد هست یعنی یا ۵ درصد رشد یا ۵ درصد کاهش. منظور شما از تبدیل این مقدار به ۲۰ درصد رو متوجه نمیشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

بازار اول (تابلوی اصلی و فرعی بورس) و بازار دوم چیست؟

وقتی به تازگی با بورس آشنا می‌شوید برخی از اصطلاحات برای شما نامفهوم است. مثلا ممکن است ندانید که: فرق بین بازار اول و دوم بورس چیست؟ چه تفاوت‌های بین…
بیشتر بخوانید

آنچه باید از سهام عدالت بدانید (آزادسازی مستقیم و غیرمستقیم)

سهام عدالت، طرحی است که جمعیت زیادی (بیش از ۴۵ میلیون) را شامل می‌شود. در سال ۱۳۸۴، به منظور گسترش مالکیت در سطح عموم، تأمین عدالت اجتماعی، فقر‌زدایی و گسترش…
بیشتر بخوانید

فروش تعهدی سهام (فروش استقراضی) چیست؟

در سال‌های اخیر بازار بورس رشد فزاینده‌ای داشته و سعی می‌شود با استفاده از تکنیک‌هایی رشد این بازار را بیشتر کرد. یکی از مواردی که می‌تواند باعث پویایی بیشتر بازار…
بیشتر بخوانید

وضعیت نماد شرکت‌ها در بورس (مجاز، ممنوع و متوقف بودن)

بستن نماد در بورس چیست؟ چه دلیلی برای ممنوع کردن نماد در بورس وجود دارد؟ برای حمایت از حقوق سهامداران و براساس قوانینی خاص، در مواقعی هرگونه خرید و فروش…
بیشتر بخوانید