سود در بورس چقدر است؟ آیا بورس ارزش سرمایه‌گذاری را دارد؟

سود بورس

بازار بورس یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری و کسب سود در کشورهای مختلف محسوب می‌شود.

در کشور ما هم بسیاری از افراد به سرمایه‌گذاری در بورس فکر می‌کنند و به طور جدی در آن فعالیت دارند.

اما دغدغه افرادی که قصد ورود به این بازار را دارند، میزان سود بورس است. این افراد می‌خواهند بدانند سود سرمایه گذاری در بورس چقدر است و تا چه حد می‌توان از این بازار، کسب سود و بازدهی نمود.

عناوین مطلب:

در این مطلب به طور کامل به جزئیات کسب سود در بورس می‌پردازیم و درباره آن توضیح می‌دهیم.

نکات کلیدی

 • میزان سود، معمولاً مهم‌ترین معیار برای انتخاب بین فرصت‌های مختلف سرمایه‌گذاری است.
 • سود بورس شامل سود نقدی سهام و سود سرمایه یا همان سود حاصل از افزایش قیمت سهام شرکت‌هاست.
 • سود بورس تضمینی نیست و به عوامل مختلفی از قبیل روند کلی بازار، دانش و تجربه معامله‌گر، میزان سرمایه و افق سرمایه‌گذاری او دارد.
 • افرادی که از دانش، تخصص یا زمان کافی برای فعالیت مستقیم در بازار سهام برخوردار نیستند، می‌توانند با استفاده از سرمایه‌گذاری غیرمستقیم از طریق صندوق‌های سهامی، از بازدهی و سود بورس بهره‌مند شوند.
 • با جمع سود حاصل از افزایش قیمت سهام و سود نقدی دریافتی به ازای هر سهم و سپس کسر هزینه‌های کارمزد و مالیات، می‌توان سود حاصل از سرمایه‌گذاری در این بازار را محاسبه کرد.

اهمیت سود در سرمایه گذاری

مهم‌ترین هدف از سرمایه‌گذاری برای تقریباً تمام افراد، کسب سود است.

منابع مالی و زمانی ما محدود است و بنابراین باید بتوانیم بهترین فرصت‌های موجود را شناسایی کنیم تا بیشترین سود ممکن را در زمان مورد نظر کسب نماییم.

به همین دلیل، طبیعی است که پیش از سرمایه‌گذاری در یک فرصت خاص، پتانسیل کسب سود از آن را در نظر بگیریم.

توجه کنید که سود کسب‌شده از سرمایه‌گذاری باید با ریسک آن تعدیل شود. اگر سود یک فرصت سرمایه‌گذاری از فرصت دیگری با ریسک برابر بیشتر باشد، بدیهی است که مورد اول انتخاب بهتری خواهد بود.

اما اگر سود همراه با ریسک بالاتر افزایش یابد، باید با توجه به میزان ریسک‌پذیری، بهترین فرصت سرمایه گذاری را انتخاب کرد.

بیشتر بخوانید: روش محاسبه سود و زیان سرمایه‌گذاری (مخصوصا سهام)

با توجه به اهمیت کسب سود در سرمایه گذاری و محبوبیت بورس در میان انتخاب‌های مختلف، در ادامه درباره سود بورس توضیح می‌دهیم.

دو راه کسب سود در بورس

در بیشتر بازارهایی که توسط سرمایه‌گذاران به عنوان رقیبی برای بورس در نظر گرفته می‌شوند، کسب سود تنها از یک راه ممکن است و آن هم افزایش قیمت است.

برای مثال وقتی خودرو، طلا یا ارز می‌خرید، تنها در صورتی سود می‌کنید که قیمت دارایی مورد نظر افزایش یابد. بازار بورس در این زمینه با سایر این فرصت‌ها تفاوت دارد و سود بورس شامل دو بخش است.

سود سرمایه در بورس

قسمت اول سود در بازار بورس، سود سرمایه است.

سود سرمایه در واقع همان سود و بازدهی است که با افزایش قیمت دارایی مورد نظر در بازار به دست می‌آید.

برای مثال اگر 1000 سهم به قیمت 1000 تومان بخرید و پس از سه ماه آن را به قیمت 1500 تومان بفروشید، در این مدت مبلغ 500,000 تومان سود به دست آورده‌اید (مالیات و کارمزد در نظر گرفته نشده است).

بیشتر دارایی‌های محبوب برای سرمایه‌گذاری، تنها همین یک روش را برای کسب سود در اختیار افراد قرار می‌دهند.

راه های کسب سود در بورس
قسمتی از سود بورس از افزایش قیمت سهام و قسمت دیگر آن از سود تقسیمی شرکت‌ها تشکیل می‌شود.

سود سهام بورس

دومین بخش از سود بورس، سود سهام است.

همانطور که می‌دانید، با خرید سهام شرکت‌های بورسی، در واقع در حال سرمایه‌گذاری روی رشد تولید آن شرکت‌ها هستید.

شرکت‌ها در زمینه فعالیت خود تولید کرده و درآمد کسب می‌کنند. سود حاصل از فعالیت شرکت‌های مختلف، به سهامداران آن‌ها تعلق دارد.

قسمتی از این سود در شرکت باقی می‌ماند تا صرف سرمایه‌گذاری برای رشد بیشتر فعالیت‌های شرکت شود و قسمت دیگری، به صورت سود نقدی (dividend) به سهامداران پرداخت می‌شود.

بنابراین در صورتی که شرکت سودآور و باکیفیتی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید، می‌توانید از محل سودهای شرکت هم درآمد مناسبی داشته باشید.

این یکی از مهم‌ترین دلایلی است که بورس را به یکی از جذاب‌ترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری در هر کشوری تبدیل می‌کند.

تضمین سود بورس

بسیاری از افراد می‌پرسند که سود بورس چند درصد است؟

همانطور که گفته شد، سرمایه گذاری در بورس به صورت سرمایه گذاری در سهام شرکت‌هاست. بنابراین بدیهی است که اگر می‌خواهیم بدانیم سود بورس چگونه است، ابتدا باید ببینیم که شرکت مورد نظر چه عملکردی دارد.

اگر شرکتی که سهام آن را خریده‌ایم، عملکرد خوبی داشته باشد و بتواند سود مناسبی ایجاد کند، سهامداران آن می‌توانند سود نقدی مناسبی دریافت کنند و حتی در صورت تمایل، سهام خود را به قیمت بالاتری بفروشند.

در مقابل اگر شرکت مورد نظر عملکرد ضعیفی داشته باشد، ممکن است سود چندانی از سرمایه گذاری در آن به دست نیاید و حتی سهامداران را دچار زیان کند.

البته قسمت مهمی از این سود یا زیان هم به عملکرد کلی اقتصاد و تولید بستگی دارد.

در مواقعی که تولید دچار رکود باشد یا مردم پول خود را از بورس خارج کنند، احتمال تحمل زیان یا کسب سود کمتر برای سهامداران تمام شرکت‌های بورسی افزایش می‌یابد.

پس برای تشخیص وضعیت بازدهی و سود بورس، باید به وضعیت صنایع و شرکت‌ها و استقبال مردم از بازار بورس هم توجه کرد.

به دلیل وجود تمام این نوسانات می‌توان گفت که سرمایه گذاری در بورس برای افرادی مناسب است که تا حدی ریسک‌پذیرند و می‌توانند فرصت‌های مناسب را در این بازار شناسایی کنند.

سود در بازار بورس به هیچ وجه تضمین‌شده نیست و بنابراین نمی‌توان به طور کلی گفت که سود آن به چه میزان است.

برخلاف سود سپرده‌های بانکی یا اوراق با درآمد ثابت که نرخی مشخص، قطعی و بدون ریسک دارد، سود این بازار به عوامل مختلفی بستگی دارد و همراه با مقداری ریسک است.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری در بورس یا بانک؛ کدام بهتر است؟

در ادامه مطلب، بعضی از این عوامل را توضیح خواهیم داد:

تاثیر دانش و تجربه بر سود بورس

با این فرض که تصمیم به سرمایه گذاری در بازار بورس داشته باشید، یکی از مهم‌ترین عواملی که میزان سود شما را تعیین می‌کند، میزان دانش و تجربه شماست.

با کسب مهارت، افزایش اطلاعات و انباشت تجربه، می‌توان عملکرد بهتری در این بازار داشت و سهم‌های بهتر را برای سرمایه‌گذاری شناسایی کرد.

سود بورس برای یک سرمایه‌گذار با تجربه و کاربلد، بسیار بالاتر از یک شخص تازه‌کار و بدون تخصص است.

همچنین با استفاده از این عوامل، می‌توان معاملات را به شیوه‌ای انجام داد که کمترین هزینه مالی و زمانی را برای فرد داشته باشد.

در عوض اگر از دانش و تجربه کافی برخوردار نباشید، ممکن است قسمت قابل توجهی از کل سرمایه خود را در این بازار از دست بدهید. پس نقش دانش و تجربه را در کسب سود از بازار بورس به هیچ وجه دست کم نگیرید.

سرمایه گذاری در بورس، نیازمند برخورداری از دانش تحلیل (تکنیکال و بنیادی)، مدیریت سرمایه، مدیریت احساسات و اصول معامله‌گری است.

برای این که بدانیم چگونه در بورس سود کنیم، باید به همه این عوامل توجه داشته باشیم. سود بورس توسط طیف گسترده‌ای از عوامل این چنینی مشخص می‌شود.

برای شروع سرمایه گذاری در بورس کلیک کنید

دانش و تجربه در بورس
میزان سود شما در بورس، به دانش و تجربه شما در این بازار بستگی دارد.

در ادامه به مهم‌ترین نکاتی که لازم است پیش از شروع فعالیت در بازار سهام بدانیم، اشاره می‌کنیم:

نکاتی قبل از ورود به بازار سهام

 1. اصول اولیه سرمایه گذاری در بورس را بدانید؛ مهم‌ترین اصلی که همواره مورد تاکید و توصیه مسئولان و فعالان باتجربه بازار است، سرمایه گذاری با سرمایه اضافی است.

همچنین تشکیل سبد سهام به منظور کاهش ریسک سرمایه گذاری، یکی دیگر از اصول اولیه سرمایه گذاری محسوب می‌شود.

احتمالاً این جمله معروف را شنیده‌اید که می‌گوید: «نباید تمام تخم‌مرغ‌ها را داخل یک سبد گذاشت».

اصول سرمایه‌گذاری در بورس را اینجا بخوانید

 1. زمینه‌های فکری خود را گسترش دهید و مانند یک تحلیل‌گر معامله کنید؛ تلاش کنید تا مهارت‌های فکری و قدرت پیش‌بینی خود را در زمینه‌های مختلف گسترش دهید و به‌مرور به یک تحلیل‌گر تجربی تبدیل شوید.
 1. روند بازار را تشخیص دهید؛ یکی از نکات مهمی که یک سرمایه‌گذار باید انجام دهد، تعیین وضعیت کلی بازار است.

ابتدا باید روند صعودی یا نزولی بازار را تعیین کرده و سپس تصمیمات را بر اساس آن تعیین نمود. برای تشخیص روند بازار، پیشنهاد می‌کنیم آموزش تحلیل تکنیکال را جدی بگیرید.

 1. یاد بگیرید که مسئولیت‌پذیر باشید؛ باید بتوانید بر اساس تحلیل و برداشت خود از وضعیت، بهترین تصمیم را بگیرید. همچنین باید بتوانید تصمیمات خود را ارزیابی کنید و با کسب تجربه بیشتر، آن‌ها را بهبود ببخشید.

طبیعی است که در این مسیر اشتباهات زیادی داشته باشید اما باید بتوانید مسئولیت تصمیمات خود را بپذیرید و آن‌ها را تحلیل و ارزیابی کنید.

 1. فقط به اندازه‌ای معامله کنید که توان از دست دادن آن را دارید؛ آیا تحمل از دست دادن همه سرمایه خود را دارید؟

ریسک سرمایه گذاری در بورس بسیار بیشتر از اوراق مشارکت است، همانگونه که بازده مورد انتظار بورس از آن هم بیشتر است.

به همین دلیل باید با بخشی از پول خود در این بازار سرمایه‌گذاری کنید که در صورت از بین رفتن همه یا بخشی از آن، زندگی روزمره شما مختل نشود.

 1. با مبالغ کم شروع کنید؛ همانطور که در راهنمای اولیه بورس هم نوشته‌ایم، بهتر است با مبلغ کم شروع کنید.

بورس همیشه فرصت‌های زیادی را برای سودآوری در اختیار افراد قرار می‌دهد. بنابراین برای شکار همه آن‌ها عجله نکنید.

 1. به ارزش ذاتی سهام توجه کنید؛ دلیل زیان بسیاری از افراد در بازار سهام این است که نمی‌دانند ارزش واقعی یک سهم چقدر است و به دلیل غلبه هیجان و احساسات بر معاملات بازار، حاضر به خرید آن سهم در هر قیمتی می‌شوند.
 1. در پذیرش عقیده و اظهار نظر دیگران محتاط باشید؛ نظرات دیگران در بهترین حالت فقط برای شرایط شخصی آن‌ها مفید هستند.

ممکن است این افراد هم دچار اشتباه شوند یا توصیه‌هایی کنند که با ترجیحات و شرایط شما سازگاری نداشته باشد. بنابراین هر توصیه‌ای را به‌راحتی نپذیرید.

 1. اخبار مهم را پیگیری کنید؛ اخبار پیرامون اوضاع سیاسی، اقتصادی، صنایع و شرکت‌ها را پیگیری کنید تا از اتفاقاتی که باعث تغییر شرایط فعلی می‌شوند مطلع شوید.

بیشتر بخوانید: 8 روش کاربردی برای رصد بازار بورس

 1. به تنها یک معیار اکتفا نکنید؛ بسیاری از سرمایه‌گذاران تنها بر اساس یک معیار خاص (مثل نسبت P/E) خرید و فروش می کنند. برای کسب نتایج بهتر، لازم است که جوانب دیگر هر سهم را هم مد نظر داشته باشید.
 1. قبل از هر سرمایه‌گذاری به نمودار تغییرات آن دقت کنید؛ تنها با نگاهی به نمودار قیمتی یک سهم، صنعت یا کل بازار (شاخص)، می‌توان اطلاعات قابل توجهی درباره آن کسب کرد.

بنابراین پیش از هر گونه تصمیم‌گیری، به داده‌های موجود در این نمودارها توجه داشته باشید.

 1. به نقدشوندگی سهام دقت کنید؛ سهام نقدشونده در مواقع خروج از سهم یا بازار، شما را در برابر ریسک‌های درون آن سهم بیمه می‌کند.
نکات ورود به بورس
با کسب آگاهی از برخی اصول اولیه پیش از ورود به بورس، می‌توانید ریسک زیان خود را در این بازار بسیار کاهش دهید و عملکرد خود را بهبود ببخشید.

تاثیر میزان سرمایه بر سود بورس

یکی دیگر از عوامل مهمی که سود بورسی را تعیین می‌کند، میزان سرمایه فرد است.

فرض کنید شما با یک میلیون تومان، سهام شرکتی را خریداری کرده‌اید. پس از چند روز، سهام این شرکت 10 درصد رشد می‌کند و سپس شما آن را می‌فروشید.

سودی که از این معامله به دست آورده‌اید، برابر با 100 هزار تومان است. ولی اگر با سرمایه‌ 10 میلیون تومانی خرید کرده بودید، سودی که کسب می‌شد معادل 1 میلیون تومان بود.

حداقل سرمایه برای شروع معامله در بورس

حداقل مبلغ یک سفارش خرید سهام در بورس، فقط 500 هزار تومان است و با تنها 500 هزار تومان سرمایه می‌توان وارد این بازار شد.

به طور مثال اگر بخواهید سهام شرکت الف را که هر سهم آن 500 تومان قیمت دارد بخرید، باید دست‌کم 1000 سهم این شرکت را خریداری کنید (در مجموع 500 هزار تومان).

با توجه به این نکته که مبلغی هم باید به عنوان کارمزد کارگزاری پرداخت شود، حداقل مبلغ لازم برای ثبت هر سفارش خرید در بورس، کمی بیشتر از 500 هزار تومان خواهد بود.

بیشتر بخوانید: حداقل میزان سرمایه برای ورود به بازار بورس چقدر است؟

جادوی سود مرکب

فرض کنید شما به اندازه یک میلیون تومان سرمایه داشته باشید و بتوانید ماهانه 10 درصد در بورس سود کنید.

همچنین تصور کنید که هیچ برداشتی از این سرمایه نخواهید داشت و سرمایه جدیدی هم به آن اضافه نخواهید کرد. در مدت 10 سال، این یک میلیون تومان به بیش از 92 میلیارد تومان تبدیل می‌شود.

حتماً می‌پرسید چگونه چنین چیزی ممکن است؟ پاسخ این سوال در فرمول محاسبه سود مرکب نهفته است.

اگر تنها یک میلیون تومان در بورس سرمایه‌گذاری کنید، به میزان 10 درصد از آن سود کسب کرده و سپس سود خود را به مبلغ سرمایه‌گذاری خود اضافه نمایید، سودهای شما به‌مرور رشد چشمگیری می‌یابد.

برای مثال شما پس از کسب 10 درصد سود، 1,100,000 تومان خواهید داشت.

اگر کل این مبلغ را دوباره سرمایه‌گذاری کنید، 10 درصد سود بعدی شما از کل این 1 میلیون و 100 هزار تومان سرمایه خواهد بود که برابر با 110 هزار تومان می‌شود.

بنابراین رفته‌رفته با افزایش سرمایه اولیه و افزایش سودهایی که از آن‌ها به دست می‌آید، سرمایه شما به صورت تصاعدی رشد می‌کند و پس از مدتی، شاهد رشد عظیم سرمایه‌تان خواهید بود.

به دلیل مرکب بودن سود بورس، با استمرار در سودآوری در این بازار، می‌توان به ثروت زیادی رسید.

در جدول زیر، مثالی از سرمایه اولیه و سودهایی که می‌توان به دست آورد می‌بینی

سود بورس

توجه: جدول بالا تنها یک مثال است و همانطور که گفته شد، هیچ تضمینی برای کسب چنین سودی در بورس وجود ندارد. این جدول فقط برای روشن کردن پتانسیل سودآوری بورس ارائه شده است.

شاید کسب 5 درصد سود ماهانه در بازار بورس ساده به نظر برسد اما اینطور نیست.

اگر دست‌یابی به چنین میزان سودی کار راحتی بود، شاهد ثروتمند شدن افراد بسیار زیادی در بازه زمانی کوتاه‌مدت بودیم. بنابراین برای دست‌یابی به این میزان از سود بورس، باید سخت تلاش کنید.

دامنه نوسان

یکی از عواملی که سود بورس را تحت تاثیر قرار می‌دهد، وجود دامنه نوسان در بازار بورس است.

بازارهای بورس مهم دنیا دامنه نوسان ندارند اما بازار بورس ایران دارای دامنه نوسان است. دامنه نوسان به این معناست که در هر روز، قیمت سهم تنها به میزان مشخصی می‌تواند افزایش یا کاهش یابد.

برای مدتی طولانی دامنه نوسان بورس ایران برابر با 5 درصد منفی و مثبت بود. یعنی قیمت در یک روز حداکثر می‌توانست تا 5 درصد کاهش یا افزایش یابد.

به‌مرور با درخواست معامله‌گران برای ایجاد اصلاحاتی برای بهبود بازار بورس، این دامنه در حال افزایش است و در هر چند ماه، یک درصد افزایش می‌یابد.

با وجود دامنه نوسان، امکان این که تنها در یک روز بتوانید برای مثال 50 درصد سود یا ضرر کنید وجود نخواهد داشت.

دامنه نوسان باعث می‌شود که تغییرات بازار در مدت طولانی‌تری اتفاق بیفتند و در مواقع ایجاد هیجان برای خرید یا فروش سهام، صف خرید و صف فروش تشکیل شود.

پس میزان سود بورس در یک روز، تنها به درصد دامنه نوسان محدود خواهد شد.

کوتاه مدت یا بلندمدت

افق سرمایه گذاری یکی دیگر از عواملی است که نحوه و میزان کسب سود شما از بازار بورس را مشخص می‌کند.

اگر قصد سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در بازار بورس را داشته باشید، تنها قصد دارید از افزایش قیمت سهم در چند روز یا چند هفته سود کنید.

بنابراین از سود سهام بهره‌مند نمی‌شوید و چون معاملات بیشتری انجام می‌دهید، مالیات و کارمزد بیشتری می‌پردازید.

در چنین حالتی استراتژی سرمایه‌گذاری و معامله شما در بازار بسیار متفاوت از سرمایه‌گذاری بلندمدت خواهد بود.

در این حالت معمولاً تنها از روش‌های تحلیل تکنیکال و تابلوخوانی استفاده می‌شود و اهمیت عوامل بنیادی و صورت‌های مالی شرکت‌ها بسیار کاهش می‌یابد.

بازار بورس ممکن است در کوتاه‌مدت دچار افت یا ریزش شود و سرمایه‌گذاران بسیاری را دچار زیان کند.

بنابراین در صورت تمایل به سفته بازی و کسب سود در بازه کوتاه‌مدت، باید ریسک بیشتری را بپذیرید و با احتمال وقوع زیان در زمان کم کنار بیایید.

در عوض اگر نگاه بلندمدت به سرمایه‌گذاری در بورس داشته باشید، می‌توانید از کسب سود مناسب در این بازه مطمئن‌تر باشید.

سرمایه گذاری بلندمدت در بورس
بازار بورس در بلندمدت صعودی است و در این بازه می‌توان از افزایش قیمت سهم و دریافت سود نقدی سهام نفع برد.

سود بورس در برابر تورم

همانطور که گفته شد، شاخص بازار بورس در بلندمدت رشد می‌کند و سرمایه افراد را در برابر تورم حفظ می‌کند.

ممکن است سود بورس در کوتاه‌مدت کمتر از نرخ تورم باشد یا حتی زیان رخ دهد، اما این بازار در بلندمدت از تورم جلو می‌زند.

علت این است که در زمان وجود تورم، قیمت دارایی‌ها و فروش محصولات شرکت‌ها هم افزایش می‌یابد. بنابراین ارزش سهام آن‌ها در مجموع، بیش از تورم رشد می‌کند.

البته شرکت‌هایی هم در بازار وجود دارند که کمتر از تورم رشد می‌کنند یا حتی دچار زیان می‌شوند اما در اینجا تنها درباره روند کلی و میانگین بازار که با شاخص کل بیان می‌شود صحبت می‌کنیم.

به همین دلیل است که شما باید بتوانید سهام شرکت‌هایی را بخرید که عملکرد بهتری دارند.

بیشتر بخوانید: اثر تورم بر بورس؛ بورس و تورم چه رابطه‌ای دارند؟

یک راه دیگر هم این است که سهام شاخص‌ساز را بر اساس همان وزنی که در شاخص دارند خریداری کنید.

اگر خودتان نمی‌توانید چنین کاری را انجام دهید، صندوق‌های شاخصی مختلفی هستند که چنین امکانی را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کنند.

برای این که بتوانید بازدهی و سود بورس را به طور کلی در یک بازه مشخص پیدا کنید، می‌توانید روند رشد شاخص کل را در آن مدت بررسی نمایید.

سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس

با توجه به وجود ریسک بالا در کسب سود از بازار بورس، بسیاری از افرادی که دانش، تخصص، تجربه یا زمان کافی ندارند، به صورت غیرمستقیم در این بازار سرمایه‌گذاری می‌کنند.

با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سهامی، می‌توانید از دانش و تجربه افراد متخصص بهره‌مند شوید و بدون این که به طور مستقیم در این بازار فعالیت داشته باشید، از سود بورس بهره‌مند شوید.

البته برای این کار لازم است که ابتدا بین صندوق‌های مختلف تحقیق و بررسی کنید و صندوقی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید که در مقایسه با سایر صندوق‌ها، بازدهی و عملکرد بهتری داشته است.

همچنین بعضی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام، شاخص کل بورس را دنبال می‌کنند.

با سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها می‌توانید مطمئن باشید که بازدهی سبد سرمایه‌گذاری شما تا حد زیادی شبیه به شاخص کل بازار بورس خواهد بود.

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های بورسی (هر آنچه باید بدانید)

کسب درآمد ماهیانه از بورس

سوال بسیاری از افراد این است که ماهیانه چقدر می‌توان از بورس درآمد داشت؟

خیلی از افراد سرمایه‌ای دارند و می‌خواهند تنها از راه خرید و فروش سهام در بورس کسب درآمد کنند و آن را به عنوان شغل اصلی خود انتخاب نمایند و حتی می‌توان یکی از راه‌های درآمدزایی در منزل برای خانمها در نظر گرفت.

بازار بورس به طور ذاتی غیر قابل پیش‌بینی بوده و دارای ریسک است؛ به همین دلیل، داشتن درآمد ماهیانه از بورس چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

شما نمی‌دانید که روند آینده بازار چگونه خواهد بود و اصلاً سهامی که می‌خرید سودآور است یا خیر. به همین دلیل ممکن است سود بورس در یک زمان مطابق انتظار شما نباشد و این مسئله، زندگی‌تان را دچار اختلال کند.

حتی بورس‌بازان بزرگ هم درآمد آینده‌شان مشخص نیست ولی به دلیل این که سرمایه زیادی دارند، نگرانی از بابت تامین هزینه‌های زندگی ندارند.

بنابراین توصیه ما به شما این است که از محل دیگری درآمد ثابت داشته باشید تا هزینه‌های زندگی شما تامین باشد و سپس به فکر درآمد جانبی از بورس باشید.

بهتر است که به سود بورس به عنوان یک فرصت سرمایه‌گذاری نگاه کنید، نه یک منبع درآمد ثابت. در این صورت بهره بیشتری از سود بورس و بازارهای مالی خواهید برد.

درآمد ماهیانه از بورس
به دلیل وجود ریسک بالا در بازار سهام، بهتر است که آن را به عنوان منبع درآمد ثابت در نظر نگیرید و بورس را به صورت یک فرصت برای سرمایه‌گذاری بلندمدت ببینید.

محاسبه سود بورس

برای این که بتوانید سود خود را از سرمایه‌گذاری در بورس محاسبه کنید، باید سود حاصل از افزایش قیمت سهام خود را با سود نقدی دریافتی به ازای هر سهم جمع کنید.

همچنین لازم است که هزینه‌های مربوط به کارمزد کارگزاری و مالیات پرداختی به ازای هر معامله را از آن کم کنید تا به رقم دقیق‌تری برسید.

در واقع سود بورس برای شما، برابر با تمام درآمد شما در بورس منهای هزینه‌های فعالیت در این بازار است.

البته سود حاصل از هر معامله به طور خودکار توسط سامانه‌های معاملاتی محاسبه می‌شود و در اختیار معامله‌گران قرار می‌گیرد. بنابراین بدون دردسر می‌توانید مجموع سود خود را از این راه به دست آورید.

سوالات متداول

سود بورس شامل چه مواردی می‌شود؟

در بازار بورس می‌توان از دو راه کسب سود کرد؛ یکی سود سرمایه و دیگری سود سهام.

آیا سود بورس تضمینی است؟

برخلاف سود سپرده‌های بانکی یا اوراق با درآمد ثابت که نرخی مشخص، قطعی و بدون ریسک دارد، سود بورس به هیچ وجه تضمین‌شده نیست. سود این بازار به عوامل مختلفی بستگی دارد و همراه با مقداری ریسک است.

آیا سود بورس می‌تواند تورم را جبران کند؟

شاخص بازار بورس در بلندمدت رشد می‌کند و سرمایه افراد را در برابر تورم حفظ می‌کند. ممکن است سود بورس در کوتاه‌مدت کمتر از نرخ تورم باشد یا حتی زیان رخ دهد، اما این بازار در بلندمدت از تورم جلو می‌زند.

جمع‌بندی

بازار بورس پر از فرصت‌های متنوع برای سرمایه‌گذاری است و می‌تواند از انتخاب‌های اصلی بسیاری از افراد برای سرمایه‌گذاری باشد.

سود بورس شامل سود نقدی پرداختی شرکت‌ها و افزایش قیمت سهام است که این بازار را به انتخابی جذاب برای کسب سود تبدیل می‌کند.

افراد با کسب دانش و تجربه کافی و با نگاه بلندمدت می‌توانند بازدهی بالایی از بورس به دست آورند و در صورت عدم برخورداری از این شرایط، به صورت غیرمستقیم و از طریق صندوق‌های سهامی در بورس سرمایه‌گذاری کنند.

آیا این مطلب مفید بود؟
‌بله‌‌خیر‌

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

بیشتر بخوانید:

اصول و مقدمات سرمایه گذاری در بورس

0 0 رای
به مطلب امتیاز دهید:
اشتراک
اطلاع از
guest

146 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها
محمد

سلام میخواهم ده میلیون تومان دربورس سرمایه گذاری کنم وده سال کاریش نداشته باشم خریدو فروش نکنم چکار کنم ممنون

فرزاد

سلام استاد ببخشید فیلتر الگوی تیک صعودی یا همون الگوی ساعت چیه؟ چون توی سایت های مختلف فیلترها فرق میکنه درستش کدومه؟

محسن

سلام،پس چرا من از طریق کاگزاری مفید وارد بورس شدم حداقل خرید ۵۰۰ هزار تومان بود؟کارگزاریها فرق دارن؟

عزیز

سلام من الن نزدیک یکساله یکی ازسایتهای خارجی سهم میخرم هرسهمشم قیمت الان 290هست ماه20درصدسودمیده میشه راهنمایی کنیداین سودچجوری حساب میشه

رضا اکرمی

سلام

۱- لطفا در مورد سرمایه گذاری در بورس با دیدگاه با دید سرمایه گذاری نه سفته بازی صحبت کنید.
۲- اگر یک میلیارد پول داشته باشیم برای ورود به بورس با دیدگاه سرمایه گذاری پیشنهاد شما تقسیم آن برای کاهش ریسک به چند قسمت است.
۳- چگونه سهامدار میتواند سود سالیانه ی خود را دریافت کند؟
۴- برای ورود به بورس در کدام بانک باید حساب داشت؟
۵ـ با توجه به اینکه با تورم در بازار سرمایه ی سهامدار بورس هم که مثلا در یک کارخانه سرمایه گذاری کرده به خاطر گران شدن زمین و تاسیسات و ماشین الات و مواد اولیه و تولیدات موجود در کارخانه هم گران میشود سرمایه ی سهمدار محفظت میشود، این مورد چگونه در قیمت سهم خود را نشان میدهد و ارزشیابی مجدد در کارخانجات پذیرفته شده در بورس هر چند وقت یکبار انجام میشود؟ ایا زمانهای خاصی را شرکت بورس دیکته میکند؟ نتیجه ی این ارزیابی مجدد چگونه بر قیمت سهم منعکس میشود؟
۶ – برای آن یک میلیار تومن چه نمادهایی را توصیه میکنید و هر کدام چقدر؟

ممنون

No Name

سلام وقتتون بخیر
مثلا 1 میلیارد در بورس سرمایه گذاری کنیم و بعد 10 سال با در نظر گرفتن سود 10 درصد ماهیانه ارزش سهم حدود 92 تریلیارد میشه!
سؤال من اینجاست که آیا این سهم با این قیمت به فروش میرسه؟!

مهدی

سلام خاستم سوال بپرسم که برای سرمایه گذاری در بورس چقدر سرمايه نیاز است؟؟

علیرضا

سلام من اگر 188928 واحد سهمی داشته باشم چگونه قیمت حاصل از فروش آنرا که بدست میارم بفهمم

مجید بختیاری

سلام من سهام عدالتم یک میلیون و صد بود میشه تقریبا بیست‌ویک یک میخام بالینم شروع کنم فک کنم خودم تو گوشی فارابیو انتخاب کردم ولی چون اصلا نمی‌دونم ازکجاچطوری شروع کنم حالا تو اپلیکیشن اپ ی سهامی بود امین پسوندیادم نیست خودش ماهیانه سودومیریزه اگه فارابیو نخوام میتونم عوض کنم ممنون

هومن

اصل 129 قانون تجارت چه منظوری تصویب شده است، علت اینکه اکثر شرکت ها (که هییت مدیره مدیر عامل افراد خودی هستند و یا شرکت های خودی) که در نهایت تمام تصمیمات خودشان را براحتی تصویب می‌کنند و با تنفیذ اصل 129 اصلاح قانون تجارت در مجمع(که با حضور نماینده شرکت فرعی که سهامدار اصلیست تشکیل میشود و بیگانه ای در مجمع امکان اظهار نظر ندارد) سرمایه های شرکت رو درجهت منافع شخصی بکار می‌گیرند ونهایتا اندک سود باقیمانده شرکت را به عنوان پاداش برای خود درنظر میگیرند. چطور در این شرایط میشوند انتظار رشد از شرکت داشت؟! هنچنین شرکت های تو در تو که بدهی های خود را به شرکت صالی انتقال میدهند تا بتوانند در بورس بمانند درنتیجه شرکت اصلی سود هم بکند صرف بدهی های زیرمجموعه هایش میشود. اینها مشکلات اصلی بورس هستند نه دلار و هیجان سرمایه دار و حرف و حدیث های بی ربط. یک نفر برایم توضیح دهد انشالله که من اشتباه متوجه شدم

عدنان

سلام ایا ریسک سرمایه گذاری در اوراق بیشتره یا سرمایه گذاری در بورس و ایا میشود با پول 500هزار تومان در اوراق سرمایه گذاری کرد

لیلا

سلام وقت بخیر
من حدود ۲۰۰ میلیون تومان را میخواستم در چندین شرکت سرمایه گذاری کنم البته میخوام به مدت یکسال به هیچ کدام از سهام های این شرکتا دست نزنم
ایا در طول یکسال میتونم انتظار داشته باشم ارزش سرمایه گذاری من چندین برابربشه و افزایش سرمایه زیادی داشته باشم؟؟؟

ابوالفضل

سلام اگر سهام عدالت را در بورس سرمایه گذاری کنیم ایا ارزشش همان 20میلیون تومان حساب می شود یا532تومان حساب می شود ممنون میشوم اگر پاسخ دهید

ابوالفضل

سلام خسته نباشید. سوالم اینه ما اگر مثلا با 20 میلیون از طریق روشهای تکنیکال و فاندامنتال در بورس مشغول خرید و فروش سهام و ارز بشیم (البته منظورم از خرید و فروش ترید کردن روزانه هست) تقریبا ماهانه چقدر سود میکنیم؟

ابوالفضل

حدودش رو اگر بگید خیلی خوب میشه. ماهی دو میلیون با 20 میلیون سرمایه سود میده؟ در کل میخواستم ببینم ترید کردن در بازار بورس بهتره یا ارز های دیجیتال؟

مهندس

ارز دیجیتال

خدارحمی

سلام.میخواستم بدونم اگه ما سهام یه شرکت خوب مثلا فملی فولاد ذوب یا چیزای دیگه رو برای فرزندمون بخریم و به اون کاری نداشته باشیم تا مثلا ده پانزده سال دیگه این سهام رشد خواهد کرد و سوددهی خوبی خواهد داشت برای اینده فرزندمون؟مثلا با یه میلیون بخریم بذاریم بمونه تا ده سال دیگه تقریبا چقد رشد خواهد داشت؟

حمیدنظری

سلام خسته نباشید خدمت شماپدر بند ۲۰۰سهم سرمایه گزاری توسعه اذربایجان حدود۱۸سال پیش گرفته کجا میشه سهمو بفروشیم.وبه نظرتون الان چند برار شده.ممنون

داود

نمادش وآذر 2500000 تومان

ارمان

سلام من سال 82 تعدادی سهام سفارس خریداری کرده ام و الان چند سالی میشه که از ان بی خبرم و برگه خرید ان موجود است ایا این چند سال بیشتر شده یا سودی به ان تعلق گرفته و ایا دوباره نیازی هست که کد بورسی بگیرم و در سامانه شرکت کنم

سید علیرضا بنوفاطمه

سلام آرمان عزیز ، بله قاعدتا هم بیشتر باید شده باشه هم سود بهش تعلق گرفته. از سامانه سمات https://www.csdiran.com فکر کنم بتونید بررسی کنید. اگر کد بورسی تون غیر فعال شده بله مجدد بگیرید و اقدام کنید.

امیرحسین

سلام خسته نباشید من تازه میخام در بورس ثبت نام کنم ولی از ی چیزی میترسم مثلا۲ میلیون پول گذاشتم امکان داره این ۲ میلیونو ضرر کنم

سلام امیرحسین عزیز ، بالاخره ریسک در همه بازار ها کم یا زیاد وجود داره. از لحاظ تئوری بله ممکنه کل سرمایه تون از بین بره که خب بعید هست البته.

علی

خخخخخخخ

داود

به هیچ عنوان امکان نداره سرمایه ات صفر بشه

Fatemeh.s

سلام
ببخشید ما به تازگی سهم خریدیم و حدود ۵۰ میلیون سرمایه رو گذاشتیم تو بورس
الان من واقعا استرس دارم و فکر میکنم سرمایمونو از دست میدیم
من واقعا راضی نبودم برای اینکار ولی خب پدرم انجام دادن این کارو
الان از نظر شما وضعیت چطور میشه؟
به نظرتون روند بازار نزولی نمیشه؟
خیلی ریسک بدی بود اقدام به این کار????

سید علیرضا بنوفاطمه

سلام خانم فاطمه گرامی ، اگر بدون تحقیق و مطالعه این کار رو کردید که بله ریسک بدی هست و باید قبلش با مبالغ کمتر امتحان کنید. پیش بینی آینده بازار هم با خود افراد هست اما توی کوتاه مدت بعید هست شاهد ریزش خاصی باشیم. دنیا هم به آخر نرسیده می تونید به راحتی درخواست بدید سرمایه تون رو برگردونن به حساب بانکی تون.

محمد علی

ببخشید راستش من مرداد میرم توی دوازده سالهگی و خیلی هم علاقه به بورس دارم ببخشید میشه توی این سن سهام خرید

سلام محمد علی عزیز ، تبریک می گم پیشاپیش تولدت رو ، اتفاقا بنده هم مردادیم 🙂

می تونی از نزدیکان بخوای حساب باز کنن و در اختیارت بزارن.

برزان

بله که میتونی عزیزم ولی باید تجربه لازم رو بهت بدن بعدشم نیاز به کد بورسی داری فک نکنم بهت بدن مثل من باید با کد بورسی پدرت وارد شوی

سجاد

سلام اگر ما سهامی بخریم که هر روز 5 درصد رشد داشته باشد مثلا ده روز در واقع ما 50 درصد سود کردیم مثلا یک میلیون سهام خریدیم میشود یک میلیون و پانصد هزار تومان . آیا با در نظر گرفتن سود مرکب میشود گفت یک میلیون ما بشود 1628000 آیا این سود رد کارگذاری ما لحاظ میشود (کارگذاری مفید )

asa

سلام. در چه صورت سهام خریداری شده صفر میشود.اگر سهام خریداری شده صفر شد در چه صورت دوباره امکان سود وجود دارد؟

فرشید

سلام وقت بخیر
میخاستم بپرسم آیا سرمایه گذاری بلند مدت در بورس همیشه سود آور هستش؟
مثلا 1 سال یا بیشتر

مطالب مرتبط

blank

در بورسینس از 10 سال گذشته تاکنون، تلاش ما این بوده به شما کمک کنیم:

 • ترید و سرمایه‌گذاری اصولی را شروع کنید
 • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
 • از سرمایه‌تان برای کسب سود بیشتر استفاده کنید
 • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

درباره بورسینس بیشتر بخوانید 

blank
146
0
از دیدگاه‌ شما استقبال می‌کنیمx