سود در بورس چقدر است؟ آیا بورس ارزش سرمایه‌گذاری را دارد؟

سود در بازار سهام چقدر است

از زمانی که در سایت بورسینس ، آموزش افراد علاقه‌مند به بورس را شروع کردیم متوجه شدیم بسیاری از افرادی که قصد ورود به بازار بورس را دارند در ابتدای کار همین سوال را از ما می‌پرسند: سود بورس چقدر است و آیا ارزش دارد که پول و سرمایه‌مان را وارد بورس کنیم؟

البته این یک سوال طبیعی است. همه می‌خواهند بدانند با سرمایه‌ای که وارد می‌کنند چقدر می‌توان سود کسب کرد. جواب ما با این سوال همیشه یکسان است: سود در بورس در درجه اول بستگی به دانش و مهارت و میزان سرمایه شما دارد. 

اگر مهارت و تجربه لازم را نداشته باشید حتی اگر میلیاردها تومان سرمایه نیز وارد بورس کنید ضرر خواهید کرد.

از طرف دیگر سرمایه هم مهم است. فرض کنید شما با یک میلیون تومان، سهام شرکتی را خریداری کرده‌اید و پس از چند روز 10 درصد رشد داشته و شما آنرا فروخته‌اید. سودی که بدست آورده‌اید 100 هزارتومان است. ولی اگر با سرمایه‌ 10 میلیون تومانی خرید کرده بودید، سودی که کسب می‌شد معادل 1 میلیون تومان بود.

حداقل سرمایه برای بورس

سوال دوم که اکثر افراد در سایت بورسینس می‌پرسند: حداقل سرمایه اولیه موردنیاز چقدر است؟

این این بابت نیازی به نگرانی نیست و تقریبا هرکس که فکرش را بکنید حداقل سرمایه را داراست.

حداقل مبلغ یک سفارش خریدسهام در بورس، فقط 100 هزارتومان است و با سرمایه 100 هزارتومان می‌توان وارد بورس شد.

به طور مثال اگر بخواهید سهام شرکت X که هر سهم آن 250 تومان قیمت دارد را بخرید باید حداقل 400 سهم از شرکت را خریداری کنید. (جمعا 100 هزارتومان)

به دلیل اینکه مقداری کارمزد کارگزاری نیز باید پرداخت شود حداقل هر سفارش کمی بیشتر از 100 هزارتومان خواهد بود.

مطالب مرتبط: حداقل سرمایه گذاری در بورس چقدر است؟

اگر با این توضیحات کنجکاوی شما نسبت به نحوه کار بورس و سهام بیشتر شده، ادامه مطلب را بخوانید.

فرض کنید شما سرمایه‌ای معادل یک میلیون تومان سرمایه داشته باشید و بتوانید هرماه در بورس 10 درصد سود کنید. هیچ برداشتی نیز از سرمایه خود نداشته باشید و هیچ سرمایه جدیدی هم اضافه نکنید. در مدت 10 سال، این یک میلیون تومان به بیش از 92 میلیارد تومان تبدیل می‌شود.

حتما می‌پرسید چگونه چنین چیزی ممکن است؟

جواب در فرمول سود مرکب نهفته است.

شما با سرمایه گذاری 1 میلیون تومان در بورس، اگر مرتب این سرمایه را افزایش دهید و درصدهایی که از 1 میلیون تومان بدست می‌آورید را به سرمایه اولیه خود اضافه می‌کنید، سودهای شما رشد چشمگیری می‌یابد. به طور مثال شما پس از کسب 10 درصد سود، 1 میلیون و 100 هزارتومان خواهید داشت و 10 درصد سود بعدی را اگر که بدست آورید از 1 میلیون و 100 هزارتومان سرمایه شما خواهد بود که مساوی 110 هزارتومان می‌شود.

بنابراین رفته‌رفته با افزایش سرمایه اولیه و افزایش سودهایی که از درصدها بدست می‌آید، سرمایه شما بصورت تصاعدی رشد می‌کند و پس از مدتی، شاهد رشد عظیم سرمایه‌تان خواهید بود.

جدول سرمایه اولیه و مثال‌هایی که سودهایی که می‌توان بدست آورد.

سود بورس

توجه: جدول فوق ققط مثال است و هیچ تضمینی برای سود در بورس وجود ندارد. ما این جدول را فقط برای اینکه پتانسیل سودآوری بورس را متوجه شوید قرار دادیم.

نکاتی قبل از ورود به بازار سهام

1 – اصول اولیه سرمایه گذاری در بورس را بدانید؛
مهمترین اصلی که همواره مورد تاکید و توصیه مسئولان و فعالان کارکشته بازار است سرمایه گذاری با سرمایه مازاد است. تشکیل سبد سهام به منظور کاهش ریسک سرمایه گذاری است (تخم مرغ ها را نباید داخل یک سبد گذاشت.)

اصول سرمایه‌گذاری در بورس را اینجا بخوانید

2 – زمینه های فکری خود را گسترش دهید و مانند یک تحلیل گر معامله کنید؛
تلاش کنید تا مهارت های فکری و قدرت پیش بینی خود را در زمینه های مختلف گسترش دهید و به مرور به تحلیل گر تجربی تبدیل شوید.

3 – روند بازار را تشخیص دهید؛
یکی از نکات مهمی که یک سرمایه گذار باید انجام دهد وضعیت کلی بازار صعودی یا نزولی است سپس تصمیماتش را بر اساس آن تعیین کند. برای تشخیص روند بازار، پیشنهاد می‌کنیم تحلیل تکنیکال را فرا بگیرید.

بیشتر بخوانید: خط روند چیست؟

4 – یادبگیرید مسئولیت پذیر باشید؛
در بورس برای برانگیختن احساس ترحم دیگران پولی دریافت نخواهید کرد.

5 – معامله را بعنوان بخشی از زندگی عادیتان بپذیرید؛
معامله در بورس کار خارق العاده ایی نیست، سرمایه گذاری جزئی از زندگی عادی شماست.

6 – فقط به اندازه ایی معامله کنید که توان از دست دادن آن را دارید؛
آیا تحمل از دست دادن همه سرمایه خود را دارید؟ ریسک سرمایه گذاری در بورس بسیار بیشتر از اوراق مشارکت است همانگونه که بازده مورد نظر شما هم بیشتر است.

7 – با مبالغ کم شروع کنید؛
همانطور که در راهنمای اولیه بورس نیز نوشته‌ایم، بهتر است با کم شروع کنید. بورس همیشه فرصت های زیادی برای سودآوری در اختیار قرار می دهد برای شکار همه آنها عجله نکنید.

8 – به ارزش ذاتی سهم توجه کنید؛
خیلی از کسانی که سرمایه گذاریشان سریع به زیان تبدیل می شود به خاطر این است که نمی دانند ارزش واقعی یک سهم چغدر بوده و حاظر به خرید آن به هر قیمتی می شوند.
همه تخم مرغ ها را در یک سبد نگذارید.

9 – عقیده و اظهار نظر دیگران را به دقت بررسی کنید؛
نظرات دیگران در بهترین حالت فقط برای شرایط شخصی آنها مفید هستند. عموماً سهامداران از موفقیت های خود با شجاعت و اغراق صحبت می کنند سهامداران حرفه ایی حرکات بازندگان بازار را هم مرور می کنند.

10- اخبار مهم را پیگیری کنید؛
اخبار پیرامون اوضاع سیاسی، اقتصادی، صنایع و شرکت ها را پیگیری کنید تا از تغییراتی که باعث بوجود آمدن شرایط جدید می شوند مطلع شوید

11 – به تک معیار اکتفا نکنید؛
بسیاری از سرمایه گذاران تنها بر مبنای خاص (مثل نسبت P/E) خرید و فروش می کنند بهتر است جوانب دیگر سهم را نیز مد نظر داشته باشید.

12 – قبل از هر سرمایه گذاری به نمودار آن دقت کنید؛
در برخی از موارد با نگاهی به نمودار قیمتی یک سهم یا صنعت یا کل بازار (شاخص) خیلی چیزها دستگیر می شود به آنها توجه داشته باشید. 

13 – به نقد شوندگی سهام دقت کنید؛
سهام نقد شونده در مواقع خروج از سهم یا بازار، شما را در برابر ریسک های درون سهمی بیمه می کند.

درآمد ماهیانه از بورس

سوالی که بسیار مطرح می‌شود این است که ماهیانه چقدر می‌توانم از بورس درآمد داشته باشم؟ خیلی‌ها سرمایه‌ای دارند و می‌خواهند فقط در بورس به خرید و فروش سهام بپردازند و بورس را به عنوان شغل اول خود انتخاب کنند.

اما نکته‌ای اینجا وجود دارد، به دلیل ذات غیرقابل پیش‌بینی بودن بورس، داشتن درآمد ماهیانه از بورس چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. زیرا شما نمی‌دانید بازار چگونه خواهد بود و اصلا آیا سهامی که می‌خرید سودآور است یا نه؟ حتی بورس بازان بزرگ نیز درآمد آینده‌شان مشخص نیست ولی به دلیل اینکه سرمایه زیادی دارند، نگرانی از بابت تامین هزینه‌های زندگی ندارند.

بنابراین ما به شما توصیه می‌کنیم یک درآمد ثابت داشته باشید تا هزینه‌های زندگی شما تامین باشد، سپس به فکر درآمدی جانبی از بورس باشید و به بورس به عنوان یک سرمایه‌گذاری نگاه کنید، نه به عنوان منبع درآمد ثابت.

چگونه فعالیت در بورس را شروع کنیم؟

قبل از هرچیز برای فعالیت در بورس نیاز به افتتاح حساب در یک کارگزاری و دریافت کدبورسی دارد. کارگزاری‌ها واسط بین سرمایه‌گذاران و بورس هستند و هرکس برای حضور و معامله در بورس حتما نیاز به یک کارگزاری دارد. شرکت‌های کارگزاری زیادی (حدود 100 شرکت) در ایران فعال هستند. ما به شما کارگزاری آگاه را پیشنهاد می‌کنیم، برای مشاهده روش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری اگاه این صفحه را بخوانید.

بعد از دریافت کد بورسی، توصیه می‌کنیم شروع به خواندن و یادگیری مفاهیم اولیه بورس کنید. کتاب‌های زیادی در این زمینه منتشر شده است (مانند کتاب ثروت نهفته در بورس ایران نوشته خانم مهرناز سلطانی). با دانلود رایگان و خواندن کتاب pdf سه گام تا ورود به دنیای بورس، تا حد زیادی از اطلاعات اولیه بورس آگاهی خواهید یافت.

آموزش و یادگیری مهمترین ابزار شماست که در مواقع خطر و در بحران های مالی به کمک شما می آید.

این مطلب را بخوانید: روش سرمایه گذاری در بورس بصورت اینترنتی

در صورت داشتن سوال، در بخش دیدگاه بنویسید.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

32 نظر
 1. سلام خدمت استاد خواستم ببینم من 250 میلیون پول دارم ایا بورس جای خوبیه برای سرمایه گذاری چون تا حالا کار نکردم بلد هم نیستم و اگر خواستم بدم دست کسی کار کنه برام تو بورس خوبه

  1. سلام، فرقی نداره چقدر پول دارید بورس خوبه به شرطی که مهارتشو کسب کنید

 2. سلام وقت بخیر ایا این در بورس هم سود مرکب شامل میشه من سهمی خریدم و 300 درصد بهم سود داده ولی سودم مرکب نشده چرا چون میگن زمانی پولت از 10 میلیون مثلا میرسه 15 میلیون سودت از 15 میلیون حساب میشه در حالی که داخل سهام من این اتفاق نیفتاده و فقط سرمایه ام 3 برابر شده ممنونم اگر جواب بدید بعد از چند سال هنوز متوجه موضوع نشدم

 3. سلام استاد عزیز ببخشید من رشته تحصیلیم روانشناسیه باتوجه به اینکه بازار کار مناسبی نداره میخوام کلاسهای آموزش تکنیکال بورس رو بگذرونم و بورس رو به عنوان شغل اولم قرار بدم . آیا کار درستی میکنم بنظرتون ؟ در ضمن سرمایه ام از این اول تقریبا ده میلیون تومانه .

 4. باسلام و خسته نباشید یه سوال برام پیش آمده که چه شرکتی سرمایه گذاری کنیم بهتره طبق تجربه شما

  1. سلام، آره طبیعتا وقتی ماهی 10 درصد سود میکنید باید ضربدر 12 کنید تا سالیانه اش بدست بیاد

 5. سلام
  سرمایه من ۳۰ میلیون تومان است اگر در بورس سرمایه گذاری کنم ماهیانه چقدر سود می کنم

 6. سلام خسته نباشید
  من زمین بایر به ارزش 200 میلیون و یک مغازه به ارزش 300 میلیون دارم سوالم از استاد گرامی اینه که با توجه به شرایط اقتصادی کشور صلاح هست با 200 میلیون سرمایه در بورس سرمایه گذاری کنم؟منظور از سرمایه گذاری بعد از اموزش اصولی خودم تحلیل کنم و به عنوان شغل اصلی در نظر بگیرم اگر نه کدام بازارهارو پیشنهاد میکنید ؟
  بابت زحمات شما تشکر و قدردانی منو بپذیرید

  1. سلام وقت بخیر
   سرمایه ای باید وارد بورس بشه که مازاد هست به این معنی که تا مدتها بهش نیازی ندارید
   بورس دوره های رکود و رونق داره. معمولا با رشد قیمت دلار، سهام شرکتهای صادراتی هم رشد میکنن.
   بطور کلی در هر زمان که باشیم، بورس فرصت خوبیه به شرطی که بطور اصولی آموزش ببینید و خرید و فروش کنید

 7. سلام خسته نباشید.
  میخواستم بدونم که بعداز فروش سهاممون سودمون چجوری به دستمون میرسه؟ یااینکه چجوری به حسابمون میاد؟ منظور اینکه از یک میلیون تومن ده درصد سود میکنیم حالا سود باسرمایه اولیه به حسابمون واریز میشه؟

  1. سلام. وقتی شما یه دارایی رو بخرید و بعد بفروشید، فقط سودش رو به شما میدن؟
   مسلمه نه.
   سهام هم یه داراییه وقتی فروختید دیگه مالکش نیستید و پولش رو میگیرید.
   واریز کل مبلغ به حساب شما، 2 روز کاری بعد از ثبت درخواست انجام میشه.

 8. سلام آقای جهاندیده و خسته نباشید خدمت شما.
  یه سوال داشتم. آیا این موضوع صحت داره که میشه بطور موقت تا تصمیم گیری برای خرید سهام، اوراق اخزا خرید و هر زمان با سود فروخت؟ و سریع نقدینگی به حساب پنل ما بیاد؟ اگر تایید می کنید کدوم دسته اخزا را پیشنهاد می کنید؟؟ منظورم از نظر تاریخ و حجم برای سریع فروش رفتنه. با تشکر

  1. سلام، وقت بخیر
   بله شما میتونید اوراق خزانه اسلامی که با نماد “اخزا” شناخته میشه رو در زمان دلخواه خریداری کنید و بفروشید
   پس از فروش، وجه به حساب شما اضافه میشه
   برای انتخاب مورد مناسب، باید تعداد روزهایی که به سررسید مونده رو با قیمت فعلی بررسی کنید و ببینید کدوم نماد مناسب تره
   قیمت اسمی همه نمادهای “اخزا” 100 هزارتومن هست
   بنابراین شما هرچقدر پایین تر از 100 هزارتومن بخرید، در نهایت قیمتش در رسید به حدود 100 هزارتومان میرسه و سود میکنید
   ولی مهلت تا سررسید هم مهمه
   مثال:
   نماد اولی: 60 روز تا سررسیدش باقیمونده و قیمتش حدودا 97 هزارتومن هست
   نماد دوم: 180 روز تا سررسید باقیمونده و روی حدود 89 هزارتومن خرید و فروش میشه

   با یه حساب سرانگشتی میشه فهمید که نماد دوم ماهیانه حدود 1.83 درصد سود داره ولی نماد اولی ماهی 1.5 درصد
   =====
   نحوه مشاهده سررسید؟
   کنار اسم نماد در سایت tsetmc.com تاریخ سررسید اوراق رو میتونید ببینید

   اگه مثلا نوشته: اسنادخزانه-م15بودجه98-010406 (اخزا815)
   یعنی سررسیدش ششم تیرماه سال 1401 هست

   اگه مثلا نوشته: اسنادخزانه-م22بودجه97-000428 (اخزا722)
   یعنی سررسیدش 28 تیرماه سال 1400 هست

   در این صفحه از سایت فرابورس اطلاعات بیشتری رو میتونید دریافت کنید

 9. با سلام در ذهن من اینگونه بود که من سهام یک شرکتی را خریداری میکردم در پایان سال آن شرکت پس از اعلام سود خالص در صورتیکه افزایش سرمایه نمیداد سودی به من تعلق میگرفت ولی تعریف شما از بورس با این ذهنیت فرق داره انگار!!!
  من چند تا سوال دارم
  1- اساسا یک شرکت ورشکسته آیا میتواند در بورس حضور داشته باشد
  2- اگر چنین شد آیا سهام این شرکت میتواند افزایش بیابد
  3 آیا در پایان سال ضرر انباشت شرکت به سهامدارها تعلق نمیگیرد
  البته اکثر شرکتهای موجود در بورس سوذ آورند منظور من موارد خاص میباشد میخواهم بدانم
  اگر من سهام یک شرکت ورشکسته را خریداری کردم والبته سهام رو به رشد بود والبته بهمن ماه هم بود از آنجا که من بسیار خوش شانسم
  با ناگاه سهام افت کرد و سر سال ضرر انباشت شرکت به سهامدارهایش منتقل شدآیا چیزی از سرمایه من باقی میماند.

  1. سلام، سهام دارای سود نقدی هم هست اما در این مطلب بهش اشاره ای نکردیم
   درباره سود نقدی سهام میتونید اینجا بخونید
   در بورس هم شرکت های زیان ده هست و هم سودده
   ولی شرکتی که زیان ده هست نمیتونه وارد بورس بشه. شرکتهای زیان ده فعلی رفته رفته به این وضعیت گرفتار شدند
   1. شرکتهای زیان ده زیادی الان در بورس معامله میشن
   2. با افزایش تقاضا در هر سهم، اون سهم رشد میکنه. این افزایش تقاضا میتونه به هر دلیلی باشه (سفته بازی یه عده خاص، انتظار از رشد شرکت و خارج شدن از زیان دهی در آینده و…)
   3. نه، شما مسئول زیان شرکت نیستید و کسی بابت زیان شرکت از سهامدار خرد درخواستی نمیکنه

 10. سلام من اوراق بهادار سپرده عام بانک کشاورزی بامبلغ هشت میلیون خریدم ومن مالک این اوراق هستم وتوضیحاتی که داده مثل اینکه زیرنظر بورس هست میخاستم بدونم واقعا زیر نظربورس هست این اوراق وگفته شده ماهانه سودبرام میاد وتقریباچقدر سودبرام میاد ممنون میشم دراین مورد توضیح بدین

 11. با یک میلیون تومان سرمایه و ماهیانه 10 درصد سود با سود مرکب بعد 10 سال میشه بالا 500 میلیون چجوری حساب کردی شده 92 میلیون تومن؟؟؟؟

  1. شما از چه فرمولی استفاده میکنید؟
   فرمول سود مرکب در این صفحه شرح داده شده و همینطور یک محاسبه گر هست که میتونید ببینید:
   https://www.bourseiness.com/compound-interest
   نرخ سود سالیانه رو 120 درصد حساب کنید (هر ماه 10 درصد)
   عدد 1 میلیون رو به عنوان سرمایه اولیه بذارید
   دوره سود مرکب رو بذارید روی ماهیانه

   1. مطمئنید میشه ۹۲ میلیون تومن؟! خیلی بیشتر از این حرفا میشه. اگه اشتباه نکنم سرمایه اولیه تو (۱.۱) به توان ۱۲۰ باید ضرب شه.

  1. سلام، محدودیت سود رو تعریف کنید
   یه محدودیت روزانه داریم و یه محدودیت بطور کلی
   اگه بخواید روزانه رو در نظر بگیرید، به خاطر اینکه محدودیت نوسان قیمت سهام در طول روز، 5 درصد مثبت و 5 درصد منفیه، طبیعتا قیمت یک سهم در شرایط عادی نمیتونه روزانه بیش از 5 درصد رشد کنه.
   ولی از نظر کلی، بورس هیچ محدودیتی برای کسب سود نداره
   همین طور ارزهای دیجیتال، ولی احتمال از دست دادن سرمایه در ارزهای دیجیتال به شدت بالاتره

 12. سلام . لطفا در رابطه با نقد شوندگی توضیحات کامل بدهید وارزشسهم و رابطه سود سهم در یک روز که ۵٪اس و چگونگی نقد شوندگی وکسورات ۵٪ توضیحات مفیدی بدهید.؟متشکرم

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

 • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
 • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
 • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
 • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.

مطالب مرتبط

همه‌چیز درباره فیلتر سایت بورس (Tsetmc) + لیست فیلترهای کاربردی

وقتی صحبت از فیلتر می‌شود، موارد متعددی به ذهن شما می‌رسد. در علم شیمی، مهندسی و استفاده عمومی، فیلتر آب، فیلتر هوا، فیلتر سیگار و… مطرح می‌شود. در عکاسی و…
بیشتر بخوانید

آموزش کامل عرضه اولیه سهام (هرآنچه باید بدانید)

عرضه اولیه یک موقعیت حائز اهمیت و ارزشمند برای سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود. عرضه‌های اولیه از پرطرفدارترین رویدادهای بورس تهران است زیرا در اکثر مواقع سود مناسبی را نصیب سرمایه‌گذاران می‌کند.…
بیشتر بخوانید

مهمترین دلیل زیان در بورس چیست؟

بسیاری از افرادی که در بازار سهام مشغول معامله می‌شوند با زیان این بازار را ترک می‌کنند! دلایل زیادی برای زیان افراد در بورس ذکر می‌شود. برخی‌ها وضعیت اقتصادی، سودآوری…
بیشتر بخوانید

قبل از خرید یا فروش سهام این 8 توصیه را بخوانید

مواردی که خیلی به آن برخورد کرده‌ایم این بوده که افراد خیلی زیادی سهم را در محدوده واقعا نامناسبی خریداری می‌کنند و انتظار کسب سود را هم دارند. افراد دیگری…
بیشتر بخوانید

روش استفاده از نسبت ریسک به ریوارد (risk/reward) در معامله

معامله‌گران در بازارهای مالی از نسبت ریسک/پاداش برای ارزیابی پتانسیل سود یک معامله نسبت به پتانسیل ضرر آن استفاده می‌کنند. برای دستیابی به ریسک و پاداش یک معامله، پتانسیل ریسک…
بیشتر بخوانید