آموزش سایت کوین مارکت کپ (Coinmarketcap)

ریحانه کاظمیان مقدم
ریحانه کاظمیان مقدم
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
کوین مارکت کپ

اگر تاکنون، بیش از 2 ساعت در وب‌سایت‌های ارزهای دیجیتال وقت گذرانده باشید، قطعاً حداقل یک بار وارد سایت کوین مارکت کپ (Coinmarketcap.com) شده‌اید. در واقع این وبسایت به یکی مراکز مهم کسب اطلاعات در حوزه کریپتو تبدیل شده است. 

سایت کوین مارکت کپ نه فقط یک مرجع برای قیمت کوین‌های کریپتو هست بلکه یک بانک اطلاعاتی از همه صرافی‌ها، توکن‌ها و اتفاقات در جریان در صنعت کریپتو است.

اگر در نوار جستجوی گوگل واژه بیت کوین (Bitcoin) یا قیمت بیت کوین (Bitcoin price) را تایپ کنید، احتمالاً یکی از لینک‌هایی که در اختیار شما قرار می‌گیرد، لینکی از سایت coinmarketcap خواهد بود. 

کوین مارکت کپ، پلتفرمی برای ارائه اطلاعات، آمار داده‌ها و نمودارهایی مفید در مورد هزاران ارز دیجیتال است که هر کاربر فعال در صنعت کریپتو چه تازه کار و چه حرفه‌ای، از اطلاعات آن بهره‌مند می‌شود.

حتی بسیاری از ولت‌های کریپتو از سایت Coinmarketcap به عنوان مرجع قیمتی استفاده می‌کنند. 

در سال 2018، پلتفرم تحلیلی سیمیلاروب (Similarweb)، این منبع دقیق اطلاعاتی بازار ارزهای دیجیتال را بین 1000 وب‌سایت بزرگ جهان رتبه‌بندی کرد. همچنین، کوین مارکت کپ هرگز هک نشده است و کاربران را نیز به لینک‌های نادرست هدایت نکرده است. در فضای ارزهای دیجیتال که در آن کاربران همیشه با احتمال کلاه‌برداری‌ها و حملات سایبری مختلف مواجه هستند، این ویژگی می‌تواند بسیار برجسته و حائز اهمیت باشد.

با این حال، هنوز برخی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال، آشنایی چندانی با پلتفرم کوین مارکت کپ و قابلیت‌های آن ندارند و اغلب افراد فقط از صفحه اصلی این پلتفرم استفاده می‌کنند. در ادامه، به بررسی برخی قابلیت‌های این پلتفرم گسترده خواهیم پرداخت.

صفحه اصلی کوین مارکت کپ

با ورود به صفحه اصلی وب‌سایت کوین مارکت کپ، برخی معیارهای کلی بازار ارزهای دیجیتال را در بالای صفحه اصلی مشاهده خواهید کرد. دیدن این معیارها در یک نگاه، دیدگاهی تقریبی در خصوص وضعیت بازار به شما ارائه می‌دهد.

برخی از مهم‌ترین اطلاعات بازار در سایت Coinmarketcap عبارتند از:

⦁ Cryptocurrencies: تعداد ارزهای دیجیتال فهرست‌شده در کوین مارکت کپ
⦁ Markets: تعداد کل بازارها و رتبه‌‌بندی آنها
⦁ Market Cap: ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال که با فرمول تعداد کوین ضرب در گردش ضرب در قیمت هر کوین محاسبه می‌شود.
⦁ 24h Vol: حجم معاملاتی ۲۴ ساعته تراکنش‌ها در تمام صرافی‌ها برای تمام ارزهای دیجیتال فهرست‌شده
⦁ BTC Dominance: سلطه بیت کوین که درصد ارزش کل بازار بیت کوین نسبت به ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال است. کاهش سلطه بیت کوین به‌ این معنا است که سایر ارزهای دیجیتال توجه سرمایه‌گذاران را بیشتر جلب کرده‌اند. در زمان نگارش این مقاله، بیت کوین ۶۴.۴ درصد از بازار را در اختیار دارد.

صفحه اصلی کوین مارکت کپ

در قسمت پایینِ صفحه اصلی، با 100 ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش کل بازار روبرو خواهید شد و اطلاعاتی کلی در مورد هر ارز، از جمله قیمت، میزان رشد یا افت 24 ساعت اخیر، میزان رشد یا افت 7 روز اخیر، ارزش کل بازار، حجم معاملاتی کوین و سرمایه در گردش، به دست خواهید آورد.

در قسمت راست، بالای جدول ارزهای دیجیتال، می‌توانید تعداد کوین‌های برتری که قصد مشاهده آنها را دارید، انتخاب کنید (Show rows). همچنین، در بخش فیلترها (Filters) می‌توانید تعیین کنید که فهرست ارزهای دیجیتالی که برای شما نشان داده می‌شود، بر چه اساس ترتیب‌بندی شده باشد؛ به‌عنوان مثال، در گزینه تمام ارزهای دیجیتال (All Cryptocurrencies)، انتخاب می‌کنید که فقط کوین‌ها‌ (Coins) را مشاهده کنید یا فقط توکن‌ها‌ (Tokens).

همچنین قیمت (Price)، درصد تغییرات (% Change)، حجم معاملاتی (Volume)، سرمایه در گردش (Circulating Supply) و قابل‌استخراج (Mineable) یا غیرقابل‌استخراج بودن نیز از جمله سایر موارد برای تنظیم فهرست مطلوب شما هستند.

راهنمای استفاده coinmarketcap

همچنین با استفاده از بخش واچ لیست (Watchlist) یا همان فهرست تحت نظر، می‌توانید بدون نیاز به عضویت و ایجاد حساب کاربری، کوین‌هایی را که به آنها علاقه دارید در فهرستی شخصی گرد آورید تا هنگامی‌که وارد کوین مارکت کپ می‌شوید، به جای اینکه با هزاران کوین مواجه شوید، سری به واچ لیست خود بزنید و کوین‌هایی را دنبال کنید که برایتان مهم هستند.

برای اینکه کوینی را به واچ لیست خود اضافه کنید، فقط کافی است تا ستاره سمت چپ هر کوین را کلیک کنید و سپس از طریق سربرگ watchlist وارد واچ لیست خود شوید و بدون نیاز به ورود به حساب کاربریِ کوین مارکت کپ، روند فراز و فرود ارزهای دیجیتال مورد نظر خود را پیگیری کنید.

علاوه بر سربرگ ارزهای دیجیتال (Cryptocurrencies)، سربرگ‌های محصولات مشتقه (Derivatives)، دیفای (DeFi)، ارزهای مخصوص ذخیره داده (Storage) و پروژه‌های مرتبط با کِشت سود (Yield Farming) نیز سایر گزینه‌های شما برای دسته‌بندی نحوه مشاهده دارایی‌های دیجیتال هستند.

صفحه هر دارایی دیجیتال در کوین مارکت کپ

با کلیک روی هر دارایی دیجیتال در کوین مارکت کپ، وارد صفحه مخصوص آن خواهید شد. در هر کدام از صفحات، می‌توانید موارد زیر را مشاهده کنید:

⦁ Market Cap: ارزش کل بازار کوین
⦁ Volume (24h): حجم معاملاتی کوین در 24 ساعت گذشته
⦁ Price: قیمت کوین به دلار ایالات متحده، بیت کوین و گاهی اتر به‌صورت زنده و دریافت‌شده از صدها پلتفرم معاملاتی
⦁ عرضه کل (Total Supply)، عرضه حداکثری (Max Supply) و سرمایه در گردش (Circulating Supply)
⦁ Website: وب‌سایت رسمی کوین
⦁ Explorer: بهترین مرورگرهای موجود بلاک چین کوین
⦁ Message Board: انجمن‌هایی، همچون تالاهارهای گفت‌وگو، تلگرام، گروه‌های اپلیکیشن دیسکورد و غیره
⦁ Technical Documentation: مستندات فنی، نوع کوین و اطلاعاتی از قبیل قابل‌استخراج ‌بودن و غیره
⦁ سایر ویژگی‌های ارز دیجیتال، از جمله کوین یا توکن بودن، قابل استخراج (Mineable) یا غیرقابل استخراج بودن، الگوریتم اجماع و غیره

صفحه یک ارز دیجیتال

علاوه بر این، با انتخاب سربرگ جفت‌ارزهای بازار (Market Pairs)، می‌توانید جفت‌ارزهای موجود برای دارایی مورد نظر خود، منبع و پلتفرم معاملاتی آنها، قیمت، حجم معاملاتی، میزان نقدینگی و سایر ویژگی‌های این جفت‌ارزها را بررسی کنید.

به همین ترتیب، با انتخاب بخش شبکه‌های اجتماعی (Social)، ابزار (Tools)، داده‌های تاریخی (Historical Data)، رتبه‌بندی (Ratings)، تحلیل درون‌زنجیره‌ای (On-Chain Analysis) و اخبار (News) با سایر اطلاعات مرتبط با دارایی مورد نظر خود روبرو خواهید شد.

اخبار ارز دیجیتال در coinmarketcap

علاوه بر اخبار روزانه، سایت Coinmarketcap منبعی غنی از اطلاعات تاریخی است.

یکی از بهترین گزینه‌ها در صفحات کوین مارکت کپ برای هر دارایی دیجیتال، داده‌های تاریخی براساس روز، ماه و سال است. با استفاده از داده‌های تاریخی که کوین مارکت کپ در اختیار قرار می‌دهد، می‌توانید استراتژی‌های معاملاتی خود را در خصوص اتفاقاتی که پیش از این در بازار رخ داده است، آزمایش کنید.

نمودار قیمت ارز دیجیتال در CMC

در دنیای ارزهای دیجیتال، یافتن داده‌های تاریخی اغلب کاری دشوار است و برخی افراد، حتی تا صدها یا هزاران دلار صرف دسترسی به داده‌های قدیمی و قابل‌اعتماد می‌کنند تا قیمت روزانه، حجم معاملاتی و ارزش بازار هر دارایی را در روزها، ماه‌ها و سال‌های گذشته بررسی کنند. کوین مارکت کپ، این داده‌های ارزشمند را به‌رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

البته نمودار‌های قیمتی موجود در سایت Coinmarketcap از نوع خطی هستند به همین دلیل برای تحلیل تکنیکال بهتر است از ابزار‌های چارتینگ مانند تریدینگ ویو استفاده شود.

بیشتر بخوانید: تفاوت نمودار خطی و لگاریتمی چیست؟ + کدام برای تحلیل بهتر است؟

دسترسی به نمودار ارز دیجیتال در کوین مارکت کپ

کوین مارکت کپ مدتی است امکان دسترسی به نمودارهای پیشرفته‌تر برای تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال را فراهم کرده است.

برای دسترسی به این نمودار در صفحه ارز، کافیست در بالای نمودار پیشفرض روی تب Tradingview بزنید (تصویر زیر)

کوین مارکت کپ نمودار تحلیلی

بنابراین همانطور که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید امکان استفاده از اندیکاتورها و تحلیل تکنیکال روی نمودار ارزها نیز در کوین مارکت کپ اضافه شده است.

صرافی‌ها

کوین مارکت کپ با صدها صرافی‌‌ مختلف همکاری می‌کند و داده‌هایی صحیح و قابل‌اعتماد، در کمترین زمان ممکن، در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

همانطور که با نوشتن نام هر ارز دیجیتال یا تیکر آن (مثلا BTC برای Bitcoin)، به اطلاعاتی کامل در مورد آن دست خواهید یافت، به همین روش می‌توانید با جستجوی نام صرافی، اطلاعاتی نیز در خصوص صرافی‌ها نیز کسب کنید.

علاوه بر کوین‌ها، صرافی‌ها نیز در کوین مارکت کپ، مشخصات و اطلاعات مفصل و کاملی دارند. با انتخاب سربرگ مختص صرافی‌ها (Exchanges)، به‌ صفحه‌ای از صرافی‌ها و نمایی کلی از آنها، همچون حجم معاملاتی 24 ساعت گذشته در هر صرافی (Volume)، ترافیک شبکه (Web Traffic Factor)، میانگین نقدینگی (Avg. Liquidity)، تعداد بازارها (No. Markets) و تاریخ راه‌اندازی (Launched) هر پلتفرم معاملاتی هدایت می‌شوید.

هر چه میزان فعالیت‌ کاربری و نقدینگی صرافی بیشتر باشد، راحت‌تر می‌توانید کوین مورد نظر خود را در آن صرافی، خرید و فروش کنید.

علاوه بر اینکه صرافی‌ها نیز به سه دسته صرافی‌های ترید اسپات (Spot)، صرافی محصولات مشتقه (Derivatives) و صرافی‌های غیرمتمرکز (Dex) تقسیم می‌شوند. همچنین، در این بخش نیز می‌توانید واچ لیست مطلوب خود را برای پیگیری پلتفرم‌های مورد نظر درست کنید.

لیست صرافی ها در coinmarketcap

در سایت Coinmarketcap در بخش مربوط به صرافی‌ها، با کلیک روی هر صرافی، به صفحه اطلاعات صرافی هدایت می‌شوید که در آن می‌توانید به اطلاعاتی، از قبیل آدرس وب‌سایت رسمی صرافی، صفحات صرافی در شبکه‌های اجتماعی، جفت‌ارزهای صرافی، حجم معاملاتی ۲۴ ساعته صرافی، قیمت، نقدینگی و سایر موارد دسترسی داشته باشید.

لیست صرافی‌های ارز دیجیتال را می‌توانید در این صفحه مشاهده کنید.

خوب‌ها و بدها

از جمله ویژگی‌های جذاب کوین مارکت کپ، امکان بررسی کوین‌های جدید یا کوین‌هایی با عملکرد خوب یا بد است. در قسمت بالای صفحه اصلی پلتفرم و با کلیک روی گزینه Cryptocurrencies، می‌توانید از سایر قابلیت‌های کوین مارکت کپ بهره‌مند شوید.

در بخش مهم‌ترین‌ها (Spotlight)، می‌توانید فهرست کوین‌هایی را که بیش از همه مورد توجه قرار گرفته‌اند (Trending) به‌علاوه دارایی‌هایی مشاهده کنید که بهترین عملکرد (Biggest Gainers) و بدترین عملکرد (Biggest Losers) را از لحاظ حرکات قیمت داشته‌اند.

لیست ارزها براساس تغییرات قیمت

همچنین، در سربرگ‌های برنده‌ها و بازنده‌ها (Gainers & Losers)، برجسته‌ترین‌ها (Trending) و پربازدیدها (Most Visited) می‌توانید لیست دارایی‌های مربوط به هر سربرگ را در اختیار داشته باشید. در بخش دارایی‌های تازه‌فهرست‌شده (Recently Added) نیز می‌توانید کوین‌ها و توکن‌هایی را بررسی کنید که اخیراً در فهرست کوین مارکت کپ جای گرفته‌اند.

یکی از نکات حائز اهمیت این فهرست‌ها، کشف دارایی‌های دیجیتال جدید است که با نگه داشتن موس روی منوی Cryptocurrencies می‌توانید با کلیک روی Recently Added به آن دسترسی پیدا کنید:

کوین های تازه اضافه شده

به‌عنوان مثال، ممکن است در لیست بهترین عملکردها، کوینی را ببینید که تا به حال نام‌اش را نشنیده‌اید، اما به نسبت عملکرد خوبی که داشته است و مشتاق بررسی و جستجو در مورد آن شوید. نتیجه این جستجو گاهی به سرمایه‌گذاری‌های بالقوه سودآوری می‌انجامد.

بیشتر بخوانید: بهترین ارزهای دیجیتال ارزان برای سرمایه‌گذاری در سال 2022!

سایر قابلیت‌های Coinmarketcap

در بخش بالایی صفحه اصلی کوین مارکت کپ، در سربرگ عناوین مهم (Headlines) می‌توانید در مورد اخبار، مقالات و اعلامیه‌های مهم بازار (Signals) و همچنین رویدادها (Events) و کنفرانس‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال و جزئیات آنها (مانند مکان و تاریخ و…) اطلاعاتی کسب کنید.

بیشتر بخوانید: 13 قابلیت وب‌سایت Coinmarketcap علاوه بر چک کردن قیمت!

لیست سایر اخبار

همچنین این پلتفرم در سربرگ محصولات (Products) گزینه‌های جالبی به شما ارائه می‌دهد، از جمله اینکه از کجا ارز دیجیتال بخرید (Where to Buy)، چگونه با تماشای ویدئو و پاسخ به تعدادی پرسش‌، ارز دیجیتال کسب کنید (Earn) و برخی دیگر از امکانات سودمند، همچون اپلیکیشن تلفن همراه (Mobile Apps)، مرورگر بلاک چین (Blockchain Explorer) و گزینه کسب سود از ارزهای دیجیتال (Interest).

یکی از جالب‌ترین امکانات این بخش، ارائه موقعیت‌های خالی برای استخدام در شرکت‌هایی است که در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند برای مثال اگر شما برنامه نویس بلاکچین هستید یا در این حوزه به دنبال مشاغل جهانی آن هستید، می‌توانید با مراجعه به Job Board سایت Coinmarketcap، از آخرین شغل‌های بلاکچینی و درآمد آن‌ها آگاه شوید.

علاوه بر این، اگر بخواهید از برخی ویژگی‌های این پلتفرم به‌طور مکرر استفاده کنید، می‌توانید با API فوق‌العاده کوین مارکت کپ این کار را انجام دهید. همچنین، توضیحات کامل و مفیدی در خصوص نحوه استفاده از این API وجود دارد که کار را برای شما آسان خواهد کرد. جالب است در نظر داشته باشید که تمام این اطلاعات به‌صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرند.

منوی products

علاوه بر موارد ذکرشده، کوین مارکت کپ ابزارهای جالبی (Tools) نیز در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

ماشین حساب تبدیل ارز coinmarketcap

یکی از این ابزارها امکان تبدیل قیمت دارایی‌ها به یکدیگر (Cryptocurrency Converter) است که به شما امکان می‌دهد تا ببینید هر دارایی در مقایسه با ارزهای فیات مختلف، چه ارزشی دارد و برای خرید میزانی مشخص از یک دارایی دیجیتال، به چه میزان ارز فیات احتیاج دارید.

 coinmarketcap تبدیل ارزهای دیجیتال

یکی دیگر از گزینه‌های جذاب کوین مارکت کپ در بخش Tools، دسترسی کاربر به اسکرین‌شات‌های تاریخی (Historical Snapshots) است. پیش از این اشاره کردیم که هر دارایی دیجیتال، در صفحه مخصوص خود بخشی به نام Historical Data دارد که می‌توان داده‌های تاریخی مربوط به روند این ارزهای دیجیتال را در زمانی مشخص بررسی کرد.

بخش اسکرین‌شات‌ها نیز کارکردی مشابه دارد، با این تفاوت که این ابزار نمایی کلی از گذشته کل بازار ارزهای دیجیتال در یک روز مشخص را به شما نشان می‌دهد. با استفاده از این قابلیت کوین مارکت کپ، شما می‌توانید تاریخ خاصی (مثلاً 18 سپتامبر 2016 معادل با 28 شهریور 95) را انتخاب کنید و بررسی کنید قیمت‌ها و ارزش کل بازار در آن روز چگونه بوده است. گاهی اوقات، دیدن اینکه چه راه درازی را از آن روز تاکنون پیموده‌ایم، شما را شگفت‌زده خواهد کرد!

این اسکرین‌شات‌ها از تاریخ 28 آوریل 2013 (8 اردیبهشت 92) به بعد در دسترس هستند. در تصویر زیر می‌توانید وضعیت بازار را در 18 سپتامبر 2016 مشاهده کنید.

اسنپ شات های تاریخی ارزهای دیجیتال

برای دسترسی به داده‌های تاریخی، می‌توانید وارد صفحه مختص هر کوین شوید و سربرگ داده‌های تاریخی (Historical Data) را در سمت راست انتخاب کنید.

کوین مارکت کپ با ارائه بخش آموزشی (Learn) خدمات خود را کامل می‌کند. این بخش شامل مباحث اساسی بلاک چین و ارزهای دیجیتال به‌علاوه واژه‌نامه اصطلاحات تخصصی (Glossary) در بخش الکساندریا (Alexandria) و همچنین وبلاگ (Blog)، خبرنامه (Newsletter)، پرسش‌های رایج (FAQ) و تقویم رویدادهای مرتبط با ارزهای دیجیتال و بلاک چین (Events Calendar) می‌شود.

بخش آموزش coinmarketcap

بخش Diamonds در سایت Coinmarketcap

در این منو که پس از ورود به پنل کاربری می‌توانید مشاهده و روی آن کلیک کنید، امتیازهایی را برای فعالیت‌های خاص در سایت یا ورود روزانه در حساب کاربری دریافت کنید.

امتیاز کوین مارکت کپ

در بخش My CoinMarketCap Diamonds می‌توانید امتیازهای روزانه را مطالبه کنید، منوی پاداش‌ها را ببینید و سایر کارهایی که منجر به دریافت امتیاز در کوین مارکت کپ می‌شود را مشاهده کنید.

امتیاز کوین مارکت کپ

تقویم رویداد‌های سایت کوین مارکت کپ

از دیگر قابلیت‌های مهم کوین مارکت کپ لیست کردن همه رویداد‌های اخیر و پیش رو است. در واقع شما می‌توانید با مراجعه به این بخش، نه تنها به اخبار مهم فضای کریپتو دست پیدا کنید بلکه رویداد‌های ترند بازار نیز در آن‌جا تفکیک شده‌اند. گاهی این رویداد‌ها می‌توانند تاثیرات بنیادی بر بازار کریپتو و روند آن ایجاد کنند.

مقایسه Coinmarketcap و Coingecko

سایت Coingecko نیز مرجع دیگری برای قیمت‌های کوین‌های کریپتویی به شمار می‌رود. می‌توان گفت این وبسایت یکی از رقبای اصلی سایت coinmarketcap است. 

برای مقایسه این دو وبسایت مرجع ابتدا باید به ویژگی‌های کوین مارکت کپ بپردازیم.

کوین مارکت کپ براساس گزارش‌های رسمی خود بیش از 300 میلیون کاربر فعال دارد. این وبسایت در سال 2020 توسط صرافی Binance خریداری شد با این حال همچنان محدودیت‌های زیادی برای کاربران ایرانی اعمال نکرده است. در طرف دیگر وبسایت Coingecko به صورت مستقل فعالیت می‌کند و گزارش‌های سه ماهه این وبسایت در صنعت کریپتو طرفداران زیادی دارد. 

یکی از تفاوت دیگری مهم دیگری این دو وبسایت در ارائه محتوای آموزشی از سوی کوین مارکت کپ است که در رقیب او چندان قابل لمس نیست.

سوالات متداول

چگونه از کوین مارکت کپ کسب درآمد کنیم؟

در بخش Earn سایت Coinmarketcap، شما می‌توانید با یادگیری بیشتر در مورد کریپتو کارنسی‌های لیست شده در آن‌جا و مشاهده ویدیو‌های آموزشی، در برنامه Earn این وبسایت شرکت کنید. پس از آن، با پاسخ صحیح به کوییز‌های ارائه شده، کوین‌های Crypto دریافت خواهید کرد.

چگونه در سایت Coinmarketcap الماس کسب کنم؟

با مراجعه روزانه به این وبسایت و یا مشارکت در ایردراپ‌ها و برآورد‌های قیمتی می‌توانید الماس‌های بیشتری کسب کنید. همچنین برنامه دعوت از دوستان این وبسایت نیز می‌تواند در کسب الماس به شما کمک کند.

چگونه توکن خود را در وبسایت Coinmarketcap لیست کنیم؟

برای لیست کردن کوین جدید در کوین مارکت کپ، از پایین وبسایت گزینه Request form را انتخاب و Add cryptoasset را بزنید. پس از آن باید فرم مربوط به این بخش و اطلاعات لازم را به صورت دقیق پر کنید. براساس گزارش‌ها، پروژه کریپتو شما باید حداقل 10,000 دلار حجم معامله داشته باشد. با این حال ارائه اطلاعات موثق در لیست شدن توکن شما اهمیت زیادی دارد.

سخن آخر

همانطور که مشاهده کردید، سایت Coinmarketcap صرفا برای مشاهده قیمت یک ارز دیجیتال نیست و بسیاری از ابزارها و اطلاعات مفید دیگر در این سایت قابل دسترسی است.

البته لیست شدن کوین‌ها، توکن‌های کریپتو و صرافی‌ها در کوین مارکت کپ کار آسانی نیست و چنین پروژه‌هایی برای کسب صلاحیت لیست شدن در سایت Coinmarketcap باید مراحل زیادی را طی کنند که ماه‌ها زمان می‌برد.

در صورتی که شما نیز بخش جذابی از این سایت را مشاهده کردید که در مطلب فوق به آن پرداخته نشده، آن را در بخش نظرات بنویسید تا سایرین از آن بهره بگیرند.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
صرافی خارجی کوینکس

سایر مطالب: سایت‌های ارز دیجیتال

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
ریحانه کاظمیان مقدم

ریحانه کاظمیان مقدم

دارای مدرک کارشناس ارشد، محقق مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017
111 نظر
 1. سلام خسته نباشید در ثبت نام کوین مارکت کپ بعد از ایمیل و پسورد ایدی میخواد در قسمت ایدی چی باید بنویسم که بتونیم ثبت نام کنیم هر چی میدیم قبول نمیکنه

  1. سلام وقت بخیر
   فیلد Referral ID اختیاریه و نیازی نیست وارد کنید

 2. سلام
  من قبلا داخل ایردراپ ها ی این سایت شرکت میکردم مشکلی هم نداشتم.ولی الان اجاز جوین شدن ایردراپ رو بهم نمیده.یک پیام میده میگه you’re also closed
  دلیلش چیه لطفا راهنمایی کنید منو

 3. سلام استاد ممنونم بابت پاسخ دادن ب سوال قبلی ک پرسیدم
  اگه میشه لطف کنید راهنمایی کنید وقتی روی کانتراکت ارز می زنیم صفحه اترسکن یا بی سی اسکن بازمیشه درقسمت تجزیه و تحلیل(Analysis) چی چیزی نمایش داده میشه؟
  ایا در این قسمت کل توکن هایی هست ک روز اول عرضه میشه و کمکم بفروش میرسن؟
  ممنون میشم توضیح مفصل بفرمایید

  1. سلام وقت بخیر
   بستگی داره وارد کدوم صفحه از اتراسکن شده باشید
   اگه وارد صفحه یه آدرس خاص شده باشید در تب Analytics، نمودار سابقه و تاریخچه موجودی اتر و توکن ها، نمودار تراکنش ها و کارمزدهای پرداخت شده رو نمایش میده.
   اگه وارد صفحه توکن در اتر اسکن شده باشید، روند :
   تعداد توکن منتقل شده
   تعداد انتقال ها
   دریافت کنندگان یکتا
   ارسال کنندگان یکتا
   و کل دریافت و ارسال کنندگان رو میتونید بصورت نمودار ببینید

 4. سلام
  من از طریق ایردراپ های سایت چند رمز ارز رو گرفتم ولی داخل آدرس کیف پولی که دادم نشسته ، میشه راهنمایی بفرمایید
  البته می دونم که بعضی از رمز ارز ها به صورت قرعه کسی هستن ، منظورم ارز هایی هست که به اصطلاح درش برنده شدم

 5. سلام.چگونه از طریق(diamond) الماس هایی که روزانه در کوین مارکت کپ بدست میاریم،میتونیم توکن طرفداری باشگاه ها رو بگیریم؟
  آیا این هدایا قابل خرید و فروش هستند؟
  لطفا توضیح بدید

 6. سلام من در بخش ثبت نام در کوین مارکت مشکل خوردم ایمیل وپسورد زدم ولی باسه ایمیلم کد تایید نمیاد

  1. سلام وقت بخیر. توی خود coinmarketcap نشون داده نمیشه، توی اکسپلورر اون ارز میتونید ببینید که البته لینکش توی صفحه ارز توی کوین مارکت کپ هست.
   وقتی وارد صفحه یه ارز توی coinmarketcap شدید، زیر اسم ارز، زیر Contracts روی لینک بزنید
   وقتی وارد اکسپلورر شدید (مثلا etherscan.io) تعداد هولدرها رو روبروی Holders نشون میده با درصد افزایش یا کاهش هولدرها در 24 ساعت گذشته.

 7. سلام آقای جهاندیده ، اخیرا ایردراپی را در تراست ولت دریافت کردم برای دریافت آن گفتند برید کوین مارکت گپ و ببینید در کدام صرافی لیست شده از کدام قسمتش برم پیدا کنم راهنمایی بفرمایید.اسم توکن TSW هست.

  1. سلام وقت بخیر. در coimarketcap در فیلد جستجوی بالای صفحه اسم ارز رو بزنید، اگه توی سایت لیست شده باشه ارز رو پیدا میکنه. وقتی وارد صفحه ارز شدید روی تب Market بزنید

 8. سلام خسته نباشید قبلا در کوین مارکت کپ وقتی ی ارزی را جستجو می کردم ی گزینه داشت ک ارزهای مرتبط با ارز مدنظر را نشون میداد الان نمی تونم پیداش کنم اگه میشه لطف کنید راهنماییم کنید چطور گرینه ارزهای مرتبط را پیدا کنم و اگه میشه راهنماییم کنید چطور متوجه بشم ارز مدنظر در چه زمینه ای فعالیت می کنه؟

  1. سلام وقت بخیر. زیر اسم ارز Tags رو ببینید. تگ ها نشون دهنده اینه ارز در چه دسته ای قرار داره. وقتی روی تگ بزنید، ارزهای مشابه با دسته رو میتونید ببینید.

  2. سلام ببخشید تغییرات تعداد کسانی که در واچ لیست ارز خاصی رو در طول زمان چطور میشه رصد کرد ؟ ممنون

 9. سلام من یک ارز خریداری کردم از صرافی به ولت انتقال دادم ولی وارد ولت نشده ، در سایت کوین مارکت کپ دارایی من لیست شده ،میتونم از طریق کوین مارکت کپ بفروشم ، روش فروش و انتقال تتر ان به ولت یا صرافی هم توضیح بدید

  1. سلام، وقتی وارد ولت نشده چطور میخواید بفروشیدش؟ اول ببینید مشکل چی بوده، رو چه شبکه ای ارسال کردید و اینکه آدرس درست رو به ارسال کننده داده یا خیر.

   1. دو تا سوال
    من uplink خریدم هر روز کمتر و کمتر شد الان داره صفر میشه با اینکه بالای ۲۰۰۰ درصد افزایش داشته لطفا راهنمایی کنید
    و یکی اینکه من با تراست ولت که به متامسک توی کوین مارکت وصله میتونم توکن های بایننس دو بخرم برای خرید توکن های اتریوم نمیدونم چیکار کنم

  2. سلاد داش تو قسمت اد توکن در تراست والت ادرس کنتراکت ارزی ک خریدی رو وارد کن اینجوری میاد تو والتت

 10. سلام. وقتتون بخیر.
  لطف راهنماییم کنید از کدوم قسمت تو کوین مارکت کپ می تونم به اندیکاتورها دسترسی پیدا کنم؟
  ممنون

  1. سلام وقت بخیر، روش اینکارو در زیر عنوان “دسترسی به نمودار ارز دیجیتال در کوین مارکت کپ” در همین مطلب اضافه کردیم. سپاس

 11. سلام.کسی میتونه کمکم کنه؟چطور میتونم ارزهایی که تازه وارد بازار شدن رو از کوین مارکت کپ ببینم؟مثلا ارزی که چند ساعت پیش وارد بازار شده.ممنون میشم کسی بدونه و جواب بده

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   در این صفحه میتونید ببینید:
   coinmarketcap.com/new

 12. سلام وقتتون بخیر،تو کوین مارکت گزینه ای هست ک ارزی علامت گذاری کنیم وقتی قیمتش رفت بالا ب ما اعلان کنه،ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام وقت شما بخیر دوست عزیز
   در کوین مارکتت کپ من گزینه ای ندیدم ولی در سایت coingecko.com میتونید اینکارو انجام بدید.
   وارد صفحه نماد که شدید روی علامت “زنگوله” پایین اسم ارز بزنید

   1. سلام.میشه بگید چطوری میستونم رمز ارزهای جدید که مثلا یک روزه اومدن رو از مارکت کچ ببینم؟

    1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
     در این صفحه میتونید ببینید:
     coinmarketcap.com/new

    2. سلام . ایا امکان داده اطلاعاتی ک برای ایردراپ در کوین مارکت کپ سیو کردیم رو تغییر بدیم ؟

  2. سلام
   من یه مقدار لاوکوین دارم،اما نمیتونم از کیف پولم انتقال بدم به صرافی که تبدیلش کنم.
   لطفا راهنمایی کنید.

 13. باسلام ، می خواستم بپرسم وقتی در مشخصات یک ارز نوشتهMarket data is untracked

  This project is featured as an ‘Untracked Listing

  منظور چیه و رنکینگ هم نداره.؟؟

  1. سلام وقت بخیر، احتمالا داده های کافی برای پروژه موردنظر وجود نداشته.

 14. سلام در کوین مارکت قسمتی است که میشه ورود و خروج بیت کوین را در صرافی ها نشان میده .لطفا اون قسمت و
  اموزش بدید

 15. سلام وقتتون بخیر ، ممنون از آموزش خوبتون
  گزینه حجم 24 ساعته چطور محاسبه میشه ، کل حجم پوزیشن های لانگ و شورت هستش یا فرمول خاصی داره و سوال مهم تر اینکه در پایان هر 24 ساعت صفر میشه و برای روز آتی بصورت مجزا این حجم حساب میشه و اگر اینطوره مبدا زمانی هر 24 چه ساعتیه

  1. سلام وقت شما بخیر دوست گرامی
   طبق چیزی که کوین مارکت کپ در این صفحه شرح داده، حجم معاملات فقط شامل بازار spot میشه، پس پوزیشن های لانگ و شورت در این محاسبه اورده نشده.
   حجم 24 ساعته مربوط به 24 ساعت گذشته (از 24 ساعت قبل تا همین لحظه) هستش. هیچ مبدا زمانی ثابتی وجود نداره

 16. با سلام. منظور از etherum wallet و binance smart chain wallet برای گرفتن ارز دیجیتال رایگان تو free air drop چیه؟ اسم کیف پوله یا منظورش کیف پولیه که این ها رو ساپورت میکنه؟ مثلا من تراست ولت دارم و اسمارت چین توش هست میتونم آدرس اون رو بدم ؟ یا آدرس ارز اتریوم تو کیف پول تراست ولتم؟ ممنون میشم راهنمایم کنید

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی
   این دو مورد شبکه های مختلفی هستن که میتونید توکن رو روی این شبکه ها دریافت کنید.
   تراست ولت از هر دو شبکه پشتیبانی میکنه. زیر اسم ارز، نوع شبکه رو هم نوشته، مثلا ERC20 که برای اتریوم هست و BEP20 مربوط به binance smart chain
   ارسال روی هر شبکه ای انجام میشه، آدرس مطابق با اون شبکه رو باید به ارسال کننده بدید

 17. سلام. چرا قيمت ارزها در coinmarketcap با coinstatus و coingecko فرق داره؟ قيمتا كاذب نشون ميده

 18. با سلام
  در مورد kick token فریز شده سوال دارم چطور میتونم از حالت فریز خارجش کنم

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز. روش کار رو بصورت تصویری اینجا نوشتن
   ولی ما تست نکردیم که ببینیم اصلا ارزش داره روش وقت بذاریم یا نه.

 19. سلام برای اطلاع از صرافی رمزارز های جدید گفتین رو تب market بزنیم ولی این گزینه غیرفعاله لطفا راهنمایی کنین چجوری از صرافی مطلع بشیم

  1. سلام، نه غیرفعال نیست. بذارید صفحه کامل لود بشه و بعد روی تب markets بزنید. لود شدنش کمی طول میکشه

   1. سلام چجوری میشه کیف پولم و به کوین مارکت کپ متصل کنم چون گزینه سواپ برا من نداره ؟

 20. سلام
  اگه بخوایم درسایت کوین مارکت کپ ادرس ولت هایی ک هر ارز رو هولد میکنن بریم کدام قسمتش باید رفت ممنون میشک اگه بگید…

  1. بخش sector در این سایت در مورد بلک چین های مختلف است؟پس چرا اتریوم در این تقسیم بندی به صورت مجزا مطرح نشده؟

 21. سلام به همگی
  هر کسی میتونه به من کمک‌ کنه چجور ارز jomon shiba رو بخرم لطفا کمک کنه

  1. سلام
   به چند طریق میتوانید این کار را انجام دهید.
   1-از رایج ترین این روش ها استفاده از سایت کوین مارکت کپ و پیدا کردن contract ان ارز و خرید از طریق صرافی غیر متمرکز pancakeswap می باشد.
   2-از طریق poocoin
   3-پیدا کردن contract از طریق سایت و کانال تلگرامی و توییت مربوط به این ارز و خرید از طریق روش های بالا
   تمام روش های ذکر شده بالا درست می باشد اما میم کوین مورد نظر شما در صرافی کوین مارکت کپ لیست شده و کافیست فقط ان را در قسمت سرچ جستجو فرمایید
   اگر خواستین پیج شخصیمون رو فالو کنین و حتما استوری هامونو دنبال کنید.
   [email protected] خبرای خوبی تو راهه…

 22. سلام و با تشکر فراوان
  ممنون از زحماتتون
  درباره آموزش سایت coinmarket cap بسیار عالی بود واقعا بدردم می خوره
  مرسی

  1. سلام ببخشید بعد از شرکت در ایردراپ های کوین مارکت کپ از کجا میشه فهمید در اون قرعه کشی برنده شدیم یا نه ؟کدوم قسمت کوین مارکت کپ میشه این مورد رو بررسی کرد؟

 23. سلام آیا قسمت earn crypto قابل اعتماد. هست و. میتوان با خرید مثلا trx روزانه و. ماهانه یا سالانه پاداش گرفت ؟

 24. سلام .وقت بخیر .خواستم بدونم چجور ارزی که نمیدونی کجا و کدام صرافی معامله میشه ….صرافی رو شناسایی کنی و بدونی

  1. سلام دوست عزیز و گرامی
   در پاسخ به سوال شما خواهیم گفت …
   1-از طریق سایت کوین مارکت کپ ارز مورد نظر را جستجو کرده و بعد از پیدا کردن ارز روی ان کیلک و در صفحه باز شده روی گزینه exchange کلیک کردهو صرافی هایی که در ان ارز دیجیتال مورد نظر معامله میشود پیدا می کنید.
   2-جستجو کردن cryptocurrency مورد نظر در گوگل و پیدا کردن کانال رسمی تلگرام و توییت ان cryptocurrency و بررسی کانال مربوطه در تلگرام /زیرا ادمین های کانال صرافی هایی که ارز در انها لیست شده است را قرار میدهند و در کانال درج میکنن.
   اگر خواستین پیج شخصیمون رو فالو کنین و حتما استوری هامونو دنبال کنید.
   [email protected]
   خبرای خوبی تو راهه…

 25. سلام، واقعا ممنون و خسته نباشید بخاطر اطلاعات دقیق و کاربردی که در اختیارمون گذاشتید. خدا قوت

  1. سلام وقت بخیر، ممنون از همراهی و حمایت شما دوست گرامی

   1. سلام لطفا بگین چطور میشه از آخرین ارزهای لیست شده در کوین مارکت کپ مطلع شد
    یعنی وقتی ارزی توی این سایت لیست میشه از کدوم قسمت باید لیست جدیدترین ارزها رو دید
    مننون میشم جواب بدین

    1. سلام
     چطور میتونم بخش اخبار رمز ارز رو غیر فعال کنم تا برام ایمیل نزنن از کوین مارکت کپ
     طریقه دلیت اکانت در این اپلیکیشن رو هم آموزش بدین لطفا

     1. سلام وقت بخیر
      زیر ایمیلی که میفرستن به دنبال گزینه unsubscribe بگردید. شاید هم با عنوان دیگه ای هست ولی به هر حال در زیر ایمیل لینکی برای لغو عضویت خبرنامه قرار میدن.

    2. ساعات معاملات pm و am خورده اختلافش با ساعت جهانی چقدره؟؟؟
     و چرا اینقدر عقبه؟؟؟

 26. سلام..
  بیش از سه ماه پیش از طریق کوین اومی، اتریوم فروش زدم ولی هنوز هم در حالت pendingهست . آیا امکان لغو هست؟ چطور میتونم وضعیتم تغییر بدم؟

  1. سلام وقت بخیر، با پشتیبانی اکسچنج داخلی کوینومی تماس بگیرید. اگه از changelly استفاده کردید این سایتشه: changelly.com

 27. با سلام، چون کوین مارکت کپ فارسی نیست درست متوجه نمیشم، از کجا باید بدونیم کدام ارز در چند روز آینده رشد میکنه که خریدش کنیم.

 28. سلام و عرض خسته نباشید
  کوین مارکت کاپ خیلی سنگین شده و با اینترنت ایران واقعن خسته کننده هستش آیا سایت دیگه ای هم درین سطح وبا این اطلاعات سراغ دارن مخصوصن برای بررسی نمودارها

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی
   جدیدا از سایت coingecko.com استفاده میکنم که سریعتره و بعضی اطلاعات رو بهتر نشون میده

  2. سلام من lovecoinدارم صرافی ایرانی و حتی پنکیک سواپ هم نداشتن،،من میتونم از طریق کوین مارکت بفروشمش؟؟یا تبدیل به دوج کوین یا اتریوم کنم یا هر ارز دیگه ای؟؟ تبدیل به تتر نمیشه؟ اگه میشه لطفا توضیح بدید برادرم بیمارستان بستریه پول لازم دارم باتوجه به تحریم ایران استفاده از فیلترشکن مشکلی نداره؟

 29. سلام کجا میزنه کدوم صرافی داره اون ارزو؟مثلا قسمت ارزهای جدید میخوام ببینم کدوم صرافی داردش

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   وقتی وارد صفحه ارز شدید، روی تب markets بزنید

 30. سلام
  چطور میشه اطلاعات بیشتری از ارزای جدید بدست اورد؟ اینکه چقده معتبرن و ایا تو بازار رقابت دوام میارن یا اینکه چطور تشخیص بدیم بر پایه چه رمزارزی هستن؟

 31. سلام‌خسته نباشین.بعضی از ارزها رو که کلیک میکنم.بغل رنکینک یا همون رتبه یه مثلث نارنجی کوچیک با علامت تعجب وسطش مثل یه علامت هشداره.میشه لطف کنین بگین اون مثلث چیه و برای چه کاریه؟تشکر

 32. سلام و خسته نباشید.
  میشه راهنمایی کنید چطور میتونیم اخبارهای فاندامنتال رو از این سایت در بیاریم؟
  در مورد ارزهایی که تازه میان و رشد خیلی زیادی میکنن چطور میتونیم اطلاعات پیدا کنیم؟

  سپاس

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   در این بخش ارزهای جدید لیست میشن:
   https://coinmarketcap.com/new/
   در مورد اخبار، کلیه خبرها چه فاندامنتال باشه و چه چیزهای دیگه در تب News هر ارز قابل مشاهده هست.

 33. سلام و وقت بخیر. چجوری میتونم خبر سوزاندن ارزها را در این سایت ببینم؟ یعنی در کدام قسمت سایت میتونم ببینم؟

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   فکر نمیکنم این اطلاعات در این سایت نمایش داده بشه.

 34. سلام.
  چگونه میتوانیم از داده های سایت coinmarketcap خروجی اکسل بگیریم؟؟

  1. سلام وقت بخیر برادر عزیز
   فکر نمیکنم امکان خروجی گرفتن اکسل وجود داشته باشه

 35. اولین سایت هستکه میبینم واقعا کامل فول هست و ادعا و…..نداره متاسفافه هرکدام دیدم اطلاعات صفر و خیلی تعاریف الکی …………..تمام اطلاعات دقیق و بسیار حرفه ای بی نقص به این میگن یک تیم تخصصی…تلگزام براتون همه اعضا میفرستم اموزش ببینند کارذمن پی پال هست وقت وتجربه این ارزها رو ندارم ممنونم واقعا افرین شاخ در اوردم

  1. نظر لطف شماست، ممنون که همراه ما هستید.
   سلامت و موفق باشید

 36. سلام ببخشید پس اون قسمتAkp کلید راه اندازی رمز داره اونو برای چیه اگر معامله یا اتصال به کیف کیف نمیخاد..البته تمام ندانستن ما به دلیل زبان انگلیسی بلد نیستیم و یک نکته اونmarketplace اون برای کد منبع وادرس وبرچسب اتروم و….که اتراسکن همهست ربطی به این داره یا نه

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز، منظور شما بخش API هست دیگه درسته؟
   این بخش برای اینه که شما اطلاعاتی که روی سایت coinmarketcap نمایش داده میشه رو روی اپلیکیشن یا سایت دیگه ای بیارید و نمایش بدید.

   1. ممنون از توضیحات کامتون بردار گرامی، فقط یک خواهش از تون دارم که این سوال منو حتما شما جواب بدین یا اگر کسی بلد هست جواب بده ممنون میشم چون سرمایه ام را از دست دادم،
    من در صرافی کیو کوین تعداد زیادی road داشتم که یک روز حذف شد ،چطوری میتونم اونو بیارمش اینجا و مقدار داشته هام را بازیابی کنم، خواهش میکنم این حتما جواب داده بشه

    1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
     باید از صرافی موردنظر پیگیری کنید. ارز دیجیتال مثل فایل نیست که حذف بشه، ارز دیجیتال رو منتقل میکنن.

 37. صرافی کوین مارکت کپ ، به ایرانی ها سرویس میده یا مس بایننس فیلتریم؟؟؟////

  1. این سایت صرافی نیست! صرفا اطلاعات رو از منابع مختلف نشون میده.

   1. سلام‌خسته نباشین.بعضی از ارزها رو که کلیک میکنم.بغل رنکینک یا همون رتبه یه مثلث نارنجی کوچیک با علامت تعجب وسطش مثل یه علامت هشداره.میشه لطف کنین بگین اون مثلث چیه و برای چه کاریه؟تشکر

 38. سلام وقتتون بخیر . من قبلا با مرورگر کریپتو تب کار می کردم و خب بیت کویینم به مقداری که میرسید من از طریق آدرس کیف بلاکچین و مقدار بیت کویین خیلی سریع و راحت انتقال میدادم . اما یه مدت قبل که خواستم دوباره انتقال بدم دیدم خود کریپتو آدرس لینک خودشو( ینی لینک من و نه آدرس کیفپول) میده و مقدر بیت کویین کلیک میکنی و همین. حالا من این کار انجام دادم و الان نمیدونم بیت کویینم کجا رفته. میشه لطفا کمک کنید

  1. سلام تو کوین مارکت کپ چطوری بفهمم یه ارز، تومن است یا کوین، و اینکه بر چه بستری است؟

 39. باسلام خدمت سرکار خانم کاظمیان مقدم و عرض ادب واحترام .
  من به نوبت خودم از شما و همکارانتان بی نهایت سپاسگزارم بابت تمام آموزش ها و اطلاعاتی که در اختیارمان میگذارید .
  برای من با ارزش با محتوا و مفید بوده است
  با آرزوی موفقیت روزافزون در تمام مراحل حیات.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب