ثروتمندترین افراد جهان؛ 10 میلیاردر برتر دنیا در 2023!

رامتین بی‌نیاز
رامتین بی‌نیاز
بررسی و راستی‌آزمایی شده توسط:
بررسی و راستی‌آزمایی شده توسط:

مهرداد اسدی (MBA و Financial Management Master's Degree)

ثروتمندترین افراد جهان

افراد ثروتمند در جهان برای رشد و توسعه کسب‌و‌کارشان و همچنین افزایش درآمد خود دست به اقدامات مختلفی می‌زنند و همین امر سبب می‌شود در لیست ثروتمندترین افراد به جایگاه‌های بهتر صعود یا به جایگاه‌های پایین‌تر نزول کنند.

در سی و هفتمین رتبه‌بندی سالانه ثروتمندترین‌ افراد جهان از مجله فوربس (Forbes)، تعداد میلیاردرهای جهان در سال 2023 از 2,668 به 2640 نفر می‌رسد که 28 نفر کمتر از سال 2022 است.

علاوه بر کاهش تعداد افراد ثروتمند، در سال 2023 شاهد کاهش میزان دارایی آن‌ها نیز هستیم. سال 2023 برای بسیاری از 2640 میلیاردر جهان، به‌خصوص آن‌هایی که در صدر لیست قرار دارند، سالی نزولی بود.

بر اساس فهرست میلیاردرهای فوربس، 25 نفر از ثروتمندترین افراد جهان، در مجموع 2.1 تریلیون دلار دارایی دارند،

این رقم در سال 2022، 2.3 تریلیون دلار بود در نتیجه ارزش دارایی آن‌ها از سال پیش تا کنون 200 میلیارد دلار کاهش‌یافته است.

ثروتمندترین افراد جهان در 2023

بر اساس گزارش‌ها حدود دو سوم از 25 نفر برتر نسبت به سال گذشته فقیرتر شده‌اند.

از نظر ملیت، آمریکایی‌ها همچنان در صدر میلیاردها قرار دارند و 17 رتبه از 25 رتبه نخست افراد ثروتمند را تصاحب کرده‌اند. پس از آمریکا، فرانسه و هند بیشترین افراد ثروتمند را دارد.

از نظر حرفه و صنعت، ثروتمندترین افراد جهان عمدتاً از فناوری و صنعت مد درآمد کسب کرده‌اند.

در ادامه این مقاله از بورسینس با 10 نفر از ثروتمندترین افراد جهان در سال 2023 آشنا می‌شوید.

نکات کلیدی

 • برنارد آرنو با ثروتی بالغ بر 211 میلیارد دلار ثروتمندترین مرد جهان در سال 2023 است.
 • ثروتمندترین زن جهان فرانسوا بتنکورت مایرز است که 80.5 میلیارد دلار ثروت دارد.
 • 25 نفر از ثروتمندترین افراد جهان در سال 2023 در مجموع ثروتی در حدود 2.1 تریلیون دلار در اختیار دارند.

ثروتمندترین افراد جهان در سال 2033

اگر به لیست ثروتمندترین افراد جهان در سال‌های پیش نگاهی بیندازید، احتمالاً با همین اسامی مواجه خواهید شد، اما همان‌طور که گفتیم رتبه این افراد باتوجه‌به اقداماتشان می‌تواند هر سال یا حتی ماهانه تغییر کند.

طبق گفته منبع معتبر Forbes، افراد زیر به ترتیب ثروتمندترین افراد جهان در سال 2023 محسوب می‌شوند:

 1. برنارد آرنو و خانواده
 2. ایلان ماسک
 3. جف بزوس
 4. لری الیسون
 5. وارن بافت
 6. بیل گیتس
 7. مایکل بلومبرگ
 8. کارلوس اسلیم هلو و خانواده
 9. موکش آمبانی
 10. استیو بالمر
رتبه
نام
دارایی خالص
سن
کشور
منبع درآمد
حوزه فعالیت
1
برنارد آرنو
211 میلیارد دلار
74
فرانسه
LVMH
مد
2
ایلان ماسک
180 میلیارد دلار
51
آمریکا
تسلا،اسپیس ایکس
خودرو
3
جف بزوس
114 میلیارد دلار
59
آمریکا
آمازون
فناوری
4
لری الیسون
107 میلیارد دلار
78
آمریکا
اوراکل
فناوری
5
وارن بافت
106 میلیارد دلار
92
آمریکا
برکشایر هاتاوی
امور مالی و سرمایه گذاری
6
بیل گیتس
104 میلیارد دلار
67
آمریکا
مایکروسافت
فناوری
7
مایکل بلومبرگ
94.5 میلیارد دلار
81
آمریکا
بلومبرگ ال پی
رسانه و سرگرمی
8
کارلوس اسلیم هلو
93 میلیارد دلار
83
مکزیک
مخابرات
مخابرات
9
موکش آمبانی
83.4 میلیارد دلار
65
هند
متنوع
متنوع
10
استیو بالمر
80.7 میلیارد دلار
67
آمریکا
مایکروسافت
فناوری
11
فرانسوا بتنکورت مایرز
80.5 میلیارد دلار
69
فرانسه
L’Oreal
لوازم آرایشی
لیست ثروتمندترین افراد جهان در سال 2023

در ادامه به معرفی کامل و جامع هر یک از این افراد موفق و ثروتمند می‌پردازیم:

1. برنارد آرنو و خانواده (Bernard Arnault & family)

برنارد آرنو با 74 سن امسال و دارایی خالص 211 میلیارد دلار به‌عنوان ثروتمندترین مرد جهان در سال 2023 شناخته می‌شود.

آرنو برند Christian Dior را در سال 1985 خرید و این‌گونه کارش را شروع کرد و اکنون او رئیس و مدیرعامل امپراتوری LVMH  است.

شرکت LVMH هلدینگی با 70 برند مختلف مد و لوازم آرایشی است. از جمله این برندها می‌توان به لویی‌ویتون (Louis Vuitton) و سفورا (Sephora) اشاره کرد.

در ژانویه 2021، شرکت LVMH جواهرسازی آمریکایی یعنی Tiffany & Co را به مبلغ 15.8 میلیارد دلار خریداری کرد. به نظر می‌رسد که این بزرگ‌ترین خرید یک برند لوکس در کل تاریخ باشد.

 LVMH در سال 2019 مبلغ 3.2 میلیارد دلار برای گروه خدمات لوکس هتل‌داری Belmond هزینه‌کرد. این گروه مالک یا مدیر 46 هتل، قطار و کشتی‌های تفریحی است.

این سرمایه‌دار فرانسوی، امسال یعنی در سال 2023 برای اولین‌بار در رتبه اول فهرست میلیاردرهای جهان قرار گرفته است.

درآمد، سود و سهام LVMH همگی در بالاترین حد خود قرار دارند و به افزایش 53 میلیارد دلاری ثروت آرنو در 12 ماه گذشته منجر شده‌اند که این میزان سود، بیشترین سود در بین میلیاردرها محسوب می‌شود.

چهار نفر از پنج فرزند برنارد آرنو در قسمت‌های مختلف امپراتوری LVMH  کار می‌کنند و آرنو در حال برنامه‌ریزی برای تعیین جانشین برای کسب‌و‌کار عظیم خود است.

در ژوئیه، او پیشنهاد سازماندهی مجدد شرکت هلدینگ خود، آگاچی را داد که بخش عمده‌ای از سهام LVMH را در اختیار دارد تا به‌موجب آن به هر 5 فرزندش سهام مساوی بدهد.

برنارد آرنو

2. ایلان ماسک (Elon Musk)

ایلان ماسک 51 ساله با 180 میلیارد دلار ثروت، نفر دوم لیست است. ایلان ماسک در آفریقای جنوبی بزرگ شده و سپس در سن 17 سالگی به کانادا مهاجرت کرده است.

او به‌عنوان دانشجوی انتقالی وارد دانشگاه پنسیلوانیا شده است و اکنون تابعیت آمریکا را دارد. او به دنبال ایجاد انقلابی در صنعت حمل‌ونقل، هم در زمین و هم در فضاست!

ماسک این هدف را روی زمین با شرکت تولید خودروی برقی خود یعنی تسلا (Tesla) و در فضا با شرکت تولید راکت فضایی اسپیس ایکس (SpaceX) دنبال می‌کند.

پس از این که ماسک سهم 9.1 درصدی خود از توییتر (Twitter) را فاش و این شرکت را تهدید به تصاحب خصمانه (تصاحب شرکت هدف توسط خریدار بدون توافق و مذاکرات قبلی و رضایت فروشنده) کرد، در نهایت هیئت‌مدیره توییتر در 25 آوریل 2022 توافق کردند که این شرکت را به مبلغ 44 میلیارد دلار به ماسک بفروشند.

سهام تسلا پس از خرید توییتر حدود 50 درصد کاهش‌یافته است؛ زیرا ایلان ماسک 23 میلیارد دلار سهام تسلا را برای تأمین مالی خرید توییتر، فروخت که البته این کار او سبب شد از رتبه اول به رتبه دوم در لیست افراد ثروتمند سقوط کند.

در همین حال، اسپیس ایکس همچنان در اوج به رشد خود ادامه می‌دهد به‌طوری‌که ارزش این شرکت در یک پیشنهاد مناقصه که در اوایل سال 2023 بسته شد، نزدیک به 140 میلیارد دلار برآورد شد.

به هر صورت، ماسک در سال 2023، 39 میلیارد دلار کمتر از سال پیش دارایی دارد.

ایلان ماسک

3. جف بزوس (Jeff Bezos)

جایگاه سوم ثروتمندترین فرد جهان در سال 2023 به جف بزوس، رئیس و مؤسس شرکت آمازون (Amazon)  با 59 سال سن و دارایی خالص 114 میلیارد دلار تعلق دارد.

جف بزوس غول تجارت الکترونیک، یعنی آمازون را از گاراژ خود در سیاتل در سال 1994 شروع کرد. او در ژوئیه 2021 از جایگاه مدیرعاملی (CEO) خود استعفا داد و رئیس اجرایی (executive chairman) شد.

بزوس در سال 2021 به میزان 8.8 میلیارد دلار از سهام خود در آمازون را فروخت و قسمتی از آن را هم بخشید. او در حال حاضر کمی کمتر از 10% از سهم شرکت را در اختیار دارد.

در پی کاهش 38 درصدی سهام آمازون، جف بزوس امسال 57 میلیارد دلار فقیرتر از سال پیش است که این بزرگ‌ترین ضرر در میان میلیاردرها محسوب می‌شود.

بزوس در سال 2019 پس از 25 سال زندگی مشترک از همسرش مکنزی جدا شد و یک‌چهارم 16% سهمش از آمازون در آن زمان را به او منتقل کرد.

بزوس مالک روزنامه واشنگتن‌پست (The Washington Post) و شرکت بلو اوریجین (Blue Origin) است. بلو اوریجین شرکتی در صنعت هوافضاست که راکت‌های فضایی را توسعه می‌دهد.

اگرچه او نسبت به سال قبل در رتبه‌ی پایین‌تری قرار دارد؛ اما از طریق حمایت از گروه‌هایی مانند پیش‌دبستانی‌های رایگان آکادمی بزوس و کمک‌هایی بلاعوض، فعالیت‌های بشردوستانه خود را افزایش داده است

جف بزوس

4. لری الیسون (Larry Ellison)

لری الیسون 78 ساله با 107 میلیارد دلار ثروت در رتبه چهارم قرار می‌گیرد.

او رئیس، مدیر ارشد فناوری و از بنیان‌گذاران شرکت غول نرم‌افزار یعنی اوراکل (Oracle) است.

لری الیسون پس از 37 سال کار به‌عنوان مدیرعامل، سرانجام در سال 2014 از این جایگاه خارج شد. اوراکل با تملیک دائم شرکت‌های نرم‌افزاری رشد کرده است که بزرگ‌ترین آن‌ها پرداخت 9.3 میلیارد دلار بابت NetSuite در سال 2016 بود.

او در سال 2012 تقریباً کل جزیره لانائی را که از جزایر هاوایی است به مبلغ 300 میلیون دلار خریداری کرد و در 2020 به طور دائم به آنجا نقل‌مکان کرد.

الیسون در سال 2018، سه میلیون سهم تسلا را خرید و سپس در دسامبر همان سال وارد هیئت‌مدیره این شرکت شد، البته پس از 4 سال در ماه اوت از سمت هیئت‌مدیره تسلا کنار رفت.

لری الیسون که در سال گذشته در جایگاه هشتم لیست ثروتمندان جهان قرار داشت، امسال در بحبوحه یک سال سخت برای فناوری و با افزایش 10 درصدی سهام اوراکل، چهار پله صعود کرد و جایگاه چهارم قرار گرفت.

الیسون تابستان گذشته یکی از گران‌ترین خانه‌های فلوریدا را به قیمت 173 میلیون دلار خرید و آن را به مجموعه املاک و مستغلات پرزرق‌وبرق خود اضافه کرد.

لری الیسون

5. وارن بافت (Warren Buffett)

نفر پنجم این لیست وارن بافت است که با 92 سال سن 106 میلیارد دلار ثروت دارد.

بافت به‌عنوان پیشگوی اوماها (Oracle of Omaha) معروف است و از موفق‌ترین سرمایه‌گذاران تاریخ به شمار می‌رود.

بافت شرکت برکشایر هاتاوی (Berkshire Hathaway) را اداره می‌کند که مالک بیش از 60 شرکت، از جمله شرکت بیمه Geico، باتری‌سازی Duracell و رستوران زنجیره‌ای Dairy Queen است.

او فرزند یکی از نمایندگان کنگره آمریکاست. بافت برای اولین‌بار در سن 11 سالگی سهام خرید و در 13 سالگی مالیات خود را پرداخت کرد. بافت وعده داده است که بیش از 99% ثروت خود را می‌بخشد.

او تابه‌حال بیش از 45 میلیارد دلار از ثروت خود را بخشیده که بیشتر آن را به بنیاد گیتس و بنیادهای خیریه فرزندان خودش اهدا کرده است.

وارن بافت

6. بیل گیتس (Bill Gates)

بیل گیتس 67 ساله با 104 میلیارد دلار ثروت، جایگاه ششم این لیست را تسخیر کرده است.

گیتس با شرکت نرم‌افزاری مایکروسافت (Microsoft)  شروع به کار کرد و توانست با آن به ثروت برسد. در ادامه او در حوزه‌های متنوعی از جمله انرژی کربن صفر (zero-carbon energy) سرمایه‌گذاری کرد.

گیتس به همراه پل الن (Paul Allen) در سال 1975 مایکروسافت را بنیان‌گذاری کردند.

در ماه می 2021، گیتس و همسرش ملیندا پس از 27 سال از هم جدا شدند. گیتس حداقل 5.7 میلیارد دلار از سهام شرکت‌های عمومی را به ملیندا منتقل کرد.

در مارس سال 2020، گیتس از هیئت‌مدیره مایکروسافت استعفا داد و حدود 1% از سهام این شرکت را در اختیار داشت.

او در چندین شرکت از جمله راه‌آهن ملی کانادا (Canadian National Railway) و AutoNation سرمایه‌گذاری کرده و از بزرگ‌ترین مالکان زمین‌های کشاورزی در آمریکاست.

اگرچه بیل گیتس دیگر هیئت‌مدیره مایکروسافت نیست، اما هنوز 10 درصد از زمان خود را صرف ‌کار با تیم‌هایی در شرکت نرم‌افزاری می‌کند، از جمله تیم‌‌هایی در OpenAI که مایکروسافت از آن‌‌ها حمایت می‌کند.

گیتس در ماه فوریه با اشاره به ابزارهای هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT به فوربس گفت: این تکنولوژی به‌اندازه رایانه شخصی و اینترنت اهمیت دارد.

تا به امروز، گیتس حدود 35.8 میلیارد دلار از سهام مایکروسافت را به بنیاد خیریه گیتس اهدا کرده است که ریاست مشترک آن را همراه با همسر سابقش برعهده دارند.

بیل گیتس

7. مایکل بلومبرگ (Michael Bloomberg)

مایکل بلومبرگ سیاستمدار، تاجر و نویسنده آمریکایی با 81 سال سن و 94.5 میلیارد دلار دارایی خالص در رتبه هفتم از لیست ثروتمندترین افراد جهان در سال 2023 قرار می‌گیرد.

بلومبرگ یکی از مؤسسان، مدیرعامل ارشد اجرایی و مالک بلومبرگ ال پی (Bloomberg LP) از شرکت‌های داده‌های مالی جهانی و رسانه‌ای است.

این شرکت به دلیل سیستم کامپیوتری بلومبرگ ترمینال که به طور گسترده توسط سرمایه‌گذاران در جهان استفاده می‌شود، مشهور است.

بلومبرگ فعالیت خود را در حوزه معامله اوراق بهادار در شرکت سالومون برادرز شروع کرد و سپس از سال 1981 شرکت خود را تشکیل داد.

او همچنین از سال 1996 تا 2002 رئیس هیئت‌امنای دانشگاه محل تحصیل خود یعنی دانشگاه جانز هاپکینز بود.

علاوه بر این‌ها، بلومبرگ از سال 2002 به مدت 3 دوره شهردار نیویورک بود.

علی‌رغم کمک‌ 1.7 میلیارد دلاری او به خیریه در سال گذشته، ثروت بلومبرگ افزایش‌یافته است، زیرا درآمد او در پایانه مالی و تجارت رسانه‌ای در سال  2022 حدود 13.3 میلیارد دلار تخمین زده شده است.

مایکل بلومبرگ هفتمین نفر در لیست ثروتمندترین افراد جهان
مایکل بلومبرگ هفتمین نفر در لیست ثروتمندترین افراد جهان

8. کارلوس اسلیم هلو و خانواده (Carlos Slim Helu &Family)

کارلوس اسلیم هلو که 83 سال سن دارد توانسته است با داشتن 93 میلیارد دلار در جایگاه هشتم قرار بگیرد.

اسلیم هلو یکی از برترین کارآفرینان و تاجران است که به نیکوکاری شهرت دارد و تاکنون فعالیت‌های بشردوستانه زیادی انجام داده است.

پدر کارلوس اسلیم تاجر موفقی بود و ازاین‌جهت کارلوس اسلیم هلو از کودکی با تجارت آشنا بود.

اسلیم در ابتدا به تجارت با موسسه‌ای که از پدرش به ‌جا مانده بود، پرداخت و سپس علاوه بر تجارت، در حوزه ساخت‌و‌ساز معادن و املاک نیز فعالیت خود را آغاز نمود.

اسلیم هلو تلمکس (شبکه بزرگ ارتباطات تلفنی) را به نام خود خریداری کرد و در زمینه خدمات تلفن همراه نیز فعال بود.

سهام شرکت تلفن همراه این سرمایه‌دار مخابراتی در سال گذشته 14 درصد افزایش یافت که به ثروت اسلیم نزدیک به 12 میلیارد دلار افزود و سبب شد او به هشتمین فرد ثروتمند جهان تبدیل شود.

کارلوس اسلیم هلو هشتمین نفر در لیست ثروتمندترین افراد جهان
کارلوس اسلیم هلو هشتمین نفر در لیست ثروتمندترین افراد جهان

9. موکش آمبانی (Mukesh Ambani)

موکش آمبانی 65 ساله نفر نهم در این فهرست است که 83.4 میلیارد دلار ثروت دارد و به‌عنوان ثروتمندترین فرد در آسیا شناخته می‌شود.

او ریاست و اداره شرکت ریلاینس‌ اینداستریز (Reliance Industries) را برعهده دارد. این شرکت در حوزه‌های پتروشیمی، نفت و گاز، مخابرات و خرده‌فروشی فعال است.

پدر موکش، دیروبهائی آمبانی، کسی بود که شرکت ریلاینس را تأسیس کرد. او تاجر صنعت نساجی بود و در سال 1966 این شرکت را به‌عنوان یک تولیدکننده کوچک پارچه تأسیس نمود.

پس از مرگ پدرش در سال 2002، امپراتوری خانوادگی آن‌ها، بین موکش آمبانی و برادر کوچک‌ترش آنیل تقسیم شد.

ریلاینس با راه‌اندازی سیستم گوشی‌های 4G و سرویس پهن‌باند Jio در سال 2016، یک جنگ قیمتی را در صنعت ارتباطات از راه دور (telecom) به راه انداخت. در حال حاضر گوگل و فیس‌بوک از سرمایه‌گذاران Jio هستند.

آمبانی در حال تغییر مسیر ریلاینس به سمت انرژی پاک و سبز است. این شرکت در 10 تا 15 سال آینده، مبلغ 80 میلیارد دلار را در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری می‌کند و در کنار پالایشگاه‌های خود، مجموعه جدیدی می‌سازد.

موکش آمبانی

10. استیو بالمر (Steve Ballmer)

آخرین فرد در لیست ثروتمندترین افراد جهان در سال 2023 استیو بالمر 67 ساله است که ثروتی بالغ بر 80.7 میلیارد دلار دارد.

او مدیرعامل سابق مایکروسافت است که از سال 2000 تا 2014 هدایت این شرکت را برعهده داشت.

بالمر پس از این که تحصیل در رشته MBA دانشگاه استنفورد را رها کرد، به‌عنوان سی‌امین کارمند مایکروسافت به این مجموعه ملحق شد.

بالمر پس از حباب دات‌کام و در هنگام تلاش‌هایی که شرکت مایکروسافت برای پشت سر گذاشتن گوگل از نظر قابلیت‌ها و ظرفیت‌های جستجو و اپل در گوشی‌های موبایل می‌کرد، سرپرستی آن را برعهده داشت.

بالمر در همان سال که از مایکروسافت بازنشسته شد، باشگاه بسکتبال NBA لس‌آنجلس‌کلیپرز (Los Angeles Clippers) را به مبلغ 2 میلیارد دلار خریداری کرد.

او از سال 2014 فعالیت‌های نوع‌دوستانه خود را افزایش داد و مبلغ 2 میلیارد دلار را به صندوقی بخشید که روی حذف فقر در آمریکا تمرکز دارد. در سال 2018 او 59 میلیون دلار در شرکت Social Solutions سرمایه‌گذاری کرد. این شرکت برای آژانس‌های غیرانتفاعی و دولتی نرم‌افزار می‌سازد.

استیو بالمر

ثروتمندترین زن جهان 2023

بر اساس آخرین رتبه‌بندی فوربس از ثروتمندترین افراد جهان در سال 2023، 337 زن میلیاردر در سراسر جهان وجود دارد که این رقم از سال 2022، 10 نفر بیشتر شده است و اکنون 13 درصد از جمعیت میلیاردرهای جهان را زنان تشکیل می‌دهند.

فرانسوا بتنکورت مایرز و خانواده (Francoise Bettencourt Meyers & family)

بر اساس گزارش فوربس، لقب ثروتمندترین زن جهان برای سومین سال متوالی متعلق به فرانسوا بتنکورت مایرز 69 ساله است که ارزش دارایی خالص او 80.5 میلیارد دلار است.

مایرز در سال 2017 زمانی که مادرش لیلیان بتنکورت، ثروتمندترین زن جهان در آن زمان، در سن 94 سالگی درگذشت، وارث غول لوازم آرایشی یعنی لورآل (L’Oreal) شد که از سال 2022 تا کنون 12 درصد افزایش سهام را تجربه کرده و حدود 5 میلیارد دلار سود برای فرانسوا بتنکورت به همراه داشته است.

بتنکورت مایرز و خانواده‌اش حدود 33 درصد از سهام لورآل را در اختیار دارند.

مایرز از سال 1997 رئیس و هیئت‌مدیره شرکت هلدینگ اورآل است. او همچنین به‌عنوان رئیس بنیاد بشردوستانه خانواده‌اش فعالیت می‌کند که پیشرفت فرانسه در علوم و هنر را تشویق می‌کند.

فرانسوا بتنکورت مایرز ثروتمندترین زن جهان
فرانسوا بتنکورت مایرز؛ ثروتمندترین زن جهان

سؤالات متداول

ثروتمندترین مرد جهان در سال 2023 کیست؟

ثروتمندترین مرد جهان در 2023 برنارد آرنو است که ارزش دارایی خالص او به 211 میلیارد دلار می‌رسد.

ثروتمندترین زن جهان در سال 2023 کیست؟

فرانسوا بتنکورت مایرز با ثروتی معادل 80.5 میلیارد دلار با عنوان ثروتمندترین زن جهان در 2023 شناخته می‌شود.

بیشترین میلیاردرهای جهان از کدام کشورها هستند؟

در بین میلیاردهای جهان، آمریکایی‌ها در صدر قرار دارند و پس از آن فرانسه و هند پیشتاز هستند.

بیشترین شغلی که برترین میلیاردرهای جهان به سبب آن ثروتمند شده‌اند مربوط به چه حوزه‌هایی است؟

فناوری و صنعت مد بیشترین شغل‌هایی هستند که میلیاردرهای جهان به آن مشغول هستند.

سخن پایانی

ثروتمندترین افراد جهان در سال 2023 در این مقاله معرفی شدند و درباره هر یک از آن‌ها توضیح مختصری داده شد.

این فهرست توسط مجله مشهور فوربس منتشر شده و هر سال با اعمال تغییرات مربوط به یک سال اخیر، مجدداً انتشار می‌یابد که ممکن است باتوجه‌به فاکتورهای متعدد و نحوه عملکرد هر یک از این افراد ثروتمند، جایگاه آن‌ها در لیست سال بعد متفاوت باشد.

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

رامتین بی‌نیاز

رامتین بی‌نیاز

یک دانشجوی کنجکاو اقتصاد و علاقه‌مند به بازارهای مالی.
4 نظر
 1. سید علی خلیلی
  جوان ترین ثروتمند دنیا با 3000میلیارد دلار سرمایه.
  او تا 29 سالگی 2022 فردی عادی با درآمد عادی در حوزه صنعت کشور خودش بود.
  از اینکه او چطور در طی یک سال 2023از صفر به 3000 دلار سرمایه رسید هیچ گونه اطلاعی در دست نیست،(من حیث لا یحتسب)
  عمده فعالیت وی در زمینه ساخت مدارس پیشرفته برای قشر ضعیف و صنعت گردش گری می باشد
  او ساکن ایران و دارای بانک شخصی خود است.شایان ذکر است که به ثروت رسیدن او با انقلاب بزرگ و جدید کشورش همراه شد و یکی از ابر قدرتمند ترین و با نفوذ ترین فرد در حوزه سیاست های مالی کشورش و دنیا است.او در حال حاضر دارای یک همسر و دو فرزند است و به گفته خودش یک همسر و شش فرزند دیگر در برنامه دارد.
  در سال 2024از او به عنوان خیر ترین فرد در کل دوران تاریخ نام برده اند
  آقای بی نیاز سلام تو آپدیت جدید این متن رو میگذارید

 2. پول در اوردن ربطی به این حرفا نداره حتی خداوند هم نگفته که پولدار شدن عیب داره ونوعی گناهه .اوکی . لطفا نظر بی ربط نده . چرا فقط کشورهای دنیا پوادارن از 10 نفر چنتاشون مربوطه به ایرانه ؟؟؟؟ پس بهتره یاد بگیرم که چطوری پول در بیارم تا بتونیم به کشورمونم خدمت کنیم .

 3. زمین را گر شوی مالک … طمع بر آسمان داری ….ب وقت مردن ای انسان …نه این داری نه آن داری …باشد که خداوند هدایتمان کند که ثروت واقعی و اصلی را صاحب شویم …و آن هم چیزی نیست جز داشتن تن سالم و دل خوش و ایمانی راسخ در کنار خانواده ای کامل …پدر مادر خاهر برادر و یا ب وقت خود همسر و فرزند …یا علی …

  1. اگر اینم نگیم چی بگیم
   وقتی همه ما ایرانیا اکثر فقیریم خودمان را به دین و دیانت می پیوندیم و بی ارزشی دنیا و خودمان را راحت می کنیم این یعنی تن پروری و بی خیالی و روز بروز بدبخت تر شدن. همه دنیا دارند پیشرفت می کنند مااندر پی یک تسبیح و سجاده و دلق…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی