رابرت کیوساکی و توصیه‌های پدر پولدارش

زندگی نامه و کتاب های رابرت کیوساکی در مورد پول و ثروت

رابرت کیوساکی می‌گوید علت اصلی که باعث می‌شود بیشتر مردم در تنگناهای مالی به سر ببرند این است که سال‌های بسیاری از عمر خود را در مدارس می‌گذرانند اما در خصوص پول چیزی یاد نمی‌گیرند.

نتیجه این است که مردم فقط یاد می‌گیرند برای پول کار کنند اما هیچ گاه یاد نمی‌گیرند چه کنند تا پول برایشان کار کند.

یادگیری دانش مالی در این فرایند اهمیت زیادی دارد. مطلب مرتبط: فرق پول و ارز چیست؟

زندگینامه رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی در هاوایی به دنیا آمد و در همان‌جا بزرگ شد. او چهارمین نسل از یک خانوادهٔ دورگه ژاپنی–آمریکایی است. خانواده‌اش ترکیبی از مدرسان ممتاز و برجسته مملکت بودند. پدرش رئیس آموزش و پرورش ایالت هاوایی بود.

رابرت پس از پایان دوره دبیرستان، در نیویورک به ادامه تحصیل پرداخت و پس از به پایان رساندن دانشگاه، به نیروی تفنگداران دریایی آمریکا پیوست و به عنوان افسر و خلبان هلیکوپترهای سنگین نظامی به ویتنام رفت.

در بازگشت از ویتنام، زندگی مالی و تجاری رابرت آغاز شد. در سال ۱۹۷۷، او شرکتی را بنیان نهاد که نخستین کیف پول‌های مردانه را که ترکیبی از نایلون و ولکرو بود به بازار عرضه کرد. این محصول، بعدها به یک فراوردهٔ مولتی‌میلیون‌دلاری جهانی تبدیل شد. او محصولاتش در مجلاتی چون رانرز ورلد، جنتلمن کوارترلی، سکسس مگزین و نیوزویک و حتی پلی‌بوی مشهور شد.

فعالیت‌های آموزشی رابرت کیوساکی

پس از دست کشیدن از کار تجارت، مؤسسه‌ای به نام مؤسسهٔ بین‌المللی آموزش با گروهی از همکاران خود تأسیس کرد که به آموزش تجارت و سرمایه‌گذاری در هفت کشور جهان مشغول بوده و ده‌ها هزار نفر دانشجو دارد.

با بازنشسته شدن در سن ۴۷ سالگی، رابرت به آنچه بیش از همه مورد علاقه‌اش بود –یعنی سرمایه‌گذاری– روی آورد. به دلیل نگرانی فراوانی که از خلاء در حال رشد میان داراها و ندارها داشت، به خلق بازی «پول در گردش» پرداخت، که به آموزش پول اختصاص دارد. آموزش شناخت پول و کار با آن، بیش از اینکه تنها توسط قشر پولدار جامعه درک شود و مورد بهره‌برداری قرار گیرد، مورد استقبال سایر اقشار نیز قرار گرفت.

رابرت کیوساکی می‌گوید: «علت عمده‌ای که باعث می‌شود، غالب مردم در تنگناهای مالی به‌سربرند این است که آنان سال‌های سال را از عمر خود در مدارس به سر می‌برند؛ اما درخصوص پول هیچ چیز یاد نمی‌گیرند. نتیجه این است که فقط یاد می‌گیرند برای پول کار کنند؛ اما هیچ‌گاه یاد نمی‌گیرند که چه کنند تا پول برایشان کار کند.»

گو این که حرفه رابرت بر مستغلات و رشد دادن شرکت‌های کم‌سرمایه استوار بود؛ اما در مؤسسه آموزشی او، مهم‌ترین چیزی که تعلیم داده می‌شود، عشق و استقامت است. او این آموزش را با کمک گرفتن افرادی چون اگ مندینو، زیگ زیگلار و آنتونی رابینز انجام می‌دهد. پیام اصلی رابرت کیوساکی این است که: «مسئولیت امور مالی‌ات را خود بر عهده بگیر یا این که تا آخر عمر پذیرای دستورالعمل‌ها و فرمایش‌های دیگران باش. دست خودت است که ارباب پول باشی یا برده اش شوی.»

رابرت کلاس‌هایی دارد که از ۱ ساعت تا ۳ روز طول می‌کشند و در آن‌ها به مردم دربارهٔ رموز ثروتمندشدن آموزش می‌دهد. سوژهٔ کلاس‌های او شامل: «سرمایه‌گذاری با بالاترین بهره و کمترین ریسک»، «چگونه به فرزندانمان آموزش دهیم پولدار شوند» و «تأسیس شرکت‌ها و واگذاری آن‌ها» می‌شود. پیام اصلی رابرت در کلاس‌هایش این است که: «نبوغ مالی را که در وجودتان خوابیده است، بیدار کنید. این نبوغ و استعداد آماده سربرآوردن است.»
 
این همان تعریفی است که سخنران و نویسنده شهیر جهانی، آنتونی رابینز در مورد کار رابرت ابراز می‌دارد. او می‌گوید: “کار رابرت کیوساکی در امر آموزش، کاری نیرومند، عمیق، شگرف و دگرگون ساز است. من در برابر تلاش‌هایش سر تعظیم فرود می‌آورم و به تمام مردم، شرکت در این کلاس‌ها را توصیه می‌کنم. “

 • مردم کم درآمد و اقشار میانی، برای پول کار می کنند اما پولدارها، پول است که کار می کند.
 • اکثر مردم به دلیل ترس و حرص در چرخه زندگی گرفتار می شوند. چرخه ای که شامل بیدار شدن، سر کار رفتن، بیدار شدن، پرداخت مخارج و … است.
 • علت اصلی فقر و نابسامانی مالی، ترس وجهل است، نه اقتصاد یا دولت و یا ثروتمندان.
 • اکثر مردم، تمام عمرشان را به دلیل احساس ترس به دنبال شغل ثابت، کسب حقوق، افزایش درآمد و امنیت کاری می گردند.
 • پولدارها دارایی می اندوزند، حال آن که بی پول ها و اقشار متوسط، بدهی می اندوزند و به اشتباه تصور می کنند که دارایی است.
 • شانس، به ذهن خلاق روی می آورد.
 • مشکل اصلی، ترس نیست، بلکه چگونگی مقابله با ترس است، مخصوصا ترس از دست ددن پول.
 • بازنده ها از شکست نا امید می شوند و برنده ها الهام می گیرند.

 

6 توصیه هوشمندانه پدرخوانده من برای پولدار شدنرابرت کیوساکی

اگر شما به فرزند خود می گویید که به دانشگاه برود، نمرات خوبی کسب کند و سپس در شرکتی بزرگ شروع به کار کند تا زمانی که بازنشسته شود، مشغول آموختن این مطلب به فرزندتان هستید که وابسته به چک‌های حقوقی اول ماه شود.

راه موفقیت برای فرزندان ما بسیار متفاوت از راهی است که والدین ما باید می‌پیمودند.

فرزندان ما، نمی توانند روی استخدام بودن در طول زندگی و چک های دوران بازنشستگی حساب کنند. اما راه حل چیست؟ رابرت کیوساکی، نویسنده یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های جهان (پدر پولدار، پدر فقیر)، معتقد است ما نباید فرزندان مان را طوری تربیت کنیم که مانند یک کارمند بیندیشند و در عوض باید به آنها بیاموزیم که مانند فردی که صاحب کسب و کار است یا یک سرمایه گذار بیندیشند.

توانایی آنها برای درک اهمیت خلق درآمد از سرمایه گذاری، املاک و همینطور سرمایه گذاری برای دوران بازنشستگی، می تواند آینده مالی موفق آنها را رقم بزند. برخورداری از توانایی هایی که یک سرمایه گذار ثروتمند همواره از آنها برخوردار بوده اکنون برای سلامت مالی بلندمدت فرزندان مان، ضروری است.

اما برای تحقق این امر، فرزندان مان را چگونه باید تربیت کنیم و چه نکاتی را باید به آنها بیاموزیم. توصیه های رابرت کیوساکی در این مورد می تواند کارگشا باشد.

بسیاری از والدین تصور می‌کنند که کلید موفقیت فرزندان‌شان کسب نمرات عالی در مدرسه و سپس دانشگاه است تا از این طریق بتوانند در یک شرکت بزرگ، شغل خوبی به دست آورند و از طریق این شغل خوب، یک زندگی رویایی را تدارک ببینند: خانه‌ای بزرگ با وسایلی زیبا و دو ماشین پارک شده در گاراژ.

اما امروز قوانین تغییر کرده اند. با این وجود بسیاری از ما همچنان به فرزندان مان توصیه می کنیم که به مدرسه برود و نمرات خوبی کسب کند تا شغل خوبی به دست آورد. این توصیه در دوران صنعتی، قابل قبول بود اما برای عصر اطلاعات، کاربرد چندانی ندارد.

جوانان از دانشگاه فارغ التحصیل می‌شوند و شغل مناسبی به دست می‌آورند و سپس شروع به پول درآوردن می‌کنند، کارت‌های اعتباری هم از راه می‌رسند و از اینجاست که خرج کردن شروع می‌شود. آنها با جوانان دیگر آشنا می‌شوند، به یکدیگر علاقه مند می‌شوند و ازدواج می کنند. زندگی محشر می‌شود چون حالا دیگر 2 منبع درآمد دارند.

به عنوان یک زوج خوشبخت، تصمیم می گیرند که یک خانه و دو ماشین بخرند. بچه دار می شوند. درآمدشان بیشتر شده و با وامی که دریافت کرده اند، خانه بزرگ تری می خرند. سپس پی می برند که باید شروع به پس انداز برای آینده فرزندان خود کنند، پس بیشتر تلاش می کنند و درآمد بیشتری کسب می‌کنند.

این زوج خوشبخت اکنون دیگر باید تمام روزهای کاری خود را صرفا تلاش کنند و تلاش کنند. آنها برای صاحبان شرکتی که در آن استخدام هستند، کار می کنند، برای پرداخت مالیات دولت، برای بازپرداخت وام بانکی و برای پرداخت دیگر صورتحساب‌ها.

آنها چیزی از پول، نمی آموزند و سپس به فرزند خود نیز توصیه می‌کنند که «حسابی درس بخوان و نمرات خوبی بگیر تا بتوانی شغل خوبی پیدا کنی.»

این پروسه خود را تکرار می کند و باعث شکل گیری نسل دیگری از سختکوش ها می شود. تنها راه خروج از این چرخه این است که راجع به امور مالی بیاموزید. در واقع شما باید در مورد پول، حسابداری و سرمایه گذاری آگاهی بیشتری کسب کنید.

اما مگر آنها که از این چرخه خارج شده اند، به فرزندان خود چه می آموزند؟ همان طور که در کتاب «پدر پولدار، پدر فقیر» شرح داده ام، من با دو پدر بزرگ شده ام. پدر واقعی من، مردی بود با تحصیلات عالیه که در فقر جان سپرد. اما پدر دیگرم که در واقع پدر بهترین دوست من بود، حتی کلاس هشتم را نیز به اتمام نرسانده بود اما به ثروتمندترین مرد هاوایی تبدیل شده بود. هر دو مرد، تاثیر به سزایی در شکل گیری تحصیلات و نگرش من نسبت به پول شدند.

پدر فقیر من همواره می‌گفت: «من نمی توانم پول این را بپردازم.» در حالی پدر پولدارم همواره می گفت: «چگونه می توانم پول این را بپردازم؟» من تصمیم گرفتم که نصیحت ها و توصیه های پدر پولدارم در مورد پول را دنبال کنم. توصیه هایی که یک پولدار به فرزندان اش می کند اما در مدارس و دانشگاه، حرفی از آنها زده نمی شود.

توصیه‌های پدر پولدار به 6 مورد زیر تقسیم شده، توصیه‌هایی که هر پدر و مادری برای اینکه فرزندشان به فردی ثروتمند تبدیل شود، باید به او بیاموزند.

1- فرد پولدار برای پول، کار نمی کند. پدرم همواره به من می گفت که فقرا و طبقه متوسط برای پول، کار می کنند؛ اما در مورد ثروتمندان این گونه نیست، بلکه پول است که برای آنها کار می کند.

مطلب مرتبط: چرا ثروتمندان ثروتمندتر می‌شوند؟

2- امور مالی را بیاموزید. شما باید فرق میان بدهی و دارایی را بدانید. دارایی، در جیب شما پول می گذارد و بدهی، جیب شما را خالی می کند. ثروتمندان، تفاوت میان این دو را به خوبی می دانند.

3- به کسب و کار خودتان بیندیشید. برای اینکه از لحاظ مالی احساس امنیت کنید، باید کسب و کار خودتان را راه بیندازید که این کسب و کار هم از دارایی های شما حاصل می شود. در واقع ثروتمندان بیشتر به دارایی اهمیت می دهند در حالی که بی پول ها و طبقه متوسط به درآمد.

4- تاریخ مالیات ها: قوانین مالیاتی در آمریکا شرایط بسیاری را برای پس اندازکردن و معاف شدن از پرداخت همه مالیات مهیا کرده است. با این حال بسیاری از این شرایط اطلاعی ندارند و در واقع بیشتر این ثروتمندان هستند که از جزییات قوانین مالیاتی خبر دارند. در بسیاری از دیگر کشورها نیز قوانین مالیاتی به همین شکل هستند. پس برای ثروتمندشدن، شناخت قوانین مالیاتی و آگاهی از سرگذشت آنها ضروری است.

5- ثروتمندان، پول سازند. فرصت های بزرگ معمولا نه به وسیله چشمان شما که به وسیله ذهن شما دیده می شوند. بسیاری از مردم هرگز پولدار نمی شوند تنها به این خاطر که فرصت های مالی پیش روی خود را تشخیص نداده اند. ثروتمندان همان قدر که در خلق فرصت ها تبحر دارند، در شناخت آنها نیز خبره هستند.

6- برای آموختن کار کنید، نه برای پول درآوردن. برای اینکه موفق شوید، باید بیاموزید که چگونه جریان نقدینگی، سیستم و افراد را مدیریت کنید. حضور در نیروی دریایی، رهبری را به من آموخت و کار در بخش فروش شرکت زیراکس به من اصول فروش را فروخت. همه این ویژگی ها در موفقیت من تاثیرگذار بودند. دنبال شغلی باشید که توانایی شما در مدیریت جریان نقدی، سیستم ها و افراد را افزایش دهد، نه اینکه تنها برای شما حقوق آخر ماه داشته باشد.

البته آنچه شما باید برای ثروتمندشدن به فرزندتان بیاموزید تنها محدود به این 6 اصل نمی شود. برای مثال من در کتابم داستان یکی از دوستانم را ذکر کرده ام که از آرزوی پسر نوجوانش برای خرید خودرو استفاده کرد تا به او درس بزرگی در مورد امور مالی بدهد. دوست من، پسری 16 ساله داشت که به شدت برای خرید ماشین اصرار می کرد.

از آنجا که والدین همه دوستانش برای فرزندان شان، خودرو خریده بودند، پسر دوست من نیز از دوستم انتظار داشت تا خودرویی را برایش خریداری کند. دوست من تصمیم گرفت از این خواسته پسرش، به عنوان یک فرصت آموزشی بهره ببرد. او 3000 دلار به فرزندش داد اما به او گفت که اجازه ندارد از این پول به طور مستقیم برای خرید خودرو استفاده کند. سپس اشتراک روزنامه وال استریت ژورنال را به پسرش هدیه داد.

او به فرزندش گفت، هر زمان که توانست 6000 دلار از سرمایه گذاری مبلغی که به او داده کسب کند، می تواند با آن پول خودرو بخرد و 3000 دلار سرمایه اولیه را نیز برای هزینه های دانشگاه، پس انداز خواهد کرد. بعدها دوستم گفت که این بهترین 3 هزار دلاری بوده که او تاکنون خرج کرده است.

بیشتر بخوانید: چگونه برای سرمایه‌گذاری پس انداز کنیم؟

نه تنها پسر او به قدرت پول پی برد بلکه آموخت که پول را هوشمندانه خرج کند. البته راه های خلاقانه ای نیز برای بهبود نگرش پولی فرزندان کم سن و سال تر وجود دارد. سه توانایی پولی بسیار مهم وجود دارد که باید به فرزندان تان بیاموزید.

اول اینکه چگونه پول در بیاورند، دو اینکه چگونه آن را مدیریت کنند و سوم این که چگونه آن را سرمایه گذاری کنند. بهتر است از سنین پایین به فرزندتان اجازه دهید که تلاش کند تا امور مالی خود را کنترل کند. اگر فرزند شما بتواند نگرش مالی خود را از سنین پایین تر توسعه دهد، احتمال اینکه در آینده ثروتمند شود بسیار بیشتر خواهد بود.

فراموش نکنید که ما در عصر جدیدی پا نهاده ایم. در دوران صنعتی، بلیت موفقیت رفتن به مدرسه، کسب نمرات خوب و یافتن شغلی خوب و ایمن بود. شما لازم نبود نگران اوضاع مالی بودید و با پایان دوران کاری شما، دولت و شرکت امور بازنشستگی شما را سروسامان می داد. اما زمانی تغییر کرده است.

شما دیگر نمی توانید روی شرکت یا دولت حسابی باز کنید که از شما مراقبت کند. امروز ما در دوران اطلاعات هستیم و به چیزی بیشتر از امنیت شغلی احتیاج داریم. بلکه ما نیازمند امنیت مالی هستیم.

متاسفانه، نظام آموزشی نکات مالی اندکی را به دانش آموزان می آموزد و فرزندان ما نیازمند آموختن چیزی فراتر از آنچه نسل های قبل می آموختند و اکنون در مدارس آموزش داده می شود، هستند. مدیریت جریان نقدی یکی از ضروریات زندگی امروز است و هرچه بیشتر وارد عصر اطلاعات می شویم، بر اهمیت آن افزوده می شود.

ده نکته کلیدی رابرت کیوساکی برای رسیدن به استقلال مالی

۱-مسولیت پذیر باشید
هر انتخاب شما عواقب خاص خود را دارد، که برخی از آنها ممکن است موجب صدمه ای برگشت ناپذیر به ثروتتان شود. از این رو، شما باید مسئولیت کامل را برای تضمین آینده مالی خود قبول کنید. بدانید که هر تصمیم گیری و انتخاب شما در زندگی امروزتان در زندگی فردای شما نیز تاثیر گذار خواهد بود. بنابراین ضروری است که تمام تصمیم گیری های مالی، خرید و هزینه های خود را در چارچوب اهداف بلند مدت مالی خود ارزیابی کنید.

۲-مخارجتان را کنترل کنید
ما در جهان مصرف کننده محوری زندگی می کنیم که در آن بطور مداوم ملزم به صرف هزینه هستیم. عادات خرج کردنتان یکی از دلایل اصلی است که قادر نیستید اینده مالی خود را به اسانی تضمین کنید. هزینه هایتان را پیگیری کنید و قبل از پرداخت هر گونه هزینه دو مرتبه فکر کنید. انجام این کار در ابتدا سخت خواهد بود به خصوص اگر شما مستعد ابتلا به هزینه های غیر قابل کنترل هستید ولی اینجاست که شما یاد میگیرید که چگونه مخارجتان را مدیریت کنید.و از آن به بعد به راحتی اب خوردن در حال حرکت به سمت دستیابی به استقلال مالی خواهید بود .

۳-داشتن یک منبع درآمد ضروری است
ایجاد یک بودجه و زندگی در محدودیت های مالی برای دستیابی به استقلال مالی در زندگی شما بسیار مهم است. این بودجه به شما مسیری را نشان می دهد که شما در ان مسیر مدیریت درآمد و کنترل هزینه های خود را انجام دهید. در مدت کوتاهی بودجه به شما حس مسولیت پذیری می دهد. اگر می خواهید امور مالی شخصی خود را تضمین کنید، بودجه ابزاری برای دستیابی به این ضمانت به شما ارائه می کند.

۴-در ابتدا برای خودتان خرج کنید
یکی از شیوه های اساسی و کلیدی برای رسیدن به آزادی مالی این است که به جای کار برای یک بانک یا شرکت کارت اعتباری برای خودتان کار کنید. یاد بگیرید اول به خودتان پرداخت کنید قبل ازاینکه شخص دیگری به شما پرداخت کند. با این کار شما به دو چیز می رسید: خودتان را غنی تر کرده و از فقیرتر شدن قاصله می گیرید. با صرفه جویی امروزدرپولتان می توانید سرمایه گذاری فردایتان را تضمین کنید و این تضمین استقلال مالی شما را در بر خواهد داشت.

مطلب مرتبط: چگونه به آزادی مالی برسیم؟

۵-هرگز بدهکار نباشید
بدهی یکی از علل اصلی عدم امنیت مالی در زندگی بسیاری از مردم است. این مسئله شما را از درون به هم می ریزد و شما را از رسیدن به اهداف ارزوها ورویاهایتان در زندگی باز می دارد. بدهی شما از آینده ای شاد محروم می کند. اگر می خواهید به استقلال مالی دست یابید زندگی بدون بدهی باید سر لوحه کارتان باشد.

۶-یک صندوق اضطراری داشته باشید
بودجه اضطراری بالشتکی پول نقد است که هزینه های زندگی خود را برای حداقل ۳ ماه پشتیبانی می باشد. همچنین می تواند در مواقعی که نیاز دارید برای پوشش هزینه های پیش بینی نشده در زندگی روزمره خود از قبیل تعمیرات، هزینه های درمانی و سایر موارد اضطراری مفید واقع شود. داشتن یک صندوق اضطراری ضروری است تا به شما این اطمینان را بدهد که نیازی نیست در چنین موقعیتهایی به بدهی متوسل شوید. اطمینان از اینکه هزینه های زندگی خود را تحت پوشش قرار می دهید به شما “آرامش ذهن” می دهد. یکی از بهترین راه ها برای داشتن یک کوسن پول نقد این است که یک حساب بانکی افتتاح و شروع به صرفه جویی برای بودجه اضطراری خود کنید .

۷-از یادگیری دست بر ندارید
آموزش خودتان در مورد مسائل مالی به طور منظم باید در اولویت قرار گیرد.امروزه، منابع بی شماری برای به روز رسانی دانش شما در مورد صنایع مالی و چگونگی انها وجود دارد. مسئولیت کامل زندگی مالی خود را با تعهد خود را به طور کامل به آن است. با تعهد کامل نسبت به زندگی مالی نسبت به ان کاملا مسئولیت پذیر باشید. به جای خواندن همه مطالب در تمام مدت، شما می توانید شروع به یادگیری یک موضوع در یک زمان کنید. به عنوان مثال، شما رمی توانید در مورد بودجه خانه بخوانید البته اگر این چیزی است که به ان علاقه مند هستید. به همین ترتیب، بسیاری دیگر از مسائل مالی هستند که شما بطورمتوالی می توانند یاد بگیرید، که موجب افزایش سواد مالی خود را بسیار افزایش دهید.

۸- اهداف مالی روشن و مختصر داشته باشید
اگر شما هر گونه اهداف مالی روشنی ندارید، پس از آن بسیار سخت می توانید به سمت تامین آزادی مالی حرکت کنید. اگر می خواهید کسب و کار عالی برای خود داشته باشید برای این هدف خودتان کاری را راه اندازی کنید. روش دیگر، اگر شما می خواهید یک سرمایه گذارباشید ، یاد بگیرید فرصت های مناسب را انتخاب کنید ودر فرصتی مناسب به انها سرعت بدهید. تنها زمانی که به اهداف مالی خود به وضوح اشنا باشید قادر به تشخیص پتانسیل واقعی خود هستید. داشتن اهداف و حرکت در مسیر رسیدن به انها شما را تشویق به زندگی میکند،زندگی ای که ارزوی انرا داشتید.

۹- بازاریابی و فروش
هزینه پایین راه اندازی یک شرکت بازاریابی  یک مزیت بزرگ آن است. شروع یک کسب و کار بزرگ بدون سرمایه گذاری های عظیم و زمان بسیار سخت است. شرکت بازاریابی زمانی را که شما نیازدارید برای ایجاد مهارت های کسب و کار و انتقال خود از یک کارمند سطح پایین به یک بازرگان بزرگ به شما می دهد. از این رو، بازاریابی یکی از راه های مناسب برای تضمین استقلال مالی شما است. بازاریابی شما به عنوان منابع درآمد برای شما باقی مانده است، بنابراین پول به حساب شما می اید حتی وقتی در خواب و سفر باشید.

۱۰-ساده زندگی کنید
زندگی هر روزه در حال پیچیده ترشدن است . اهداف مالی و رفتن به دنبال ان شما را از چیزهایی که در زندگی بسیار مهم است منحرف می کند. در نتیجه، شما انگیزه تان را از دست خواهید داد و رکود می کنید. از این رو، بسیار ضروری است که شما زندگی خود را با آزاد کردن ذهن خود از همه درهم و برهمی ساده تر کنید.
کلید دستیابی به استقلال مالی بسیار ساده است: تبدیل درآمد به دست آمده خود به درآمد انفعالی یا درآمد مجموعه. با استفاده از این ذهنیت، رسیدن به اهدافتان بدون گرفتن چیزهایی که دوست دارید اسان می شود.

گزیده ای از سخنان رابرت کیوساکی در کتاب پدر پولدار، پدر بی‌پول

● مردم کم درآمد و اقشار میانی برای پول کار می‌کنند اما برای پولدارها پول است که برای آنها کار می‌کند.
● اکثر مردم به دلیل ترس و حرص در چرخه زندگی گرفتار می‌شوند. چرخه‌ای که شامل بیدار شدن، سرکار رفتن، بیدار شدن، سرکار رفتن، پرداخت مخارج و … است.
● علت اصلی فقر و نابسامانی مالی ترس و جهل است نه اقتصاد و دولت و یا ثروتمندان.
● اکثر مردم تمام عمرشان را به دلیل احساس ترس به دنبال شغل ثابت، کسب حقوق، افزایش درآمد و امنیت کاری می‌گردند.
● پولدارها دارایی می‌اندوزند، حال آنکه بی پول‌ها و اقشار متوسط بدهی می‌اندوزند و به اشتباه تصور می‌کنند که دارایی است.
● شانس به ذهن خلاق روی می‌آورد.
● مشکل اصلی ترس نیست بلکه چگونگی مقابله با ترس است، مخصوصا ترس از دست دادن پول.
● بازنده‌ها از شکست ناامید می‌شوند و برنده ها الهام می‌گیرند.

کتاب‌های رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی کتاب‌های زیادی در مورد پول و کسب و کار نوشته است که در زیر به برخی از آنها اشاره می‌شود.

1 – کتاب پدر پولدار، پدر بی‌پولپدر پولدار و فقیر

بیشترین شهرت رابرت کیوساکی در ایران به خاطر همین کتاب است.

کتاب «پدر پولدار، پدر بی‌پول» نوشته‌ی «رابرت کیوساکی» توسط «مامک بهادرزاده» به فارسی برگردانده شده است. این کتاب درباره‌ی روش‌های پولدار شدن افراد معمولی سخن می‌گوید که چگونه خودشان را ثروتمند کردند و به مقام بالایی رسیدند.

کتاب حاضر یکی از ۱۰ کتاب برتری است که در سال ۲۰۰۱ در سرتاسر جهان فروش میلیونی داشته و در روزنامه‌های مشهور دنیا همچون نیویورک تایمز نیز معرفی شده است. در توضیح پشت جلد آمده است: «پدر پولدار، پدر بی‌پول کتابی است که افسانه‌ی درآمد بیشتر لازمه‌ی پولدار شدن است را از بین می‌برد؛ با تفکر خانه‌ی خود را در حکم یک دارایی به حساب آوردن به مقابله بر می‌خیزد؛ به پدر و مادرها نشان می‌دهد که چرا نمی‌توانند برای آموزش‌های مالی به فرزندشان، به سیستم آموزش مدارس متکی باشند؛ یک‌بار و برای همیشه مفهوم دارایی و بدهی را برای ما روشن می‌سازد؛ و بالاخره به شما یاد می‌دهد چگونه مسایل مالی و نقش پول را به فرزندتان بیاموزید تا آینده مالی موفقی پیش رو داشته باشند.»

کتاب حاضر را انتشارات «آوین» منتشر کرده و در اختیار مخاطبان قرار داده است.

جزییات بیشتر و خرید کتاب «پدر پولدار، پدر بی‌پول»

.

2 – کتاب هوش مالیهوش مالی رابرت کیوساکی

به گفته رابرت کیوساکی پنج نوع هوش مالی به طور خلاصه عبارتند از: کسب پول بیشتر، حفاظت از پول، بودجه‌بندی و برنامه‌ریزی برای پول ،افزایش اطلاعات مالی و نهایتا استفاده از پول به عنوان ابزار اهرم.

باید خاطر نشان کرد که کیوساکی بسیاری از ایده‌ها و نظرات ارزشمند خود در کتاب ” پدر پولدار ، پدر بی پول” را با نگاه هوش مالی در این کتاب نیز با بیانی جدید مطرح کرده است.

جزییات بیشتر و خرید کتاب «هوش مالی»

.

.

.

.

.

3 – کتاب چهارراه پول سازیکتاب چهارراه پول سازی

اکثر افراد جامعه صرفنظر از شغل و کسب و کاری که دارند اغلب با مشکلات مختلف مالی دست به گریبان هستند.
این گرفتاری‌های مالی اغلب بعلت نداشتن سواد مالی است. برای رفع مشکلات مالی ما نیاز به دانش مالی داریم که شامل درک مفاهیم مختلف می‌شود و نیاز به آموزش دارد.

یکی دیگر از کتاب‌های آقای رابرت کیوساکی از سری کتاب‌های پدر پولدار «کتاب چهارراه نقدینگی پدر پولدار» است که در آن به مفاهیم اصلی آموزش‌های مالی و روش‌های مختلف کسب درآمد افراد مختلف در جامعه می‌پردازد.

یکی از مهمترین مفاهیم که در این کتاب از قول پدر پولدارش بیان نموده مفهوم چهار راه نقدینگی است که در آن روش‌های کسب درآمد افراد را در جامعه به چهار بخش عمده تقسیم‌بندی نموده و به خصوصیات و علاقه‌مندی‌های افراد در این بخش‌ها نگاهی دقیق می‌اندازد. کتاب چهارراه پول سازی به یکی از کتاب‌های پر فروش دسته کسب و کار تبدیل شده است.

جزییات بیشتر و خرید «کتاب چهارراه پول‌سازی»

.

4 – کتاب دانشکده کسب و کار 

مفهوم اصلی کتاب پیرامون موضوع بازاریابی شبکه‌ای است و رابرت از شما دعوت می‌کند که برای ثروتمند شدن، از طریق بازاریابی شبکه‌ای اقدام کنید

کتاب دانشکده کسب و کار

، هرچند که او پول خودش را از طریق بازاریابی شبکه‌ای به دست نیاورده است، اما از شما دعوت می‌کند تا در شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای فعالیت کنید.

دلیل اینکه رابرت اسم این کتاب را دانشکده کسب‌وکار گذاشته است، او معتقد است آموزش‌هایی که برای ثروتمند شدن، در مدرسه به ما یاد نمی‌دهند را می‌توانیم در شبکه‌های بازاریابی شبکه‌ای یاد بگیریم و در این کتاب ۷ دلیل را برای اثبات حرف‌های خودش بیان می‌کند.

رابرت می‌گوید یکی از این دلایل این است که در بازاریابی شبکه‌ای همه افراد برای رسیدن به موفقت بیشتر به هم کمک می‌کند و به آموزش می‌دهند، چون برای پیشرفت به اعضا نیاز دارند اما در کسب‌وکارهای معمولی چنین چیزی نیست.

او می‌گوید در کسب‌وکارهای معمولی مبتنی بر نظام ارزشی بقای اصلح هستند یعنی افرادی که شایستگی بیشتری دارند می‌مانند و افرادی که شایستگی ندارند از میدان خارج می‌شوند بدون اینکه فردی نگران حال این شخص باشد.

جزییات بیشتر و خرید «کتاب دانشکده کسب و کار»

.

5 – کتاب «کاربردی‌ترین شیوه کسب ثروت در قرن معاصر»کاربردی ترین روش کسب ثروت

کاربردی ترین شیوه کسب ثروت در قرن معاصر عنوان کتابی است از رابرت تی. کیوساکی با ترجمه‌ی مامک بهادرزاده که در سال 1394 به چاپ رسیده است. این کتاب ترجمه‌ای است از The business of the 21 century.

کیوساکی در مقدمه اثر گفته: «ما دیگر در عصر صنعت نیستیم. امنیت شغلی دیگر وجود ندارد، وظیفه ماست که خودمان از خودمان نگهداری کنیم. این قرن جدیدی است و قوانین در آن تغییر یافته‌ اند. تنها راه برای داشتن آینده‌ ای مطمئن این است که خود، آن را به دست گیریم. اگر خواهان ثروت هستیم باید خلقش کنیم. باید با در دست گرفتن منبع درآمدمان آینده را در دست بگیریم. اکنون بهترین زمان برای آن است…»

جزییات بیشتر و خرید «کتاب کاربردی‌ترین شیوه کسب ثروت در قرن معاصر»

.

.

6 – کتاب چرا ثروتمندان ثروتمندتر می‌شوند؟

کتاب چرا ثروتمندان ثروتمندتر می‌شوند؟ پر است از داستان‌های بسیار جالب و جذاب که از زبان رابرت خواهیم شنید.چرا ثروتمندان ثروتمندتر می شوند

او با شیوۀ تعریف کردن داستان‌ها و نتیجه‌گیری از آن‌ها معجزه می‌کند. در واقع با این داستان‌ها او قصد دارد که آموزش‌های مالی را به زبان ساده برای ما بیان کند و نشان دهد که موفقیت در میان همین اتفاقات روزمرۀ ما پنهان است و باید بدون اتلاف وقت آن‌ها را دریابیم.

داستان‌های او فقط و فقط دربارۀ موفقیت‌ها نیستند، بلکه نشانگر رویارویی با شکست‌های سنگین و دشوار در شرایط بسیار بحرانی هستند. تنها عاملی که در این داستان‌ها نظریات خوانندگان را جلب خواهد کرد میزان پشتکار و تلاش افراد مختلف در جهت رسیدن به موفقیت‌ها هستند.

جملات برگزیده کتاب چرا ثروتمندان ثروتمندتر می‌شوند:

– ثروتمندان، پیشرفت مالی خود را در گرو پیشرفت جامعه می‌دانند.
– ثروتمندان از آینده حرف می‌زنند و فقرا در گذشته گیر کرده‌اند.
– موفقیت مالی نقطۀ مقابل شکست مالی نیست بلکه درون آن است.
– گردش مالی یک توصیه نیست یک آدرس دقیق برای دستیابی به ثروت ماندگار است.
– اشتباه نکردن محصول سکون و سکون عامل شکست است.

جزییات بیشتر و خرید «کتاب چرا ثروتمندان ثروتمند تر می شوند؟»

.

7 – کتاب جوان و ثروتمند بازنشسته شوید جوان و ثروتمند بازنشسته شوید

این اندیشه، رویای هر کسی است که بتواند در سنین جوانی آنقدر ثروت بیندوزد که خود زمان بازنشستگی‌اش را تعیین نماید. به گونه‌ای که بداند به قدری پول دارد که قادر است یک عمر بدون دغدغه مالی زندگی کند.

در کتاب جوان و ثروتمند بازنشسته شوید، رابرت کیوساکی، معلم مسایل اقتصادی با دیدگاهی عملی به شما می‌گوید که چگونه با برنامه‌ریزی پولی، نه تنها به ثروت دست پیدا کنید بلکه بتوانید آزادانه در مورد سن بازنشستگی‌تان تصمیم بگیرید.

رابرت کیوساکی با تکیه بر تجارب شخصی خود، او در سن چهل و نه سالگی بازنشسته شد، به شما نشان می‌دهد که چگونه می‌توانید با بهره گیری از سرمایه‌گذاری‌های هوشمندانه در زمینه املاک و بازار سهام، سرنوشت مالیتان را دست بگیرید. پدر پولدار، پدر بی پول، نقطه آغاز برای هر کسی است که می‌خواهد آینده مالی خود را به دست گیرد.

جزییات بیشتر و خرید «کتاب جوان و ثروتمند بازنشسته شوید »

.

8 – کتاب رهایی از کارمندی!

برای رسیدن به جایی که قبلا نبوده‌اید باید تبدیل به شخص شوید که هرگز نبوده اید.

رهایی از کارمندی مانند بادی جامپینگ سه مرجله دارد: ما قبل، حین و ما بعد.چگونه از کارمندی رها شوید

قبل از آن یک تصمیم بزرگ توام با ترس و هیجان گرفته می‌شود اما راه را باید رفت، انگار چیزی شما را به رفتن به بالای پله ترغیب می‌کند: شاید یه هدف بزرگتر.

بالاخره می‌پرید، با اینکه می‌دانید به سلامت به زمین می‌رسید اما احساس می‌کنید در حال نابود شدن هستید و در اواخر کار از فشار زیاد چیزی متوجه نمی‌شوید، اما بعد به آدم دیگری تبدیل می‌شوید.

فراموش نکنید برای رسیدن به جایی که قبلا نبوده‌اید باید تبدیل به شخصی شوید که هرگز نبوده‌اید.

دقت کنید شما میانگین 5 نفری هستید که اکثرا ملاقات می‌کنید. برای شروع باید با افرادی که در کسب و کار انتخابی آینده شما هستند،ارتباط برقرار کنید و اکثر اوقات خود را با ایشان پر کنید.

آیا ایده‌های میلیون دلاری در سر دارید؟
آیا از شکست می‌ترسید؟
آیا از اینکه کار می‌کنید و دیگران را ثروتمند می‌کنید به ستوه آمده‌اید؟
آیا از دست خورده فرمایشات رئیس‌تان جانتان به لبتان رسیده است؟
آیا از اینکه سخت کار می‌کنید و هنوز هم هشت‌تان گرو نه‌تان است خسته شده‌اید؟
آیا آمادگی این را دارید که از این وضع خلاص شوید و روی پای خودتان بیاستید؟

پس شک نکنید این کتاب برای شماست!
در کتاب رهایی از کارمندی رابرت کیوساکی رمز و راز موفقیت‌هایش را با شما در میان می‌گذارد ولی مهم‌تر از آن در مورد شکست‌هایش صحبت می‌کند. این کتاب سکوی پرش شما برای تبدیل شدن به یک کار آفرین است.

جزییات بیشتر و خرید «کتاب رهایی از کارمندی!»

 

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
 • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
 • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
 • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
 • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *