خانه - آموزش بورس برای تازه‌کاران - روش انجام معاملات اینترنتی و غیرحضوری در بورس

روش انجام معاملات اینترنتی و غیرحضوری در بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
راهنمای خرید اینترنتی سهام

چند سالی است معاملات بازار بورس دیگر تنها وابسته به حضور در تالار معاملات نیست. افراد و معامله‌گران این بازار می‌توانند به‌راحتی و از هر مکانی به هسته معاملات دسترسی داشته و خرید سهام اینترنتی را تجربه کنند.

اولین مرحله‌ای که خرید و فروش سهام بورس به‌صورت آنلاین صورت گرفت در دی‌ماه 1389 بود. معاملات برخط تا امروز یکی از روش‌های محبوب برای معامله‌گرانی است که قصد دارند از موقعیت‌های این بازار استفاده کنند.

شما اطلاعاتی درباره روش خرید و فروش بورس آنلاین می‌دانید؟ اگر پاسختان منفی است تا پایان این مطلب همراه ما در بورسینس بمانید. در این مطلب از بورسینس قرار است روش‌های انجام معاملات غیرحضوری در بازار بورس را به شما آموزش دهیم.

برای شروع سرمایه گذاری در بورس کلیک کنید!

تاریخچه معاملات آنلاین بورس اوراق بهادار تهران

همزمان با چهارمین نمایشگاه تخصصی بورس، بانک، بیمه و خصوصی‌سازی در دی ماه سال 1389 سامانه معاملات برخط بورس با هدف توسعه بازار سرمایه و سهولت و عدالت در معاملات راه‌اندازی شد. همچنین همه‌گیری فرهنگ سهام‌داری و دسترسی آسان‌تر به این بازار معاملات یکی دیگر از اهدافی بود که با ارائه این برنامه در نظر گرفته شده بود.

خرید و فروش بورس آنلاین یا معاملات برخط تحول بزرگی در بازار بورس اوراق بهادار بود و ضمن افزایش نقد‌شوندگی، مقدمات توسعه و رونق بازار و محبوبیت بازار بورس را هم فراهم کرد.

بیشتر بخوانید: روش ارسال سفارش آنلاین و آفلاین در بورس

با آنلاین شدن معاملات، دیگر لازم نبود معامله‌گران و سرمایه‌گذاران روزانه وقت خود را در تالار‌های بورسی بگذرانند و درعین‌حال از یک کار تمام‌وقت، تبدیل به کار یا شغل دوم شد. شغل و منبع درآمدی که همه افراد را بیش‌ازپیش جذب خود می‌کرد.

معاملات سهام در بورس تهران از شنبه تا چهارشنبه هر هفته به جز روزهای تعطیل عمومی، از ساعت 9 تا 12:30 از طریق تالارهای معاملات انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: بهترین ساعت معامله در بورس چه زمانی است؟!

در حال حاضر علاوه بر امکان معامله حضوری در تالار‌های بورسی، سرمایه‌گذاران می‌توانند معاملات خود را از طریق اینترنت و رایانه‌های خانگی و شخصی خود و بدون نیاز به حضور در تالار‌ها انجام دهند.

معاملات سهام فقط از طریق سامانه معاملات بورس که یک سیستم کاملاً مکانیزه است، قابل انجام است و دارندگان سهام نمی‌توانند خارج از سامانه معاملاتی اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار کنند.

نکته مهمی که قبل از سرمایه‌گذاری در بازار و ورود به بازارهای آنلاین باید در نظر داشته باشید این است که تمامی معاملات باید از طریق کارگزاران رسمی انجام شود. یعنی حتی اگر قصد خرید و فروش سهام در بورس به‌صورت آنلاین را هم داشته باشید، تنها در صورتی این امکان فراهم است که حساب کاربری و کد بورسی فعال خود را به‌واسطه یک کارگزاری معتبر دریافت کرده باشید.

کارگزاری‌هایی معتبری که می‌توانند رابط شما و پل عبور برای ورود به بازار پرتقاضا و محبوب بورس اوراق بهادار و کالا باشند از جمله کارگزاری‌هایی هستند که مجوز‌های رسمی برای فعالیت را دارند.

روش انجام معاملات بورس

در حال حاضر علاوه بر تالار حافظ که تالار اصلی معاملات (واقع در تهران، خیابان حافظ، شماره 192) است، تالارهای دیگری توسط بورس یا شرکت‌های کارگزاری در شهرهای دیگر دایر شده‌اند که سهام‌داران می‌توانند با مراجعه به آنان از تسهیلات مستقر در این تالارها از جمله سیستم‌های نمایش‌گر قیمت و سفارش‌ها، بروشورهای اطلاع‌رسانی و دوره‌های آموزشی استفاده کنند.

همه افراد برای شروع معامله در بورس، به کد سهام‌داری نیاز دارند که باید از طریق یکی از کارگزاران دریافت کنند.

لیست کارگزاری‌های فعال در بازار بورس را اینجا ببینید.

ثبت‌نام و دریافت کد بورسی در سال‌های اخیر به‌صورت کاملا غیرحضوری انجام می‌شود. پیش‌ازاین باید برای احراز هویت در کارگزاری موردنظر حاضر می‌شدید و سپس بعد از تکمیل مراحل احراز هویت و گذشت ۴۸ ساعت، کد بورسی معامله‌گر برای حضور در بازار فعال می‌شد. امروزه باتوجه‌به تغییر‌ها و تحولاتی که در سامانه ثبت کاربران و معامله‌گران جدید صورت‌گرفته است، همه متقاضیان می‌توانند از طریق سامانه سجام و سایت خود کارگزاری‌ها، ثبت‌نام غیرحضوری خود را انجام دهند.

برخی از کارگزاری‌ها امکان ثبت‌نام و دریافت کد سهام‌داری را به‌صورت غیرحضوری در سایت‌شان تدارک دیده‌اند و افرادی که قصد دارند در بورس سرمایه‌گذاری کنند، از هر نقطه که باشند می‌توانند با تکمیل فرم‌ها به‌صورت آنلاین، اقدام به دریافت کدبورسی نمایند.

راهنمای دریافت کد بورسی غیرحضوری را اینجا بخوانید

مراحل خرید سهام اینترنتی در بورس

بعد از ثبت‌نام و فعال شد کد بورسی، کاربران و معامله‌گران می‌توانند اولین معامله برخط خود در بازار بورس ایران را انجام دهند. برای این کار تنها کافی است وارد سایت کارگزاری شده، از طریق سایت به پرتفولیو و دیدبان شخصی بازارتان دسترسی پیدا کنید.

با دسترسی به این دو بخش و دیگر بخش‌هایی پرتابل کارگزار، مثل واریز پول به‌حساب کارگزاری، می‌توانید خرید و فروش بورس آنلاین را آغاز کنید. برای این کار تنها لازم است حساب کارگزاری خود را شارژ کرده و اعتبار لازم از طریق حساب‌های بانکی را به‌حساب کارگزاری منتقل کنید. سپس با تعیین قیمت و حجم موردنظرتان از سهام بورسی، اولین خرید را انجام دهید.

مراحل و روش‌های دیگری خرید و فروش سهام در بورس به‌صورت آنلاین هم مشابه همان مورد اول است.

ذکر این نکته ضروری است که روش‌های سفارش آفلاین و آنلاین و دیگر مراحل خرید و فروش بورس آنلاین نیاز به کسب اطلاعات و داشتن مهارت و دانش بیشتر است که در بخش‌ها و مقالات مختلفی از بورسینس آنها را آموزش داده‌ایم.

مزایای خرید سهام اینترنتی

تا مدت‌ها سوال و دغدغه مهم افرادی که علاقه‌مند به بازار و سرمایه‌گذاری در آن بودند این بود که آیا می‌توان به‌صورت غیرحضوری در بورس سرمایه‌گذاری کرد؟ پاسخ مثبت است.

مدتی است که اینترنت فعالیت در بورس را آسان‌تر کرده است. قبلا افراد مجبور بودند برای خرید و فروش سهام از طریق تلفن اقدام کنند یا به‌صورت مستقیم به شرکت کارگزاری مراجعه نمایند.

ولی با حضور اینترنت، بیشتر افراد ترجیح می‌دهند روند معاملات را از طریق کامپیوتر و لپ‌تاپ دنبال کنند. خرید و فروش سهام در بورس به‌صورت آنلاین نسبت به روش حضوری بسیار آسان است و باعث شده تا معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بیشتری جذب بازار سرمایه‌گذاری داخلی شوند.

خرید و فروش سهام شرکت‌ها مستلزم حضور سهام‌داران در تالار بورس نیست و سهام‌داران می‌توانند پس از دریافت کدمعاملاتی از کارگزاری به معاملات آنلاین (برخط) و معاملات اینترنتی دسترسی پیدا کنند.

بعد از دریافت کد بورسی، سرمایه‌گذاران می‌توانند بدون دخالت مستقیم کارگزار و از طریق اینترنت برای خرید و فروش اوراق بهادار اقدام کنند.

تنها کاری که باید انجام دهند این است که پس از انجام بررسی‌ها و مطالعات کافی برای تعیین استراتژی تجارتی خود، سفارش‌های خرید و فروش سهام در بورس به‌صورت آنلاین را از طریق کارگزاری به هسته اصلی معاملات ارسال کنند. سپس بعد از ارسال سفارش معامله و باتوجه‌به وضعیت بازار، سفارش آنها نهایی شده یا در صف انتظار قرار می‌گیرد.

مزیت استفاده از اینترنت برای خرید و فروش سهام این است که معامله‌گران در هرجا که باشند اخبار و مطالب و روند قیمت سهامی که خریداری کرده‌اند به‌صورت لحظه‌ای و آنی قابل‌پیگیری است.

دیگر بدون هیچ نگران و محدودیتی فقط با یک رایانه شخصی یا تلفن هوشمند، تمامی معامله‌گران می‌توانند به بازارهای بورسی دسترسی پیدا کرده و خرید و فروش بورس آنلاین خود را انجام دهند.

معاملات آنلاین سهام به‌صورت آنی و فوری انجام می‌شود و سفارش‌های خرید یا فروش سهام، در همان لحظه ثبت، در سیستم معاملاتی بورس قرار می‌گیرد.

نقل‌وانتقال آنلاین پول، کاهش اشتباهات کارگزار، سرعت و اطمینان نیز از دیگر مزایای معاملات آنلاین است.

سامانه‌های معاملات آنلاین سهام

سامانه معاملات آنلاین که توسط کارگزاری‌ها در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد، یکی از وجوه تمایز بین آنان به شمار می‌رود.

بنابراین انتخاب کارگزاری که یک نرم‌افزار معاملات آنلاین مناسب را برای انجام معاملاتی امن و آسان در اختیارتان قرار دهد، یکی از نکات مهم و اساسی برای شروع خرید و فروش آنلاین سهام است.

هرکدام از نرم‌افزارهایی که کارگزاران بورس در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند.

تعدادی از کارگزاری‌ها علاوه بر نسخه تحت ویندوز سامانه آنلاین خود، با ارائه نسخه اندروید و یا iOS آن، توانسته‌اند در جلب رضایت مشتریان موفق‌تر از سایرین ظاهر شوند.

نحوه استفاده از انواع نرم افزارهای معاملات آنلاین سهام را اینجا بخوانید!

مشاهده معاملات و قیمت سهام به‌صورت آنلاین

آدرس سایت رسمی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، tsetmc.com است که در آن می‌توان قیمت سهام شرکت‌های مختلف و سایر اطلاعات شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس را مشاهده نمود.

در سایت ذکر شده صرفا امکان مشاهده معاملات، جزئیات بازارها، اطلاعیه‌ها و بسیاری از اطلاعات دیگر فراهم شده است. اما این سایت برای انجام معاملات نیست!

انجام معاملات صرفا از طریق سایتی که کارگزاری مشخصات آن را در اختیارتان می‌گذارد انجام می‌شود.

محیط سایت خرید سهام اینترنتی

در مورد خرید و فروش آنلاین در بورس، ثبت سفارش خرید و فروش سهام در سیستم‌های آنلاین بسیار آسان و ساده است.

در ادامه می‌توانید تصاویر سامانه معاملات آنلاین آساتریدرآگاه را مشاهده کنید.

راهنمای معاملات آنلاین و خرید سهام

صفحه ارسال سفارش خرید یا فروش سهام

فیلدهایی که برای خرید یا فروش سهام پر می‌شود:

 • نماد: نماد شرکتی که قصد دارید سهام آن را بخرید یا بفروشید (نماد شرکت‌ها در سایت tsetmc.com قابل‌مشاهده است)
 • سرمایه: مقدار ریالی معامله است که حداقل باید 100 هزار تومان (1 میلیون ریال) باشد. با پرکردن این گزینه، حجم سفارش به‌صورت اتوماتیک و بر اساس قیمتی که وارد کردید تکمیل می‌شود (سرمایه تقسیم بر قیمت می‌شود و حجم به دست می‌آید)
 • قیمت: منظور قیمت ارسالی برای سفارش خرید یا فروش سهام است. قیمت واردشده باید بین دو بازه قیمت که کنار فیلد قیمت است باشد. به طور مثال در تصویر فوق، بازه قیمتی مجاز برای درج سفارش خرید، بین 2080 ریال تا 2298 ریال است.
 • حجم: در واقع تعداد سهامی است که قصد دارید خریداری کنید (بفروشید) در سفارش خرید، درصورتی‌که سرمایه و قیمت سفارش را وارد کرده باشید، حجم به‌صورت خودکار محاسبه و درج می‌شود.
 • منبع مالی: درصورتی‌که موجودی حساب‌تان را افزایش داده‌اید، می‌بایست حساب نزد کارگزاری را انتخاب نمایید. اگر حساب بانکی‌تان را به حساب معاملاتی متصل کرده باشید، می‌توانید منبع برداشت پول را روی حساب بانکی بگذارید تا پول به طور مستقیم از حساب بانکی‌تان برداشته شود (بدون نیاز به واردکردن مشخصات کارت بانکی).
 • اعتبار: مدت‌زمان باقی‌ماندن سفارش در سامانه معاملاتی را نشان می‌دهد.

پس از تکمیل فیلدهای ضروری فوق، اگر قصد خرید داشته باشید و پول کافی در حساب شما موجود باشد، روی دکمه خرید کلیک می‌کنید.

معاملات آنلاین سهام

جزئیات سایت ارسال سفارش آنلاین اوراق بهادار

درصورتی‌که قصد فروش سهام یا اوراق بهادار را داشته باشید نیز فرمی شبیه فرم فوق را مشاهده خواهید نمود، با اینکه تفاوت که به‌جای دکمه خرید، دکمه فروش جای آن را می‌گیرد

سفارش‌ها انجام شده، سهم‌هایی که خرید کردید یا موجود دارید در سیستم‌های آنلاین قابل‌مشاهده است.

همچنین تراکنش‌هایی که انجام شده (پول‌هایی که به‌حساب کارگزاری واریز کردید یا از حساب برداشت کردید) همگی لیست شده و در هر زمان که بخواهید دسترسی به آنها وجود دارد.

در بخش دارایی‌های سهام، می‌توانید تمامی سهام خریداری شده را مشاهده کنید و در صورت تمایل با کلیک روی دکمه‌های سبد قرمز یا سبز به خرید بیشتر یا فروش آن دارایی اقدام کنید.

تصویر زیر لیست موجودی سهام را نمایش می‌دهد.

معاملات آنلاین سهام

در تصاویر فوق محیط معاملات آنلاین در سامانه معاملاتی آساتریدرآگاه (سامانه معاملاتی کارگزاری آگاه) را مشاهده کردید و ممکن است سیستم معاملات آنلاین برخی کارگزاری‌ها متفاوت باشد.

این مطلب جهت آشنایی کوتاه و مختصر افراد با معاملات آنلاین سهام تهیه شده است. اطلاعات بیشتر درباره سیستم‌های معاملات آنلاین سهام را می‌توانید پس از دریافت کد سهام‌داری از کارگزار خود به دست آورید.

یادگیری و استفاده از سایت معاملات آنلاین بسیار آسان است و به‌راحتی می‌توان آن فراگرفت؛ اما مهم این است که بتوانید با سرمایه‌گذاری اصولی، در بورس موفق شوید و سرمایه‌تان را رشد دهید. بخش آموزشی سایت بورسینس را برای آموزش‌های بورسی بخوانید.

جمع بندی مراحل شروع خرید سهام اینترنتی

قدم اول: دریافت کد بورسی

قدم دوم: یادگیری مقدمات بورس از طریق:

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب

اصول و مقدمات سرمایه گذاری در بورس سهام

سایر مطالب: آموزش مقدماتی بورس سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
626 نظر
 1. سلام.می خوایم بدونم نام کاربری ورمزعبوردربرنامه asatraderمنظورش چیه؟

  1. سلام محمد عزیز ، همون نام کاربری و رمز عبور کارگزاری هست قاعدتا

 2. با سلام و عرض شب به خیر،من در سجام ثبت نام کردم واحراز هویت هم به صورت غیر حضوری ثبت کردم وبرام کد معاملاتی اومده ،حالا باید چیکار کنم؟کارگزاری خاصی را باید ثبت نام کنم یا با همون کد معاملاتی باید تو بورس برم ؟چگونه باید برم؟ممنون

  1. سلام خانم مریم گرامی ، وقت بخیر
   گام پس از تایید هویت در سجام می تونه انتخاب و ثبت نام در یک کارگزاری باشه.

   1. سلام وقت به خير
    آيا امكان انتخاب بيش از دو كارگزاري وجود دارد ؟ يعني همزمان از دو كارگزاري كد بورس دريافت كنيم ؟

    1. سلام محمد عزیز ، وقت شما هم بخیر

     بله بیش از ۲ کارگزاری هم می تونید داشته باشید قاعدتا منتها یکی فقط می تونه ناظر باشه.

 3. باسپاس از راهنماییهاتون بنده کارمندبازنشسته یکی ازبانکهاهستم حدود 15سال پیش مدیران بانک برای همه کارکنان مقدار سهام خریداری کردندکه همینجا لازم میدونم به تمام این عزیزان نهایت تشکروقدردانی خودم رو اعلام کنم؛ باری ؛ اکنون سوالم اینه که بنده قصدانجام خریدوفروش دربورس روبه صورت دائم ندارم وفقط میخوام مقداری ازاین سهام رو نقدکنم کدبورسی از 15سال پیش خود بانک برامون گرفته یکسال هم هست که مراحل سجام رو تکمیل کردم و یکهفته پیش هم ازیکی ازکارگزاریهاکدمعاملاتی گرفتم ولی گویا بعدازیکماه امکان خریدوفروش وجودداره درصورت صحت این موضوع آیا امکان فروش سهامم توسط شخص دیگری که قادر به خریدوفروش هست امکان پذیره ضمن عرض پوزش به خاطرطولانی شدن مطلب ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید

  1. سلام دوست عزیز ، زنده باشید.

   خیر می تونید خودتون معامله کنید.

 4. سلام مهندس خوبین اقا در تاریخ 16-1 سازمان برای ارسال سفارشات فاصله 300 میلی ثانیه را گذاشته که یه مقدار گنگ بوده و بصورت مشروح تشریح نشد خواستم اگر اطلاع دارید
  1- این فاصله برای ارسال یک نماد هست یعنی فرضن فردی با ربات یک نماد را بطور مکرر ارسال کنه یا منظور فاصله ارسال سفارشات یک کد معاملاتی هست
  ( مشخصن یک نماد اگر ارسالش با فاصله 300 میلی باشه که مشکل نداره و اگر کمتر بود ایراد داره اما منظورم مهم من اینه اگر فرضن من با یک کد معاملاتی همزمان 2-3 نماد را همزمان ارسال کنم که هر کدام بتنهایی 300 میلی را رعایت کرده باشند اما مشخص هست که این 3 نماد وقتی در یک زمان باهم ارسال شود در مجموع با هم فاصله زمانی رعایت نشده ایا این کار از نظر سازمان مشکل دارد

  2- ایا با داشتن ربات . با یک مرورگر . البته در دو تب مجزا برای یک نماد اما با دو کد معاملاتی دو فرد مختلف در دو کارگزاری مختلف در یک زمان سفارش ارسال شود با توجه با ای پی سیستم ایا مشکلی دارد

  1. نه دادش وقتی خرید میشه که جلو سفارش شما نوشته بشه سفارش شما کامل انجام شد و در پرتفوی شما هم تعداد سفارش شما ثبت شده باشه

 5. با عرض سلام و ادب
  قبل از هرچیز از راهنمایی‌های خوبتان تشکر می‌کنم
  دوستان یک سئوال داشتم خدمتتون، خواستم ببینم با سهام عدالت اعضای خانواده معاملات بورسی و سبدگردانی میتوان انجام داد؟ میتوان از سهام عدالت فامیل جهت فعالیتهای بورس استفاده کرد؟ لازم است که تک تک اعضای خانواده تو کارگزاری ثبت نام انجام بدهند یا فقط یک نفر از اعضاء این کار را انجام بدهد و بعد از طریق پنل کاربری خود بقیه اعضاء خانواده را نیز وارد فعالیت کند؟
  ممنون میشم که جواب بدید؟ با تشکر ساعدی

  1. سلام و دورد اسفندیار عزیز ، تا جایی که بنده اطلاع دارم هر فرد باید راسا برای آزاد سازی و احراز هویت و ثبت نام در کارگزاری اقدام کنه. موفق باشید.

 6. سلام مهندس خوبی سلامتی قربان یه سئوال اساسن وقتی نمادی بعلت تغییرات 20% یا 50% بسته میشه و حالا یه روز بعد دو روز بعد باز میشه سئوال من اینه که وقتی ناظر اعلام بازگشایی اون سهم را در پیامها اعلام می کنه تا لحظه دقیق بازگشایی چند دقیقه وقت می زاره فرضن در ساعت 10/20 دقیقه پیام بازگشایی رمپنا امده در چه ساعت و دقیقه بازگشایی میشه چند دقیقه بعد ممنون و متشکر

  1. سلام، سلامت باشین
   اگه ساعت خاصی برای بازگشایی در پیام ناظر ذکر نشده دقیقا نمیشه گفت چه ساعتی باز میشه

 7. در مثال قبل منظور قصد فروش سهم الف بود که بدین وسیله پوزش می خواهم.
  در مرحله بعد از همین مثال ولی اینبار قصد خرید داریم. قیمت تابلو همان 100 تومان است ولی سفارش شما 105 تومان . سامانه با چه قیمتی سهم را خریداری می کند.

 8. با سلام و تشکر ازاختصاص زمانی که صرف پاسخ می کنید
  سوالم رابا یک مثال مطرح م کنم:
  فرض کنید در جلسه معاملاتی امروز قصد خرید سهم الف را دارید.دامنه نوسان سهم الف برای گشایش امروز 105-95 تومان است.اما هم اکنون قیمت تابلو 100 تومان را نشان می دهد . شما در همین لحظه مبادرت به سفارش فروش به قیمت 95 تومان میکنید ، سامانه سهم را به چه قیمتی برای شما می فروشد؟

  1. سلام وقت بخیر
   در صورتی که سفارش فروش بگذارید و قیمت سفارش پایین‌تر از قیمت سفارش سرخط باشه، سفارش با قیمت سفارش سرخط انجام میگیره
   در مثالی که فرمودید، در صورتی که سفارش خریدی روی 100 تومان قرار گرفته باشه سهم با قیمت 100 تومان فروش میره

  1. سلام محمد عزیز ، خیلی ممنون از بازخورد مثبت تون
   زنده باشید.

 9. سلام . بنده از طریق اینترنت در سجام ثبت نام کردمو از طریق اگلیکیشن سیگنال هم احراز هویت شدم و کد معاملاتی برام اس ام اس شده . حالا باید حتما برم در کارگزاری هم ثبت نام کنم یا مستقیم میتون سهام بخرم ؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای سرمایه گذاری در بورس، ثبت نام در کارگزاری ضروریه.

 10. سلام من کد بورسی رو چند روزه که دریافت کردم اما بعنوان کاربر مهمان ایزی تریدرم ،ومیگه افتتاح حساب رو تکمیل کنم و برم پیشخوان در صورتی که من برای احراز هویت از سیگنال استفاده کردم و کدبورسی گرفتم، حالا چیکار کنم؟

 11. سلام خسته نباشید امروز خرید زدم قبول شد کمک کرد ولی زده منقضی شدتوضیح بدید لطفا چیشد وچکار باید بکنم

 12. سلام
  می خواستم بپرسم با توجه به اینکه در متن قرارداد من با کارگزار ذکر شده که مشتری باید گواهینامه موقت اوراق بهادار خود را قبل از سفارش فروش در اختیار کارگزار قرار دهد. و با توجه به اینکه من می خوام فروش سهام را کاملا اینترنتی و بدون مراجعه به کارگزار انجام دهم. پس این گواهینامه را چگونه باید در اختیار کارگزار قرار داد.
  تشکر

  1. سلام وقت بخیر
   اگه مشتری کارگزاری آگاه هستید در پنل معاملاتی شما منوی مخصوصی برای آپلود عکس یا اسکن برگه سهام قرار داره
   روی منوی تغییر کارگزار ناظر کلیک کنید، در زمان ثبت درخواست جدید این گزینه رو خواهید دید

 13. سلام مهندس خوبی سلامتی اقا یه موضوع برام گنگ هست من اول صبح که خرید غنوش زدم پس از باز شدن در ساعت 9 جایگاه در صف 250 بود بعد از ساعت 11 که چک کردم تعداد معاملات 151 معامله بود و قاعدتا با کسر 151 معامله جایگاه من در صف 99 باید بود اما زده 166 این چطور هست چون برام مبهم هست ممنون میشم راهنمایی کنید
  با تشکر فراوان

  1. سلام وقت بخیر
   ممکنه سفارشات برخی از افراد در یک معامله تکمیل نشه و در چندین معامله سفارش انجام بگیره
   مثلا یکنفر سفارش خرید 50 هزارتایی گذاشته و در طرف عرضه، سه سفارش فروش (مثلا یه 15 هزارتایی، یه 25 هزارتایی و یه 10 هزارتایی) فرستاده شده تا این 50 هزارتایی تکمیل بشه

 14. با سلام من خارج از کشور هستم از اپلیکشن سیگنال احراز هویت شدم کد بورسی گرفتم چگونه کد کاربری و رمز عبور از کارگزاری ساوه آفرین بگیرم در کارگزاری ساوه آفرین ثبت نام کردم لطفا راهنمایی بفرمایید اگر سفارت مراجعه کنم مشکل من حل. میشود با تشکر

 15. سلام ایا اموزش تصویری در مورد نحوه ی خرید گام به گام اختیار معامله و معرفی فضای پورتفوی اپشن وجود داره؟!

 16. سلام خسته نباشید من یه هفتس کد بورسی گرفتم از الان میتونم خرید و فروش انجام بدم با نرم افزار ؟؟؟ و اینکه زمان عرضه اولیه رو از کجا بفهمیم کی هست؟؟؟

 17. سلام من در اگاه ثبت نام کردم اما 18 سالم نشده و افلاین هستش ایا میتوانم در خانه خریدوفروش غیر حضوری انجام بدم

 18. باسلام …برای معامله و خرید و فروش سهام …..حتما نیاز هست ک ب پنل کاربری کارگزاری مون دسترسی داشته باشیم؟؟؟

  1. سلام. من تو سایت سجام ثبت نام کردم و کد بورسیم اومد تو کارگزاری آگاه هم ثبت نام کردم ولی کد بورسیم تو پروفایل آگاهم نشون داده نمیشه و نوشته آزمایشی. این قضیش چیه؟

 19. سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  من تازه میخوام وارد بورس بشم، دیروز تو سایت یکی از کارگزاریها خوندم که جدیدا موقع ثبت نام برای دریافت کد معاملاتی آزمونی گرفته میشه و در صورت قبولی حدود یک ماه طول میکشه تا کد معاملاتیمون بیاد. درسته؟! اگر بله روالش به چه صورت هست؟

  1. سلام ایا اموزش تصویری در مورد نحوه ی خرید گام به گام اختیار معامله و معرفی فضای پورتفوی اپشن وجود داره؟!

   1. باسلام ثبت نام میکنم برای تالار مجازی ولی برای سجام ثبت میشم چکار کنم‌

 20. با عرض سلام …من در کارگزاری اگاه ثبت نام کردم و نام صاحب حساب و شماره حساب و شماره ی شبای بانکی و نوع حساب را به درستی وارد کردم ولی نام شعبه ی بانک ملی و کدشعبه ملی را با بانک ملی دیگر در فرم کارگزاری جا بجا وارد کردم ایا نیاز به اصلاح دارد و اگر بخواهم اصلاح کنم به کجا مراجعه کنم؟

  1. باعرض سلام تواین هفته آگاه ازساعت ۹صبح تا۱۰مرتباهنگ میکنه ونمیشه معامله کردخسارت چنصدمیلیونی به کاربراش زده وقتی نمیتونه همزمان نرم افزاراشودرست کنه اینقدرتبلیغ وثبت نام نکنه

 21. سلام من کدبورسی دریافت کردم دیروز امروز میخاستم ثبت سفارش خرید بزنم خطا میداد که فرایند ثبت نام کامل نیست میشه راهنمایی کنید ممنون

  1. سلام
   منم همین مشکل رو داشتم دیروز با کارگزاری تماس گرفتم امروز مشکلم حل شد.
   گفتن کد بورسی من در هسته معاملات مجاز به خرید نبوده و درستش کردن

   1. من اصلا نمیتونم زنگ بزنم
    همش بوق اشغال میزنه
    میشه بگین به کدوم شماره زنگ میزنید؟

 22. سلام.چطور متوجه شوم که در کارگزاری آگاه جهت خرید عرضه اولیه کارگزاری اقدام به خرید برای ما می کند یا خیر؟ممنون

  1. سلام، بخش سبدسهام رو ببینید تا سهامی که خریداری شده و موجود دارید رو مشاهده کنید.

   1. سلام خسته نباشید
    من واسه چند تا سهام درخواست خرید دادم
    اولش گزینه ی انتظار تایید رو اورد و بعد از چند ساعت گزینه ی انتظار اقدام
    انتظار اقدام ینی چی میشه لطفا راهنمایی کنید????????

 23. با سلام،
  من كد بورس را حدود ١٢ سال قبل گرفتم و الان به دليل ادامه تحصيل خارج إز ايران هستم. آيا أين امكان وجود داره كه بتونم إز خارج ايران خريد و فروش كنم. در ضمن امكان انتقال پول بصورت انلاين إز بأنك هاي پارسيان و پاسارگاد را دارم. با تشكر

  1. سلام، با کارگزارتون تماس بگیرید و بپرسید که چطور امکان فراهم کردن معاملات آنلاین برای شما وجود داره.
   چون قبلا آنلاین نداشتید باید حضوری فرم پر کنید و ممکنه غیرحضوری نتونید این کارو انجام بدید
   با کارگزارتون تماس بگیرید

  2. سلام خسته نباشید
   من واسه چند تا سهام درخواست خرید دادم
   اولش گزینه ی انتظار تایید رو اورد و بعد از چند ساعت گزینه ی انتظار اقدام
   انتظار اقدام ینی چی میشه لطفا راهنمایی کنید????????

  3. سلام ببخشید با حساب افلاین چجوری میتونیم سهام بخریم؟ینی کی باید ثبت کنیم؟

 24. بادرود
  چگونه میتوانم درخواستی که از قبل زدم را حذف کنم ؟ مثلا درخواست خرید سهمی را با مدت نامعلوم زده شد ولی بعداز چند روز این درخواست را میخواهم حذف کنم راهنمائی بفرمائید

  1. سلام و درود
   وارد بخش خرید و فروش آفلاین بشید، لیست درخواست ها هست و میتونید حذفش کنید

 25. با سلام. انتخاب قیمت فروش و خرید از بازه دامنه ی خرید و فروش باید چگونه باشد?من تازه میخوام وارد بورس بشم و برام سوال هستش. آیا باید موقع خرید کمترین قیمت از دامنه و موقع فروش بیشترین قیمت از دامنه ی قیمت انتخاب شود؟با تشکر

 26. سلام.من توی سایت مفید ثبت نام کردم و احراز هویت هم انجام دادم .و کد هم برام اومده.ولی بالای سایت دوباره زده تکمیل حساب کاربری و وقتی وارد اون میشم میگه که هویت شما احراز شده.و دیگه چیز دیگه ای نداره.الان باید برای انجام کار هام چکار کنم

  1. باعرض سلام وخسته نباشیدمحض اطلاع میگم که دوستان به فکرچاره باشن من پدرم روبرای گرفتن کدبورسی ثبت نام کردم خودم ازطریق آگاه اکسپرس واینترنتی غیرحضوری همه مراحل روباموفقیت انجام دادم وکدپیگیری ۱۰رقمی روگرفتم وپرینت کلیه مدارکم روگرفتم وبااسکن کارت ملی وشناسنامه به دفترپیشخوان رفتم ازمن مبالغ ۱۱۰۰۰تومان و۱۶۳۰۰تومان و۱۵۰۰۰هزارتومان و۵۰۰۰هزارتومان گرفت درصورتی که همه کاروخودم غیرحضوری ثبت وپرینت گرفتم تقریبا۴۷هزارتومان هزینه کردم دفترپیشخوان هم طرف قراردادباآگاه داشت ودرسایت آگاه بودساعت مراجعه من هم۵ونیم صبح بعداز۲هفته نوبت گرفتن بودلطفارسیدگی کنیدضمن تشکرفراوان ازاصفهان هستم

 27. باسلام .من عضو کارگزاری اگاه شدم و نرم افزار تریدر اسا رو نصب کردم اما بالای صفحه نوشته شده ازمایشی
  علت چیست؟
  یعنی نمیتوانم‌سهام‌بخرم
  تمامی مراحل سجام و اگاه انجام شده و احراز هویت نیزشده

  1. سلام، باید مدتی صبر کنید تا حساب شما فعال بشه. برای اطلاع از جزییات با کارگزاری تماس بگیرید.

   1. سلام
    من درخواست خرید سهام دادم که مبلغش بیشتر 500000 تومان هست ولی خطای مبلغ کمتر از 500 تومن هست رو میده! چرا؟

 28. سلام یک سوال من دیروز سفارش افلاین زدن تو لیست خرید های افلاینم هست و وضعیت زده در جریان ولی تو لیست سفارشام هست امکانش هست که بمن نرسه و خرید افلاینم به درستی انجام نشه که اونو حذف کنم خرید انلاین بزنم؟

   1. سلام قربان من امروز کد معاملاتیم پیامک شده نمیدونم کجا باید بنویسمش تا ببینم درسته یا نه؟؟؟؟

  1. سلام من جدیدا در سامانه سجام ثبت نام کردم و در سایت نهایت نگر مبادرت به خرید و فروش سهام میکنم .چند سال پیش سهام خریدم و برگه سهام در اختیارم است ولی در سایت سابقه آن نیامده چند وقت طول میکشه تا سابقه آن ثبت بشه؟

 29. با سلام من کد معاملاتی گرفته ام و وقتی وارد میشم به سایت بالا ی صفحه که اسم و مشخصات من نوشته داخل پرانتز نوشته آزمایشی آیا من میتونم خریدی انجام بدم یا نه ممنون

 30. سلام دوستان.من دنبال یه نرم افزار یا ربات و یا کارگزاری هستم که بتونم خرید فروش رو افلاین ثبت کنم و فردا ساعت 8:30 برام انلاین سفارش کنه.کسی میتونه بهم کمک کنه یا بهم گزینه ای پیشنهاد بده؟

  1. با سلام
   واقعا دستتون درد نکنه
   کلی اطلاعات از مطالب مفیدو با ارزشتون بدست اوردم.
   سپاسگذارم

 31. با سلام وخسته نباشید من تازه کد بورسی گرفتم کارگزاری مفید را انتخاب کردم بعد تایید کردن و در عرض اولیه صبا در تاریخ 99-1-20 شرکت کردم در زمان تعیین شده توسط ناظر بازار خرید کردم بالاترین تعداد وبالاترین قیمت را انتخاب کردم وحتی سفارشم ثبت گردید و ناظر پیام ثبت را تایید کرد و هزینه سهام را از حسابم کم و بلوکه کرد ولی بعد که اعلام سهام شد که بگن برا هر فرد چند سهم رسیده برا من نوشت منقضی شد نمیدونم چرا ! خطایی در کارم نبود ممنون میشم راهنمایم کنین

  1. سلام وقت بخیر
   چه عرض کنم دوست عزیز
   این موارد رو باید از کارگزاری مفید پیگیری کنید

  2. سلام طبق قانون جدید کدهای معاملاتی که تازه گرفته میشه به مدت ۱ماه اجازه خرید بهشون نمیدن

 32. سلام خسته نباشید من تو کارگزاریم اگاهه و میخوام حسابم‌رو انتقال بدم ب حساب شخص دیگه ینی همون شماره حسابس ک اولش موقع ثبت نام تاسید کردم برای افتتحاح حساب حالا باید چیکار کنم

  1. سلام وقت بخیر
   حساب رو نمیتونید به شخص دیگه انتقال بدید.

 33. سلام با این که مطالب بالا رو خوندم نتونستم نتیجه بگیرم کدام کار گزاری خوب هستش میخواستم راهنمایی کنید وچند تا کار گزاری خوب معرفی کنید

 34. سلام استاد بنده تازه کدبورسیم اومده واسه شروع کجا باید یوزرنیم و پسوردمو وارد کنم ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   در سایت کارگزاری، به دنبال راهنمای نرم افزار معاملاتی مربوط به کارگزارتون بگردید

 35. سلام
  من دو روزه که فروش سهام میزنم در هسته معاملاتی هم ثبت میشه ولی فروش نمیره. کف قیمت هم میزنم. میشه توضیح بدید علت چیه؟

  1. سلام، حتما قیمت مناسب رو وارد نمیکنید و شاید هم اطلاعاتی که توی پنل معاملاتی می‌بینید دیر بروزرسانی میشه
   این روزها به خاطر شلوغی بازار، هم هسته معاملات و هم سیستم اکثر کارگزاری ها مشکل داره و گاهی با تاخیر داده‌ها رو نشون میده
   برای تعیین قیمت مناسب بهتره به سایت tsetmc.com نگاه کنید

 36. سلام و خسته نباشید. یک سوال ایا سهام پایه یا ابتدایی پروژه کارخانه سیمان با سهامهایی که در بورس خریدو فروش می شود فرق دارد با تشکر

 37. با سلام. من به دوستان توصیه میکنم وارد این منجلاب سهام نشوید. جز اعصاب خوردی چیزی نداره. همه اختیا رات و تصمیمات دست یه عده حقه بازه…پول اضافه دارید طلا بخرید

 38. سلام
  من حداقل سودی که در ماه نیاز دارم 10 درصد هست و میخواهم حتما تضمینی بدست بیارم.
  شما پیشنهادتون چه نوع سرمایه گذاری است؟صندوق با درآمد ثابتی هست که اینقدر سود بده؟
  لطف کنید پیشنهاد خودتون رو بگید ممنون میشم.

  1. سلام، ماهیانه 10 درصد تضمینی؟ چنین سود تضمینی وجود نداره و هرکسی چنین وعده‌ای به شما داد 2 حالت بیشتر نداره:
   1. تازه‌کار هست و اعتماد به نفس کاذب داره
   2. کلاهبرداره و میخواد جیب‌تون رو خالی کنه
   در بورس پتانسیل چنین سودی هست ولی هیچ تضمینی هم نیست که حتما سود کنید و احتمال زیان همیشه وجود داره.

  2. سلام بهترین سرمایه گذاری برای شما!
   حساب آرمان بانک شهر با حداقل. سود۲۰ درصد که شاید بیشتر هم بشه چون این حساب باهاش خرید و فروش سهام انجام میشه و در مواقعی تا۲۵درصد هم سود هم میده!حداقل برای من که اینطور بوده

 39. با سلام،اگر بخوام بفروشم میزان دقیق کل حجم سهام رو چطور میشه فهمید؟

  1. سلام، کدوم حجم؟ حجم معامله؟ حجم در صف؟ کل سهام شرکت؟

 40. سلام
  میخام سهام بخرم نوشته موجودی کافی نمیباشد
  بایدبریزم پاحساب کارگزاری؟؟ چطور؟؟؟

 41. سلام
  وقتی سهامی رو خرید میزنیم وضعیت میزنه تایید شده در بورس یعنی خرید انجام شده ؟ توی سبد سهام نشون داده میشه ؟

 42. سلام مهندس خسته نباشی
  1- با توجه به اینکه بعضی مواقع علت ریزش بورس تسویه حساب حقوقی هاست لطفن چه تاریخی بیشترین زمان تسویه حساب حقوقی هاست
  2- اطلاعیه های رسمی سازمان بورس در کجاست مثل اعلام زمان عرضه اولیه ها یا تصمیمات سازمان بورس در مورد بورس ” منظورم تصمیات مدیریتی هست ” ( غیر از پیامی که از طریق کارگزاریها و سامانه کدال میاد )
  3- کجا می توان بطور رسمی نظر و پیشنهاد انتقاد به سازمان بورس نوشت که دیده شود

  1. سلام وقت بخیر
   1. زمان مشخصی نداره. حقوقی ها در تاریخ‌های مختلف ممکنه عرضه کنن
   2. اطلاعیه‌های عرضه اولیه رو باید در پیام ناظر بازار ببینید. در مورد پیام ناظر بازار اینجا شرح دادیم. خبرهای مهم رو در سایت sena.ir میتونید بخونید
   3. بخش تماس با ما سایت سازمان بورس seo.ir

   1. سلام من کد بورسی روز قبل فعال شده ولی زمانی که میخوام خرید ثبت کنم توسط کارگذاری تایید میشه ولی بالای صفحه پیغام قرمز رنگی میده میگه امکان سفارش گذاری در این وضعیت وجود ندارد
    علت چی هست

 43. سلام
  آیا با کد بورسی بدون عضویت در کارگزاری می شود معاملات آنلاین انجام داد؟ با تشکر

  1. سلام، کد بورسی رو کارگزاری صادر میکنه بعد میگید بدون عضویت در کارگزاری معامله کنم؟

  2. سلام‌ من کارگزاری فارابی هستم اگه بخوام با کد حقیقی یکجا ۶۰۰ میلیون ادر برای فروش بزارم امکانش هست با باید. ۲۰ تومن ۲۰ تومن دستی برارم ؟ یا اینکه یکجا ادر میشه گذاشت و خود سیستم ۲۰ تومن ۲۰ تومن میفروشه. میشه راهنمایی کنید. ممنون

 44. سلام جناب جهاندیده هر چند که اینجا بیشتر جنبه آموزشی دارد و دوستان سئوال می پرسند اما از انجا که بنده اکثرن به این سایت سر می زنم و فکر می کنم افراد زیادی مطالب را می خوانند خواستم نظرم را خدمتتان عرض کنم انشاله که مورد توجه قرار گرفته و در صورت لزوم نسخه ادیت شده اون منتشر تا بدست سازمان بورس برسد
  وقتی2 سال قبل وارد بورس شدم لزوم داشتن مدرک جز اولیتها بود پس از مدتی همین 5-6 ماه پیش بازار پایه از روش معمول و دامنه تغییرات خود به 2 درصد تغییر یافت و علت اون ریسک بالا اعلام شد پس نتیجه می گیرم ماها بعنوان معامله گران بازار بورس تشخیص میزان ریسک برامون مشکل یا قابل درک نیست و سازمان بورس گفته اقا بازار پایه ریسکش بالاست و باید دامنه تغییراتش بیاد 2 درصد . باشه قبول . اگر چنین هست و فرضن من نوعی که مدرک دارم ( مدرک تحصیلی) و مدتی هست کار می کنم متوجه ریسک نیستم . حال بعد از اون می بینیم سازمان بورس برای ثبت نام جدید شرط داشتن مدرک را برداشت یعنی نقض غرض کرد و این کار با عمل قبل همخوانی ندارد و بنظر می رسد این کار بدون تعمق صورت گرفته حال مجددن که تعداد کثیری ثبت نام کردند می بینیم اعلام میشه که نه از حال باید یکماه دوره ببینید سپس ازمون و بعد دارای کد بورس بشید . مدتی بعد اعلام میشه حجم مبنا باید تغییر کنه که هر چند منظور سازمان بورس …. نبود اما این تصمیم باید سالها پیش گرفته میشد و در پایان کار اشتباهی که به یکباره اعلام شد همه بازارها از پایه تا فرابورس تا بورس همه 2 درصد که با دخالت وزیر اقتصاد فعلن منتفی شد ضمن ایراد به این موضوع که تصمیم یک شبه تغییر دامنه خود جای بحث دارد اخه اگر قرار بود همه بازارها 2 درصد باشند اساسن چرا تقسیم بندی شدند
  حال بنده خدمت دوستان سازمان بورس عرض می کنم که بهرصورت بنظر بنده روال به صورتی باشه که اولن این حجم عظیم سرمایه که وارد شده با تصمیمات یک شبه کاری نکنید که یکشبه هم خارج بشه و به سایر بازار ها بره از بابت پیشنهاد هم عرض می کنم دامنه 5 درصد برای بورس و فرابورس بسیار مناسب و 3 درصد برای بازار پایه مناسب زیرا باید بهرصورت جذابتی باشه تا سرمایه بیاد و الا زمین و دلار و .. هم هست و اما در بحث مهم حجم مبنا بنده از اینکه حجم مبنا را 1 میدیدم برای اکثر نمادها واقعن متعجب بودم و همه می دانیم تعدادی از سهام بودند که طی 2-3 ماه بخاطر همین حجم مبنای 1 تا 100-200 درصد بالا رفتند و این یک ایراد اساسی بود اما طبق روال اخیر که تصمیمات سازمان بورس لحظه ای گرفته شد همه بازارها را 4- 10000 اعلام کردند یعنی بازهم فرقی بین بورس فرابورس و پایه قائل نشدند بنده بنظرم میرسه که بهترین شرایط برای بازار سهام دامنه نوسان 5 درصد باشه اما حجم مبنا برای بورس فرابورس و پایه فرق کنه فرضن 4-10000 و 10-10000- 20-10000 باشه ( البته فرض ) که بلاخره بین بازارها فرقی باشه ضمن انکه یاداوری شوم دوستان در سازمان بورس باید متوجه باشند که تصمیمات باید هم دارای عمق باشه هم جذاب برای سهامداران نه اینکه یه روز بگند اقا بدون مدرک ثبت نام کنید بعد بگند اقا ما می ترسیم عده ای بلد نباشند و متضرر شوند پس شد 2 درصد خب از اول شرط مدرکی بر نمی داشتی البته خب هر کس هم مسئول جیب خودش هست و ضرر و سودش بر عهده خودشه
  از جنابعالی تقاضا دارم در صورت امکان هم اینجا هم جایی که بدست مسئولین بورس برسه منتشر فرمایید

  1. با سلام به همگی
   بنده ابتدا به ساکن از تمام فعالین بازار خواهش می کنم از بکار بردن کلمه “اصلاح “در زمان سقوط بازار خوداری کنند ماها عادت داریم همیشه در همه مسائل وجه پیروز و موفقیت و رشد را بزرگ و موقع شکست و سقوط اون به اهمیت کنیم و این کار همیشه ما را از تصمیمات صحیح دور می کنه هر کلمه بار معنایی صحیح خودشو داره پس درست بکار ببریم دوست . دشمن – دور.نزدیک- بلند .کوتاه-چاق .لاغر- و صعود .سقوط ( بجای سقوط نگیم اصلاح ) رشد .ریزش ( بجای ریزش نگیم اصلاح)
   اما در باب نظریات آقا سعید عرض کنم والا مسئولان و متولیان بورس ایران که مدام پیام می دهند که از خرید و فروش هیجانی خوداری کنید باید یکی خودشون از پریز بکشه شما ببین همه 3-4 ماه هر روز از تصمیم شتابزده می گیرند که در بالا اقا سعید اشاره کرد بنده سقوط این روزهای بازار را 70 درصد ناشی از اعلام دامنه از 5 به 2 درصد می دانیم و این تصمیم حتی برای همون زمان کوتاه هم ضربه خودش را زد و الا سایر موارد همیشه بودند فرضن دیدم همین کرونا باعث شد دارویی ها و شوینده ها رشد کنند و الان هم قاعدتن باید رشد می کردند و یا سقوط قیمت نفتی دلیلی برای سقوط سایر سهام غیر وابسته نبود اما تصمیم شتابزده سازمان بورس این نگرانی را ایجاد کرد وقتی قرار 2 درصد رشد باشه خب قاعدتن 2 درصد هم افت هست و بازار همیشه رشد نیست پس مرضم چیه که پولم جای بزارم که همیشه استرس رشد و افت داشته باشم میرم یه جای مطمئن تر
   بهر صورت طبق قاعده بازار سرمایه نیاز به ثبات دارد از مسئولان محترم تقاضا دارم از تصمیمات شتابزده بپرهیزند و موضوع دیگر اینکه بخاطر اینکه از هیجان بازار هم در صعود هم در سقوط کاسته شود حجم مبنا راهکار خوبی بود اما باید برای بازارها پر ریسک درصد بیشتر و برای بازارهای سالم و مطمئن و سوداور درصدش کمتر بشه ممنون

 45. خسته نباشید من ده روره مشتری اکاه شدم 5روزفبل سهمی روخریدم الان که قصدفروش دارم پامی مبنی براینکه شما حق تقاضا ندارید یا شما برروی این سهم ممنوع المعامله هستیدصادرمیشود وامکان فروش سهامم روندارم ولی برای خرید مشکلی ندارم لطفاراهنمایی بفرمایید

  1. سلام، طبیعتا باید با کارگزاری آگاه تماس بگیرید
   کامنت گذاشتن اینجا هیچ ثمری نداره.

 46. با سلام و خسته نباشید
  میخاستم بدونم آیا با یک سیستم و یک خط اینترنت میشه برای چنتا کد بورسی معامله انجام داد…موردی پیش نمیاد؟

  1. سلام و عرض ادب
   یه سوالی داشتم از خدمتتون
   من ثبت سفارش خرید رو دقیقا در ساعت 8,30,00 انجام میدم اما در انتهای صف خرید قرار میگیرم لطفاً راهنمایی بفرمایید.
   ممنونم

 47. سلام جناب جهاندیده
  بنده تازه واردم و برای اولین بار قصد فروش سهام یه نماد رو دارم ولی پیغام میاد ” سهام دارد حق تقاضا سهام ندارد”
  مفهوم این پیام چیه و من چکار کنم
  ممنون از لطف شما

  1. سلام وقت بخیر
   نمیدونم، با کارگزارتون تماس بگیرید

   1. سلام اگر ما موقع خرید سهام قیمت رو بیشتر از بالاترین بازه بزنیم چه اتفاقی میفته؟

    1. سلام، قیمت رو بیشتر از بازه مجاز روز بزنید؟ خطا میده قیمت خارج از بازه است!

  2. با سلام. منم این مشکل رو دارم. پیام سهام دارد ولی حق تقاضای سهام ندارد.. شما راهی پیدا کردین.؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 48. سلام خسته نباشید
  1 – عرضه اولیه برای حقوقی ها زیاد هست ؟
  2 – شرایط و مدارک لازم برای دریافت کد بورسی شرکت ها چطوریه مثلا یک شرکت فعال در زمینه عمرانی ؟
  3 -برای خرید عرضه اولیه در روزهای بعد از عرضه شرط خرید ، ثبت قیمت زیاد هست یا ثبت زود تر ؟
  ممنون میشم جواب بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب