حجم نقدینگی در بازار و اقتصاد ایران چقدر است؟

 • این موضوع 1 پاسخ، 2 کاربر را دارد و آخرین بار در 6 سال، 2 ماه پیش بدست nima-s2 به‌روزرسانی شده است.
در حال نمایش 2 نوشته (از کل 2)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #31616
  blankساناز فخری
  مشارکت کننده

  نقدینگی یا به عبارت صحیح تر، حجم پول، مجموع پول و شبه‌پول است، نقدینگی در یک کشور به معنای مجموع اسکناس‌ها و مسکوکات و سپرده‌های دیداری در یک کشور است. تفاوت نقدینگی با حجم پول یک کشور، در سپرده‌های غیر دیداری افراد نزد بانک هاست.

  چون میزان کالا و خدمات در جامعه محدود است، پس باید میزان نقدینگی به اندازه‌ای باشد که با کالا و خدمات برابری کند. اگر میزان نقدینگی افزایش یابد، کالا و خدمات در جامعه کم شده و قیمت‌ها افزایش می‌یابد

  سوالی که برای من پیش آمده این است که حجم نقدینگی در اقتصاد ایران چقدر است؟

  #31619
  blanknima-s2
  مشارکت کننده

  تسنیم: 5 بهمن 95

  تسنیم، تازه ترین روایت رسمی بانک مرکزی از شاخص های اقتصادی در تابستان سال جاری نشان میدهد در این مدت، در بخش خارجی، تراز حساب جاری به 8690 میلیون دلار رسیده و تراز بازرگانی (حساب کالا) نیز 10649 میلیون دلار است.

  ضمن آنکه کل بدهی های خارجی 7910 میلیون دلار و متوسط نرخ دلار آمریکا در بازار بین بانکی فصل تابستان هم 30686 ریال بوده است.

  همچنین آمار بانک مرکزی نشان میدهد که نقدینگی در تابستان امسال یعنی شهریور 95 نسبت به پایان سال قبل 10,4 درصد، پول 8.3 درصد، شبه پول به میزان 10.7 درصد و سپرده های بخش غیردولتی نیز 11.2 درصد رشد یافته است. نرخ رشد نقدینگی در یک سال منتهی به شهریور امسال به 28.6 درصد و حجم نقدینگی به 1122 هزار میلیارد تومان رسید.

  بررسی ارقام مربوط به وضع مالی دولت نشان می دهد که درآمدها در تابستان امسال به میزان 378,4 هزار میلیارد ریال و پرداخت های هزینه ای نیز به میزان 582.2 هزار میلیارد ریال بود. در عین حال، واگذاری دارایی های سرمایه ای 202.5 هزار میلیارد ریال، تملک دارایی های سرمایه ای 120.9 هزار میلیارد ریال و کسری تراز عملیاتی و سرمایه ای نیز 93.8 هزار میلیارد ریال بوده است.

  اقتصاد آنلاین: 9 تیر 96

  حجم نقدینگی در اقتصاد ایران بیش‌از رشد اقتصادی است / معوقات بانکی عامل رشد نقدینگی

  دانشیار موسسه مطالعات پژوهش های بازرگانی گفت: وقتی رشد نقدینگی بیشتر از رشد اقتصادی باشد، این حجم اضافه روی قیمت ها تخلیه می شود و باعث تورم خواهد شد.

  احمد تشکینی افزود: بر اساس نظریات اقتصادی، قاعده رشد نقدینگی باید به این صورت باشد که در هر سال رشد نقدینگی متناسب با رشد اقتصادی هر کشور باشد. در اقتصاد ایران به طور متوسط در یک دهه اخیر رشد اقتصادی۵ درصد را تجربه کردیم اما رشد نقدینگی در یک دهه اخیر بالای ۲۵ درصد است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایبنا، دانشیار موسسه مطالعات پژوهش های بازرگانی با بیان اینکه دو متغیر “استاک” و “فلو” در اقتصاد داریم، اظهار داشت: در متغیر استاک نقدینگی کاهش پیدا نمی کند و در سال های بعد به آن اضافه می شود.

  وی خاطرنشان کرد: آمارها نشان می دهد به طور متوسط طی سال ۸۰ تا ۹۴ متوسط رشد نقدینگی حدود ۲۸ درصد به صورت سالانه است. اگر از سال ۱۳۳۸ هم نقدینگی را مورد بررسی قرار دهیم، شاهد همین وضعیت هستیم و رشد نقدینگی در اقتصاد ایران همواره ۲۵ درصد بوده و به همین دلیل رشد بی رویه نقدینگی یک مشکل ساختاری در اقتصاد ایران است.

  عبدالخالق سجادی کارشناس پولی و بانکی هم با اشاره به اینکه بخشی از نقدینگی کشور به دلیل معوقات بانکی است، تصریح کرد : به طور قطع کارهای اساسی را انجام نداده ایم و وضع و ساختار پولی کشور به دلیل بی تدبیری است و این مسئله کاملا مشخص است.

  وی اشاره کرد: نقدینگی کشور در سال ۸۴، حدود ۶۸ هزار میلیارد بود، در سال ۹۲بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان بود و الان نیز هزار و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است. این در حالی است که برای کشورهای در حال توسعه استاندارد مشخصی برای رشد نقدینگی داریم، یعنی حدود ده درصد.

  این کارشناس پولی و بانکی بخشی از نقدینگی را حاصل روغن کاری یا همان به حرکت درآوردن اقتصاد دانست و اظهار داشت: یکی از مشکلات این است که چون ابزارهای لازم برای سیستم های اعتبارات اسنادی و مبادلات بانکی را استفاده نکردیم، عملا مطالبات معوق افزایش پیدا کرده است. متاسفانه در بانک ها اگر کسی پول پرداخت معوقات را نداشته باشد، بلافاصله به دادگاه می روند، در حالی که باید قسط بندی کنند. در بعضی از کشورها تا ۲۰ سال قسط بندی صورت می گیرد.

  وی درباره هدایت نقدینگی به سمت بخش تولید، گفت: زمانی که تعادل ارزی نداریم و قیمت ارز پایین نگه داشته شده است، گرایش به صادرات و گرایش به تولید وجود ندارد. سالی بیش از ۴۲ هزار میلیارد تومان به خارجی ها یارانه می دهیم. وقتی ارز را پایین نگه می دارند، دلال ها و رانت خوارها کالاها را از طریق قاچاق و یا غیر قاچاق وارد می کنند و با قیمت دو برابر هم می فروشند و سیستم نظارتی هم وجود ندارد.

در حال نمایش 2 نوشته (از کل 2)
 • انجمن ‘مسائل بانکی و بانکداری’ برای موضوع ها و پاسخ ها جدید بسته است.