درباره نویسنده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس به شما کمک می‌کنیم منابع درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید.

مطالب مشابه

11 دیدگاه

 1. علی

  سلام
  مثال میزنم…من ی سهمی خریدم که آخرین قیمت 5 درصد مثبت خورده و قیمت پایانیش 2درصد مثبته…..الان من اونروز دودرصد سود کردم یا 5درصد؟

  پاسخ
  1. شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام، معمولا قیمت پایانی ملاک هست و در پرتفوی نمایش داده میشه
   با این حال، سود و زیان شما به این بستگی داره که سهم رو در چه قیمتی بفروشید
   آیا همان روز، سهم رو روی مثبت 5 میفروشید؟ یا اینکه صبر میکنید روز معاملاتی به پایان برسه.
   اگه روز معاملاتی به پایان برسه، قیمت سهام در روز بعد با قیمت پایانی بازگشایی میشه که یعنی اون روز 2 درصد سود کردید.
   اگه قیمت پایانی 2 درصد مثبت باشه و قیمت آخرین معامله 5 درصد مثبت، خب وقتی قیمت 5 درصد مثبت هست و بفروشید طبیعتا 5 درصد سود کردید

   بنابراین قیمتی که معامله میکنید مطرح هست

   پاسخ
 2. امیرحسین

  سلام، وقتتون بخیر

  ممنون میشم بفرمایین فهم بنده از اصطلاحات زیر صحیح هست یا خیر:

  قیمت نظری (TOP):
  در پیش گشایش با وارد کردن قیمتها توسط معامله گران، قبل از بازگشایی بازار، معمولا خریداران وفروشندگان به یک توافقی در یک قیمت مشخص میرسن (فکر میکنم بهش میگن قیمت تعادلی)، با گشایش بازار، در ثانیه های ابتدایی این سفارشات با قیمت یکسان اصطلاحا مچ میشن و به عنوان قیمت اولین معامله در تابلو ثبت میشن، به این قیمت، نظری گفته میشه

  حراج تک قیمتی=حراج ناپیوسته=معاملات ناپیوسته
  در تمامی تابلوهای سهمهای بورسی و فرابورسی در صورت وجود سفارشهایی با قیمت خریدو فروش یکسان، راس ساعت 9 صبح، تمام سفارشها با قیمت یکسان مچ میشن و معامله انجام میشه (سهامهای موجود در بازار پایه ب و ج فرابورس، دو بار در یک روز معاملاتی حراج تک قیمتی=حراج ناپیوسته=معاملات ناپیوسته رو تجربه میکنن)

  حراج پیوسته=معاملات پیوسته
  بین ساعات 9 تا 12/30 (به غیر از بازار پایه ب و ج فرابورس که فقط تا ساعت 12 حراج پیوسته=معاملات پیوسته انجام میشه) به محض تطبیق دو قیمت خریدار و فروشنده، بدون معطلی معامله انجام و از سامانه ی معاملات حذف میشه

  پاسخ
  1. شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام. وقت بخیر
   فکر میکنم درسته

   پاسخ
 3. امیرحسین

  سلام، وقتتون بخیر، سئوالی از خدمتتون دارم، در بورس داخل، ما صرفا در سامانه “سفارش محدود” ثبت میکنیم، همینطور که میدونین “سفارش محدود” هم یعنی در حجم معین و در قیمت مشخص یا بهتر از آن ولی در تابلوی معاملات شاهد هستیم، فقط زمانی معاملات صورت میگیره و قیمتها مچ میشه که دو قیمت خریدو فروش دقیقا یکسان باشن، با توجه به تعریف سفارش محدود لطفا دلیل اینکه سفارشات تنها در یک قیمت واحد اجرا میشه (و نه بهتر از آن) رو توضیح بفرمایین، از وقتی که برای تهیه ی مطالب و پاسخگویی میذارین بسیار ممنونم…

  پاسخ
  1. شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام. وقت بخیر
   سفارشات به این صورتی که شما می فرمایید انجام نمیشه
   سفارشات در سیستم های معاملاتی آنلاین صرفا در همان قیمتی که وارد شدن قابل معامله هست.

   انواع سفارشات از لحاظ زمانی اما ممکنه تفاوت داشته باشه و در لحظه ارسال سفارش قابل انتخاب هست:

   اعتبار روز: سفارش وارد شده فقط برای همان روز معاملاتی معتبر بوده و در صورت عدم معامله، در انتهای روز حذف می‌گردد.

   معتبر تا تاریخ: سفارش تا تاریخی که کاربر تعیین کرده است در سامانه معاملاتی معتبر خواهد بود و اگر تا تاریخ مذکور معامله صورت نپذیرد، سفارش حذف می‌گردد.

   معتبر تا لغو: سفارش تا زمانی که کاربر آن را به صورت دستی از سیستم حذف نکند، در سامانه معاملاتی باقی می‌ماند و چنانچه در هر زمان (پیش از لغو توسط کاربر) به قیمت درج شده در سفارش برسد، معامله صورت می گیرد.

   انجام و حذف: سفارش به هر میزان که قابل انجام باشد، معامله شده و مابقی آن حذف می‌گردد.

   معتبر تا پایان جلسه معاملاتی: سفارش وارد شده فقط تا پایان همان جلسه معاملاتی معتبر بوده و در صورت عدم معامله، سفارش در پایان جلسه معاملاتی از سیستم معاملاتی حذف می‌گردد. با توجه به این که در ایران هر روز معاملاتی تنها شامل ۱ جلسه معاملاتی است، لذا کاربر مورد ۱ و ۵ یکسان است.

   پاسخ
   1. امیرحسین

    سلام مجدد، از پاسخگویی شما بسیار ممنونم، بنده هم متعجبم که طبق تعاریف زیر، چرا در راهنمای سامانه ی معاملات آنلاین به جای استفاده از عبارت “سفارش به قیمت معین” از “سفارش محدود” استفاده میشه؟! فقط برای رفع کامل ابهام 🙂 مجددا سئوال میپرسم: قیمتی که معامله گر در سامانه ی معاملات آنلاین وارد میکنه، نه یک ریال بالاتر و نه یک ریال پایین تر انجام میشه و معامله بین خریدار و فروشنده صورت میگیره، درسته؟ مجددا از زمانی که برای راهنمایی میگذارین صمیمانه تشکر میکنم

    سفارش به قیمت معین:
    شما می توانید قیمت خاصی را در قسمت خالی درج کنید یعنی قیمت آن سهمی را که شما می خواهید بخرید را در قسمت خالی بنویسید. با توجه به این نوع سفارش، کارگزار تنها در قیمت خاص موردنظر شما اقدام به معامله می کند. این شیوه تعیین قیمت، خطر تغییر شدید قیمت خاص موردنظر شما را بسیار کاهش می دهد اما باعث می شود انعطاف عمل کارگزار در مورد سهم شما صورت نگیرد.

    سفارش محدود:
    شما می توانید در قسمت قیمت سقف و قیمت کف، حداکثر … ریال برای خرید و یا حداقل … ریال برای فروش را تعیین کنید. در این صورت دامنه قیمتی که کارگزار برای معامله سهام موردنظر شما می تواند اعمال نماید حداکثر و یا حداقل قیمتی است که شما مشخص نموده اید. با این شیوه، عمل انعطاف کارگزاران در محدوده قیمتی تعیین شده تا حدودی بیشتر شده و انجام سفارش نیز تسریع می شود. از طرفی مشتری نیز اطمینان بیشتری نسبت به دامنه قیمت معاملاتی و قیمت معامله خواهد یافت.

    پاسخ
    1. شجاع‌الدین جهاندیده

     سلام. خواهش میکنم 🙂
     بله همینطوره که شما فرمودید. یعنی:
     قیمتی که معامله گر در سامانه ی معاملات آنلاین وارد میکنه، نه یک ریال بالاتر و نه یک ریال پایین تر انجام میشه و معامله بین خریدار و فروشنده صورت میگیره.

     پاسخ
     1. امیرحسین

      سلام، ممنون از اینکه از سر صبر و حوصله پاسخگو سئوالات هستین، به عنوان سئوال آخر :”>

      تکنیک ساعت بیان می دارد که:
      اگر در نیم ساعت پایانی بازار آخرین قیمت سهمی از قیمت پایانی آن 1/5 درصد بیشتر باشد سهم به احتمال هشتاد درصد فردا مثبت خواهد بود.
      اگر در نیم ساعت پایانی بازار آخرین قیمت سهمی از قیمت پایانی آن 2 درصد بیشتر باشد سهم به احتمال هشتاد درصد فردا صف خرید خواهد بود.
      اگر در نیم ساعت پایانی بازار آخرین قیمت سهمی از قیمت پایانی آن 1/5 درصدکم تر باشد سهم به احتمال هشتاد درصد فردا منفی خواهد بود.
      اگر در نیم ساعت پایانی بازار آخرین قیمت سهمی از قیمت پایانی آن 2درصدکم تر باشد سهم به احتمال هشتاد درصد فردا صف فروش خواهد بود.

      اگر سه فرض زیرو در نظر بگیریم، سهم برای روز معاملاتی بعد احتمالا صعودیه؟
      ۱-قیمت آخرین معامله +۱/۵% و قیمت پایانی صفر تابلو
      ۲-قیمت آخرین معامله +۱% و قیمت پایانی -۰/۵%
      ۳-قیمت آخرین معامله -۰/۵% و قیمت پایانی -۲%

     2. شجاع‌الدین جهاندیده

      سلام. این شرایط همیشه صادق نیست اما کاملا غلط هم نیست
      شما با بررسی تاریخچه قیمت یک سهم میتونید درصد درستی این فرضیه رو بررسی کنید.
      چند سهم با سرمایه بزرگ و کوچک رو برای نمونه انتخاب کنید و قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله روزهای قبل رو ببینید و با روز بعدش مقایسه کنید.

 4. elahe

  اگر یه مثال عددی میزدید….ملموس تر بود…..ممنون از سایت خوبتون

  پاسخ

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نکات مهم

 • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
 • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
 • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
 • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.

سلب مسئولیت: در بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری (سهام، بازار آتی و ارز) ارزش دارایی‌ها ممکن است به سرعت تغییر کند و ریسک از دست رفتن سرمایه وجود دارد. محتوای موجود در سایت بورسینس صرفا جهت اطلاع‌رسانی است و نظرات شخصی نویسنده را منعکس می‌کند. بورسینس هیچ منفعت یا مسئولیتی در قبال سود و زیان کاربران ندارد و مسئولیت استفاده از تمامی مطالب و محتوای سایت بر عهده کاربران است.
Copyright © Bourseiness 2013-2019
کپی‌برداری از مطالب این سایت به هرشکل، غیرمجاز و غیرقانونی است.