دلیل تفاوت قیمت پایانی سهام و قیمت آخرین معامله چیست؟

پاسخگویی به سوالات بورسی
سوال و جواب بورس

قیمت پایانی سهم در بورس چیست و چه فرقی با قیمت آخرین معامله دارد؟

در مطلب دیگری توضیح دادیم که سهام دقیقا چیست و انواع آن کدام است.

همچنین نحوه خرید و فروش سهام را در بورس توضیح داده ایم.

اما برخی جزییات است که بسیاری از افراد درباره آن سوال می پرسند. مانند این سوال که چرا قیمت پایانی در سایت tsetmc.com که مرجع مشاهده معاملات سهام است با قیمت آخرین معامله متفاوت است.

قیمت پایانی سهم

در این مطلب از بورسینس قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم.

قیمت پایانی سهام

قیمت پایانی سهام قیمتی است که معامله سهم در ابتدای روز بعد، براساس آن قیمت آغاز می شود.

توضیح اینکه لزوما همواره قیمت پایانی سهم، با آخرین قیمت سهم برابر نیست.

زیرا قیمت سهام شرکت‌ها، درصورتی می تواند حداکثر افزایش یا کاهش روزانه‌ را تجربه کند که حجم قابل توجهی از آن سهم در طول ساعت معاملاتی مورد معامله قرار گیرد.

اینجاست که حجم مبنا مطرح می‌شود.

مطلب مرتبط: حجم مبنا چیست؟

بنابراین اگر میزان معاملات بر روی آن سهم از حجم مبنا کمتر باشد، درصد افزایش یا کاهش قیمت سهم نیز کمتر از حداکثر میزان افزایش یا کاهش تعیین شده براساس مقررات خواهد بود.

برای مثال، اگرچه ممکن است قیمت آخرین معامله سهام یک شرکت پذیرفتـه شده در بورس، در یک روز افزایش یا کاهش 5 درصدی (حداکثر نوسان روزانه، براساس مقررات) را تجربه کند، اما چون حجم معاملات روی آن سهم کمتر از حجم مبنا بوده است، بنابراین قیمت پایانی سهم مثـلا با حداکثر 1 درصد افزایش یا کاهش، ثبت می‌شود.

لازم به ذکر است قیمت پایانی سهم براساس میانگین موزون قیمت سهم در طول یک روز معاملاتی، تعیین می‌شود.

نحوه محاسبه قیمت پایانی سهام را در زیر مشاهده کنید:

روش محاسبه قیمت پایانی سهام

 

قیمت آخرین معامله

همانطور که از نام آن مشخص است، قیمت آخرین معامله، قیمتی است که آخرین بار سهام در آن قیمت معامله شده است.

به دلیل اینکه قیمت آخرین معامله در اغلب موارد به میزان زیادی بالا و پایین می‌شود معمولا برای اشاره به قیمت یک سهام، از قیمت پایانی استفاده می‌کنند.

قیمت آخرین معامله برای سفارش‌گذاری در بورس اهمیت زیادی دارد.

زیرا شخص در صورتی که بخواهد معامله را به سرعت انجام دهد می‌تواند قیمت سفارش خود را نزدیک به این قیمت یا معادل این قیمت وارد کند تا احتمال کامل شدن سفارش افزایش یافت.

محاسبه سود و زیان با قیمت پایانی است یا آخرین معامله؟

سود و زیانی که در پنل معاملاتی می‌بینید اغلب با قیمت آخرین معامله محاسبه می‌شود.

بنابراین طبیعی است که سود و زیان شما با نوسان قیمت سهم کم و زیاد شود. البته در پنل برخی از کارگزاری‌ها می‌توانید سود و زیان نمایشی را براساس قیمت پایانی تنظیم کنید.

پس از خرید یک سهم و بعد از باز کردن منوی پرتفوی یا سبد سهام در پنل معاملاتی‌تان، مشاهده می‌کنید درصد سود/زیان شما حدودا منفی 1.5 درصد شده است. دلیل چیست؟

دلیل این منفی شدن، شیوه محاسبه سود و زیان شما توسط نرم‌افزارهایی است که این اطلاعات را به شما نمایش می‌دهند (به عبارتی نرم‌افزار کارگزاری).

با وجودیکه نرم‌افزارهای کارگزاری‌ها با هم متفاوت است، اما اغلب آنها کارمزد خرید و فروش و همینطور مالیات فروش سهام را در هنگام محاسبه سود و زیان به حساب می‌آورند.

به همین خاطر اگر سهم را روی 5210 تومان خریداری کنید و قیمت آخرین معامله دقیقا روی 5210 تومان ثابت باشد، زیان حدود 1.5 درصدی در سبد سهام شما مشاهده می‌شود.

دلیل دیگر نوسانات سریع سود و زیان در بخش پرتفوی یا سبدسهام، نوسانات قیمت آخرین معامله در بورس است (در هنگام باز بودن بازار و با فرض عدم وجود صف فروش/ صف خرید قیمت آخرین معامله بالا و پایین می‌رود).

نکته مهم: سود و زیان محقق شده (سود و زیان نهایی) را صرفا زمانی محاسبه کنید که سهم را فروخته‌اید. سودی که در بخش پرتفوی می‌بینید صرفا سود نمایشی شماست.

اگر سهمی خریدید و قیمت آن مقداری افت کرد، زیاد نگران نباشید. اگر سهم را با بررسی و تحلیل واقعی خریده و به ارزنده بودن آن اطمینان داشته باشید نوسانات کوتاه‌مدت روی شما تاثیری نخواهد گذاشت.

این موضوع مشابه سود و زیان در سایر دارایی‌هاست.

اگر شما یک سکه طلا به قیمت 14 میلیون تومان خریده باشید و قیمت آن در بازار به 15 میلیون تومان رسیده باشد، تا زمانی که سکه را نفروختید نمی‌توانید بگویید که قطعا سود کرده‌اید. در صورتی که دارایی خودتان را نفروختید، سود/زیان شما هنوز محقق نشده است.

اگر یک آپارتمان به قصد سرمایه‌گذاری خریده بودید، آیا هر روز در بنگاه املاک به دنبال قیمت گرفتن بودید یا اینکه ماه‌ها یا حتی چندسال بعد به سراغ قیمت گرفتن می‌رفتید؟

اگر امروز یک سکه طلا به قیمت 14 میلیون تومان خریداری می‌کردید و دو روز بعد به 13.5 میلیون می‌رسید آیا از ترس افت قیمت آنرا می‌فروختید؟ اگر اینکار را می‌کردید پس نه بورس و نه هیچ سرمایه‌گذاری پرریسک دیگری مناسب شما نیست و بهتر است به سود سالیانه 20 درصدی قانع باشید!

بنابراین به سهام نیز مانند سایر دارایی‌های خود نگاه کنید.

اگر واقعا سهام (یا هر دارایی) ارزنده‌ای در قیمت مناسب خریده باشید، نیازی نیست هر دقیقه قیمت آن و سود/زیانی که حاصل شده را در سبد سهام یا پرتفوی بررسی کنید.

سهام بخشی از مالکیت یک شرکت است. اگر شرکتی بطور مثال 100 ساختمان داشته باشد، شما با خرید بخشی از سهام این شرکت مالک بخشی از این 100 ساختمان خواهید بود. وقتی با این دیدگاه به سهام شرکت‌ها نگاه کنید، نیاز به بررسی مداوم قیمت (چه قیمت پایانی و چه قیمت آخرین معامله) را احساس نخواهید کرد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
 • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
 • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
 • امکان خرید آنلاین صندوق‌های سرمایه‌گذاری
 • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس
173 نظر
 1. قیمت پایانی سهام قیمتی است که معامله سهم در ابتدای روز بعد، براساس آن قیمت آغاز می شود.

 2. باعرض سلام خدمت استاد جهاندیده تشکر از پسخگوییتون… سوالی داشتم لطفا جواب کامل بهم بده…نرخ روز بورس را چطوری حساب کنیم که بدونم قیمت سهم تا چه قیمتی بالا میره یا چه قیمتی پائین میاد

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی. ساده‌ترین راه اینه وارد سایت tsetmc.com بشید، صفحه نماد رو باز کنید، روبروی “قیمت مجاز”، حداکثر و حداقل قیمتی که نماد موردنظر در طول روز معاملاتی میتونه نوسان کنه رو میتونید ببینید.

  2. سلام خسته نباشیداستادتشکر از پاسخگوییتون…..ببخشید منظورم از حد مجاز نبود… ایجوری میگم مثلا سهمی صعودی نرخش تا حد مجاز بالا نمیره قیمت پایین تره یا سهمی نزولی تا حد مجاز پایین نمیره قیمت بالاتره باید چطوری حساب کنیم

    1. سلام استاد با تشکر از پاسخ گوییتون که با صبر وحوصله جواب میدی……مثال…سهمی امروز صعودی میانگین ۲۰۰۰ تومان حد مجاز ۳۰۰۰ تومان ولی تاحدود ۲۶۰۰ بالاتر نمیره چطوری باید حساب کنم تا حدش را بدونم

     1. خواهش میکنم. اگه منظور شما پیش‌بینی این قیمت هست که میگید، راهی نمیشناسم دوست عزیز.

 3. سلام و عرض خسته نباشید

  من یه سهمی رو امروز خریدم که پایانیش 1.5+ بود و قیمت اخرین معامله هم 5+

  اومدم توی پرتفوم دیدم 4.5- درصد توی ضررم یعنی فرداشم اگه مثبت 5 بخورم تازه سربه سر میشم

  این جریانش چیه /؟؟ اومدم سود کنم کباب شدم 😢

  ممنونم از پاسخگوییتون

 4. چه سوالهای مسخره،،بورس هم مثل خرید از بقالی هست،،فقط کارگزاری یه مبلغ خیلی کم دست مزد می گیرد،،مثلا امروز صد سهم به قیمت پایین ترین حد روز قیمت گذاری یک نماد بقیمت پنجاه تومان ثبت کنید و بخرید همان روز اگر قیمت ده تومنی بالا بره بفروشی نزدیک هر سهم نه تومن سود کردی که صد سهم میشه نه صد تومان سود،به همین راحتی،،فقط باید مطالعه داشته باشی و نمادهای خوب شناسایی کنی،

 5. سلام
  لطفا دقیق جواب بدین اگر بلد نیستین الکی جواب گمراه کننده ندین.ممنونم
  یک نماد من می خوام فردا اول صبح بایک قیمت بخرم،الان میخوام پیش نویس کنم،قیمت مجاز فردا را چگونه بفهم .لطفا دقیق جوابی باشه برای همه نمادها،،ضمنا در کارگزاری آگاه بغل آخرین قیمت و پایانی هر کدام دو عدد داخل پرانتز هست اینا چی هستن،،ممنونم

  1. بلد نیستی جواب بدی مجبورت نکردن بیای چرند تحویل بدی !!
   خودت فهمیدی چی گفتی اصن ؟؟

   مطالعههه

   1. خواهشن دوستان عزیز دانایی کافی ندارن جواب گیج کننده و انحراف وکننده ندین برا خودتون بزرگوار عباس جان

   2. سلام خسته نباشید..میخاستم بدونم مبنای سهم ها برای مثبت 5/ خوردن یا یک سهم مثبت 2/99 میشه چیه؟؟؟چرا اونا هم مثل بقیه مثبت 5 نمیخورن .؟؟ ..ایا به شاخص ربط پیدا میکنه؟

 6. اصلا خودت فهمیدی چی گفتی… یه کلام بفرما اون درصدی که سازمان بورس منفی یا مثبت میزنه. براساس قیمت پایانی هست یا قیمت اخرین معامله….
  چرا صغری کبری میگی؟

 7. سلام. در وضعیت فعلی بازار که همگی سهم ها منفی هستند فرقی نمی کند چه خرید کنید ولی چون شاخص کل چند روزی است مثبت است و پیش بینی میشود مثبت بماند و شاخص کل مربوط به شرکت های بزرگ است توصیه می شود سهام شرکت های بزرگ مانند فملی، فولاد و اقتصادی و و تجارت را خرید کنید.

  1. سلام وقتتون بخیر
   عدد قرمز یا سبز رنگ که با درصد هم کنار آخرین معامله وقیمت پایانی نوشته میشه چطوری محاسبه میشه؟ و کدوم یکی درصد سود یا زیانه؟

 8. سلام
  برای تکنیکال کدوم مهمتره؟
  الان تکنیکال کارگزاری ها روی آخرین قیمت هست
  درسته؟ یا باید روی پایانی باشه؟
  ممنونم

 9. سلام خوبین؟
  خسته نباشین.
  قیمت آخرین معامله مهمتره یا قیمت پایانی؟
  اگه قیمت آخرین معامله مثبت بخوره بعد قیمت پایانی منفی تکلیف چیه؟یا اگه قیمت آخرین معامله منفی باشه و قیمت پایانی مثبت باشه در این دو حالت بی زحمت بگویین تکلیف چیه؟
  کدومشون اصلیه کدومشون فرعیه؟میزان سود و زیان اصلی با کدوم قیمت محاسبه میشه؟
  در ضمن از کارگزاری آگاه استفاده می کنم.

  1. سلام وقت بخیر
   مهم از چه نظر؟
   اگه میخواید روش محاسبه سود و زیان رو بدونید، این بستگی به نرم افزاری داره که سود و زیان رو به شما نمایش میده
   اگه نرم افزار کارگزاری، در پرتفوی لحظه ای یا بخش “سبدسهام” محاسبات رو براساس قیمت آخرین معامله نمایش میده پس سود/زیان شما هم بر همین اساس هست.

   در نهایت چیزی که از همه بیشتر اهمیت داره، سود/زیان تحقق یافته شماست. و سود/زیان تحقق یافته زمانی بدست میاد و مشخص میشه که سفارش فروش رو ارسال کردید و معامله انجام شده.
   بعد از این میتونید به بخش “عملکرد سبدسهام” برید و ببینید واقعا چقدر سود/زیان کردید.

   در مورد محاسبه سود و زیان در سرمایه گذاری این مطلب رو بخونید

   نکات تکمیلی:
   اینکه صرفا بشینید چشم به قیمت آخرین معامله یا قیمت پایانی بدوزنید و دقیقه به دقیقه سود/زیان خودتون رو محاسبه کنید چیزی جز اعصاب خوردی نیست.
   قبل از ورود به معامله، خروج از معامله یعنی فروش رو مشخص کنید. یعنی حدسود شما چقدره. به عبارتی در چه قیمتی یا در صورت چه رخدادی سهم رو میفروشید، هدف یا رخداد بصورت واقع بینانه تعیین بشه. مثلا ممکنه استراتژی یک نفر ممکنه این باشه که اگر در سود بودم و سهم دو روز متوالی بیش از 7 درصد افت کرد سهم رو میفروشم.
   و حدضرر شما چقدره (در چه صورتی سفارش فروش رو ارسال میکنید حتی اگر در ضرر باشید. در مورد تعیین حدضرر اینجا توضیح دادیم)

 10. سلام
  مدیر گرامی سوال داشتم ایا اینو درست متوجه شدم؟
  اگر قیمت اخرین معامله منفی 5 باشد و قیمت پایانی ثابت یا مثبت باشد
  یعنی ما اخرین معامله مون از قیمت پایانی کمتر باشه فردا قیمت با پایانی باز بشه یعنی ما سود کردیم؟
  یعنی ما که قیمت کمتر خریدیم اگه فردا سهم مثبت بشه ما سود میکنیم؟
  باتشکر

  1. سلام وقت بخیر
   نمیشه گفت سود کردید، زمانی باید بگید سود کردید که سهمی رو با سود فروختید و سود شناسایی شده (معامله بسته شده)
   میشه گفت نسبت به قیمت روز بعد، با قیمت خوبی خرید کردید به شرطی که در روزهای بعد، افت سهم ادامه دار نباشه

   1. سلام وقت بخیر
    من سهم فولاد خرید کردم در پورتفوی لحظه ای ضرر نشون میده
    قیمت چگونه انتخاب کنیم
    مثال 100تا200
    زمان خرید چه قیمتی بزارم منفی نشون نده

 11. سلام.موقع خرید باید به قیمت پایانی دقت کنیم؟و اینکه یه موقع قیمت پایانی 1درصد ویه موقعی 98 درصد.میخواستم بدونم هنگام خرید باید درصدقیمت پایانی بالا باشه یا پایین

 12. سلام.سوال من این هست سهمی که حدود8ال9روز بسته هست چطور می شود بعد از باز می شود نگاه کنی 24درصد منفی خورده

 13. سلام آیا سهم (ریختح) قابل خرید و فروش است چه سهامی را که وقتی خریدی نمی توان فروخت علت چیست؟

 14. سلام وقت بخیر یه تعداد سهام گروه بهمن دارم نمادخبهمن بنظرتون بفروشم یا قیمتش وحشتناک بالا رفته میترسم مثل حباب بترکه ضرر کنم خواهشا راهنمایی کنید

 15. سلام خسته نباشید. میخواستم بدونم سهمی که دیروز من کلا منفی3 بودم وبا اینکه امروز مثبت 5 بود و باید در کل مثبت 3 میشد ولی اومده منفی 1 شده است

 16. سلام استاد زمانی ک قیمت پایانی منفیه وای قیمت اخرین معامله مثبت و تقریبا یه چهار درصد و گاها بیشتر از این فاصله دارند استراتژی شما چیه

  1. سلام دوست عزیز ، چیزی به عنوان سهام عالی تقریبا وجود نداره. باید دید در هر زمان مطابق استراتژی معاملاتی شما و شرایط بازار و … کدوم سهم گزینه مناسبی هست. برای کسب اطلاعات بیشتر ، می تونید از بخش تازه کاران شروع کنید : https://www.bourseiness.com/category/bourse-guide-for-beginners

   موفق باشید.

 17. سلام.خسته نباشید.
  توی کارگزاری مفید دو نوع نمایش برای ارزش لخظه ای پرتفو داریم.
  ۱.براساس قیمت پایانی
  ۲.براساس آخرین معامله.
  خواستم بدونم اگه امکان داره توضیح بدین که کدوم گزینه رو انتخاب کنیم.آخه میزان سود و زیان توی هر دو گزینه خیلی متفاوته.مثلا امروز وقتی گزینه ۲ رو میزنم سود من رو ۲۲۰۰۰۰ تومان نشون میده وقتی گزینه ۱ رو میزنم ۴۹۰۰۰۰ تومان.

   1. تتنظیمات تو قسمته سفارش نوشته براساس اخرین قیمت سبز کنی اخرین قیمت نشون میده ،اخرین قیمت اگه‌سبز خارج کنیم براساس اخرین معامله نشون میده تکلیف را مشخص کنید امروز مثلا دارا یکم اخرین معامله منفی 4واخرین قیمت مثبت2 خیلی اختلافه کدوم انتخاب کنیم …..

 18. سلام صندوق دارایکم در کدام قسمت پرتفوی اضافه شده؟
  عرضه اولیه سهام رو میخوام به صورت پیش فرض برام خریده بشه،در کدوم قسمت میتونم فعالش کنم؟

     1. زنده باشید ، واقعا عددی نداره. باید بسته به عوامل مختلف مثل تحلیل بنیادی و شرایط بازار تحلیل کنید.

 19. سلام ، نمودارهای پایین صفحه کارگزاری آگاه حذف شده و سوابق قابل رصد کردن نیست لطفا ایراد را برطرف کنید

 20. سلام.ممنون از سایت خوبی که دارید
  اگر قیمت آخرین معامله در تایم پایانی روز 5 باشه و قیمت پایانی اون سهم در پایان روز 3 باشه.آیا این 3 درصد خوب هستش واسه اون سهم یا بد؟؟.باتوجه به این موضوع که گفته میشه قیمت نسبت قیمت پایانی به قیمت آخرین معامله تو مثبت یا منفی شدن قیمت اون سهم در روز بعد نقش داره.

  1. سلام سعید عزیز ، ممنون از بازخورد مثبت تون

   پاسخ یک کلمه ای نمیشه گفت که مطلقا خوب هست چنین اتفاقی برای معامله یا بد باید دیگر شرایط رو سنجید.

 21. سلام خسته نباشید
  برای اینکه سهام عدالت رو مدیریت کنم و خرید و فروش انجام بدم باید چیکار کنم کد بورسی و همه کارا رو انجام دادم نمی‌دونم چطور سهام عدالت رو به پرتفو اضافه کنم

 22. سلام من متوجه نشدم میشه ساده بگید قیمت پایانی چیه؟؟و تو بورس کدوم سود حساب میشه قیمت پایانی یا قیمت هر سهام؟؟؟

 23. سلام. اگر در یک معامله نرخ پیشنهادی خریدار بالاتر از نرخ پیشنهادی فروشنده باشد، معامله به کدام نرخ انجام می شود؟ مثلا فرض کنید کلا 2 تقاضا در یک نماد باشد، خریدار عدد 100 ریال را وارد می کند و فروشنده عدد 95 ریال را؟ آیا اصلا معامله ای انجام می شود و به کدام نرخ؟

  1. سلام وقت بخیر
   بستگی داره کدامیک از دو طرف، ابتدا سفارش رو ثبت کرده باشه
   اگر ابتدا فروشنده قیمت 95 ریال رو وارد کرده باشه و سفارش خرید با قیمت 100 ریال ثبت بشه سفارش با قیمت 95 ریال انجام میگیره
   اگر ابتدا خریدار قیمت 100 ریال رو وارد کرده باشه و سفارش فروش با قیمت 95 ریال ثبت بشه سفارش با قیمت 100 ریال انجام میگیره

 24. سلام من امروز سفارش خرید سهم شخارک رو اول صبح به بالاترین قیمت زدم و جایگاه لحظه ای من ۲۸۳ بود اما تا پایان معاملات ساعت ۱۲:۳۰ جایگاه من به ۱۷۰ رسید در حالی که تعداد معاملات سهم در نماد مربوطه ۶۱۸ بود
  سوال اینه چطور نوبت به من نرسید و من منونستم خرید کنم در حالی که جایگاهم ۲۸۳ بود ؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای تکمیل برخی از سفارشات ارسال شده باید چندین معامله انجام بشه
   به همین دلیل تعداد معاملات بالاتر از تعداد جایگاه هاست
   مثلا یک سفارش 50 هزارتایی ثبت شده که جلوتر از شماست، ممکنه این سفارش مثلا با 5 معامله یا بیشتر کامل بشه تا جایگاه شما بتونه یک رتبه بهبود پیدا کنه.

 25. سلام اقای جهاندیده
  من یه سوال داشتم ممنون می شم راهنمایی کنین من هیچی هیچ از بورس نمی دونم و اینکه بابت سهام عدالت مستقیم زدم و کد بورسی هم گرفتم بابت گرفتن سودش چی کار کنم و اینکه قسط فروش ۳۰ درصدشو ندارم درواقع نمی دونم بفروشم چی می شه یا نفروشم چی ممنون می شم کمکم کنین

 26. سلام استادوقتتون بخیر!!!اگه واضح لطف کنین بگین ممنون میشم مقدار سود وزیان در پایان هرروز طبق چی محاسبه میشه قیمت پایانی یا اخرین قیمت!!!،این مقدار محقق شده ک فرمایش کردین رو من متوجه نمیشم چون تازه کارم ممنون میشم جوابتون درحد تازه کارا و واضح درحد یک کلمه که پایانی یااخرین معامه؟

  1. سلام وقت بخیر
   مقدار سود و زیان محقق نشده در پایان هر روز براساس قیمت آخرین معامله هست
   البته بستگی به نرم افزار کارگزاری هم داره که از چه قیمتی برای محاسباتش استفاده میکنه و به شما نمایش میده
   کارگزاری مفید و آگاه از قیمت آخرین معامله برای محاسبه سود/زیان تحقق نیافته استفاده میکنن

   سود/زیان تحقق یافته اهمیت بیشتری داره که اونهم پس از فروش سهم مشخص میشه

 27. با سلام
  ببخشید یه سوال داشتم اگه من یه سهمی رو مثلا رو درصد صفر بخرم و بعد آخرین معامله 5 درصد باشه ولی قیمت پایانی مثلا 1 درصد باشه من روز بعد 1 درصد سود کردم یه بر اساس آخرین معامله 5 درصد سود کردم؟
  و اینکه سود سهام بر مبنای قیمت پایانی هست یا آخرین معامله؟
  چون تو تنظیمات هم سود را بر اساس لحظهای میزنه هم قیمت پایانی کدوم سود من میشه؟

  1. سلام
   یه سود/زیان محقق نشده داریم و یه سود/زیان محقق شده
   سود/زیان محقق نشده معمولا براساس قیمت آخرین معامله در نرم افزارهای معاملاتی نمایش داده میشه
   سود/زیان محقق شده براساس قیمتی محاسبه میشه که سهم رو فروختید

 28. باسلام وخسته نباشید من یک سوال از خدمتون داشتم خواستم بدونم یک سهم برای یک روز کاری جدید چطور قیمت گذاری میشه مثلافرداکه یک روز کاری جدید است قیمت پایانی دردیروز ۲۵۰تومان است بیشترین وکمترین قیمتی که میتونه نوسان داشته باشه چغدر است وچطور محاسبه میشه یعنی ۲۵۰روباید درچه چیزی ضرب کنیم ودر صفحه ی معاملات بورس(tsetmc )کدام قیمتها بیانگر این موضوع اند

 29. سلام آقای جهاندیده
  ممنونم از اینکه حوصله بخرج میدهید و برای بالا بردن اطلاعات دیگران و استفاده درست از این بازار تلاش میکنید. چند تاسوال داشتم که اگر راهنمایی بفرمایید سپاسگزارم.
  ۱- آیا سفارشاتی که در زمان پیش گشایش وارد سیسیتم میکنیم بعد از کشف قیمت حذف میشوند یا با شروع زمان معامله با همان قیمت که وارد کرده ایم معامله می شوند ؟ چون ممکن است قیمت کشف شده با قیمتی که وارد کرده ایم اختلاف زیادی داشته باشد.
  ۲- آیا درست است که عرضه های اولیه همواره سودآور هستند ؟ اطلاعات درستی از سوابق بورسی آنها در دسترس نیست.

  1. سلام وقت بخیر
   1. سفارشات ارسال شده در مرحله پیش گشایش حذف نمیشن
   اگه قیمت سفارش با قیمت معامله اختلاف زیادی داشته باشه و در قیمتی که وارد کردید معامله ای صورت نگیره سفارش شما در انتهای روز معاملاتی حذف میشه
   2. به دلیل تقاضای زیادی که برای عرضه های اولیه پیش میاد، در اکثر مواقع رشد خوبی میکنن. نمودار قیمتشون رو ببینید متوجه میشید

   1. سلام وقتتون بخیر ببخشید بر اساس مطلب عالی که گذاشتید من درست متوجه شدم که :برای خرید سهام بهتره که قیمت آخرین معامله رو انتخاب کنیم نه قیمت پایانی.؟؟؟

 30. سلام،من مبلغ۵۲۰هزارتومان سرمایه گذاری کردم که با افزایش ۳درصد ثبت کردم وبعدپایان معاملات منفی ۵ به پایان رسید؛با ۵درصد که کم شد ۴۶۰هزارتومان شد؛خواستم بپرسم دیگه نیاز به ثبت نیست برای فردا وخود به خود همان روز دیگه ثبت میشود؟

 31. سلام،من مبلغ۵۲۰هزارتومان سرمایه گذاری کردم که با افزایش ۳درصد ثبت کردم وبعدپایان معاملات منفی ۵ به پایان رسید؛با ۵درصد که کم شد ۴۶۰هزارتومان شد؛خواستم بپرسم دیگه نیاز به ثبت نیست برای فردا وخود به خود همان روز دیگه ثبت میشود؟

   1. معلومه بد **** تو پولت.
    لطفا سایز خودتونو بدونید و وقتی بدون دانش کاری رو میکنید و ضرر میدید فاز گرگ وال استریت بر ندارید
    و نگید که چی خوبه چی بد چون شما کسی نیستید که بخواید بگید.

 32. از کجا میتونیم بفهمیم چقدر سهام باید فروخته بشه تا پایانی پر بشه؟
  مقلا آخرین قیمت 5% و پایانی 4.80% هست… چطور محاسبه کنیم چه تعداد سهم باید فروخته بشه تا پایانی هم 5% بشه؟

 33. سلام
  جسارتا من سهمی رو در آخرین قیمت یعنی 5 خرید زدم ولی در همان زمان خرید قیمت پایانی 1 بود. تا ساعت 12:30 همان روز پایان معاملات قیمت پایانی 5 شد. آیا در همان روز بر اساس افزایش قیمت پایانی به سهم من سودی تعلق میگیره(در همان روز)؟؟؟؟ ممنون

 34. با سلام
  چرا گاهی اوقات در یک سهم حجم معاملات بیش از بیست برابر حجم مبنا است اما درصد افزایش چیزی در حدود یک یا دو درصد یا حتی کمتر را نشان میدهد؟

 35. سلام، ببخشید یه سوال دارم من از ایزی تریدر موبایلم استفاده میکنم حالا میخوام ببینم که برای درنظر گرفتن سود باید با توجه به قیمت پایانی این را محاسبه کرد یا قیمت اخرین معامله؟

 36. سلام خسته باشید
  میخواستم بپرسم چرا با اینکه قیمت خرید و فروش در جدول عرضه و تقاضا یکسان است، اما معامله انجام نمیشود و در ساعات خارج از بازار هم قابل مشاهده است؟؟؟

 37. سلام و خسته نباشید
  یک سول داشتم
  من در نماد شستا دیروز جمعا 8/63سود میکردم امروز که قیمت آخرین معامله 5% و قیمت پایانی 2/36 افزایش یافت سودمن 11/54 شد لطفا توضیح بدید
  این افزایش نه با آخرین معامله و نه با قیمت پایانی جور در میاد
  با تشکر از راهنمایی هایتان.

  1. سلام وقت بخیر
   قیمتی که در بخش سبدسهام یا پرتفوی لحظه‌ای‌ می‌بینید گاهی اوقات با تاخیر آپدیت میشه.
   ممکنه با قیمتی که در سایت tsetmc.com دیدید متفاوت باشه.

 38. با عرض سلام و خسته نباشید

  دوست عزیز من نحوه محاسبه میانگین وزنی رو متوجه نمی شم ، من که نمی تونم هر معامله رو جدا جدا ضرب کنم جمع کنم ، نمیشه یه مثال واقعی روی یکی از نمادها انجام بدید!

  الان ما برای هر نماد یک ارزش معاملات داریم ، آیا این عدد باید تقسیم بر حجم معاملات بشه ؟! یا اون زیگما رو باید دستی خودمون حساب کنیم ؟؟

 39. سلام
  نحوه محاسبه سود سهام چجوریه؟ براساس کدوم قیمت, پایانی یا آخرین معامله؟ برای من توی پرتفوی سودی که محاسبه میشه بر اساس هیچکدوم نیست.

  1. سلام، محاسبه سود/زیان محقق نشده براساس قیمت آخرین معامله است

   1. ولی فردا که قراره اول وقت بازار باز بشه، با قیمت پایانی باز میشه و قاعدتا باید سود و زیان هم توی پورتفو تغییر کنه.
    به نظرم منطقیه ولی انگار این اتفاق نمیوفته و سود و زیان لحظه ای وقتی بازار بسته است کماکان با آخرین قیمت محاسبه میشه!!

 40. سلام خسته نباشید
  درصدی که کنار آخرین معامله و قیمت پایانی زده میشه هرکدون نسبت به چه رقمی سنجیده میشه که اون درصد به دست میاد به عبارت دیگه مثلا وقتی قیمت آخرین معامله ۱۰۰۰ تومن باشه و کنارش ۵% خورده باشه این ۵% رشد نسبت به کدوم رقمه ؟ قیمت پایانی روز قبل یا اخرین معامله روز قبل و یا بیشترین قیمت روز قبل؟
  همین سوال رو در عینا در مورد درصد کناری قیمت پایانی هم داشتم

 41. سلام و خسته نباشید
  یکی از سهام های من توی پرتفوی 1000000 تومن سود کرده این سهم فروختم همون 1000000 تومن میاد به حساب بورسم اما حساب کتاب میکنم میبینم 1200000 تومن سود کردم بورس 20000 کمتر بهم داده همشه سهام و که می فروشم فقط مبلغ توی پرتفوی بهم میده

 42. جناب جهاندیده سلام،مفهوم وضعیت سفارش گیری به چه معنیه؟و اینکه گفته میشه حراج!!! واقعا چه قیمتی رو باید وارد کرد (قیمت بالاتر از سقف مجاز بزنیم که قبول نمیشه)که تا مقبول هسته معاملات بشه…تا حالا من هر چی قیمت وارد کردم موفق نشدم…و چگونه است که بقیه سفارشات حذف میشه…….

 43. سلام
  من میخوام بصورت خودآموز آموزش بورس رو شروع کنم
  کتاب و مقاله مناسب رو معرفی بفرمایید لطفا
  ????????????????????????

 44. در خرید سهام اگر قیمت بالاترین را انتخاب کنیم و قیمت پایانی یا آخرین معامله کمتر باشد قیمتی که من انتخاب کردم ثبت میشود یا قیمت آخرین معامله؟

 45. با عرض سلام
  توی لیست دارایی های من یه سهمی رو که دارای تعداد هست ولی در قسمت سپرده گذاری صفر است(نمیتونم معامله اش کنم) به چ دلیل ؟وتا چه موقع به همین منوال است وضعیتش؟

  1. سلام، شاید سهمی که داشتید افزایش سرمایه داده و به همین خاطر هست.
   باید صبر کنید تا قابل معامله بشه
   زمانش مشخص نیست

  2. سلام واحترام
   قیمت پایانی مبنای سود وزیان ماست؟
   یا قیمت آخرین معامله؟؟؟

 46. سلام روز بخیر

  من یه سالی‌ برام پیش اومد اگر بتونید راهنماییم کنید ممنون میشم

  ۱. امروز سهمی قیمت آخرین معامله ش -۰.۴۰ بود به قیمت ۲۷.۴۰۰ و قیمت پایانی ۴.۵۰ به قیمت ۲۸.۹۰۰ تقریبا که من با قیمت ۲۷.۴۰۰ خرید کردم .

  زمانی‌ که سهم بسته شد قیمت آخرین معامله شده بود ۲۶.۹۰۰ و قیمت پایانی ۲۸.۲۷۰ یعنی‌ ۳.۰۰ تقریبا.

  می‌دونم که در هر خرید و فروش ۱.۵۰% کارگزاری دریافت می‌کنه ولی‌ اگه فردا قرار هست با قیمت پایانی یعنی‌ ۲۸.۲۷۰ سهم شروع به کار کنه من بایستی الان در سبد خریدم باشم اما برای من زده -۳.۲۵ !!!

  ممنون میشم توضیح بدید علت رو

  کارگزاری من آگاه هست .

  1. سلام وقت بخیر
   شما دقت کنید توی سبد سهام آخرین قیمت سهم چند خورده، متوجه میشید چرا اینطوره.

 47. سلام
  چرا درصد سود و زیان سهام بعد از بسته شدن بورس ساعت 12:۳۰ تغییر میکنه؟

  1. سلام، شاید اطلاعات با تاخیر به نرم افزار معاملاتی کارگزاری و پرتفوی شما ارسال میشه

 48. باسلام.چرا سهمی در پورتفو بااینکه قیمت آخرین معامله ۵مثبت خورده‌ کمتر از۵درصد سود داده.ایا با قیمت پایانی محاسبه میشه.فرمول محاسبشو توضیح بدین.سوال دوم. اینکه قیمت سهمی آخرین معاملش۵مثلت خورده.قیمت پایانش۲مثبت خورده.ایااین سهم فردا ۲درصدی میشه.یعنی ۲درصد سود میده.یا همان ۵درصد.اگر هم مثلا۱منفی قیمت پایانش بخوره و ما تو۵مثبت قیمت آخرین معامله خریدیم.این فردا از۵مثبت آستانه قیمتش میاد پایین.یعنی فردابا۵مثبت بخریم از امروز که قیمت آخرین معاملش۵مثبت بوده ولی پایانش منفی خورده بهتره.

  1. سلام ببخشید میشه یه کارگزاری خوب معرفی کنید
   با فارابی کار میکنم واقعا بدرد نمی خوره

  2. آخه شما چکار داری به قیمت پایانی،،سهم اگر مثلا ده تومن خریدی،بعد سه روز قیمت آخرین معامله بشه بیست تومن ده تومن در هر سهم سود کردی فقط کارمزد خرید و فروش کم میشه.هر سهمی که میخرید همان قیمت خرید یاداشت کنید هر جا که قیمت خوب بود بفروپشید،،تا نفروختید سودی نکردید،،موقعی سود خواهید کرد که درقیمت بالای قیمت سربسر بفروشید،سربسر همان کارمزد و مالیات حساب میکنه بعد سربسر هر چه قیمت بالا بره یعنی در سود هستید،،فقط موقع درست بفرشید،و گرنه فقط دیدن سود نمیشه،،یه روزه ممکنه قیمت برسد به ضرر

 49. سلام
  میانگین وزنی که در اینجا توضیح دادین برای قیمت پایانی است حالا درصد اونو از 5 درصد چطوری حساب کنیم؟

  1. سلام، مبنای قیمت حداکثری/حداقلی امروز، قیمت پایانی روز معاملاتی قبل هست.
   مثلا اگه قیمت پایانی روز معاملاتی قبل 1000 تومن بوده، قیمت امروز میتونه از 950 تا 1050 تومن نوسان داشته باشه.

   1. میدونم ولی اگر حجم معاملات بیشتر از حجم مبنا باشه میانگین وزنی میگیرن برای قیمت پایانی ..حالا درصدی که روبروش به عنوان مثبت منفی نشون میده که فردا چطوری روی سهم برای خریدش تصمیم بگیریم چطوری بدست می آید؟

     1. سلام
      آیا وقتی در مثبت 5% هر چقدر سود کنیم در منفی5% نیز به همون مقدار ضرر میکنیم؟

     2. سلام، ساده است دوست عزیز
      سود و زیان اختلاف قیمت خرید و فروش شماست
      حتما که 5 درصد مثبت یا 5 درصد منفی نیست، ممکنه هر درصدی باشه
      5 درصد مثبت و 5 درصد منفی، دامنه نوسان روزانه است

 50. با عرض سلام
  بنده سهام های خود خریدم قدرت خریدم صفر شد بعداز دو روز شد یک میلیون به قدرت خریدم اضافه شد بعد درخواست وجه کردم این یک میلیون بعد از گذشت ده روز به حسابم نیومد جریان این پول یهو اومد حسابم چی

  1. سلام ، ساعت سفارشگیری در فرابورس چه زمانی است ؟
   تا چه ساعتی معامله انجام میشود ؟

   1. سلام، مثل بورس هست و فرقی نداره.
    8:30 تا 9 سفارش گذاری و 9 تا 12:30 معاملات.

    1. سلام، یه سؤال داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید
     برای یکی از سهم هام آخرین معامله اش منفی 4 بود و قیمت پایانی منفی 4.35 بود، ولی تو دارایی هام، زیان همان روزم واسه همان سهمم منفی 1.36 شده،
     میشه راهنماییم کنید چطور محاسبه شده؟؟

 51. باسلام
  ببخشیدسود روزانه ما براساس اخرین قیمت یا تمام شده؟؟

  مثلا نماد x اگر امروز قیمت تمام شده مثبت یک باشد ولی اخرین معامله مثبت پنج

  در نهایت سود ما مثبت پنج میشود یا یک ؟؟؟
  ممنون ……

  1. سلام، من از شما میپرسم فرضا طلا خریدید سود/زیان واقعی شما با چه قیمتی حساب میشه؟
   سود/زیان شما اختلاف بین قیمت خرید و فروش هست. درست نمیگم؟
   و تا زمانی هم که طلا رو نفروختید سود/زیان شما واقعی نیست چون ممکنه فردا قیمت طلا افت کنه یا شاید هم رشد کنه.
   در بورس هم همینطوره.
   فرقی نداره قیمت پایانی کجاست یا قیمت آخرین معامله.
   سود/زیان تحقق یافته شما در بورس، اختلاف قیمت خرید شما با قیمتی هست که سهم رو با اون قیمت تونستید بفروشید.
   شاید تونستید سهم با قیمت آخرین معامله بفروشید و شاید سهم صف خرید بود و سهم رو به بالاترین قیمت روز فروختید یا هر قیمت دیگه‌ای…

   به هر حال اگه میخواید سود/زیان لحظه‌ای تحقق نیافته رو ببینید، سبدسهام تون رو در پنل معاملاتی باز کنید. در برخی کارگزاری‌ها سود محقق نشده رو براساس قیمت پایانی محاسبه میکنن و برخی دیگه براساس قیمت آخرین معامله.
   در آساتریدر کارگزاری آگاه سود/زیان لحظه‌ای براساس قیمت آخرین معامله نمایش داده میشه.

  2. با سلام و عرض ادب.ازتون خواهش دارم فقط توضیح دهید حجم مبنا و سهام شناور چیست.با تشکر

 52. سلام
  مشاهده میشه که سهامی در روز فقط صف خرید دارند و هیچ فروشی انجام نمیشه و درصد قیمت آخرین معامله همواره 5 ثبت میشه اما در پایان روز می بینیم که درصد قیمت پایانی عددی متفاوت 5 است. لطفاً بفرمایید که چگونه محاسبه شده و وقتی که هیچ فروشی انجام نشده و فقط صف خرید بوده، پایانی چگونه محاسبه میشه؟

 53. با سلام
  در مورد انتخاب سهام واسه خرید، بنظر شما سهام شرکت هایی که در چند ماه اخیر بازده ی بالایی داشتن توصیه می کنید یا شرکت هایی که روند نزولی داشتن؟
  همچنین اگر ممکنه چند مورد از ملاک های مناسب جهت انتخاب و خرید سهام ذکر کنید.
  با تشکر

  1. سلام وقت بخیر
   بستگی به دید سرمایه گذاری داره و صرفا براساس قیمت نمیشه نظر داد
   ممکنه سهمی رشد زیادی داشته و هنوز جا برای رشد داشته باشه
   از طرف دیگه ممکنه سهم افت زیادی داشته و هنوز جا برای افت داشته باشه
   شرایط فرق میکنه و با 1 معیار نمیشه تصمیم گرفت
   ممکنه یک معامله‌گر 10 ها معیار برای انتخاب سهام داشته باشه
   در مورد انتخاب سهام، این مقالات میتونه به شما کمک کنه:
   معیارهای انتخاب سهام مناسب
   35 نکته ارزشمند برای حرفه‌ای شدن در بورس و معامله‌گری سهام

 54. سلام ببخشید من 31میلیون خرید کردم ولی در در پرتفوی سهام من قیمت تمام شده 29میلیون نشون می ده.می شه بفرمایید تفاوت دو میلیون در کجاست؟

  1. سلام، قیمت سهام بالا و پایین میشه و طبیعیه که سود و زیان شما در پرتفوی براساس قیمت بازار سهم نمایش داده میشه
   علاوه بر این، در محاسبه قیمت تمام شده در پرتفوی، 1.5 درصدی که بابت کارمزد و مالیات خرید و فروش میپردازید رو لحاظ میکنن

   1. سلام و بسیار متشکرم از سایت مفیدترین
    من شنبه میخواهم سهم بخرم که پنج شنبه موفق نشوم و معامله و قیمت من پذیرفته نشد. میشه بفرمایید من کدم قیمت رو انتخاب کنم؟ من قبلا قیمت آخرین معامله رو زده بودم. درستش کدم قیمته؟ اون بهتره یا قیمت بالای آستانه یا قیمت دیگه

 55. سلام یه سوال
  من تعدادی سهام از نماد وپخش خریدم و مثبت پنج بسته شد اما غروب منفی شده بود ! چرا

 56. با سلام
  هنگام خرید یا فروش یک سهم دو قیمت حداقل و حداکثر مجاز داریم که نمیتوان از محدوده ی آنها بالاتر یا پایینتر بزنیم و خطا میدهد ولی در ستون خرید و فروش قیمتهایی بالاتر یا پایینتر از حد مجاز آن روز میبینیم که ثبت شده و در صف خرید یا فروش هستند. اینها چگونه درخواست خود را ثبت کرده اند؟ با تشکر

  1. سلام، مثال بزنید کدوم سهم اینطور بوده؟
   منظور سفارشاتی هست که بصورت کم‌رنگ در کادر عرضه و تقاضا وجود داره؟

  2. سلام. این سوال منم هست. قیمتهایی که با رنگ خاکستری نشون داده میشه چطور ثبت شده؟ تشکر

     1. ایستگاه معاملاتی، پایانه معاملاتی هست که کارگزار از طریق اون با سامانه معاملاتی بورس و فرابورس در ارتباطه

 57. سلام ببخشید چند سوال دارم به عنوان مبتدی
  1)اگر در یک سهم قیمت دائم در یه محدوده بالا پایین بشه و حجم معامللت هم بالا باشه،در صورتیکه قیمت آخرین معامله از قیمت پایانی بیشتر باشه در این مورد خرید خوبه انجام بشه یا نه??
  2)در یه سهم که فعلا هیچ سهم فروشی ندارد،مثلا چند روز پیش من مقداری سهم خریداری کردم و در صف خرید قرار گرفتم،اعتبار آن را هم من گزینه معتبر تا لغو انتخاب کردم،میخواستم بپرسم در این شرایط وضعیت خرید من چه میشود،آیا خرید انجام خواهد شد یا نه؟؟؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   1. معیارهای زیادی برای انتخاب سهام هست که با تحلیل بنیادی و تکنیکال باید بررسی کنید
   اینکه قیمت آخرین معامله از قیمت پایانی بیشتر بشه دلیلی نمیشه که سهم رو بخرید
   2. متوجه نشدم. اگه منظور شما ثبت سفارش هست، ثبت سفارش به معنای قطعی شدن خرید نیست
   اگه سهم عرضه بشه ممکنه بتونید بخرید

 58. سلام آیا P/E و EPS درج شده در صفحه اطلاعات نماد بصورت روزانه محاسبه میشود یا سالانه محاسبه شده و ثابت است . با تشکر

 59. سلام ببخشید چرا تو بورس در یه سهمی مثلا فروش 242 هست خرید 240؟ واینکه اگه ما بخواییم در آن لحظه سهمی رو بخریم یا بفروشیم باید 240 تومن رو بزنیم یا 242؟

  1. سلام، طبیعیه که قیمت طرف عرضه و تقاضا متفاوت باشه. خریدار میخواد با قیمت کمتری بخره و فروشنده هم میخواد با قیمت بالاتری بفروشه.
   شما اگه بخواید سریع معامله انجام بشه باید قیمت رو برابر طرف مقابل بذارید
   در این مورد راهنمایی کامل در این صفحه هست: روش ارسال سفارش در بورس

 60. سلام
  مثال میزنم…من ی سهمی خریدم که آخرین قیمت 5 درصد مثبت خورده و قیمت پایانیش 2درصد مثبته…..الان من اونروز دودرصد سود کردم یا 5درصد؟

  1. سلام، معمولا قیمت پایانی ملاک هست و در پرتفوی نمایش داده میشه
   با این حال، سود و زیان شما به این بستگی داره که سهم رو در چه قیمتی بفروشید
   آیا همان روز، سهم رو روی مثبت 5 میفروشید؟ یا اینکه صبر میکنید روز معاملاتی به پایان برسه.
   اگه روز معاملاتی به پایان برسه، قیمت سهام در روز بعد با قیمت پایانی بازگشایی میشه که یعنی اون روز 2 درصد سود کردید.
   اگه قیمت پایانی 2 درصد مثبت باشه و قیمت آخرین معامله 5 درصد مثبت، خب وقتی قیمت 5 درصد مثبت هست و بفروشید طبیعتا 5 درصد سود کردید

   بنابراین قیمتی که معامله میکنید مطرح هست

   1. سلام آقای جهاندیده عزیز به صبروحوصله تون درود وصدها افرین/توخرید اگرقیمت پایانی منفی باشه بهتره براخرید وبرافروش هرچه قیمت سهم مثب بالایی داشته باشه… این چن جمله درست هستش؟؟؟

    1. سلام وقت بخیر
     ممنون از شما
     سایر معیارها رو هم باید در نظر بگیرید دوست عزیز
     صرفا به خاطر اینکه قیمت آخرین معامله بالاتر از قیمت پایانی هست دلیل نمیشه سهم رو بخرید
     شاید افت سهم ادامه دار باشه و در روزهای آینده بیشتر افت کنه

     اگه کل این معیارها، احتمال ادامه دار بودن افت و… رو کنار بذاریم، خرید در نزدیکی قیمت آخرین معامله در زمانی که قیمت آخرین معامله بالاتر از قیمت پایانی باشه مناسبتره. صرفا به خاطر اینکه نسبت به قیمت پایانی، با قیمت بهتری خرید کردیم.

 61. سلام، وقتتون بخیر

  ممنون میشم بفرمایین فهم بنده از اصطلاحات زیر صحیح هست یا خیر:

  قیمت نظری (TOP):
  در پیش گشایش با وارد کردن قیمتها توسط معامله گران، قبل از بازگشایی بازار، معمولا خریداران وفروشندگان به یک توافقی در یک قیمت مشخص میرسن (فکر میکنم بهش میگن قیمت تعادلی)، با گشایش بازار، در ثانیه های ابتدایی این سفارشات با قیمت یکسان اصطلاحا مچ میشن و به عنوان قیمت اولین معامله در تابلو ثبت میشن، به این قیمت، نظری گفته میشه

  حراج تک قیمتی=حراج ناپیوسته=معاملات ناپیوسته
  در تمامی تابلوهای سهمهای بورسی و فرابورسی در صورت وجود سفارشهایی با قیمت خریدو فروش یکسان، راس ساعت 9 صبح، تمام سفارشها با قیمت یکسان مچ میشن و معامله انجام میشه (سهامهای موجود در بازار پایه ب و ج فرابورس، دو بار در یک روز معاملاتی حراج تک قیمتی=حراج ناپیوسته=معاملات ناپیوسته رو تجربه میکنن)

  حراج پیوسته=معاملات پیوسته
  بین ساعات 9 تا 12/30 (به غیر از بازار پایه ب و ج فرابورس که فقط تا ساعت 12 حراج پیوسته=معاملات پیوسته انجام میشه) به محض تطبیق دو قیمت خریدار و فروشنده، بدون معطلی معامله انجام و از سامانه ی معاملات حذف میشه

 62. سلام، وقتتون بخیر، سئوالی از خدمتتون دارم، در بورس داخل، ما صرفا در سامانه “سفارش محدود” ثبت میکنیم، همینطور که میدونین “سفارش محدود” هم یعنی در حجم معین و در قیمت مشخص یا بهتر از آن ولی در تابلوی معاملات شاهد هستیم، فقط زمانی معاملات صورت میگیره و قیمتها مچ میشه که دو قیمت خریدو فروش دقیقا یکسان باشن، با توجه به تعریف سفارش محدود لطفا دلیل اینکه سفارشات تنها در یک قیمت واحد اجرا میشه (و نه بهتر از آن) رو توضیح بفرمایین، از وقتی که برای تهیه ی مطالب و پاسخگویی میذارین بسیار ممنونم…

  1. سلام. وقت بخیر
   سفارشات به این صورتی که شما می فرمایید انجام نمیشه
   سفارشات در سیستم های معاملاتی آنلاین صرفا در همان قیمتی که وارد شدن قابل معامله هست.

   انواع سفارشات از لحاظ زمانی اما ممکنه تفاوت داشته باشه و در لحظه ارسال سفارش قابل انتخاب هست:

   اعتبار روز: سفارش وارد شده فقط برای همان روز معاملاتی معتبر بوده و در صورت عدم معامله، در انتهای روز حذف می‌گردد.

   معتبر تا تاریخ: سفارش تا تاریخی که کاربر تعیین کرده است در سامانه معاملاتی معتبر خواهد بود و اگر تا تاریخ مذکور معامله صورت نپذیرد، سفارش حذف می‌گردد.

   معتبر تا لغو: سفارش تا زمانی که کاربر آن را به صورت دستی از سیستم حذف نکند، در سامانه معاملاتی باقی می‌ماند و چنانچه در هر زمان (پیش از لغو توسط کاربر) به قیمت درج شده در سفارش برسد، معامله صورت می گیرد.

   انجام و حذف: سفارش به هر میزان که قابل انجام باشد، معامله شده و مابقی آن حذف می‌گردد.

   معتبر تا پایان جلسه معاملاتی: سفارش وارد شده فقط تا پایان همان جلسه معاملاتی معتبر بوده و در صورت عدم معامله، سفارش در پایان جلسه معاملاتی از سیستم معاملاتی حذف می‌گردد. با توجه به این که در ایران هر روز معاملاتی تنها شامل ۱ جلسه معاملاتی است، لذا کاربر مورد ۱ و ۵ یکسان است.

   1. سلام مجدد، از پاسخگویی شما بسیار ممنونم، بنده هم متعجبم که طبق تعاریف زیر، چرا در راهنمای سامانه ی معاملات آنلاین به جای استفاده از عبارت “سفارش به قیمت معین” از “سفارش محدود” استفاده میشه؟! فقط برای رفع کامل ابهام 🙂 مجددا سئوال میپرسم: قیمتی که معامله گر در سامانه ی معاملات آنلاین وارد میکنه، نه یک ریال بالاتر و نه یک ریال پایین تر انجام میشه و معامله بین خریدار و فروشنده صورت میگیره، درسته؟ مجددا از زمانی که برای راهنمایی میگذارین صمیمانه تشکر میکنم

    سفارش به قیمت معین:
    شما می توانید قیمت خاصی را در قسمت خالی درج کنید یعنی قیمت آن سهمی را که شما می خواهید بخرید را در قسمت خالی بنویسید. با توجه به این نوع سفارش، کارگزار تنها در قیمت خاص موردنظر شما اقدام به معامله می کند. این شیوه تعیین قیمت، خطر تغییر شدید قیمت خاص موردنظر شما را بسیار کاهش می دهد اما باعث می شود انعطاف عمل کارگزار در مورد سهم شما صورت نگیرد.

    سفارش محدود:
    شما می توانید در قسمت قیمت سقف و قیمت کف، حداکثر … ریال برای خرید و یا حداقل … ریال برای فروش را تعیین کنید. در این صورت دامنه قیمتی که کارگزار برای معامله سهام موردنظر شما می تواند اعمال نماید حداکثر و یا حداقل قیمتی است که شما مشخص نموده اید. با این شیوه، عمل انعطاف کارگزاران در محدوده قیمتی تعیین شده تا حدودی بیشتر شده و انجام سفارش نیز تسریع می شود. از طرفی مشتری نیز اطمینان بیشتری نسبت به دامنه قیمت معاملاتی و قیمت معامله خواهد یافت.

    1. سلام. خواهش میکنم 🙂
     بله همینطوره که شما فرمودید. یعنی:
     قیمتی که معامله گر در سامانه ی معاملات آنلاین وارد میکنه، نه یک ریال بالاتر و نه یک ریال پایین تر انجام میشه و معامله بین خریدار و فروشنده صورت میگیره.

     1. سلام، ممنون از اینکه از سر صبر و حوصله پاسخگو سئوالات هستین، به عنوان سئوال آخر :”>

      تکنیک ساعت بیان می دارد که:
      اگر در نیم ساعت پایانی بازار آخرین قیمت سهمی از قیمت پایانی آن 1/5 درصد بیشتر باشد سهم به احتمال هشتاد درصد فردا مثبت خواهد بود.
      اگر در نیم ساعت پایانی بازار آخرین قیمت سهمی از قیمت پایانی آن 2 درصد بیشتر باشد سهم به احتمال هشتاد درصد فردا صف خرید خواهد بود.
      اگر در نیم ساعت پایانی بازار آخرین قیمت سهمی از قیمت پایانی آن 1/5 درصدکم تر باشد سهم به احتمال هشتاد درصد فردا منفی خواهد بود.
      اگر در نیم ساعت پایانی بازار آخرین قیمت سهمی از قیمت پایانی آن 2درصدکم تر باشد سهم به احتمال هشتاد درصد فردا صف فروش خواهد بود.

      اگر سه فرض زیرو در نظر بگیریم، سهم برای روز معاملاتی بعد احتمالا صعودیه؟
      ۱-قیمت آخرین معامله +۱/۵% و قیمت پایانی صفر تابلو
      ۲-قیمت آخرین معامله +۱% و قیمت پایانی -۰/۵%
      ۳-قیمت آخرین معامله -۰/۵% و قیمت پایانی -۲%

     2. سلام. این شرایط همیشه صادق نیست اما کاملا غلط هم نیست
      شما با بررسی تاریخچه قیمت یک سهم میتونید درصد درستی این فرضیه رو بررسی کنید.
      چند سهم با سرمایه بزرگ و کوچک رو برای نمونه انتخاب کنید و قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله روزهای قبل رو ببینید و با روز بعدش مقایسه کنید.

   2. با عرض سلام
    بنده سهام های خود خریدم قدرت خریدم صفر شد بعداز دو روز شد یک میلیون به قدرت خریدم اضافه شد بعد درخواست وجه کردم این یک میلیون بعد از گذشت ده روز به حسابم نیومد جریان این پول یهو اومد حسابم چی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *