چه زمانی باید دست به فروش سهام بزنیم؟

فروش سهام در بورس تهران

خرید سهام مناسب تنها یک طرف معامله به حساب می‌آید و فروش به موقع آن سهم نیز در موفقیت آمیز بودن سرمایه گذاری دارای اهمیت زیادی است.

در سرمایه‌گذاری به دنبال آن هستیم درصورتی که به هر دلیلی در انتخاب سهام و یا زمان خرید، اشتباه کردیم، چگونه زیان خودمان را به حداقل برسانیم و اینکه بدانیم در کدام نقطه و در چه قیمتی به فروش سهم اقدام کنیم تا بدین وسیله بتوانیم سودمان را حداکثر نماییم.

نکاتی که در ادامه این مطلب از بورسینس برای تشخیص زمان مناسب فروش سهام آورده شده است، بر اساس سال‌ها تجربه و مطالعه در بازار بدست آمده و شامل اصول ساده‌ای است که اجرای آنها می‌تواند در بلندمدت به سودآوری شما در بورس کمک کند.

نکته: اگر به تازگی قصد دارید اولین سهام خودتان را بخرید این مطالب را بخوانید:

روش خرید و فروش سهام در بورس تهران

چگونگی انجام معاملات سهام بصورت آنلاین و اینترنتی

فروش سهام برای جلوگیری از زیان‌های بیشتر

تقریباً تمامی سرمایه گذاران باید انتظار تجربه زیان را داشته باشند. اما سرمایه گذاران موفق کسانی هستند که زیان‌های خود را به حداقل می‌رسانند.

موفقیت در بورس همانقدر که به انتخاب دقیق سهام برنده بستگی دارد، به محدود نمودن زیان‌ها نیز مربوط است. زیرا فقط یک زیان بزرگ می‌تواند نتیجه ماه‌ها و حتی سال‌ها سرمایه‌گذاری را به کلی نابود کند.

اتخاذ یک استراتژی سرمایه گذاری مشخص و صریح می‌تواند شما را از زیان‌های سنگین حفظ کند. در ادامه همراه ما باشید تا با برخی از این استراتژی‌ها آشنا شوید.

بدانیم که چه زمانی باید جلوی زیان را بگیریم

هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که انتخاب‌هایش در بورس همیشه درست است، حتی حرفه‌ای‌ترین سرمایه گذاران بازار نیز گاهی اشتباه می‌کنند.

اما اگر شخصی از بین خریدهای خود در بورس، درصد زیادی از آنها را درست انتخاب کرده باشد و در صورتیکه بداند چه زمانی باید اقدام به فروش سهام خود کند، می‌تواند به عنوان یک سرمایه گذار موفق، بازدهی مناسبی را بدست آورد.

روند منفی سهام قسمتی از زندگی روزانه سرمایه‌گذاران در بورس است و هر کس بارها آنرا تجربه خواهد کرد.

اگر انتخاب زمان و قیمت خرید سهام شما به هر دلیلی اشتباه از کار درآمد بدون اتلاف وقت و بدون آنکه درگیر غرور و اطمینان بیش از حد بشوید، باید سریعاً وارد عمل شوید، جلوی زیان را بگیرید و به سرمایه گذاری خود در سهام برنده ادامه دهید.

اشتباه شایع سرمایه‌گذاران در بورس ایران این است که بسیاری از آنها هنگامی که با ضرر و زیان در خرید یک سهم مواجه می‌شوند، منتظر می‌مانند تا روند بازار مثبت شود و آن سهم به قیمت اولیه خود باز گردد.

مثلاً فرض کنید 10 میلیون تومان از سهام شرکت الف را خریداری کرده‌اند و در حال حاضر این سرمایه گذاری 10 درصد زیان داده است و سرمایه‌شان به 9 میلیون تومان رسیده است. خیلی از افراد موضع انفعالی می‌گیرند و فقط کاهش قیمت سهام‌شان را تماشا می‌کنند.

(البته عده‌ای نیز هستند نیز اصطلاحا از آن طرف بام می‌افتند و با کوچکترین کاهش قیمت، بطور هیجانی دست به فروش سهام می‌زنند. اینجا در مورد رفتار هیجانی بورس بیشتر بخوانید)

اما شاید بهتر باشد به جای آنکه منتظر شویم تا سهم الف که دارای جو مثبتی نیست دوباره بیش از 10 درصد رشد کند تا به جای اول برسد، با فروش سهام شرکت الف، سهم ب را خریداری کنیم که هم اکنون دارای روند صعودی است.

نکته مهم اینجاست که وقتی از 50 یا 60 درصد سود صحبت می کنیم، این میزان بازدهی را در یک محدوده زمانی مشخص تعریف می‌کنیم . مثلاً فرض می کنیم که سهم الف و ب، 10 درصد سود می‌دهند.

اگر محدوده زمانی این دوره سرمایه‌گذاری با هم برابر نباشد امکان مقایسه ایندو وجود ندارد چرا که ممکن است سهم الف در یکسال 30 درصد سود بدهد در حالیکه سهم ب تنها در دو هفته 30 درصد بازدهی برای خریداران داشته باشد.

بنابراین همیشه بدانیم سرمایه گذاری بهتر، آن است که در مدت کوتاه‌تری همان میزان بازدهی را داشته باشد.

لذا اگر سهامی که انتخاب کرده‌ایم در حال حاضر دارای روند نزولی است، (حتی اگر سهام خوبی باشد) ولی چون مدت زیادی طول می‌کشد تا رشد قیمت خود را شروع کند، پس بهتر است به سراغ دیگر سهم‌هایی برویم که هم اکنون دارای روند صعودی هستند و سریعتر به ما سود خواهند داد.

این موضوع با از این شاخه به آن شاخه پریدن تفاوت دارد.

بدانیم که هرگز نباید زمان را برای توجیه کردن خریدمان از دست بدهیم. دارایی‌ها در بورس را به صورت پول نقد ببینیم و نه سهام و بنابراین آنجایی را برای سرمایه گذاری انتخاب کنیم که سرمایه‌مان رشد بیشتری داشته باشد.

فروش سهام در برخورد با حد ضرر

در صورتی که با هدف کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاری می‌کنید اولین قانون آن است که در صورت رسیدن سهم به حدضرر تعیین شده، بلادرنگ آنرا بفروشید.

مثلا اگر سهامی را در قیمت 200 تومان خریده‌ایم و قیمت آن به هر دلیلی مثلا 10 درصد افت کرد و روند بازار آن سهم نیز همچنان منفی بود آن سهم را بفروشید. (البته این 10 درصد مثال است و تعیین حدضرر خود دارای اصول و قواعدی است که در استراتژی‌های معاملاتی افراد تفاوت دارد.)

بیشتر بخوانید: چگونه حد ضرر تعیین کنیم؟

تجربه نشان می‌دهند سهامی که به خوبی و بر اساس مطالعه دقیق چه از نظر بنیادی (سود، رشد، فروش و … ) و چه با تحلیل تکنیکال انتخاب شده و در زمان و قیمت مناسب خریداری شده‌اند، نباید نسبت به قیمت خرید با کاهش شدید 10 درصدی مواجه شوند، بنابراین هر گاه سهام خریداری شده توسط شما بیش از 8 درصد یا 10 درصد از ارزش خود را از دست داد، به احتمال قوی شما در یک قیمت نامناسب وارد سهم شده‌اید.

در این رابطه باید بدانیم که نباید در مورد قوانین استراتژی معاملاتی استثنا قائل شوید واگر براساس استراتژی شما یک سهم باید فروخته شود، اینکار را انجام دهید.

سهام شرکت‌ها هرگاه با کاهش شدید در قیمت مواجه می شوند، به دلیل آنکه انتظارات مثبت در رابطه با آنها در بازار از بین می‌رود، به سختی می‌توانند به سطح اول خود برگردند و هر چه شدت این کاهش بیشتر باشد، بازگشت به سطوح قیمت قبلی نیز سخت‌تر است.

با این حال ممکن است استثناهایی نیز مشاهده کنید ولی به هر حال به آن پایبند باشید چرا که این قانون شما را در مقابل زیان‌های شدید بیمه می‌کند.

در عین حال دقت در هنگام خرید تقریباً نیمی از مشکلات زمان فروش شما را حل خواهد کرد.

در هنگام بکارگیری حدضرر در ذهن داشته باشیم که این قانون فقط در مورد کاهش قیمت سهم نسبت به قیمت خرید است و نه هنگامی که قیمت سهام شما در مجموع رشد کرده است. به خاطر اینکه برخی از مواقع، سهام برنده برای چند روز به سطح قیمت‌های اولیه خود باز می‌گردد و در این نقاط انرژی را برای رشد جمع می‌کند.

نکته: مفهومی با عنوان حدضرر متحرک (trailing stop loss) نیز وجود دارد که برخی از آن استفاده می‌کنند.

اهمیت بررسی کلیت بازار

پس از خرید سهام، بسیار مهم است که رفتار سهم را نسبت به کل بازار و صنعت مورد بررسی قرار دهید. مثلاً اگر کل بازار در حال رشد است ولی سهام شما همچنان در جای اول خود مانده است این می تواند یک هشدار باشد.

در بازار مثبت، سهام برنده بیشترین اقبال را خواهند داشت. بنابراین اگر رشد سهام شما در مقایسه با رشد بازار ناچیز است باید سهام را بار دیگر مورد مطالعه قرار دهید، حتی زمانی که 10 درصد از قیمت خرید خود پایین تر نیامده باشد.

همچنین این را هم در نظر داشته باشید برخی از سهام که از همه نظر مناسب هستند نوسانات زیادی دارند. در مورد سهام با نوسان بسیار زیاد هم استفاده از حدضررها شاید باعث افزایش تعداد معاملات شود و هزینه کارمزد بالا رود. پس باید با دید وسیع‌تری به آن سهم نظر داشت.

نکاتی که باید به خاطر سپرد:

 • اولین قانون فروش سهامی است که از قیمت تعیین‌شده در حد ضرر پایین‌تر آمده است.
 • اجرای این قانون، صرف نظر از پیش بینی شخصی که در مورد رشد آتی قیمت سهام دارید، همیشه توصیه می‌شود. زیرا بازار با هوش‌تر از همه کارشناسان است پس بر اساس قوانین بازار کار کنیم و نه صرفاً نظرات شخصی.
 • هر چه قدر کاهش قیمت بیشتر باشد انتظارات منفی نسبت به آن سهم بیشتر می‌شود و زمان لازم برای بازگشت قیمت طولانی‌تر می‌شود.
 • سهام برنده، گاهی اوقات برای مدتی به سطح اولیه قیمت خود نزدیک می‌شوند که این به معنی فرصت فروش آن سهام نیست.

چگونه برای سود آوری سهام بفروشیم؟

منظور از سودگیری، فروش سهامی است که قیمت آن بالاتر از قیمت خرید ماست. به عبارت دیگر با سرمایه گذاری بر روی آن سهم سود بدست آورده‌ایم. ولی باید بدانیم تا زمانی که به فروش سهم اقدام نکرده‌ایم سود ما قطعی نشده، چرا که هر آن ممکن است قیمت سهم کاهش بیاید.

برخی از افراد اصطلاح “سیو سود” را زمانی که سهام در موقعیت مناسب برای فروش و کسب سود است به کار می‌برند.

در این مورد روش‌هایی وجود دارد که به ما کمک می کند نقطه مناسب برای سودگیری را پیش بینی کنیم.

اول از همه، با توجه به روند گذشته سهم و مطالعه متغیرهای مختلف بازار همانند حجم معاملات، تعداد خریداران، عرضه و تقاضا و … می‌توان الگوهایی را بدست آورد که آن سهم خالص بر اساس آنها بالا و پایین می‌رود.

یاد گرفتن این نکته که بهترین فرصت برای فروش سهام به منظور سودگیری چه زمانی است، از مهمترین مهارت‌های سرمایه گذاری در بورس محسوب می‌شود.
در تحلیل بنیادی، کف و سقف‌های قیمت سهام بررسی نمی‌شود و برای بررسی و تشخیص نقطه فروش سهام، استفاده از نمودارها (تحلیل تکنیکال) یک ضرورت است. اما سؤال اصلی این است که چگونه می‌توان مطمئن شد که قیمت سهم به بالاترین حد خود رسیده است؟

در ادامه به چند نکته کلی از تحلیل تکنیکال و روانشناسی بازار برای تشخیص زمان مناسب فروش سهام اشاره کرده‌ایم.

چه زمانی باید سودگیری کرد؟

فرض کنیم ما سهام شرکت الف را خریده‌ایم و شاهد رشد قیمت آن بوده ایم، حال در چه زمانی باید این سهم را به فروش برسانیم؟

معمولاً سهام پس از شروع رشد قیمتی خود، در سطحی از قیمت متوقف می‌شوند و برای مدتی در آن سطح قیمتی نوسان می‌کنند.

یک استراتژی این است که سهام خود را پس از رسیدن و تثبیت در سطح قیمتی جدید به فروش برسانیم. این یک روش محافظه‌کارانه برای سرمایه گذاری در بورس است.

این روش اگر چه شما را از برخی فرصت‌های بورس محروم می‌کند ولی در بلندمدت می‌توان مطمئن بود که سود معقولی از سرمایه گذاری خود از بورس بدست آورده‌اید.

در این هنگام می‌توان با مرور مجدد وضعیت سهم از نظر اقبال بازار و انرژی برای صعود برای نگهداری سهم و با خرید مجدد برنامه‌ریزی نمود.

 استفاده از کلید حجم معاملات

هر گاه قیمت سهامی در حالیکه با حجم بالایی مورد معامله قرار می‌گیرد شروع به ریزش نمود، می‌توان این موضوع را به عنوان نشانه‌ای برای در پیش بودن روند منفی سهم دانست.

معمولاً افزایش حجم معامله در زمانی که روند سهم منفی است، بیانگر آن است که سرمایه گذاران حرفه‌ای شروع به فروش سهام نموده‌اند که این امر هر گونه افزایش قیمتی را با مشکل مواجه خواهد نمود ( سرمایه گذاران حرفه‌ای معمولاً دارای حجم بالای سرمایه هستند که خروج آنها از یک سهم، انرژی سهم برای رشد را کاهش می‌دهد).

یک نشانه دیگر می‌تواند افزایش قیمت همراه با کاهش حجم معاملات باشد. این شرایط بدین معنی است که در این سطح قیمتی، سرمایه گذاران حرفه‌ای دیگر اقدام به خرید نمی‌کنند و روند صعودی سهم در حال تضعیف است.

استفاده از کلید قیمت سهم

در این روش، تعداد روزهای متوالی که قیمت سهام روند نزولی دارد، نسبت به تعداد روزهای متوالی که قیمت روند صعودی دارد، محاسبه می‌شود.

در معادله زیر:

تعداد روزهای متوالی کاهش قیمت
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
تعداد روزهای متوالی افزایش قیمت

.

هر گاه Nr در مقایسه با گذشته افزایش یافت این بدان معنی است که روند رو به رشد قیمت در حال متوقف شدن است و روند منفی به زودی آغاز خواهد شد.

در جا زدن قیمت

پس از یک دوره رشد قیمت، هنگامی‌که سهم با حجم بالایی مورد معامله قرار می‌گیرد قیمت سهم رشدی ندارد و قیمت در حال تغییر جهت است.
به زبان ساده حجم بالا بدون رشد قیمت، علامت مهمی است.

 قدرت نسبی

استفاده از خط قدرت نسبی یا RSI نیز یکی دیگر ار روش‌های تشخیص زمان تغییر جهت قیمت است. در واقع پس از یک‌دوره رشد قیمت هر گاه قیمت به یک رکود تازه دست پیدا کرد در حالیکه RSI کاهش یافت، این بدان معناست که سهام در حال تغییر جهت است (به این وضعیت واگرایی می‌گویند).

این بدان معناست که در حالیکه قیمت به یک نقطه رکود دست بافته است اما قدرت نسبی سهم برای افزایش بیشتر کاهش یافته است و بنابراین قیمت به زودی تغییر خواهد یافت.

خط میانگین متحرک

خط میانگین متحرک همان قیمت سهام است اما به جای آنکه قیمت را در یک لحظه نشان دهد آنرا بصورت میانگین در یک دوره زمانی خاص نشان می‌دهد. بنابراین میانگین متحرک در واقع میانگین قیمت سهم در یک دوره زمانی است.

مثلاً میانگین متحرک 13 روزه، میانگین قیمت سهام در 13 روز گذشته را نشان می‌دهد. میانگین متحرک 26 روزه معمولاً به عنوان خطی که بیانگر حداقل قیمت سهم و نقطه حمایت قیمت است تلقی می‌شود. هرگاه قیمت سهم این کف قیمتی را می‌شکند و یا پایین‌تر می‌آید بیانگر آنست که بازار دیگر رغبتی به خرید این سهم ندارد.

بیشتر بخوانید: میانگین متحرک چیست؟

یاد بگیریم به جای تحلیل یک سهم، کل بازار را تحلیل کنیم

یکی از مهمترین روش‌های یافتن نقطه فروش، تحلیل کل بازار است و نه یک سهم خاص.

زیرا در مواقعی که جو عمومی بازار مناسب نیست بازار به سمت جو منفی حرکت می‌کند و قیمت اکثر سهام بازار نزولی می‌شود.

در واقع حتی اگر سهام مناسبی را هم خریداری کرده باشیم اگر جو عمومی بازار منفی باشد در این صورت نمی‌توان انتظار سود چندانی از سهم انتخاب شده داشت و جو روانی منفی بازار، تاثیر منفی بر سهم مورد نظر ما خواهد گذاشت.

لذا توجه به جو عمومی بازار می‌تواند خود به عنوان یک تحلیل جانبی پیش‌بینی مناسبی از قیمت‌های آتی و جهت حرکت قیمت سهام خاص به ما ارائه دهد. در این بین بررسی جو روانی صنعت نیز توصیه می‌شود.

معمولاً جو طبیعی بازار بعد از چند روز افزایش حجم معاملات، در حالیکه شاخص در حول و حوش سطح قبلی در حال نوسان است و یا حتی کاهش می‌یابد، نشان‌دهنده تغییر جهت بازار است.

به خاطر بسپارید:

 • فروش سهام در سطح جدید قیمت که در آن قیمت سهام تثبیت می‌شود یک روش محافظه‌کارانه برای سودگیری از فروش سهام است
 • استفاده از نمودارهای قیمتی می‌تواند ابزار مناسبی برای تعیین جهت چرخش و پیش‌بینی روند آتی قیمت باشد (آموزش تحلیل نموداری قیمت)
 • علاوه بر خود سهم، کل بازار نیز می‌تواند در تعیین نقطه سودگیری تعیین کننده باشد
 • بهتر است سهامی که از نظر بنیادی دچار افت شده را بفروشیم. همانند نشانه‌های ضعف در فروش محصولات شرکت و یا رشد سودآوری
 • همیشه مراقب وضعیت صنعت باشیم و با اولین نشانه‌های ضعف در روند سودآوری صنعت و با افت شاخص صنعت به دنبال فروش سهم شرکت باشیم
 • فروش گسترده یک سهام خاص از طرف سرمایه گذاران نهادی، می‌تواند حتی در صورت ارزنده بودن سهم، باعث افت شدید قیمت آن شود
 • انجام افزایش سرمایه‌های زیاد توسط شرکت، می‌تواند باعث رقیق شدن و ضعف سهم شود

شما از چه روشی برای تشخیص زمان فروش سهام استفاده می‌کنید؟ تجربیات خودتان را با ما و خوانندگان بورسینس در میان بگذارید.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
 • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
 • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
 • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
 • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس
94 نظر
 1. سلام. در سهمی هستم که مدت زیادی است در صف فروش قفل شده . و قیمت سهم به کمتر از نصف رسیده است . در این شرایط اگر راه داد بازهم بفروشم و از سهم خارج شوم . یا اینکه دیگه وقت فروش نیست و دست نگهدار م ؟ ممنون می شوم من را راهنمایی نمایید

 2. باسلام وتشکر ازراهنمایی شما من تازه وارد بورس شدم به این نتیجه رسیدم که انسان وقتی کودک است برای راه رفتن باید بدفعات زیاد بزمین بخورد تا راه رفتن را بیاموزد وقتی وارد بورس شدیم باید ضرر بدهیم تا تجربه بدست بیاوریم باتشکر فراوان

  1. سلام و تشکر از همراهی شما
   کسب تجربه خیلی مهم هست ولی بهتره این تجربیات با حداقل هزینه بدست بیاد. به همین خاطر با سرمایه کم شروع کردن خیلی بهتره.

 3. سلام .من یه سوال دارم .چطور سهام دارا دوم بفروشم از کازگزاری میرم اصلا چیزی نشون نمیده.

 4. با سلام
  من میخوام سهام عدالت خود را در کاگزاری بفروشم که میگه باید سهام شرکت ها رو انتخاب کنی، من بخوام بفروشم آیا فرقی نداره کدوم شرکت ها رو انتخاب کنم؟ و اگر فرق داره به نظر شما کدوم بهتره؟
  با تشکر

 5. والا بورس یه چیز مزخرفیه تو صندوق ها پول بزاریم خیلی بهتر ینی بین بد و بدتر بد رو انتخاب کرده ایم

 6. ب نظر من کلا از بورس بزنید بیرون والا بانک هابا ای سود کمشون ک بدبختمونم میکنه بهتره

 7. من سهی به دید میان مدت خریدم، و الانم 15% به خاطر اصلاح اخیر، تو ضرر هستم. به دید میان مدت یا بلند مدت، که نیاز نیست حد ضرر تعیین کنم و مثلا اگه 10% ضرر کردم خروج بزنم
  فکر کنم این حد ضرر برای کوتاه مدت و نوسانگیری هست
  نظرتون چیه؟

 8. بعضی سهام ها بعد ازمجمع تا چند ماه ممکن است که بسته باشه ولی خوب بعضی هاشون هم تا 2 روز آینده باز میشه .سهامی که خریداری کردند باتوجه به تحقیقاتی که کردم در سال گذشته متاسفانه چند ماهی بسته بوده .لطفا مرا راهنمایی کنید آیا از نظر بورسی فروش سهام قبل از مجمع کار درستی است یا خیر/ ممنون

 9. سلام خسته نباشین
  چجوری سود پولمو از بورس بگیرم باید کل سهامو بفروشم یا قسمتی ببینید مثلا از ی سهام 5 تومن دارم میخوام بفروشم ی قسمتی رو از پولم کم میشه چراا

  1. سلام خانم نسیم گرامی ، شما هر چقدر بفروشید می تونید اون مبلغ رو برداشت کنید ، حالا چه کل سهام چه بخشی ازش. احتمالا منظورتون از کم شدن یه بخشی پول کارمزد معاملات هست که کارگزاری تون بر می داره و خب کاریش نمیشه کرد.

  2. سلام آيا ميشه فقط مقدارى از سهام فروخت؟ يا اينكه بايد تمام سهام و بفروشيم؟ چون مثلا من دوست دارم از يك سهامى فقط مقداريشو بفروشم نه همشو آيا ممكن هست فقط مقدارى از سهام بفروشيم؟ سپاس

   1. سلام، بله میتونید مقداری از سهامتون رو بفروشید، به شرطی که ارزش هر سفارش حداقل 500 هزارتومان باشه.

    1. سلام ، در مورد فروش شما هر مقدار که بخواهید میتوانید بفروشید ، حد 500 هزار تومان فقط برای خرید معنا دارد

 10. سلام من تازه وارد بورس شدم میشه لطفا بگید تا چه زمانی می توان از فروش یک سهم صرف نظر کرد که ممنوع الفروش نشویم

  1. سلام خانم زهرا گرامی ، متوجه منظورتون نشدم. قاعدتا مشکلی نباید باشه و هر موقع خواستید می تونید سفارش تون رو لغو کنید.

 11. با سلام،
  بر اساس مبانی تعریف شده برای RSI این اسیلاتور قدرت روند را با اعداد بین 0 تا 100 نمایش می دهد و شاخص های بزرگتر از 70 نشانگر “بیش خرید” (که به اشتباه “اشباع خرید” برای overbought ترجمه شده است) در این اسیلاتور می باشد.
  من یک استراتژی برای خودم دارم و آن این است که تمایل چندانی به خرید سهم های با RSI>90 ندارم و استدلالم این است که این سهم در مقایسه با سهم های دارای RSI پایین تر (البته بالای 55) زودتر وارد فاز اصلاح خواهد شد و سود چندانی از خرید آن نصیبم نمی شود.
  در حالی که این استراتژی با تعریف ذکر شده برای “بیش خرید” مغایرت دارد و بالعکس بایستی تمایل بیشتری برای خرید سهم با RSI بزرگتر وجود داشته باشد.
  چون در بورس کم سابقه و کم تجربه هستم، سپاسگزار خواهم شد که در این خصوص نقطه نظرات جنابعالی را داشته باشم.

  با سپاس

  1. سلام وقت بخیر
   در بازارهای به شدت صعودی (وضعیت سال 98 و 99) که رشد قیمتها ممکنه روزها و هفته ها تداوم داشته باشه استفاده از RSI منطقی نیست
   چون به دلیل تقاضای مداوم برای خرید، RSI اکثر مواقع در محدوده بیش خرید باقی میمونه و مواقع خیلی کمی هست که به دلیل اصلاح های جزئی بازار RSI ممکنه افت کنه

 12. سلام وخسته نباشید.بنده تازه وارد بورس هستم.سوالم این هست که بعضی ها میگویند که ما هفته ای سهامامونو میفروشیم و عوض میکنیم و در هفته 20 درصد مبلغمون برمیگرده.سوالم اینه که بنده اگه سهامی رو که به 20 درصد از بازه زمانی روز تا 2 هفته که به 20 درصد رسید مناسب فروش هست؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای همه سهم‌ها نمیشه یک نسخه پیچید و همه سرمایه گذاران هم یک استراتژی خاص در بورس ندارند
   برخی ترجیح میدن معاملات خیلی کوتاه مدت داشته باشن ولی برخی دیگه به مدت طولانی سهم رو نگهداری میکنن
   بنابراین اینکه شخصی در یک هفته 20 درصد سود کرده و سهم رو فروخته استراتژی شخصی خودش بوده و دلیل نمیشه اینکار رو یک استاندارد بدونیم و بگیم هر سهمی در یک هفته 20 درصد رشد داشت مناسب فروش هست.
   معیارهای بهتر و بیشتری برای تشخیص زمان فروش سهم باید در نظر بگیرید که برخی موارد در همین مقاله بهش پرداخته شده

  1. سلام علی عزیز ، بستگی به استراتژی و مدیریت ریسک خودتون داره. اگر می تونید با بد و خوبش کنار بیاد که می تونه گزینه ای برای کسب سود باشه.

  1. سلام دوست عزیز ، طبیعتا بنا به موقعیت نقد کردن می تونه گزینه ایده آل محسوب بشه.

 13. سلام.خسته نباشید.من مبتدی مبتدیم.سابقه ی معامله در بورس رو ندارم.اما علاقه ی شدید دارم که تو بورس سرمایه‌گذاری کنم.کد بورسی هم دارم.اما می‌خوام مطالعه کاملی در این زمینه داشته باشم.وقتم ندارم کلاس برم.یه سوالی داشتم اگه من یه سهمی رو با قیمت 1120تومن بخرم قیمت فروشی رو که من تو اون قیمت سود میکنم رو خودش مشخص میکنه؟یعنی خودش میگه که باید بفروشم؟

  1. سلام آیدین عزیز ، اگر وقت بهره مندی و یادگیری چه کلاس های حضوری و دوره های ویدئویی و چه مطالب رایگان مانند بورسینس رو ندارید شدید توصیه می کنیم وارد بازار سرمایه نشید که روی دیگر سکه سود ، ضرر هست. قیمت فروش هم خودتون باید تعیین کنید و خودش هیچ اطلاعی مبنی بر خرید یا فروش نمی ده.

 14. سلام میگما یه سوال همه میگن سهام خود را نفروشید و دست نگه دارید شاید ارزش اون بیشتر شد ، ارزشش سهام عدالت هم بر میگرده بده شرکت هایی که داخل اونا سهم داری ، حالا این احتمال هست که ارزشش پایین هم بیاد ؟

  1. سلام، احتمال پایین اومدنش هست ولی تجربه نشون داده در بلندمدت قیمت اغلب سهام در ایران بیشتر صعودیه (به دلیل تورم موجود)

 15. سلام ، خواستم بدونم وقتی شرکت در حال سود دهی هست میشه سهام اون شرکت رو خرید؟ ممنون

 16. سلام این کارگزاری آگاه تو قسمت سبد سهام که نگاه کردم خیلی زیاد کارمزد میگیره انگار.کارمزد خرید و فروش رو حساب میکنه ؟۲۰۰سهم دشیمی گرفتی ۱۷۰۰۰تمن کارمزد.وشپدیس۴۰۰سهم با قیمت۶۱۰۳۱گرفتم کارمزدش تو عملکرد سهام حساب کردم۳۵۱۲۹۲ریال هست .میشه یه توضیحی بدین چرا اینقدر میگیره و ایا قابل رسیدگی هست ؟مراحلش چطوره؟

  1. به نظر میرسد که ایشان درارتباط با مبلغ کارمزد یکباردیگر محاسبه کنند< تا آنجائیکه اطلاع دارم هنگام خرید کارمزد .464 صدم و درهنگام فروش .575 با مالیات یکبار دیگر محاسبه کنند.

 17. سلام،ممنون میشم توضیح بدید وقتی سهمی بسته میشه برای افزایش سرمایه،بعداز بازگشایی ،سودی که قبل از مجمع به سهم تعلق گرفته بود چه وضعیتی پیدا میکنه؟حذف میشه؟یا …..

  1. سلام چطور بفهمیم که سهام قراره متوقف بشه؟؟؟ تا قبل از توقفش سهم خودمون رو بفروشیم

 18. سلام . مرسی از مطالبتون . میشه در مورد سرریز کردن سود توضیح بدید .
  من این کارو انجام دادم ینی میام سودی رو که کردم تقسیم بر قیمت فروش میکنم تعدادی سهم به من میده که اونو میفروشم ولی وقتی پرتفوی رو می بینم ، میبینم که ی ارزش خالص فروش به من داده و یه سود و زیان فروش . ینی اینطور فک میکنم که سودم سرریز نشده . میشه راهنمایی کنید

  1. سلام وقت بخیر
   اگه کارگزاری آگاه هستید، نرم افزار در بخش سبدسهام میاد سود/زیان دارایی که همین الان دارید رو محاسبه میکنه. کاری نداره شما قبلا مقداریشو فروختید یا نه.
   اگه میخواید عملکرد گذشته رو ببینید بخش عملکرد سبدسهام رو ببینید.

 19. سلام . ممنون از توضیحات خوبتون . با توجه به رشد تورم نقطه به نقطه و افت شدید قیمت نفت بنظر شما این امر در کدام صنعت تاثیر بیشتری داره . سپاس از شما

 20. مطالب بسیار ارزنده بود . سوال بنده اینه که ایا سهمی رو که بنیادی خریدیم و قصد داریم یکسال بیشتر نگهداری کنیم باز هم نیاز به سیو سود داره . مثلا سهمو ۲۰۰ تومن خریدیم بعد از ۲ ماه شده ۳۰۰ تومن ولی سهم روند نزولی گرفته و تا ۲۵۰ افت میکنه ولی به ۲۰۰ تومن نمیرسه ایا بنده که میخوام سهمو بنیادی نگه دارم باز هم باید سیو سود کنم

  1. همه چیز به استراتژی خود شخص بر میگرده و همینطور به شرایط بازار، وضعیت بنیادی و تکنیکال سهم هم بستگی داره.

 21. سلام.سودی که هر روز به یک سهم اختصاص داده میشه مجموع اصل پول و سود اضافه شده هست یا فقط اصل سرمایه سود یا ضرر میکنه؟یعنی اگر فلان سهم یک میلیون تومان خریدیم و 500 هزار توی سود بودیم اگه فرداش 5 درصد مثبت یا منفی شد یک میلیون سود و ضرر میکنه یا یک و پونصد؟

 22. خیلی تشکر میکنم از سایت بورسینس
  بنده یکسال هست در بورس با مبالغ بالا خرید و فروش میکنم ولی برام جالب بود که نصف این مباحثی که استاد توضیح داد رو بلد نبودم(ولی الان بلدم).
  فقط میتونم به نوه ی خودم بگم که*هر سهمی ارزش خرید ندارد*

 23. سلام
  من ۲ میلیون از نماد ثمسکن خرید کردم و ۲میلیون و ۳۰۰ هزار هم سود کردم که جمعا شد ۴۳۰۰ میلیون دیروز که خواستم برا سیو سود ۲ میلیون تومن از این سهم رو بفروشم ۱ تومن از اصل پول و ۱ تومن از سودش کم کرد
  میشه اینو بیشتر توضیح بدین برام

  1. سلام،
   شما اگه سهم رو فروختید و پول به حسابتون اضافه شده انتظار دارید بازهم مبلغ پرتفوی مثل سابق بمونه؟

   1. نه آقای جهاندیده فکر میکردم دو تومنو از سود کم کنه فقط و درصدم که ۱۰۰درصد سود کرده بودم صفر میشه و با اصل پول که دو تومنه میرم برا ادامه سهامداری ولی نصف از سود نصف از اصل پول برداشت کرد

    1. برادر این نرم افزار یه محاسبه‌ای میکنه فقط.
     نرم افزار بازدهی رو براساس قیمت خرید و قیمت آخرین معامله می سنجه.
     شما خودتون میتونید کل اون مقداری که فروختید رو به عنوان سود در نظر بگیرید و باقیمانده رو هرطور که صلاح میدونید به حساب بیارید.

 24. سلام چند وقتی است سهام خود کفا خریدم رشد خوبی داشته فقط نمی دانم تا کی ادامه دارد چون بر اساس همین فرمولها عمل نکرده فقط رشت داشته به نظر شما تا کی نگاه دارم سهامو ممنون میشم از راهنمایتان با تشکر از سایت خوبتون

   1. سلام.ببخشید سوالی که داشتم این بود که اگر بخواهیم فقط سود سهم خود را بفروشیم نه کل سهم را . این بع چه صورت میباشد

    1. سلام، نمیتونید که سود سهامتون رو بفروشید.
     اگه نیاز به نقدینگی دارید میتونید مقداری از سهم هایی که دارید رو بفروشید

 25. سلام
  به شخصه خیلی مدت بود که دنبال این مطالب میگشتم که در این صفحه پیداش کردم.
  مرسی که دانش خودتون رو با دیگران به اشتراک گذاشتید.
  آرزوی بهترینها برای شما و خانواده محترمتون

   1. باسلام خدمت جناب جهاندیده من مدت کمی است وارد بورس شدم مطالب تون خیلی روان و جمامع بود واسم متشکرم

 26. سلام مطالبتون عالی هست..استفاده کردم.یه پیشنهادی که دارم ، برای امثال ماها که تازه وارد بورس شده ایم،از خود سایت کارگزاری علائم علامت ها شکلک ها و نوشته ها ،توضیحاتی میدادین با شکل..ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   خوشحالیم که استفاده کردید
   در مورد اصطلاحات و مفاهیم، برخی موارد در این صفحه شرح داده شده:
   مفاهیم مهم بورس
   اگه چیز خاص دیگه ای هست در بخش نظرات مطلب ذکر شده بنویسید

 27. سلام
  یک سوالی که خیلی ذهن من رو مشغول کرده این هست که
  برای فروش سهام حتما باید مشتری سهم ما را بخرد؟
  خب وقتی ما سهامی رو خریداری کردیم و اون سهام روند نزولی داشته مطمئنا هیچ کسی دلش نمیخاد این سهم رو بخره… اونوقت چجوری میشه که از ضرر بیشتر جلوگیری کرد تا کل سرمایه نابود نشه وقتی مشتری برای خرید سهام ما وجود نداشته باشه؟

  1. سلام، بله معامله در بورس بین دو نفر حقیقی یا حقوقی انجام میشه
   سهام اغلب مواقع خریدار داره و معاملاتش بطور عادی در جریان هست
   اگه سهامی ارزنده نباشه بعد از مدتی افت قیمت شدید، خریدار پیدا میکنه
   بنابراین اگه سهمی مناسب در قیمت مناسب خریداری بشه ریسک کاهش قیمت کمتر خواهد بود

 28. سلام وقتتون بخیر .
  خسته نباشید .
  من به تازگی وارد بورس شدم و هیچ اطلاعی تو این زمینه ندارم .
  میخواستم بدونم ازکجا باید شروع به اموزش کنم؟؟

 29. سوال ديگه اي ك دارم اينه ك سيو سود و نوسان گيري به چه معني هستند ب زبان ساده
  ممنونم از پاسخگويي

   1. سلام
    در زمان خرید حداقل و‌حداکثر مبلغ خرید وجود دارد باید حداقل انتخاب شود یا حداکثر یا عددی بین آن ،از روی چه منطقی این عدد باید انتخاب شود

     1. سلام تو رو خدا منو راهنمایی کنید .من سهامم رو آزاد کردم ولی اصلا از بازار بورس سر در نمیارم .الان دو تا سوال دادم .یکی اینکه سهامم رو همینطور بذارم بهش دست نزنم چه اتفاقی میوفته .دوم اینکه منی که اصلا کار بلد نیستم ،بهتر نیست سهاممو بفدوشم به جاش طلا بخرم؟آخا حساب کردم طلا در درازمدت بازدهی بیشتری داره

 30. سلام، براي فروش سهام گزينه اي هست به اسم قيمت و حجم.. اين حجم و قيمت رو طبق چه اصولي بايد وارد كنم و سهممو بفروشم؟؟

 31. سلام خسته نباشید
  من مدتی هست ک وارد بورس و کریپتو شدم میخاستم بدونم ک با استفاده از چ کتاب ها و منابعی میتونم علم و آگاهی خودمو بالا ببرم؟؟؟

 32. سلام من دانش اموز هستم و وارد بورس هم شدم و چندتاذخرید و فروش کردم سود هم داشتم کنکور دارم میخواستم بپرسم بورس چقدر وقت میگیره در روز ؟ بعد اینکه چقدر تمرکز میخواد؟ واینکه ممکنه تمرکز درس خوندنو بگیره ؟ من حرفه هم نیستم به نظرتون چه کنم ایا میشه ی سهم بخرم بذارم یک سال بمون بدون اینکه بهش دست بزنم و سر بزنم کلا با هاش کار نداشته باشم و توی بلند مدت سود بده ؟
  الان ی سهم ستران دارم بالا پایین میشه و اصلا نمیدونم کی بفروشم. لطفا راهنمایی کنین ممنون

  1. سلام، جواب این سوالات رو خود شما بهتر میتونید بدید
   خرید و فروش های کوتاه مدت نیاز به وقت و پیگیری بیشتری داره
   سرمایه گذاری بلندمدت هم نیاز به بررسی داره ولی معمولا زمان کمتری میگیره
   اگه نمیتونید سرمایه گذاری که کردید رو پیگیری کنید گزینه های دیگه ای هم هست
   شما که زمان کمی دارید میتونید صندوق سرمایه گذاری خریداری کنید. صندوق های قابل معامله در بورس یا ETF ها رو مثل سهم میتونید بخرید.
   جزییات بیشتر: ETF چیست؟

 33. باسلام و احترام.
  روزتون بخیر. شرمنده مصدع اوقات شدم.
  بنده ب تازگی وارد بورس شده ام حدودأ با 7 میلیون.
  خواستم خدمتتون عارض شم امکانش هست چند تا سهم کوتاه مدت واسم معرفی کنید لاقل بتونم با این 7 تومن ضررنکنم اما یکم درحدی سود کنم. چون بنده هیچ اطلاعاتی در مورد اینکه چ سهمی بخرم بفروشم کی بخرم کی بفروشم اینا ندارم.
  واسه دست گرمی هم شده چندتا سهم معرفی کنید بخرم عالی میشه.
  پس اگه امکانش هست راهنماییم کنید چندتا سهم بخرم سپاسگزار میشم.
  ارادتمند
  نظری

  1. سلام، وقت شما بخیر
   ما پیشنهاد سهام نمیتونیم ارائه بدیم.
   اگه میخواید با سیگنال دیگران بخرید و بفروشید، بازهم باید تحلیل رو یاد بگیرید تا بتونید وضعیت بازار رو درک کنید
   سیگنال دیگران میتونه برای افزایش سود کمک کنه ولی نباید صرفا به سیگنال گرفتن تکیه کرد
   علاوه بر این، تحلیل ها و اطلاعات مغرضانه که فقط به قصد سفته بازی و تشویق عده ای به خرید یک سهم خاص انجام میشه تا دلتون بخواد زیاده
   باید بتونید تحلیل معتبر و درست رو از اطلاعات اشتباه تشخیص بدید
   موفق باشید

   1. باسلام و احترام.
    روزتون بخیر. ممنون از پاسخ ب موقعتون.
    یه سؤال اونم اینکه چطور میشه ینی با چه فرمولی میشه حساب کرد تویه سهم چقد از نظر پولی سود یا زیان کردم؟
    ارادتمند
    نظری

 34. سلام خیلی خیلی ممنونم از سایت ارزشمند بورسینس.

  •توضیح [فروش استقراضی] خیلی فوق العاده بود.
  • لطفا درباره [Trailing stop loss order] بنویسید.

  * مایه ی افتخار هستید (گروه بورسینس) که وقت میذارید و مطلب مینویسید و ترجمه میکنید تا به فارسی زبان‌های سراسر دنیا (از آمریکا مطالبتون رو میخونم) اطلاع رسانی کنید و سواد اقتصادی رو ببرین بالا.

   1. سلام وقت شما بخیر برای سیو کردن فقط تعدادی معادل سود رو بفروشیم یا کل سهام؟

    1. سلام، بستگی به روند سهم و بازار داره
     اگه شرایط عادی هست و سهم داره رشد میکنه، هنوز به مقاومت بزرگ نرسیده یا به تازگی از مقاومت عبور کرده بهتره همه سهم رو نفروشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

در سرمایه‌گذاری چه نوع شخصیتی دارید؟ (آزمون)

کلید تبدیل شدن به یک سرمایه‌گذار موفق چیست؟ بسیاری معتقدند این کلید، عادات و طبیعت هر فرد است. موفق‌ترین سرمایه‌گذاران دنیا که دائما در حال شکست دادن بازار هستند، به…
بیشتر بخوانید

پرتفوی سرمایه‌گذاری چیست + انواع و روش تشکیل آن

پرتفو، پرتفوی (به انگلیسی Portfolio) یا سبد دارایی همگی یک مفهوم واحد را می‌رسانند. اگر شما صاحب دارایی‌های مالی باشید یک پرتفوی دارید. یک پرتفوی، ترکیبی از همه دارایی‌هایی است…
بیشتر بخوانید

روانشناسی بورس و چرخه بازار (چگونه باعث سود و زیان می‌شود؟)

روانشناسی بازار به طور ساده می‌گوید که حرکات بازار تحت تاثیر وضعیت احساسی و روانی کسانی است که داخل آن هستند. روانشناسی بازار یکی از مهم‌ترین مباحث در اقتصاد رفتاری…
بیشتر بخوانید