افق زمانی در سرمایه گذاری چیست و چرا اهمیت دارد؟

سونیا بیری
سونیا بیری
افق زمانی در سرمایه گذاری

افق زمانی در سرمایه گذاری عمدتاً توسط استراتژی‌ها و اهداف مربوط به هر سرمایه‌گذاری تعیین می‌شوند.

به عنوان مثال، پرداخت مبلغی به عنوان پیش پرداخت خانه برای یکی دو سال یک افق زمانی کوتاه مدت در نظر گرفته می‌شود، در حالی که پس‌انداز برای آینده کودکان یک افق زمانی میان مدت و سرمایه برای بازنشستگی یک افق زمانی بلند مدت در نظر گرفته می‌شود.

افق زمانی چیست و چند نوع افق زمانی در سرمایه گذاری وجود دارد؟

افق زمانی سرمایه گذاری به دوره‌ای می‌گویند که فرد انتظار دارد سرمایه‌گذاری را طی آن مدت برای هدف خاص خود نگه دارد.

سرمایه‌گذارها به طور کلی می‌توانند در حوزه‌های مختلفی مانند بورس، اوراق قرضه یا حتی ارز‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند که هر کدام میزان سود و بازدهی متفاوتی خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل انواع روش‌های مدیریت سرمایه

افق زمانی سرمایه کوتاه مدت چیست؟

افق زمانی کوتاه مدت (short-term horizon) به سرمایه گذاری‌هایی اشاره دارد که اغلب انتظار می‌رود کمتر از پنج سال طول بکشند.

این نوع سرمایه‌گذاری برای افرادی مناسب است که به عنوان نمونه به دوران بازنشستگی خود نزدیک می‌شوند یا ممکن است در آینده‌ای نزدیک به پول نقد زیادی نیاز داشته باشند.

پس‌انداز در حساب‌های بانکی، گواهی سپرده و اوراق قرضه کوتاه مدت اغلب انتخاب‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت به شمار می‌روند چرا که در صورت نیاز به راحتی می‌توان آن‌ها را نقد کرد.

شایان ذکر است که این سرمایه‌گذاری‌ها بیشتر در کشور‌هایی با تورم پایین کاربرد دارند، در کشور‌هایی مثل ایران که تورم اقتصادی بیشتر است سرمایه‌گذار ممکن با نگه‌داری پول نقد خود ضرر کند.

بیشتر بخوانید: منظور از تورم چیست؟ + نحوه محاسبه تورم در ایران

افق زمانی سرمایه گذاری
به طور خلاصه، هر چه افق سرمایه گذاری شما طولانی‌تر باشد، می‌توانید در انتخاب سرمایه‌گذاری خود تهاجمی‌تر عمل کنید.

افق سرمایه گذاری میان مدت چیست؟

افق زمانی میان مدت (Medium-Term) به سرمایه‌گذاری‌هایی گفته می‌شود که فرد انتظار دارد برای سه تا 10 سال آن را نگه دارد، مانند سرمایه‌گذاری‌هایی که برای ازدواج یا خرید مسکن انجام می‌دهیم.

استراتژی‌های سرمایه‌گذاری میان مدت اغلب تعادلی میان دارایی‌های با ریسک بالا و پایین برقرار می‌کنند؛ بنابراین ترکیبی از بورس و اوراق قرضه روش مناسبی برای سرمایه گذاری برای مدتی نسبتاً طولانی و بدون از دست دادن ارزش پول به دلیل تورم است.

افق سرمایه گذاری بلند مدت چیست؟

افق سرمایه گذاری بلند مدت برای سرمایه‌گذاری‌هایی به کار می‌رود که فرد انتظار دارد برای 10 یا 20 سال یا حتی بیشتر آن را نگه دارد.

رایج‌ترین سرمایه‌گذاری بلند مدت، پس‌انداز بازنشستگی است. سرمایه‌گذاران بلندمدت معمولاً مایل‌اند در ازای بازده بیشتر، ریسک‌های بیشتری بپذیرند.

چرا تعیین افق زمانی در سرمایه گذاری مهم است؟

افق زمانی به شما نشان می‌دهد که چگونه برای رسیدن به یک هدف خاص باید پس‌انداز یا سرمایه گذاری کنید.

یک برنامه مالی با یک استراتژی خوب شامل اهداف بلند مدت و همچنین کوتاه مدت خواهد بود.

استراتژی های سرمایه گذاری
استراتژی‌ها در کل بسته به هدف و دلیل سرمایه‌گذاری متفاوت خواهند بود.

افق زمانی سرمایه گذاری تعیین می‌کند که چه نوع محصولات سرمایه گذاری برای اهداف سرمایه‌گذار مناسب‌تر هستند.

به طور معمول، سرمایه‌گذاران به دنبال دارایی‌هایی پایدار برای سرمایه گذاری کوتاه مدت هستند و برای سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت، ریسک بیشتری را ترجیح می‌دهند چرا که بازار‌ها در بلند مدت به طور کلی روند صعودی دارند.

بیشتر بخوانید: سرمایه‌گذاری ارزشی چیست؟ (همراه نکات و ریسک‌ها)

چه عواملی بر افق زمانی سرمایه گذاران تأثیر می‌گذارند؟

افق زمانی هر فرد با دیگری متفاوت است! عوامل زیر اغلب تأثیر زیادی در تعیین افق زمانی افراد دارند:

 • تاریخ هدف: افق زمانی یک سرمایه گذار تا حد زیادی به مدت زمان لازم برای رسیدن به هدف مالی او بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر شخصی 20 ساله قصد دارد در 30 یا 40 سالگی خود خانه‌ای بزرگ خریداری کند، افق زمانی 10 تا 20 ساله برای خود تعیین می‌کند.
 • سن سرمایه‌گذار: برای اهداف بلند مدتی که به نقاط عطف زندگی مربوط می‌شوند، سن می‌تواند عامل مهمی باشد. به عنوان نمونه، فردی که سرمایه گذاری را از سن 25 سالگی خود شروع می‌کند و می‌خواهد در سن 65 سالگی بازنشسته شود، افق زمانی سرمایه گذاری 40 ساله دارد.

افق زمانی سرمایه گذاری چه ریسک‌هایی به دنبال دارد؟

هر سرمایه گذاری تا حدی ریسک و خطر به دنبال دارد و این ریسک بسته به اهداف و استراتژی سرمایه‌گذار ممکن است بیشتر یا کمتر باشد.

در برخی مواقع حتی ممکن است کسب‌وکارها یا بانک‌ها ورشکسته شوند یا حتی بازار سقوط کند. در ادامه به برخی از اشکال ریسک‌ها و اثرات آن‌ها بر سرمایه‌گذاری خواهیم پرداخت:

1. ریسک‌های تورمی

ریسک تورمی (Inflationary Risk) به این خطر اشاره دارد که ارزش واقعی یک سرمایه گذاری به دلیل افزایش غیرمنتظره قیمت کالا مورد نیاز، کاهش یابد.

اوراق قرضه به ویژه مستعد تورم هستند چرا که نرخ کوپن معمولاً ثابت است. افزایش غیرمنتظره تورم می‌تواند هر گونه سود مورد انتظار از سرمایه گذاری را از بین ببرد.

بیشتر بخوانید: سیاست نرخ بهره منفی چیست؟

2. ریسک نرخ بهره

نرخ بهره خطری است که افزایش غیرمنتظره آن می‌تواند سود سرمایه گذاری را تا حد قابل توجهی کاهش دهد یا به کلی از بین ببرد؛ مانند ریسک تورمی، این ریسک نیز معمولاً برای اوراق بهادار با درآمد ثابت مانند اوراق قرضه رایج است.

با این وجود می‌توان آن را با نگهداری اوراق قرضه با مدت زمان‌های متفاوت یا سرمایه گذاری در مشتقات نرخ بهره، کاهش داد.

3. ریسک ورشکستگی

این نوع ریسک به خطر ورشکستگی شرکت مورد نظر که باعث کاهش ارزش سهام یا اوراق قرضه صادر شده توسط آن شرکت می‌شود، اشاره دارد.

اگرچه هیچ شرکت و کسب‌وکاری در برابر خطرات ورشکستگی مصون نیست اما می‌توانید با ارزیابی دقیق برنامه‌های تجاری آن‌ها و تحقیق کامل در مورد سهام شرکت مورد نظر، سرمایه خود را در شرکتی ایمن‌تر قرار دهید.

پرتفوی متنوع
با داشتن یک پرتفولیوی متنوع می‌توانید تا حد زیادی این خطرات را کاهش دهید.

بیشتر بخوانید: اهمیت تنوع بخشی به سبد سرمایه گذاری؛ نحوه متنوع سازی پرتفوی

4. ریسک پیش‌فرض

ریسک پیش‌فرض به احتمال ناتوانی وام گیرنده در بازپرداخت بدهی‌های خود اشاره دارد. در این مورد، ریسک پیش‌فرض به صادرکنندگان اوراق قرضه اشاره دارد؛ البته می‌تواند به سایر اوراق بهادار نیز اشاره کند.

شما می‌توانید با سرمایه گذاری در اوراق قرضه با رتبه اعتباری بالا، ریسک پیش‌فرض خود را کاهش دهید.

5. ریسک بازار

ریسک بازار یا ریسک نوسان به این امر اشاره دارد که ارزش یک سرمایه گذاری می‌تواند به صورت منفی تحت تأثیر رفتار سفته، سقوط بازار یا سایر رویداد‌های جهانی قرار گیرد.

با توجه به این که بازار‌ها در بلند مدت روند صعودی دارند، ریسک بازار معمولاً مایه نگرانی برای سرمایه‌گذاران با افق سرمایه گذاری کوتاه مدت و میان مدت است.

سخن آخر

هر سرمایه‌گذاری باید قبل از تصمیم‌گیری در مورد محل قرار دادن پول خود، اهداف و افق زمانی سرمایه گذاری خود را به دقت ارزیابی کند.

حساب‌های پس‌انداز می‌توانند بستری مناسب برای ذخیره ارزش در کوتاه مدت باشند اما در بلند مدت به سرعت ارزش خود را در برابر تورم از دست می‌دهند.

از طرفی هم سرمایه گذاری‌های تهاجمی در بازار سهام در بلند مدت بازده مورد انتظار بالایی را ایجاد می‌کنند اما در مقابل مستعد نوسانات کوتاه مدت بازار نیز خواهند بود.

تصمیم‌گیری در مورد تعادل بهینه ریسک و بازدهی نیز بر عهده خود سرمایه‌گذار خواهد بود!

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

سونیا بیری

سونیا بیری

از وقتی یادم میاد عاشق نوشتن بودم. با اومدن رمزارزها، علاقه خاصی به تحقیق و اشتراک گذاری دانشم در مورد اون‌ها پیدا کردم و امروز برای خواننده‌های دقیق در مورد آینده دنیای اقتصاد مطلب می‌نویسم.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی