10 ارز دیجیتال برتر با سرعت تراکنش بالا

ارزهای دیجیتال با سرعت تراکنش بالا

همه می‌دانیم که انتقال پول از طریق بانک‌ها تقریبا بطور لحظه‌ای انجام می‌گیرد (مگر در مواقعی خاص). اما زمان انجام تراکنش در ارزهای دیجیتال متفاوت است و این ارزها در خصوص مدت‌زمان موردنیاز برای نهایی شدن یک تراکنش تفاوت‌های زیادی دارند.

در دنیای ارزهای دیجیتال، سرعت تراکنش (transaction speed) به معنای این است که ارسال ارز از فرد A تا B چقدر طول می‌کشد.

تقریبا در همه ارزهای دیجیتال نیاز است مدتی منتظر بمانیم تا تراکنش انجام گیرد و این موضوع کاربرد واقعی آنها در زندگی را کمی مشکل کرده است.

سرعت تراکنش ارزهای دیجیتال توسط عوامل مختلفی تعیین می‌شود، به همین خاطر مهم است ارزهایی که معمولا سرعت تراکنش بالاتری دارند را بشناسید.

مقایسه سرعت تراکنش ارزها

ارزهای دیجیتال با سرعت تراکنش بالا

نکته: هدف از لیست زیر این نبوده که صرفا همه ارزهای با سرعت تراکنش بالا را معرفی کنیم، بلکه ارزهایی معرفی شده که علاوه بر سرعت مناسب، دارای ارزش و اعتبار کافی هستند و مدتی است ایجاد شده‌اند (ارزهای جدیدی نیستند).
همچنین لیست زیر بدون ترتیب است و بطور مثال سرعت تراکنش ارز شماره 1، الزاما سریعتر از ارز 5 نیست.

1 – دش (Dash)

ارز دیجیتال دش

یکی از قدیمی‌ترین ارزهای دیجیتال موجود در بازار که مفهوم masternode governance را جا انداخت، دارای سرعت تراکنش بالایی است. متوسط سرعت تراکنش‌های دش، حدود 2 دقیقه و 39 ثانیه است.

این مدت زمان، با نام بلاک‌تایم (Block time) نیز شناخته می‌شود و منظور از آن، مدت زمانیست که برای استخراج شدن یک بلاک از بلاک‌چین نیاز است.

دش با بلاک 2 مگابایتی خود، می‌تواند تا 56 تراکنش در ثانیه را انجام دهد. اندازه بلاک این ارز، سال 2017 از 1 مگابایت به 2 مگابایت افزایش یافت.

2 – مونرو (Monero)

ارز دیجیتال مونرو (Monero)

مونرو ارزی است که تماما توسط جامعه کاربران آن هدایت و توسعه داده می‌شود و به ناشناس بودن تراکنش‌ها شهرت یافته است. سرعت تراکنش این ارز نیز نسبتا بالاست،انجام یک تراکنش این ارز بطور متوسط حدود 2 دقیقه طول می‌کشد. این مدت زمان برای الحاق تراکنش مونرو در بلاک بعدی کافیست.

سایز بلاک مونرو متغیر تعیین شده، به این معنی که سایز بلاک براساس میزان رشد شبکه بطور خودکار تنظیم می‌شود.

3 – PIVX

ارز دیجیتال PIVX

ارز دیجیتال PIVX نیز همانند مونرو با تمرکز بر ویژگی‌های حفظ حریم خصوصی (ناشناس بودن تراکنش) و بالا بودن سرعت تراکنش ساخته شده است. الگوریتم این ارز با نام Proof of stake، یکی از دلایل تمایز این ارز با سایر ارزهای دارای proof of work محسوب می‌شود.

PIVX یکی از فورک‌های دش (DASH) است و با بلاک 1 دقیقه‌ای آن، تراکنش‌ها می‌تواند تقریبا در 1 دقیقه انجام بگیرد.

4 – نئو (NEO)

ارز دیجیتال نئو (NEO)

ارز نئو نیز یکی دیگر از ارزهای دارای الگوریتم Proof of stake است که در انجام تراکنش‌ها خیلی سریع عمل می‌کند و می‌تواند 1000 تراکنش را در 1 ثانیه انجام دهد. در شبکه ارز دیجیتال نئو که توسط طرفدارانش با نام نابودکننده اتریوم (Ethereum killer) خوانده می‌شود، بطور متوسط فقط 15 ثانیه زمان برای انجام یک تراکنش نیاز است.

بیشتر بخوانید: ارز نئو چیست؟

5 – نانو (NANO)

ارز دیجیتال نانو (NANO)

ارز نانو که قبلا با نام Raiblocks شناخته می‌شد، ارزی نسبتا جدید است که در سال 2017 ایجاد شد. به لطف تکنولوژی بلاک مشبک (block-lattice)، این ارز بسیار سریع شده و می‌تواند در مقیاس بزرگی گسترش یابد. معمولا فقط 10 ثانیه طول می‌کشد تا یک تراکنش موفق با این ارز انجام گیرد.

راهنما: نانو در صرافی بایننس خرید و فروش می‌شود

6 – دوج‌کوین (Dogecoin)

ارز دیجیتال دوج‌کوین (Dogecoin)

ارز دوج‌کوین یک ارز بسیار قدیمی است که با مکانیزم proof of work consensus اجرا می‌شود. دوج‌کوین سرعت تراکنش خوبی دارد و فقط 1 دقیقه زمان نیاز است تا بلاک بعدی دوج‌کوین استخراج شود. با این حال، این ارز برای سرمایه‌گذاری مناسب نیست، زیرا توسعه آن مدت‌هاست متوقف شده است.

7 – اتریوم (Ethereum)

ارز اتریوم (Ethereum)

اتریوم، ارزی که گاهی با نام کامپیوتر جهان (world’s computer) نیز خوانده می‌شود، مدتی است با مشکل شلوغی در شبکه درگیر است. اتریوم در آینده قصد دارد الگوریتم خود را به الگوریتم proof of stake consensus تغییر دهد که اینکار باعث افزایش سرعت تراکنش‌های این ارز خواهد شد.

فعلا تراکنش‌های اتریوم بطور متوسط 14 – 17 ثانیه طول می‌کشد و امکان پردازش 12 تا 20 تراکنش در ثانیه را دارد.

بیشتر بخوانید: اتریوم چیست؟

8 – لایت‌کوین (Litecoin)

ارز دیجیتال لایت‌کوین (Litecoin)

لایت‌کوین به عنوان یکی از فورک‌های بیت‌کوین است که سرعت تراکنش نسبتا بالایی دارد و ارزی سریع و قدرتمند محسوب می‌شود. بطور متوسط حدود 2:30 دقیقه برای الحاق یک تراکنش به بلاک بعدی و انجام آن زمان نیاز است.

9 – ریپل (Ripple)

ارز ریپل (Ripple)

یکی از سریعترین ارزهای دیجیتال با سرعت تراکنش متوسط 4 ثانیه‌ای که گفته می‌شود قابلیت مقیاس‌پذیری آن همانند Visa است.
این شرکت قصد دارد راهکارهای سنتی که برای پرداخت‌ها استفاده می‌شود را متحول کند.

10 – بیت‌کوین‌کش (Bitcoin cash)

ارز بیت‌کوین‌کش (Bitcoin cash)

فورک بیت‌کوین که رقیب سرسخت بیت‌کوین نیز تلقی می‌شود، جنجال‌ها و مباحث زیادی پیرامون خود داشته است. این ارز یکی از کندترین تراکنش‌های موجود در بین ارزهای رده‌بالای بازار را داراست ولی با این حال بسیاری از اوقات سرعت تراکنش بالاتری از بیت‌کوین دارد. به خاطر بلاک 10 دقیقه‌ای خود، مدت زمان موردنیاز تراکنش نیز حدود 10 دقیقه است.

بیشتر بخوانید: تفاوت بیت‌کوین و بیت‌کوین‌کش چیست؟

سخن آخر

سرعت تراکنش چند ارز را با هم بررسی کردیم. این زمان‌بندی ذکر شده فقط برای دریافت 1 تاییدیه (confirmation) است و معمولا گفته می‌شود برای اطمینان از نهایی شدن تراکنش، منتظر بمانید تا بین 6 تا 12 تاییدیه انجام گیرد.

البته سرعت تراکنش یک فاکتور ثابت نیست و به دلیل عواملی مانند کارمزد تراکنش، شلوغی شبکه و… می‌تواند سرعت تراکنش افزایش یا کاهش داشته باشد.

بیشتر بخوانید: سرعت تراکنش بیت کوین و روش افزایش آن

به دلیل همین تاخیر و طولانی‌شدن تراکنش‌هاست که راهکارهایی همانند Tangle، هش‌گراف (Hashgraph) و Lightning networks در حال توسعه است تا باعث سرعت‌بخشیدن به تراکنش‌ها شده و مطلوبیت استفاده از ارزهای دیجیتال را افزایش دهد.

شما چه ارز دیگری می‌شناسید که سرعت تراکنش بالایی دارد؟ آنرا در بخش دیدگاه بنویسید.

 

توجه: امنیت ارز دیجیتال‌تان را حفظ کنید تا در آینده حسرت نخورید. با این کیف پول از بیت‌کوین و سایر ارزهایتان محافظت کنید:

نامویژگی‌هاامتیاز
کیف پول Cool Wallet
  • عدم اتصال مستقیم به اینترنت (امنیت کامل)
  • بیش از 150 هزارفروش در سرتاسر دنیا
  • ظاهر مدرن و به اندازه کارت بانکی
  • وارانتی 12 ماهه (تعویض در صورت خرابی)
  • انجام تراکنش با متصل شدن به موبایل
ستارهکیف پول کول والت

اکنون بخرید

3 نظر
نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.

مطالب مرتبط

مقایسه اتریوم و نئو (NEO): کدامیک برنده بازی می‌شود؟

جای هیچ شکی نیست که فضای ارزهای دیجیتال بسیار رقابتی شده است. ارزهای دیجیتال زیادی وجود دارند که برای یک جایگاه مشابه می‌جنگند. دو رمزارزی که اغلب در مقابل همدیگر…
بیشتر بخوانید

مفهوم Proof Of Stake چیست؟ + معرفی 4 ارز دارای الگوریتم POS

موضوعی که رمزارزها را شدیدا خاص می‌کند غیرمتمرکز بودن آن‌هاست. در واقع متمرکز بودن، یکی از ماهیت‌های اصلی ارزهای رمزنگاری شده است. غیرمتمرکز بودن باعث می‌شود این ارزها بدون وجود…
بیشتر بخوانید

تفاوت بیت‌کوین و بلاک‌چین چیست؟

حتی اگر در فضای ارزهای دیجیتال فعالیت زیادی نداشته باشید؛ عبارت‌های بیت‌کوین و بلاک‌چین زیاد به گوشتان خورده است. اکثر مردم در ابتدای کار تصور می‌کنند که بیتکوین و بلاک‌چین…
بیشتر بخوانید

انتشار لیبرا (ارز دیجیتال فیس‌بوک) و تاثیر آن بر بازار ارزهای دیجیتال

بعد از ماه‌ها گمانه‌زنی و شایعات، سرانجام یکی از مهمترین رویدادهایی که می‌تواند تغییر بزرگی بر بازار کریپتوکارنسی‌ها (ارزهای دیجیتال) داشته باشد از راه رسید. فیس‌بوک چند روز قبل برنامه…
بیشتر بخوانید