10 ارز دیجیتال برتر با سرعت تراکنش بالا

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
ارزهای دیجیتال با سرعت تراکنش بالا

همه می‌دانیم که انتقال پول از طریق بانک‌ها تقریبا بطور لحظه‌ای انجام می‌گیرد (مگر در مواقعی خاص). اما زمان انجام تراکنش در ارزهای دیجیتال متفاوت است و این ارزها در خصوص مدت‌زمان موردنیاز برای نهایی شدن یک تراکنش تفاوت‌های زیادی دارند.

در دنیای ارزهای دیجیتال، سرعت تراکنش (transaction speed) به معنای این است که ارسال ارز از فرد A تا B چقدر طول می‌کشد.

تقریبا در همه ارزهای دیجیتال نیاز است مدتی منتظر بمانیم تا تراکنش انجام گیرد و این موضوع کاربرد واقعی آنها در زندگی را کمی مشکل کرده است.

سرعت تراکنش ارزهای دیجیتال توسط عوامل مختلفی تعیین می‌شود، به همین خاطر مهم است ارزهایی که معمولا سرعت تراکنش بالاتری دارند را بشناسید.

مقایسه سرعت تراکنش ارزها

ارزهای دیجیتال با سرعت تراکنش بالا

نکته: هدف از لیست زیر این نبوده که صرفا همه ارزهای با سرعت تراکنش بالا را معرفی کنیم، بلکه ارزهایی معرفی شده که علاوه بر سرعت مناسب، دارای ارزش و اعتبار کافی هستند و مدتی است ایجاد شده‌اند (ارزهای جدیدی نیستند).
همچنین لیست زیر بدون ترتیب است و بطور مثال سرعت تراکنش ارز شماره 1، الزاما سریعتر از ارز 5 نیست.

1 – دش (Dash)

ارز دیجیتال دش

یکی از قدیمی‌ترین ارزهای دیجیتال موجود در بازار که مفهوم masternode governance را جا انداخت، دارای سرعت تراکنش بالایی است. متوسط سرعت تراکنش‌های دش، حدود 2 دقیقه و 39 ثانیه است.

این مدت زمان، با نام بلاک‌تایم (Block time) نیز شناخته می‌شود و منظور از آن، مدت زمانیست که برای استخراج شدن یک بلاک از بلاک‌چین نیاز است.

دش با بلاک 2 مگابایتی خود، می‌تواند تا 56 تراکنش در ثانیه را انجام دهد. اندازه بلاک این ارز، سال 2017 از 1 مگابایت به 2 مگابایت افزایش یافت.

2 – مونرو (Monero)

ارز دیجیتال مونرو (Monero)

مونرو ارزی است که تماما توسط جامعه کاربران آن هدایت و توسعه داده می‌شود و به ناشناس بودن تراکنش‌ها شهرت یافته است. سرعت تراکنش این ارز نیز نسبتا بالاست،انجام یک تراکنش این ارز بطور متوسط حدود 2 دقیقه طول می‌کشد. این مدت زمان برای الحاق تراکنش مونرو در بلاک بعدی کافیست.

سایز بلاک مونرو متغیر تعیین شده، به این معنی که سایز بلاک براساس میزان رشد شبکه بطور خودکار تنظیم می‌شود.

3 – PIVX

ارز دیجیتال PIVX

ارز دیجیتال PIVX نیز همانند مونرو با تمرکز بر ویژگی‌های حفظ حریم خصوصی (ناشناس بودن تراکنش) و بالا بودن سرعت تراکنش ساخته شده است. الگوریتم این ارز با نام Proof of stake، یکی از دلایل تمایز این ارز با سایر ارزهای دارای proof of work محسوب می‌شود.

PIVX یکی از فورک‌های دش (DASH) است و با بلاک 1 دقیقه‌ای آن، تراکنش‌ها می‌تواند تقریبا در 1 دقیقه انجام بگیرد.

4 – نئو (NEO)

ارز دیجیتال نئو (NEO)

ارز نئو نیز یکی دیگر از ارزهای دارای الگوریتم Proof of stake است که در انجام تراکنش‌ها خیلی سریع عمل می‌کند و می‌تواند 1000 تراکنش را در 1 ثانیه انجام دهد. در شبکه ارز دیجیتال نئو که توسط طرفدارانش با نام نابودکننده اتریوم (Ethereum killer) خوانده می‌شود، بطور متوسط فقط 15 ثانیه زمان برای انجام یک تراکنش نیاز است.

بیشتر بخوانید: ارز نئو چیست؟

5 – نانو (NANO)

ارز دیجیتال نانو (NANO)

ارز نانو که قبلا با نام Raiblocks شناخته می‌شد، ارزی نسبتا جدید است که در سال 2017 ایجاد شد. به لطف تکنولوژی بلاک مشبک (block-lattice)، این ارز بسیار سریع شده و می‌تواند در مقیاس بزرگی گسترش یابد. معمولا فقط 10 ثانیه طول می‌کشد تا یک تراکنش موفق با این ارز انجام گیرد.

راهنما: نانو در صرافی بایننس خرید و فروش می‌شود

6 – دوج‌کوین (Dogecoin)

ارز دیجیتال دوج‌کوین (Dogecoin)

ارز دوج‌کوین یک ارز بسیار قدیمی است که با مکانیزم proof of work consensus اجرا می‌شود. دوج‌کوین سرعت تراکنش خوبی دارد و فقط 1 دقیقه زمان نیاز است تا بلاک بعدی دوج‌کوین استخراج شود. با این حال، این ارز برای سرمایه‌گذاری مناسب نیست، زیرا توسعه آن مدت‌هاست متوقف شده است.

7 – اتریوم (Ethereum)

ارز اتریوم (Ethereum)

اتریوم، ارزی که گاهی با نام کامپیوتر جهان (world’s computer) نیز خوانده می‌شود، مدتی است با مشکل شلوغی در شبکه درگیر است. اتریوم در آینده قصد دارد الگوریتم خود را به الگوریتم proof of stake consensus تغییر دهد که اینکار باعث افزایش سرعت تراکنش‌های این ارز خواهد شد.

فعلا تراکنش‌های اتریوم بطور متوسط 14 – 17 ثانیه طول می‌کشد و امکان پردازش 12 تا 20 تراکنش در ثانیه را دارد.

بیشتر بخوانید: اتریوم چیست؟

8 – لایت‌کوین (Litecoin)

ارز دیجیتال لایت‌کوین (Litecoin)

لایت‌کوین به عنوان یکی از فورک‌های بیت‌کوین است که سرعت تراکنش نسبتا بالایی دارد و ارزی سریع و قدرتمند محسوب می‌شود. بطور متوسط حدود 2:30 دقیقه برای الحاق یک تراکنش به بلاک بعدی و انجام آن زمان نیاز است.

9 – ریپل (Ripple)

ارز ریپل (Ripple)

یکی از سریعترین ارزهای دیجیتال با سرعت تراکنش متوسط 4 ثانیه‌ای که گفته می‌شود قابلیت مقیاس‌پذیری آن همانند Visa است.
این شرکت قصد دارد راهکارهای سنتی که برای پرداخت‌ها استفاده می‌شود را متحول کند.

10 – بیت‌کوین‌کش (Bitcoin cash)

ارز بیت‌کوین‌کش (Bitcoin cash)

فورک بیت‌کوین که رقیب سرسخت بیت‌کوین نیز تلقی می‌شود، جنجال‌ها و مباحث زیادی پیرامون خود داشته است. این ارز یکی از کندترین تراکنش‌های موجود در بین ارزهای رده‌بالای بازار را داراست ولی با این حال بسیاری از اوقات سرعت تراکنش بالاتری از بیت‌کوین دارد. به خاطر بلاک 10 دقیقه‌ای خود، مدت زمان موردنیاز تراکنش نیز حدود 10 دقیقه است.

بیشتر بخوانید: تفاوت بیت‌کوین و بیت‌کوین‌کش چیست؟

سخن آخر

سرعت تراکنش چند ارز را با هم بررسی کردیم. این زمان‌بندی ذکر شده فقط برای دریافت 1 تاییدیه (confirmation) است و معمولا گفته می‌شود برای اطمینان از نهایی شدن تراکنش، منتظر بمانید تا بین 6 تا 12 تاییدیه انجام گیرد.

البته سرعت تراکنش یک فاکتور ثابت نیست و به دلیل عواملی مانند کارمزد تراکنش، شلوغی شبکه و… می‌تواند سرعت تراکنش افزایش یا کاهش داشته باشد.

بیشتر بخوانید: سرعت تراکنش بیت کوین و روش افزایش آن

به دلیل همین تاخیر و طولانی‌شدن تراکنش‌هاست که راهکارهایی همانند Tangle، هش‌گراف (Hashgraph) و Lightning networks در حال توسعه است تا باعث سرعت‌بخشیدن به تراکنش‌ها شده و مطلوبیت استفاده از ارزهای دیجیتال را افزایش دهد.

شما چه ارز دیگری می‌شناسید که سرعت تراکنش بالایی دارد؟ آنرا در بخش دیدگاه بنویسید.

 

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

سرمایه‌گذار در بورس از سال 1392 و ارزهای دیجیتال از سال 2018، موسس بورسینس.
13 نظر
 1. سلام حساب ارزی که با ربات کار میکنه و میخوای ربات از کار نندازی چگونه میتوان انتقال انجام داد از سیف پال به بیت ۲۴ چون حسابی ربات داره یک گزینه داره اون هم گزینه خرید نشون میده همیشه من میخوام راهنمایی کنید انتقال دستی انجام بدم

 2. سلام استاد انتقالی از کیف پول اتومیک یه کیف پول ترون ولت انجام دادم با سرعت ۱۹۱بایت چند روز طول میکشه انجام بشه ممنونم اگه جواب منو بدین!!!!

  1. سلام، استاد نیستم دوست عزیز
   اطلاعی ندارم چقدر طول میکشه، اگه تراکنش انجام نشده تنها راهش اینه صبر کنید که یا به کیف پول ارسال کننده برگرده یا تایید بشه و در کیف پول شما قرار بگیره.
   بطور کلی تراکنش های ترون در چنددقیقه باید انجام بشه.

 3. جالبه که هیچ اشاره ای به دیجی بایت نکردید که بلندترین و سریعترین و قدیمی ترین بلاکچینهای UTXO هست که از سال 2014 و قابلیت 560 تراکنش در ثانیه داره که تا سال 2035 به 5600 میرسه و بلاک تایمش هم حدود 15 ثانیه است.

 4. سلام من یه مقدار اتریوم از اتمیک به یه صرافی انتقال دادم ولی الان ده روزه که هنوز نیومده به کیف اون صرافی تو سایت اتر اسکن نگاه کردم اون تراکنش رو دیدم حدود 70000 بلوک رو همش تایید کرده چرا اینقدر سرعت انتقال پایینه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   1. “دگ کوین” با تکنولوژی بسیار جدیدش بر پایه دگ چین،سریع ترین ارز دیجیتالی دنیاست که با مجوز رسمی از سازمان اتحادیه اروپا و سازمان جهانی kyc به عنوان اولین ارز دیجیتالی مصرفی به عنوان یک واحد پول در دنیا خودشو در بین کاربرها،سرمایه گذاران و همچنین کسب و کارهای مختلف(پذیرنده ها) در دنیا معرفی میکند.

    سرعت تراکنش دگ کوین بصورت نامحدود و در کسری از ثانیه (1 ثانیه) انجام میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی