اقتصادهای برتر دنیا در سال 2030

اقتصادهای برتر دنیا در سال 2030

پیش بینی وضعیت اقتصادی کشورهای مختلف به ویژه کشورهایی که هم اکنون نیز به عنوان کشورهای برتر در اقتصاد دنیا مشغول به فعالیت هستند، دید بهتری نسبت به آینده اقتصاد دنیا در پیش روی ما قرار خواهد داد.

توجه به این نکته که در چند سال آینده چه کشورهایی در لیست 10 اقتصاد بزرگ دنیا قرار دارند، نحوه تعاملات با این کشورها به ویژه برای بازرگانان را شکل می‌دهد. موضوع مهمی که نباید به هیچ وجه سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی ایران از آن غافل شوند.

مطلب مرتبط: 10 اقتصاد بزرگ دنیا در سال 2018

با مطالعه 75 اقتصاد در حال رشد، نوظهور و توسعه‌یافته دنیا، سایت HSBC  یک پیش‌بینی  بلندمدت انجام داده و  در آن میزان رشد و تغییراتی که در رده‌بندی جهانی این اقتصادها رخ خواهد داد را منتشر کرده است.

سال 2030 ورود به دهه چهارم قرن 21 میلادی است. در این سال قطعا شرایط دنیا به نحوه مختلفی تغییر پیدا کرده است؛ همانطور که در دهه دوم به واسطه رشد تلفن‌های هوشمند شاهد تغییرات گسترده ای در کسب و کارها بوده ایم.

به نظر می‌رسد اطلاع در مورد وضعیت برخی از کشورها در این سال بتواند برای کارشناسان اقتصادی و دیگر افراد جذابیت داشته باشد. این اطلاعات حتی به نحوه تعاملات بین کشورها نیز کمک خواهد کرد.

تحلیلی بر وضعیت پیش‌بینی شده اقتصاد دنیا در سال 2030

در سال 2030 چین با سبقت گرفتن از آمریکا به بزرگترین اقتصاد دنیا تبدیل خواهد شد.

به علاوه هندوستان نیز که هم‌اکنون در جایگاه هفتم قرار دارد خود را به جایگاه سوم خواهد رساند و آلمان و ژاپن را پشت سر می‌گذارد. البته برخی دیگر از موسسات مالی پیش‌بینی کرده‌اند هند حتی بالاتر از آمریکا و در جایگاه دوم قرار بگیرد.

تا سال 2030 اقتصادهای نوظهور 50 درصد از GDP دنیا را تولید خواهند کرد.

این میزان یک رشد چشم‌گیر بحساب می‌آید. کافی است توجه داشته باشید که در سال 2000 تنها 25 درصد از GDP توسط اقتصادهای نوظهور تولید شده است. این یعنی در طول مدت 30 سال، میزان GDP تولیدی توسط اقتصادهای نوظهور دو برابر خواهد شد.

اقتصادهای برتر دنیا

چین به رشد و حکم‌فرمایی خود در میان اقتصادهای بزرگ دنیا ادامه خواهد داد.

مطلب مرتبط: 5 ارز دنیا که بیشترین ارزش را دارند

اما جالب آن است که پیش‌بینی می‌شود به جز چین، پنج کشور آسیایی دیگر نیز جزو سریع‌ترین اقتصاد‌های در حال رشد دنیا قرار بگیرند. بنگلادش، هند، فیلیپین، پاکستان و ویتنام خود را به سرعت به رده‌های بالای این فهرست نزدیک می‌کنند.

تا سال 2030 قاره آفریقا نیز تعداد نیروی کار بیشتری به نسبت کشور چین خواهد داشت. نیروی کار آفریقایی تا ده سال آینده هر ساله 2.5 درصد رشد خواهد کرد. در مقابل افتی 0.5 درصدی برای نیروی کار اروپایی پیش‌بینی  می‌شود.

رشد اقتصادی در بازارهای در حال توسعه و نوظهور از هم‌اکنون تا سال 2030 کند خواهد بود. اقتصادهای نوظهور هرساله رشدی 4.4 درصدی خواهند داشت که به نسبت دوره ده ساله قبل که از سال 2010 آغاز شده بود کمتر است (4.7 درصد).

رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته هم 1.5 درصد است که به نسبت رشد 1.7 درصدی ده ساله قبل نشان دهنده کاهش میزان رشد است.

رشد اقتصادی و افزایش سهم اقتصادهای نوظهور از اقتصاد دنیا باعث خواهد شد میانگین رشد اقتصادی دنیا که از سال 2013 تقریبا ثابت بوده تا سال 2030 نیز پایدار باقی بماند.

به این ترتیب پیش‌بینی می‌شود میزان GDP  جهانی تا سال 2030 به نسبت حال حدود 40 درصد رشد کند.

اقتصادهای نوظهور تا 10 سال آینده حدود نیمی از رشد اقتصادی را به خودشان اختصاص خواهند داد. با وجود آن‌که GDP هرکدام از اقتصادهای نوظهور در سال 2030 به نسبت سال 2007 دو برابر خواهد شد، همچنان حدود 15 درصد از میانگین GDP کشورهای توسعه‌یافته پایین‌تر خواهد بود.

به طور کلی فقیرترین کشورها که دارای جوان‌ترین جمعیت هستند در آینده سریع‌ترین رشد را در این رده‌بندی خواهند داشت.

البته عواملی مانند وضعیت تحصیلی بهتر، وضعیت بهداشت و سلامت، قوانین و مقررات بهتر و تکنولوژی می‌توانند همچنان موقعیت کشورهایی که از کاهش نیروی کار رنج می‌برند را تا مدتی پایدار نگاه دارند. وضعیت کشور تایلند و کشورهای اروپای مرکزی دقیقا به همین صورت است.

همین عوامل باعث شده‌اند کشور آمریکا که از اقتصادی بزرگ و بافت جمعیتی خوبی برخوردار است در نزدیکی صدر جول جای بگیرد.

این در حالی است که اقتصادهای آلمان و ژاپن که شاهد کاهش نیروی کار و رشد سریع جمعیت هستند تا سال 2030 حتی قادر نباشند در بین پنج اقتصاد برتر جای بگیرند.

تا سال 2030 کشورهای اروپایی که دارای جمعیت کم، وضعیت جمعیت‌شناسی نامناسب و اقتصادی ثروتمند هستند جایگاه خود را در بین اقتصادهای برتر دنیا از دست خواهند داد. اتریش و نروژ تا سال 2030 به جایگاهیی پایین‌تر از سی‌ام نزول می‌کنند و دانمارک نیز جایگاهی پایین‌تر از چهلم خواهد داشت.

 این را مقایسه کنید با رتبه زیر 20 ایران در رده بندی اقتصادهای بزرگ دنیا در سال 2030 که نشان دهنده وضعیت مناسب اقتصاد کشور ایران دارد.

البته مشخص است که این مضووع دلیلی بر افزایش ثروت مردم و یا رفع فقز و بیکاری نخواهد بود. همانند برزیل که در لیست 10تایی برترین اقتصادهای دنیا قرار دارد اما مردمش در فقر مطلق و گرسنگی به سر می‌برند.

البته برای رسیدن به چنین جایگاهی ایران باید بر اساس بسیاری از پارامترهای اقتصادی عمل کند. وصل شدن به تجارت جهانی و ایجاد قوانین فعالانه برای حضور در عرصه‌های بین المللی یکی از مهمترنی دغدغه‌هایی است که باید توسط مسئولان ایرانی برای رسیدن و تحقق این رتبه پیگیری شود.

تا سال 2030 نزدیک به 35 درصد از جمعیت دنیا در چین و هند ساکن خواهند بود. حدود 25 درصد از نیروی کار دنیا هم در سایر کشورهای آسیا فعالیت خواهند کرد.

البته قاره آفریقا نیز در پیش‌بینی‌ها بسیار خوب ظاهر شده است. آفریقا با داشتن جمعیتی جوان که به سرعت در حال افزایش است، تا سال 2030 از نسبت جمعیتی 16 ساله‌ها به 64 ساله‌های بهتری در مقایسه با کشور چین برخوردار خواهد بود.

تمامی این توضیحات این را بیان می‌کنند که تا ده سال آینده باید منتظر تغییرات بزرگی در لیست ده‌تایی بزرگترین اقتصادهای دنیا باشیم. تا سال 2030 اقتصادهای نوظهور زیادی وارد رده‌های بالای لیست خواهند شد و معادلات بازار را تغییر خواهند داد.

ما شاهد رهبری چین در میان اقتصادهای دنیا خواهیم بود. هندوستان از آمریکا هم سبقت خواهد گرفت و کشور مصر با پشت سر گذاشتن استرالیا به رده دهم لیست می‌رسد.

پیش‌بینی می‌شود جمعیت دنیا به 8.56 میلیارد نفر برسد و بیش از 5 میلیارد نفر از این جمعیت در قاره آسیا سکونت داشته باشند. با داشتن این تعداد از نیروی انسانی مطمئنا قاره آسیا جایگاه مطمئنی برای رشد اقتصادی تا دهه‌های بعد خواهد داشت.

طبق گزارش Standard Chartered تا سال 2030 هفت کشور از ده اقتصاد بزرگ دنیا را اقتصادهای نوظهور تشکیل خواهند داد. قاره آسیا رشد بسیار زیادی را شاهد خواهد بود و سهم قاره از GDP افزایش می‌یابد.

میزان GDP آسیا از مقدار 28 درصد کنونی به 35 درصد تا سال 2030 خواهد رسید. به این ترتیب سهم قاره آسیا به تنهایی برابر با مجموع سهم اروپا و آمریکا از GPD می‌شود.

10 اقتصاد برتر دنیا در سال 2030

حال نگاهی به پیش‌بینی نهادهای مالی از ده اقتصاد برتر دنیا در سال 2030 می‌اندازیم. البته رده‌های بیان شده برآیندگیری از پیش بینی نهادهای مختلف برای سال 2030 است.

ممکن است برخی کشورها در این لیست حضور داشته ابشند که در لیست‌های ارائه شده در برخی نهادها در رده‌هایی بالاتر از 10 قرار گیرند. همچنین اسم برخی از کشورها نیز در این لیست خالی است. تلاش شده برایندی از پیش بینیهای مختلف در این مقاله آورده شود.

10. آلمان

تا سال 2030 کشور آلمان همچنان به عنوان قوی‌ترین قدرت اقتصادی اروپای غربی باقی خواهد ماند. انتظار می‌رود اقتصاد آلمان از رقم 4.2 تریلیون دلار کنونی به 6.9 تریلیون دلار افزایش پیدا کند. رقم قابل توجهی که پتانسیل آن در کشور آلمان وجود دارد.

همانطور که بیان شد، آلمان تنها نماینده اروپا در این لیست است که خود به نوعی جای تعجب دارد. هرچند پیش بینی‌ها در اکثر نهادهای رسمی نشان از همین وضعیت برای رده بندی اقتصادهای برتر دنیا در سال 2030 دارد.

9. ژاپن

کشور ژاپن هم‌اکنون در رتبه چهارم بزرگترین اقتصادهای دنیا قرار دارد و افت جایگاه آن تا سال 2030 به خاطر فاکتورهایی مانند کاهش نیروی کار و بالا رفتن سن جمعیتی رخ می‌دهد.

تا سال 2030 انتظار داریم جمعیت افراد 65 سال به بالا در ژاپن به 30 درصد برسد که به نسبت 17 درصد سال 2000 رشد زیادی را نشان می‌دهد. GDP کشور ژاپن نیز از رقم 5.4 تریلیون دلار کنونی به 7.2 تریلیون دلار خواهد رسید؛ اما این رشد برای رقابت با اقتصادهای نوظهور کافی به نظر نمی‌رسد.

8. روسیه

انتظار می‌رود تا سال 2030 روسیه از جایگاه فعلی خود به جایگاه هشتم برسد.

نکته جالب آن است که با وجود تحریم‌های کشورهای غربی علیه روسیه همچنان شاهد رشد اقتصاد آن خواهیم بود و جایگاه هشتم نیز با فشارهایی که بر روی این کشور وجود دارد بد به نظر نمی‌رسد.

یک گزارش اقتصادی که اخیرا بانک جهانی منتشر کرده نشان می‌دهد که میزان رشد GDP روسیه در سال 2020 و 2021 به 1.8 درصد برسد.

صندوق بین‌المللی پول می‌گوید اثر تحریم‌های کشورهای غربی به دلیل بالا رفتن قیمت جهانی نفت بر روی اقتصاد روسیه کم شده است.

تا سال 2030 GDP روسیه به رقم 7.9 تریلیون دلار خواهد رسید. میزان قابل توجهی که به بهبود و ترمیم اقتصاد روسیه کمک می‌کند.

7. مصر

مطمئنا حضور کشور مصر بزرگترین شگفتی این لیست است. به علاوه مصر به نسبت سایر کشورهای حاضر در لیست بالاترین جهش را نیز طی ده سال خواهد داشت.

مصر به عنوان تنها نماینده خاورمیانه در میان اقتصادهای بزرگ دنیا تا سال 2030 خود را از جایگاه 21 کنونی به جایگاه هفتم خواهد رساند. این کشور بخش بزرگی از این رشد را مدیون رشد جمعیتی خودش است.

انتظار می‌رود تا سال 2030 جمعیت کشور مصر 30 درصد افزایش یابد و به رقم 128 میلیون نفر برسد. رشد اقتصادی مصر بین سال‌های 2017 تا 2030 رقم حیرت‌انگیز 583 درصد خواهد بود که از هر کشور دیگر بیشتر است.

انتظار می‌رود GDP مصر از 1.2 تریلیون دلار فعلی به 8.2 تریلیون دلار تا سال 2030 برسد. برخی از پیش بینی‌ها البته جایگاه دهم را برای مصر در نظر گرفته اند.

6. برزیل

انتظار داریم اقتصاد برزیل تا ده سال آینده رشدی شدید داشته باشد. کارشناسان پیش‌بینی  کرده‌اند GDP برزیل از رقم 3.2 تریلیون دلار کنونی به 8.6 تریلیون دلار تا سال 2030 افزایش یابد.

البته مشکلات بسیار شدید سیاسی و اقتصادی در این کشور به ویژه مشکلات ناشی از فقر و بزهکاری، از جمله مهم‌ترین چالش‌های دولت برزیل در طی سال‌های پیش رو خواهد بود.

5. ترکیه

کشور همسایه ترکیه تا سال 2030 از رتبه فعلی خود به رتبه پنجم لیست خواهد رسید. رقم GDP این کشور از 2.2 تریلیون دلار به 9.1 تریلیون دلار می‌رسد.

در دو سال گذشته اقتصاد ترکیه حتی با وجود اتفاقات گوناگون تروریستی و سیاسی رشد سریعی را شاهد بوده است.

طبق یک گزارش OECD در سال 2018 بهره‌وری نیروی کار در کشور ترکیه از چندین اقتصاد رو به رشد دیگر که OECD مورد بررسی قرار داده بود، بیشتر بوده است.

همچنین این گزارش می‌گوید ایجاد مشاغل پایدار و جدید در حوزه‌هایی غیر از کشاورزی، که پس از سال 2010 سرعت پیدا کرده، در حال حاضر روند رشد سریع‌تری نیز پیدا کرده است.

4. اندونزی

همسایه شمالی کشور استرالیا با رشدی بسیار زیاد تا سال 2030 خود را به جایگاه چهارم در لیست اقتصادهای بزرگ دنیا خواهد رساند.

اندونزی که پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان دنیا است تا سال 2030 رقم GDP  خود را از 3.2 تریلیون دلار فعلی به 10.1 تریلیون دلار می‌رساند. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که تا سال 2030 اقتصاد اندونزی سه برابر اقتصاد کشور استرالیا خواهد شد. اتفاقی که نیاز به تحقیق و بررسی دانشگاهی بر روی سیاست‌های اقتصادی این کشور دارد.

3. ایالات متحده آمریکا

طبق پیش‌بینی‌ها تا 10 سال آینده آمریکا جایگاه خود را به عنوان بزرگترین اقتصاد دنیا به سختی از دست خواهد داد. هم‌اکنون Standard Chartered  اعلام کرده با ادامه روند کنونی، تا سال آینده چین جایگاه آمریکا به عنوان بزرگترین اقتصاد دنیا را خواهد گرفت.

این پیش‌بینی با اندازه‌گیری نرخ ارز مبادلاتی برای خرید و تولید ناخالص ملی دو کشور انجام شده است. علاوه بر چین که از مدت‌ها قبل پیش‌بینی  شده بود به بزرگترین اقتصاد دنیا تبدیل خواهد شد، هندوستان نیز از آمریکا پیشی خواهد گرفت. تا سال 2030 اقتصاد آمریکا به رقم 31 تریلیون دلار می‌رسد اما جایگاه اول آن به جایگاه سوم تنزل می‌یابد.

2. هند

پیش‌بینی می‌شود رشد GDP هند با نرخ 7.8 درصد تا سال 2030 ادامه پیدا کند و به رقم 46.3 تریلیون دلار برسد. بنا به بررسی‌هایی که بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول انجام داده‌اند، هند در 10 سال آینده سریع‌ترین اقتصاد در حال رشد دنیا را خواهد داشت.

این رشد تا آنجا بالاست که حتی ممکن است در سال‌های بعد بتواند جایگاه چین را نیز به عنوان بزرگترین اقتصاد دنیا تصاحب کند!

رشد سریع این کشور همراه با اصلاحات ساختاری گوناگون مانند معرفی مالیات ملی و جدید اجناس و خدمات (GST) و Indian Bankruptcy Code (IBC) نشان می‌دهد که دولت هند برای تصاحب بازارهای مالی دنیا برنامه‌ریزی بسیار دقیق و حرفه ای دارد.

البته فوربس اعلام کرده هند در ادامه این راه با چندین چالش‌ بزرگ روبرو خواهد شد. به گفته فوربس بزرگ‌ترین این چالش‌ها آن است که برخی از ایالت‌های بزرگ هند جزو فقیرترین نواحی دنیا محسوب می‌شوند. این موضوع باعث ایجاد اختلاف شدید اقتصادی در خاک هند شده است.

برای مثال GDP ایالت دهلی به تنهایی با GDP کشور اندونزی برابری می‌کند؛ اما در ایالت‌های فقیر بیهار و اوتار پرادش اوضاع کاملا متفاوت است و GDP آن‌ها با کشورهای فقیر جنوب صحرای بزرگ آفریقا برابر است.

1. چین

از مدت‌ها قبل پیش‌بینی شده بود که چین به اقتصاد اول دنیا بدل خواهد شد.

به گفته انستیتوی Lowy بر اساس آخرین گزارش Asia Power چین بزودی از آمریکا سبقت می‌گیرد و به بزرگترین اقتصاد دنیا تبدیل می‌شود. همچنین چین بزرگترین قدرت در ناحیه آسیا-اقیانوسیه به حساب می‌آید.

انتظار داریم نرخ رشد GDP کشور چین تا سال 2030 به 5 درصد کاهش پیدا کند. رقم GDP اقتصاد چین نیز تا 10 سال آینده به 64.2 تریلیون دلار خواهد رسید.

سخن پایانی

با وجود پیش‌بینی‌های بالا، این احتمال هم همواره وجود دارد که حوادث طبیعی و غیرطبیعی مختلف مثل جنگ، رکود و غیره باعث تغییراتی در لیست گفته شده شوند. البته بعید بنظر می‌رسد این جایگاه‌ها تحقق نیابند.

با این حال به نظر می‌رسد به صورت عادی روال اقتصاد دنیا به نحوی پیش می‌رود که به چنین رده بندی و شرایطی که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردیم، خواهیم رسید.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

در صورتی که قصد شروع معاملات در بازار ارزهای بین‌المللی را دارید، اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یک کارگزاری‌ معتبر انجام دهید:

3 نظر
  1. ترکیه پنجم آخه؟ژاپن و آلمان رو یعنی رد می‌کنه ؟مصر هم ژاپن و آلمان رو رد میکنه؟

  2. چه خوب همه میان پایین – همه میخ می شن نگاه می کنن تا ما جهان سومی بریم جلو

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.

مطالب مرتبط

پرفکت‌‌مانی (Perfect Money) چیست و نحوه کار با آن چگونه است؟

آیا از نحوه عملکرد پرفکت‌مانی چیزی می‌دانید؟ با ما همراه باشید تا در این مقاله به تمامی پرسش‌هایتان پاسخ دهیم. پرفکت‌مانی چیست؟ پرفکت‌مانی (با آدرس سایت perfectmoney.is) یک سیستم پرداخت…
بیشتر بخوانید

بورس لندن؛ آنچه باید از این بازار اوراق بهادار بدانید

بورس اوراق بهادار لندن همان‌طور که از اسم آن نیز پیداست، یک بورس معتبر بین‌المللی واقع در شهر لندن کشور انگلستان است. در آوریل 2018، بورس اوراق بهادار لندن دارای…
بیشتر بخوانید

بیت‌کوین یا بازار جهانی ارز؟ کدامیک برای معامله بهتر است؟

برخی از افرادی که در سرمایه‌گذاری و بازارهای سرمایه فعال هستند، در بیت‌کوین و بازار جهانی ارز (فارکس) به صورت همزمان ترید می‌کنند و به دنبال به دست آوردن فرصتی…
بیشتر بخوانید