درآمد فیفا از کجاست؟

کسب درآمد فیفا از کجاست how fifa makes money

فوتبال طی سال‌های گذشته به پرطرفدارترین ورزش دنیا تبدیل شده است. فوتبال در بیش از 200 کشور دنیا بازی می‌شود و هیچ ورزش دیگری نتوانسته همانند فوتبال، به چنین حجم عظیمی از طرفداران و دنبال‌کنندگان دست یابد.

در اوایل قرن بیستم، رقبای بین‌المللی زیادی در این حوزه وجود داشت و نیاز به نظارت و سازمان‌دهی در این حوزه حس می‌شد، در نتیجه FIFA (که مخفف Fédération Internationale de Football Association است) متولد شد.

FIFA می‌گوید ماموریتش توسعه و بهبود بازی فوتبال برای همه افراد کره زمین است.

FIFA یک سازمان غیرانتفاعی محسوب می‌شود که بیشتر درآمد خود را برای توسعه بیشتر این بازی سرمایه‌گذاری می‌کند. درآمد فیفا از سازمان‌دهی و بازاریابی رقابت‌های بزرگ بین‌المللی تامین می‌شود و جام‌جهانی، شناخته‌شده‌ترین و پرطرفدارترین آنهاست که هر از 4 سال تکرار می‌گردد. البته سایر رقابت‌ها مانند جام‌های قاره‌ای و جام کنفدراسیون‌ها نیز پرطرفدار هستند.

در ادامه این مطلب از بورسینس قصد داریم نگاهی داشته باشیم به پلن ساده و موثری که باعث شده فیفا به یک رهبر موفق در این حوزه تبدیل شود.

اقتصاد جام‌جهانی

جام جهانی 2018 در روسیه برگزار شد و در خصوص دست‌یابی به ارقام، برای همه افراد درگیر، رویدادی عظیم بود. طبیعتا فیفا نیز مسئول اصلی سازمان‌دهی این رویداد بوده و به انواع جریان‌های درآمدی نیز دسترسی داشت و همه افراد درگیر نیز تا زمانی که بخشی از چندمیلیارد دلار درآمد کسب شده به آنها می‌رسد از این قضیه راضی و خشنود هستند.

میزبان جام‌جهانی از طریق یک پروسه پیشنهاد‌دهی انتخاب می‌شود و معمولا رقابتی شدید برای دریافت میزبانی جام جهانی وجود دارد.

سازمان‌دهی چنین رویداد پرطرفدار و بزرگی نیاز به سرمایه‌گذاری زیاد، مخصوص در ساختن و بهبود زیرساخت‌ها در سطح جهانی دارد. بنابراین، کشوری که میزبانی جام جهانی را بدست آورد، علاقه و توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود جلب می‌کند و این موضوع می‌تواند در رشد اقتصاد آن کشور کمک نمایند.

کشورهای زیادی برای دریافت میزبان جام جهانی در رقابت هستند و از آنجایی که فیفا نیز دست برنده را داراست، به همین دلیل اغلب شرایط را به سایرین دیکته می‌کند.

با وجود این شرایط، فیفا در زیرساخت‌های موردنیاز برای جام‌جهانی سرمایه‌گذاری نمی‌کند و کشور میزبان موظف است اینکار را انجام دهد. با این حال، فیفا با فروش حق پخش مسابقات از تلویزیون، حق بازاریابی، ارائه لایسنس‌ها و فروش بلیط، درآمد بسیار بالایی کسب می‌کند.

هزینه‌های فیفا نیز در کمترین سطح نگه داشته می‌شود. فیفا به کمیته محلی سازمان‌دهی جام برای سازمان‌دهی و هدایت جام جهانی پول می‌دهد. همچنین جوایز کشورهای شرکت‌کننده، تسهیلات اقامتی و مسافرتی بازیکنان و پشتیبانی اعضای دفاتر مسابقات بر عهده فیفاست.

علاوه بر این، فیفا به کشور میزبان جام جهانی یک صندوق اختصاص می‌دهد تا مبالغ آن برای توسعه فوتبال در آن کشور بکار برده شود.

جدا از هزینه‌هایی که مرتبط با رویدادهای فیفاست، هزینه‌های اصلی فیفا شامل هزینه‌های توسعه، هزینه‌های شرکت و یک برنامه معاونت مالی است.

آمار و ارقام فیفا

فیفا استاندارد گزارش‌دهی (IFRS) را به عنوان یک سیاست خوب پذیرفته و ارقام مرتبط با جام جهانی گزارش می‌دهد.

سود فیفا در سال 2017 بالغ بر 734 میلیون دلار بوده و مابین سال 2015 تا 2018 جمعا مبلغ 5.65 میلیارد دلار سود کسب کرده است. فیفا درآمدهای خود را در چرخه‌های 4 ساله‌ای که به جام‌جهانی منتهی می‌شود محاسبه می‌کند بنابراین بخش عظیمی از این رقم، مربوط به سال‌های 2015 تا 2018 است.

درصد زیادی از درآمد (98 درصد) ناشی از قراردادهای درآمد است، سایر منابع درآمدی شامل مجوز‌دهی و درآمد از سرمایه‌‌گذاری‌هاست. خارج از درآمدهای ناشی از رویدادهای مابین بین دو جام جهانی، درآمدی 3 میلیارد دلاری نیز از طریق فروش حق پخش مسابقات به تلویزیون‌ها در بازه زمانی 2015 تا 2018 بدست آمده است.

برای جام جهانی 2022 نیز در جریان یک جنگ مناقصه‌ای بین ESPN و Twenty-First Century Fox، طرف دوم یعنی FOX توانست با پرداخت 400 میلیون دلار، حق پخش مسابقات را بدست آورد.

منبع دیگر درآمد فیفا، فروش حق بازاریابی است که در دوره زمانی منتهی به جام جهانی، بالغ بر 1.45 میلیارد دلار بوده است. فیفا از طرق زیر درآمد دارد:

  • مجوزدهی 363 میلیون دلار
  • حق اقامت 575 میلیون دلار
  • سایر درآمدها 268 میلیون دلار

از سمت دیگر، 100 درصد درآمد از حق فروش بلیط را یکی از شرکت‌های تابعه فیفا بدست می‌آورد. فقط در جام جهانی 2014، درآمد ناشی از فروش بلیط 527 میلیون دلار بوده است.

درآمد ناشی از فروش بلیط در جام جهانی 2018 دقیقا اعلام نشده ولی آمارها نشان می‌دهد تا فاز دوم فروش بلیط، بیش از 4.9 میلیون بلیط به فروش رفته است.

فیفا یک ترازنامه سالم و پایدار دارد، زیرا 65 درصد از آن، پول نقد یا معادل پول نقد است.

هزینه‌های فیفا بین سال‌های 2015 تا 2018 را می‌توان به بخش‌های زیر تقسیم کرد:

  • هزینه‌های مرتبط با رویدادها: 2.747 میلیارد دلار (49.4 درصد)
  • هزینه‌ پروژه‌های توسعه و آموزش: 1.65 میلیارد دلار (29.7 درصد)
  • هزینه‌های مدیریتی: 891 میلیون دلار (16 درصد)

سایر هزینه‌های قابل توجه از 2015 تا 2018، شامل هزینه‌های حقوقی، آی‌تی و هزینه‌های ساخت است که بالغ بر 136 میلیون دلار می‌شود.

فیفا 132 میلیون دلار نیز روی بازاریابی و پخش تلویزیونی هزینه کرده است.

استراتژی کسب و کار

بعد از تحلیل رقم‌های فوق، می‌توان به راحتی دریافت که سازمان‌دهی جام جهانی برای فیفا بسیار سودآور و دارای ریسک کم است. با هزینه‌های بسیار کمی که برای زیرساخت‌ها و… می‌شود، فیفا توانسته است درآمدی بیش از 5.6 میلیارد دلاری بدست آورد.

فیفا همچنین بطور مرتب استراتژی خود را بهبود می‌بخشد (مانند همان کاری که با مدل اسپانسری خود کرد). در حال حاضر سه سطح اسپانسری در جام جهانی وجود دارد:

شرکای فیفا: به توسعه برند فیفا کمک می‌کنند و در مسئولیت‌های اجتماعی سازمان یاری می‌رسانند.
شرکای جام جهانی فیفا: اسپانسرهای جام جهانی فیفا، حق تبلیغ برند خود و جام جهانی را دارا هستند.
حامیان ملی: این دسته، در کشور میزبان جام جهانی واقع شده‌اند و حق تبلیغ برند در کشور میزبان را دارا می‌باشند.

فیفا در حال انجام تغییرات کوچک در این مدل است و می‌خواهد دو دسته اول به همین ترتیب باقی بمانند و دسته سوم (حامیان ملی) را به مدل منطقه‌ای که در آن تا حداکثر 20 شرکت از 5 منطقه آمریکای شمالی، آفریقا، آسیا، آمریکای جنوبی و اروپا هستند تغییر دهد.

علاوه بر این، طی سال‌های 2018 تا 2022، فیفا قصد دارد یک ساختار جدید تجاری ایجاد کند تا شرکت‌ها بتوانند پکیج‌های اسپانسری منطقه‌ای را خریداری کنند.

سخن آخر

با وجودیکه سازمان فیفا بسیار خوب اداره می‌شود، در فرایند انتخاب میزبان جام جهانی، چند مرتبه متهم به سوءمدیریت و بدرفتاری شده است و رئیس و مدیران اجرایی که نام‌شان در آن مشاجره مطرح بود، به دلیل فساد دستگیر شدند.

در طول 114 سال عمر این سازمان، فقط 9 نفر سکان هدایت این سازمان را در اختیار داشته که در نتیجه، تقاضا برای شفافیت بیشتر این سازمان یک امر منطقی به نظر می‌رسد.

البته واضح است که فیفا با استراتژی کسب و کار ساده و موثر خود، درآمد عظیمی را کسب کرده است. فیفا در رقابت‌ها، نیاز به ریسک کردن یا سرمایه‌گذاری روی زیرساخت‌ها ندارد ولی درآمد عظیمی از فروش حق پخش مسابقات و آگهی‌های تبلیغاتی بدست می‌آورد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

در صورتی که قصد شروع معاملات در بازار ارزهای بین‌المللی را دارید، اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یک کارگزاری‌ معتبر انجام دهید:

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.

مطالب مرتبط

15 شرکت بزرگ ‌سرمایه‌گذاری در دنیا

انتخاب کردن بهترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری، کار دشواری است. برای انتخاب شرکت‌ها، باید فاکتورهای متعددی را در نظر گرفت. فرقی نمی‌کند که یک سرمایه‌گذار مبتدی باشید یا حرفه‌ای، کسب اطلاعات در…
بیشتر بخوانید

پرفکت‌‌مانی (Perfect Money) چیست و نحوه کار با آن چگونه است؟

آیا از نحوه عملکرد پرفکت‌مانی چیزی می‌دانید؟ با ما همراه باشید تا در این مقاله به تمامی پرسش‌هایتان پاسخ دهیم. پرفکت‌مانی چیست؟ پرفکت‌مانی (با آدرس سایت perfectmoney.is) یک سیستم پرداخت…
بیشتر بخوانید

همه چیز درباره شرکت جانسون اند جانسون

آشنایی با شرکت‌های بزرگ دنیا مثل جانسون اند جانسون کمک می‌کند تا دید بهتری از شرایط اقتصادی پیدا کنید. شرکت جانسون اند جانسون یک شرکت چندملیتی آمریکایی است که در…
بیشتر بخوانید

بورس لندن؛ آنچه باید از این بازار اوراق بهادار بدانید

بورس اوراق بهادار لندن همان‌طور که از اسم آن نیز پیداست، یک بورس معتبر بین‌المللی واقع در شهر لندن کشور انگلستان است. در آوریل 2018، بورس اوراق بهادار لندن دارای…
بیشتر بخوانید

فراز و نشیب‌های بورس نیویورک، بزرگترین بازار اوراق بهادار جهان

برای وارد شدن به بازارهای مالی باید ریسک زیادی را متحمل شوید، ولی در عوض می‌توانید سود زیادی نیز دریافت کنید. در بورسینس قصد داریم شما را با تاریخچه بازارهای…
بیشتر بخوانید