نسبت مارکت کپ به TVL؛ یک شاخص مهم در کریپتو

نسبت مارکت کپ به TVL

اگر شما هم در بازارهای مالی یا ارز دیجیتال فعالیت داشته باشید، می‌دانید که مارکت کپ یا ارزش بازار یک فاکتور مهم است.

اما باید بدانید یکی دیگر از شاخص‌هایی که اهمیت دارد و مشخص می‌کند یک ارز دیجیتال ارزش سرمایه‌گذاری دارد یا خیر، نسبت مارکت کپ به دارایی قفل‌شده (TVL) است.

در این مقاله قصد داریم این موضوع را بررسی کنیم و همین‌طور نحوه دسترسی به این نسبت را دنبال کنیم. با بورسینس همراه باشید.

عناوین مطلب:

تا سرمایه گذاری در ارز دیجیتال تنها یک کلیک فاصله دارید!

TVL یا ارزش قفل‌شده ارز دیجیتال چیست؟

TVL درواقع کل ارزش قفل‌شده یا نگهداری شده توسط یک پلتفرم DeFi در قراردادهای هوشمند آن است.

این مفهوم نشان‌دهنده مجموع تمام کوین‌های موجود روی پلتفرم برای استقراض، وام دهی و معاملات است.

هرچه یک برنامه DeFi بتواند موفق‌تر عمل کند، کاربران تمایل بیشتری به قفل‌کردن دارایی‌های ارز دیجیتال در آن خواهند داشت. به‌این‌ترتیب کاربران فعال آن افزایش پیدا می‌کند و TVL بیشتری جذب خواهد کرد.

نسبت مارکت کپ به TVL چیست؟

همانطور که مشخص است، نسبت ارزش بازار به TVL با تقسیم ارزش بازار یک ارز دیجیتال بر ارزش کل قفل‌شده آن (TVL) محاسبه می‌شود.

درحالی‌که بسیاری از معامله گران با مارکت کپ آشنایی دارند و با دیدن اعداد بالای مارکت کپ یک پروژه ارز دیجیتال تصمیم به سرمایه‌گذاری در آن می‌گیرند، باید بدانید که این نسبت ارزش بازار به TVL است که نشان می‌دهد یک ارز دیجیتال واقعا پتانسیل سرمایه‌گذاری دارد یا خیر.

وقتی نسبت ارزش بازار به TVL بالاتر از 1 باشد، به این معناست که ارز دیجیتال موردنظر بیشتر از ارزش واقعی خود در حال معامله است. در چنین شرایطی باید منتظر یک اصلاح قیمتی باشید.

زمانی که نسبت مارکت کپ به TVL کمتر از 1 باشد، به این معناست که کوین یا توکن مورد بررسی شما، کمتر از ارزش واقعی خود معامله می‌شود. بنابراین می‌توان انتظار افزایش قیمت را برای این ارز دیجیتال داشت.

البته توجه کنید که این نسبت نباید تنها ملاک شما برای سرمایه‌گذاری در یک ارز دیجیتال باشد.

بیشتر بخوانید: 5 نکته کاربردی برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

نسبت مارکت کپ به TVL را از کجا بررسی کنیم؟

نسبت ارزش بازار به TVL ارزهای دیجیتال را می‌توانید از سایت کوین مارکت کپ مشاهده کنید:

aave coinmarketcap
پیدا کردن نسبت ارزش بازار به TVL

همچنین در سایت دیفای لاما می‌توانید به ترتیب TVL ارزهای دیجیتال را از بیشترین میزان تا کمترین میزان از طریق این لینک دنبال کنید.

همان‌طور که پیش‌ازاین اشاره شد باید توجه داشته باشید که نسبت ارزش بازار به TVL در یک ارز دیجیتال تنها معیار برای تصمیم به سرمایه‌گذاری نیست. بازار ارز دیجیتال یک بازار با حجم کم است و به همین دلیل نوسانات شدیدی دارد.

علاوه بر این بازار کریپتو از عوامل مختلفی مانند اقتصاد کلان جهانی، اخبار و محدودیت‌های قانونی کشورها درباره ارزهای دیجیتال و اخبار مرتبط با ارزهای دیجیتال بزرگ مانند بیت‌کوین و اتریوم به شدت تاثیر می‌گیرد.

همچنین خبرهای منفی یا سقوط یک پروژه نیز می‌تواند به شدت بر قیمت یک ارز دیجیتال تاثیر بگذارد. بنابراین در زمان سرمایه‌گذاری باید تمام این عوامل را در کنار نسبت ارزش بازار به TVL بررسی کنید.

بااین‌حال نسبت مارکت کپ به TVL یک شاخص مهم است که می‌تواند به سرمایه‌گذار در تصمیم‌گیری درست‌تر کمک کند. البته این را هم باید به خاطر داشته باشید که صرفا زیاد بودن نسبت ارزش بازار به TVL در یک ارز دیجیتال دلیلی بر حذف آن پروژه از واچ لیست شما نیست.

ممکن است این نسبت در ارز دیجیتالی زیاد باشد اما همچنان به دلایل فاندامنتال دیگر، پتانسیل رشد قیمت را داشته باشد.

در نهایت اگر به دنبال ارز دیجیتالی برای سرمایه‌گذاری هستید و از نظر شما هم نسبت مارکت کپ به TVL، یک موضوع مهم است، باید در مورد این نسبت به دنبال عددی نزدیک به صفر در بین ارزهای دیجیتال باشید.

چرا نسبت ارزش بازار به TVL مهم است؟

DeFi هنوز یک صنعت جوان و رو به رشد است. به همین دلیل، تعیین اینکه چه زمانی یا چرا یک پروژه کمتر از ارزش خود یا بیش از آن معامله می‌شود هنوز دشوار است.

باید بدانید که بسیاری از پروژه‌های دیفای دوام نیاورده‌اند و از بین رفته‌اند، به همین دلیل کاربران به دنبال پروتکل‌های ماندگار هستند.

شما هم اگر قصد سرمایه‌گذاری در این حیطه را دارید باید بدانید یک پروتکل یا شبکه چقدر کاربردی است، نسبت به آن چقدر اعتماد وجود دارد و چه مقدار احتمال ماندگاری در بازار را دارد.

why tvl matters in defi
دلیل اهمیت نسبت مارکت کپ به TVL چیست؟

با اینکه هر روز تعداد زیادی ارز دیجیتال به وجود می‌آیند و از بین می‌روند، انتخاب یک ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری کار دشواری است. نسبت مارکت کپ به TVL این فرایند را برای کاربران بسیار ساده می‌کند.

نسبت ارزش بازار به TVL به سرمایه‌گذاران و معامله‌گران اجازه می‌دهد تا به‌سرعت هزاران پروتکل و شبکه DeFi را فیلتر کنند تا آن‌هایی را که کمتر از ارزش واقعی خود معامله می‌شوند را پیدا کنند.

به‌این‌ترتیب آن‌ها بلافاصله به یک لیست قوی از سرمایه‌گذاری‌های بالقوه دسترسی پیدا می‌کنند. پس‌ازآن می‌توانند قبل از سرمایه‌گذاری، تجزیه‌وتحلیل تکنیکال و فاندامنتال خود را در سایت‌هایی مانند تریدینگ ویو انجام دهند.

تفاوت TVL و مارکت کپ

TVL و مارکت کپ هر دو شاخص‌هایی برای تعیین میزان ارزش بازار هستند با اینکه تفاوت‌هایی با هم دارند.

TVL vs Market Cap01
تفاوت ارزش قفل شده و ارزش بازار چیست؟

درحالی‌که مارکت کپ یک روش ساده برای نشان دادن ارزش یک شرکت است، که با یک ضرب ساده ریاضی تعداد توکن موجود در قیمت هر توکن به دست می‌آید، TVL می‌تواند ارزش یک پروژه را بر اساس عملکرد درونی آن در دارایی‌های قفل‌شده مختلف نشان دهد.

TVL مهم‌تر است یا ارزش بازار؟

تفاوت‌های TVL در مقایسه با مارکت کپ به دلایل متفاوتی که بین شرکت‌ها و پروتکل‌های DeFi وجود دارد، مهم است.

برای مثال، بیت‌کوین یک ارز دیجیتال است که صرفاً به‌عنوان یک سیستم پرداخت دیجیتال عمل می‌کند، به این معنی که مانند یک ارز فیات، هر میزان بیت‌کوین که عرضه‌شده در قیمت آن ضرب می‌شود و ارزش بازار به دست می‌آید.

درحالی‌که، اتریوم (ETH) پروتکلی است که برای ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز جدید (DApps) طراحی شده و ردیابی ارزش آن را سخت‌تر می‌کند، زیرا در چندین پروژه پخش می‌شود و تعداد کوین‌های بیشتری نسبت به بیت‌کوین در گردش دارد. بنابراین نمی‌توان گفت بین مارکت کپ و TVL کدام شاخص مهم‌تر است.

بهتر است به هر دو شاخص نگاه کنید. به‌هرحال، اگر فقط به مارکت کپ نگاه کنیم، 658,566,269,512 دلار بیت‌کوین به مراتب از 307,431,799,648 دلار ETH پیشی می‌گیرد، بااین‌حال، اگر فقط به TVL نگاه کنیم، آنگاه اتریوم با 102.032.06 میلیارد دلار از 51 میلیون دلار برای BTC جلو می‌زند!

آیا TVL می‌تواند بیشتر از مارکت کپ باشد؟

بله، TVL می‌تواند بیشتر از مارکت کپ یک ارز دیجیتال باشد، زیرا یک پروژه می‌تواند تعداد توکن های قفل‌شده بیشتری نسبت به تعداد توکن‌های در گردش خود داشته باشد.

نمونه‌ای از این اتفاق را می‌توان در سوشی سواپ دید که میزان TVL آن 2.94 میلیارد دلار است درحالی‌که فقط 269 میلیون دلار از آن در گردش است.

این موضوع به این دلیل است که سوشی سواپ به‌عنوان یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) وظیفه اصلی آن مبادله ارزهای دیجیتال دیگر است، درحالی‌که توکن‌های اختصاصی آن برای اجرای پلتفرم استفاده می‌شوند و بنابراین عمدتا قفل هستند.

سوالات متداول

آیا نسبت مارکت کپ به TVL در ارزهای دیجیتال معیار خوبی برای سرمایه‌گذاری است؟

باید گفت این نسبت، یک معیار مناسب است اما باید آن را در مراحل اولیه و برای فیلتر ارزهای دیجیتال استفاده کرد. اما در ادامه باید به عوامل فاندامنتال و تکنیکال نیز توجه کنید.

چه نسبتی از مارکت کپ به TVL در ارز دیجیتال برای خرید مناسب است؟

هرچه این عدد به صفر نزدیک تر باشد، ارز دیجیتال موردنظر برای خرید مناسب‌تر است زیرا نشان‌دهنده این موضوع است که کمتر از ارزش واقعی خود معامله می‌شود.

نسبت ارزش بازار به TVL را از کجا مشاهده کنیم؟

برای ارزهای دیجیتالی که دارای TVL هستند، شما می‌توانید با جستجوی ساده در سایت کوین مارکت کپ و وارد کردن نماد ارز مورد نظر، این نسبت را مشاهده کنید.

نتیجه گیری

نسبت مارکت کپ به TVL در ارزهای دیجیتال یکی از معیارهای مناسب برای سنجش این موضوع است که آیا یک ارز دیجیتال ارزش سرمایه‌گذاری دارد یا خیر.

اما باید به این نکته توجه کنید که عوامل بسیار مهم دیگر وجود دارد که باید آن‌ها را نیز بررسی کنید و معیار شما برای سرمایه‌گذاری در کریپتوها نباید صرفا نسبت مارکت کپ به TVL باشد. این نسبت صرفا می‌تواند انتخاب ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری را برای شما ساده‌تر کند.

آیا این مطلب مفید بود؟
‌بله‌‌خیر‌

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

بیشتر بخوانید:

تحلیل آنچین ارزهای دیجیتال (Onchain)

0 0 رای
به مطلب امتیاز دهید:
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها

مطالب مرتبط

blank

در بورسینس از 10 سال گذشته تاکنون، تلاش ما این بوده به شما کمک کنیم:

 • ترید و سرمایه‌گذاری اصولی را شروع کنید
 • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
 • از سرمایه‌تان برای کسب سود بیشتر استفاده کنید
 • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

درباره بورسینس بیشتر بخوانید 

blank
0
از دیدگاه‌ شما استقبال می‌کنیمx