آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال (راهنمای کامل و قدم به قدم)

استراتژی سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال

در این راهنما قصد داریم چگونگی سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال (ارزهای رمزنگاری شده) را توضیح دهیم.

اما واقعا چرا باید در بازار ارز دیجیتال سرمایه گذاری کرد؟ کدام ارز دیجیتال برای خرید مناسب است؟ از کجا می‌توانید ارز دیجیتال را بخرید و چگونه باید آنها را نگهداری کنید؟

ما در این مطلب جامع از سایت بورسینس قصد داریم به این سوالات ضروری که برای همه افراد در ابتدای کار مطرح می‌شود پاسخ دهیم.

سلب مسئولیت: ما مشاور سرمایه گذاری نیستیم و این راهنما را صرفا جهت آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال و اطلا‌ع‌رسانی در این حوزه تهیه کرده‌ایم. بنابراین نباید این اطلاعات را به عنوان مشاوره تلقی کنید. هر تصمیمی که می‌گیرید و هر عملی که انجام می‌دهید مسئولیت آن بر عهده شماست.

ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین و اتریوم که به ارزهای رمزنگاری شده یا رمزارز نیز شهرت دارند، بدون شک در حال حاضر یکی از داغ‌ترین مباحث و بازارها برای سرمایه گذاری هستند. بسیاری از مردم سرمایه گذاری در کریپتو کارنسی را به عنوان یک راه نجات از تورم تلقی می‌کنند اما این موضوع همیشه صدق نمی‌کند.

این ارزها که به راحتی به یکدیگر قابل تبدیل هستند این وعده را می‌دهند که در آینده به پول غیرقابل دستکاری و ارز رایج دنیا بدل خواهند شد. طرفداران این ارزها، آینده‌ای را می‌بینند که در آن، ارزهایی مانند بیت‌کوین و اتریوم جایگزین مناسبی برای دلار، یورو و… هستند و می‌توانند نقش تعیین‌کننده‌ای در آینده دنیا داشته باشند.

نگهداری بیت‌کوین، به معنای حضور در این ماجراجویی است. اگر بیت‌کوین یا ارز دیگری بتواند جایگزین ذخایر پولی در بانک‌های مرکزی شود یا اینکه یک ارز غالب در تبادلات بین‌المللی گردد، ارزش بیت‌کوین بسیار بیشتر از 50 یا 60 هزار دلار خواهد شد.

بازدهی سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

سرمایه‌گذاران در ارز دیجیتال به طور شگفت‌انگیزی موفق بوده‌اند. در ادامه به سه نمودار که قیمت بیت‌کوین، اتریوم و کل ارزهای دیجیتال را نشان می‌دهد توجه کنید:

از سال 2013 ارزش بیت‌کوین حداقل 50000 درصد افزایش یافته است! البته نوسانات زیادی را نیز در قیمت بازار شاهد بودیم.

اما در مورد اتریوم، از سال 2015 ارزش اتریوم از زیر 50 سنت (0.5 دلار) به بیش از 4000 دلار در سال 2021 رسید. اتریوم نیز در این مسیر شاهد نوسانات بسیار زیاد بود.

اگر بخواهیم کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم، ارزش کل بازار از اواخر آوریل 2013 تا اواسط سال 2021 از حدود 1.5 میلیارد دلار به بیش از 2600 میلیارد دلار رسید. این موضوع یعنی اگر آن سال‌ها به سرمایه گذاری در ارز دیجیتال روی آورده بودید، احتمالا اکنون یک میلیاردر بودید!

اما وقتی به این رشدها نگاه می‌کنیم، با خود می‌گوییم آیا می‌توان به چنین رشدهای عجیب و غریبی اطمینان کرد؟ آیا حباب به وجود نیامده است؟ آیا سرمایه گذاری در کریپتو کارنسی فقط به سود‌های نجومی ختم می‌شود؟

درست است که اگر در زمان مناسب در این ارزها سرمایه گذاری کرده بودید الان ثروت زیادی داشتید اما اگر پتانسیل این بازار را در نظر بگیرید و چشم انداز شما نسبت به این ارزها مثبت باشد، امروز نیز شاید برای شروع سرمایه گذاری در این ارزها دیر نشده باشد.

در ادامه به آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال پرداخته و توضیح می‌دهیم چگونه می‌توانید این ارزها را بخرید، آنها را نگهداری کنید و یک پرتفوی (سبد دارایی) از ارزهای رمزنگاری شده تشکیل دهید.

باید در نظر داشته باشید که ارزهای دیجیتال یک سرمایه گذاری معمولی نیستند.

نوسانات بازار رمزارزها از هر بازار دیگری بیشتر است. هنوز قوانین آن واضح و مشخص نیست و ریسک این وجود دارد که دولت این ارزها را ممنوع کند، صرافی هک شود یا اینکه به هر دلیلی دسترسی‌تان به کیف پول ارز را از دست بدهید. بنابراین سرمایه گذاری در ارز دیجیتال بسیار پرریسک است و نباید با چشم بسته یا بدون تحقیق و فقط با نگاه کردن به حرکت دیگران انجام شود.

بیشتر بخوانید: چرا بازار ارزهای دیجیتال، نوسانات زیادی دارد؟

متاسفانه بسیاری از مردم با چشم بسته و فقط با تکیه بر کانال‌های تلگرامی سیگنال و یا نظرات دیگران دست به معامله کریپتو کارنسی می‌زنند که این رویکرد برای آن‌ها سرمایه گذاری در کریپتو کارنسی را با خطر مواجه می‌کند. 

آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال مبحثی است که فقط به این مقاله ختم نمی‌شود، شما باید دائما به یادگیری راه‌های سرمایه گذاری در کریپتو کارنسی و یافتن کوین‌های جدید بپردازید.

به همین خاطر اگر قصد سرمایه گذاری دارید، فقط باید آن مقدار از سرمایه‌تان که حتی اگر کاملا از بین برود هیچ خللی در زندگی شما ایجاد نمی‌شود را در این زمینه سرمایه گذاری کنید.

دلایل سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

علاوه بر توضیحاتی که در این مطلب از بورسینس خدمت شما ارائه کردیم، سه دلیل عمده برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال وجود دارد:

 • شما با اینکار از کاهش ارزش پول‌تان در مقابل تورم جلوگیری می‌کنید.
 • شاید به این ارزها اعتقاد دارید و دیدگاه شما این است که این ارزها می‌توانند دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کنند.
 • به خاطر اینکه شما تکنولوژی را درک می‌کنید و به آن علاقه دارید.

بیشتر بخوانید: آیا بیت کوین می‌تواند سپری در برابر تورم باشد؟

با این وجود، یک اشتباه برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال وجود دارد: اینکه تحت تاثیر جو بازار یا رشد بالای این ارزها قرار گیرید و ترس از دست دادن سود باعث شود مقادیر زیادی از یک ارز را در اوج قیمت خریداری کنید تا به این ترتیب در مدت کوتاهی به پول زیادی برسید و همه این کارها را در حالی انجام می‌دهید که هیچ شناختی از ارزهای رمزپایه ندارید. این یک اشتباه بسیار خطرناک است و نباید مرتکب آن شوید.

باید بدانید سرمایه گذاری در کریپتو کارنسی پر سود به نظر می‌رسد اما انجام تنها یک اشتباه کوچک می‌تواند سرمایه شما را بر باد بدهد.

کدام ارز دیجیتال را بخریم؟ (ساخت پرتفوی یا سبد دارایی)

اولین ارز رمزنگاری شده بیت‌کوین بود. تا اواخر سال 2016 غیر از بیت‌کوین ارز خاص و بزرگ دیگری وجود نداشت. اگر می‌خواستید در ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنید، بیت‌کوین می‌خریدید.

سایر ارزهای دیجیتال (که با نام آلتکوین شناخته می‌شوند) در آن زمان فقط مانند سهام کم‌ارزش بودند که در یک بازار غیرشفاف معامله می‌شدند و صرفا ابزاری برای Pump و Dump بودند (افزایش مصنوعی قیمت و سپس فروش آن).

اما این وضعیت پایدار نمی‌ماند. گرچه بیت‌کوین همچنان سردمدار ارزهای دیجیتال است ولی از سال 2017 سهم بازار آن از کل بازار ارزهای دیجیتال از 90 درصد به زیر 40 درصد رسیده است.

بسیاری از مردم از این رویداد اطلاع یافتند، زیرا شاهد پرطرفدار شدن اتریوم و مشکلاتی مانند اندازه بلاک در شبکه بیت‌کوین بودند. این موضوع نشان می‌دهد که همیشه باید چشمان‌تان باز باشد و ببینید که مردم به سمت کدام ارز می‌روند.

اگر قصد سرمایه گذاری در ارز دیجیتال را دارید، بیت‌کوین به عنوان یک دارایی پیش‌فرض در اکثر سبدها وجود دارد ولی شاید به عنوان مهمترین دارایی مطرح نباشد. در یک سبد که به خوبی چیده شده است، سایر ارزها مانند این موارد نیز احتمالا به چشم می‌خورد:

 • اتریوم
 • Uniswap
 • Filecoin
 • Aave
 • و….

می‌توانید سایر ارزهای رمزنگاری شده را در سایت Coinmarketcap.com مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای سایت Coinmarketcap

ارزش بازار ارز (market capital) به معنای ارزش کل یک ارز دیجیتال است که معمولا به دلار آمریکا سنجیده می‌شود. ارزش بازار، یک معیار کامل و بی‌نقص برای سنجش نیست ولی می‌توان گفت در حال حاضر معیاری است که می‌توانیم ارزش یک ارز دیجیتال را با آن بسنجیم.

اگر قصد دارید که یک سبد دارایی خوب داشته باشید، بهتر است در مورد ارزها تحقیق کنید. سایت آنها را بخوانید و ببینید که چشم‌انداز کدام ارز را مثبت می‌بینید (مخصوصا اگر در زمینه فعالیت آن ارز سررشته داشته باشید) و تصمیم بگیرید کدام ارز را قصد دارید خریداری کنید.

ارزها معمولا ویژگی خاص خودشان را دارند. به طور مثال ارزهایی که با خصوصی بودن و حریم شخصی شناخته می‌شوند شامل Dash و Monero و Zcash هستند.برخی دیگر از ارزها بر پایه شبکه اتریوم ایجاد شده‌اند مانند Chainlink  و …

ارزهای دیگری مانند ریپل یا NEM مانند بیت‌کوین غیرمتمرکز نیستند ولی از طرف دیگر ویژگی‌های دیگری دارند که آنها را خاص می‌کند.

بازار ارزهای دیجیتال علاوه بر رونق زیاد، دارای ساختاری پیچیده‌ است به این دلیل که معمولا صدها فرصت سرمایه گذاری می‌بینید که می‌توانید از آنها سود کسب کنید (یا ضرر سنگین متحمل شوید). ارزهای جدید هر روز وارد بازار می‌شود و ارزهای دیگری از بین می‌روند. هر روز ارزهای زیادی به شدت سقوط می‌کنند و در سمت دیگر ارزهای دیگر به میزان زیادی رشد می‌کنند.

با این حال اگر قصد خرید آلتکوین‌ها را داشته باشید، قوانینی وجود دارد که می‌توان با آن، ارز خوب را از ارز بد تشخیص داد.

نکته: به هر ارزی غیر از بیتکوین، آلتکوین گفته می‌شود. امروزه این اصطلاح کاربرد کمتری دارد زیرا تعداد ارزها به شدت افزایش یافته است و هزاران آلتکوین وجود دارد.

ارزهای خوب، یک چشم‌انداز شفاف، تیم توسعه فعال و یک جامعه از کاربران مشتاق دارند. اما ارزهای بد، غیرشفاف هستند، مزایای مبهم فنی که هیچ توضیحی درباره آن ارائه نشده را تبلیغ می‌کنند و جامعه کاربران آنها از افرادی تشکیل شده که صرفا به هر قیمتی هدف و قصدشان پر کردن جیب خودشان است.

از جمله ارزهایی که باید از آنها دوری کنید، ارزهایی هستند که با سیستم زیرمجموعه‌گیری چندسطحی (MLM) کار می‌کنند و افرادی را که شناختی از این بازار ندارند هدف می‌گیرند و اغلب ادعایشان این است که قصد دارند بیت‌کوین بعدی شوند!

چگونه ارز دیجیتال بخریم؟

چندسال پیش اگر قصد داشتید ارز دیجیتال خریداری کنید، چندان کار آسانی در پیش نداشتید ولی الان، گزینه‌های زیادی در قالب صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی در پیش روی شماست.

برای خرید ارزهای دیجیتال، باید از خرید اتریوم یا خرید بیت‌کوین شروع کنید، زیرا با خرید این دو ارز است که می‌توانید آنها را به راحتی به سایر ارزها تبدیل کنید. به عبارتی ابتدا بیت‌کوین یا اتریوم را خریداری می‌کنید سپس آن را وارد صرافی‌ها کرده و به سایر ارزها تبدیل می‌کنید.

برای خرید بیت‌کوین و استفاده از کیف‌پول‌های رایج، مطالب زیر را بخوانید:

پس از خرید بیت‌کوین در صورتی که قصد دارید یک ارز دیگر (آلتکوین) را خریداری کنید باید ابتدا ببینید این ارز در کدام صرافی معامله می‌شود. برای تشخیص اینکه ارز موردنظرتان در کدام صرافی قابل خرید است، کافیست در سایت coinmarketcap روی نام ارز کلیک کنید. (اگر ارز موردنظر در بین 100 ارز برتر صفحه اول نیست، در فیلد جستجو نام آنرا جستجو نمایید)

ارزش بازار ارزها

با کلیک روی نام ارز، به صفحه مشاهده نمودار و مشخصات آن ارز وارد خواهید شد.

سپس روی تب Markets کلیک کنید (مطابق شکل زیر):

کلیک روی تب مارکت

پس از آن لیست صرافی‌هایی که ارز موردنظر در آن خرید و فروش می‌شود را خواهید دید.

به طور مثال ارز Stellar در صرافی‌هایی که در شکل زیر مشخص است معامله می‌شود. قیمت معامله در هر صرافی نیز روبروی آن مشخص است.

صرافی ارزهای دیجیتالی

نکته خیلی مهم: بسیاری از صرافی‌های خارجی اجازه فعالیت به ایرانیان را نمی‌دهند. قبلا از هرگونه اقدام برای ثبت‌نام و واریز ارز به سایت‌های خارجی، درباره اعتبار و قوانین افتتاح حساب و برداشت در آنها تحقیق کنید.

نکته مهم‌ دیگری که باید به آن توجه کنید حجم سرمایه گذاری در کریپتو کارنسی است. توصیه می‌شود از نگهداشتن دارایی‌های با حجم زیاد در صرافی‌های متمرکز اکیدا خودداری کنید.

برای اینکه با نحوه خرید در صرافی‌های مختلف آشنا شوید ما آموزش کار با چند سایت و اکسچنج را خدمت شما آموزش داده‌ایم:

در صورتی که ارز شما در صرافی‌های فوق وجود نداشت، می‌توانید لیست صرافی‌ها را در این صفحه ببینید.

معمولا خرید بیت‌کوین به آسانی انجام می‌شود. اینکه از کدام صرافی استفاده کنیم، همانطور که عرض کردیم بستگی به این دارد که ارز موردنیاز شما در کدام صرافی معامله می‌شود. باید به این نکته توجه کنید که صرافی مدنظرتان برای ما ایرانیان تحریم نباشد و افتتاح حساب در آن باعث نشود که حساب‌تان را مسدود کنند.

صرافی‌هایی که خدمت شما در این صفحه معرفی شده تاکنون مشکلی با ایرانیان نداشته‌اند و از طرفی حجم نقدیندگی در آنها زیاد است و مشکلی از بابت خرید و فروش‌های سنگین و پرحجم نخواهید داشت.

البته در مبحث آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال نباید صرافی‌های غیرمتمرکز را نیز فراموش کنیم. این صرافی‌ها توسط قرارداد‌های هوشمند کنترل می‌شوند از این رو هیچ سازمان یا شخصی نمی‌تواند مانع معامله کاربران ایرانی در آن‌ها شود.

با این حال به دلیل قوانین بین المللی مبنی بر ممانعت از انجام تراکنش‌های مالی با کشور ایران، عموما وبسایت این صرافی‌ها برای کاربران داخل کشور باز نمی‌شود.

در ادامه به معرفی تعداد صرافی غیرمتمرکز که سابقه درخشانی دارند می‌پردازیم:

چه زمانی برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال مناسب است؟

هیچ قانون کلی و عمومی برای اینکه زمان مناسب خرید ارزهای رمزنگاری شده را تشخیص دهیم وجود ندارد. قیمت این ارزها با توجه به عرضه و تقاضا رشد یا افت می‌کند.

اما باید در نظر داشته باشید زمانی که بازار هیجانی است و قیمت ارز در اوج خود قرار دارد اقدام به خرید نکنید و همینطور زمانی که قیمت یک ارز به شدت در حال سقوط است شاید خرید آن ارز عاقلانه نباشد (گاهی اوقات دلیل مهمی وجود دارد که قیمت به این شدت در حال ریزش است)

بهترین زمان برای خرید، زمانیست که قیمت در سطح پایین‌تر‌ تثبیت شده است.

هنر معامله‌گر است که تشخیص دهد چه زمانی ارز در وضعیت حبابی قرار دارد و چه زمانی قیمت به کف خود رسیده است. گرچه خرید ارز در کف قیمت بسیار مشکل است و نمی‌توان کف‌ها و سقف‌های قیمت را به راحتی تشخیص داد.

همان‌طور که قبلا نیز گفته شد، با توجه به نوسانات شدید این بازار به نظر می‌رسد برای سرمایه گذاری در کریپتو کارنسی رویکرد‌های متفاوتی وجود دارد که رایج‌ترین آن برای سرمایه گذاران بلند مدت، خرید دارایی‌های کریپتو در بازه‌های زمانی منظم است.

گاهی اوقات یک ارز فراتر از تصور رشد می‌کند و همه فکر می‌کنند که در سقف قیمت قرار دارد ولی باز هم ارز رشد بیشتری را تجربه می‌کند و به قیمت‌های بالاتر می‌رسد. بنابراین نباید با یک پیش‌زمینه فکری ثابت به بازار نگاه کرد و امکان وقوع هراتفاقی وجود دارد. اینجا جایی است که تریدر‌ها هنگام سرمایه گذاری در کریپتو کارنسی دچار طمع می‌شوند.

به طور مثال وقتی قیمت بیت‌کوین به 30000 دلار رسید، همه تصور می‌کردند قیمت به شدت بالا رفته و بعید است که رشد بیشتری داشته باشد ولی بعد دیدیم که قیمت حتی به 60000 دلار هم رسید. بعد از این بود که همه متوجه شدند قیمت 30000 دلار در واقع فرصت خوبی برای خرید بوده است.

دو نکته مهم برای زمانبندی خرید ارزهای دیجیتال وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

 • حباب قیمت ارزهای دیجیتال را با حباب در بازارهای مالی مقایسه نکنید: افزایش 10 درصدی قیمت یک ارز در روز، حباب محسوب نمی‌شود و یک اتفاق عادی در بازار ارزهای رمزنگاری شده است. اما رشد 100 درصدی در یک روز می‌تواند حباب باشد، گرچه هیچ تضمینی وجود ندارد که قیمت بیشتر از آن رشد نکند!
 • زمانی را برای مشاهده قیمت‌ها و رفتار بازار اختصاص دهید: فقط به خاطر اینکه یک کاهش قیمت جزئی رخ داده اقدام به خرید نکنید. شاید کاهش قیمت همچنان ادامه یابد. به دلیل اینکه می‌ترسید سود بزرگی را از دست دهید اقدام به خرید نکنید، فقط نظاره‌گر بازار باشید، اطلاعات‌تان را بالا ببرید و زمانی که فکر می‌کنید مناسب است دست به خرید بزنید.

از طرف دیگر، زود دست به فروش نزنید، ارزی که در حال رشد است را نگهدارید و یا اینکه وقتی به سود رسیدید بخشی از آن را بفروشید و بخش دیگری را نگهداری کنید. شاید رالی صعودی به تازگی آغاز شده باشد.

چگونه ارزهای دیجیتال را نگهداری کنیم؟

برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال نکات مهمی برای انتخاب کوین‌ها و توکن‌های دیجیتال وجود دارد که خارج از حوصله این مقاله است، اما به طور کلی توجه به وایت‌پیپر و تحقیق در مورد هر یک از آن‌ها برای یک سرمایه گذاری با ریسک مدیریت شده حائز اهمیت است. در هنگام سرمایه گذاری بر روی کوین‌های هیجانی مانند میم‌کوین‌ها باید همه جوانب آن را در نظر بگیرید.

پس از اینکه ارزهای دیجیتال موردنظرتان را خریداری کردید، مهمترین سوال این است که کجا آنها را نگهداری کنید. برای اینکار شما چندین گزینه دارید.

اما نکته مهم اینجاست که تا حد ممکن، ارزها را در صرافی نگهداری نکنید.

اگر شما علاوه بر بیت‌کوین در سایر ارزها (آلتکوین‌ها) نیز سرمایه گذاری کرده‌اید باید در نظر داشته باشید که نگهداری ارز در صرافی‌هایی مانند Binance ریسک‌هایی وجود دارد. از جمله اینکه گاهی اوقات ارسال و دریافت این ارزها در صرافی به دلایل فنی مسدود شده و مجدد باز می‌شود.

برای ما ایرانیان خطر تحریم نیز وجود دارد و یکی از ریسک‌هایی است که با نگهداری ارز دیجیتال در صرافی خارجی متحمل می‌شوید.

علاوه بر این، صرافی‌های زیادی موردحمله هکرها قرار گرفته و احتمال دزدیدن شدن مقادیر زیادی ارز و ورشکسته شدن صرافی پس از هک نیز وجود دارد. (مانند صرافی Mt. Gox که صدها میلیون دلار ارز مشتریان دزدیده شد)

بنابراین مورد اعتماد بودن یک صرافی نکته بسیار مهمی است که باید در نظر داشته باشید. اگر با تمام این توضیحات، قصد دارید ارزتان را در صرافی نگهداری کنید، باید اطلاعات کافی از صرافی بدست آورید. از جمله اینکه:

 • دفتر مرکزی صرافی در کجا واقع شده است؟
 • آیا صاحبان صرافی شناخته شده هستند؟
 • از چه زمانی شروع به کار کرده‌اند؟
 • در مقابل درخواست مشتریان چگونه پاسخ می‌دهند؟
 • نظر و تجربه سایرین در مورد صرافی چیست؟
 • آیا ایران را تحریم نکرده؟
 • و…

این سطح از اعتماد و اطمینان، البته بسیار کم است و مخصوصا اگر شما تعداد زیادی آلتکوین در اختیار داشته باشید به سختی قابل دست یافتن است.

توصیه ما به شما: خودتان ارزها را نگهداری کنید!

ویژگی انقلابی ارزهای دیجیتال این است که به فرد در مدیریت دارایی‌اش استقلال می‌دهد.

برای نگهداری بسیاری از ارزها، شما به هیچکس نیازی ندارید. نیازی نیست به کسی اعتماد کنید و یا اینکه از کسی کمک بگیرید. تنها کاری که لازم است انجام دهید، دانلود و نصب یک نرم‌افزار روی دسکتاپ یا موبایل‌تان است که به عنوان کیف پول شما عمل می‌کند.

در صورتی که فقط بیت‌کوین خریده باشید، گزینه‌های زیادی برای نگهداری آن پیش روی شماست. از جمله کیف پول کاغذی، کیف پول سخت‌افزاری، کیف‌پول‌های آنلاین و دسکتاپ و موبایل. این موضوع برای برخی دیگر از ارزهای رمزنگاری شده که شناخته شده هستند نیز صدق می‌کند.

شاید مهم‌ترین نکته‌ای که در اینجا باید به آن اشاره شود این است که برخی افراد با عنوان آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال سعی در به دست آوردن کلید‌های خصوصی شما خواهند داشت. مهم‌ترین زنگ خطر برای شما باید تقاضای کلید خصوصی یا عبارت بازیابی 12 کلمه‌ای از سوی کلاهبرداران باشد.

باید در نظر داشته باشید، وقتی خودتان قصد دارید ارز را در کیف پول نگهداری کنید، مسئول امنیت و حفظ آن خودتان هستید. اگر کیف پول روی موبایل‌تان نصب باشد و موبایل‌تان به هردلیلی از کار بیفتد، شاید موجودی ارزتان از بین برود. اگر کامپیوتر شما ویروسی شود و فایل‌های مهمی از کیف پول‌تان پاک شود، ممکن است کل موجودی‌تان را از دست بدهید.

البته خوشبختانه راهکارهایی برای پشتیبان‌گیری در بسیاری از کیف پول‌ها وجود دارد.

 • می‌توانید فایل پشتیبان کیف پول را در یک فلش مموری کپی کنید و آنرا در مکان امنی نگه دارید. برخی از کیف پول‌ها مانند Myetherwallet که یک کیف پول برای اتریوم است (و ارزهایی که بر پایه شبکه اتریوم ایجاد شده‌اند را نیز پشتیبانی می‌کند)، فایل پشتیبان را برای دانلود به شما می‌دهد.
 • پرینت گرفتن از کلید خصوصی و نگه داشتن آن بصورت آفلاین یکی از راهکارهایی است که می‌تواند امنیت ارز دیجیتال شما را تا حد زیادی بالا ببرد. بسیاری از کیف‌پول‌های معتبر امکان دریافت کلید خصوصی (private key) را برای کاربران فراهم کرده‌اند.
 • برخی از کیف پول‌ها از Seed پشتیبانی می‌کنند. Seed در واقع عباراتی تصادفی است که معمولا 12 تا 24 کلمه است و برای بازیابی ارز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور مثال کیف پول آنلاین Blockchain.info (که ارز بیت‌کوین، اتریوم و بیت‌کوین‌کش را پشتیبانی می‌کند) قابلیت دریافت Seed را به شما می‌دهد.  این Seed را می‌توانید پرینت بگیرید تا دیگر نگرانی از بابت از دست رفتن موجودی نداشته باشید.

اما یکی از امن‌ترین و بهترین راه‌ها برای نگهداری بیت‌کوین و سایر ارزها، کیف‌پول‌های سخت‌افزاری مانند کول والت، کیف پول Ledger و TREZOR هستند. این کیف‌پول‌ها می‌توانند کلید خصوصی را ایجاد کنند و تراکنش‌ها را بدون اینکه کامپیوتر شما درگیر شود انجام دهند.

در کیف‌پول‌های سخت‌افزاری مهمترین اطلاعات کیف پول بیت‌کوین یعنی کلید خصوصی (private key) هیچگاه در معرض دسترسی به اینترنت قرار نمی‌گیرد.

با این حال، حتی اگر کیف پول سخت‌افزاری ندارید، می‌توانید یک کیف پول کاغذی بسازید. این کیف پول می‌تواند حامل میلیون‌ها یا میلیاردها تومان ارز دیجیتال باشد و صرفا یک تکه کاغذ است که کلید خصوصی روی آن پرینت گرفته شده و در گاوصندوق یا جای امنی نگهداری می‌شود.

مطلب مرتبط: روش ساخت کیف پول کاغذی برای بیت‌کوین

همانند بسیاری از چیزهای دیگر، آلتکوین‌ها نمی‌توانند با بیت‌کوین رقابت کنند. برخی از آلتکوین‌های پرطرفدار مانند لایت‌کوین، ریپل و اتریوم را می‌توان روی کیف‌پول‌های سخت‌افزاری نگهداری کرد. البته اگر اطلاعات کافی داشته باشید، تقریبا برای نگهداری همه آلتکوین‌ها می‌توانید از کیف پول کاغذی استفاده کنید.

معرفی چند کیف پول شناخته شده

در ادامه آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال به معرفی چند کیف پول رایج برای نگهداری این ارزها می‌پردازیم:

 • کیف پول Atomic wallet: نسخه دسکتاپ و موبایل کیف پول منتشر شده و دارای قابلیت پشتیبان‌گیری و امنیت مناسب است.
 • کیف پول MyEtherWallet.com : این کیف پول بهترین گزینه برای نگهداری ارزهای دیجیتالی است که بر پایه شبکه اتریوم ایجاد شده‌اند (برخی از ارزها بر پایه شبکه اتریوم ساخته می‌شود). روش کار با این کیف پول را در این صفحه بخوانید.
 • کیف پول موبایل Coinomi.com : این کیف پول بیش از 90 ارز دیجیتال را پشتیبانی می‌کند و از رتبه خوبی در گوگل‌پلی برخوردار است و امکان خروجی گرفتن از کلید خصوصی را هم به شما می‌دهد.
 • کیف پول تراست ولت که بسیار شناخته شده است.

سایر کیف پول‌ها و اطلاعات مرتبط با آن‌ها را می‌توانید در این بخش مطالعه کنید:

لیست کیف پول (والت) ارزهای دیجیتال

جمع بندی

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال گرچه ممکن است سود خوبی داشته باشد ولی بسیار پرریسک است.

برای خرید بیت‌کوین می‌توانید از طریق این راهنما عمل کنید، سپس بیت‌کوین را وارد یکی از صرافی‌ها نمایید و آنرا به ارز موردنظرتان تبدیل نمایید. برای نگهداری ارز نیز سعی کنید از کیف پول رسمی آن ارز استفاده کنید که توسط سایت آن ارز معرفی شده است. راهکار دیگر این است که به نظرات سایرین در خصوص کیف پول‌ها توجه کنید.

در پایان، شما می‌توانید دسته بندی ارزهای دیجیتال در بورسینس را در این صفحه دنبال کنید تا از آخرین آموزش‌ها و راهکارهای این حوزه مطلع شوید.

در صورت داشتن سوال یا تجربه در خصوص سرمایه گذاری در ارز دیجیتال در بخش نظرات با ما مطرح کنید.

248 نظر
 1. سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من میخام در سرمایه گذاری ارز دیجیتال فعالیت کنم
  ولی نمیدونم از کجا شروع کنم
  مطالب شما یه دیدگاه کلی به من دادن که خیلی مفید بود و ازتون بسیار سپاسگذارم
  میشه راهنماییم کنید ک از کجا شروع کنم و به چه صورت جلو برم؟و حدودا چقدر طول میکشه از نظر زمانی تا بتونی اطلاعات کاملی بدست بیارم ک بتونم خرید و فروش رو شروع کنم؟

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی
   برای خرید و فروش کوتاه مدت بستگی به میزان سرمایه، ارزهایی که قصد خرید و فروش دارید و خیلی چیزهای دیگه داره
   توصیه من اینه برای اینکه کمی با بازار آشنا بشید و بهتر درکش کنید در یکی از صرافی های ایرانی مثل نوبیتکس مقدار کمی بیتکوین یا ارزهای مشهور مثل اتریوم بگیرید و پیگیر اخبار و رویدادهای بازار در کانال تلگرام ما باشید: عضویت در کانال
   وقتی واردش شدید خوندن آموزش ها و فیلم های رایگانی که در اینترنت هست کمکتون میکنه .

  2. سلام خسته نباشي
   ي پيشنهاد هم ب من شده كه تو ي شركت استخراج بيت كوين سرمايه گذاري كنم ، ميگن ماهانه حدود٠٥/ بيت كوين بهت ميديم و شما تا ٣٠ ماه اينده حد اقل ١/٧ بيت كويين خواهيد داشت والبته اين حداقله و ميتونه بيشتر هم باشه
   اين شركت داره ي مزرعه بيت كوين با مجوز احداث ميكنه

   1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
    با توجه به افزایش کلاهبرداری ها توی این زمینه، توصیه من به شما اینه سرمایه‌تون رو سفت بچسبید و به شکل پیش فرض فکر کنید هدف این پیشنهادات کلاهبرداریه.

 2. سلام چن نفر از امریکا تو اینستاگرام به من پیام دادن که اگه هزار دلار در بیت کوین سرمایه گذاری کنی ما کاری میکنیم که هر هفته شما ده هزار دلار سود کنید و یک لینک واسم فرستادن که وارد سایت یک شرکت میشه میخواستم بدونم که آیا همچین چیزی واقیعت داره یا که کلاه برداریه

  1. سلام وقت بخیر، این وعده ها صرفا به هدف خالی کردن جیب شماست.

 3. سلام
  از محدود جاهاییه ابنجا ک به تک تک سوالات پاسخ داده شده
  واقعا عالی
  سوالی دارم مهندس
  برای هولد کردن به مدت ۳ سال کدوم رمزارز سود خوبی میده؟
  به نظرتون کدوم رمزارز این قابلیت رو داره ک مثل بیت کوین یا اتریوم و یا حتی کاردانو طی یک دوره ی ۲ الی ۳ ساله چندصد برابر و یا هزاران برابر بشه؟

  1. سلام وقت شما بخیر، در این مورد پیشنهاد یک ارز خاص رو ندارم
   در مورد پلتفرم‌هایی مثل پولکادات، سولانا، اتریوم، avalanche و tezos و… که اپلکیشن‌های غیرمتمرکز روی اینها ایجاد میشن بررسی و تحقیق کنید.

 4. من میخوام ارز بخرم ولی نمیدونم چطور باید تعداد و قیمت بزنم
  از کجا باید متوجه بشم

 5. سلام خسته نباشید
  کدام صرافی ها قابل اعتماد هستند که در آنها بتوان ارز هایی که زیر یک دلار هستند را معامله کرد؟

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز. همه ارزها در همه صرافی ها معامله نمیشن.
   بستگی به ارز مدنظر شما داره.
   در این صفحه نحوه پیدا کردن صرافی که ارز مدنظر شما در اون معامله میشه رو نوشتیم:
   https://www.bourseiness.com/exchanges

 6. به نظر شما ارز های دیجیتال مون رو تو کیف پول تراس ولت ۱ سال بزاریم اشکال داره؟

 7. سلام.چرا تو کیف پول تراست uniswap exchange برام باز نمیشه؟و اینکه برای خرید ارز در تراست از همین uniswap exchange بهتره استفاده بشه؟؟

 8. سلام ببخشید اموزش بیت کوین بخوایم از صفر شروع کنیم چه روشی ویا چه کتابهایی بیشنهاد میکنید؟

  1. سلام وقت بخیر، بهتره از ویدئوهای آموزشی که در سایتها و منابع مختلف آنلاین هست استفاده کنید

 9. سلام من میخوام واررد ارز دیجتال بشم و بیت کوین بخرم میخواستم بدونم با حداقل هزینه ای ک می تونم بیت کوین بخرم چقدر است ؟
  و بعد از اینکه خریدم ب کجا میفروشم ؟ بعد از اینکه فروختم چطوری پولشو میگیرم ؟ از کی ؟ از کجا ؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید .

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   بیتکوین در صرافی‌های ایرانی مثل نوبیتکس قابل خرید و فروش هست. با مبالغ جزئی مثل 1 میلیون هم میشه معامله کرد ولی برای برداشت ارز دیجیتال از صرافی، چون معمولا کارمزد تراکنش بالاست به صرفه نیست.
   بنابراین مجبور میشید ارز رو در صرافی نگهدارید.

  2. سلام.چرا تو کیف پول تراست uniswap exchange برام باز نمیشه؟و اینکه برای خرید ارز در تراست از همین uniswap exchange بهتره استفاده بشه؟؟

 10. عرض سلام و ادب، سوالی که از خدمت تون داشتم این بود که آیا با افت قیمت ارزهای دیجیتال از تعداد واحد های خریداری شده هم کم می‌شود؟ به عنوان مثال شخصی 20 واحد از یک ارز دیجیتال رو خریده و قیمت این ارز هر روز افت داشته و برخی اوقات به منفی هم رسیده آیا از تعداد اون 20 واحد هم کم میشه مثلا میشه 14 واحد یا اینکه تعداد واحد یعنی اون 20 تا همیشه موجوده؟ لطفا راهنمایی بفرمایید ممنونم.

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   من سوال شمارو با یه سوال جواب میدم:
   آیا زمانی که 10 تا سکه به قیمت هرکدوم 10 میلیون تومن میخرید و قیمت سکه به 9 میلیون میرسه، تعداد سکه های شما کم میشه؟

   1. اما سکه رو شما تو دستتون دارید و هیوقت به صفر نمیرسه قیمتش اماارز دیجیتال وقتی به صفر رسید چی تو دستت داری؟

    1. هیچکس منکر نوسان قیمتی شدید در ارز دیجیتال نیست. بله ممکنه قیمتش به صفر برسه.

  2. سلام وقت بخیر
   مهندس جان من چطور میتونم ریپل رو از تراست ولت به نوبیتکس و یا کوینکس انتقال بدم.؟

   1. سلام وقت بخیر، در کیف ریپل روی Send بزنید، آدرس و تگ رو از سایت صرافی موردنظر بردارید و در تراست والت وارد کنید و ارسال رو بزنید

 11. سلام
  من میخوام وارد بازار ارز های دیجیتال بشم
  ۱ _ چه کیف پولی برای ارز دیجیتال بهتره؟من کیف پول اتمیک دارم ولی صفحه ی اول که نوشته والت باز نمیشه! باید وی پی ان روشن باشه؟ برای من با وی پی ان هم باز نشد!
  ۲_ برای اولین بار چه ارزی بخرم و از چه طریق خریداری کنم؟

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی
   1. احتمالا مشکل موقتی بوده یا از اتصال اینترنت شماست. کیف پول تراست والت هم گزینه بدی نیست
   2. پیشنهاد سرمایه گذاری یا سینگال ارائه نمیدیم. اما برای شروع برای آشنایی با بازار فقط با مبالغ پایین از صرافی های آنلاین ایرانی مثل نوبیتکس خرید کنید

 12. با سلام خدمت ادمین محترم. من دو تا سوال دارم.
  ۱. آیا به ارزهایی که توی کیف پول اتمیک نگهداریرمیکنیم هم سود تعلق میگیره؟
  ۲. آیا اگه من ارزهام رو توی کیف اتمیک نگهداری کنم، امکان هک شدنش نیست؟

  1. سلام وقت بخیر
   1. بله ممکنه ارزی قابلیت Stake کردن رو داشته باشه و بابت اینکار مقداری سود به شما پرداخت بشه. قبلش حتما مدت زمان Stake، قابل برداشت بودن یا نبودن در دوره Stake و موارد دیگه بررسی بشه
   2. امنیت یه چیز نسبیه، امنیت مطلق نداریم. یه سری توصیه ها برای افزایش امنیت در این صفحه هست

 13. سلام و عرض ادب.
  من موفق نشدم وارد بازار دیجیتال بشم.
  راستش چندتا رفیق دارم و از هرکدومشون راهنمایی میخوام میگن پولتو بده ما واست به سود برسونیم ولی میخوام خودم وارد بازار بشم. لطفا راهنمایی کنین چجوری باید شروع کنم

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   اول باید آشنایی پیدا کنید و روش کار با کیف پول ها و صرافی ها رو یاد بگیرید
   برای اینکار بهتره ویدئوهای آموزشی و مقالات آموزش کار با موارد اشاره شده رو ببینید و بخونید

 14. سلام خسته نباشید یک سوال میخام ببینم درست فهمیدم یا نه اگر از یک سایت ایرانی ارز دیجیتالی مثل بیت کویت خریداری کنیم به طوره کلی با فروشش و معاملش میتونیم به تومان یا دلار تبدیلش کنیم؟

 15. salam vaght bekheyr

  man age bekham tahlile kharido foroosh ro yekam daghightar yad begiram che pishnehadi darin aghaye jahangiri?
  سلام وقت بخیر
  من اگه بخوام دقیق تر تحلیل خرید و فروش رو درک کنم برای سرمایه ی کوتاه مدت
  چه باید کرد ؟

 16. سلام جناب جهاندیده عزیز ؛ ضمن تشکر از مطالب بسیار مهم و مفیدتون؛ بفرمائید با توجه
  به اینکه اکثر صرافی های خارجی ایرانیها رو تحریم میکنن و اجازه افتتاح حساب به ایرانیها نمیدن ؛ آیا میتوان از طریق شخص ثالث که در خارج ساکن هست در صرافی های خارج حساب باز کنیم و برای اون حساب رمز اختصاص بدیم که در اختیار خودمون باشه و افتتاح کننده حساب ( که حساب رو بصورت صوری بنام خودش و در واقع برای ما باز کرده ) دسترسی به موجودی اون نداشته باشه؟
  آیا ایرانی بودن شخص ساکن خارج هم باعث محرومیت اون از افتتاح حساب میشه ؟
  با تشکر

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی
   چرا به قول معروف لقمه رو قصد دارید دور سرتون بچرخونید و بعد بخورید؟
   در صرافی‌های آنلاین ایرانی به راحتی میشه با ریال بیتکوین خرید و فروش کرد
   در مورد سوالتون، اطلاعی از این ندارم که ایرانی بودن شخص ساکن خارج هم باعث محرومیت اون از افتتاح حساب میشه. بیشتر بستگی به سیاست کاری صرافی داره
   همین الان هم یه سایت مثل کوینکس، ایرانیان رو تحریم نکرده و حتی کانال تلگرام فارسی هم داره منتهی مشخص نیست در آینده چه سیاستی در پیش بگیره

   1. با تشکر مجدد از شما ؛ به جهت اطلاع از لحاظ تکنیکی پرسیدم که آیا امکان داره بنام فرد دیگری ( حالا چه در خارج در در داخل ) حساب در صرافی ( چه خراج چه داخل ) باز کرده و رمز خصوص برای اون حساب بذاریم که دسترسی به موجودی که ما واریز میکنیم نداسته باشه ؟ مثلا برای فرزندم حساب باز کنم ولی تا موقع مرگ رمز حسابش دست خودم باشه و رمز رو بعنوان ارث براش بزارم ؟

    1. از لحاظ تکنیکی چنین کاری شدنیه ولی اگه من جای شما بودم چنین کاری نمیکردم.
     شما که برای نگهداری طولانی مدت میخواید، بهتره از یه کیف پول سخت‌افزاری استفاده کنید.

     1. سلام آقا بهترین کیف پول ساخت افزاری برای نگهداری ارز بیتکوین کدام است؟

 17. سلام
  یه تشکر زیاد بابت وقت ‌و اطلاع رسونیتون . خسته نباشید واقعا

  من کلی چیز ازتون یاد گرفتم واقعا ممنون.

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز. بسیار عالی، سلامت و موفق باشین

 18. سلام خسته نباشید
  مخواستم بدونم اگر من یک رمز ارزبخرم و این رمز ارز با ریزش مواجع بشه کل دارایی من صفر میشه مثل بازار فارکس و منو از بازار خارج میکنه
  یا مثل بورس وقت از ارزشش داراییم کم میشه؟

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   احتمالش هست قیمت ارز خیلی افت کنه مثلا 90 درصد ریزش کنه (البته بستگی به ارز هم داره)
   برای ارزهای گمنام‌تر و موارد نامعتبر که فقط برای کلاهبرداری ایجاد شدند احتمال رخداد چنین اتفاقی خیلی بالاست.
   ولی بطور مثال برای ارزی مثل بیتکوین، ریزش‌ها معمولا خیلی محدودتر هستن

   1. سلام خسته نباشید میشه بیشتر در این مورد توضیح بدید آیا با خرید ارزهای شناخته شده و معروف تر برای سرمایه گذاری ۱تا۲سال مثلا خرید یک‌ بیتکوین یا اتریوم بعد از گذشت شش ماه مثلا ارزش بیت کوین ۹۰درصد ریزش میکنه و بعد از گذشت ۲سال ارزشش سقف میزنه،آیا در زمان ریزش بیت کوین خریداری شده از بین میره یا فقط ارزش شو از دست داده و اگر دوباره شروع به رشد کنه ما هنوز اون رمز ارز داریم یا اینکه در زمان ریزش ۹۰یا ۹۵درصدی از این بازار خارج شدیم؟؟؟؟؟؟

    1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
     بیتکوین یه داراییه، ولی به شکل دیجیتال.
     یه دارایی هم قیمتی داره، مثل یخ نیست که آب بشه تموم بشه.
     ممکنه قیمتش به شدت افت کنه ولی صفر نمیشه.
     مگر اینکه مثلا کیف پول شما رو خالی کنن که این هم به راحتی قابل جلوگیری هست و فقط باید یه سری نکات امنیتی رو رعایت کنید.

   2. سلام خسته نباشید میشه لطف کنید یک ویدیو کامل از ارزه ای دیجیتال برام لینکشو بفرستیت اخه هرسایتی یه چیزی میگه

 19. سلام من میخواستم در رمز ارز مونرو سرمایه گذاری کنم برای اینکار به حساب پی پال نیازی هست یا خیر ؟

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی
   الزامی به داشتن پیپال نیست
   شما میتونید با وارد کردن ارزهای دیجیتال مثل بیتکوین، اتریوم، ریپل، تتر و هر ارز دیگه ای که صرافی بایننس ازش پشتیبانی میکنه، مونرو رو در سایت بایننس بخرید

 20. سلام
  پیشبینی شما در مورد نحوه مداخله دولت یا مجلس در مقوله رمز ارز ها چیست؟

 21. باسلام و تشکر از اینکه اطلاعات بسیار مفیدی رو ارائه کردین
  مهندس جان سوال اینه که زمان تقسیم شدن جایزه اتریوم چه سالی هست،یا اصلا این قاعده برای اتریوم هم صادق هست(فرمودین بیت کوین۲۰۲۰) ؟

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   جایزه اتریوم؟ متوجه منظورتون نشدم

   1. یک مطلبی در مورد بیت کوین فرمودین؛ هر چهار سال …نصف میشه مثلا از ۱۲.۵ به ۶.۲۵ کاهش یافته و سال ۲۰۲۰ باز این اتفاق میفته، میشه در این مورد توضیح بدین و همچنین این اتفاق برای اتریوم. ممنون

 22. سلام وقت بخیر سرمایه گذاری با سود ماهیانه ثابت تو ارزها مثل تتر چطوری انجام میشه الان میگن تقریبا با خرید ۱۰۰ تتر میشه تقریبا ۶۰۰ تومن تو ماه سود گرفت درسته؟

 23. سلام آقای جهاندیده عزیز
  من میخوام 2 الی 3 تومن ارز بگیرم دیدمم بلند مدته شاید 10 ساله؟چه آلتکوین هایی رو برلی خرید پیشنهاد میکنید؟ باوجود اینکه من شهرستان هستم نمیدونم از کجا خرید کنم سایت های ایرانی خوبه یا خارجی؟ این درسته که تو سایتای ایرانی مالیات هم گرفته میشه و تو سایتای خارجی هم باید با فیلترشکن و آیپی یک کشور بری سایت وگرنه پولت میپره؟
  میشه از صرافی ها هم خرید داشت و اینکه مشکلی ایجاد نمیشه؟ منتظر پاسخ شما هستم
  سپاس

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی. هیچ سود 100 درصدی در کار نیست ولی اگه میخواید تا حد زیادی مطمئن باشید، بیتکوین و اتر بگیرید. فقط به شرطی که ریسک صفر شدن پول رو قبول کنید (اگه از کیف پول مراقبت کنید خیلی بعیده این اتفاق بیفته ولی من بدترین حالت رو باید بگم که گفتم).
   سایتهای ایرانی برای خرید مناسب‌تر هستن و اغلب چاره ای هم نیست.
   صرافی های خارجی فقط برای تبدیل ارزهای دیجیتال هست، و باید با آی پی غیرایرانی و بطور محدود فعالیت کرد چون ریسک مسدود شدن حساب زیاده.

 24. سلام و تشکر از مدرس محترم
  لطفا بفرمایید چگونه می توان بدون دخالت هیچ عامل داخلی رمز ارز خرید و فروش کرد؟
  تشکر

 25. سلام
  یکی از نمایندگیهای یک شرکت بیمه عمر در تهران یک باشگاه راه اندازی کرده و بابت عضویت 1.5 میلیون پول میگیره. تو این باشگاه برای اعضا ارز دیجیتال می خرن با این تفاوت که شخصی را در خارج از کشور دارن و اعضا پولشونو به نمایندگی میدن و نمایندگی از طریق اون شخص در خارج از کشور خرید ارز رو انجام میده و کیف پول خارجی براشون درست کرده و به ایران هیچ ربطی نداره. توجیح اوونها هم اینه که وقتی شما ارزی خریدی و در مدتی که نگهداری کردی اون ارز خیلی رشد قیمت داشته باشه، دولت ایران دست میذاره رو اون و پول رو بلوکه میکنه و مالیات زیادی رو ازش کسر میکنه و بعد پولو بهتون برمیگردونه ولی وقتی این نقل و انتقال توسط یه صرافی خارجی انجام بشه دیگه اون مسائل پیش نمیاد. دوستم هم به پیشنهاد اونها 9 میلیون ترون خریده و بازم به توصیه اونها تصمیم داره بلند مدت نگه داره چون اونها گفتن این ارز الان قیمت خیلی پایینی داره و اگه به 1 دلار برسه پولتون چندین برابر شده. دوستم ترون رو به قیمت 700 تومن خریده
  نظر شما در این مورد چیه؟ من خودم که اصلا حس خوبی ندارم و احساس خطر کردم.
  ممنون میشم پاسخ بدین چون من در حال آموزش ارز دیجیتال هستم و می خوام کاملا قانونی و مطمئن انجام بدم تا گرفتار نشم

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی
   متاسفانه خیلیا از بی‌اطلاعی و ترس مردم سوءاستفاده میکنن.
   اصلا اینکارها نیاز نیست. خود شخص میتونه از طریق صرافیهای ایرانی و پلتفرم‌های معاملاتی مختلف ارز دیجیتال بخره و نگهداری کنه.
   هر بار بازاری رشد میکنه یه عده طماع کلاهبردار هم میان وسط و میخوان به خاطر جو به وجود اومده جیب مردم رو خالی کنن.
   خود شما میتونید به راحتی خرید و فروش کنید فقط باید آموزش ببینید، منابع هم تا دلتون بخواد در سایتهای خارجی و ایرانی هست.
   کافیه در حد فهم مطالب، زبان انگلیسی بدونید و ویدئوها و مقالات معتبر رو ببینید.

   1. سلام وقت بخیر
    ایا میشه با پول کم مثلا زیر پنج میلیون سرمایه گذاری کرد و سود خوبی بهمون برسه؟

 26. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم حداقل خرید برای ارز دیجیتال چقدر است ؟ مثلا با ۵۰ هزار تومان هم میشه ارز دیجیتال خرید ؟

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی. به خاطر کارمزد هایی که برای معامله و انجام تراکنش وجود داره، خرید مبالغی مثل 50 هزارتومن عملا شدنی نیست.
   کارمزدهای تراکنش برای ارزهای مختلف متفاوت هست و هزینه های دیگه ممکنه وجود داشته باشه، مثلا برخی ارزها مثل ریپل و EOS مقداری از موجودی اولیه رو برای فعالسازی کیف پول کسر میکنن.
   گاهی برای انجام یک تراکنش نیاز هست 200 یا 300 هزار تومن کارمزد بپردازید.

   1. سلام وقت بخیر می خواستم در مورد این سایت هایی مثل تاپ چنج بپرسم
    آیا ارزی که از این سایت می خریم میشه انتقال داد به atomic wallet

 27. سلام
  مطالب خيلي كامل و خوب بود
  به نظر شما سايت اكسكوينو قابل اعتماد است ؟ ضمنا آموزش قدم به قدم براي يادگيري شناخت ارزها و همچنين تحليل آنها از چه منبع مطمئني استفاده كنم كه وقت خود را هدر نداده باشم؟
  سپاس

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی. از سایت اشاره شده اطلاعی ندارم. برای شناخت ارزها، بهترین منبع برای اطلاعات، سایت همون ارز و همین طور یوتیوب هست که باید به زبان انگلیسی تسلط کافی داشته باشید.

 28. سلام و خسته نباشید
  این ارزش بازار که کدوم ارز بیشتر رشد خواهد کرد را چطور میتوان بررسی کرد و از کجا میشه حدس زد
  که روی اون ارز سرمایه گذاری کنیم
  مثلا توی سایت کوین مارکت کپ چه چیزی یا چه گزینه ایی را باید بررسی کنیم که رشد کدام کوین بیشتر خواهد بود

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی
   سایت کوین مارکت کپ، ارزها رو براساس ارزش بازار مرتب میکنه و زیر ستون Market Cap مشخصه.
   پیشنهاد میکنم راهنمای این سایت رو که چندروز پیش منتشر کردیم ببینید:
   https://www.bourseiness.com/47450/coinmarketcap

 29. سلام و عرض ادب
  من میخوام وارد بازار بورس و فارکس و طلای جهانی و ارز دیجیتال و … بشم. ولی نمیدونم از کجا شروع کنم. چند دوره و فیلم آموزشی پراکنده از اینترنت دیدم ولی مفید نبود خواستم دوره جامع تحلیل رو خریداری کنم ولی گفتم اول از شما و دوستان نظر بخوام. و اینکه آموزشی میخوام که راه ورود به این بازار ها رو و بروکرهای لازم و سایت های لازم رو هم بهم یاد بده.ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. سلام. برای فعالیت در بازارهای مالی شما باید دومبحث تحلیل تکنیکال و فاندامنتال رو یاد بگیرید.به نظر من تحلیل تکنیکال، در همه بازارهای مالی کاربرد داره، اما برای فاندامنتال باید بازار ایران و خارج از ایران و همینطور در خارج، بازار فارکس، طلا و ارزهای دیجیتال رو از هم تفکیک کرد. برای تحلیل تکنیکال از سایت فراچارت استفاده کنید: farachart.com. بسیار معتبره و مدرسین بنامی داره. در مورد ارزهای دیجیتال همین سایت بورسینس بنظرم بسیار جامع توضیحات لازم رو دادن که البته باتوجه به ماهیت این بازار بنظرم تجربه خیلی درش مهمه. بازار فارکس بسیار با این بازار متفاوته و همینطور طلا. من خودم تکنیکال رو با آموزشهای فراچارت یاد گرفتم و مابقی ش رو با بررسی سایتهای مربوط به همون ارزها و بازارها دارم انجام میدم.

 30. سلام
  لطفاً بفرمایید برای سرمایه گذاری در مقیاس بالا کدام ارز دیجیتال مناسب است؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای بلندمدت و مقیاس بالا، بهتره پروژه‌هایی برای سرمایه گذاری در نظر گرفته بشه که شناخته شدند و اصطلاحا آزمایش‌شون رو پس دادند.
   بیت‌کوین و اتریوم از امنیت بیشتری برخوردار هستن و در طی این سالها چالش‌های زیادی رو پشت سر گذاشتند و همواره جزء 2 ارز برتر از لحاظ ارزش بازار باقی موندند.

   1. با سلام خدمت شما
    میشه راهنمایی کنید که در این بازه زمانی کدام ارز برای سرمایه گذاری بهتر است

 31. سلام خیلی ممنون از اطلاع رسانیتون
  نظرتون در مورد دگ کوین چی هست؟ ادعا می کنند که مجوز اتحادیه اروپا رو داره و ماه به ماه خودس قیمت را تعیین می کنه
  ایا ارزش سرمایه گذاری داره؟

 32. سلام.من اگر بخام تو بحث خرید وفروش جفت ارزها یا خرید وفروش ارز دیجیتال یا بازار فارکس سرمایه گذاری کنم آیا شرکت یا بروکر مطمن و قابل اعتمادی هست که بشه پولم را اونجا بزارم وبرام کار کنند؟منظورم یه شرکت معتبر داخل ایران باشه؟به این دلیل این سوال را پرسیدم چون دولت هیچ مشکلی با استخراج بیت کوین و خرید و فروشش تو صرافیها هیچ مشکلی نداره پس قاعدتا شرکت یا بروکری در این رابطه تاسیس شده یا خواهد شد؟

  1. سلام وقت بخیر
   در ایران فعلا چنین جایی بصورت رسمی و ثبت شده وجود نداره.

 33. سلام و خسته نباشید خدمت اساتید گرانقدر من تازه با ارز دیجیتال آشنا شدم میخواستم ببینم چه ارزی خصوصیاتی مثل بیت کوین داره که برای سرمایه گذاری خوب باشه راهنماییم کنید ممنون میشم

  1. سلام وقت بخیر
   به نظر من ارزی که ویژگیهایی مثل بیت‌کوین (گستردگی، امنیت شبکه، نامتمرکز بودن، میزان پذیرش و…) داشته باشه میشه گفت وجود نداره

   1. سلام میشه بدونم اگه بخوام ارز بیتکوین بخرم کمترین خرید من چقدر باید باشه که ریسک نکنم..

    1. سلام وقت بخیر، این رقم بستگی به شخص داره. شاید برای یک نفر 10 میلیون تومن پول زیادی محسوب بشه و تاثیر زیادی روی زندگیش بذاره و برای یک نفر دیگه 1 میلیارد تومن رقمی نباشه.

  1. سلام خانم زهرا گرامی ، رمز ارز فیس بوک یعنی لیبرا تا مدت کوتاه دیگه احتمالا منتشر میشه و اون موقع بهتر و شفاف تر میشه تصمیم گرفت که چطور تهیه کنید و … .

 34. سلام
  ایا میشود فقط از صرافی انلاین ارز خرید و به ولت ارسال کرد و هنگام گرانی فروخت ؟

 35. سلام میشه شماره تماس اون شرکت رو هم به من بدید. منم میخوام سرمایه گذاری کنم

 36. سلام ممنون بابت اطلاعاتتون
  من میخوام ی سرمایه گذاری بلند مدت کنم
  حدود ۱۰ ملیون تومن ارز بگیرم برای چندین سال کنار باشه تا ارزش پیدا کنه
  ب نظرتون چ ارزی بگیرم ک بهتر باشه

  1. سلام، وقت بخیر
   پیشنهاد ارز خاص نمیدیم ولی بطور کلی ارزهایی که قدیمی تر و شناخته شده تر هستند ریسک شون کمتره
   و چون حفظ سرمایه از سود کردن واجبتره بهتره ارزهای مشهورتر رو بررسی کنید

 37. سلام و وقت بخیر،
  من حدود 9 میلیون تومن ارز کینگ مانی (KIM) خرید کردم و در کمتر از یک هفته پولم حدود 15 میلیون تومن شده، چطور میشه روی یک ارز دیجیتال تحلیل تکنیکال داشت که بدونیم تا کی باید اون پول رو حفظ کنیم و کی باید بفروشیمش؟ ضمنا نظرتون را راجع به این پول میخواستم بدونم

  1. سلام وقت بخیر
   برای یادگیری کامل تحلیل تکنیکال میتونید از منابع مختلفی مثل دوره های آنلاین رایگان و غیرایگان که در اینترنت هست استفاده کنید
   این دوره رو ما ارائه میدیم >>> جزییات بیشتر
   محتوای رایگان هم برای یادگیری بطور پراکنده هست که در این صفحه میتونید ببینید

 38. سلام. یک شرکتی هست در تهران خرید و فروش ارز مجازی انجام میده. این شرکت سرمایه قبول میکنه و در قبالش روزانه یک درصد سود میده . یعنی اگر شما 10 میلیون تومن سرمایه گذاری کنید میشه روزی 100 هزار تومن..الان تقریبا یک سال هم هست که داره کار می کنه . من تقریبا 5 ماهه که 10 تومن گذاشتم سودشم هر روز گرفتم و پول اصلیم برگشته . می خوام الان افزایش سرمایه بدم. خواستم بدم این سود دهی واقعا منطقی هست. الان من افزایش سرمایه انجام بدم یا خیر

 39. با سلام
  ايا بعد از ساختن كيف پول كوينومي بايد حداقل مقداري تتر خريد كنيم تا بروكر بتواند به كيف ما تتر انتقال دهد يا لزومي ندارد.؟

 40. سلام.یه دفتری داخل اصفهان هس که میگن بیاین وام صد ملیون تومنی بگیرین سه چهارم پول رو با اتریوم یا بیت کویین سرمایه بخرین و ماهیانه قسط وام بانکو با سود ارز بدین بعدم پولتونو که احتمالا ارزشش چند برابر شده در بیارین.آیا این حرف ها حقیقت داره؟همچین چیزی ممکنه؟سود سرمایه گذاری اتریوم(75000000تومن)ماهیانه چقدر میتونه باشه؟امکان اینکه نشه هم وجود داره؟ینی سودش به اندازه قسط وام نباشه یا اصلا کلاه برداری باشه؟

  1. سلام، متوجه نشدم دقیقا چطوره. چه وثیقه یا ضمانتی بهشون میدید؟ از کجا مجوز دارن؟

   1. والا ما از داشتن مجوزشون خبری نداریم فقط میدونیم دفتری که دارن لب خیابون و در معرض عمومه،اگه خلاصه دوباره بخوام بگم میگن که بیا یه مقدار زیادی پول بده به صرافی یه ارز دیجیتالی بگیر بعد یه برنامه ایی هم داخل گوشی دارن که میگن با اون میتونین با ارزی که خریدین سودی که واریز میشه به حساب رو ببینین و اینکه اطلاعات حسابم داخل برنامه هس درواقع با همون برنامه خودشونو ثابت میکنن (میگن که برنامه رباته و خرید که بکنی واست ربات فعال میشه وسود ماهیانه و روزانه و درصد نوسانات ارزو بهت نشون میده)من میخواسم بدونم ممکنه همچین چیزی؟امکانش هس که کلاهبرداری باشه؟ممنون از جوابتون و سایت خوبتون

    1. نمیدونم برادر که چقدر قابل اطمینان هست ولی به عنوان یک قانون کلی، زمانی که سود بالا و تضمینی وجود داشته باشه باید ترسید.
     چون هیچکس در بازار نمیتونه با معامله‌گری بصورت تضمینی و ثابت سود بالایی دربیاره

 41. سلام.وقت بخیر.ده میلیون دارم میخام بدونم با این پول بهترین کاری که میشه انجام داد چیه؟لطفا راهنماییم کنید.ممنونم.

   1. اولا ممنون بابت اطلاعاتتون.دوما یه سوال داشتم.از تلگرام پیامی دریافت کردم که با بازکردن حسابی بدون موجودی همه اطلاعات حساب،رمزدوم،شبا و غیره رو بهشون بدم واونا باخریدوفروش ارزدیجیتالی بهم ثودکارکردش رو بدن. ایاواقعیه؟چه مشکلاتی هست؟لطفا پاسخ دهید.ممنون وتشکر.درضمن عددجی میلم انگلیسی است.کیبوردفقط فارسی تایپ کرد

    1. خوشحالیم که استفاده میکنید.
     به این پیام ها مبنی بر اجاره دادن حساب بانکی توجهی نداشته باشید، امکان سوء استفاده های مختلف هست و خودتون رو توی دردسر میندازید.

  1. سلام، نگاهی کلی انداختم.
   از اون دسته از پروژه هایی هست که معادل سنگ مفت و گنجشک مفته.
   هنوز هیچ بازاری برای این ارز وجود نداره ولی عده ای دارن با نصب اپلیکیشن مقداری کمی رو بدست میارن
   اینکه اساسا براش بازاری شکل میگیره یا نه مشخص نیست و به نظرم هنوز راه درازی داره.

 42. سلام استاد ممنون از راهنماییت عین حقیقت یکی از دوستام بهم گفت توی سینرژ سرمایه کنم وسود ماهانه دریافت کنم وبعد هشت ماه میتونم دو برابر سرمایه ای ک گذاشتم رو دریافت کنم
  نظر شما در این مورد چیه؟؟

 43. شخصی تقاضای 100میلیون کرده تا بهش بدم و ماهیانه 10 میلیون بده ایا این پول در ارزهای دیجیتال منطقی هست یا کلاه برداری است و این افراد واقعا میتونن تو بورس ارزهای دیجیتال اینقدر پول بدست بیارن که 120 درصد سالانه سود پرداخت کنن

  1. چنین سودی اگه تضمین شده باشه منطقی نیست و اگر شخصی چنین توانایی رو داشته باشه معمولا نیازی به سرمایه سایرین نداره.
   سود ارزهای دیجیتال میتونه در بره زمانی خاصی به این حدود برسه ولی تضمین کردن چنین سودی یا نشون دهنده عدم آگاهی طرف مقابل هست یا فریب شما.
   ولی بازهم باید خودتون بررسی کنید که پول شما قراره دقیقا خرج چی بشه و چه ریسکهایی وجود داره.

 44. سلام مى خواستم نظرتون رو در مورد ارز pvtبدونم پتانسيل رشد داره يا خير چون سرمايه گذاران بزرگى پشتش هستن واين كه در مورد ارز كاردانو واستلار تا دو سال آينده چه طور مى بينيدشون ممنون ميشم راهنمايى كنيد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *