35 نکته ارزشمند برای حرفه‌ای شدن در بورس و معامله‌گری سهام

چگونه بورس را پیش بینی کنیم

اوج و نهایت فعالیت در بورس، معامله گری و البته موفقیت در آن است.

معامله‌گری با سرمایه‌گذاری تفاوت دارد. معامله‌گری به معنای کسب سود از نوسانات در کوتاه‌مدت است، در حالیکه سرمایه‌گذاری یک استراتژی بلندمدت است.

سخت‌ترین کار برای معامله‌گران، تشخیص روند آتی بازار به شکل صحیح است.

اصولا” همه‌ی ما دوست داریم سهامی را خریداری کنیم که در کف قیمت قرار داشته باشد و پس از خرید ما، بلافاصه شروع به رشد کند. اما چنین چیزی امکان ندارد چون تغییرات بازار بصورت نوسانی است و روندها هم در همین شرایط شکل می‌گیرند.

در عین حال تشخیص دقیق روند آینده بازار نیز غیرممکن است.

هرگز نمی‌توان روند آتی بازار را به طور 100% تشخیص داد، اما می‌توان با تحلیل تکنیکال، احتمالات را سنجید و براساس آنها اقدام کرد.

یادگیری تحلیل تکنیکال یکی از اساسی‌ترین کارهایی است که برای قرار گیری در مسیر حرفه‌ای شدن به آن نیاز دارید. اگر در معامله‌گری حرفه‌ای شویم به همان اندازه که در این راه پیشرفت می‌کنیم، می‌توانیم با بهبود معاملات، بطور پیوسته بر سود خود بیافزائیم و راه ضرر و زیان را تا حد زیادی بر روی خود ببندیم.

“آنلاین تردینگ” فرآیند و تحولی بسیار ارزشمند در تاریخ بورس تهران بود که افتخار آن تا ابد برای طراحان و مجریان آن به یادگار خواهد ماند. پس توصیه می‌کنیم کسانی که به هر دلیل (مثلا نداشتن دیپلم) به معاملات آنلاین دسترسی ندارند، حتما به فکر دسترسی به این شیوه معاملاتی باشند.

نکته: قابلیت معاملات آنلاین (آنلاین تردینگ)، در موفقیت معامله‌گران بسیار تاثیرگذار است. زیرا می‌توانند به طور لحظه‌ای اقدام به خرید و فروش کنند.

35 نکته ارزشمند برای سرمایه گذاری موفق در بورس

و حالا می‌پردازیم به 35 اصل برای معامله‌گران حرفه‌ای سهام:

1ــ شناخت کلی

یک معامله گر، نخست باید بورس تهران و جو کلی بازار سرمایه را بشناسد. متاسفانه بسیاری از افراد هنوز درک درستی از نحوه کار بورس ندارند و حتی پایه‌ترین مفاهیم را نمی‌دانند و با این حال شروع به معامله‌گری می‌کنند! 

از مطالعه پایه‌ترین مفاهیم نگذرید، دانش‌تان را در مورد نحوه کارکرد معاملات، قوانین بازار، مفاهیم اساسی بورس بالا ببرید.

2ــ شناخت سهم‌ها یا گروه‌های مستعد رشد

به عنوان یک معامله‌گر باید تشخیص دهیم بازار کدام سهم‌ها یا گروه سهم‌ها مستعد رشد هستند.

3ــ مشورت مدام با فعالین حرفه‌ای بازار

باید به طور مرتب با فعالین حرفه‌ای بازار مشورت کنیم تا از نظرات و دیدگاه‌های آنها آگاه شویم. اینکار می‌توانند با دنبال کردن نظرات و تحلیل‌ها در کانال یا سایت‌ آنها انجام شود.

4ــ مطالعه تحلیل‌های بنیادی و تکنیکی

باید بطور مرتب و مداوم از دیدگاه‌های کارشناسی روز ِ تحلیل‌گران بنیادی و تکنیکی بازار آگاهی پیدا کنیم.

5ــ مطالعه دیدگاه‌های فعالین تجربی بازار

باید در حد معمول از نظرات فعالین تجربی بازار در خصوص بازار و آینده آن آگاهی پیدا کنیم. افرادی هستند که به خاطر تجربه‌های زیادی که از افت و خیزهای بازار دارند، درس‌های خوبی می‌توانند برای ما داشته باشند.

چه بسا ممکن است این افراد چیزهایی را ببینند که کارشناسان حرفه‌ای بازار به آن توجه نکرده‌اند. این افراد را می توان در تالارهای کارگزاری‌ها دید و یا نظراتشان را در گروه‌های تلگرام، تالارها و انجمن‌های بورسی و اتاق‌های گفتگو و وبلاگ‌های بورسی مطالعه کرد.

6ــ شناخت نظرات غالب بازار

باید بتوانید تشخیص دهید غالب بازار بیشتر روی کدام سهم‌ها یا گروه‌ها توافق دارند. در برهه‌های زمانی خاص، برخی گروه‌های بورسی محبوبیت و رشد بیشتری تجربه می‌کنند.

بررسی کنید کدام نمادها در سایت tsetmc.com بیشترین بازدید را داشته‌اند، در گروه‌های مختلف از چه گروه و سهمی بیشتر صحبت می‌شود.

7ــ داشتن نقدینگی

وقتی که تشخیص دادیم کدام نمادها رشد خواهند کرد باید نقدینگی لازم برای خرید سهام را در اختیار داشته باشیم.

در ادامه می‌خواهیم بدانیم آیا می‌شود همیشه نقدینگی داشته باشیم؟ بله شدنی است. اگر سهامی بخریم که از قدرت نقدشوندگی بسیار بالایی برخوردار باشند همیشه می‌توانیم آنها را بفروشیم و از نقدینگی بدست آمده، در پرپتانسیل‌ترین سهام که فرصت خرید می‌دهند وارد شویم.

بنابراین خرید سهامی که نقدشوندگی بالایی دارد، خود نوعی حفظ نقدینگی است.

یعنی همیشه نیاز نیست پول نقد کنار بگذاریم و این مهمترین دلیلی است که کارشناسان همیشه به خرید سهام بنیادی و پر پتانسیل توصیه می‌کنند چون این سهم‌ها همچون پول نقد عمل می‌کنند.

البته این راهکار یعنی کل پول نقد را تبدیل به سهام پر پتانسیل کردن، بهتر است فقط و فقط توسط افراد حرفه‌ای انجام شود و افراد مبتدی بهتر است همیشه در حساب خود به غیر از سهام پرتفوی، 30 ــ 20 درصد از سرمایه را، نقد باشند.

8ــ حرکت مطابق روند

باید بسته به شرایط بازار حرکت کنیم و از فرصت‌هایی که بازار در اختیار ما قرار می‌دهد استفاده کنیم نه اینکه بازار در مسیری حرکت کند و ما در مسیری دیگر باشیم.

مثلا فرض می‌کنیم سهامدار عمده‌ای بطور مداوم سهمی را به کف می‌آورد و خریداری می‌کند، باید سعی کنیم درصدی از این نوع سهم‌ها را در کف قیمت، خریداری کنیم.

یا زمانی که بازار مستعد رشد سهام مرتبط با بازارهای جهانی است باید معامله‌گر نیز با این روندها همگام و منطبق شود و همیشه همراستا با روندهای بازار حرکت کند.

9ــ پدیده صف

غالبا آنهایی که در صف می‌ایستند در واقع کسانی هستند که در محدوده‌های کف، موفق به خرید و در محدوده‌های اوج، موفق به فروش نمی‌شوند.

«پدیده صف» را می‌توان اینگونه شرح داد:

فرض کنیم شخصی در محدوده کف 180 تومان، صدرا خریده است و بعد از چند روز، صدرا در 230 تومان، دارای صف خرید 20 میلیونی است. آیا آن کسی که در 180 تومان صدرا خریده است، باز هم در قیمت 230 تومان، در صف خرید صدرا حضور دارد؟ غالبا بعید است؛ چون این شخص یا تا کنون سهم صدرا را کامل یا بخشی از آن را فروخته و منتظر فروش بقیه‌ی آن است و آنهایی که دائم در صف خرید یا فروش هستند اصولا کسانی هستند که قادر نیستند در محدوده‌های کف و سقف، سهمی را خریداری نموده یا بفروش برسانند. معمولا افراد حرفه‌ای کمتر در صف‌ها حضور دارند.

10ــ قدرت پیش‌بینی حداقل یک هفته‌ای

این بسیار مهم خواهد بود که بتوانیم چرخش قیمتی کل گروه‌ها و سهم‌ها را برای حداقل یک هفته‌ی آینده یا 5 روز معاملاتی آتی پیش‌بینی کنیم و بنویسیم. وقتی قصد تحلیل بازار را داریم نباید علایق شخصی خود را دخیل کنیم. باید سعی کنیم در بازار کاملا بی‌طرف باشیم تا بتوانیم سمت و سوها را بهتر تشخیص دهیم.

بعنوان مثال ممکن است نمادی صف خرید سنگینی داشته باشد و ما آن سهم را در پرتفوی خود نداشته باشیم، در اینجا نباید نسبت به کسانیکه آن سهم را دارند حسادت بورزیم؛ این حالات و رفتار، ممکن است ما را از واقعیات بازار منحرف کند.

باید به تحلیل پرداخت حتی اگر درست از آب در نیایند، این که پیش‌بینی ما به واقعیت بپیوندد یا غلط از آب در آید چندان مهم نیست مهم این است که ما یاد می‌گیریم با نگاه به آینده معامله کنیم و هر چه بیشتر در این خصوص تلاش نمائیم حرفه‌ای‌تر می‌شویم و ضریب خطایمان بسیار کاهش خواهد یافت.

11ــ خرید پلکانی

اصولا خرید پلکانی سهام یعنی خرید در روند منفی و اینگونه خریدن، زمانی است که ما دقیقا نمی‌دانیم کف قیمتی سهم در چه قیمتی قرار دارد.

خرید پلکانی این حسن را دارد که اگر سهمی پس از خرید ما افت قیمتی داشت باز فرصت برای خریدن آن سهم را خواهیم داشت چون نقدینگی لازم را برای این کار کنار گذاشته‌ا‌یم. ولی این اشکال را هم دارد که ممکن است پس از خرید اندکی سهم در پله‌های اول، آن سهم شروع به رشد نماید و ما مقدار کمی از سهم را خریده باشیم و سود کمتری نصیب ما می‌گردد.

حال از شما سوال می کنیم آیا این مزیت بر معایب آن غالب نمی‌شود؟ به نظر من می‌ارزد و به همین خاطر به معامله‌گران توصیه می‌کنیم از خرید پلکانی استفاده نمایند. تعداد پله‌های خرید محدودیتی ندارد و می توانید در 3 تا 4 تا 7 تا 10 پله و حتی بالاتر در طی یک روز یا چند روز خرید نمائید.

بسته به نقدینگی هر سهامدار، کسانی که نقدینگی بیشتری دارند می‌توانند در هر پله تعداد بیشتری سهم بخرند و آنها که نقدینگی کمتری دارند می‌توانند در هر پله تعداد کمتری سهم خریداری نمایند. فقط نکته اینجاست که در روند منفی اگر کسی بتواند در پله‌های آخر تعداد بیشتری نسبت به پله‌های اول خریداری نماید، با ارزش‌تر خواهد بود.

اما خرید پلکانی به این معنی نیست که کورکورانه شروع به خرید یک سهم کنید و تصمیم بگیرید در صورت افت قیمت، بازهم خریداری کنید.

خرید پلکانی فقط برای سهم‌های بنیادی توصیه می‌شود. ممکن است قیمت یک سهم به طور هیجانی رشد کرده باشد و یک روند نزولی بسیار طولانی در پیش‌رو داشته باشد.

12ــ محاسبات دقیق کارمزد کارگزاری

اگر کسی بخواهد معاملات کوتاه مدت انجام دهد باید حتما محاسبه‌گر دقیقی باشد و بداند مبلغی که کارگزاران بابت خرید و فروش کسر می‌کنند قابل توجه است!

امروزه در اکثر سیستم‌های معاملات آنلاین یک محاسبه‌گر خودکار وجود دارد که کارمزد کارگزار را محاسبه می‌کند.

در کل همه معامله‌گران بایستی این مبالغ را در محاسبات‌شان لحاظ کنند چون جزئی از هزینه‌های کار محسوب می‌شود.

13ــ فروش پلکانی

ممکن است سهمی را در کف‌ قیمت خریده باشیم اما قبل از اینکه به اوج قیمت برسد آن را بفروشیم. در این مواقع به دلیل اینکه خیلی زود همه‌ی آن سهم را فروختیم ممکن است حسرت بخوریم زیرا مقدار زیادی سود را از دست داده‌ایم.

 این نشان می‌دهد که دایره دید ما به هر دلیل محدود است و آینده را نمی‌بینیم.

در بازار همیشه فرصت‌های کسب سود وجود دارد، به جای حسرت خوردن به فکر این باشید که معامله بعدی‌تان بهتر باشد.

البته این اشکال همه‌گیر است و چون تشخیص دقیق اوج قیمت سهم‌ها تقریبا ناممکن است برای رفع این مشکل می‌توان به فروش پلکانی روی آورد. فروش پلکانی به فروش سهم در چندین مرحله گفته می‌شود. تعداد مراحل فروش، بستگی به سلیقه معامله‌گر دارد و محدودیتی ندارد و می تواند 3 تا 4 مرحله، حتی 10 مرحله یا بیشتر باشد.

چه زمانی به فروش پلکانی متوسل شویم ؟

وقتی از اوج قیمت سهمی اطمینان نداریم می‌توانیم به فروش پلکانی متوسل شویم.

بسته به میزان تشخیصی که از اوج قیمتی سهم نزد معامله‌گر ایجاد می‌شود، معامله‌گر می‌تواند بخشی از سهام خود را در روزهای مثبت و محدوده اوج بفروش برساند و مابقی سهام خود را برای فروش در  ساعات آینده یا روزهای آینده بصورت پلکانی، نگه دارد و این را می‌تواند در فرصت‌های بعد تکرار کند تا همه سهام خود را به فروش برساند.

فروش پلکانی این حسن را دارد که اگر سهمی پس از چند پله فروش، افت قیمتی مناسبی داشت در صورت تمایل حتی می‌توان نسبت به خرید مجدد آن اقدام نمود.

14ــ حباب‌شکنی آری، نوسانگیری نه

سهم‌ها در هر زمان یک محدوده قیمتی تعادلی برای خود دارند، ما به همه سهامداران توصیه می‌کنیم سهامداری کنند و سهام‌ پرپتانسیل و بنیادی و دارای چشم‌انداز مثبت را در قیمت‌های تعادلی یا کمتر از قیمت تعادلی و بصورت پلکانی خریداری نمایند. چنین سهامی هر اندازه بیشتر افت قیمت داشتند ارزش بیشتری برای خریداری پیدا می‌کنند.

چنین سهم‌هایی وقتی شروع به رشد می‌کنند به ارزش ذاتی خود می‌رسد و بیشتر از آن را حباب قیمتی می‌نامند. یک سهامدار با استراتژی، وقتی سهامی در پرتفوی دارد که به محدوده حباب رسیده برای سلامت بازار و برای شکستن آن حباب، شروع به عرضه و فروش آن سهم می‌کند.

خرید در کف‌های قیمتی و فروش در محدوده‌های اوج و مرز حبابی، می‌تواند علاوه بر سودآوری برای سهامدار، باعث سلامت بازار نیز می‌شود.

می‌توان به جای کلمه نوسان‌گیری از کلمه حباب‌شکنی استفاده کرد. واژه نوسان‌گیری تداعی‌کننده اصطلاحاتی مانند «سفته بازی» است که هرگز انرژی مثبت به سهامدار القاء نمی‌کند اما از واژه «حباب شکنی» انرژی مثبت ساطع می‌شود چرا که این کار حرکتی است که به سلامت بازار منجر خواهد شد. 

15ــ قدرت مانیتورینگ

آنلاین بودن در کل ساعات معاملاتی و داشتن قدرت مانیتورینگ بالاتر، به طوریکه بتوانید مدام کل نمادها را در دایره نگاه تیزبین خود داشته باشید، می‌تواند فرصت‌های متنوعی برای خرید در قیمت‌های پائین‌تر و یا فروش در قیمت‌های حداکثری به شما بدهد و در موفقیت شما تاثیر بسزایی خواهد داشت.

16ــ آرامش معامله‌گر

یک معامله‌گر حرفه‌ای به همان اندازه که آرامش دارد می‌تواند معاملات موفق‌تری داشته باشد.

موفقیت در معامله‌گری با آرامش رابطه‌ای مستقیم دارد. هیجانات باعث کاهش ضریب موفقیت یک معامله‌گر می‌شود.

پریشانی ذهن، حواس‌پرتی، پریدن از یک گروه به گروه دیگر، خرید و فروش بی‌نظم و خارج از استراتژی، همگی باعث برهم خوردن بیشتر آرامش می‌شود.

آرامش‌تان را حفظ کنید. کارهایی که باعث افزایش آرامش شما می‌شوند را بنویسید و هر زمان آرامش‌تان به هم خورد آن کارها را انجام دهید.

شاید گوش دادن به یک موسیقی آرام‌بخش در زمان بازار بتواند به این موضوع کمک کند.

17 ــ هماهنگی با شرایط

معامله‌گری در هر شرایطی بستگی به شرایط روز دارد.

وقتی کلیت بازار به میزان زیادی رشد کرده و احتمال اصلاح قیمت‌ها زیاد است، باید بخش زیادی از پرتفوی را نقد کرد و با بخش کوچکتری معامله را انجام داد.

مدیریت ریسک و در نظر داشتن نسبت ریسک و بازده بسیار مهم است.

اگر برای بدست آوردن یک سود 10 درصدی، ریسک 20 درصد زیان را قبول می‌کنید تصمیم عاقلانه‌ای نگرفته‌اید.

هم در بازار منفی و هم در بازار مثبت، عده‌ای به شرایط بازار عادت می‌کنند. مثلا فکر می‌کنند بازار همیشه به همین شکل باقی می‌ماند در حالیکه همواره چرخه‌های بزرگ از نزول و صعود در بازار وجود دارد.

به همین خاطر باید نقدینگی خود را تقسیم کرد و بخشی از نقدینگی خود را برای چنین روزهایی کنار گذاشت تا بتوان برترین سهم‌ها را در روزهای منفی در کف‌های قیمتی خریداری کرد.

18ــ تعیین استراتژی در بورس

شاید بتوان گفت مهم‌ترین مسئله برای یک معامله‌گر، تعیین استراتژی در بورس است.

موفقیت بلندمدت در بازار، بدون استراتژی قوی، ممکن نخواهد بود.

شاید شما قوی‌ترین استراتژی‌ها را در بورس داشته باشید و شاید هم از استراتژی ضعیفی برخوردار باشید و شاید هم اصلا تا‌کنون به این موضوع فکر نکرده‌اید.

در هر صورت ما استراتژی معاملاتی مناسبی را به شما معرفی می‌کنیم که اگر مورد پسند شما قرار گرفت می‌توانید آنرا در بورس اجرایی نمائید. البته امیدواریم استراتژی شخصی شما در بورس تاکنون از برترین‌ها بوده باشد.

اما آن استراتژی که ما به شما پیشنهاد می کنیم اینست: با هر مبلغ سرمایه (1 یا 5 یا 20 یا 50 یا 100 یا … میلیون تومان) که به بورس آمده و سرمایه‌گذاری می‌کنید بهتر است استراتژی 5 تا 10 ساله داشته باشید و در این مدت بر روی حداقل 5 شرکت برتر از 5 صنعت برتر (از هر صنعت برتر 1 شرکت برتر) در سهام بنیادی و پرپتانسیل سرمایه‌گذاری کنید و هر سودی که در این راه کسب می‌کنید آنرا مجددا و صرفا صرف خرید سهام تا پایان دوره 5 تا 10 ساله کنید.

با اینکار، سود مرکب باعث رشد چشم‌گیر سرمایه شما می‌شود.

به نظر ما استراتژی 5 تا 10 ساله برترین استراتژی ممکن برای سهامداران خرد است. در این استراتژی بایستی در یک برنامه 5 تا 10 ساله به سهام خود از شرکت‌های مختلف بیفزائید.

سود مجمع، افزایش سرمایه، سود حاصل از خرید و فروش‌ها در مدت مذکور را باید صرفا صرف خرید سهام نمائید تا پس از مثلا 5 یا 7 یا 10 سال دیگر، تعداد سهام بسیار قابل توجهی از شرکت‌های مختلف اما پرپتانسیل که سود مناسبی هم در مجمع تقسیم می‌کنند، داشته باشید.

بدین طریق برای آینده خود و خانواده‌تان سرمایه‌ بسیار ارزشمندی جمع‌آوری می‌کنید. سرمایه‌گذاری که می‌تواند در دوران بازنشستگی به خوبی پشتیبان شما باشد.

به طور مثال انتظار و البته آرزو داریم، مثلا” کسی که با 10 میلیون تومان سرمایه به بورس آمده، بتواند پس از 5 سال، حداقل از 5 شرکت از هر شرکت صدها هزار سهم داشته باشد و از سود سالیانه این شرکت‌ها برای امرار معاش زندگی خود استفاده کند.

البته اگر شما بتوانید از 10 میلیون تومان سرمایه اولیه، یا حتی یک میلیون تومان سرمایه اولیه، پرتفویی بسازید که پس از ده سال از ده‌ها شرکت برتر و چندصد هزار سهم داشته باشید که البته رویایی به نظر می رسد! مطمئنا خوشحالی ما صد چندان خواهد شد؛ این بستگی به هنر و تلاش و پشتکار شما خواهد داشت که تا چه اندازه موفق باشید.

البته شما سهامداران با هر روش و سلیقه‌ای که معامله می‌کنید قابل احترام و ارزشمند است و استراتژی افراد می‌تواند متفاوت باشد. 

19ــ ایده‌های نو و تازه

بورس تهران نسبت به گذشته‌ها بسیار تغییر کرده و برای موفقیت در معاملات، یک معامله‌گر حرفه‌ای بایستی مدام بدنبال ایده‌های نو و تازه باشد.

ابزارهای جدید را بشناسید و برای بهبود معاملات از این تکنولوژی‌ها کمک بگیرید.

20ــ خرید و فروش‌های منظم

وقتی طبق استراتژی، یک سیگنال معاملاتی صادر می‌شود باید طبق آن عمل کنیم.

اگر نوسانات بیشتر یا کمتر از انتظارات ما بود اهمیتی ندارد. آن ماهیگیری که تور خود را به دریا می‌اندازد هر ماهی و هر اندازه از ماهی؛ کوچک یا بزرگ ممکن است در تور ماهیگیر بیافتند. یعنی اینکه یک معامله‌گر حرفه‌ای نباید صرفا منتظر صیدهای خیلی بزرگ باشد؛ هر معامله‌ای که سودآور باشد ارزشمند است و مقدار سود چه میزان باشد اهمیت زیادی ندارد.

اما از طرف دیگر باید ضررها را به حداقل ممکن رساند.

21ــ فراموش کردن فرصت‌های از دست رفته

هرگز نباید به فرصت‌های از دست رفته فکر کرد چون همیشه فرصت های خرید دیگری وجود دارند.

اگر از فرصت خریدی جا ماندیم باید بدانیم همیشه فرصت خرید دیگری هست و باید به دیگر فرصتها بیاندیشیم.

ولی اگر بخواهیم به فرصت‌های از دست رفته فکر کنیم و حسرت بخوریم مطمئنا فرصت‌های خرید بعدی را نیز یکی پس از دیگری از دست خواهیم داد. در بورس باید همیشه به جلو نگاه کنیم و عقبگرد و نگاه به عقب باعث می‌شود فرصت‌ها و تهدیدهای پیش رو را نبینیم.

22 ــ افزایش قدرت مانیتورینگ

قبلا” گفتیم افزایش قدرت مانیتوریگ بازار، برای یک معامله‌گر حرفه‌ای بسیار حائز اهمیت است و حال با معاملات آنلاین می‌توان بهتر به این مهم نائل گشت و قدرت مانیتوریگ خود را طی ساعات معاملاتی افزایش داد و کل بازار را به خوبی هر چه تمامتر زیر نظر داشت.

برای این کار شما می‌توانید واچ لیست ایجاد کنید و سهامی که تحت نظر دارید (مثلا منتظرید اصلاح قیمت داشته باشد و سپس خرید کنید) را در آن وارد کنید.

واچ لیست (یا لیست تحت نظر) شما می‌تواند به دسته‌های مختلف تقسیم شود:

 • کاندید خرید روز: سهامی که برای خرید در اولین فرصت و یا فردای معاملاتی مورد نظر است تا اگر اوضاع مساعد بود برای خرید آنها اقدام نمائید در این لیست جای دهید.
 • کاندید خرید کلی: سهامی که مورد نظر شماست تا در آینده در صورت شرایط مساعد، خریداری نمائید در این لیست قرار دهید.
 • کاندید صنعت: از هر صنعت یک یا چند سهم برتر را در این لیست جای دهید تا در ساعات معاملاتی هر بار با یک نگاه با این لیست، تا هم از وضعیت لحظه‌ای آن صنعت و سهم‌ها در تابلو مطلع شوید و یا اگر سهمی از این لیست، شرایط مورد نظر شما برای خرید یا فروش را پیدا کرد بتوانید به سرعت اقدام نمائید.

توجه کنید واچ لیست‌ها باید هر روز مورد بازبینی قرار گیرند تا اگر نیاز به اصلاح و جابجایی داشته باشند تغییرات لازم در آنها انجام شود. هر معامله‌گری بسته به سلیقه خود می تواند لیست‌های دیگری نیز ایجاد نماید.

23ــ تعقیب آنلاین خبرها

خبرها بر بورس تهران اثر زیادی دارند.

خبرها باعث رشد یا نزول نمادها در زمانی بسیار کوتاه می‌شوند.

البته این نتیجه را هم می‌توان گرفت که همواره کسانی بطور هدفمند با خبرهایی که منتشر می‌کنند بر روند سهم‌ها تاثیر می‌گذارند. همه معامله‌گران کم و بیش خبرهای موثر بر بورس تهران را تعقیب می‌کنند اما مهمتر این است که یک معامله‌گر حرفه‌ای از لحظه ثبت سفارشات تا لحظه پایان ساعات معاملاتی یعنی 30 : 8 صبح لغایت 30 : 12 ظهر خبرها را آنلاین دنبال کند.

چشم دوختن ِ صرف به قیمت نمادها در ساعات معاملاتی کافی نیست. علاوه بر همه تحلیل‌ها و خبرهایی که در غیر ساعات معاملاتی کسب می‌کنیم باید در ساعات معاملات نیز یک یا چند خبرگزاری را که بصورت آنلاین اخبار متفاوت اقتصادی ــ بورسی ــ سیاسی و … منتشر می‌کنند دنبال کنیم تا سریعا” بتوان از اخبار موثر بر بورس و سهم‌ها اطلاع کسب نمود.

پیگیری گزارشات، اطلاعیه‌ها و صورت‌های مالی شرکت‌هایی که در واچ‌لیست یا در پرتفوی خود دارید نیز اهمیت زیادی دارد. این گزارشات در سایت codal.ir ارسال می‌شود.

25ــ داشتن دیدگاه ساده

بهتر است در بورس دیدگاهی ساده داشته باشید.

نیاز نیست در بورس خیلی پیچیده فکر کنیم و محاسبات بسیار پیچیده داشته باشیم.

عواملی که بر بورس اثر می‌گذارند بسیار ساده هستند.

هر معامله‌گری بایگانی انبوهی از اطلاعات را در ذهن خود دارد و سعی می‌کند هر اتفاق جدید را با داشته‌های ذهنی خود مطابقت دهد و سپس نتیجه‌گیری نماید اما باید بدانیم اتفاقات بیرونی هیچ توجهی به بایگانی ذهن ما ندارند و مسیر خود را طی می‌کنند پس شایسته است آنچه را می‌بینیم به سادگی هر چه تمامتر بپذیریم و موضوعات را پیچیده نکنیم.

تصور نکنید دنیا در ذهن شما جریان دارد. دنیا کار خود را می‌کند و قرار نیست مطابق تصورات و افکار شما جریان پیدا کند.

به عنوان مثال اگر معامله گری به سادگی، نزول قیمت‌های جهانی فلز روی را می‌پذیرفت نسبت به فروش یک سهم که قیمت فلز «روی» بر آن تاثیرگذار است اقدام می‌کرد اما پیچیده کردن موضوع با محاسباتی مثلا” اینگونه نجوا کردن سهامدار با خود :

 • مگر می شود قیمت‌های جهانی ریزش کند؟
 • اگر قیمت جهانی فلز روی قرار است بریزد پس چرا این سهم این همه صف خرید و متقاضی دارد؟
 • نکند سهم به 700 تومان برسد و من جا بمانم؟
 • این سهم اگر خوب نبود پس چرا فلان حقوقی آن را می خرد؟
 • حالا منتظر بمانم تا ببینم بعدا” چه می شود!

و از این دست محاسبات و نجواهای با خود هستند که باعث پیچیده‌تر شدن یک موضوع بسیار ساده می‌شوند.

اینجاست که توصیه می‌شود یک معامله‌گر حرفه‌ای بسادگی و براحتی هر چه تمامتر واقعیت‌ها را بپذیرد.

26 ــ پرهیز از ریسک مضاعف

فعالیت در بورس به خودی خود ریسک فراوانی دارد و ریسک بورس ذاتا بالاست.

به همین خاطر است که افراد جامعه کمتر تمایل دارند در چنین بازار پر ریسکی فعالیت کنند پس نباید در این حرفه‌ی پر ریسک، ریسک مضاعف تری به خود تحمیل کنیم.

آن شخص نجاری که در محیط کار خود با انواع اره و تیشه و اجسام برنده کار می کند، شغلی پر ریسک دارد یا فعالین در صنعت برق شغلی پر ریسک دارند، در صنعت برق گفته می‌شود: «اولین اشتباه، آخرین اشتباه است !»

اگر روزی به بیمارستان سوانح ــ سوختگی مراجعه کنید افراد بسیاری را خواهید دید که به طرز وحشتناکی دچار سوختگی از ناحیه برق گرفتگی شده‌اند که اشتباه آنها تنها دست زدن نابجا به یک کلید یا سیم برق بوده است!

اگر آن نجار و آن کسی که در صنعت برق کار می‌کند و ما و شما که در بازار بورس و معامله‌گری فعالیت می کنیم، اصول و قوانین نجاری و برق و بازار بورس را بیاموزیم و بدان پایبند باشیم و ریسک مضاعفی را بر خود تحمیل نکنیم می توانیم به موفقیت برسیم.

چه بسا در بورس هم ممکن است «اولین اشتباه آخرین اشتباه!» باشد، پس به جد توصیه می‌کنیم در بورس به اصول معامله‌گری حرفه‌ای پایبند باشید. دانستن اصول کافی نیست باید اصول معامله‌گری حرفه‌ای را مراعات کنید. در بورس هرگز با تصمیم‌های نابجا و خلق الساعه، ریسک مضاعفی را بر خود تحمیل نکنید.

27ــ چه زمانی می‌توانیم سهمی یا سهامی را با ضرر بفروشیم ؟

به عبارتی دیگر آیا می توان سهمی را با ضرر فروخت؟

اگر در سهمی در ضرر هستیم و مطمئن شویم قیمت آن سهم رشد نخواهد کرد، باید آنرا بفروشیم.

انتظار کشیدن برای تغییر اوضاع گاهی اوقات بزرگترین زیان‌ها را به سهامداران وارد می‌کند.

اگر بتوانیم یک سهم که براساس استراتژی باید فروخته شود را با سهم بهتر دیگری جایگزین کنیم باید این جابجایی را انجام دهیم.

البته برای کاهش ریسک می‌توان اینگونه جابجایی‌ها را بصورت پلکانی انجام داد.

یک راه برای تشخیص زمان فروش این است که دلیل‌تان برای خرید آن سهم را به یاد آورید. اگر با تحلیل بنیادی خریداری کردید، بررسی کنید که آیا تحلیل همچنان معتبر است یا خیر.

اگر با تحلیل تکنیکال خریداری کردید باید سهم را از آن نظر بررسی کنید و صحت تحلیل را دوباره بسنجید.

28ــ فردا چی بخرم و چی بفروشم؟

انسان بسیار فراموش کار است و چه بسا برخی ضرر و زیان‌هایی که در بورس به معامله‌گران وارد می شود از همین ناحیه است و برای فائق آمدن بر این مشکل، یک معامله‌گر باید هر روز پس از پایان ساعات معاملاتی از خود سوال کند که فردا چه سهمی را باید بخرم و چه سهمی را باید بفروشم؟ 

وقتی از خود سوال می‌کنیم فردا چه سهمی را بخرم؟ ناخودآگاه ذهن را به زیر نظر گرفتن همه‌ی سهام بازار وادار می‌کنیم و وقتی هم که از خود می‌پرسیم کدام سهم را بفروشم؟ ذهن سریعا” مجبور است سهام پرتفوی را مرور کند و بدین وسیله هر روز کل بازار سهام زیر نظر معامله‌گر خواهد بود.

29ــ استفاده از نکات ضعف بازار

یک معامله‌گر حرفه‌ای نکات ضعف بازار از جمله تصورات غلط یا روحیات هیجانی بازار را می‌شناسد و اسیر آنها نمی‌شود.

گاهی اوقات هیجانات بازار فرصت‌های سودآوری خوبی فراهم می‌کند.

مثلا زمانی که یک اتفاق محدود رخ داد و بازار واکنش منفی شدیدی نشان می‌دهد، می‌توانید به شکار سهام بنیادی در قیمت خوب بپردازید. به شرطی که طبق تجربیات قبل بدانید این اتفاق صرفا باعث یک نزول موقتی شده و روند نزولی طولانی‌مدتی در راه نیست.

30ــ تضاد افکار و تصمیمات

یک معامله‌گر حرفه‌ای تضاد ایده ندارد.

یک معامله‌گر حرفه‌ای بایستی پارادوکس‌های متضاد را نزد خود کاملا از میان برداشته یا به حداقل برساند.

از جمله موانع معامله‌گر، «ترس» است.

ترسیدن در معامله‌گری معنا و مفهوم ندارد و یک معامله‌گر حرفه‌ای هرگز نمی‌ترسد. «ترس و بورس» یک پارادکس متضاد است. یا مثلا” اگر کسی «معاملات کوتاه مدت» را یک کار غیر اخلاقی بداند این فرد هرگز نمی‌تواند دست به معاملات بسیار موفق در کوتاه‌مدت بزند.

31ــ توسل به تحلیل‌های کوتاه

یک معامله‌گر حرفه‌ای مدام به تحلیل‌های کوتاه و خلاصه متوسل می‌شود. بایستی تحلیل‌های کوتاه بدست آورد و سهم را سریعا حلاجی کند. تجزیه و تحلیل‌ها، برای معامله‌گران حرفه‌ای باید خیلی کوتاه باشد.

یک معامله‌گر حرفه‌ای که قصد نوسانگیری نمی‌تواند و فرصت آن را نخواهد داشت که مدام تحلیل‌های بنیادی مفصل را مطالعه کند. ضمنا با مولفه‌هایی که در طولانی‌مدت بر سهم‌ها و بازار اثر می‌گذارند نمی‌توان در کوتاه مدت دست به معاملات موفق زد.

تحلیل کوتاه‌مدت برای نوسان‌گیری مناسب است.

کسی قصد دارد فقط یک هفته سهم را نگهداری کند، نیازی ندارد فروش شرکت را در سال پیش‌بینی کند.

32ــ یافتن پاسخ برای هر ابهامی

باید برای همه ابهامات خود در بورس پاسخی منطقی پیدا کنیم؛ بعضی وقت‌ها ممکن است کمی گیج شویم و ندانیم چه باید کرد و مثلا بازار بشدت افت می کند و معلوم نیست بالا خواهد رفت یا نه؟ و احتمال پایین آمدنش هم وجود دارد، باید بدانیم در این مواقع چه کار باید کرد؟

متاسفانه شاهد آن هستیم که در روزهایی که بازار بشدت افت می‌کند اکثر سهامداران می‌ترسند و سهام خود را به فروش می‌رسانند و این کاری حرفه‌ای نیست.

یک معامله‌گر حرفه ای می‌داند هر سهمی بیشتر افت می‌کند انرژی و پتانسیل بیشتری برای صعود پیدا می‌کند و در واقع انرژی مثبت در بورس منفی احیا می‌شود.

اگر بورس منفی نشود پس کی باید بخریم؟ 

اگر یک معامله حرفه‌ای باشیم از افت بورس به اندازه صعود آن استقبال خواهیم کرد.

33ــ شناسایی نقش خود در بازار

هر معامله‌گری باید نقش خود را در بازار سرمایه بشناسد و باید ببیند رهبر است یا رهرو؟ برخی حقوقی‌ها و برخی حقیقی‌ها با مشارکت و ائتلاف با حقوقی‌ها نقش رهبر را در بازار بورس بازی می‌کنند ولی خیلی از حقوقی‌ها و غالب حقیقی‌ها نقش رهرو را در بازار بر عهده دارند.

بازیگرانی که نقش رهبر را دارند این توان را دارند که روند بازار را بصورت واقعی یا کاذب شکل دهند ولی معامله‌گرانی که نقش رهرو را دارند اصولا دنباله‌رو روندهایی هستند که رهبران بازار ترسیم می‌کنند.

رهبران بازار که همان کارتل‌های بزرگ اقتصادی هستند این قدرت را دارند تا ناب‌ترین تحلیل‌ها را دور زده و روند بازار را شکل دهند البته وقتی روندهای غیرمنطقی شکل می‌گیرند موقتی بوده و بازار این پتانسیل را دارد تا به مدار اصلی برگردد و در نهایت بازار به همان جایی بر می‌گردد که منطق بازار و تحلیل حکم می‌کند.

33ــ زمانی برای تماشای بازار

حتما شنیده‌اید که بعضا باید تماشاگر بود و معامله‌ای انجام نداد.

بعضی وقت‌ها هر‌گونه خرید و فروشی ریسک بالایی خواهد داشت و بهترین کار تماشای بازار است.

در این شرایط اگر بازار به سمت مثبت برگشت کند می‌توان از خریدهای قبلی خود سود برد و اگر بازار باز به سمت منفی‌تر شدن میل کرد و افت بیشتری داشت، آن زمان می‌توان خریدهای ارزنده‌تری در قیمت‌های نازلتر انجام داد.

34ــ شناسایی ترفندهای بازار

شناسایی تمامی ترفندهای بازار که غالبا توسط حقوقی‌ها و بازیگران بزرگ تدارک دیده می‌شوند غیر ممکن است چون دامنه آن بسیار وسیع و گسترده و البته مبهم و در لفافه است و شناخت آنها نیازمند تسلط بر بازار و حس کنجکاوی سهامداران است.

هر چند در بورس نبایستی بیش از حد، از حس پلیسی استفاده کرد چون همگام بودن با روندها سودآوری بیشتری برای معامله‌گران خواهد داشت.

مهارت یافتن در تشخیص روندها و دنبال کردن آنها می‌تواند بهترین ابزار برای هر شرایط باشد.

35ــ استفاده از تصاعد برای افزایش سرمایه در بورس

اگر فرض کنیم شخصی با 10 میلیون تومان سرمایه، وارد بورس شده است و مثلا توانسته است سرمایه خود طی 3 ماه به 11 میلیون تومان برساند، این فرد باید بتواند با 11 میلیون تومان فعلی، در سه ماه بعد، بیش از یک میلیون تومان، سرمایه خود را افزایش دهد.

معامله‌گران باید تلاش کنند سرمایه‌های خود را در بورس بصورت تصاعدی افزایش دهند.

فعالیت در بورس یک کار کاملا” حرفه‌ای بوده و نیازمند استراتژی و برنامه‌ای مدون است.

گردآوری: بورسینس

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
 • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
 • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
 • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
 • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس
110 نظر
 1. از ۱۵ تیر امسال بورس فوت کرد
  بعد مسئولین میان طوری حرف می زنند که انگار رهگذر هستن و برای اولین بار چیزی به نام بورس را دیدن و مثلا می خواهند از مردم پشتیبانی کنند اما در عمل هر روز منفی بیشتر

 2. سلام خسته نباشید معمولا بعداز افزایش سرمایه یک شرکت و دادن حق تقدم به سهام دارن،سهام اصلی افت قیمت میکند ،این افت قیمت تا چه زمان و چه مقدار ادامه دارد،آیا ارتباطی بین فرجه فروش حق تقدم و سعود مجدد سهام اصلی وجود دارد

 3. مطالب ارائه شده بسیار عالی و بصورت خالصانه عنوان شده است دست شما درد نکنه

  1. سلام سعید عزیز ، خیلی ممنون از بازخورد مثبت تون. موفق باشید.

 4. سلام اقای جهان دیده خسته نباشید .سهام های حق تقدم را بعد ازگذشت چه مدت وچگونه میتوان به فروش رساند

   1. باسلام خداقوت برشما آقای جهاندیده مطالب و توضیحاتتون بسیار عالی و ارزشمنده پیچ اینستاگرام اگر دارید لینک پیج روبذارید لطفا تا بتونیم سوالات خودمون رو آنجا از شما داشته باشیم

    1. با سلام من مبتدی هستم و متاسفانه تا اینجا ۴۰ درشد سرمایه‌م از دست دادم مقاله تون عالی

 5. سلام اقای جهاندیده طاعات وعبادات قبول انشاالله همیشه سلامت باشید.دریکی ازاین بندهای ۳۵گانه نوشته که قدرت پیشبینی خودتون روبرای یک هفته بالاببرید .چگونه بایدقدرت پیش بینی رو بالاببریم ۲بورس تهران بیشتردرچه ماهای ازسال نزولی هستش

 6. سلام اقای جهاندیده خداقوت .پارامترهای مهم برای انتخاب یک سهام بادید بلند مدت چه چیزهای هستند.ممنون میشم اگه مثل همیشه راهنمایی کنید.

 7. سلام اقای جهاندیده خداقوت .ایاگرانی نرخ جهانی فلزات مثل مس سرب روی ودیگرفلزات روی بازار وبورس ما که به بازارجهانی وصل نیستیم تاثیرگذاراست ؟الان چندروزی که نرخ فلزات جهانی روبه افزایشه اما بورس فلزات ما منفی چرااینجوریه.

 8. سلام اقای جهان دیده خداقوت وقت به خیرونیکی.یه راهمایی میخوام میشه بگید درآینده ازچه گروهای خرید کنیم بهتره وچه گروهایی کمترحباب دارند.ممنون باارزوی سلامتی ورزق روزی فراوان برای شما وهمکارانتون.

  1. سلام وقت بخیر
   گروه بانکی و پالایش مناسب تره ولی نه هر سهمی.

 9. سلام اقای جهان دیده وقت به خیر وشادی.من یه اعتراض راجب عرضه های اولیه دارم اما نمیدونم کجا باید این اعتراض روثبت کنم .اقای جهاندیده یه شخصی مثل من که ۲ساله توبورس هستم وگردش حساب بالای ۵۰ملیون دارم چراهنگام توزیع عرضه اولیه باید به من برفرض مثال ۱۴تابدن درصورتی که شخصی گردش حسابش هم به ۲ملیون نمیرسه باید ۱۸سهم بگیره ایا جایی هست که اعتراضم روبه ثبت برسونم .البته من هم میتونم برا همسرودخترم کد بگیرم اما حق اون کسی ضایع میشه که در سودوزیان این بازارشریک وهمراه بوده.مثل این میمونه که بگی من درمسابقه شرکت نمیکنم چون ممکنه مصدوم بشم اما بخشی ازجایزه مال من هست.

  1. سلام وقت بخیر
   نمیدونم کجا باید اعتراض کنید.
   سهمیه هر کد ربطی به سابقه فعالیت در بورس یا میزان سرمایه نداره.

 10. سلام اگه صلاح میدونید این سهام های بنیادی رو درج کنید اگرهم که صلاح نمیدونید نگذارید.پتروشیمی زاکرس نماد بهپاک.مبین (انرژی)سبهان.فخوز.ولساپا.کترام.کساوه.کچاد‌.تایرا. شاراک.توریل.پکرمان .فسرب.فولاد.شرانل.کرماشا.وتوشه.ومعادن .تاپیکو.رمپنا.رانفور.همراه.حخزر.ولغدر.وانصار.وسپه.دابور .داسوه .دتولید.شتهران.خساپا.خفناور.خاهن.فروس.جنرال مکانیک.موتوژن.غگرجی.ختور.پتروشیمی فارس.اخابر.حکشتی.جم.پارسیان.وبملت.وغدیر.وامید.وبصادر.وپاسار.شپنا.ثرود.ثشاهد.ثمسکن.بپاس .وتوشه.فملی.فاذر.آ.ث.ختور‌.اینهارو باتحقیق شخصی خودم ّبه دست اوردم وطبق متنی که اقای جهاندیده برام فرستاد.

   1. ممنون که درج کردید.لازم به ذکره که بگم درصدبسیارکمی ازاین نمادهارشدخوبی داشته اند اماچون پی p/eمنفی دارند سودنقدی نمیدهند درواقع شرکت براامتناع از پرداخت سودنقدی خودرازیان ده تلقی میکند.

 11. سلام استاد یه جا نوشته بودید که سهمی که افت میکنه نباید برای فروش عجله کنید این کار عاقلانه نیست ولی یک جا نوشتید که پلکانی بفروشید تا ضرر نکنید؟؟؟؟

 12. سلام اقای جهاندیده،من چندسالی هست که یه قرون دوزار کردن ومتاسفانه پولم را تو بانک گذاشتم و از بازار کاملا عقبم و با پولم حتی یه نصفه پرایدم نمیشه خریدو تازه وارد در بورس،لطف میکنید چندتا سهم بنیادی بهم معرفی کنید

 13. سلام اقای جهاندیده باتبریک ماه رمضان.میخوم کارگذاریموعوض کنم چون وقتی که خریدم روانجام مید بعدچندساعت میگه سهام شمامنقضی شد حتی عرضه نداره سهام های که صف خریدنیستن رو بخره ایاکارگذاری اگاه که همه میگن راضی هستیم بعدخرید پیامک خریدرومیفرسته ؟چون کارگذاری که دارم پیامک نمیفرسته که بدونم خرید موفقیت امیزبوده یانه .

 14. سلام اقای جهاندیده .دریکی از این ۳۵نکته کفته که سهام های بنیادی ومستعد رشد رو شناسایی کنید مشکل من دقیقا اینکه نمیدون کدوم سهام ها بنیادی هستن اساسا چطورمیگن فلان سهام بنیادی هست‌‌ .

 15. سلام اقای جهان دیده خدامیدونه من همیشه تورا معلم واستاد خودم میدونم واگر راهنمایی های شما نبود شاید ضرهای جبران ناپزیری میکردم‌.سوال من اینکه وقتی که شاخص کل به طوری چشم گیری دریک هفته رشد میکنه ایا دران زمان باید پولمون روخارج کنیم یااینکه این امکان وجود داردکه بازار اصلا ریزش نکند یا یک اصلاح کوچک داشته باشد .شاید خوب نتونسته باشم منظورم رو برسونم ۲ایا ایا هنگام رشد شارپ شاخص الزامی هست که سرمایه خود را خارج کنیم.

  1. سلام وقت بخیر
   من استاد نیستم برادر عزیز، دانش‌آموزم
   کلمه الزامی برای اینجور مواقع کلمه درستی نیست
   کسی در هیچ زمانی مجبور نمیکنه سهم رو بفروشید، اگه منظور شما جلوگیری از ضرر نکردن هست قواعد و اصول زیادی وجود داره که خیلی هاشو بصورت مقاله در سایت میتونید بخونید
   این دسته بندی ها:
   https://www.bourseiness.com/category/bourse-guide
   https://www.bourseiness.com/category/trading-psychology
   https://www.bourseiness.com/category/bourse-guide-for-beginners

   هر سهمی رو در هر قیمتی نخرید
   قبل از خرید حدضرر و نقطه خروج تون (یعنی فروش) رو تعیین کنید
   سیگنال و پیشنهادهایی که یه عده میدن رو همینطوری باور نکنید، تحقیق کنید و بخونید
   اگه یک سهم در یک سال گذشته 10 برابر یا 5 برابر شده دلیل نمیشه در آینده هم رشد کنه، گذشته مساوی آینده نیست
   اینکه هر روز سهمی 5 درصد رشد میکنه، دلیل نمیشه وسوسه بشید و سهم رو بخرید
   صرفا براساس قیمت تابلو یا فلان شایعه خرید نکنید
   صرفا براساس اینکه قیمت سهم ارزونتر از بقیه است خرید نکنید
   اگه یه عده دارن میخرن دلیل نمیشه شما هم بخرید، اگه یه عده دارن میفروشن بازهم دلیل نمیشه شما بفروشید
   شما به عنوان یک نفر که معیارها و استراتژی خودشو داره بطور منطقی باید تصمیم بگیرید که الان در شرایط فعلی چه کاری از همه در درجه اول برای حفظ سرمایه و سودهایی که کردید و در درجه دوم برای کسب سود بهتره
   این سطح از استقلال هم فقط با مطالعه زیاد، کسب تجربه و یادگیری مداوم بدست میاد
   الان شاید نتونید اینقدر مستقل فکر کنید ولی از الان باید به فکر این باشید که به این سطح برسید، اگه هدفتون اینه در بازار بمونید و سود کنید
   استقلال فکری به معنی این نیست که من مثل بعضی از افراد تحلیل‌های غیرواقعی و من‌درآوردی انجام بدم
   استقلال فکری یعنی اینکه چندسال تجربه کسب کردید، تجربیات گذشته، مطالعاتی که داشتید، شناخت بازار، حافظه ذهنی و کل دانش و مهارتی که انباشته میشه رو برای یه تصمیم به کار بگیرید
   این مواردی که در تصمیم گیری لحاظ میشه ممکنه تحلیلهای جدید از تحلیلگران برجسته بازار تجربیات گذشته اخباری که شنیدید و میدونید موثق هست توصیه یه نفر باتجربه که شناخت و اعتماد دارید معیار X y باشه = قطعات پازلی که بهم چسبیده و نتیجه‌اش یه تصمیم درست و حسابی شده.

   این توصیه برای همه است

 16. سلام
  ممنون از سایت و مباحث خوبتون
  چگونه میتوان برای خرید سهام شرکت خاصی (مخصوصاً عرضه اولی ها بعد از روز اول عرضه) از طریق کارگزاری نسبت به خرید اقدام کرد؟ آخه ما که همیشه نفر چند هزارم میشیم و از لحاظ حجم معامله چند ده تا چندصد میلیون سهم قبل از ما در صف هستند!!!
  منظورم اینه که چطوری خرید را به کارگزاری موکول کنیم؟
  با احترام

  1. سلام، وقت بخیر
   فقط شما که نیستید
   تقاضا وقتی زیاد باشه همه میرن داخل صف.
   و سیستم خیلی از کارگزاری ها هم در این مواقع با تاخیر جواب میده چون تعداد زیادی از افراد بطور همزمان درخواست ارسال میکنن.
   میتونید سفارش آفلاین به کارگزارتون بدید ولی بازم تضمینی نیست که خرید انجام بشه
   نحوه سفارش آفلاین در هر کارگزاری فرق میکنه

 17. با سلام و خسته نباشید
  برای سرمایه گذاری در بورس با مبلغ 20 میلیون به پایین چند تا باید سهم در سبدمون باشه ؟
  به جز عرضه اولیه ها ؟

  تشکر از سایت خوب و جامع تون

  1. با سلام و خسته نباشید
   برای سرمایه گذاری در بورس با مبلغ 20 میلیون به پایین چند تا باید سهم در سبدمون باشه ؟
   به جز عرضه اولیه ها ؟

   تشکر از سایت خوب و جامع تون

 18. سلام خسته نباشیدچرا من با توجه باینکه در ساعت هشت و نیم سهام خرید میکنم می بینیم 10 تا 12 هزار نفر از ما جلوترند اینا کی هستند؟چطور میتونیم نفر اولی باشم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   فقط شما که نیستید
   تقاضا وقتی زیاد باشه همه میرن داخل صف.
   و سیستم خیلی از کارگزاری ها هم در این مواقع با تاخیر جواب میده چون تعداد زیادی از افراد بطور همزمان درخواست ارسال میکنن.

 19. سلام و خسته نباشی خدمت شما دوست عزیز.خیلی ممنون از مطالبی که لطف کردید و وقت گداشتید.ممنونم.
  من خیلی علاقمند شدم به بورس.اوایل جدیش نگرفتم ولی الان که به سود خوبی رسیدم البته فقط عرضه اولیه ها،واقعا حیفم اومد یادم نگیرم و پیشرفتی نداشته باشم.میخوام پله پله یادبگیرم.میخواستم ازتون خواهش کنم اگر میشه کتابی رو معرفی کنید منابع بیشتری رو معرفی کنید مثل منابعی که در اکثر مورد هایی که گفتین رو اشاره کردین و…یه کتاب خوب و کار آمد .بازم مرسی

  1. سلام وقت بخیر
   برای بورس موارد 9 و 10 که در این صفحه معرفی کردیم برای تازه واردها مناسبه:
   https://www.bourseiness.com/33583/investing-books
   یادگیری با کتاب شدنی هست ولی یادگیری از طریق فیلم میتونه خیلی موثرتر باشه، میتونید دوره آنلاین مقدماتی بورس رو از اینجا تهیه کنید

  2. سلام
   در بازار بورس با بازيگران بورس كار كنيم بهتره يا خودمون كار كنيم؟
   از كجا ميتونيم به يك بازيگر اعتماد كنيم؟

 20. سلام سهم کلر وومهان دردوروز متوالی ریزسداشته چکار کنم بفروشم یانه لطفا راهنمایی کنید ممنون

 21. سلام وادب
  مطالبتان خیلی آموزده بود
  میشه راهنمایی کرد چه شرکت های بازدهی بالایی دارند و میتوان روی سهام آنها حساب باز کرد

  1. سلام، وقت بخیر
   خوشحالیم که استفاده کردید
   ما پیشنهاد سهام نمیدیم

   1. درجه یک و عالی..سپاسگذارم
    فقط یک سوال ، به چه طریق سهام بنیادی قوی را شناسایی کنیم؟

  2. سلام
   ضمن تشکر از توضیحات مفیدتون
   میخواستم بدونم که سود دهی در چند روز
   متوالی تا چند درصد معقوله؟

   1. سلام
    آقا مهندس خوب هستین من تازه وارد بورس شدم کارگزاری اردیبهشت نرم افزار همراه تریدر خیلی کند هس چه نرم افزاری رو پیشنهاد میدین

    1. سلام وقت بخیر
     ما از کارگزاری آگاه استفاده میکنیم و راضی هستیم

 22. سلام من تازه میخوام وارد بورس بشم میشه لطفا کمکم کنید و اینکه کلاس های بورس برم یا خودم میتونم یاد بگیرم ممنون میشم جواب بدین

 23. با عرض سلام خدمت حضرتعالي و كاربران ارجمند
  اين مطالب سودمند كه در اين سايت گذاشتيد بسيار مفيد و ارزشمند است اما من سوالي دارم كه شايد سوال بسياري از عزيزان باشه سوالم در ارتباط با طريقه شناخت سهام سعودي كوتاه مدت و بلند مدت در بورس هستش و جسارتا ميخام بدونم كه چه سهامي در بلند مدت در حال رشد و قابل اعتماد كه نخام هر روز مانيتور كنم براي اينكه بنده و خيلي از ما ايروني ها شايد وقت مانيتورينگ روزانه نداشته باشيم ممنون ميشم پاسخ بفرماييد

  1. سلام وقت بخیر
   هر سرمایه گذاری نیاز به پیگیری و نظارت داره، گرچه در سرمایه گذاری بلندمدت مدت زمان کمتری نیاز هست
   برای سرمایه گذاری در بورس به طوری که نیاز به صرف زمان نباشه بهتره واحدهای صندوق های سرمایه گذاری در سهام رو خریداری کنید
   صندوق های سرمایه گذاری در سهام، بخش بزرگی از سرمایه ای که جذب میکنن رو صرف خرید و فروش سهام میکنن

   1. سلام ودرودبه شما که ازدل وجان مایه گذاشتید‌.واقغآ‌از نوشتهایتان لذت بردم.
    من تازه واردبورس شدم ونیازبه راهنمایی هایی چون شما دارم..توصیه شماچیست؟ممنون از شما ..زنده وپایدار باشی‌.

     1. سلام سهامی که ۵۰درصد ضرر کردم مثال ۳۰میلیون شده ۱۵میلیون اگر بفروشم در قیمت کفبا ۱۵میلیونم همون سهم وبخرم میشه بگید چه فرقی در سود داره

  1. با سلام و سپاس فراوان بابت مطالب با ارزوشتون
   ایشالا در تمام مراحل زندگی موفق و پیروز باشید
   عالی بود خیلی مفید

 24. من شش ماهی هست وارد این بازار شدم دنبال سود زیاد هم نبودم ولی در کل شرایط برام راضی کننده بود ولی مشکلی که من باهاش دست پنجه میزنم خرید سهام های اولیه هست که تاحالا نتونستم بخرم با این که سر اون ساعت من خریدمو میزنم حداقل نفر 4یا5هزاروم قرار میگرم ولی تا پایان ساعت کاری موفق به خرید نمیشم لطفا راهنمای بفرماید ممنونم

 25. با سلام من میخوام سهمی رو. که میدونم 10 روز صف خرید خواهد بود رو بگیرم – عرضه اولیه – موجودی پورتفویم 12 میلیون هست. چه قیمتی توی صف بزارم تا مثال بعد 5 روز سهم بهم برسه چون روزی 5 درصد میزنه باید موجودی داشته باشم تا سهم گیرم بیاد.

  1. سلام، شما میتونید سفارش به قیمت روز ارسال کنید تا سهم در قیمتی قابل خرید بود برای شما تا تاریخ مشخصی خریداری بشه.

   برای اینکه اطلاعات تکمیلی بدست بیارید، فکر میکنم میدونید که ارسال سفارش به دو حالت انجام میگیره:

   1. آنلاین که خود شما ارسال میکنید و قیمت ارسال سفارش بازه مشخصی داره و خارج از این بازه نمیتونید قیمت رو وارد کنید.
   این بازه در اکثر سیستم های معاملاتی، در فرم سفارش مشخص هست.
   به خاطر این بازه، شما نمیتونید قیمتی وارد کنید که از قیمت فعلی اون سهم تفاوت زیادی داره.

   2. آفلاین یا بعضی کارگزاری ها بهش سفارش اینترنتی هم میگن.
   فرمی در سیستم معاملاتی کارگزاری ثبت میکنید و کارگزار برای شما سفارش رو ارسال میکنه.
   قیمت رو میتونید قیمت روز وارد کنید. با اینکار، سهم در هر قیمتی معامله میشه برای شما خریداری کنن.
   تضمینی هم برای خرید وجود نداره که حتما با پر کردن فرم، سهم برای شما خریداری بشه چون اولا ممکنه سهم در قیمت سفارش وارد شده معامله نشه و دوم شاید وجود صف یا عرضه و تقاضا نامتعادل باعث بشه سفارش شما انجام نگیره.
   در سفارشات آفلاین، بخشی برای مشخص کردن تاریخ وجود داره که تعیین میکنید تا چه تاریخی این سفارش شما معتبر باشه.
   مثلا تعیین میکنید قیمت روز تا تاریخ 10 مهر به اندازه 10 میلیون تومن.
   اگه موجودی حساب شما کافی باشه سفارش رو طبق شرایط تعریف شده ارسال میکنن و ممکنه سفارش شما انجام بگیره.

 26. «آنلاین تردینگ» توانسته است قدرت مانیتورینگ معامله‌گران را بسیار افزایش دهد. باز توصیه می‌کنیم همه کاربران با آنلاین تردینگ و بدون واسطه کارگزار، معامله کنند.

  سلام و سپاس بابت مطلب خوبتون
  چطور میشه بدون واسطه کارگزار (مثلا مفید یا آگاه یا هر کارگزار دیگه) معامله کرد؟!

  1. سلام، بدون کارگزار نمیتونید معامله کنید.
   چه معاملات آنلاین انجام بدید و چه سایر روش ها، در هر حال کارگزار واسط بین شما و بورس هست.
   این بخش از مطلب به خوبی نوشته نشده بود که ویرایش شد.

 27. سلام
  جواب این چی میشه؟
  شرکت ملی مس در سال گذشته سود خالصی برابر با 37,859,624 میلیون ریال داشته است که از این مبلغ 39 درصد آن سود ناشی از تسعیر ارز شرکت بوده است، چنانچه سرمایه شرکت 78,000,000 میلیون ریال باشد، با فرض اینکه نسبت قیمت به سود (P/E) برابر عدد 5 باشد، مطلوب است محاسبه قیمت هر سهم این شرکت؟
  1 ) 1765 ریال
  2 ) 1480 ریال
  3 ) 1669 ریال
  4 ) 2426 ریال

  1. سلام من تازه وارد هستم میگم کارگزاری ها از کحا ب ما معرفی می شوند؟ از وحا باید پیداشون کنیم؟

 28. مطالب خوب مطرح شده ولی در مجموع بورس تنش زاست و این را بخوبی از چهره افراد بورسی میتوان مشاهده کرد ضمنا جاذبه بالایی هم ندارد

 29. باسلام
  درمورد سهامی که عرضه اول را انجام میشه در روز بعد از چه ساعتی باید خرید کرد چون من در هرساعتی که میزنم برای خرید میشم نفر بالای ده هزارمی

 30. بسیار عالی
  من خودم با 100تومن شروع کردم و این مبلغ برای یادگیری بود
  الان روش پلکانی و میانگین کم کردن و میخوام تست کنم ، و انشاا… به مبلغ قابل توجهی که برسم میرم برای بلند مدت،البته هیچی مثل حباب شکنی لذت بخش نیست
  بعید میدونم کامل بزارمش کنار؛اون استراژی بلندمدتتونم خیلی عالی بود
  مرسی از سایت مفیدتون
  یاحق

 31. باسلام وتشکرازمطالب ارزنده تان اگه میشه یکم درمورد حجم نمایشی درخرید وفروش انلاین صحبت کنید

 32. بسیار عالی بود کاش زودتر این مطلب را خوانده بودم. بسیاری از نگرانی های بی موردم رفع شد
  تشکر لطفا باز هم مطالب مفید آموزشی بگذارید

 33. درود بر شما
  و با تشکر از زحماتی که برای کاربران سایت بسیار ارزشمند بورسینس میکشید
  در مورد 35 نکته ازرزشمند برای حرفه ای و بقیه مطالب ارائه شده باید بگم که خواندن این مطالب برای همه لازمه چه کاربران حرفه ای چه مبتدی اما با توجه به اینکه مشغله های امروزی زندگی فرصت مطالعه کمتری در اختیار مردم قرار داده من فکر میکنم که ویدئو کردن این مطالب آموزشی کمک بسیار بزرگی به پیشبرد اهداف آموزشی شما خواهد کرد و تمایل کاربران برای دانلود و تماشای این ویدئوها بسیار بیشتر خواهد بود

  با تشکر persiaman

  1. سلام .یه سوالی داشتم .اگر سهام شرکتی مثل گروه نفتی یا پتروشیمی در برج ۹سال ۹۸ قیمت آن ۱۷۰۰ بود الان رسیده به ۵۵۰ تومان وریزش داشته ایا میشود سهام آن را خرید به امید ۱۷۰۰میرسد .ممنون از راهنمایی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

سبک وارن بافت برای سرمایه‌گذاری ارزشی (در 6 مرحله)

چه کسی هست که نام وارن بافت، یکی از ثروتمندترین افراد جهان، که نامش مرتبا در فهرست میلیاردرهای فوربز قرار دارد را نشنیده باشد؟ بافت به عنوان یک تاجر و…
بیشتر بخوانید

آنچه باید از سهام عدالت بدانید (آزادسازی مستقیم و غیرمستقیم)

سهام عدالت، طرحی است که جمعیت زیادی (بیش از ۴۵ میلیون) را شامل می‌شود. در سال ۱۳۸۴، به منظور گسترش مالکیت در سطح عموم، تأمین عدالت اجتماعی، فقر‌زدایی و گسترش…
بیشتر بخوانید

سرمایه‌گذاری ارزشی چیست؟ (همراه نکات و ریسک‌ها)

سرمایه‌گذاری ارزشی (به انگلیسی Value Investing) به طور ساده انتخاب کردن و خرید سهامی است که قیمت آن‌ها از ارزش ذاتی‌شان پایین‌تر است. سرمایه‌گذاران ارزشی فعالانه به دنبال سهامی هستند…
بیشتر بخوانید

معرفی انواع شاخص‌های بورس (شاخص کل، هم‌وزن و…)

شاخص، در مفهوم کلی، معیاری است که براساس آن می‌توان چیـزی را تشخیص داد. در بورس هم، شاخص‌ها، در واقع معیارهای مهمی هستند که با بررسی و تحلیل آنها، می‌توان…
بیشتر بخوانید

در سرمایه‌گذاری چه نوع شخصیتی دارید؟ (آزمون)

کلید تبدیل شدن به یک سرمایه‌گذار موفق چیست؟ بسیاری معتقدند این کلید، عادات و طبیعت هر فرد است. موفق‌ترین سرمایه‌گذاران دنیا که دائما در حال شکست دادن بازار هستند، به…
بیشتر بخوانید