وقتی آخرین بیت‌کوین استخراج شد چه اتفاقی می‌افتد؟

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
آخرین بیت کوین استخراج شد

فقط 21 میلیون بیت‌کوین برای استخراج وجود دارد.

وقتی تمام این بیت‌کوین‌ها استخراج شد و دیگر هیچ بیت‌کوین جدیدی برای استخراج باقی نماند، چه اتفاقی می‌افتد؟

محدودیت در کل بیت‌کوین‌های موجود، یکی از عمده‌ترین تفاوت‌های آن با پول‌های رایج مانند تومان و دلار است، زیرا دولت می‌تواند آنها را بصورت نامحدود چاپ کند.

دولت‌ها تمایل به چاپ بیشتر پول دارند و اینکار معمولا در بیشتر مواقع در درازمدت باعث کاهش ارزش پول می‌شود و افراد و خانواده‌هایی که پول نقد نگهداری می‌کنند، ثروت‌شان و قدرت خریدشان کاهش می‌یابد.

در این مطلب از بورسینس قصد داریم به این موضوع بپردازیم که پس از استخراج آخرین بیت کوین در حدود سال 2140 میلادی چه اتفاقی می‌افتد؟

تعداد کل بیت‌کوین‌ها نمی‌تواند از 21 میلیون عبور کند، بلکه جریان واردشدن بیت‌کوین‌های جدید به بازار رفته رفته کم می‌شود. به طور تقریبی هر از 4 سال، پاداش استخراج کنندگان بیت‌کوین به ازای هر بلاک، نصف می‌شود.

وقتی استخراج کنندگان بیت‌کوین،  یک بلاک جدید از بیت‌کوین را استخراج می‌کنند، بیت‌کوین‌های تازه ایجادشده را بدست می‌آورند. مقدار پاداش به ازای استخراج هربلاک در ابتدا 50 بیت‌کوین بود، بعد به 25 بیت‌کوین رسید و در سال 2016 از 25 بیت‌کوین به 12.5 بیت‌کوین کاهش یافت و در سال 2020 هم شاهد چنین رویدادی خواهیم بود.

درست است که دولت‌ها می‌توانند تقریبا به طور نامحدود پول چاپ کنند ولی ساختار بیت‌کوین طوری است که دقیقا برعکس عمل می‌کند. کاهش مقدار جریان بیت‌کوین و حداکثر 21 میلیون بیت‌کوین باعث می‌شود فشار تورم در این حوزه کم شود.

همچنین، تعدادی بیت‌کوین گمشده نیز وجود دارد که روی هارد دیسک‌ها وجود داشته و به دور انداخته شده است، به همین خاطر تعداد کل بیت‌کوین‌ها در واقع کمتر از 21 میلیون بیت‌کوین خواهد بود.

نگاهی کوتاه به استخراج بیت‌کوین

اگر شما قبلا با فرایند استخراج بیت‌کوین آشنایی دارید و می‌دانید بلاک چین (زنجیره بلاک) چگونه کار می‌کند، به بخش بعدی این مطلب برید، جایی که به اصل موضوع می‌پردازیم. (درباره استخراج بیت کوین در این مطلب توضیحاتی داده ایم)

استخراج بیت‌کوین با پردازش هش و به عبارتی با استفاده از کامپیوترهایی برای محاسبه الگوریتم‌های پیچیده انجام می‌شود. وقتی یک الگوریتم محاسبه می‌شود، یک بلاک جدید از تراکنش‌ها ایجاد می‌شود و به بلاک چین اضافه می‌گردد. بلاک چین، مانند یک دفترکل عمومی است که سوابق همه تراکنش‌ها را در خود نگه می‌دارد.

وقتی یک تراکنش‌ بیت‌کوین ارسال می‌شود وارد کل شبکه بیت‌کوین شده و سپس استخراج کنندگان آنرا به بلاک چین اضافه می‌کنند. بنابراین فرایند استخراج از آن جهت حیاتی است که با آن تشخیص داده می‌شود کدام تراکنش دارای اولویت است (زیرا همه تراکنش‌ها در یک بلاک جا نمی‌گیرند).

اگر استخراج کنندگان بیت‌کوین، دست از استخراج بکشند، در واقع ممکن است کل شبکه بیت‌کوین از هم بپاشد.

برای اینکه استخراج کنندگان، مزد زحمات و انرژی که می‌گذارند را بگیرند، به آنها بیت‌کوین پرداخت می‌شود. اما این همه قضیه نیست.
استخراج کنندگان، کارمزد تراکنش‌هایی که تایید می‌کنند‌ را هم بدست می‌آورند (کارمزد به هرتراکنش پیوست شده است)

چه کسانی این کارمزدها را می‌پردازند؟ هرکسی که در شبکه بیت‌کوین اقدام به ارسال بیت‌کوین می‌کند، کارمزد آنرا می‌پردازد و هرچقدر کارمزد بالاتری برای تراکنش پرداخت شود، سرعت تایید آن تراکنش نیز بیشتر خواهد بود.

توجه داشته باشید که برای بدست آوردن بیت کوین نیازی نیست حتما آنرا استخراج کنید، شما می‌توانید آنرا با کارت بانکی‌تان بخرید، ( راهنمای خرید بیت کوین را اینجا بخوانید)

بیت‌کوین بعد از استخراج

زمانی می‌رسد (احتمالا سال 2140 میلادی) که آخرین بیت‌کوین استخراج می‌شود. وقتی 21 میلیون بیت‌کوین ایجاد شد، هیچ بیت‌کوین جدیدی به هیچ روشی قابل ایجاد نخواهد بود. این موضوع به این معنی نیست که کل شبکه بیت‌کوین در سال 2140 از همه می‌پاشد. زیرا علاوه بر پاداش استخراج بیت‌کوین، کارمزدهای تراکنش‌ها هم وجود دارد.

البته این کارمزدها در مقایسه با پاداش 12.5 بیت‌کوین که بابت هر بلاک به استخراج کنندگان می‌رسد زیاد بالا نیست ولی به احتمال قوی وقتی پاداش استخراج هر بیت‌کوین کاهش یابد، کارمزد تراکنش‌ها افزایش پیدا کند.

به این ترتیب، کارمزد تراکنش‌ها باید آنقدر باارزش باشد تا استخراج کنندگان به ادامه کار ترغیب شوند. به همین دلیل است که حتی پس از پایان استخراج بیت‌کوین، استخراج کنندگان با کارمزد تراکنش‌ها، درآمد خود را بدست می‌آورند.

لازم است قیمت بیت‌کوین افزایش یابد

برای اینکه کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین برای استخراج کنندگان جذاب باشد و آنها تشویق شوند به استخراج ادامه دهند، قیمت بیت‌کوین نیز باید به مقدار زیادی افزایش پیدا کند. خوشبختانه ویژگی‌هایی در بیت‌کوین وجود دارد که باعث می‌شود رشد قیمت بیت‌کوین به احتمال زیاد ادامه‌دار باشد.

هر ارز در دنیای واقعی مانند دلار و ریال، می‌تواند به میزان نامحدود چاپ شود و دولت‌ها معمولا تمایل زیادی به چاپ پول دارند. مشکل اینجاست که با اینکار، ارزش هر واحد کم می‌شود.

اما از طرفی افزایش عرضه پول باعث می‌شوند مردم تمایل بیشتری به خرج کردن و سرمایه‌گذاری داشته باشند و این کار را از ترس کاهش ارزش پول انجام می‌دهند. بنابراین گاهی اوقات افزایش چاپ پول برای اقتصاد مفید است و گاهی اوقات دولت‌ها عمدا با اینکار قصد تحریک اقتصاد را دارند.

نتیجه گیری

با افزایش قیمت بیت‌کوین، هزینه تراکنش‌ها نیز افزایش خواهد یافت. اول به خاطر اینکه بیت‌کوین ارزش بیشتری پیدا می‌کند و دوم به خاطر اینکه مردم تمایل بیشتری به این دارند که کارمزد بالاتری پرداخت کنند تا تراکنش‌هایشان به سرعت تایید شود.

پس برای اینکه افراد حاضر باشند هزینه بیشتری برای کارمزد بپردازند و استخراج کنندگان به بیت‌کوین بیشتری برسند، قیمت بیت‌کوین نیز باید افزایش یابد.

نظر شما درباره قیمت بیت کوین چیست؟ آنرا در بخش دیدگاه بنویسید.

 

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
عضویت فوری
صرافی خارجی کوینکسعضویت فوری

سایر مطالب: استخراج بیت‌کوین (ماینر، استخر، نقد کردن و...)

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
36 نظر
 1. یعنی الان که تقریبا 18 میلیون بیت کوین در گردشه فقط 3میلیون مونده بعد اینهمه ادم وشرکت و کشورها که 24ساعته دارن استخراج میکنن تا 120 سال طول میکشه 3 میلیون تولید بشه تو 15 سال 18 میلیون تو 120 سال 3 میلیون فکر کنم الان 3میلیون ماینر باشه

  1. به خاطر اینه که هر از 4 سال، پاداش استخراج بیتکوین نصف میشه. به همین دلیل استخراج کل بیت کوین ها تا سالهای زیادی ادامه پیدا کنه.

 2. سلام دوست عزیز زمانی که بیت کویین اومد هر کسی که ثبت نام میکرد یک بیت کویین هدیه میدادن
  اون موقع من ثبت نام کردم کامپیوترم هم دارم نمیتونم چجوری درش بیارم میتونید کمکم کنید؟

  1. سلام. به احتمال زياد اون رو در جاي خاص مثل كيف پولهاي نرم افزاري يا سخت افزاري ذخيره و نگهداري نكردي. پس اون ديگه از دسترس شما خارج شده… واسه من حداقل هفت هشتا بيت كوين بود.

 3. ما از کجا میدانیم دست هیچ دولت یا سازمانی در ان نیست،شاید یک دولت بصورت سایه پشت جریان بیتکوین باشه برای ضربه زدن به اقتصاد بعضی دولتها دیگه

 4. سلام آقای جهاندیده
  شما در بالا گفتید “فقط 21 میلیون بیت‌کوین برای استخراج وجود دارد.”
  اما من در کتاب بلاک ها و زنجیره ها (اثر الجوشا جد مه یر و همکاران، ترجمه آقایان خیاط و آدرسی) عبارتی رو مشاهده کردم که واقعیتش دقیق نفهمیدم چی میگه ، می خواستم شما توضیح بدین که منظورش چیه و ایا داره اون نظر شما رو رد میکنه؟
  عبارت کتاب “این تصور غلط رایج است که مقدار محدودی از 21میلیون بیت کوین به صورت رمز نگاری تضمین شده است. با این حال، میزان مصنوعی 21 میلیون بیت کوین به صورت خاصی برنامه ریزی شده است. تا زمانی که اکثر کاربران از قوانین تعریف شده در مرجع هسته بیت کوین پیروی کنند، تعداد کل بیت کوین ها به 21 میلیون با الگوریتم خاصی محدود می شود که ….” ص 72 کتاب ، چاپ اول سال 97
  با تشکر از شما

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی. اطلاعات من محدود هست و تا جایی که خوندم و متوجه شدم، افزایش تعداد بیتکوین (یا هر تغییر اساسی دیگه ای) فقط در صورتی شدنیه که کل node ها (مشارکت کنندگان شبکه بیتکوین) حاضر بشن بطور همزمان در کدهای بیتکوین تغییر ایجاد کنن.
   اگه کسی اطلاعات دقیقتری داره بنویسه.

 5. به دلیل این وابسته به هیچ سازمان و دولتی نیست
  کاملا امن است
  آینده خوبی در انتظار بیت کویین است
  بیشترین حمایت هم از سمت کشور های ضعیف خواهد بود
  مگر اینکه ارز مشابه بیت کویین با ویژگی های بهتر وارد بازار شود

 6. با سلام و عرض خسته نباشید
  به دیدگاه من در بلند مدت بیت کوین به پول رایج در کل دنیا مبدل میشود و قیمت های بسیار بسیار بالاتری رو براش متصور هستم.

 7. سلام. از آنجاییکه بیت کوین پشتوانه‌ای ندارد و قانونی هم برای استفاده از آن ثبت نشده و به شکل رسمی در معاملات کلان و روابط تجاری مورد استفاده قرار نمی‌گیرد با پایان استخراج آن عملا تقاضا کاهش می‌یابد و با توجه به عدم عرصه بیشتر به مرور از بین خواهد رفت. البته با توجه به شرایط امروز. تا ۲۰۴۰ ببست سال راه مانده

  1. سلام. بودن پشتوانه زمانی لازم است که ارز استخراج شده تا ابد ادامه داشته باشد و دایما استخراج شود.
   وقتی برای این ارز حد و هدف و… تعیین شده یعنی زمانی پشتوانه داشته است و دیگر نیازی به حضور دائمی پشتوانه نیست.
   اکنون هستند ارزهایی که پشتوانه و قانون استفاده و … دارند اما کسی رغبت رفتن به سوی آنهارا ندارد،چون بی ارزش است،مانند ارزهای برخی از کشورهای جهان سوم.

  2. سلام
   اولا بیست سال نه ، و صد و بیست سال ! طول می کشد.
   بعد بیت کوین ۱۴ رقم اعشار دارد . یعنی ممکن است کسی ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۸ بیت کوین و یا مثل این عدد بیت کوین بخرد و بفروشد … با قیمت بالا

 8. به نظرم تعداد تراکنش ها و کارمزد حاصله به حدی نمیرسه که ماینر ها ادامه بدن و بیت کوین از بین میره ولی این پایان راه نیست حتما ذهن های خلاق درهای جدیدتری باز خواهند کرد

 9. سلام
  به نظر من افزایش تراکنش ها در آینده جلوی افزایش بیش از حد قیمت کارمزد را خواهد گرفت و خیلی قبل تر از اتمام بیتکوین های استخراج نشده پاداش های تایید از پاداش های استخراج پیشی خواهد گرفت. احتمالاً

 10. به نظر من چون بیت کویین به هیچ سازمان و کشوری وابسته نیست ( متمرکز نیست ) به خاطر همین ویژگیش همیشه یه سری مشتری های خودش را خواهد داشت از بورس نمیفتد مگر اینکه ارزی وارد بازار بشه که علاوه بر این ویژگی , ویژگی های دیگری هم داشته باشه

 11. سلام ، بهترین وبه صرفه ترین شهر جهت خرید دستگاه کجا رو پیشنهاد میکنید ؟ بانه یا شهرهای جنوبی ایران ؟

 12. سلام.خسته نباشید.ببخشید میشه لطفا معتبر ترین فروشگاه یا سایتی که بتونم ازش ماینر استخراج بیت کوین تهیه کنم را معرفی کنید .

   1. سلام

    اگر برایتون مقدوره ما راهم راهنمایی کنید درمورد اینکه از کی کجا میتونیم ماینر تهیه کنیم که قابل اعتماد باشن.
    ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عناوین مطلب