5 نکته برای افزایش سود در خرید و فروش ارز دیجیتال

معاملات ارزهای دیجیتال

همیشه بهترین موقعیت‌های سرمایه‌گذاری و کسب سود از آن کسانی می‌شود که از یک روند زودتر از دیگران اطلاع یابند، وارد آن روند شوند و به موقع خارج گردند.

بازار ارزهای دیجیتال با وجود فراز و نشیب‌های زیادی که داشته یکی از بازارهایی است که با توجه به شرایط خاص خود مانند نوسانات بیشتر و پتانسیل سودآوری بالا، معامله‌گران و تریدرهای زیادی را به سمت خود جذب کرده است.

در بورسینس نیز، مدتی پیش روش خرید و فروش ارز دیجیتال از طریق یکی از پلتفرم‌های معاملاتی معتبر را آموزش دادیم. اما در این مطلب قصد داریم به 7 نکته برای افزایش سود در خرید و فروش ارز بپردازیم. برخی این نکات صرفا می‌تواند در صرافی بایننس که معرفی کردیم بکار رود.

1 – از کارمزدهای تراکنش و کارمزد معاملات اطلاع یابید

برای اینکه حداقل کارمزد را پرداخت کنید و سودهای شما به خاطر کارمزدهای تراکنش کاهش نیابد، باید بتوانید ارزها را با کمترین هزینه بین صرافی‌ها یا کیف پول منتقل کنید. یکی از روش‌های کاهش چنین هزینه‌هایی، انجام انتقال بین صرافی‌ها و کیف پول‌ها با ارزهایی است که کارمزد تراکنش بسیار کمی دارند.

فرض کنید شما قصد دارید مقداری ارز از یک صرافی وارد صرافی دیگری کنید تا ارز دیجیتالی که در صرافی اول وجود ندارد را در صرافی دوم خریداری نمایید. می‌توان اینکار را با بیت‌کوین انجام داد ولی از آنجایی که بیشتر اوقات، هزینه تراکنش‌های بیت‌کوین بالاست، می‌توانید ارزی که قصد دارید منتقل کنید را در صرافی اول به اتریوم یا لایت‌کوین یا هر ارز دیگری که کارمزد تراکنش کمتری دارند تبدیل کنید و سپس لایت‌کوین یا اتریوم را به صرافی دوم منتقل نمایید.

با اینکار علاوه بر اینکه هزینه‌های شما کاهش می‌یابد، ممکن است انتقال ارز نیز با سرعت بیشتری انجام شود. طبیعتا امکان تبدیل لایت‌کوین و اتریوم در صرافی دوم به ارز موردنظر شما وجود خواهد داشت.

علاوه بر کارمزدهای تراکنش، به کارمزد معاملات که در صرافی‌ها وجود دارد نیز دقت کنید. یکی از بهترین گزینه‌ها در پلتفرم معاملاتی بایننس، امکان فعال‌سازی پرداخت کارمزد با BNB است. با اینکار هزینه کارمزد پرداختی شما نصف شده و فقط 0.05 درصد از مبلغ معامله خواهد بود.

برای فعالسازی پرداخت کارمزد با BNB کافیست پس از ورود به حساب کاربری‌تان در صرافی بایننس، دکمه Using BNB to pay for fees را روی ON قرار دهید.

کسب سود از ارزهای دیجیتال

2 – به نوسانات ارز پایه توجه کنید

در پلتفرم‌های معاملاتی، یک ارز پایه وجود دارد که در مقابل آن، ارز دیگری معامله می‌شود. اکثر اوقات، ارز پایه یکی از ارزهای بیت‌کوین، اتریوم یا USDT است. وقتی شما در حال معامله جفت ارز XMR/BTC هستید، یعنی اینکه شما مونرو را در مقابل بیت‌کوین خرید و فروش می‌کنید.

تا اینجای کار هیچ مشکلی وجود ندارد، اما گاهی اوقات به دلیل وجود نوسانات بسیار زیاد در بیت‌کوین که ارز پایه شماست، سودی که شما از معامله بدست آورده‌اید ممکن است به همین دلیل از بین برود. مثلا شما مونرو را با قیمت 0.027 بیت‌کوین خریداری کرده‌اید و در قیمت 0.0279 فروخته‌اید و به این ترتیب به ازای هر مونرو، 0.0009 بیت‌کوین سود کسب کرده‌اید.

اگر قیمت بیت‌کوین در زمان خرید شما 9000 دلار باشد و در زمان فروش به 8550 دلار برسد، شما در واقع ضرر کرده‌اید! زیرا با وجودیکه شما در معامله سود کسب کرده‌اید، قیمت ارز پایه کاهش یافته است و ارزش سرمایه شما کم شده است. البته این محاسبات در صورتی صحیح است که قیمت بیت‌کوین به 9000 دلار برنگردد و اینکه شما بخواهید سرمایه خودتان را فورا نقد کنید.

یک راه کم‌ریسک‌تر برای معاملات این است که شما معاملات را براساس ارز پایه USDT انجام دهید. ارز USDT یک ارز دیجیتال معادل دلار آمریکاست و می‌توان در صرافی بایننس، آنرا با بیت‌کوین خریداری کرد.

به دلیل اینکه قیمت USDT معمولا نوسانات بسیار کمی دارد و ارزش آن معمولا ثابت است، قراردادن آن به عنوان یکی از جفت ارزها، ریسک خرید و فروش ارز دیجیتال را پایین‌تر می‌آورد (نسبت به زمانی که پایه ارز در خرید و فروش‌ها بیت‌کوین باشد)

با خرید و فروش ارز دیجیتال از طریق USDT شما قیمت دلاری ارز دیجیتال را در نظر می‌گیرید و دیگر نگران کاهش قیمت ارز پایه (USDT) نیستید. مثلا اگر مونرو را در قیمت 250 دلار خریداری کردید و روی 260 دلار به فروش رساندید، ارزش این 10 دلار که به ازای هر مونرو کسب کرده‌اید کاهش نخواهد یافت.

بنابراین همیشه به یاد داشته باشید که نگهداری USDT نسبت به بیت‌کوین و سایر ارزهای پایه مانند اتریوم ریسک کمتری به همراه دارد.

3 – اسیر Pump and Dump نشوید

برخی از اوقات، دسته‌ای از افراد برای باد کردن یک ارز، اقدام به خرید هماهنگ‌شده و ناگهانی از آن ارز می‌کنند تا افراد کم‌تجربه با مشاهده رشد ناگهانی و انفجاری آن ارز، با طمع از دست دادن فرصت، وارد آن ارز شوند و قیمت ارز رشد بیشتری را تجربه کند. اینجاست که با رشد بیشتر ارز، همان افرادی که برنامه باد کردن را چیده‌اند با فروش آن ارز به افراد تازه‌وارد، سود خوبی را در مدتی بسیار کوتاه بدست می‌آورند.

معمولا در این مواقع، ارز Pump شده به قیمت اولیه خود برمی‌گردد و شخص کم‌تجربه با ارزی که در قیمت بالا خریده باقی می‌ماند. البته این ترفندها در پلتفرم‌های معاملاتی معتبرتر مانند بایننس به دلیل اقدامات فنی که انجام می‌گیرد کمتر قابل انجام است ولی باید مراقب این ترفندها باشید.

به طور کلی از هر خرید هیجانی و احساسی که وسوسه آن به دلیل ترس از دست دادن فرصت به سراغ شما می‌آید اجتناب کنید.

هنر معامله‌گر این است که سودهای کسب شده را نگه دارد و آنرا با معاملات بد، از بین نبرد.

4 – طمع نکنید و سود خودتان را بیرون بکشید

گاهی اوقات وارد معاملاتی می‌شوید که سود خوبی برایتان به همراه دارد. اینجاست که نباید طمع کنید و حداقل، اصل سرمایه‌تان را از آن معامله خارج کنید. مثلا اگر ارزی را خریداری کرده‌اید که قیمت آن دوبرابر شده، نصف موجودی را بفروشید تا نصف آن باقی بماند.

به این ترتیب، اصل سرمایه را خواهید داشت و حتی اگر قیمت ارز افت شدیدی داشته باشد، شما از آن معامله سود خواهید کرد.

البته خیلی زود هم دست به فروش نزنید، وقتی وارد یک روند پرقدرت شدید، تا زمانی که نشانه‌های تضعیف روند را ندیده‌اید با آن روند باقی بمانید.

برای دانستن نشانه‌های تضعیف روند و نقاط فروش مناسب، می‌توانید به حمایت و مقاومت تکنیکال آن ارز توجه کنید. معمولا در نقاط مقاومتی مهم، فشار فروش بیشتر می‌شود و رشد بیشتر ارز در آن محدوده مشکل‌تر خواهد شد.

مطلب مرتبط: حمایت و مقاومت (Support & Resistance) چیست ؟

سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال مانند اندیکاتورها و اسیلاتورها نیز برای یافتن نقاط مناسب خرید و فروش به شما کمک می‌کند. برای یادگیری صفر تا صد تحلیل تکنیکال می‌توانید این بسته آموزشی را تهیه کنید.

5 – با خیال آسوده و فکر باز معامله کنید

هیچ‌چیز بدتر از این نیست که در هنگام معامله دارای استرس یا هیجان شدید باشید. این رفتار برای تازه‌کاران است. معامله‌گران حرفه‌ای هیچگاه با احساسات وارد بازار نمی‌شوند.

عدم مقروض بودن، وارد کردن سرمایه مازاد و شناخت کافی از بازار، می‌تواند به حفظ آرامش در هنگام معامله کمک کند.

هیچ‌چیز بدتر از یک معامله عجولانه نیست و نباید به این سبک معاملات عادت کنید. ممکن است شما در یک معامله عجولانه مقداری سود بدست آورید ولی در معاملات عجولانه بعدی به احتمال قوی آنرا از دست خواهید داد.

شما چه تجربه‌ای در معاملات ارزهای دیجیتال داشته‌اید؟ در بخش دیدگاه با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

 

توجه: امنیت ارز دیجیتال‌تان را حفظ کنید تا در آینده حسرت نخورید. با این کیف پول از بیت‌کوین و سایر ارزهایتان محافظت کنید:

نامویژگی‌هاامتیاز
کیف پول Cool Wallet
 • عدم اتصال مستقیم به اینترنت (امنیت کامل)
 • بیش از 150 هزارفروش در سرتاسر دنیا
 • ظاهر مدرن و به اندازه کارت بانکی
 • وارانتی 12 ماهه (تعویض در صورت خرابی)
 • انجام تراکنش با متصل شدن به موبایل
ستارهکیف پول کول والت

اکنون بخرید

4 نظر
 1. با سلام و وقت بخیر بنده 0.04937782 این مقدار اتریم خریدم برحسب بیتکوین آن زمان قیمتش بود 277 دلار
  الان قیمتش شده 262 ولی وقتی میخوام بفروشم 0.04920294 این مقدار میشه و من خیلی ضرر نکردم با اینکه حدودا 15 دلار افت قیمت داشته . میخواستم بدونم چجوری شده ک شامل ضرر نشده ممنون . تعداد اتریم 1.88

  1. سلام وقت شما بخیر
   شما مفهوم جفت ارزها رو درست متوجه نشدید
   وقتی اتریوم رو در برابر بیت کوین معامله میکنید، مبنای قیمت گذاری براساس دلار نیست براساس بیت کوین یا اتریومه
   مثلا میگید 35 اتریوم دادید برای 1 بیت کوین یا بالعکس.
   اما وقتی قراره در ازای دلار بفروشید قیمت 35 اتریوم یا 1 بیت کوین رو باید با دلار حساب کنید

 2. با سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون
  لطفا جهت یادگیری و آموزش برای ترید منابعی معرفی بفرمایید یا اینکه دوره حضوری اگه دارید یا اطلاعاتی دارید به بنده اطلاع دهید.
  باتشکر

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

 • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
 • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
 • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
 • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.

مطالب مرتبط

نرم‌افزار معاملات اتوماتیک بیت‌کوین

معامله‌گران در بازارهای مالی مانند فارکس و حتی گاهی اوقات بورس تهران (در برخی سهام که دارای نوسانات بیشتر است) از نوسانات قیمت سود می‌برند. معامله‌گران حرفه‌ای (تریدرها) عاشق بازاری…
بیشتر بخوانید

معرفی ارز دیجیتال با پشتوانه یورو: چگونه یورو آنلاین (Stasis EURS) بخریم؟

بازار ارزهای دیجیتال به دلیل نوسانات بالا به بهشت معامله‌گران (تریدرها) تبدیل شده است. اما گاهی اوقات معامله‌گر تصمیم می‌گیرد از این نوسانات اجتناب کند و سرمایه‌‌ی خود را به…
بیشتر بخوانید

راهنمای خرید و فروش ارز دیجیتال در سایت بیدارز

معاملات ارزهای دیجیتال می‌تواند به شیوه‌های مختلف انجام شود. یکی از این شیوه‌ها که از ابتدای گسترش بیت‌کوین محبوبیت زیادی داشته، خرید و فروش در پلتفرم‌های P2P است. P2P مخفف…
بیشتر بخوانید

چگونه بیت‌کوین را به پول نقد تبدیل کنیم؟

با شکل‌گیری بیت‌کوین، یک راه فوق‌العاده عالی برای انتقال پول بدست آورده‌ایم که به صورت غیرمتمرکز اداره شده و یک سری قونین فوق‌العاده شفاف روی آن حاکم است. در واقع…
بیشتر بخوانید

بهترین صرافی ارزهای رمزنگاری شده (cryptocurrencies)

برای تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر بسیاری از اوقات منبع قابل اطمینانی وجود ندارد. شاید شما مقداری ارز دیجیتال از طریق استخراج یا خرید یا بصورت رایگان بدست آورده‌اید و…
بیشتر بخوانید

روش تبدیل بیت‌کوین به اتریوم (سریعترین راه)

بسیاری معتقدند بیت‌کوین یک سرمایه‌گذاری بلندمدت مناسب است و ثروتمندان زیادی با خرید بیت‌کوین، متنوع‌سازی بیشتری به سبد دارایی‌هایی خود می‌دهند. اما ارزهای برتر دیگری نیز وجود دارد، مانند اتریوم…
بیشتر بخوانید