درآمد تریدرها در ایران و جهان چقدر است؟

مرسده ولی زاده
مرسده ولی زاده
درآمد تریدرها

می‌توان با قاطعیت گفت که در دنیای امروزه، مهم‌ترین عامل برای انتخاب یک شغل میزان درآمد آن است.

تریدرها هم از این قاعده مستثنی نیستند و درست مثل تمامی مشاغل دیگر، درآمد این شغل برایشان مهم است و مایل به داشتن اطلاعاتی درباره نحوه کار و الزامات این شغل هستند.

در واقع سوال اصلی این است که با چه میزان از کار و سرمایه می‌توان به درآمدی کافی در ترید و معامله‌گری رسید.

در این مقاله قصد داریم تا با بررسی روند کاری تریدرهای موفق، درآمد تریدرها در ایران را ارزیابی کنیم. اگر شما هم علاقه‌مند به حوزه ترید هستید یا به تازگی ترید را شروع کرده‌اید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

در پایان مقاله امیدواریم به پاسخ سوالات کلیدی در این موضوع از قبیل «آیا تریدرها درآمد بالایی دارند؟» و «آیا می‌توان ترید را به عنوان شغل اول انتخاب کرد؟» رسیده باشید.

نکات کلیدی

 • بعضی از قواعد ترید، درست مانند هر شغل دیگری ثابت است و هرکسی که از این قواعد پیروی کند، می‌تواند پیشرفت‌هایی ملموس را در کار خود مشاهده کند. برخی از این اصول شامل رعایت کردن مدیریت سرمایه، داشتن تعهد و نظم در کار و ایجاد یک استراتژی مناسب است.
 • اکثر قریب به اتفاق معامله‌گران روزانه، پول خود را در بازارهای سرمایه از دست می‌دهند که عمده دلیل این امر برای تبعیت نکردن روش‌های مدیریت سرمایه است.
 • عواملی که می‌تواند بر روی سود تریدرها تاثیرگذار باشد شامل میزان سرمایه اولیه، استراتژی‌هایی که تریدر استفاده می‌کند، بازاری که تریدر در آن فعالیت می‌کند و شانس است.
 •  تریدرهای حرفه‌ای با استفاده از حد سود و ضرر، میزان‌های ریسک‌های خود را تا حد بسیار زیادی کنترل می‌کنند.

تریدر کیست؟

قبل از این‌ که سراغ درآمد تریدرها در ایران و مابقی نقاط جهان برویم، نیاز است که به یک سوال اساسی پاسخ دهیم: تریدر کیست؟

 • آیا تعریف ما از تریدر فردی است که در یک ساعت از وقت خود را به ترید و معامله در بازارهای مالی اختصاص می‌دهد؟
 • آیا تریدر همان کسی است که از تمام دنیا فقط یک اینترنت و گوشی همراه نیاز دارد و در هر جایی از دنیا می‌تواند درآمد دلاری داشته باشد؟
 • آیا برای معامله و تحلیل در بازار فارکس به اکانت‌های چند صد دلاری بلومبرگ و در ارزهای دیجیتال به اکانت‌های گران‌قیمت گلس نود نیاز است یا بدون آن‌ها هم می‌تواند کسب درآمد کرد؟
 • آیا تریدری که شما دوست دارید به آن تبدیل شوید، فردی است که در خانه خود معامله می‌کند یا فردی است که در سازمان‌های مالی مشغول به ترید است؟

قبلا در مورد اینکه تریدر کیست مفصل صحبت کرده بودیم و توصیه می‌کنیم برای درک بهتر مطلب موردنظر را مطالعه کنید.

هرکدام از این سوالات، برای هر فرد، جواب‌های متفاوتی دارد؛ ممکن است فردی بخواهد فعالیت خود را در بازارهای مالی به عنوان شغل دوم انتخاب کند و فرد دیگری انتخاب کند که ترید، حرفه‌ی اصلی‌اش باشد و یا به صورت تیمی فعالیت کند.

شاید فردی دوست داشته باشد با استراتژی‌های ساده‌ای مثل مووینگ اورج‌ها معامله کند و فرد دیگری استراتژی‌های سختی را برای خود داشته باشد که نیاز به تاییدیه گرفتن از شاخص‌‌های جهانی داشته باشد.

با توجه به موارد فوق، هر فردی باید روش مناسب خود را پیدا کند و در همان راستا اقدام به ترید کند.

البته باید توجه داشت که بعضی از قواعد ترید، درست مانند هر شغل دیگری ثابت است و هر کسی که از این قواعد پیروی کند، می‌تواند پیشرفت‌هایی ملموس را در کار خود مشاهده کند.

برخی از این اصول شامل رعایت کردن مدیریت سرمایه، داشتن تعهد و نظم در کار و ایجاد یک استراتژی مناسب است. در ادامه بیشتر به این موارد می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: ترید کردن و سرمایه‌گذاری: تعاریف و تفاوت‌ها

چرا باید ترید کردن را انتخاب کنیم؟

قبل از اینکه به موضوع درآمد تریدرها بپردازیم، لازم است به این سوال پاسخ دهیم که چرا ترید را برای کسب درآمد انتخاب می‌کنیم؟

امروزه، با توجه به شرایط اقتصادی به وجود آمده و تورمی که در اکثر کشورهای جهان وجود دارد، مردم به دنبال یک منبع درآمد مناسب برای رسیدن به اهداف‌شان هستند.

در این میان، بازارهای مالی و ترید در آن‌ها، یکی از گزینه‌های مناسب است.

این مورد فقط برای ایرانیان صدق نمی‌کند؛ زیرا بعد از همه‌گیری کرونا،‌ اکثر کشورها درگیر تورم بالایی شدند و خیلی از مردم شغل خود را از دست دادند. بنابراین غالب مردم به شغل‌های خانگی و اینترنتی روی آوردند.

ترید در بازار بورس، ارزهای دیجیتال یا فارکس، مزایایی دارد که باعث شده مردم زیادی بابت کسب درآمد به این شغل رو بیاورند.

از جمله مزایای ترید می‌توان به کسب درآمد دلاری بدون محدودیت، وجود بازار 24 ساعته، عدم نیاز به مدرک تحصیلی خاص برای ورود به بازارهای مالی اشاره کرد.

برخی تریدرها معتقدند که ترید کردن مهارتی است که شما می‌توانید با یادگیری این مهارت و با داشتن یک لپ تاپ ساده، اینترنت و سرمایه اندکی برای شروع، در هر کجای این دنیا درآمد کسب کنید.

از طرف دیگر؛ ترید شرایط جسمانی خاصی نیاز ندارد و شما می‌توانید خیلی راحت در منزل، سفر و … ترید کنید و از اینکه بابت کم‌کاری توسط شخصی مواخذه نمی‌شوید، خیالتان راحت باشد.

درباره رشته تحصیلی مرتبط با تریدری (بورس، فارکس و …) بخوانید.

ترید و مشکلات آن

فرض کنید یکی از نزدیکان شما، در مورد بازارهای مالی چیزهایی شنیده و به دنبال کسب اطلاعات از ترید و نحوه درآمدزایی آن است.

این شخص به خاطر شوق زیاد و با راهنمایی دوستانی که کمی زودتر از او وارد بازار شده‌اند، وارد بازارهای مالی شده و خرید و فروش انجام می‌دهد.

در همان اوایل کار، سودهای خوبی به دست می‌آورد؛ اما کم‌کم شرایط عوض شده و نه تنها تمام آن سودها از بین می‌روند، بلکه ضرر هم به وجود می‌آید.

اینجاست که افراد به دو دسته تقسیم می‌شوند‌: دسته اول گروهی هستند که در این شرایط از بازار خارج می‌شوند.

و دسته دوم افرادی هستند که بعد از شکست، بیشتر زمان خود را صرف آموزش‌های جدید کرده و سعی می‌کنند تا با آموزش در زمینه ترید دوباره به میدان برگردند و مجدد با تجربه بیشتری ترید کنند.

برخی از تریدرهای موفق بر این باورند که اگر آموزش در زمینه ترید به خوبی انجام شود، یک تریدر می‌تواند روی درآمد ماهانه خود حساب باز کرده و درباره میزان درآمد خود صحبت کند.

اما اگر هیچ برنامه‌ای برای پیشرفت در ترید وجود نداشته باشد و صرفا تریدر از روی هیجان و بدون مهارت کافی اقدام به ترید کند، ممکن است کل سرمایه زندگی خود را از دست بدهد.

بیشتر بخوانید: چگونه به ترید کردن مانند یک کسب و کار نگاه کنیم؟

انواع تریدرها

برای این که بدانیم چه نوعی از فعالیت در بازارهای مالی برای ما مفید، مناسب و کارا است، باید بدانیم که چند نوع تریدر در بازارهای مالی وجود و هرکدام از آن‌ها چگونه در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند.

 • معامله‌گران روزانه (Day Traders): این نوع از معامله‌گران بیشتر به سراغ دارایی‌های عادی می‌روند. برخی از این دارایی‌ها شامل سهام، معاملات اختیار معامله، معاملات آتی، جفت ارزها و ارزهای دیجیتال است. معامله‌گران روزانه چندین معامله را در طول روز انجام می‌دهند و علاقه‌ای به نگه‌داشتن معاملات خود برای بیشتر از یک روز ندارند.
 • معامله‌گران سویینگ (Swing Traders): آن‌ها تمایل دارند که دارایی خود را بیشتر از یک روز و به صورت کلی بیشتر از معامله‌گران روزانه نگه دارند. این دست از تریدرها قبل از این‌که وارد معامله‌ای شوند، زمان زیادی را برای تحلیل می‌گذارند.
 • سرمایه‌گذاران: این قشر از معامله‌گران تمرکز خود را بر روی بازدهی بلندمدت خود می‌گذارند. تصور کلی آن‌ها این است که ما یک دارایی را خریداری می‌کنیم و ارزش دارایی‌های ما با ارزش کلی بازار رشد می‌کنند. برخلاف غالب تریدرها، زمانی که بازار درگیر رکود و ریزش می‌شود، این نوع معامله‌گران دارایی‌های خود را نمی‌فروشند و بر این باورند که ارزش دارایی به مرور زمان بهبود می‌یابد و به قیمت‌های قبلی خود می‌رسد.
 • مومنتوم تریدها (Momentum Traders): این دست از معامله‌گران سعی می‌کنند که نوسانات گسترده را پیش‌بینی کنند و این نوسان‌ها کسب سود کنند. باید توجه داشت که مومنتوم تریدرها فقط معاملات بسیار کوتاه‌مدت را انجام می‌دهند.

باید توجه داشت که اکثر قریب به اتفاق معامله‌گران روزانه، پول خود را در بازارهای سرمایه از دست می‌دهند که عمده دلیل این امر برای تبعیت نکردن روش‌های مدیریت سرمایه است.

عواملی که می‌تواند بر روی سود و درآمد تریدرها تاثیرگذار باشد شامل میزان سرمایه اولیه، استراتژی‌هایی که تریدر استفاده می‌کند، بازاری که تریدر در آن فعالیت می‌کند و شانس است.

همچنین باید توجه داشت که تریدرهای حرفه‌ای، با استفاده از حد ضرر و حد سود میزان‌های ریسک‌های خود را تا حد بسیار زیادی کنترل می‌کنند.

درآمد تریدرها
تنها یک درصد از تریدرها در بازارهای مالی می‌مانند و کسب سود می‌کنند!

میانگین درآمد یک تریدر در ایران چقدر است؟

در مورد درآمد یک تریدر، حقایقی وجود دارد که معمولا کمتر به آن‌ها توجه می‌شود. در واقع تریدرها از ترس زیاد شدن رقیب در بازار، درآمد واقعی خود را به دیگران بیان نمی‌کنند.

ترید، انواع مختلفی دارد که معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین آن ترید از نوع روزانه است که آن نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد. به این نکته مهم توجه داشته باشید که درآمد واقعی یک تریدر در ایران با تبلیغات نشان داده شده، تفاوت دارد.

بر اساس آماری که توسط سایت Indeed منتشر شده، به طور متوسط درآمد تریدرها حدود 86 هزار دلار در سال است.

برای محاسبه میانگین ماهانه، این عدد را تقسیم بر 12 می‌کنیم تا به مقدار مورد نظر برسیم. البته باید توجه داشت که این آمار تقریبی است و در زمان‌ها و شرایط مختلف تغییر می‌کند.

لازم به ذکر است که معمولا 90 درصد از تریدرهای تازه‌کار یا حرفه‌ای، در بازارهای مالی شکست می‌خورند یا در بهترین حالت، نمی‌توانند به صورت مستمر کسب سود کنند و این امر کاملا طبیعی است.

تریدرهای ایرانی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و بسیاری از افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، دچار شکست در ترید می‌شوند.

البته باید بگوییم که دلیل این موضوع، عدم برخورداری از دانش و اطلاعات لازم و نداشتن مهارت کافی در این زمینه است.

باید توجه داشته باشید که ‌ترید، فعالیتی است که در صورت نداشتن اطلاعات کافی و عدم آشنایی با قوانین آن، سرمایه شما را تباه خواهد کرد.

بنابراین؛ برای داشتن درآمد از ترید و حرفه‌ای شدن در این زمینه، باید از مبالغ کم شروع کرده و سعی کنید که محافظه‌کارانه عمل کنید.

ویژگی‌های یک تریدر حرفه‌ای

برای اینکه به یک تریدر حرفه‌ای با درآمد بالا تبدیل شوید، باید مهارت‌های لازم را کسب کرده و میزان موفقیت خود را افزایش دهید. در ادامه، ویژگی‌هایی تریدرهای حرفه‌ای و موفق را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

توجه داشته باشید که درآمد تریدرهای ایران و جهان به این عوامل وابسته است و هرچه این عوامل را تقویت کنید، ترید موفق‌تری خواهید داشت.

عوامل موفقیت تریدرها

1. نداشتن طمع

یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث عدم موفقیت یک تریدر در بازارهای مالی می‌شود، داشتن طمع زیاد در معاملات است.

ممکن است یک تریدر با توجه به دانش و مهارت خود، تشخیص خوبی برای ورود و خروج از معامله داشته باشد؛ اما به دلیل داشتن طمع زیاد در کسب سود بیشتر، باعث ضرر قابل توجهی در آن معامله شود. در نتیجه، این ضرر باعث می‌شود که تریدر دلسرد و ناامید شود.

بیشتر بخوانید: چرا در بورس باید حرص و طمع را کنترل کرد؟

2. کسب دانش بیشتر و به‌روز‌تر

یک تریدر موفق، تلاش می‌کند اطلاعات خود را در زمینه ترید به روز نگه دارد و از اشتباهات قبلی خود درس بگیرد. او سعی می‌کند تجربه‌های اندوخته خود را در معاملات به کار گیرد و موفقیت خود را افزایش دهد.

3. پایبندی به اصول ترید

همان‌طور که قبل‌تر نیز اشاره کردیم؛ یکی از کلیدهای موفقیت هر تریدر، تعهد و پایبندی به اصول، تفکر و روش‌های تحلیلی است.

دهن‌بینی و عدم پایبندی به اصول ترید، به این صورت است که با شنیدن نظر و تحلیل دیگران، در معاملات شما تغییر ایجاد شده و گاهی زمینه‌ساز ضررهای بسیاری می‌شود.

البته یک تریدر موفق با دیگران مشورت می‌کند؛ اما در نهایت فکر و منطق خود را به کار می‌گیرد و به اصول خود پایبند است.

تریدرها در ایران
اینکه یک تریدر با تحلیل فردی خود ضرر کند، به مراتب ارزش بیشتری از کسب سود با تحلیل دیگران دارد.

4. داشتن آرامش و صبر تا رسیدن به هدف

صبر و آرامش، لازمه داشتن تریدهای موفق است. گاهی ممکن است یک تریدر برای رسیدن به موفقیت، ساعت‌ها یا حتی روزها منتظر بماند تا به هدف مشخص‌شده خود برسد.

از این رو، تریدر نباید آرامش خود را از دست بدهد و عجولانه عمل کند.

بیشتر بخوانید: طرز فکر تریدری؛ چطور یک «ذهن معامله‌گر» داشته باشیم؟

5. منظم بودن

یک تریدر اگر نظم داشته باشد، تریدهای موفقی خواهد داشت.

اگر شما نتایج معاملات را خود را یادداشت کرده، اسناد مالی خود را مستندسازی کنید و ساعت مشخصی برای ترید خود داشته باشید؛ منظم‌تر عمل خواهید کرد و درآمدتان از ترید بیشتر خواهد شد.

بیشتر بخوانید: نظم در معامله گری چیست و چگونه باعث موفقیت تریدرها می‌شود؟

پتانسیل کسب درآمد در معاملات روزانه

یکی از عوامل بسیاری مهمی که می‌تواند پتانسیل کسب درآمد هر کسی را در شغل معامله‌گری تحت تاثیر قرار دهد، این است که آیا آن فرد معامله کردن به صورت تنهایی را ترجیح می‌دهد یا اولویت او برای کار کردن به صورت تیمی و در سازمان‌های مالی و سرمایه‌گذاری است.

البته باید در نظر داشت که معامله‌ٰگران سازمانی با پول و سرمایه‌ی خود ترید نمی‌کنند و در غالب اوقات وجوه بیشتری را برای معامله کردن در اختیار دارند. همچنین، آن‌ها به بهترین ابزارها و مفیدترین اطلاعات موجود دسترسی دارند.

باید توجه داشت که برخی از موسسات مالی که مستقل هم هستند، اجازه دسترسی معامله‌گران روزانه به ابزارهای خود را می‌دهند ولی از آن‌ها می‌خواهند که از سرمایه‌ی شخصی خود برای معامله کردن استفاده کنند.

برخی از متغیرهای دیگری که می‌تواند  بر روی پتانسیل درآمد یک تریدر تاثیرگذار باشد به شرح زیر است:

 • بازاری که در آن معامله می‌کند: هر بازار ویژگی‌های منحصر به خود را دارد. به صورت کلی بازار سهام یکی بازارهایی است که نیاز به سرمایه‌ی زیادی برای شروع ندارد. به این معنا که هر کسی می‌تواند با مبالغ کمتری نسبت به بازار آپشن و فیوچرز شروع به معامله‌گری کند.
 • مقدار سرمایه‌ای که دارید: اگر شما ترید کردن را مبلغ ۵ میلیون تومان شروع کنید، بدیهی است که پتانسیل کسب سود شما بسیار کمتر از کسی است که با ۵۰۰ میلیون تومان معامله می‌کند.
 • زمان: تریدرهای بسیار محدودی هستند که که در چند روز یا چند هفته‌ی اول به موفقیت می‌رسند. در واقع برای سودآوری نیاز به توسعه استراتژی و سیستم معاملاتی است که برای همین‌کار ممکن است چند سال زمان نیاز باشد.

اگر قصد دارید تریدر شوید توصیه می‌کنیم از دست ندهید: آموزش گام‌ به‌ گام تریدینگ (کسب درآمد دلاری)

همچنین برای شروع ترید این مطلب را بخوانید.

سوالات متداول

درآمد یک تریدر چقدر است؟

درآمد یک تریدر واقعا قابل تخمین نیست. درآمد تریدرها به عواملی زیادی بستگی دارد که برای مثال می‌توان به بازاری که یک تریدر در آن فعالیت می‌کند، مقدار سرمایه‌ای که یک تریدر وارد بازارهای مالی می‌کند و زمانی که یک تریدر حاضر است به معامله‌گری در بازارهای مالی تخصیص دهد دارد. البته باید توجه داشت که درآمد یک تریدر به متغیرهای دیگری هم بستگی دارد که سعی کردیم در مقاله پاسخ دهیم.

ویژگی‌های یک تریدر حرفه‌ای چیست؟

به صورت کلی، یک تریدر حرفه‌ای باید طمع را در خود پرورش ندهد؛ در راستای کسب دانش در حوزه مالی تلاشی روزافزون داشته باشد؛ به اصول شغل معامله‌گری پایبند باشد؛ آرامش و صبر لازم برای رسیدن به هدف را داشته باشد و در تمامی این مراحل، منظم باشد و از چهارچوب‌ها خارج نشود.

چند نوع تریدر در بازارهای مالی وجود دارد؟

4 دسته معامله‌گر در بازارهای مالی وجود دارد: تریدرهای روزانه، مومنتوم تریدرها، سرمایه‌گذاران و تریدرهای سویینگ.
این 4 دسته تفاوت‌های هم دارند که در مقاله به تفاوت آن‌ها پاسخ داده شده است.

آیا می‌توان با ترید کردن درآمد روزانه یا ماهیانه ثابت داشت؟

به عنوان تازه‌کار، رسیدن به چنین هدفی مشکل به نظر می‌رسد زیرا بازارها اغلب مواقع در جهتی که شما پیش‌بینی کرده‌اید حرکت نمی‌کنند. زیان بخشی از کار یک تریدر تازه‌کار است و زیان‌ها اغلب باعث می‌شوند سودها کاهش یابد یا از بین برود. اما کسی که حداقل 2 سال تجربه ترید داشته باشد، ترید اصولی و منظم انجام دهد، رسیدن به این هدف امکان پذیر است.

سود هر ترید چند درصد است؟

سود هر ترید رقم ثابتی نیست. شما در یک بازار که قیمت‌ها همواره در حال تغییر هستند در حال انجام معامله هستید، هر معامله‌ای حتی در بازارهای سنتی، مقدار سود مشخص که کاملا قابل پیش بینی باشد ندارد.

اگر بخواهیم شروع کنیم، آیا ترید ارزش وقت گذاشتن دارد؟

ترید و مخصوصا ترید ارز دیجیتال می‌تواند سود بسیار خوبی داشته باشد، با این حال تریدر بودن برای هرکسی مناسب نیست. پیشنهاد می‌کنیم با کسب اطلاعات اولیه (شروع ترید در این صفحه) با سرمایه بسیار کم، این کار را بسنجید و ببینید برای شما مناسب است یا خیر.

سخن پایانی

اگر شما از جمله افرادی هستید که ترید را برای کسب درآمد خود انتخاب کرده‌اید، باید بدانید که ترید یک سرگرمی یا فعالیت گذرا نیست.

درست است که برای کسب درآمد از ترید و یا پیش‌بینی متوسط درآمد هیچ تضمینی وجود ندارد؛ اما اگر استراتژی‌های مناسبی به کار بگیرید، قطعا علاوه بر کم کردن ضرر، به سود خوبی خواهید رسید.

داشتن مهارت، صبر، نظم و مدیریت ریسک، از جمله مواردی است که در کسب درآمد از ترید بسیار مهم است.

در این مقاله، درباره درآمد یک تریدر در ایران و عوامل موثر در موفقیت تریدرها صحبت کردیم. امیدواریم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
مرسده ولی زاده

مرسده ولی زاده

مرسده ولی زاده کارشناس ارشد مهندسی نرم‌افزار دارد و از سال 97 وارد بازارهای مالی شده است. در حال حاضر محقق بلاکچین و ارزهای دیجیتال است و همزمان با تحقیق در بازار کریپتو معامله‌گری می‌کند.
3 نظر
  1. سلام میتونی از ثبت نام انلاین توی یه سری صرافی ها استفاده کنی پنل بسازی مثل یوبیتکس و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی