توکن بومی بایننس؛ نگاهی به بایننس کوین (BNB)

ریحانه کاظمیان مقدم
ریحانه کاظمیان مقدم
توکن بومی بایننس

بایننس کوین با نماد BNB نیرومحرکه اکوسیستم بایننس، زنجیره بایننس و زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) است. توکن بومی بایننس چندین مورد استفاده مختلف دارد:

 • پرداخت کارمزد معاملات در صرافی بایننس
 • پرداخت کارمزد معاملات در صرافی غیرمتمرکز بایننس
 • پرداخت کارمزد معاملات در زنجیره بایننس
 • پرداخت کارمزد معاملات در زنجیره هوشمند بایننس
 • پرداخت برای کالاها و خدمات آنلاین یا خریدهای فروشگاهی با استفاده از بایننس کارت (Binance Card) یا بایننس پِی (Binance Pay)
 • رزرو هتل، بلیت پرواز و سایر موارد در پلتفرم تراولا (Travala)
 • توکن کاربردی جامعه در فعالیت‌هایی همچون بازی‌ها و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز در اکوسیستم زنجیره هوشمند بایننس
 • شرکت در فروش توکن در پلتفرم لانچ پد بایننس (Binance Launchpad)
 • کمک به خیریه بایننس (Binance Charity)
 • تأمین نقدینگی در پلتفرم بایننس لیکوئید سواپ (Binance Liquid Swap)

تاریخچه توکن بومی بایننس

بایننس کوین از طریق عرضه اولیه کوین (ICO) از 26 ژوئن تا 3 ژوئیه 2017 (5 تا 12 تیر 96) راه‌اندازی شد، 11 روز پیش از اینکه صرافی بایننس کار خود را آغاز کند. قیمت این کوین در زمان عرضه، معادل با 1 اتر در ازای 2,700 بایننس کوین یا 1 بیت کوین در ازای 20,000 بایننس کوین بود.

اگرچه بایننس کوین از طریق عرضه اولیه کوین راه‌اندازی شده است، با خرید و نگهداری بایننس کوین نمی‌توان بخشی از سود بایننس را دریافت کرد یا در سرمایه‌گذاری این صرافی مشارکت کرد.

1 6
بنیان‌گذار صرافی بایننس: چانگ پنگ ژائو

توکن بومی بایننس در ابتدا به عنوان توکن ERC-20 و روی شبکه اتریوم با عرضه کل 200 میلیون کوین عرضه شد؛ از این میزان 100 میلیون کوین در رویداد عرضه اولیه این کوین ارائه شده است. با این حال، بایننس کوین‌های بومی ذخیره‌شدۀ خود را می‌سوزاند و از بین می‌برد؛ بنابراین در حال حاضر، عرضه کل بایننس کوین از این میزان کمتر است.

بایننس کوین در ابتدا مبتنی بر شبکه اتریوم بود؛ اما استاندارد این توکن، بعدها از ERC-20 به BEP-2 تغییر پیدا کرد. بایننس کوین‌های BEP-2 کوین بومی زنجیره بایننس، بلاک چین بایننس، هستند. راه‌اندازی شبکه اصلی زنجیره بایننس روز 18 آوریل 2019 (29 فروردین 98) رسماً اعلام شد.

در سپتامبر سال 2020 (شهریور 99)، زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) یا به‌اختصار BSC تأسیس شد، شبکه بلاک چینی که به‌موازات زنجیره بایننس به کار خود ادامه می‌دهد. به‌عبارت دیگر، در حال حاضر می‌توانید از سه طریق مختلف بایننس کوین به دست آورید.

 • بایننس کوین با استاندارد BEP-2 در زنجیره هوشمند
 • بایننس کوین با استاندارد BEP-20 در زنجیره هوشمند بایننس
 • بایننس کوین با استاندارد ERC-20 در شبکه اتریوم

بایننس کوین برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

همانطور که گفته شد، بایننس کوین موارد استفاده زیادی هم در اکوسیستم بایننس و هم در پلتفرم‌های دیگر دارد. بنابراین، شما باید تصمیم بگیرید که چگونه قصد دارید از بایننس کوین خود استفاده کنید. به‌عنوان مثال، می‌توانید برای پرداخت هزینه‌های سفر، خرید هدایای مجازی و موارد دیگر از بایننس کوین استفاده کنید.

طبق آمار، تخمین زده می‌شود که میلیون‌ها بایننس کوین توسط کاربران مختلف برای پرداخت هزینه‌های سفر، هزینه کالاها و خدمات، وام‌گرفتن، دریافت پاداش، ایجاد قراردادهای هوشمند و سایر تراکنش‌ها به کار گرفته شده است.

همچنین، بسیاری از افراد برای پرداخت کارمزد تراکنش‌های خود از توکن بومی بایننس استفاده می‌کنند. فقط در پلتفرم معاملاتی بایننس، تقریباً دو میلیون کاربر از بایننس کوین برای پرداخت کارمزد تراکنش‌های خود استفاده کرده‌اند؛ این میزان معادل با استفاده از بیش از 40 میلیون بایننس کوین در بیش از 127 میلیارد تراکنش است.

توکن بومی بایننس به‌عنوان کارمزد تراکنش

هر تراکنش رمزارز در صرافی بایننس کارمزدی معادل با 0.1 درصد دارد؛ توجه داشته باشید که کارمزد تراکنش با توجه به حجم معاملات ماهانه و دارایی‌های بایننس کوین شما تعیین می‌شود.

شما یا می‌توانید کارمزد تراکنش خود را با دارایی‌هایی که معامله می‌کنید بپردازید، یا از بایننس کوین برای پرداخت کارمزد استفاده کنید. در صرافی بایننس، اگر کارمزد تراکنش‌های خود را با بایننس کوین پرداخت کنید، تخفیف ویژه‌ای دریافت خواهید کرد.

بنابراین، اگر برای انجام معاملات خود به‌طور مکرر از صرافی بایننس استفاده می‌کنید، بهتر است بایننس کوین تهیه کنید و به‌وسیله آن کارمزد تراکنش‌های خود را پرداخت کنید.

در نظر داشته باشید که کسر کارمزد تراکنش طبق دستورالعمل‌ ویژه‌ای عمل می‌کند؛ بنابراین، حتما بخش برنامه فعلی کارمزد تراکنش‌ها را چک کنید. همچنین، گفتنی است که کارمزد تراکنش برای قراردادهای آتی در پلتفرم بایننس اندکی متفاوت است.

fee
با استفاده از بایننس کوین می‌توانید از تخفیف ویژه کارمزد تراکنش در پلتفرم بایننس بهره‌مند شوید.

جدا از تخفیف کارمزد تراکنش‌ها، بایننس کوین از صرافی غیرمتمرکز بایننس (روی زنجیره بایننس) و صدها اپلیکیشن غیرمتمرکز که روی زنجیره هوشمند بایننس اجرا می‌شوند، پشتیبانی می‌کند. به‌عبارت بهتر، شما می‌توانید از بایننس کوین خارج از پلتفرم معاملاتی بایننس نیز استفاده کنید. درواقع، بیش از 180 دارایی دیجیتال روی زنجیره هوشمند بایننس عرضه شده است و میلیون‌ها کاربر از بایننس کوین برای اهداف کاربردی مربوط به زنجیره هوشمند بایننس بهره می‌برند.

از کجا بایننس کوین تهیه کنم؟

بیشترین خرید بایننس کوین در بازارهای ثانویه اتفاق می‌افتد. درواقع، می‌توان علاوه بر استفاده از پلتفرم بایننس، توکن بومی بایننس را از طریق سایر صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی نیز تهیه کرد.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
ریحانه کاظمیان مقدم

ریحانه کاظمیان مقدم

دارای مدرک کارشناس ارشد، محقق مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی