زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) چیست؟

بلاکچین هوشمند بایننس

حتما در مورد زنجیره بایننس شنیده‌اید.

زنجیره بایننس (به انگلیسی Binance Chain)، منزلگاه اصلی ارز BNB است و برای معامله بسیار سریع طراحی شده است.

جهت دستیابی به معاملات سریع، در این زنجیره مصالحه‌هایی انجام شده، مثلا این بلاکچین از نظر قابلیت برنامه‌نویسی مانند سایر بلاکچین‌ها منعطف نیست.

 به خاطر رفع این مشکل، زنجیره هوشمند بایننس (به انگلیسی Binance Smart Chain) طراحی شد. زنجیره هوشمند بایننس محیطی کاملا سازگار و منعطف برای توسعه پیشرفته نرم‌افزارهای غیر متمرکز است.

این زنجیره هوشمند با Binance Chain سازگار است تا کاربران بهترین استفاده را از هردو ببرند.

در ادامه ابتدا Binance Chain را معرفی می‌کنیم و سپس به بررسی اجمالی Binance Smart Chain می‌پردازیم.

معرفی Binance Chain

Binance Chain توسط بایننس در آپریل 2019 راه‌اندازی شد.

هدف اصلی این شبکه فراهم کردن محیطی سریع و غیرمتمرکز برای ترید کردن بود و شاید بزرگترین نرم‌افزار غیرمترکز سوار شده بر روی آن صرافی DEX بایننس باشد. شما می‌توانید از Binance Dex در  محیط تحت وب با آدرس binance.org استفاده کنید. همچنین استفاده از این صرافی غیرمتمرکز، در کیف پول تراست والت امکان‌پذیر است.

با توجه به محدودیت‌هایی که برای بلاکچین‌ها وجود دارد، Binance Chain انعطاف زیادی نداشته و قراردادهای هوشمند که مخصوص معامله سریع طراحی شده است، می‌تواند ایجاد ازدحام و مزاحمت کند.

مانند بازی CryptoKitties که در اوج معروفیت خود باعث ایجاد مشکل جدی در بلاکچین اتریوم شد.

به طور کلی ثبات و پایداری شبکه‌ها هنوز هم یکی از مهم‌ترین موانع بر سر راه توسعه بلاکچین است و اینجاست که Binance Smart Chain به کمک ما می‌آید.

Binance Smart Chain چیست؟

بهترین راه برای توصیف Binance Smart Chain این است که بگوییم یک بلاکچین است که به صورت موازی با Binance Chain کار می‌کند.

بر خلاف Binance Chain، این بلاکچین می‌تواند قراردادهای هوشمند را اجرا کرده و با ماشین مجازی اتریوم سازگار است. هدف از طراحی این سیستم این بود که توان عملیاتی بالای Binance Chain را هنگام اجرای قراردادهای هوشمند در اکوسیستمش حفظ کنند.

در واقع هردوی این بلاکچین‌ها در کنار هم کار می‌کنند و نیازی به گفتن نیست که Binance Smart Chain لایه دوم زنجیره و راه‌حلی برای مقیاس‌پذیری است. این زنجیره مستقل بوده و در صورت آفلاین شدن Binance Chain نیز می‌تواند به کار خود ادامه دهد؛ به همین دلیل هردوی این بلاکچین‌ها از منظر طراحی، نقاط قوت مشابهی دارند.

به دلیل اینکه Binance Smart Chain با ماشین مجازی اتریوم سازگاری دارد، به همراه دنیای غنی‌ای از نرم‌افزارهای غیر متمرکز و ابزارهای اتریوم راه‌اندازی شد.

در تئوری، این موضوع کار را برای توسعه‌دهندگان آسان کرده است تا پروژه‌های خود را از اتریوم به اینجا منتقل کنند.

برای کاربران نیز این معنی را دارد که می‌توانند نرم‌افزارهای غیر متمرکزی؛ همچون metamask را با استفاده از Binance Smart Chain پیکربندی و قابل استفاده کنند. برای این کار راهنمای استفاده از Metamask برای Binance Smart Chain را اینجا بخوانید.

Binance Smart Chain چگونه کار می‌کند؟

Binance Smart Chain هر 3 ثانیه یک بلاک را با استفاده از الگوریتم اثبات سهام تایید می‌کند.

کاربران با استفاده از سیستمی به اسم قدرت اثبات سهام یا به اختیار PoSA، مقداری BNB سهام‌گذاری می‌کنند تا بتوانند به اعتبارسنج تبدیل شوند. آن‌ها یک بلاک معتبر را تایید کرده و در ازای آن هزینه تراکنشی که آن بلاک‌ داشته است را دریافت می‌کنند.

برخلاف اکثر پروتکل‌ها و رمزارزها، هیچ پاداشی از جنس انتشار BNB برای اعتبارسنج‌ها وجود ندارد؛ زیرا BNB یک ارز تورمی نیست و برعکس، سمت عرضه این کوین در طول زمان کاهش می‌یابد؛ چون تیم بایننس به طور منظم اقدام به سوزاندن کوین می‌کنند.

سوزاندن کوین به معنای از رده خارج کردن بخشی از ارزهای در گردش است که به منظور کاهش موجودی در گردش انجام می‌گیرد.

سازگاری Cross-chain

Binance Smart Chain به عنوان سیستمی مستقل اما مکمل Binance Chain ساخته شد. ساختار “دو-زنجیره‌ای” مورد استفاده قرار گرفته است تا کاربران بتوانند به طور یکپارچه دارایی‌های خود را از یک بلاکچین به دیگری منتقل کنند.

به این ترتیب معاملات سریع می‌تواند در Binance Chain لذت بخش باشد؛ اما برای توسعه و اجرای نرم‌افزارهای غیر متمرکز، باید از Binance Smart Chain استفاده شود. با این همکاری، کاربران می‌توانند به یک اکوسیستم وسیع با کاربردهای بی‌شمار متصل شوند.

توکن‌های BEP-2 و BEP-8 از Binance Chain قابل معاوضه با توکن‌های BEP-20 هستند که یک استاندارد جدید معرفی شده برای Binance Smart Chain است. این استاندارد همتای ERC-20 در اتریوم بوده و عملکردی مشابه با توکن‌های آن دارد.

برای انتقال توکن‌ها از یک بلاکچین به دیگری، بهترین روش استفاده از کیف پول Binance Chain بوده که بر روی کروم و فایرفاکس قابل استفاده است.

مالی غیرمتمرکز بر روی Binance Smart Chain

احتمالا می‌دانید که برخی از دارایی‌های دیجیتال؛ مانند بیت کوین، ریپل، مونرو، اتریوم، لایت کوین و… بر روی بلاکچین بایننس به عنوان “peggy coin” قرار دارند.

peggy coin به زبان ساده یعنی یک ارز دیجیتال مثلا روی بلاکچین بایننس، می‌تواند نماینده یک ارز دیجیتال خاص مثلا بیت‌کوین باشد.

مثلا 10 توکن BTCB معادل 10 بیت‌کوین است.

BTCB یک peggy coin است و نماینده بیت‌کوین محسوب می‌شود.

این کوین‌ها به دارایی‌های اصلی در بلاکچین‌های خودشان متصل شده‌اند؛ به عنوان مثال می‌توانید 10 BTC را قفل کرده تا 10 واحد BTCB در بلاکچین بایننس دریافت کنید. در هر زمانی می‌توانید این 10 BTCB را با 10 بیت کوین معاوضه کنید؛ یعنی هر BTCB قیمتی بسیار نزدیک به بیت کوین اصلی دارد.

با این کار شما به طور موثر، آن دارایی‌ها را به بلاکچین بایننس منتقل می‌کنید تا از آن دارایی در اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و سایر موارد بهره بگیرید.

به دلیل انعطاف‌پذیری Binance Smart Chain، دارایی‌های مختلف از بلاکچین‌های متفاوت می‌توانند در فضای رو به رشد مالی غیرمتمرکز مورد استفاده قرار بگیرند (برای مثال نرم‌افزارهایی همچون PancakeSwap که به کاربران اجازه می‌دهد با اعتماد کامل دارایی‌های خود را معامله کنند)

اشاره به پرو‌ژه‌های مشابهی؛ مانند BakerySwap و BurgerSwap نیز خالی از لطف نیست.

سخن پایانی

Binance Smart Chain کاربردهای بلاکچین بایننس را گسترش می‌دهد و با ویژگی‌ها و امکاناتی که دارد، فضای به وجود آمده بین بلاکچین‌های مختلف را پر می‌کند.

با وجود اینکه این سیستم هنوز در ابتدای راه خود قرار دارد؛ اما سهام‌گذاری BNB (اصطلاحا Staking) و انعطاف‌پذیری و سازگاری‌اش با ماشین مجازی اتریوم، این سیستم را تبدیل به یک پلتفرم ایده‌آل برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای غیرمتمرکز کرده است.

 

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • معاملات بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، تتر و... در برابر ریال و دلار
شروع خرید و فروش

اگر مایل به مطالعه بیشتر درباره ارز دیجیتال هستید، پیشنهاد می‌کنیم کتاب "ارز دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول" را در اینجا دانلود کنید و بخوانید...

23 نظر
 1. سلام من مقداری ارزSHIB رو از بابننس روی نتورک BSC فرستادم به کیف پولم ولی چیزی نیومده هنوز چن روز گذشته ممنون میشم راهنمایی کنید

 2. سلام
  من‌مقداری bnb رو به آدرس wbnb در تراست ولت ارسال کردم آیا راه برگشتی هست؟لطفا راهنمایی بفرمایید

 3. سلام
  من توی سایت axo premium با bnb وارد شدم ولی میگن ک باید با smart chain وارد میشدم
  میخام بدونم میشه با همون bnb ادامه بدم و پولو بردارم
  یا دیگ نمیشه حتما باید با اسمارت چین باش

 4. سلام من مقداری bnb smart chain به صورت ایر دراپ ریافت کردم روی تراست ولت. می خواتسم بدونم چجوری می تونم به تتر تبدیلش کنم ؟ آیا با صرافی کوینکس میشه؟

 5. سلام
  روز بخیر
  من مقداری bnb رو به bnb chain در تراست والت سواپ کردم ولی هنوز به کیف پولم اضافه نشده
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 6. سلام خسته نباشید..
  من الان اتریوم ریختم داخل تراست ولت ولی هیچکاری نمیتونم انجام بدم لطفا راهنمایی کنین و اینم بگین اگه لازمه چنج یا انتقال smart chain داشتنه برا هزینه کارمزدش الان از کجا بخرم یا همین اتریومو تبدیل کنم ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی
   اگه اتریوم شما روی شبکه BEP20 هست برای انتقالش باید در کیف Smart chain مقداری BNB داشته باشید تا به عنوان کارمزد تراکنش استفاده بشه.

 7. سلام وقت بخیر
  لطف می کنید بفرمایید من چجوری ارزهای IOTA و NEO رو از بایننس به کیف پول تراست ولت می تونم منتقل کنم؟
  در تراست ولت IOTA فقط بر بستر TRC10 وجود داره که بایننس فقط بر بستر BEP20 و MIOTA می تونه انتقال و انجام بده.
  در تراست ولت ارز NEO هم اصلا وجود نداره وقتی سرچ می کنی!

 8. سلام ببخشید bnb رو چجوری میشه به bnb smart تبدیل کرد؟ از همون اول اصلا میشه bnb smart داشت؟

 9. وقت بخیر، آیا BNB smart chain رو هم میشه بعدا فروخت؟ یا باید تبدیل به BNB بشه اول؟ در‌کل مانع یا هزینه‌ای برای Switch این دو به یکدیگر وجود داره؟

 10. سلام وقت بخیر ببخشید

  میگم smart chain داخل تراست ولت با bnb تفاوت دارن ؟
  من مقداری bnb را از کوینکس فرستادم تراست ولت به ادرس smart chain در ترایت ولت ایا اشتباه کردم ؟ چون هنوز نرسیده ؟

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   بله تفاوت داره.
   بستگی به نیاز شما داره که بخواید BNB در کدوم شبکه باشه
   اگه توکن شما BEP20 هست باید BNB رو در کیف پول و آدرس Smart chain و اگه توکن شما BEP2 هست باید وارد کیف پول BNB کنید تا به عنوان کارمزد تراکنش استفاده بشه

   1. سلام من مقداری ریپل گرفتم ولی شبکش bep 20 باید برای برداشت یا واریش اسمارت کوین داشته باشم؟

 11. سلام. من مقداری تتر به کیف پول تراست منتقل کردم. برای انتقال تتر از کیف پول کارمزد رو حتما باید با smart chain bnb پرداخت کرد یا میشه تغییرش داد و با خود تتر پرداخت کرد؟ برای شارژ ولت smart chain bnb آیا می‌توانم bnb بگیرم از صرافی و به کیف پول smart chain bnb واریز کنم ؟

  1. سلام وقت بخیر، اگه تتر شما بر بستر شبکه BSC هست (BEP20) تنها راه اینه هزینه تراکنش رو با BNB پرداخت کنید
   بله میتونید از صرافی bnb بگیرید و به کیف پول Smart chain بفرستید تا به عنوان کارمزد تراکنش استفاده بشه

 12. سلام من یه خورده ارز bnb ذو تبدیل کردم به bnb یا Smart chain ولی الان هیچ کاریش نمیشه کرد به هیچی تبدیل نمیشه حتی روی شبکه خودش به تتر نمیشه بایننس نمیشه ممنون میشم راهنمایی کنید

 13. سلام وقت بخیر من تراست ولت ارز آلفا رو میخوام به bnb تبدیل کنم ولی زمان تبدیل smart chain میاد. الان چیکار کنم اگر تبدیل کنم میشه به bnb تبدیلش کرد؟

 14. سلام. من ی مقدار binance-peg eos دارم تو کیف پول تراست ولت دارم میخام انتقال بدم پیام smart chain bnb network fee میده در حالی ک ی مقدار bnb هم دارم تو ولتم چیکار باید بکنم خواهش میکنم راهنمایی کنید

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز، ارز BNB شما باید در کیف پول Smart chain باشه و نه در کیف پول BNB
   در کیف پول BNB روی گزینه More بزنید و SWAP TO SMART CHAIN رو انتخاب کنید تا ارز BNB به Smart chain منتقل بشه

 15. سلام ، من کیف والت تراست دارم برای انتقال ایاس به والتم چند مدل eos هست ادرس کدوم رو باید بردارم بعنوان مقصد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

بلاک چین آوالانچ چیست؟

بلاک چین آوالانچ تلاش دارد بدون کاهش میزان تمرکززدایی، مقیاس‌پذیری شبکه‌های غیرمتمرکز را بهبود ببخشد. شبکه اصلی آوالانچ از سه بلاک چین زیربنایی تشکیل شده است: زنجیره ایکس (X-Chain)، زنجیره…
بیشتر بخوانید

روش‌ برداشت توکن‌ BEP20 روی‌ زنجیره هوشمند بایننس

در این مطلب نگاهی به استاندارد توکن BEP20 خواهیم داشت و سعی می‌کنیم نشان دهیم که چگونه می‌توانید با صرفه‌جویی در زمان و هزینه، توکن‌های BEP20 را روی زنجیره هوشمند…
بیشتر بخوانید

سهام‌گذاری اتریوم با لیدو: راهنمای گام‌به‌گام

لیدو (Lido) پلتفرمی برای سهام‌گذاری در شبکه اتریوم و کسب پاداش روزانه است. سهام‌گذاری (Staking) به زبان ساده یعنی اینکه موجودی اتریوم خودتان را برای کسب سود، وارد یک سایت…
بیشتر بخوانید

اتریوم 2.0 چیست؟ تغییرات آینده اتریوم را بخوانید

اتریوم یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال روی کره زمین است. اتریوم 2.0 ارتقای شبکه اتریوم (ETH) است که مدت‌ها منتظر آن بودیم. بهبودهای بسیار بااهمیت در نحوه کارکرد و عملکرد…
بیشتر بخوانید

چگونه از نزول قیمت‌ها در ارز دیجیتال سود ببریم؟

روش‌های بی‌شماری برای کسب سود در بازارهای مالی وجود دارد. برخی از معامله‌گران از تحلیل تکنیکال بهره می‌برند و برخی دیگر با استفاده از تحلیل فاندامنتال روی شرکت‌ها و پروژه‌های…
بیشتر بخوانید