استیبل کوین‌های برتر سال 2021 (ارزهای دیجیتال با ارزش پایدار)

ریحانه کاظمیان مقدم
ریحانه کاظمیان مقدم
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
استیبل کوین

سازوکار شناخته‌شدۀ ثبات قیمت در ارزهای فیات را نمی‌توان در بازار ارزهای دیجیتال مشاهده کرد.

یکی از ویژگی‌های بازارهای دارایی‌های دیجیتالی همچون اتریوم و بیت کوین بی‌ثباتی و نوسانات شدید قیمت است. استیبل کوین‌ ها (stablecoin) یا «کوین‌هایی با ارزش پایدار» برای رفع این مشکل ایجاد شده‌اند.

استیبل کوین‌ها اخیراً توجه زیادی را، به‌ویژه از سوی شرکت‌های خصوصی همچون فیس بوک و بانک‌های مرکزی به خود جلب کرده‌اند.

استیبل کوین‌ها را می‌توان اساساً جایگزین‌‌های‌ جدیدی برای کاهش نوسانات قیمت در جهان رمزارزها دانست.

در مورد ارزهای دیجیتال با ارزش پایدار (استیبل‌کوین‌ها) قبلا مطالبی در بورسینس منتشر کرده‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم بخوانید:

آشنایی با اصول اولیه استیبل کوین

پیش از بررسی کلی استیبل‌ کوین‌های محبوب، درک اهمیت و کارکرد آنها بسیار مهم است.

سرمایه‌گذاران بسیاری در حوزه ارزهای دیجیتال یک‌شبه به ثروت هنگفتی دست یافته‌اند و بعد، در عرضه چند هفته بخش زیادی از آن را از دست داده‌اند. به همین دلیل، افراد باید مسئله مهم نوسانات شدید رمزارزها را در نظر داشته باشند.

همچنین، رمزارزها به‌دلیل بی‌ثباتی بازار نمی‌توانند واسطه مبادله قابل‌اعتمادی برای کالاها و خدمات باشند. راه‌حل این مشکل استیبل کوین‌های قابل‌اعتمادی است که از نظر ارزش در مقایسه با سایر همتایان دیجیتال خود، ثبات قیمت بسیار بیشتری دارند.

افزایش تقاضا برای استیبل کوین‌

تقاضا برای استیبل کوین‌ها به‌طور مستمر رو به افزایش است.

اخیراً، جهان رمزارزها با پدیده‌ای به‌نام «تهاجم استیبل کوین‌ها» (stablecoin invasion) روبه‌رو شده است. در حال حاضر، تقریبا 200 استیبل کوین در سرتاسر جهان وجود دارند که یا عرضه شده‌اند یا در دست توسعه هستند. علاوه بر این، اداره خدمات مالی ایالت نیویورک در آمریکا نیز دو استیبل کوین جمینی دلار (GUSD) و پکسوس استاندارد (PAX) را که پشتوانه دلار دارند، به رسمیت شناخته و آنها را در چارچوب مقررات دولتی قرار داده است. 

به‌گزارش پلتفرم آماری (cryptoslate)، ارزش کل دارایی‌های استیبل کوین در اواسط سپتامبر 2021 به بیش از 125 میلیارد دلار رسیده است. علاوه بر این، بسیاری از ارائه‌دهندگان سرویس‌های مالی، همچون بانک بزرگ جی پی مورگان (JP Morgan) که به دنبال ورود به فضای رمزارزها هستند، از استیبل کوین‌ها استقبال کرده‌اند.

انواع استیبل کوین‌

استیبل کوین‌ها را می‌توان بر اساس دارایی‌هایی پشتیبانشان در دسته‌های مختلفی طبقه‌بندی کرد.

شناخت انواع مختلف استیبل کوین‌ها می‌تواند به شما در درک علت ثبات قیمت استیبل کوین‌ها کمک کند. در ادامه، به برخی از مهم‌ترین دسته‌بندی‌های استیبل کوین‌ها اشاره می‌کنیم.

استیبل کوین با پشتوانه کالا

استیبل کوین با پشتوانه کالا

برخی از استیبل کوین‌ها ارزش خود را از دارایی‌های کمیابی همچون املاک یا طلا دریافت می‌کنند.

در حال حاضر، متداول‌ترین کالاهای پشتوانه برای استیبل کوین‌ها، طلا و فلزات گرانبها هستند.

استیبل کوین با پشتوانه دارایی‌های دیجیتال

اگرچه بسیاری افراد مخالف این هستند که استیبل کوین‌ها وابسته به دارایی‌های دیجیتال باشند، اما هنوز استیبل کوین‌های متعددی وجود دارند که ارزش خود را از رمزارزها دریافت می‌کنند.

از این استیبل کوین‌ها برای حفظ موقعیت‌هایی استفاده می‌شود که با وثیقه بیش‌ازحد ایجاد شده است.

استیبل کوین با پشتوانه ارز فیات

fiat

متداول‌ترین انواع استیبل کوین‌، مواردی هستند که ارزش خود را از ارزهای فیات دریافت می‌کنند. استیبل کوین‌هایی که وابسته به ارزهای فیاتی همچون دلار، یورو و یوآن چین هستند، بسیار محبوب‌اند و اغلب به‌عنوان وثیقه معاملات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استیبل‌ کوین‌هایی تتر، true usd و usdc از این جمله هستند.

استیبل کوین با پشتوانه حق‌الضرب

حق‌الضرب (Seigniorage) یا همان حق چاپ پول به‌طور کلی تحت کنترل یک الگوریتم یا فرآیند در مقایسه با یک ارز یا دارایی است. در این مورد، قراردادهای هوشمند روی پلتفرم‌های غیرمتمرکز می‌توانند به‌عنوان پشتیبان‌های مستقل برای استیبل کوین‌هایی که پشتوانه حق‌الضرب دارند، عمل کنند.

فهرستی از برترین استیبل کوین‌های سال ۲۰۲۱

بحث در خصوص استیبل کوین‌ها توجه بسیاری از افراد را از سرتاسر جهان به خود معطوف داشته است. با این حال، تعریف کلی و شناخت انواع استیبل کوین‌ها برای درک آنها کافی به نظر نمی‌رسد. به همین منظور، با استناد به مقاله‌ای از وب‌سایت 101blockchains، برخی از برجسته‌ترین و خبرسازترین استیبل کوین‌های سال 2021 را معرفی و ویژگی‌های آنها را مرور می‌کنیم.  

تتر (USDT)

tetherتتر (Tether) بی‌شک یکی از مهم‌ترین استیبل کوین‌های موجود در جهان است. در حال حاضر، تتر بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین استیبل کوین دنیا به شمار می‌رود. براساس گزارش پلتفرم آماری کوین‌گیکو (CoinGecko)، ارزش کل بازار این استیبل کوین بالغ از 69 میلیارد دلار برآورد می‌شود.

شرکت تتر سه استیبل کوین برتر به بازار معرفی کرده است. معروف‌ترین استیبل کوین این شرکت تتر است که تحت عنوان USTether شناخته می‌‌شود و با دلار ایالات متحده نسبتی یک‌به‌یک دارد. دومین استیبل کوین تتر وابسته به یورو بود و سومین استیبل کوین این شرکت که YenTether نامیده می‌شود، ارزش خود را از ین ژاپن دریافت می‌کند.

با این همه، تتر نیز معایب خاص خود را دارد. بسیاری از انتقاداتی که در خصوص این استیبل کوین مطرح می‌شود، مربوط به عدم شفافیت و مغایرت داده‌ها در ذخایر وثیقه این استیبل کوین است. البته، تتر هنوز ادعا می‌کند که به ازای هر کوین تتر یک دلار در صندوق‌های ذخیره خود دارد و تمام کوین‌های تتر صددرصد دارای پشتیبان هستند.

.

دای (DAI)

daiدای استیبل کوینی عرضه‌شده توسط سازمان مستقل غیرمتمرکز میکردائو (MakerDAO) است. دای کاملاً غیرمتمرکز بدون هیچ مرجع عرضه‌کنندۀ مرکزی است. بنابراین، می‌توان این استیبل کوین را ضدسانسور دانست.

دای پشتوانه دلار یا سایر ارزهای فیات را ندارد؛ در مقابل، وثیقه‌ای دیجیتال روی پلتفرم میکردائو پشتوانه این استیبل کوین است. وام‌های وثیقه‌دار روی میکردائو پایه‌ای برای ایجاد دای هستند. کاربران می‌توانند برای وام‌گرفتن در میکردائو رمزارز سپرده‌گذاری کنند. علاوه بر این، یکی از ویژگی‌های برتر این استیبل کوین، «چندوثیقه‌ای» بودن آن است. «چندوثیقه‌ای» بودن به این معناست که انواع مختلف دارایی‌های رمزارز می‌توانند در ایجاد دای کمک‌ کنند.

دای نگرانی‌های مربوط به قیمت استیبل کوین‌ها را با استفاده از تعدادی قرارداد هوشمند برطرف کرده است. همچنین، یکی دیگر از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این استیبل کوین ایجادشدن آن روی پلتفرم اتریوم و کارکرد آن به‌عنوان توکن ERC-20 است. به‌عبارت دیگر، دای می‌تواند سطوح مطلوبی از تعامل‌پذیری را بین اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مختلف تسهیل کند.

.

یواس‌دی‌ کوین (USDC)

usdcیواس‌دی‌ کوین (USD Coin) نیز یکی از نام‌های برجسته بین استیبل کوین‌هاست. نکته مهم در خصوص یواس‌دی‌ کوین هویت آن به‌عنوان استیبل کوین رسمی صرافی کوین بیس است.

این استیبل کوین کاملاً توسط دلار ایالات متحده پشتیبانی می‌شود و اعتبارش توسط سِرکِل (Circle)، شرکت موسس آن تأیید شده است. به نظر می‌رسد یواس‌دی‌ کوین رویکرد مناسبی برای انطباق با قوانین نهادهای نظارتی پیش گرفته است.

یواس‌دی‌ کوین مجوزهای مربوطه برای انجام عملیات در حوزه‌های قضایی مختلف را کسب کرده است. گفتنی است یواس‌دی‌ کوین نیز توکن ERC-20 مبتنی بر اتریومی است که می‌تواند در راه‌حل‌های دیفای نیز به‌خوبی مورد استفاده قرار گیرد.

پس از راه‌اندازی یواس‌دی‌ کوین در سال 2017، این کوین راهی طولانی تا رسیدن به فهرست محبوب‌ترین استیبل کوین‌ها طی کرده است. با این حال، اکنون (20 شهریور 1400) از ارزش بازاری بیش از 29 میلیارد دلار برخوردار است و در رتبه دهم رمزارزها از نظر ارزش کل بازار قرار گرفته است. علاوه بر این، یواس‌دی‌ کوین در مقایسه با تتر شفافیت بیشتری دارد و اسناد قانونی‌تری در خصوص ذخایر ارز فیات خود ارائه می‌کند.

.

ترو یواس‌دی (TUSD)

tusdترو یواس‌دی (True USD) یکی دیگر از استیبل‌ کوین‌های خوش‌آتیه‌ای است که در جهان رمزارزها، تبدیل به جایگزینی کارآمد و شفاف برای دلار ایالات متحده شده است. از جمله نهادهای پشتیبان ترو یواس‌دی، گوگل، یوسی برکلی، پالانتیر و استنفورد هستند.

ترو یواس‌دی با الهام از پروتکل تتر کار توسعه خود را آغاز کرد تا بتواند پروتکل تتر را بهبود ببخشد. به‌ازای این استیبل کوین، ارز فیات دلار در ذخایر شرکت وجود دارد و اگر کاربران قوانین شناخت مشتری (KYC) را رعایت کنند، می‌توانند استیبل کوین‌های خود را بازخرید کنند. 

با این حال، یکی از انتقاداتی که در مورد ترو یواس‌دی مطرح شده است، مشکل واسطه‌‌ها و شخص ثالث است. کاربران ترو یواس‌دی باید اطلاعات شخصی خود را در قالب فرآیند شناخت مشتری وارد پلتفرم کنند. همچنین، آنها باید در خصوص ذخایر ترو یواس‌دی به این شرکت اعتماد داشته باشند؛ درحالی که فناوری بلاک چین به‌منظور حذف واسطه‌گری و اعتماد پدید آمده است. البته، گفتنی است که اقدامات این شرکت تاکنون برمبنای امانت‌داری و پشتوانه قابل‌اعتماد قانونی شکل گرفته است.

.

دیجیکس گُلد (DGX)

دیجیکس گلد (Digix Gold) مثال کاملی از استیبل کوینی با پشتوانه کالاست که توسط طلا پشتیبانی می‌شود. این کوین با پشتوانه فیزیکی طلا بر مبنای استاندارد توکن ERC-20 ایجاد شده است.

سازمان مستقل توزیع‌شده دیجیکس (Digix Distributed Autonomous Organization) در ذخایر خود طلا نگهداری می‌کند و هر کوین DGX را با یک اونس طلا برابر قرار می‌دهد. توکن‌های مجزایی مسئول ایجاد توکن DGX برای حفظ یگانگی با شمش‌های طلایی هستند که از دیجیکس گلد پشتیبانی می‌کنند.

این توکن که در دسته توکن‌های مبتنی بر اثبات دارایی (Proof of Asset) جای می‌گیرد، از طریق یک قرارداد هوشمند ایجاد و مدیریت می‌شود. هر دارنده توکن DGX می‌تواند توکن‌های خود را در قالب ارزش تعیین‌شده به شمش طلای فیزیکی تبدیل کند.

در حال حاضر، تقریباً 200 میلیون توکن DGX در دسترس است و این استیبل کوین قصد دارد ذخایر خود را از یک انبار طلا در سنگاپور فراتر ببرد. با این حال، توکن DGX به‌دلیل مشکلات قانونی در برخی از بزرگ‌ترین بازارهای رمزارز در جهان از جمله چین، ایالات متحده و ژاپن قابل دسترسی نیست. علاوه بر این، دامنه فعالیت DGX به‌عنوان یکی از بهترین استیبل کوین‌ها در بخش فین‌تک تحت عنوان استیبل کوینی متصل به طلا محدود شده است.

.

هاونز نامین (eUSD)

eusdهاونز نامین (Havven’s Nomin) توکنی مبتنی بر ERC-20 و نماینده نسل جدیدی از استیبل کوین‌ها است. این استیبل کوین وابسته به فناوری ضمانتی هاون است که با استفاده از توکن‌های هاون و شبکه اصلی اتریوم کار می‌کند. اعضای جامعه هاون با سپرده‌گذاری اتریوم به‌عنوان وجه ضمانت توکن eUSD ایجاد می‌کنند و اتریومی که از کارمزد تراکنش‌های eUSD به دست می‌آید به کاربرانی تعلق می‌گیرد که اتر به‌عنوان وجه ضمانت سپرده‌گذاری کرده باشند.   

مطلوب‌ترین ویژگی هاونز نامین که آن را وارد فهرست استیبل‌ کوین‌های برتر می‌کند، بنیاد و تیم توسعه‌دهنده آن است. افرادی که پشت شبکه eUSD فعالیت می‌کنند، برخی از باتجربه‌ترین رهبران در حوزه بلاک چین و فین‌تک هستند که به این پروژه اعتبار زیادی می‌بخشند.   

هاونز نامین طرح کاملی از یک استیبل کوین مبتنی بر شبکه اتریوم دارد. علاوه بر مزیت ثبات قیمت، از توکن eUSD می‌توان به‌عنوان اهرمی مطلوب در صرافی‌های غیرمتمرکز استفاده کرد. همچنین، این توکن می‌تواند به‌عنوان فرمی بسیار پایدار از وجه ضمانت در جهان رمزارزها عمل کند.

با این حال، توکن eUSD علاوه بر مزایای برجسته فراوان، دچار مشکلات ویژه‌ای نیز هست و انتقادات بسیاری در خصوص طرح پیچیده آن مطرح شده است. این مشکلات و انتقادات می‌تواند باعث شک و تردید کاربران در زمینه شفافیت توکن شود.

.

پکسوس استاندارد (PAX)

پکسوس استاندارد (Paxos Standard) یکی از بهترین عملکردها را در حوزه استیبل کوین‌ها داشته است. اگرچه ارزش بازار پکسوس کمتر از 1 میلیارد دلار و در نتیجه، بسیار عقب‌تر از استیبل کوین‌هایی همچون تتر است، اما عوامل دیگری باعث برجسته‌شدن این استیبل کوین می‌شوند. با مجوز رسمی از اداره خدمات مالی ایالت نیویورک، پکسوس را می‌توان از نظر قانونی کاملاً قابل‌اعتماد دانست.

قانونی‌بودن و اعتبار عملکرد پکسوس استاندارد، این استیبل کوین را وارد همکاری‌هایی با پی‌پل (PayPal) کرده است. علاوه بر این، مجوز رسمی اداره خدمات مالی ایالت نیویورک را می‌توان امتیاز برتر پکسوس در جهان کسب‌وکارهای کریپتو دانست. همکاری با پی‌پل می‌تواند مزیت رقابتی چشمگیری برای پیشی‌گرفتن از سایر استیبل کوین‌ها باشد.

همکاری با شرکت‌های بزرگ سیستم‌ پرداخت جهانی می‌تواند پکسوس را در جهت پذیرش هرچه‌بیشتر پیش ببرد. بنابراین، این توکن را می‌توان در فهرست محبوب‌ترین و خوش‌آتیه‌ترین استیبل کوین‌ها جای داد.

.

بایننس یواس‌دی (BUSD)

BUSDبرترین و بزرگ‌ترین صرافی رمزارز جهان با عرضه بایننس یواس‌دی (Binance USD) کار دیگری در رقابت با کوین بیس آمریکایی انجام‌نشده باقی نگذاشت. در حال حاضر، بایننس یواس‌دی ارزشی یک‌به‌یک با دلار ایالات متحده دارد و تقریباً در هر موردی که با پلتفرم اتریوم و استاندارد ERC-20 سازگار باشد، واجد شرایط استفاده است. بنابراین، بایننس یواس‌دی قطعاً چیزی بیش از ثبات قیمت ارائه می‌دهد.

تأییدیه رسمی اداره خدمات مالی ایالت نیویورک برای بایننس یواس‌دی نیز می‌تواند عامل مهم دیگری در افزایش اعتبار این استیبل کوین باشد. جالب اینجاست که بایننس یواس‌دی مزایای مهمی مشابه با پکسوس استاندارد ارائه می‌دهد. کاربران برای ایجاد یا نقدکردن بایننس یواس‌دی نیازی به کارمزد اضافی ندارند. مهم‌تر از همه، با توجه به تعداد بسیار زیاد کاربران بایننس و تمایل اکثریت آنها برای استفاده از بایننس یواس‌دی، می‌توان علت ارزش بازار 12 میلیارد دلاری آن را بهتر درک کرد.

.

پالادیوم کوین (PalladiumCoin)

pallaپالادیوم کوین یکی دیگر از استیبل کوین‌هایی است که ارزش خود را از کالاهای فیزیکی دریافت می‌کند.

پالادیوم کوین از شبکه اتریوم تغذیه می‌کند و ارزش خود را وام‌دار ارزش فلز پالادیوم است. هدف این استیبل کوین خرید آسان‌ و ناشناس در دنیای ارزهای دیجیتال است. علاوه بر این، این استیبل کوین امکان مالکیت مشترک پالادیوم را نیز برای کاربران خود فراهم می‌کند.

پالادیوم کوین به دورزدن موانع معمول خرید پالادیوم، همچون محدودیت در خرید مقادیر جزئی از این فلز نیز کمک می‌کند. از این رو، این استیبل کوین می‌تواند رویکردی انعطاف‌پذیر برای سرمایه‌گذاری روی دارایی‌های ایمن در کنار تعیین دورنمای آینده برای سرمایه‌گذاری روی فلزات گرانبها ارائه دهد.

نکته جالب‌توجه در مورد پالادیوم کوین اتوماسیون جامع در کل سیستم خرید است. علاوه بر این، کاربران همچنین می‌توانند درخواست نقدکردن استیبل کوین با پالادیوم فیزیکی ارائه دهند. البته توجه به این نکته ضروری است که درخواست دریافت فیزیکی پالادیوم به‌معنای ازبین‌رفتن حریم خصوصی و ازدست‌دادن هویت ناشناس شماست.

.

جمینی دلار (GUSD)

geminiجمینی دلار (Gemini Dollar) نیز یکی از آینده‌دارترین استیبل کوین‌های حال حاضر در جهان ارزهای دیجیتال است. جمینی دلار در سپتامبر 2018 به‌عنوان یکی از اولین استیبل کوین‌هایی عرضه شد که با پشتوانه دلار ایالات متحده از سوی یک آژانس نظارتی در آمریکا مورد تأیید قرار گرفته است.

این استیبل کوین اساساً مبتنی بر استاندارد توکن ERC-20 است و کاربران می‌توانند آن را در هر کیف پول سازگار با توکن‌های ERC-20 اتریوم ذخیره کنند. هدف از عرضه این رمزارز ارائه شفافیت بیشتر و مطابقت با قوانین در سیستم‌های مالی معمول مبتنی بر ارزهای فیات است.

عملیات جمینی دلار در کنار مطابقت با قوانین نظارتی اداره خدمات مالی ایالت نیویورک، از قوانین بانکداری نیویورک نیز تبعیت می‌کند. علاوه بر این، جمینی دلار روی بهبود اعتماد بین سازوکارهای مالی سنتی و اکوسیستم بلاک چین نیز کار می‌کند.

صندوق ذخیره جمینی سیستمی متمرکز برای حفاظت از دارایی‌ها در برابر تهدیدات امنیتی به کار می‌گیرد. علاوه بر این، حساب‌رسی‌های ماهیانه منظمی نیز توسط یک شرکت حساب‌رسی مستقل در خصوص میزان دلار موجود در صندوق ذخیره جمینی و مطابقت آن با GUSD در گردش انجام می‌شود.

سخن پایانی

در پایان، باید اشاره کنیم که انتخاب ده مورد از حدود 200 استیبل کوین موجود در اکوسیستم ارزهای دیجیتال کار دشواری است.

با این حال، با توجه به آنچه مطالعه کردید، اکنون شما نیز می‌توانید موارد بنیادین در خصوص تحلیل وضعیت یک استیبل کوین و میزان محبوبیت آن را مورد بررسی قرار دهید. اعتماد و اعتبار استیبل کوین‌های فوق، نمایی کلی از ویژگی‌های مشترک استیبل کوین‌های کارآمد را به شما نشان می‌دهند.  

به‌طور کلی، برترین ویژگی یک استیبل کوین، همان‌طور که از نامش پیداست ثابت (stable) بودن ارزش آن است. استیبل کوین‌ها نقشی اساسی در پیشرفت و پذیرش رمزارزها ایفا می‌کنند. این کوین‌های دیجیتال می‌توانند به افراد و کسب‌وکارهای مختلف اجازه دهند تا علاوه بر استفاده از مزایای رمزارزها، مشکل نوسانات قیمت و بی‌ثباتی بازار را نیز پشت سر بگذارند.  

کاوش، شناسایی و یادگیری بیشتر در خصوص ویژگی‌های استیبل کوین‌های مختلف می‌تواند مسیرهای جدیدتر و گسترده‌تری را پیش پای کاربران و کسب‌وکارها در دنیای دارایی‌های دیجیتال قرار دهد.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
صرافی خارجی کوینکس

سایر مطالب: استیبل کوین (ارز دیجیتال با ارزش پایدار)

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
ریحانه کاظمیان مقدم

ریحانه کاظمیان مقدم

دارای مدرک کارشناس ارشد، محقق مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017
4 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب