استیبل کوین دای چیست؟

استیبل کوین دای

استیبل کوین دای (DAI) توکنی مبتنی بر استاندارد ERC20 در بلاک چین اتریوم است که در سال 2017 راه‌اندازی‌ شد تا ارزش ثابتی برابر با یک دلار آمریکا داشته باشد.

علاوه بر این، این استیبل کوین (رمزارز با ارزش ثابت) عنصر کلیدی در سیستم وام‌دهی میکردائو (MakerDAO) به شمار می‌رود.

در حال حاضر، استیبل کوین‌های زیادی در بازار موجود هستند، اما تعداد معدودی از این استیبل کوین‌ها غیرمتمرکز و بدون‌نیازبه‌اعتماد (trustless) هستند و به‌صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله از بورسینس توضیح می‌دهیم که چرا دای یکی از این استیبل کوین‌هاست.

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین به دارایی دیجیتالی گفته می‌شود که از نظر ارزش وابسته به یک دارایی پایدار دیگر باشد. استیبل کوین‌ها معمولاً برای گریز از نوسانات شدید بازار رمزارزها ایجاد می‌شوند.

با این حال، رمزارز با ارزش ثابت چیز جدید یا کمیابی نیست. تتر با تکیه بر ارزش دلار ایالات متحده، سال‌ها یکی از بهترین استیبل کوین‌های موجود در فضای کریپتو بوده است و هنوز هم بزرگ‌ترین استیبل کوین بازار به شمار می‌رود.

همچنین، ما استیبل کوین‌هایی مثل یواس‌دی کوین (USDC)، پکسوس (PAX)، جمینی کوین (Gemini Coin) و کوین آینده فیسبوک را داریم که دییِم (Diem) نامیده می‌شود و سابقاً با نام لیبرا (Libra) شناخته می‌شد. تمام این کوین‌ها در حال رقابت برای تبدیل‌شدن به بهترین کوین موجود در بازار هستند، اما همگی وابسته به اعتماد به شخص ثالثی هستند تا صادقانه در حساب بانکی به‌جای آنها دلار نگهداری کند. دای این مفهوم را تغییر داده است.

استیبل کوین دای چیست؟

دای یک توکن ERC20 در بلاک چین اتریوم است که ارزش ثابتی برابر با یک دلار آمریکا دارد. (این توکن روی شبکه‌های دیگر مانند BEP20 نیز قابل نقل و انتقال است)

همچنین، دای دارایی کلیدی در سیستم وام دهی‌میکردائو محسوب می‌شود. هر زمان وامی در میکردائو گرفته می‌شود، دای ایجاد می‌شود. دای در واقع ارزی است که کاربران وام می‌گیرند و پس می‌دهند.

هنگامی که دای ایجاد می‌شود، به‌سادگی به‌عنوان یک توکن اتریوم پایدار عمل می‌کند. می‌توان از دای برای پرداخت هزینه‌ها استفاده و آن را به‌راحتی بین کیف پول‌های اتریوم منتقل کرد.

مخترع دای کیست؟

استیبل کوین دای محصول سازمان غیرمتمرکز خودگردان (decentralized autonomous organization) یا به‌اختصار DAOی به‌نام میکردائو است که توسط رون کریستِنسِن (Rune Christensen) تأسیس شد و اداره می‌شود.

استیبل کوین دای: محصول میکردائو
دای محصول سازمان غیرمتمرکز خودگردان میکردائو است.

کدام ویژگی استیبل کوین دای آن را متمایز می‌کند؟

قیمت دای از طریق سیستم قراردادهای هوشمندی که به‌صورت خودکار اجرا می‌شوند، کنترل می‌شود. اگر قیمت این استیبل کوین بیش‌ازحد افزایش یا کاهش یابد، توکن‌های میکر (MKR) سوزانده یا ایجاد می‌شوند تا قیمت دای دوباره به قیمت دلار نزدیک شود.  

الگوریتم‌های میکردائو به‌صورت خودکار قیمت دای را مدیریت می‌کنند، بنابراین برای ثابت‌ نگه‌داشتن قیمت این استیبل کوین به اعتماد به هیچ شخص ثالثی نیاز نیست. دای توکنی بدون نیاز به واسطه یا مجوز است و از سیستمی شفاف بهره می‌برد.

همچنین، اگر سیستم طبق برنامه موردنظر کار کند و یک دای برابر با یک دلار آمریکا باشد، دارندگان میکر از سود این کوین بهره‌مند خواهند شد، زیرا عرضه کل میکر کاهش می‌یابد و این کوین کمیاب‌تر و باارزش‌تر خواهد شد.

تابه‌امروز، ارزش دای به‌مدت بیش از سه سال ثابت بوده است و فقط دچار برخی نوسانات جزئی قیمت دلار شده است.

علاوه بر این، از آنجا که استیبل کوین دای فقط توکنی مبتنی بر اتریوم است، هر فردی می‌تواند بدون نیاز به کسب اجازه، با توکن دای کار کند. این استیبل کوین مبتنی بر ERC20 در واقع می‌تواند یکی از ارکان اساسی هر اپلیکیشن‌ غیرمتمرکزی (dapp) باشد که به یک دارایی با ارزش ثابت یا سیستم پرداخت احتیاج دارد.

توسعه‌دهندگان نیز می‌توانند دای را در قراردادهای هوشمند مختلف بگنجانند و آن را برای مصارف مختلف بهینه کنند. به‌عنوان مثال، زنجیره xDAI با استفاده از استیبل کوین دای در یک زنجیره‌ جانبی بسیار سریع و کم‌هزینه، انتقال‌ها و پرداخت‌ها را آسان‌تر و کارآمدتر می‌کند. همچنین، پلتفرم‌های Chai و rDAI نیز از توکن‌های معمول دای استفاده می‌کنند. آنها توکن‌های دای را در استخر تولید سود واریز می‌کنند و به کاربران اجازه می‌دهند که برای سود جمع‌شدۀ خود تصمیم‌گیری کنند.

دای می‌تواند عنصر اصلی هر اپلیکیشن‌ غیرمتمرکزی باشد که به سیستم پرداخت احتیاج دارد.

استیبل کوین دای چگونه ایجاد می‌شود؟

استیبل کوین دای با وام‌گرفتن در میکردائو ایجاد می‌شود و هنگامی‌که وام‌ها پرداخت شدند، از بین می‌رود.

چگونه می‌توانید توکن دای داشته باشید؟

مستقیم‌ترین روش برای دریافت دای، وام‌گرفتن در پلتفرم اوسیس میکردائو است. همچنین، می‌توانید در این پلتفرم دای معامله یا آن را از طریق صرافی‌های متمرکز خریداری کنید.

علاوه بر این، با استفاده از پروتکل میکر می‌توانید دارایی‌های مبتنی بر اتریوم به‌عنوان وثیقه واریز کنید و توکن دای وام بگیرید. برای این کار باید واریزی وثیقه شما از میزان توکن دای‌ای که وام می‌گیرید بیشتر باشد، تا نقدینگی لازم در شبکه فراهم شود.

اگر ارزش وثیقه دیجیتالی شما از ارزش توکن‌های دای عرضه‌شده کمتر شود، وثیقه توسط پروتکل ضبط می‌شود. از سویی دیگر، اگر ارزش وثیقه‌ شما افزایش یابد، سقف وام شما نیز به‌همان نسبت افزایش خواهد یافت.

یکی دیگر از مزایای منحصربه‌فرد توکن دای نقشی است که این توکن در بلاک چین اتریوم ایفا می‌کند. با استفاده از توکن‌های دای می‌توانید در فعالیت‌های گوناگونی از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز همچون بازی، دیفای (امور مالی غیرمتمرکز) و توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFTها) شرکت کنید.

با دای چه‌کاری می‌توانید انجام دهید؟

یکی از اصلی‌ترین کاربردهای دای به‌عنوان یک استیبل کوین می‌تواند مقابله با نوسانات دارایی‌های دیجیتال معروفی همچون اتریوم یا بیت کوین باشد.

ارزش ثابت دای آن را به دارایی مهمی برای سرمایه‌گذاران یا معامله‌گرانی تبدیل می‌کند که معتقدند بازار به‌زودی سقوط خواهد کرد.

از آنجا که ارزش دای ثابت است، این استیبل کوین می‌تواند یکی از ایده‌آل‌ترین دارایی‌های رمزارز برای پرداخت هزینه‌ها نیز باشد. به‌عنوان مثال، کاربران صرافی آمریکایی کوین بیس از دای برای تبدیل رمزارزهای خود به ارزهای فیات استفاده می‌کنند.

چند نکته جالب در مورد استیبل کوین دای

 • نسخه فعلی استیبل کوین دای از لحاظ فنی یک نسخه به‌روزشده از استیبل کوینی به نام دایِ چندوثیقه‌ای است زیرا می‌توان از انواع مختلفی از دارایی‌های دیجیتال برای ایجاد دای استفاده کرد. نسخه قدیمی دای در حال حاضر SAI نامیده می‌شود و به عنوان دای تک‌وثیقه‌ای شناخته می‌شود زیرا فقط با استفاده از اتر می‌توان آن را ایجاد کرد. اولین دارایی دیجیتالی که سیستم جدید چندوثیقه‌ای جدید دای را پذیرفت بیسیک اتنشن توکن (Basic Attention Token) یا به‌اختصار BAT بود.
 • در سال 2020، میکردائو سیستم خود را برای افزودن ویژگی نرخ پس‌انداز دای (DAI Savings Rate) ارتقاء داد تا دارندگان این توکن بتوانند سرمایه دای خود را در اپلیکیشنی به نام اوسیس (Oasis) قفل و از این طریق درآمد کسب کنند. این ویژگی به کاربران اجازه می‌دهد تا توکن‌های بلااستفادۀ دای خود را برای ایجاد درآمد منفعل در یک دوره زمانی مشخص در شبکه قفل کنند.
 • برخی از ویژگی‌های استیبل کوین دای که در برخی از استیبل کوین‌های دیگر دیده نمی‌شود، حساب‌رسی منظم، کیف پول یکپارچه و ایمن دای، احراز هویت دوعاملی و سایر اقدامات امنیتی است که ایمنی اکوسیستم دای را به‌شکل چشمگیری افزایش داده است.  

سخن پایانی

در پایان باید اشاره کنیم که به‌غیر از ضرر احتمالی که در صورت وام‌گرفتن دای از پروتکل میکر وجود دارد، سایر جوانب و ویژگی‌های توکن دای آن را به دارایی جالب‌توجهی برای سرمایه‌گذاران بازار کریپتو تبدیل کرده است. کاربران استیبل کوین دای می‌توانند از خدماتی همچون سهام‌گذاری برای کسب سود، وام‌گرفتن دای برای خرید کوین‌های دیگر، استفاده از آن به‌عنوان روشی برای حفظ سود حاصل از فروش سایر کوین‌ها و خریدهای درون‌بازی بهره‌مند شوند.

میکردائو سخت در تلاش است تا دای را به‌عنوان «اولین ارز بی‌طرف جهان» نام‌گذاری کند. این سازمان کار خود را با لوگوی استیبل کوین دای آغاز کرده است و قصد دارد آن را مانند نمادهای ویژه دلار ($)، یورو (€) و پوند (£) به شهرت برساند.  

در تلاش برای تبدیل‌شدن به اولین ارز مهم بدون‌نیازبه‌اعتماد، استیبل کوین دای باید توسط میلیون‌ها نفر پذیرفته شود و مورداستفاده قرار گیرد، کاری که علاوه بر بازاریابی و تبلیغ، به آموزش نیز احتیاج دارد. اگرچه این کار اصلاً ساده نیست، اما می‌توان گفت تقریباً هیچ استیبل کوین دیگری برای تحقق این هدف موقعیت بهتری از دای ندارد.

منبع: Decrypt

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • معاملات بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، تتر و... در برابر ریال و دلار
عضویت فوری
مزدکس (پلتفرم جدید)
 • صرافی حرفه‌ای برای ترید ارز دیجیتال
 • بدون نگرانی از تحریم
 • سرعت بالا و نرم‌افزار قوی
 • تیم حرفه‌ای و با تجربه در بازارهای مالی
 • 10 درصد تخفیف کارمزد بگیرید
عضویت فوری

اگر مایل به مطالعه بیشتر درباره ارز دیجیتال هستید، پیشنهاد می‌کنیم کتاب "ارز دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول" را در اینجا دانلود کنید و بخوانید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

میکسر بیت کوین چیست و چرا صرافی‌ها فعالیت میکسرها را مسدود می‌کنند؟

رهگیری تراکنش‌های بیت کوین آسان است، مگر در مواردی که فرستنده با استفاده از میکسر بیت کوین (Bitcoin mixer) ارتباط بین آدرس‌های بیت کوین و هویت واقعی آنها را مخدوش…
بیشتر بخوانید

استخر نقدینگی در دیفای چیست؟

استخرهای نقدینگی (liquidity pool) یکی از فناوری‌های بنیادین حال حاضر در اکوسیستم فعلی امور مالی غیرمتمرکز (Decentralized Finance) یا به‌اختصار دیفای (دیفای) هستند. استخر نقدینگی در دیفای یکی از بخش‌های…
بیشتر بخوانید

توکن سوایپ (SXP) چیست؟

توکن SXP توکن بومی پلتفرم سوایپ (Swipe) است که کاربردهای مختلفی در اکوسیستم پرداخت سوایپ دارد. دارندگان توکن سوایپ می‌توانند از مزایای متعددی از جمله پرداخت کارمزد تراکنش تا سهام‌گذاری…
بیشتر بخوانید