انواع پرایس اکشن در تحلیل تکنیکال؛ ال بروکس، ICT و …

مرسده ولی زاده
مرسده ولی زاده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
انواع پرایس اکشن

امروزه فعالیت‌های اقتصادی افراد در زمینه بازارهای مالی مانند بازار ارزهای دیجیتال و فارکس و رضایت آن‌ها از کسب درآمد در این حوزه توانسته افراد بیشتری را با خود همراه کند.

تریدرها در بازارهای مالی، از روش‌های مختلفی برای تحلیل روند تغییرات قیمت در تایم فریم‌های مختلف استفاده می‌کنند.

یکی از جدیدترین روش‌های تحلیل تکنیکال، استفاده از استراتژی پرایس اکشن است که در این مقاله قصد داریم درباره این روش و سبک‌های مختلف آن صحبت کنیم.

نکات کلیدی

 • یکی از روش‌های مهم و کاربردی در تحلیل تکنیکال بازارهای مالی، استراتژی معاملاتی پرایس اکشن است که کاربران زیادی از آن استفاده می‌کنند.
 • در تحلیل تکنیکال با کمک پرایس اکشن، نیازی به استفاده از ابزار یا اندیکاتور خاصی نیست؛ بلکه تنها با کمک چارت، خطوط مقاومت و حمایت می‌توان نسبت به تحلیل و پیش‌بینی قیمت یک دارایی اقدام نمود.
 • سبک‌های متفاوتی در پرایس اکشن وجود دارد که تریدرها می‌توانند با توجه به شرایط و میزان سرمایه خود، از انواع پرایس اکشن در موقعیت‌های مختلفی بهره ببرند.
 • مهم‌ترین سبک‌های پرایس اکشن عبارتند از: RTM، لنس بگز، ICT، ال بروکس و سم سیدن.

انواع پرایس اکشن در تحلیل تکنیکال

معامله‌گری براساس پرایس اکشن، روشی است که در آن تحلیلگر صرفا براساس رفتار قیمت و وضعیت بازار، قیمت یک دارایی را پیش‌بینی می‌کند.

در واقع در پرایس اکشن، از هیچ اندیکاتوری استفاده نمی‌شود مگر گاهی اوقات که در آن، برخی از تریدرها تنها از چند میانگین متحرک برای شناسایی خطوط حمایت و مقاومت استفاده می‌کنند.

استراتژی پرایس اکشن انواع مختلفی دارد که در ادامه به شرح هر یک می‌پردازیم:

پرایس اکشن RTM

شاید بتوان گفت یکی از جذاب‌ترین سبک‌های پرایس اکشن، RTM است. این روش یک استراتژی معاملاتی را براساس منطق و دیدگاه مبتنی بر حرکات قیمت ارائه می‌دهد.

در روش RTM ابتدا باید در یک تایم فریم مشخص، پیوت‌ها (Pivot) را با قوانین خاصی تعیین کرده و سپس یک تایم پایین‌تر رفته و الگوهای معاملاتی را پیدا کنید.

بعد از آن باید در دو تایم پایین‌تر، گره‌های قیمتی را بررسی کرده و بعد از گرفتن تاییدیه، براساس حرکات قیمتی و انواع گره‌های موجود، در جهت قیمت یا خلاف آن معامله خود را انجام دهید.

سبک RTM از معدود سبک‌هایی است که ریسک به ریوارد بالاتری نسبت به سایر سبک‌ها دارد و ضررهای معاملاتی در این سبک کمتر از بقیه روش‌ها است.

همین موضوع باعث شده تا روش RTM به یکی از جذاب‌ترین استراتژی‌های معاملاتی تبدیل شده و تریدرهای زیادی را به سمت خود جذب کند.

نکته دیگری که جذابیت این روش را بیشتر می‌کند، امکان انجام معامله در دو جهت بازار و در تمامی تایم فریم‌ها حتی تایم‌های کمتر از 1 دقیقه است.

از مزایای سبک RTM می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وجود ساختاری از پیش تعیین شده برای تعیین بازه زمانی در سطوح مختلف که موجب تحلیل درست بازار شده و تا حد زیادی احتمال ضرر را کاهش می‌دهد.
 • انعطاف‌پذیری و آزادی عمل معامله‌گران در این روش بیشتر است.
 • وجود ستاپ‌های تحلیلی متفاوت در RTM
 • این استراتژی با به کار بردن منطق و ساختاری کاربردی، ریسک معاملات را به طور محسوس کاهش داده و سرمایه‌گذاران در این روش معاملاتی، اطمینان خاطر بیشتری خواهند داشت.
 • قابلیت ترکیب با انواع سبک‌ها و روش‌های گوناگون معاملاتی جهت دریافت نتیجه بهتر در بازارهای مالی
 • امکان یادگیری سریع RTM، حتی برای تریدرهای مبتدی

علاوه بر مزایای گفته شده، سبک RTM معایبی نیز دارد:

 • وجود استراتژی‌ها و تئوری‌های متعدد، گاها باعث می‌شود که این روش با بسیاری از قوانین در تناقض بوده و چندان قابل اعتماد و اطمینان نباشد.
 • احتمال تحلیل اشتباه به دلیل وجود اختلال کوچکی در چارت
 • یکی دیگر از معایب شمرده شده برای این روش معاملاتی، امکان تصمیم‌گیری با احتمال وجود نتایج مختلف در نتیجه نهایی است.

این امر به سبب وجود تفاوت‌های ذهنی، رفتاری و روان‌شناختی افراد مختلف رخ می‌دهد که کاملا طبیعی است و هیچ دو معامله‌گری وجود ندارند که یک پرایس اکشن را مشابه یکدیگر تفسیر کنند.

البته این موضوع از طرف برخی کارشناسان، به عنوان یک مزیت شناخته شده و به نظر برخی دیگر نیز یکی از معایب پرایس اکشن RTM به شمار می‌آید.

پرایس اکشن ICT

بنیان‌گذار سبک پرایس اکشن ICT شخصی به نام مایکل هادلستون است.

این فرد در زمان همکاری با بانک‌ها و انجام معاملات برای آن‌ها، عملکرد معاملاتی بانک‌ها را مورد بررسی قرار داد و به کمک مهندسی معکوس توانست سبک پرایس اکشن ICT را معرفی کند.

به طور کلی پرایس اکشن ICT روی تحلیل رفتاری بازارگردان‌ها تمرکز دارد.

تحلیل در این روش بیشتر با استفاده از فاکتورهایی مانند عملکرد بازار در تایم فریم‌های مختلف، بررسی سطوح مختلف حد ضرر، بررسی اوردر بلاک‌ها (Order Block)، بررسی نقدینگی بازار در سطوح مختلف و … انجام می‌شود.

برای دریافت نتیجه بهتر در ترید به سبک پرایس اکشن ICT، توجه به یک سری از نکات ضروری است. یکی از نکات حائز اهمیت در این سبک از پرایس اکشن، توجه به BMS است. حال این مفهوم به چه معناست؟

همانطور که می‌دانید در روند صعودی، سقف و کف‌های بالاتر از هم ایجاد می‌شود و به نظر خریداران احترام می‌گذارد؛ بنابراین، اگر قیمت در بازار بالا رود، تقاضایی وجود دارد که به این ناحیه، “ناحیه تقاضا” نیز می‌گویند.

بدیهی است که روند صعودی به شرط شکسته شدن سطوح و کشف قله‌های جدید، ادامه می‌یابد.

در روندهای نزولی نیز کف‌ها و سقف‌های پایین‌تر از هم شکل می‌گیرد که در این نواحی قیمت به نظر فروشندگان احترام می‌گذارد و به آن “ناحیه عرضه” می‌گویند.

روند نزولی نیز به شرط شکسته شدن کف قبلی ادامه خواهد داشت.

حال در بازارهای رنج (نوسانی)، قیمت در حال بالا و پایین رفتن در یک محدوده است. جهت پیدا کردن و یا تشخیص روند در مواقعی که بازار رنج است، لازم است به کف‌ها و سقف‌های ایجاد شده دقت کنیم.

با شکستن کف و یا سقف تریدینگ رنج، روند بازار مشخص خواهد شد. به شکستن کف و سقف در جهت روند، شکست ساختاری بازار یا اصطلاحا BMS می‌گویند.

بیشتر بخوانید: روانشناسی سطوح حمایت و مقاومت؛ این نواحی چگونه شکل می‌گیرند؟

ام اس در بازار
BMSهای مشخص شده در روندهای مختلف

در پرایس اکشن ICT، توجه به این موضوع مهم است که همواره بعد از BMS یک تثبیت قیمت خواهیم داشت؛ بنابراین سعی کنید همیشه ترید خود را در راستای BMS انجام دهید.

نیازی نیست که تمام مارکت را معامله کنید، بلکه باید به روح و روان خود مسلط باشید و همیشه حواستان به نقدینگی‌ها باشد و تلاش کنید که هم ‌جهت با بازار، معامله‌های خود را انجام دهید.

مزایای پرایس اکشن ICT عبارتند از:

 • امکان کاوش دقیق در نوسانات قیمتی
 • کاوش در رفتار سشن‌های معاملاتی
 • امکان برنامه‌ریزی مرحله‌ای در بازار مورد نظر
 • یادگیری و اجرای آسان این روش
 • عدم نیاز به ابزار پیچیده تکنیکال

معایب پرایس اکشن ICT عبارتند از:

 • عدم درک درست و صحیح از سایکل‌های کلی در بازار
 • پیچیدگی در بررسی روابط مولتی تایم ساختار‌ها
 • احتمال فریب تریدرها توسط بازارگردان‌ها در این روش
 • عدم امکان بررسی جزئی ساختار‌ها و قیمت

بیشتر بخوانید: الگوهای جعلی در پرایس اکشن چیست؟

پرایس اکشن لنس بگز (Lance Beggs)

یکی از محبوب‎ترین و مهم‌ترین سبک‌های پرایس اکشن، سبک لنس بگز است. در این روش، نحوه پیش‌بینی روند آتی قیمت‌ها به تریدرها آموزش داده می‌شود.

در این آموزش، معامله‌گران باید به وسیله شناسایی حرکات گذشته بازار و رصد لحظه‌ای وضعیت کنونی آن، حرکات قیمت در آینده را پیش‌بینی کنند.

در روش لنس بگز، تریدر‌ها می‌توانند با شناسایی درست محدوده زمانی مناسب، سود مستمر برای معاملات به دست ‌آورند.

یکی از مهم‌ترین تکنیک‌ها در این روش، شناسایی روند ضعیف شده و انجام معامله در جهت عکس آن روند است.

بیشتر بخوانید: منظور از ترید خلاف روند چیست؟

مزایای پرایس اکشن لنس بگز عبارتند از:

 • امکان انجام معامله بر اساس واقعیت موجود در بازار
 • امکان کسب سودهای کوچک و مستمر برای تریدرها
 • افزایش آگاهی نسبت به موقعیت فعلی بازار و قیمت‌ها؛ به عبارت دیگر، با این روش معاملاتی معامله‌گر تشخیص می‌دهد که قیمت کجا قرار داشته و به چه سمتی در حرکت است.

 پرایس اکشن ال بروکس (Al Brooks)

از جمله مهم‎ترین استراتژی های معاملاتی، پرایس اکشن ال بروکس است که از آن برای کسب سود در بازارهای مالی استفاده میشود.

معمولا تریدرها در پرایس اکشن ال بروکس از چارت‌های 5 دقیقه‌ای، روزانه و هفتگی استفاده می‌کنند.

یکی از مزایای پرایس اکشن ال بروکس نسبت به دیگر روش‌ها، عدم نیاز به استفاده از نرم‌افزار خاصی برای تحلیل در این روش است. 

تنها ابزاری که برای پرایس اکشن ال بروکس مورد نیاز است، همان نمودارهای شمعی و داده‌های قیمتی است.

در حال حاضر ال بروکس، جزو بهترین روش‌های تحلیل بازارهای مالی است که حتی تریدرهای مبتدی نیز از آن به راحتی استفاده می‌کنند.

به طور کلی می‌توان مزایای پرایس اکشن ال بروکس را در موارد زیر خلاصه کرد:

 • معامله‌گران بازارهای مالی می‌توانند پرایس اکشن ال بروکس را در بازارهای مالی مختلف همچون فارکس، کالا، کریپتو و آتی به کار ببرند.
 • استفاده از پرایس اکشن ال بروکس، ریسک کمتری نسبت به سایر استراتژی‌های معاملاتی به همراه دارد.
 • پرایس اکشن ال بروکس، از دقت بیشتری برخوردار است که در نتیجه تحلیل‌های دقیق‌تری را به همراه خواهد داشت.
 • وجود تاخیرهای زمانی بسیار کم در این روش باعث می‌شود که تریدرها با سرعت بیشتری متوجه تغییر روندهای قیمتی شوند و نسبت به انجام معاملات خود سریعتر تصمیم‌گیری کنند.

بیشتر بخوانید: تحلیل تکنیکال یا پرایس اکشن؛ کدام کاربردی‌تر است؟

پرایس اکشن سم سیدن (Sam Seiden)

آخرین روش معاملاتی در پرایس اکشن که در این مقاله بررسی می‌کنیم، سبک سم سیدن است که توسط یکی از کارگزاران بورس کالای شیکاگو طراحی شده است.

از مهم‌ترین ویژگی‌های این روش، می‌توان به توانایی بالای آن در پیش‌بینی محدوده قیمتی چرخش بازار اشاره کرد.

ممکن است این سبک از تحلیل بازار را با عنوان سبک “عرضه و تقاضا” نیز شنیده باشید. در این روش، تحلیل بازار تنها با در نظر گرفتن چارت قیمتی و بدون استفاده از اندیکاتور صورت می‌گیرد.

در سبک سم سیدن، عدم تعادل بین عرضه و تقاضا بسیار مورد توجه قرار دارد و ستاپ‌های معاملاتی نیز بر همین اساس تعریف می‌شوند.

با توجه به بررسی تفاوت‌های موجود در انواع پرایس اکشن، می‌توان فهمید که در پرایس اکشن سم سیدن، به راحتی رد پای تمامی بانک‌ها و مؤسسات قابل رویت است.

علاوه بر این؛ در این سبک از پرایس اکشن، امکان معامله سفارشات جامانده موسسات و بانک‌ها نیز امکان‌پذیر خواهد بود و قدرت و ضعف قیمت‌ها به خوبی قابل تشخیص هستند که این موضوع  از مهم‌ترین مزایای روش سم سیدن به شمار می‌آید.

از جمله معایب سبک سم سیدن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم ارائه ستاپ‌های معاملاتی مشخصی در این روش
 • عدم توجه به کندل‌ها و مدیریت پویای معاملات
 • نادیده گرفتن دیدگاه‌های مولتی تایم فریم در پرایس اکشن سم سیدن

بیشتر بخوانید: با سیستم معاملاتی پرایس اکشن به سبک فولر (Fuller) آشنا شوید!

سوالات متداول

انواع پرایس اکشن کدامند؟

معامله‌گری براساس پرایس اکشن، روشی است که در آن تحلیلگر صرفا براساس رفتار قیمت و وضعیت بازار، قیمت یک دارایی را پیش‌بینی می‌کند. تاکنون سبک‌های مختلفی بر این اساس ایجاد شده‌اند که از مهمترین آن‌ها می‌توان به پرایس اکشن ال بروکس، سبک RTM، لنس بگز، سم سیدن، فولر و سبک ICT اشاره کرد.

پرایس اکشن RTM چیست و چگونه انجام می‌شود؟

در روش RTM ابتدا باید در یک تایم فریم مشخص، پیوت‌ها را با قوانین خاصی تعیین کرده و سپس یک تایم پایین‌تر رفته و الگوهای معاملاتی را پیدا کنید. بعد از آن باید در دو تایم پایین‌تر، گره‌های قیمتی را بررسی کرده و بعد از گرفتن تاییدیه، براساس حرکات قیمتی و انواع گره‌های موجود، در جهت قیمت یا خلاف آن معامله خود را انجام دهید.

در کدام سبک از پرایس اکشن، توجه به عرضه و تقاضا مهم است؟

پرایس اکشن سم سیدن، با عنوان سبک “عرضه و تقاضا” نیز در میان تریدرها شناخته شده است. در این روش، عدم تعادل بین عرضه و تقاضا بسیار مورد توجه قرار دارد و ستاپ‌های معاملاتی نیز بر همین اساس تعریف می‌شوند. 

سخن پایانی

با توجه به اینکه امروزه فعالیت در بازارهای مالی روزبه‌روز در حال افزایش است؛ یادگیری بهترین روش‌های تحلیل بازار برای معامله‌گرانی که قصد فعالیت در بازارهایی همچون فارکس، بورس یا ارز دیجیتال را دارند، واجب است.

پرایس اکشن، یکی از بهترین استراتژی‌های معاملاتی است که این روزها تریدرهای بسیاری از آن استفاده می‌کنند. سبک‌های پرایس اکشن با ارائه روش‌های متفاوت تحلیل تکنیکال، کمک بسیاری به معامله‌گران کرده است.

تفاوت در انواع پرایس اکشن در برخی موارد بسیار فاحش است؛ به طوری که مقایسه معایب و مزایای این سبک‌ها به خوبی می‌تواند روشی مناسب برای معامله را به شما نشان دهد.

در این مقاله از مجله بورسینس، انواع مختلفی از سبک‌های پرایس اکشن را شرح داده و مزایا و معایب هریک را مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید باشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
صرافی خارجی کوینکس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
مرسده ولی زاده

مرسده ولی زاده

کارشناس ارشد مهندسی نرم‌افزار؛ محقق بلاکچین و ارزهای دیجیتال از سال 2018
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب