چگونه ارز دیجیتال رایگان بدست آوریم؟

ایردراپ ارز دیجیتال

احتمالا اصطلاح ایردراپ را جایی شنیده‌اید یا خوانده‌اید و شاید برایتان سوال پیش آمده که مفهوم ایردراپ چیست؟

اصطلاح ایردراپ (Airdrop) در انگلیسی به بسته‌هایی گفته می‌شود که از طریق هواپیما به مناطق بحران‌زده، جنگ‌زده و مناطقی که دسترسی زمینی به آنها وجود ندارد از آسمان انداخته می‌شود. این کار در جنگ‌ها وسایر بحران‌ها انجام می‌گیرد تا وسایل و کالاهای ضروری برای افراد آن منطقه از این طریق به دست مردم نیازمند ساکن در آن منطقه برسد.

اما در دنیای ارزهای دیجیتال، ایردراپ مفهوم دیگری دارد که در این مطلب قصد داریم به توضیح آن بپردازیم.

ایردراپ ارز دیجیتال چیست؟

به ارسال توکن‌های رایگان (ارز دیجیتال رایگان) از طرف توسعه‌دهندگان آن ارز یا یک سایت ایردراپ گفته می‌شود. این تعریف ساده ایردراپ است.

به عبارت دیگر ایردراپ فرایندی است که طی آن، تیم یک ارز دیجیتال به توزیع توکن ارز دیجیتال بطور رایگان در کیف پول برخی از کاربران اقدام می‌کند.

ایردراپ‌ها اغلب اوقات توسط استارت‌آپ‌های مبتنی بر بلاک‌چین انجام می‌شود تا میزان کاربران آن ارز افزایش یابد. در واقع ایردراپ‌ها راهی برای تبلیغات، جلب توجه و افزایش جامعه کاربران آن ارز است.

گاهی اوقات پلتفرم‌های معاملاتی و والت‌ها نیز ایردراپ انجام می‌دهند و احتمالا هدف آنها حفظ کاربران قبلی در پلتفرم و جذب کاربران جدید است.

بنابراین ایردراپ‌ها با سایت‌های faucet (سایت‌های ارائه ارز دیجیتال رایگان مانند freebitco.in) متفاوت هستند.

فرایند ایردراپ‌ها

ایردراپ‌ها را می‌توان به دو نوع کلی تقسیم کرد:

ایردراپ بدون اطلاع قبلی – در این روش شما هیچ‌کاری انجام نمی‌دهید، این ایردراپ‌ها اغلب اوقات توسط شرکت‌هایی که قبلا کار خود را آغاز کرده‌اند انجام می‌شود و قابل پیش‌بینی نیست. پس و راهی وجود ندارد که شما بتوانید با اختیار خودتان آنها را دریافت کنید. مثلا یک کیف پول، بدون اطلاع قبلی، به کاربران فعلی خود مقداری توکن ارز دیجیتال ارسال می‌کند.

ایردراپ با اطلاع قبلی (که نیازمند انجام کاری از جانب شماست) – استارت‌آپ‌های مبتنی بر بلاک‌چین که به تازگی کار خود را آغاز کرده‌اند یا در فاز اولیه هستند معمولا این ایردراپ‌ها را انجام می‌دهند. آنها با شروع ایردراپ در یک بازه زمانی خاص، فرصت کافی برای پیوستن افراد به ایردراپ را می‌دهند. به این ترتیب نیز اغلب افراد با معرفی ایردراپ در اینترنت، به تبلیغ و شناخته شدن پروژه جدید کمک می‌کنند.

ترویج و تبلیغ ایردراپ‌ها در اینترنت معمولا به این خاطر است که برای معرفی‌کننده دارای منفعت است و از بابت پیوستن هر شخص جدید در ایردراپ، مقدار کمی درآمد نیز به معرف می‌رسد.

از آنجایی که هدف ایردراپ ترویج و تبلیغ پروژه جدید است، بسیاری از این ایردراپ‌ها، افراد را ملزم می‌کنند تا کارهای کوچکی برای دریافت توکن رایگان انجام دهند.

این کارها شامل چیزهایی مانند لایک کردن صفحه فیس‌بوک، فالوکردن در توئیتر، پیوستن به کانال تلگرام، مشارکت در انجمن گفتگو، ارسال پست در سایت‌ها و کارهای ریز و درشت دیگر است که اغلب اوقات باعث می‌شود افراد بسیار زیادی در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌ها از این ایردراپ آگاه شوند.

ایردراپ‌ها معمولا چند روز یا چند هفته پس از پایان ICO به کیف پول افراد شرکت‌کننده ارسال می‌شود.

دلایل انجام ایردراپ

دلایل متعددی برای شروع ایردراپ از سمت پروژه‌های بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال جدید وجود دارد، سه دلیل مهم اینکار را در ادامه می‌خوانید:

1 – به عنوان یک پاداش برای مشتریان وفادار

هر از مدتی، سرویس‌های مبتنی بر بلاک‌چین مانند صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی، کیف پول‌ها و… تصمیم می‌گیرند مقداری از درآمدی که کسب کرده‌اند را به کاربران برگردانند.

بنابراین ارسال توکن رایگان با هدف ارج‌نهادن به مشتریان و کاربران وفادار یک پلتفرم یا سرویس انجام می‌شود.

اینکار باعث افزایش انگیزه کاربران آن پلتفرم شده و باعث می‌شود به حامی آن پلتفرم تبدیل شوند یا حداقل، مدت بیشتری از آن پلتفرم یا سرویس استفاده کنند.

یکی از این نمونه ایردراپ‌ها، مربوط به صرافی بایننس است که از اواخر اکتبر تا اواسط نوامبر سال 2017 تصمیم گرفت به والت هر یک از کاربرانی که حداقل 0.003 بیت‌کوین در حساب‌شان دارند و در آن زمان حداقل یک معامله در پلتفرم انجام داده‌اند، 500 توکن ترون ارسال کند.

کسانی که معادل 0.003 بیت‌کوین از سایر ارزها را نیز در این پلتفرم داشتند از این ایردراپ منتفع شدند.

2 – برای جمع‌آوری دیتابیس لید

در بازاریابی مفهومی با نام lead وجود دارد و معنای آن، افراد بالقوه و دارای پتانسیل مشتری شدن است. سازمان‌ها توجه زیاد به ایجاد دیتابیس لید (دیتابیس افراد بالقوه) می‌کنند، زیرا می‌توانند از این طریق کمپین‌های تبلیغاتی خود را به پیش ببرند و حامیان بیشتری پیدا کنند.

تیم‌ها در پروژه‌های بلاک‌چین برای جمع‌آوری مشخصات این افرادی که مشتری و کاربر احتمالی هستند از ایردراپ استفاده می‌کنند.

آنها در ازای توکن رایگانی که به کاربر ارسال می‌کنند، مشخصات آنها شامل ایمیل، نام و برخی مشخصات دیگر را از طریق فرم‌های آنلاین دریافت می‌نمایند.

از این دیتابیس جمع‌آوری شده بعدا برای تبلیغ سرویس‌ها و خدمات‌ یا ارز دیجیتال استفاده می‌شود.

3 – برای ترویج و تبلیغ ارز جدید

با وجود همهمه و شلوغی بازار ارزهای دیجیتال، اگر برای یک ارز دیجیتال بازاریابی و تبلیغ گسترده صورت نگیرد، هیچ توجهی به آن نخواهد شد و بسیاری از افراد حتی از وجود آن بی‌اطلاع خواهند ماند.

همانند سایر جنبه‌های دنیای دیجیتال، شلوغ‌کاری (به اصطلاح hype) و تبلیغات پرسروصدا نقش بزرگی در اکوسیستم ارزهای رمزنگاری شده و ارزهای دیجیتال بازی می‌کند.

به دلیل وجود افراد زیادی که مشتاق به یافتن پروژه‌های جدید و جذاب هستند، ایردراپ می‌تواند راه خوبی برای جذب این افراد به سمت یک ارز دیجیتال باشد.

کمپین بازاریابی ایردراپ در شبکه‌های اجتماعی، می‌تواند توجه افراد بسیار زیادی را به ارز دیجیتال جلب کند. بازاریابی ویروسی و دهان‌به‌دهان و سایر تعاملات طبیعی مرتبط با یک ایردراپ قریب‌الوقوع، می‌تواند منجر به افزایش مشارکت افراد در آن ارز دیجیتال شود.

اینکار می‌تواند رشد بالای یک ارز دیجیتال را به همراه داشته باشد. همانند چیزی که برای بیت‌کوین‌کوش شاهد آن بودیم و توسعه‌دهندگان آن یک ایردراپ راه‌اندازی کردند که همه کاربران از آن بهره‌مند شدند.

سخن آخر

داشتن یک کیف پول مناسب، یکی از اولین و اساسی‌ترین کارها برای شروع کار با ارزهای دیجیتال و شرکت در ایردراپ است. به خاطر اینکه اغلب پروژه‌های جدید و ایردراپ‌ها از طریق پلتفرم اتریوم و توکن‌های ERC20 انجام می‌شود، توصیه می‌کنیم یک کیف پول سازگار با این توکن‌ها بسازید.

انتخاب‌های مناسب برای ساخت کیف پول:

کیف پول myetherwallet.com
کیف پول metamask.io

سایر کیف‌ پول‌ها را می‌توانید اینجا ببینید

شرکت در ایردراپ‌ها همانند کسب بیت‌کوین رایگان است، زیرا ارزهای دیجیتال کسب شده را پس از اینکه در صرافی‌ها قابل معامله شدند، می‌توان به بیت‌کوین تبدیل کرد.

وقتی قصد مشارکت در یک ایردراپ را دارید، باید بسیار مواظف باشید در دام کلاهبرداران نیفتید. بسیاری از کلاهبرداران با ارسال ایمیل‌های جعلی با وسوسه انداختن افراد، آنها را به سایت‌های فیشینگ (سایت‌های تقلبی که همانند سایت اصلی است) اطلاعات کیف پول آنها را می‌دزدند.

بنابراین فقط به منابع معتبر اطمینان کنید و همیشه پس از ورود به سایت کیف پول یا هر سرویس دیگری، از صحیح بودن آدرس سایت در نوار آدرس مرورگر مطمئن شوید.

 

 

 

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • معاملات بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، تتر و... در برابر ریال و دلار

اگر مایل به مطالعه بیشتر درباره ارز دیجیتال هستید، پیشنهاد می‌کنیم کتاب "ارز دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول" را در اینجا دانلود کنید و بخوانید...

10 نظر
 1. سایتهایی که میگید ایردرآپ ها رو لیست میکنن چه سایت هایی هستند . از کجا بفهمیم . توضیح میدید؟ ممنون

  1. سلام وقت بخیر، ERC20 رو پشتیبانی میکنه ولی در مورد ایردراپ دقیقا نمیدونم.

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی
   سایتهایی که ایردرآپ ها رو لیست میکنن معمولا خبرنامه ایمیلی دارند و بعد از هر ایردراپ، به کاربران شون ایمیل میفرستن.

 2. سلام ازسایت ICOMARKS میخوام AIRDROP تهیه کنم و توی این زمینه شروع به کار کنم . میخواستم ببینم نحوه واریز این ارزها به چه شکلی هستن ؟ با تشکر

 3. سلام.از کیف پول و آدرس کیف پول اتریوم سایت بایننس هم میشه برای توکن های مبتنی بر erc20 استفاده کرد؟

  1. سلام، فقط توکن ERC20 که در بایننس لیست شده رو میتونید به آدرس اتریومی که بایننس به شما میده بفرستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

مروری بر کریپتوکامپر (CryptoCompare)

کریپتوکامپر سرویسی بین‌المللی جهت ارائه داده‌های‌ بازارهای ارز دیجیتال است. این وب‌سایت که برمبنای مقایسه (compare) شکل گرفته است اطلاعاتی در خصوص قیمت بیش از ۵,۰۰۰ کوین و تعداد بسیاری…
بیشتر بخوانید

چین‌لینک Chainlink (ارز دیجیتال LINK) چیست؟

چین‌لینک به یکی از پروژه‌هایی که بطور متداول در فضای ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود تبدیل شده است. چین‌لینک یه سرویس اوراکل غیرمتمرکز است که داده‌های بیرونی را به قراردادهای هوشمند…
بیشتر بخوانید