سهام‌گذاری اتریوم با لیدو: راهنمای گام‌به‌گام

سهام‌گذاری اتریوم

لیدو (Lido) پلتفرمی برای سهام‌گذاری در شبکه اتریوم و کسب پاداش روزانه است.

سهام‌گذاری (Staking) به زبان ساده یعنی اینکه موجودی اتریوم خودتان را برای کسب سود، وارد یک سایت یا پروتکل غیرمتمرکز یا متمرکز کنید و در ازای اینکار در بازه‌های زمانی مشخص پاداش دریافت کنید.

در این مطلب، دستورالعمل سهام‌گذاری اتریوم با استفاده از این پلتفرم را مرور می‌کنیم.

لیدو چیست؟

لیدو پلتفرم غیرامانی مبتنی بر اتریومی است که راه‌حلی بسیار انعطاف‌پذیر برای تسهیل سهام‌گذاری در اتریوم 2.0 ارائه می‌دهد. این پلتفرم سهام‌گذاری توسط تعدادی از صنایع پیشرو در زمینه ارائه خدمات سهام‌گذاری بلاک چین پشتیبانی می‌شود.

لیدو به کاربران خود اجازه می‌دهد با هر میزان اتری که در اختیار دارند سهام‌گذاری کنند، بدون اینکه درگیر راه‌اندازی و مدیریت زیرساخت‌های پیچیده سهام‌گذاری شوند.

علاوه بر این، نقدینگی اترهای کاربران نیز توسط توکن‌های staked ETH (استِیکداتر) با نشان اختصاری stETH حفظ می‌شود. این امر به کاربران اجازه می‌دهد علاوه بر شرکت در فعالیت‌های درون‌زنجیره‌ای مورد علاقه خود، همچون وام‌دهی و کِشت سود، اتر خود را سهام‌گذاری کنند.

به‌عبارت دیگر، با سهام‌گذاری در لیدو می‌توانید در اپلیکیشن‌های دیفای دیگری همچون کِرو (Curve)، سوشی (Sushi) و یِرن (Yearn) نیز به‌طور هم‌زمان شرکت کنید. درحالی‌ که در اغلب پلتفرم‌ها، سهام‌گذاران باید بین سهام‌گذاری اتریوم و شرکت در پلتفرم‌های دیفای فقط یکی را انتخاب کنند.

هنگامی که با لیدو سهام‌گذاری می‌کنید، به‌عنوان پاداش توکن‌های stETH دریافت می‌کنید که نسبتی یک‌به‌یک با اترهای سهام‌گذاری‌شده دارند.

موجودی stETH هرروز با توجه به‌میزان پاداش سهام‌گذاری‌شده شما به‌روزرسانی و بیشتر می‌شود و می‌توان از آن دقیقاً مانند اتر و برای کسب پاداش وام‌دهی و کِشت سود استفاده کرد.


یکی از مهم‌ترین مشکلات سهام‌گذاری اتریوم که لیدو به‌خوبی رفع می‌کند، قفل‌شدن کوین‌ها در پروتکل‌های سهام‌گذاری است.

هدف لیدو رفع تعدادی از موانع مربوط به سهام‌گذاری اتریوم 2.0، از جمله مشکلاتی در نقدینگی، جابه‌جایی و دسترس‌پذیری است. به این منظور، لیدو به کاربران خود اجازه می‌دهد از نقدینگی اتریوم بهره ببرند و با هر میزان اتر قادر به سهام‌گذاری باشند.

در واقع، لیدو قرار است شرط سختگیرانه داشتن حداقل 32 اتر را تخفیف دهد تا افراد با کمترین میزان اتر نیز بتوانند سهام‌گذاری کنند. حداقل میزان سهام‌گذاری در لیدو فقط 0.00001 اتر است و سقف حداکثری برای این میزان وجود ندارد.

همچنین، پلتفرم لیدو به شما اجازه می‌دهد روی اترهای سهام‌گذاری‌شده خود کنترل کامل داشته باشید و هر زمان مایل بودید، توکن‌های خود را خارج و سهام‌گذاریتان را متوقف کنید.

ارائه‌دهندگان خدمات لیدو

لیدو تحت مدیریت سازمان غیرمتمرکز مستقل لیدو دائو (Lido DAO) قرار دارد. این سازمان ابزارها و خدمات مربوط به سهام‌گذاری اتریوم را ارائه می‌کند. اعضای تیم لیدو دائو برای اطمینان از رشد و ثبات دائمی پروتکل لیدو بر آن نظارت دارند.

علاوه بر توسعه فنی، تیم لیدو دائو تلاش دارد این پلتفرم را ارتقاء دهد و هرروز کاربران، اپراتورهای نودها و اعتبارسنج‌های بیشتری از طریق انتشار محتوای آموزشی و تبلیغ برای پروتکل جذب کند.

مزایای استفاده از پلتفرم لیدو

اهداف کلی پلتفرم لیدو را می‌توان در قالب موارد زیر فهرست کرد:

 • ارائه خدمات سهام‌گذاری بدون نیاز به قفل‌کردن دارایی
 • امکان سهام‌گذاری با کمترین میزان اتر بدون نیاز به داشتن 32 اتر کامل
 • رفع پیچیدگی‌های مرتبط با سهام‌گذاری شخصی
 • کاهش خطرات مربوط به ازدست‌دادن سهام با مشکلاتی که برای نرم‌افزارهای سهام‌گذاری ایجاد می‌شوند یا جریمه اسلشینگ (slashing) شبکه
 • امکان شرکت در فعالیت‌های دیفای هم‌زمان با شرکت در فرآیند سهام‌گذاری و کسب سود دوجانبه
 • ارائه جایگزینی برای سهام‌گذاری در صرافی‌ها و امکان سهام‌گذاری بدون نیاز به واسطه و شخص ثالث

شیوه سهام‌گذاری اتریوم با لیدو

 1. با استفاده از این لینک، وارد وب‌سایت لیدو شوید و روی گزینه Connect Wallet کلیک کنید.
 2. هنگامی که گزینه‌های کیف پول نشان داده شد، گزینه دلخواه را انتخاب کنید. با اتصال کیف پول خود باید بتوانید موجودی اتر خود را در لیدو مشاهده کنید.
 3. مقدار اتر موردنظر خود را وارد کنید و دکمه Stake را کلیک کنید. توجه داشته باشید که پیش از تأیید می‌توانید کارمزد تراکنش، موجودی stETH و نرخ سود سالانه خود را مشاهده کنید.
 4. تراکنش را در کیف پول خود تأیید کنید.
 5. در این مرحله، کیف پول شما باید بتواند موجودی اتری را که سهام‌گذاری کرده‌اید، در قالب stETH نشان دهد. موجودی stETH به‌صورت روزانه به‌روزرسانی می‌شود تا پاداش سهام‌گذاریتان را نشان دهد.

پاداش سهام‌گذاری اتریوم

نرخ پاداش سهام‌گذاری اتریوم متغیر است و وابسته به میزان کل اتر سهام‌گذاری‌شده تغییر می‌کند.

بیشترین میزان پاداش سالانه 18.10 درصد است. مزیت اصلی سهام‌گذاری با استفاده از پلتفرم لیدو این نکته است که شما در هر زمانی قادر به برداشت سرمایه و قطع سهام‌گذاری خود هستید.

کارمزد سهام‌گذاری لیدو

پلتفرم لیدو کارمزدی 10 درصدی از پاداش سهام‌گذاری کسر می‌کند و آن را بین اپراتورهای نود (node operator) و سازمان لیدو دائو به‌منظور بهینه‌سازی سطح خدمات تقسیم می‌کند.

همچنین، بخشی از این کارمزد به بیمه‌کردن دارایی‌ها در مقابل جریمه اسلشینگ تعلق می‌گیرد. تخلف و اشتباه نودها در انجام فرآیند پردازش باعث کسر موجودی حساب نود پردازنده می‌شود؛ به این کسر و جریمه اسلشینگ گفته می‌شود که می‌تواند خطر بالقوه‌ای برای سهام‌گذاران باشد.

احتمال تغییر کارمزد مذکور در آینده وجود دارد.

استفاده از توکن‌های stETH

هنگامی که اترهای خود را با استفاده از پلتفرم لیدو سهام‌گذاری می‌کنید، در مقابل توکن stETH دریافت خواهید کرد. توکن‌های stETH شما نماینده اترهای سهام‌گذاری‌شده و همچنین پاداشی هستند که در هر روز کسب می‌کنید. هنگامی‌ که تراکنش‌ها در اتریوم 2.0 فعال شدند، شما نیز می‌توانید اترهای سهام‌گذاری‌شده خود را با استفاده از توکن‌های stETH بازخرید کنید.

توکن stETH مشکلی در نقدینگی ندارد و می‌توان آن را حتی پس از سهام‌گذاری، در معاملات، خریدوفروش‌ها و فرآیندهای وام‌دهی و کِشت سود به کار گرفت.

سخن پایانی

با توجه به آنچه ذکر شد و اشاره به این نکته که هرروز اپلیکیشن‌های بیشتری در حال پذیرش و تعامل با stETH هستند، احتمالاً باید شاهد رشد اکوسیستم لیدو و stETH به‌عنوان زیربنایی برای سایر اپلیکیشن‌ها و پروتکل‌ها باشیم.

پلتفرم لیدو سهام‌گذاری اتریوم را با نقدینگی و گردش سرمایه همراه می‌کند و این امر می‌تواند موجب ارتقاء کل اکوسیستم اتریوم 2.0 شود.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • معاملات بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، تتر و... در برابر ریال و دلار
شروع خرید و فروش

اگر مایل به مطالعه بیشتر درباره ارز دیجیتال هستید، پیشنهاد می‌کنیم کتاب "ارز دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول" را در اینجا دانلود کنید و بخوانید...

2 نظر
 1. سلام اتریوم در هر چند دقیقه ویا چند ثانیه یک بلوک به زنجیره بلوکشان اضافه میشه و به ازای هر بلوک چه میزان به ماینرهاشان جایزه میده؟

  1. سلام وقت بخیر
   اطلاعاتی که میخواید رو در این صفحه میتونید ببینید:
   https://bitinfocharts.com/ethereum/
   روبروی Blocks avg. per hour (last 24h) تعداد متوسط بلاکهایی که در یک ساعت استخراج میشه رو نوشته
   روبروی Reward Per Block هم میزان پاداشی هست که به ماینرها میرسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

داستان Yearn.finance (توکن YFI) چیست؟

YFI کریپتوکارنسی متعلق به پروتکل Yearn.finance است. YFI یک توکن حاکمیتی (governance token) محسوب می‌شود که به کاربران قابلیت رای دادن برای تعیین مسیر پروتکل را می‌دهد. از زمان راه‌اندازی…
بیشتر بخوانید

چگونگی شروع کار با زنجیره هوشمند بایننس (BSC)

فعالیت‌ها روی زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) یا به‌اختصار BSC هرروز بیشتر می‌شوند؛ از مبادله توکن گرفته تا بازارهای غیرمتمرکز پول و توکن‌های تعویض‌نا‌پذیر (NFT)، گزینه‌های بسیاری در حال…
بیشتر بخوانید

وام‌گیری و وام‌دهی در دیفای

با آغاز به کار سازمان‌ها برای آزمایش پتانسیل بلاک چین، حوزه مالی نیز تلاش‌ دارد اپلیکیشن‌های فین‌تکی مبتنی بر این فناوری نوین ایجاد کند. با پوشش تقریباً تمام خدمات مالی،…
بیشتر بخوانید