استخر استیکینگ چیست؟ + نکات مهم در انتخاب Staking Pool

هادی ابراهیمی
هادی ابراهیمی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
استخر استیکینگ

استخر‌ استیکینگ (Staking pool) بستری است که امکان ترکیب منابع پردازشی را جهت افزایش شانس دریافت پاداش برای استیک کنندگان فراهم می‌کند.

به عبارت دیگر، گروهی از استیک کنندگان با استیک دارایی‌های خود در یک مکان خاص، برای افزایش و متمرکز کردن قدرت استیک خود در تایید، اعتبارسنجی تراکنش‌ها و بلاک جدید زنجیره، متحد می‌شوند.

از این رو، آن‌ها شانس بیشتری در تایید تراکنش‌های جدید و سهم بیشتری از پاداش‌های شبکه را خواهند داشت.

ایده کلی استخر‌های استیکینگ مشابه روش کار استخر‌های ماینینگ (Mining pool) است که در آن گروهی از ماینر‌ها به یک استخر ماینینگ برای افزایش شانس دریافت پاداش‌های استخراج شرکت می‌کنند. البته استخر‌های ماینینگ در مکانیزم اجماع POW به کار می‌رود. 

استخر‌های استیکینگ فقط در بلاکچین‌های با مدل اثبات سهام (POS) قابل اجرا هستند. در سایر مکانیزم‌ها، ایجاد Staking pool فقط از طریق پروتکل‌های لایه دوم امکان پذیر خواهد بود. نمونه آن را در بلاکچین لایه دو Polygon مشاهده می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: تفاوت استیکینگ و ماینینگ؛ یکبار برای همیشه!

استخر استیک
استیک کنندگان کسانی هستند که تصمیم می‌گیرند دارایی‌های خود را در یک بلاکچین خاص (در یک کیف‌پول یا آدرس مشخص) قفل کنند. 

با این که برخی از این استخر‌ها امکان استیک مستقیم را فراهم نمی‌کنند و فرآیند استیک فقط با استفاده از سرویس‌های ثانویه امکان پذیر است اما در سایر استخر‌ها، کاربران می‌توانند دارایی‌های خود را با هولد کردن در ولت خود استیک کنند.

برای مثال، استخر‌های استیکینگ سرد (Cold staking pool) به کاربران امکان استیک ایمن دارایی‌ها را فراهم می‌کند. در این استخر‌ها، دارایی‌های کاربران در حین استیک در یک کیف‌پول سخت افزاری و به صورت کاملا امن نگهداری می‌شود. 

بیشتر بخوانید: چگونه استیکینگ کنیم؟ راهنمای استیک ارزهای دیجیتال

مقایسه استخر استیکینگ و استیک مستقل

شما می‌توانید بدون شرکت در استخر‌های استیکینگ، با راه‌اندازی یک نود (Node) مستقل دارایی‌های خود را استیک کنید.

استخر‌های استیکینگ نسبت به حالت استیک مستقل، پاداش کمتری می‌دهند چرا که با هر تایید بلاک جدید در بلاکچین، پاداش‌ها بین همه مشارکت کنندگان استخر تقسیم می‌شود. علاوه‌بر آن، اغلب استخر‌های استیکینگ از شما کارمزد دریافت می‌کنند که می‌تواند حتی درآمد نهایی شما از استیک را کاهش دهد!

استیکینگ پول
استخرهای استیکینگ از شما کارمزد دریافت می‌کنند که می‌تواند میزان پاداش دریافتی شما را کاهش دهند.

در طرف دیگر اما استخر‌های استیکینگ پاداش‌های بیشتر و با فاصله کمتری را برای مشارکت‌ کنندگان خود به ارمغان دارند. در کنار آن، مشارکت‌کنندگان استخر‌ها می‌توانند به راحتی و بدون نیاز به نگرانی در مورد مسائل فنی مانند اجرا و نگهداری یک نود اعتبار سنج، کسب درآمد کنند.

درآمد استخر‌ استیکینگ چقدر است؟

این سوال کوتاه جواب ساده‌ای ندارد.

برای محاسبه سود استخر‌های استیک باید عوامل زیادی را در نظر گرفت. همان‌طور که احتمالا می‌دانید هر چقدر مقدار سرمایه‌ استیک شده شما بیشتر باشد، به همان میزان سهم و پاداش شما نیز بیشتر خواهد بود

بیشتر بخوانید: بیشترین سود استیکینگ مربوط به کدام ارزهای دیجیتال است؟

در استخر‌های استیکینگ معمولا نرخ ثابتی وجود ندارد و بسته به عوامل متعدد، نرخ اعلامی کمی نوسان دارد. برای مثال یک استخر را در نظر بگیرید که در آن پاداش اعلام شده 4% APY است که معادل 4 درصد سود سالیانه از کل سرمایه‌گذاری خواهد بود.

اما اگر یک استیک کننده مستقل شوید و اقدام به راه اندازی نود Validator کنید، سود APY شما در همان بلاکچین و همان ارز ممکن است بیش از 6% باشد. 

در بسیاری از این استخر‌ها، نرخ پاداش آن‌ها چیزی نیست جز اتلاف وقت. در برخی دیگر، با کاهش ارزش کوین، نرخ APY استخر افزایش پیدا می‌کند. بنابراین از نظر درآمد محاسبه شده براساس ارز دلار، شما همچنان در همان سطح خواهید بود. 

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین پروژه‌های استیکینگ و کسب درآمد از آن‌ها

انتخاب بهترین استخر استیکینگ

وقتی صحبت از انتخاب استخر استیکینگ می‌شود باید به نکات خاصی در ویژگی و محدودیت‌های این استخر‌ها دقت کنیم.

هنگام ملحق شدن به این استخر‌ها، دقت کنید که به استخر‌های بیش از حد اشباع شده وارد نشوید. در این استخر‌ها برای دریافت پاداش محدودیت تعیین شده است. با ورود به چنین استخر‌هایی، شما کمتر از یک درصد پاداش دریافت خواهید کرد! 

به جای آن، استخر‌های بزرگ را انتخاب کنید. استخر‌های بزرگ شانس بیشتری برای تایید اعتبار بلاک‌های زنجیره دارند اما پاداش کلی آن‌ها کمتر است.

در اینجا شما باید به آمار ارائه شده از سوی استخر‌ها نیز دقت کنید. بسیاری از استخر‌های استیکینگ آمار دقیقی را از نحوه عملکرد و پاداش‌های توزیع شده منتشر می‌کنند که می‌تواند به تصمیم‌گیری کاربران کمک کند.

سود شما در استیک به محبوبیت دارایی و مدت زمان استیک بستگی دارد. البته لازم به ذکر است عملکرد استخر نیز عامل مهمی است که نباید در هنگام استیک آن را فراموش کنید. این فاکتور به کارایی نحوه اجرا و مدیریت استخر اشاره دارد. 

در هر صورت ما توصیه می‌کنیم قبل از استیک در استخر‌های استیکینگ، حداقل تحقیقات لازم را در مورد آن‌ها را انجام دهید. 

بیشتر بخوانید: آموزش گام به گام استیکینگ در کوکوین (Kucoin)

تعهد مدیران استخر نسبت به آن نیز حائز اهمیت است. این مسئله می‌تواند به عنوان یک شاخص مهم در اعتبار استخر‌ها عمل کند.

باید بدانید که ملحق شدن به استخر‌های استیکینگ به هیچ وجه رایگان نیست و این استخر‌ها معمولا کارمزد خود را از پاداش‌های شما کسر می‌کنند.

این کارمزد برای هر دو نوع استیک کوتاه مدت و بلند مدت صدق می‌کند. البته هر استخر نرخ کارمزد متفاوتی دارد و نمی‌توان مقدار دقیقی را در این مقاله عنوان کرد اما باید قبل از شروع سرمایه‌گذاری در استیک از آن‌ها مطلع شوید.

از آنجایی که هنوز استخرهای استیکینگ به بلوغ کافی نرسیدند، نمی‌توانیم استخر خاصی را به شما کاربران عزیز بورسینس پیشنهاد دهیم. با این حال با استفاده از موارد و فاکتورهای ذکر شده در این مقاله، می‌توانید نسبت به انتخاب استخر استیکینگ اقدام نمایید.

ریسک سرمایه‌گذاری در استخر استیکینگ

هیچ سرمایه‌گذاری بدون ریسک نیست، با این که دارایی‌های شما در یک کیف‌پول یا استخر قفل می‌شوند اما همچنان خطرات زیادی می‌تواند دارایی‌های شما را تهدید کند!

بیشتر بخوانید: آشنایی با 6 مورد از ریسک‌ها و خطرات استیکینگ!

ضرر ناپایدار
ضرر ناپایدار (impermanent Loss) یکی از ریسک‌های استیکینگ محسوب می‌شود.

ضرر ناپایدار

نوسانات شدید بازار کریپتو و ارز‌های دیجیتال به ذات این بازار تبدیل شده است.

یک کوین می‌تواند در عرض چند ساعت چندین برابر شود یا ارزش آن به راحتی به نصف و یا حتی کمتر سقوط کند. پیش‌بینی نوسانات قیمتی کوین‌های دیجیتال غیرممکن است و کسی نمی‌تواند چنین ادعایی کند. این مسئله می‌تواند به یکی از ریسک‌های بزرگ استیکینگ در دنیای کریپتو تبدیل شود.

فرض کنید شما یک توکن را به ازای هر واحد 5 دلار خریداری و 50 واحد از آن را استیک کرده‌اید. بنابراین شما در مجموع 250$ توکن را در یک استخر نقدینگی برای یک مدت زمان مشخص قفل کرده‌اید. در طول استیک، ارزش توکن مورد نظر مسلما دچار نوساناتی خواهد شد و ممکن است ارزش‌ آن سقوط کند.

در این حالت فرض کنید، ارزش توکنی که هر واحد آن را 5 دلار خریداری کرده‌اید حالا 2.5 دلار ارزش دارد. در این وضعیت پاداشی که از استیک پیش‌بینی کرده‌اید بسیار کمتر از چیزی است که دریافت می‌کنید.

در واقع، در هنگام استیک باید به ریسک سرمایه‌گذاری و ارزش کوین مورد نظر دقت کنید. به این ریسک impermanent Loss یا ضرر ناپایدار گفته می‌شود.

خطا‌های Validator

اگر قصد سرمایه گذاری در استخر‌های نقدینگی را دارید باید بدانید هر یک از این استخر‌ها در واقع Validator‌ بلاکچینی هستند که اغلب توسط افراد خارج از تیم بلاکچین اداره می‌شوند. 

اداره یک استخر نقدینگی مسئولیت سنگینی است چرا که عوامل مختلفی می‌توانند باعث بروز مشکل در عملکرد سیستم تایید اعتبار بلاک‌ها در بلاکچین شوند. 

برای مثال اگر یک Validator آنلاین نباشد، تراکنشی نیز انجام نمی‌دهد در نتیجه سودآوری نیز نخواهد داشت. سرور‌های Validator باید به صورت 24/7 در حال اجرا باشند تا عملکرد بلاکچین مختل نشود. 

اگر یک نود دائما دچار مشکل یا اشتباه شود، پاداش آن‌ها به شکل چشمگیری کاهش پیدا می‌کند که در نتیجه بر روی سرمایه‌گذاران آن استخر نیز تاثیر گذار خواهد بود.

نتیجه گیری

اگر به تازگی سرمایه‌گذاری در کریپتو و استیک را آغاز کرده‌اید اما سرمایه‌ چندان زیادی در اختیار ندارید، استخر‌های استیکینگ می‌توانند گزینه مناسب و قابل اتکایی برای شروع کسب درآمد باشند.

در این نوع سرمایه‌گذاری نیاز به دانش و تجربه خاصی نیست و تنها با انجام تحقیقات کافی، به یک استخر سودآور ملحق شد. 

برای ورود به استیک، لازم است تا در مورد کوینی که قصد استیک آن را دارید به خوبی تحقیق کنید چرا که استیک در کوتاه مدت چندان سودآور نیست مگر با سرمایه‌های سنگین.

بنابراین ماندن در یک استخر استیکینگ برای 6 ماه تا یک سال می‌تواند ریسک‌های زیادی را برای سرمایه شما به دنبال داشته باشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آموزش استیک ارز دیجیتال (سهام‌گذاری یا Staking)

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
هادی ابراهیمی

هادی ابراهیمی

برنامه نویس بلاکچین و علاقمند به بازار‌های مالی به ویژه کریپتو. فعالیت تخصصیم در کریپتو رو با برنامه نویسی قرارداد‌های هوشمند آغاز کردم و در این مسیر برای یادگیری هر چه بیشتر بلاکچین و متاورس تلاش می‌کنم
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب