تکلیف ماینرهای اتریوم بعد از اتریوم ۲.۰ چیست؟

ماینرهای اتریوم

پس از اینکه اتریوم ۲.۰ با پروتکل اثبات سهام‌اش راه‌اندازی شود، استخراج‌کنندگان اتریوم به بن‌بست می‌خورند؟ هنگامی که اتریوم تبدیل به یک بلاک چین اثبات سهام شود، چه اتفاقی برای ماینرهای اتریوم می‌افتد و آنها چه خواهند کرد؟

اتریوم سرانجام قرار است به‌زودی به‌روزرسانی شود و با راه‌اندازی اتریوم 2.0 و مدل اثبات سهام، به تاخیرهای طولانی در پردازش تراکنش‌ها پایان دهد.

در نتیجۀ این تغییر، شبکه اتریوم با الگوریتم اجماع اثبات کار خداحافظی می‌کند و گزینه‌های بسیار کمی برای ماینرهای اتریوم باقی می‌گذارد. از آنجا که تجهیزات استخراج دیگر به کار ماینرها نخواهد آمد، آنها یا مجبور به استخراج آلت کوین می‌شوند یا به‌عنوان سهام‌داران اتریوم به کار خود ادامه می‌دهند. در این مقاله از بورسینس، سعی می‌کنیم به وضعیت کنونی استخراج در شبکه اتریوم و آینده این صنعت در نتیجۀ تغییر قریب‌الوقوع الگوریتم نگاهی داشته باشیم.

GPU در مقابل ASIC

الگوریتم اجماع اتریوم در حال حاضر مبتنی بر سیستم اثبات کار است، الگوریتمی که در شبکه بیت کوین (BTC) نیز به کار گرفته می‌شود.

بنابراین، فرآیند استخراج برای اتریوم تقریباً شبیه به فرآیند استخراج در شبکه بیت کوین است، زیرا ماینرها از منابع محاسباتی خود به‌منظور کسب پاداش برای استخراج هر بلاک استفاده می‌کنند.

با این حال، هنوز تفاوت عمده‌ای بین این فرآیندها وجود دارد. در حال حاضر، تقریباً تمام فرآیند استخراج بیت کوین به ایسیک‌ها وابسته است. واژه ASIC مخفف Application‑Specific Integrated Circuit به‌معنای «مدارهای مجتمع با کاربرد خاص» است، ماشین‌هایی بزرگ و پرسروصدا که به‌طور ویژه برای استخراج رمزارزها طراحی شده‌اند و اغلب در مناطق جغرافیایی با برق ارزان به کار گرفته می‌شوند.

در مقابل، الگوریتم هشینگ اثبات کار اتریوم، با نام اِت‌هش (Ethash)، به‌صورتی طراحی شده است که با واحدهای پردازنده‌های گرافیکی یا GPU ساخته شرکت‌های بین‌المللی تولید تراشه همچون Nvidia و AMD به‌خوبی کار کند.

تراشه‌های GPU بسیار ارزان‌تر و دسترس‌پذیرتر از دستگاه‌های ایسیک هستند. توماس هِلِر (Thomas Heller)، مدیر بخش تجارت بین‌الملل از استخر استخراج رمزارز F2Pool، در مصاحبه‌ای توضیح داد:

از آنجا که ایسیک‌ها دستگاه‌هایی بسیار تخصصی هستند، وقتی نسل جدیدی عرضه می‌شود، اغلب یک جهش بزرگ فناوری اتفاق می‌افتد. بنابراین، نرخ هش (hash rate) آنها بسیار بیشتر است و نسبت به نسل قبل از خود، بهره‌وری بیشتری از نظر مصرف انرژی دارند. در واقع، تولیدکنندگان این دستگاه‌ها هزینه زیادی صرف  تحقیق و توسعه آنها کرده‌اند. این دستگاه‌ها اغلب بسیار گران‌قیمت هستند، در حالی که GPUها مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند.

هلر افزود افرادی که از ماینرهای GPU استفاده می‌کنند «انعطاف‌پذیری» بیشتری در مورد آنچه که می‌توانند استخراج کنند، دارند. به‌عنوان مثال، کارت Nvidia GeForce GTX 1080 Ti که یکی از GPU‌های محبوب ماینرها است می‌تواند بیش از 15 ارز دیجیتال مختلف را استخراج کند، در حالی که واحدهای ایسیک به‌طور معمول فقط از یک ارز پشتیبانی می‌کنند.

با این حال، شبکه اتریوم، حداقل در وضعیت فعلی، به‌طور کامل از ماینرهای ASIC در امان نیست.

در آوریل 2018، شرکت بیت‌مِین (Bitmain) انت ماینر ای‌تری (Antminer E3) را عرضه کرد، ایسیکی که به‌طور ویژه برای استخراج اتریوم طراحی شده است. اگرچه این مدل بسیار موفق ظاهر شده است و نرخ هشی معادل با 180 مگاهش بر ثانیه و مصرف برقی معادل با 800 وات دارد، واکنش‌های بسیار متفاوتی از سوی جامعه اتریوم دریافت کرده است. در نتیجۀ عرضه این محصول، از سود تعداد زیادی از افرادی که با کارت GPU استخراج می‌کردند، کاسته شد. برخی دیگر از ماینرها نیز مجبور به تغییر شبکه شدند.

ایسیک ویژه استخراج اتریوم: Antminer E3

هنگامی که عرضه دستگاه انت ماینر ای‌تری اعلام شد، گفت‌وگویی با عنوان «استخراج اتر» (EtherMining) در شبکه ردیت شکل گرفت. در این گفت‌وگو، یکی از کاربران شبکه ردیت در نوشت:

در وایت پیپر اتریوم نوشته شده است که این شبکه باید در مقابل ایسیک مقاوم باشد. امیدوارم وایت پیپر جدی‌تر گرفته شود.

همچنین، کاربر دیگری نوشت:

800 دلار فقط برای 180 مگاهش! یا باید هارد فورک داشته باشیم یا مرگ اتریوم را اعلام کنیم.

برخی از کاربران اتریوم در ادامه اظهار داشتند که دستگاه استخراج تولیدشده توسط شرکت بیت‌مین می‌تواند به تمرکز بیشتر شبکه منجر شود و در نتیجه احتمال حمله 51 درصد را افزایش دهد.

پس از این جریان، خیلی زود گروهی از توسعه‌دهندگان الگوریتم فعلی اتریوم، اِت‌هش، را گسترش دادند و الگوریتم اثبات کار برنامه‌ای (programmatic proof-of-work) یا به‌اختصار ProgPoW را معرفی کردند. این الگوریتم برای رقابت بهتر و بیشتر کارت‌های GPU طراحی شده بود و تمرکززدایی را ارتقاء می‌بخشید.

کریستی لای مینهان (Kristy-Leigh Minehan)، هم‌بنیان‌گذار الگوریتم ProgPoW، در مقاله‌ای نوشت که فقط 40 درصد از نرخ هش اتریوم توسط ایسیک‌های بیت‌مین تولید می‌شود. الخاندرو دِلاتوره (Alejandro De La Torre)، نائب‌رئیس پولین (Poolin)، ششمین استخر استخراج بزرگ اتریوم در جهان، نیز تأیید کرد:

استخراج با GPU هنوز در شبکه اتریوم غالب است. در حال حاضر، سود حاصل از استخراج اتریوم چندان زیاد نیست، در حالی که هزینه خرید و نگهداری GPUها از دستگاه‌های ایسیک بیشتر هستند. با این حال، در مقایسه با دستگاه‌های ایسیک، دستگاه‌های GPU از انعطاف‌پذیری بیشتری برخوردار هستند و ماینر می‌تواند به‌راحتی به استخراج کوین‌های دیگر بپردازد.

الگوریتم ProgPoW هنوز با اتریوم ادغام نشده است و مشخص نیست که در نهایت این ادغام چه زمانی انجام می‌شود. توسعه‌دهندگان اتریوم هنوز در مورد میزان سودبخشی الگوریتم ProgPoW برای شبکه اتریوم به توافق نرسیده‌اند.

آینده‌ای ایمن اما مبهم

در واقع، شبکه اتریوم قرار است در آینده از استخراج فاصله بگیرد. اتریوم 2.0 ارتقاء مهمی در این شبکه بلاک چینی محسوب می‌شود و قرار است الگوریتم اجماع اثبات کار را به الگوریتم اجماع اثبات سهام تغییر دهد. در اتریوم 2.0، ماینرها به‌عنوان «اعتبارسنج‌های بلاک» به کار خود ادامه می‌دهند.

اعتبارسنج‌ها با توجه به ثروتی که در شبکه «سهام‌گذاری» کرده‌اند، انتخاب می‌شوند. به‌عبارت دیگر، هرچه اعتبارسنج‌های الگوریتم اثبات سهام کوین بیشتری سهام‌گذاری کرده باشند، پاداش بیشتری نیز دریافت می‌کنند.

به گفته ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار اتریوم، این شبکه پس از انتقال به اتریوم 2.0، از امنیت بیشتری نسبت به بیت کوین برخوردار می‌شود، زیرا برای حمله به این شبکه به هزینه بیشتری نیاز است.

گفتنی است که بحث در این مورد که کدام الگوریتم بهتر است، سال‌هاست در جامعه ارزهای دیجیتال مطرح می‌شود. با این حال، هنوز مشخص نیست که اتریوم 2.0 چه زمانی راه‌اندازی خواهد شد، زیرا هنوز باگ‌ها و مشکلات مدیریتی زیادی این این روند را به تعویق می‌اندازند.

یکی دیگر از مزایای احتمالی سیستم اثبات سهام نسبت به الگوریتم اثبات کار مصرف اندک انرژی است. طبق داده‌های پلتفرم دیجیکانومیست (Digiconomist)، در حال حاضر، مصرف انرژی الگوریتم اثبات کار برابر با 59.31 تراوات بر ساعت است که با مصرف برق کل کشور یونان برابر می‌کند! شایان ذکر است که در عمل، 74 درصد از انرژی موردنیاز برای استخراج بیت کوین از منابع تجدیدپذیر تأمین می‌شود.

اما سرنوشت استخراج‌کنندگان اتریوم چه خواهد شد؟ با توجه به مستندات مربوط به ارتقاء کَسپِر (Casper) که بخشی از نقشه مسیر اتریوم 2.0 است، این شبکه در ابتدا از یک مدل ترکیبی پشتیبانی می‌کند که شامل هر دو الگوریتم اثبات کار و اثبات سهام می‌شود. در این حالت، فضایی برای کسب سود هم استخراج‌کنندگان و هم اعتبارسنج‌های بلاک‌ها ایجاد می‌شود.

جک اوهولِران (Jack O’Holleran)، مدیرعامل پلتفرم بلاک چینی مبتنی بر اتریوم اسکیل نتورک (Skale Network)، در مصاحبه‌ای گفت:

مطمئناً یک دوره گذار وجود خواهد داشت که در آن، هر دو شبکه در حال اجرا باشند.

او توضیح داد که این فرآیند گذار به زمان احتیاج دارد و اظهار داشت:

قطعاً برای انتقال بخش زیادی از شبکه اتریوم 1.0 به اتریوم 2.0 به زمان احتیاج داریم. این فرآیند نه‌تنها ماه‌ها، بلکه سال‌ها به طول خواهد انجامید. خبر خوب در مورد آهستگی این دوره گذار این است که پلتفرم‌های دیفای (DeFi) و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApps) می‌توانند به‌علت پویایی، ایمنی و پذیرش بیشتر در شبکه اتریوم 2.0 به این بلاک چین نقل مکان کنند. این امر مزیتی ویژه برای اکوسیستم اتریوم محسوب می‌شود.

دوراهی ماینرهای اتریوم

هنگامی که اتریوم به‌طور کامل روی ریل اثبات سهام قرار بگیرد، ماینرها دو گزینه خواهند داشت:

1) تجهیزات خود را بفروشند و از پول آن برای خرید اتر و سهام‌گذاری در شبکه استفاده کنند.

2) اگر از GPU استفاده می‌کنند، با ورود به سایر شبکه‌های مبتنی بر اِت‌هش، به استخراج آلت کوین مشغول شوند.

نیک فاستر (Nick Foster)، یکی از مدیران شرکت کَبومرَکس (Kaboomracks)، شرکت آمریکایی فروشنده تجهیزات ماینینگ، در مصاحبه‌ای اظهار داشت که اغلب ماینرهای اتریوم گزینه دوم را انتخاب خواهند کرد. او معتقد است:

به نظر من، اکثر ماینرها واقعاً به دنبال استخراج اتریوم یا یک کوین خاص نیستند. درست است که برخی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت، استخراج می‌کنند؛ اما من فکر نمی‌کنم که اغلب ماینرها آلت کوین‌ها را برای نگهداری استخراج‌ کنند. ‌

فاستر در ادامه توضیح داد که چگونه پس از کاهش سود استخراج اتریوم با GPU سه گیگابایتی خود به شبکه همتابه‌همتا و مبتنی بر ات‌هش دیگری به‌نام ریوِن کوین (Ravencoin) پیوست. او گفت:

اکنون با GPU خودم ریون استخراج می‌کنم؛ سپس با بخشی از آن بیت کوین می‌خرم و بخشی دیگر را برای پرداخت هزینه‌های استخراج به دلار تبدیل می‌کنم. به نظر من، افراد زیادی همین استراتژی را به کار می‌گیرند.

فاستر اعتقاد دارد که ماینرهای اتریوم از شبکه بیرون می‌روند و بازیکنان جدیدی که روی زیرساخت‌های انرژی یا دستگاه‌های استخراج سرمایه‌گذاری نکرده بودند، با سهام‌گذاری وارد شبکه می‌شوند.

مارک فرِسا (Marc Fresa)، بنیان‌گذار شرکت سخت‌افزاری ماینینگ Asic.to نیز با این نظر موافق است. او توضیح می‌دهد:

اگر روی سخت‌افزارهای ماینینگ سرمایه‌گذاری کرده باشید، احتمالاً تمایلی به سهام‌گذاری ندارید؛ زیرا زیرساخت‌های آن برای شما فراهم نیست.

یکی از آلت کوین‌های مهمی که از خروج اتریوم از الگوریتم اثبات کار نفع می‌برد، اتریوم کلاسیک است، نسخه‌ای محافظه‌کارتر از بلاک چین اتریوم که ظاهراً برنامه خاصی برای ورود به اثبات سهام ندارد. از آنجا که اتریوم کلاسیک از الگوریتم اِت‌هش استفاده می‌کند، در پی راه‌اندازی اتریوم 2.0 و با مهاجرت احتمالی ماینرهای این شبکه به اتریوم کلاسیک، نرخ هش آن احتمالاً شاهد جهش قابل‌ملاحظه‌ای خواهد بود.

انتظار می‌رود با خروج ماینرها از شبکه اتریوم و ورود آنها به اتریوم کلاسیک، نرخ هش این شبکه شاهد جهش قابل‌ملاحظه‌ای باشد.

استخرهای ماینینگ بزرگ‌تر برای اتریوم نیز گزینه‌های مشابهی را پیش‌رو خواهند داشت. هلر در مورد نقشه‌هایی که برای فعالیت‌های شرکتش پس از گذار به اتریوم 2.0 دارد، توضیح داد که استخر F2Pool پیش‌تر و در سال 2018 به‌هنگام اعلام خبر ارتقاء اتریوم به الگوریتم اثبات سهام، یک شرکت دیگر به نام stake.fish برای ارائه خدمات مربوط به سهام‌گذاری راه‌اندازی کرده است.

از آنجا که این تغییر چندین بار به تأخیر افتاده است، شرکت stake.fish نیز در حال حاضر خدمات خود را به سایر شبکه‌های مبتنی بر اثبات سهام و اثبات سهام نمایندگی‌شده (delegated PoS) مانند تزوس، کازماس و کاردانو ارائه می‌دهد.

دلاتوره نیز در مورد شرکت پولین (Poolin) گفت:

احتمالاً به‌طور موقت پشتیبانی خود را از استخراج اتریوم قطع می‌کنیم.

سایر استخرهای برتر استخراج اتریوم، از جمله نانوپول (Nanopool)، اترماین (Ethermine)، ماینینگ پول هاب (Mining Pool Hub)، اسپارک پول (SparkPool) و اسپایدرپول (SpiderPool) هنوز در خصوص تغییر یا عدم تغییر مسیر فعالیت‌های شرکت خود گزارشی ارائه نکرده‌اند.

آیا به غیر از ماینرهای اتریوم، بقیه شبکه متوجه می‌شوند؟

طبق نظر کارشناسان، اکوسیستم اتریوم در مقیاس کلان بدون مشکل و چالش خاصی روند تغییر الگوریتم را پذیرا خواهد شد و سایر شرکت‌کنندگان در شبکه، همچون کاربران معمول اپلیکیشن‌های غیرمتمرکزی که روی اتریوم ایجاد شده‌اند، حتی ممکن است متوجه این تغییر نیز نمی‌شوند.

ویکتور بونین (Viktor Bunin)، متخصص پروتکل در شرکت بلاک چینی و عضو انجمن لیبرا، بایسون تریلز (Bison Trails) نیز با این نظر موافق است و اضافه می‌کند:

انتظار می‌رود شبکه اصلی اتریوم به‌صورتی که امروزه آن را می‌شناسیم به‌عنوان یک شارد (shard) در مرحله گذار اتریوم اضافه شود. تنها چیزی که تغییر می‌کند، مکانیسم اجماع الگوریتم است، بنابراین کاربران اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز متوجه هیچ تغییری نمی‌شوند. هر گونه نگرانی مبنی بر تجزیه شبکه و باقی ماندن برخی روی بلاک چین اثبات کار یا ایجاد اختلال در اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، بیش از حد اغراق‌ شده است.

تغییر الگوریتم شبکه روی فعالیت کاربرهای معمول تأثیری نخواهد داشت.

علاوه بر این، اوهولران نیز اظهار داشت:

اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و کاربرها به‌طور مستقیم درگیر تغییرات شبکه نخواهند شد. تأثیر فوری و غیرمستقیم این تغییر در رابطه با عرضه کوین و ارزش آن اتفاق می‌افتد.

مطلب مرتبط: سهامگذاری اتریوم با استفاده از سرویس لیدو

سخن پایانی

اتریوم 2.0 به‌زودی راه‌اندازی خواهد شد تا برای مقیاس‌پذیری بیشتر، الگوریتم اثبات کار شبکه اتریوم جای خود را با الگوریتم اثبات سهام عوض کند.

در این بین، احتمالاً برخی از ماینرهای شبکه، از بلاک چین اتریوم خارج می‌شوند و به استخراج کوین در سایر شبکه‌ها می‌پردازند و عده‌ای دیگر ترجیح می‌دهند به اتریوم وفادار بمانند و کار خود را به‌عنوان اعتبارسنج با سهام‌گذاری اتر ادامه دهند.

شرکت‌های تولیدکننده قطعات و تجهیزات ماینینگ و همچنین استخرهای استخراج اتریوم نیز احتمالاً مشابه با ماینرهای اتریوم عمل خواهند کرد: قطع ارائه خدمات به شبکه اتریوم یا سرمایه‌گذاری در زمینه سهام‌گذاری اتر. با این همه، به غیر از ماینرهای اتریوم و شرکت‌هایی که به‌نوعی با استخراج اتریوم سروکار دارند، به نظر نمی‌رسد که بخش‌های دیگر شبکه چندان از این تغییر متأثر شوند. 

منبع: Cointelegraph

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • معاملات بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، تتر و... در برابر ریال و دلار
شروع خرید و فروش

اگر مایل به مطالعه بیشتر درباره ارز دیجیتال هستید، پیشنهاد می‌کنیم کتاب "ارز دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول" را در اینجا دانلود کنید و بخوانید...

1 نظر
  1. سلام.من به تازگی قصد خرید ریگ دارم..با توجه به لانچ شدن اتریوم 2 آبا از کارت گرافیک های قدرتمند استفاده کنم یا ار ایکس 580؟یا در کل نرم سمت این استخراج؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

داستان هارد فورک لندن اتریوم (و تاثیر آن روی کارمزد تراکنش)

هارد فورک پیش‌روی بلاکچین اتریوم که با عنوان «لندن» نامگذاری شده، یک بروزرسانی در مدل پرداخت کارمزد شبکه اتریوم ایجاد می‌کند. مطلب مرتبط: منظور از هارد فورک چیست؟ در حال…
بیشتر بخوانید

توکن بومی بایننس؛ نگاهی به بایننس کوین (BNB)

بایننس کوین با نماد BNB نیرومحرکه اکوسیستم بایننس، زنجیره بایننس و زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) است. توکن بومی بایننس چندین مورد استفاده مختلف دارد: پرداخت کارمزد معاملات در…
بیشتر بخوانید

پروتکل NEAR چیست؟

پروتکل NEAR بلاک چینی با قابلیت قراردادهای هوشمند و همچنین راه‌حل ویژه مقیاس‌پذیری است که به‌عنوان پلتفرم نسل جدید برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز طراحی شده است. بلاک چین‌هایی که بتوانند قرارداد…
بیشتر بخوانید

وام‌گیری و وام‌دهی در دیفای

با آغاز به کار سازمان‌ها برای آزمایش پتانسیل بلاک چین، حوزه مالی نیز تلاش‌ دارد اپلیکیشن‌های فین‌تکی مبتنی بر این فناوری نوین ایجاد کند. با پوشش تقریباً تمام خدمات مالی،…
بیشتر بخوانید

راهنمای کامل توکن‌ اهرمی بایننس (BLVT)

برای درک کامل مفهوم توکن‌ اهرمی بایننس ابتدا باید نگاهی به مفهوم توکن اهرمی داشته باشیم. توکن‌های اهرمی (به انگلیسی leveraged tokens) به شما اجازه می‌دهند تا بدون لیکوئید شدن…
بیشتر بخوانید

بلاک چین عمومی ، بلاک چین خصوصی و بلاک چین کنسرسیوم

ظهور بیت کوین پایه و اساس یک صنعت نوین بود که حول فناوری زیربنایی پروتکل بلاک چین شکل گرفت. نوآوران مشتاق اکنون پتانسیل این فناوری را کشف کرده‌اند و در…
بیشتر بخوانید