ارز دیجیتال میکر (Maker) چیست؟

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
maker ارز دیجیتال میکر چیست

توکن میکر (Maker) با علامت اختصاری MKR یک توکن کاربردی (utility token) برای پروژه میکر است که روی بلاک‌چین اتریوم ایجاد شده است.

این پلتفرم خاص مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین است و به منظور تسهیل پرداخت‌های بین المللی در کنار انتقال‌های همتا به همتا (P2P) ایجاد شده است.

کوین دای (DAI) یک استیبل کوین (ارز دیجیتال با ارزش پایدار) است که در ارتباط با میکر ایجاد شده و عمل می‌کند.

شعار اصلی پلتفرم میکر مبارزه با نوسانات حال حاضر بازار است.

معرفی اولیه پروژه و ارز دیجیتال میکر

رون کریستنسن (Rune Christensen) بنیانگذار میکردائو (MakerDAO) است.

این پلتفرم با استفاده از توکن اختصاصی (proprietary token) MKR از روش‌های متنوعی برای تثبیت DAI استفاده می‌کند. این رویکرد هیجان انگیز، با الهام از سیستم بانکداری ذخیره‌ کسری (fractional reserve banking)، به این معنی که بانک باید فقط کسری از کل بدهی‌های سپرده (deposit liabilities) خود را نگاه دارد.

DAI یک کوین ثابت است که برای رفع نوسانات بازار ایجاد شده است.

مطلب مرتبط: معرفی ارزهای  دیجیتال با ارزش پایدار 

پلتفرم میکر از شبکه اتریوم قدرت گرفته است.

بلاکچین اتریوم شهرتش را مدیون اکوسیستمی است که برای قراردادهای هوشمند فراهم آورده است.

توکن ECR20، که مبتنی بر بلاکچین اتریوم است از ارز دیجیتال میکر (MKR) پشتیبانی می‌کند، بنابراین این توکن را نمی‌توان استخراج (Mine) کرد.

در عوض، این کوین در واکنش به نوسانات قیمت در بازار ایجاد شده یا از بین می‌رود. این امر به منظور ثابت نگاه داشتن قیمت این کوین انجام می‌شود. توکن MKR عمدتا به منظور پرداخت در پلتفرم میکر استفاده می‌شود. علاوه بر این، این توکن نقش وثیقه را برای کل سیستم ایفا می‌کند.

سیستم رای‌گیری از پلتفرم میکر به دارندگان MKR حق رای می‌دهد. چون توکن‌های MKR به خاطر سوءمدیریت ارزش خود را از دست می‌دهند، دارندگان MKR تشویق می‌شوند تا به نفع بهبود کل پتلفرم رای بدهند. هدف ایجاد یک ساختار دموکراتیک و غیرمتمرکز است.

DAI را نمی‌توان استخراج کرد، اما میتوان آن را با یک CDP (یا Collateralized Debt Position یا موقعیت بدهی در ازای وثیقه) که نقش یک وام را دارد خریداری کرد. هنگامی که این وام تسویه شود، توکن DAI نیز از بین می‌رود.

این اتفاق هنگامی که قرارداد هوشمند انجام شود رخ خواهد داد.

پلتفرم میکر از سه مکانیسم اولیه برای تثبیت توکن DAI استفاده می‌کند. این پلتفرم شامل قیمت هدف (target price)، مکانیسم بازخورد نرخ هدف (target rate feedback mechanism)، و پارامتر حساسیت (sensitivity parameter) می‌شود.

مزایای توکن میکر چیست؟

میکردائو پروژه‌ای بلندپروازانه است و روی ایجاد آینده‌ای غیرمتمرکز برای کوین‌های رمزنگاری شده تمرکز دارد. این پلتفرم دارای چندین ویژگی است.

برخلاف سایر سیستم‌های رمزنگاری شده، میکر یک سیاست دوتوکنه (two-token) دارد که شامل DAI و MKR می‌شود. هر دو توکن مبتنی بر ERC20 هستند.

میکر شهرت خود را به استفاده از قراردادهای هوشمند CDP و توکن MKR مدیون است که قیمت توکن DAI را در یک دلار آمریکا ثابت نگاه می‌دارند.

میکر یک پلتفرم غیرمتمرکز با تمرکز بر صرافی‌های غیرمتمرکز است.

این پلتفرم توسط بسیاری از صرافی‌های مشهور در سرتاسر جهان پشتیبانی می‌شود.

دارندگان ارز دیجیتال میکر (MKR) در پلتفرم میکر حق رای دارند.

با دارندگان ارز دیجیتال میکر (MKR) به عنوان خریداران توکن DAI برخورد می‌شود. دارندگان MKR برای مشارکت در حاکمیت این پلتفرم، مشوق دریافت می‌کنند.

پروژه میکر یکی از اولین دائوهایی است که تا به حال ساخته شده. (DAO مخفف عبارت انگلیسی decentralized autonomous organization به معنای سازمان غیر متمرکز مستقل است)

توکن DAI دارای یکی از بهترین کاربردها در کل بازار رمزارزهاست.

این توکن ابزاری ضروری در همکاری و پیوند دادن پروژه‌های مختلف با یکدیگر و همچنین افزایش سود و منفعت مشتریان محسوب می‌شود.

میکر یکی از نادرترین پلتفرم‌های غیرمتمرکز است که سیستمی دوتوکنه دارد. دو توکن MKR و DAI هستند که در پلتفرم میکر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نحوه کارکرد سیستم

دای (Dai) به روشی مشابه تتر (Tether) کار می‌کند – هر دو کوین غیرقابل استخراج (non-mineable) و دارایی‌هایی با پشتوانه وثیقه (collateral-backed) هستند، و قیمت هر دو کوین ثابت است.

ارزش هر کوین DAI معادل با قیمت 1 دلار ایالات متحده در نظر گرفته می‌شود.

با این حال، Dai بدون کنترل مرکزی عمل می‌کند و مکانیسم آن توسط بازار حفظ می‌شود. علاوه بر این، Dai همچنین در اتحاد و ارتباط با توکن MKR کار می‌کند که به علت شیوه ارزش‌گذاری‌اش، ارزش آن بسیار ثابت‌تر از اکثر پول‌های دیجیتالی بازار است.

ارزش توکن MKR می‌تواند به طور آزادانه نوسان داشته باشد و با این کار کل فرآیند را آسانتر می‌کند. کاربران Dai خود را با استفاده از اتر (Ether) می‌سازند. همچینن مالکین میتوانند فرآیند فروش را معکوس کرده و هرگاه لازم بود Dai را تبدیل به Ether کنند.

ارزش کوین Dai به دلار ایالات متحده گره خورده است، به این معنی که هر یک Dai برابر با یک دلار ایالات متحده است.

این ارز به شکل خودمختار و با استفاده از قراردادهای هوشمند که به پویایی بازار واکنش نشان می‌دهند حفظ می‌شود. این روش تضمین می‌کند که ارزش این ارز نزدیک به 1 دلار ایالات متحده باقی مانده و از این رو ارزش آن فارغ از وضعیت بازار ثابت باقی می‌ماند.

از سوی دیگر، قیمت توکن MKR می‌تواند آزادانه تغییر کند و همگام با بیشتر شدن کاربرد آن افزایش یابد.

از ارز دیجیتال میکر (MKR) می‌توان برای پرداخت هزینه‌های جمع شده روی CDPها (Collateralized Debt Position یا موقعیت بدهی در ازای وثیقه) که Dai را در سیستم میکر (Maker) ایجاد می‌کنند استفاده کرد.

و اگر تقاضا برای Dai و CDPها افزایش یافت، تقاضا برای ارز دیجیتال میکر (MKR) نیز باید افزایش یابد. مهمتر از این، هنگامی که هزینه ثبات با ارز دیجیتال میکر (MKR) پرداخت شد، ارز دیجیتال میکر (MKR) هزینه شده برای همیشه از بین رفته است.

این امر، عرضه کل ارز دیجیتال میکر (MKR) را کاهش داده و در نتیجه ارزش آن را افزایش می‌دهد.

میکر چهار بازار گسترده که می‌توانند از ارز دیجیتال Dai استفاده کنند را پوشش می‌دهد: بازارهای قمار، بازارهای مالی، تجارت بین المللی، و سیستم‌های حسابداری شفاف.

کل فرآیند، میزان نوساناتی که معامله‌گران رمزارز با آن مواجهند را محدود می‌کند. این امر همچنین به کاربران اجازه می‌دهد کوین خود را از طریق یک سیستم مستقل قراردادهای هوشمند ایجاد کنند.

هر توکن Dai توسط یک دارایی ارزشمند در پلتفرم امن قرارداد هوشمند میکر نگهداری می‌شود و هر کس می‌تواند توکن‌های خود را به عنوان وثیقه قرار داده و Dai را به ازای آنها عرضه کند.

این امر باعث می‌شود فرد بتواند موقعیت‌های طولانی روی توکن DAI اتخاذ کند و دارایی‌هایی که می‌خواهد ثابت بمانند را آنجا نگاه دارد. در این وضعیت، تجربه تغییرات و نوسانات بازار فقط خاطره‌ای از گذشته خواهند بود.

دیجیکس (Digix) اخیرا با میکر وارد همکاری شده تا این دو پروژه بتوانند بهترین و برترین کوین ثابت را به اکوسیستم بلاکچین عرضه کنند: استیبل کوین Dai با پشتوانه توکن‌های Digix Gold (با نام اختصاری DGX) به عنوان وثیقه.

چگونه می‌توان ارز دیجیتال میکر (MKR) خرید؟

کوین میکر در برخی صرافی‌های برتر قابل دسترسی است، شما باید ابتدا به دنبال صرافی مناسبی باشید که بتوانید از آن طریق کوین میکر خریداری کنید.

یکی از صرافی‌های پیشرو رمزارز که می‌توانید از آن کوین میکر خریداری کنید سایت kucoin است.

مطلب مرتبط: راهنمای خرید و فروش ارز در سایت kucoin

در این سایت می‌توانید با وارد کردن ارزهای محبوب مانند بیت‌کوین یا تتر، آنرا به Maker یا ارزهای دیگر تبدیل کنید.

بنابراین برای خرید ارز دیجیتال میکر (MKR)، شما باید ابتدا مقداری بیت‌کوین، اتریوم یا ارزهای دیگری که قابلیت Deposit به kucoin را دارند داشته باشید. زیرا صرافی‌هایی مانند Kucoin ارزهای فیات را نمی‌پذیرند. اما، می‌توان رمزارزهای معروف را در ازای سایر رمزارزها مانند ارز دیجیتال میکر (MKR) که کمتر معروف هستند مبادله کرد.

کیف پول MKR

هر دو ارز دیجیتال میکر (MKR) و توکن DAI، مبتنی بر توکن ERC-20 هستند و از این رو، می‌توانید در هر والتی که از توکن ERC-20 پشتیبانی می‌کند آنها را ذخیره کنید.

کیف پول‌های زیادی از توکن‌های ERC-20 پشتیبانی می‌کنند. از جمله:

MyEtherWallet
Atomic wallet
Coinomi
Jaxx
و…

با نصب هر یک از این کیف پول‌ها، می‌توانید توکن Maker را در آن مشاهده کنید یا به عنوان یکی از توکن‌های اتریوم اضافه کنید.

آینده ارز دیجیتال میکر (MKR) چیست؟

بازار ارز دیجیتال همیشه همراه با نوسان و بی ثباتی بوده است.

با اینکه ارز دیجیتال و پروژه میکر (MKR) به راستی می‌تواند تا حدی بر چالش‌های ناشی از نوسانات بازار غلبه کند، هنوز مواردی هستند که باید مورد سوال قرار بگیرند.

توصیه می‌شود تا سرمایه گذاران، قبل از بررسی روند کلی بازار ارز دیجیتال از طریق بررسی تکنیکال، سرمایه خود را در معرض ریسک سرمایه گذاری بلندمدت قرار ندهند.

یک سرمایه گذار در این بازار پرتلاطم باید آماده رویارویی با چالش‌های مختلف باشد.

میکر چه تفاوت و تمایزی با سایر رمزارزها دارد؟ میکر یکی از معدود پلتفرم‌هایی است که با سیستم دوکوینی کار می‌کنند. و همین مسئله میکر را از بقیه رقبا در بازار رمزارز متمایز می‌کند.

سخن آخر

میکر یکی از توکن‌های شبکه اتریوم است.

توکن DAI یکی از محصولات آن است که یک ارز دیجیتال با ارزش ثابت محسوب می‌شود و برای رفع نوسانات بازار ایجاد شده است.

تیم سازنده ارز دیجیتال میکر (MKR) نیز برای ثابت نگاه داشتن ارزش توکن DAI سخت تلاش می‌کند و به این منظور، چندین روش مختلف در دستور کار خود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این روش‌ها میتوانید به وایت پیپر پروژه میکر رد سایت رسمی این پروژه به آدرس makerdao.com رجوع کنید.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
صرافی خارجی کوینکس

سایر مطالب: معرفی ارزهای دیجیتال و پروژه‌های بلاکچین

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
11 نظر
  1. بنده یه سوالی داشتم اگر لطف کنید پاسخ بدید ممنون میشم چه تظمینی هست که کسانی که رمز ارز میکر رو دارن تصمیم درستی برای پلتفرم بگیرن؟

  2. سلام برا ساخت dai فقط باید اتریوم وثیقه گذاشت؟ جایی دیدم نوشته اتریوم، bat،… میشه وثیقه گذاشت.

    1. سلام دوست عزیز با گذشت زمان و پیشرفته تر شدن این پلتفرم رمز ارز های جدیدی نیز به عنوان وثیقه مورد قبول هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب