سوال و جواب درباره سهام و بازار بورس

در حال نمایش 15 نوشته (از کل 36)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #4255

  سهم چیست؟
  سهم به معنای بخشی از دارایی های یك شركت یا كارخانه است. دارنده سهم به همان نسبتی كه سهام در اختیار دارد در مالكیت شركت و یا بنگاه تولیدی شریك است.

  ● خرید سهام چه نفعی دارد؟
  وقتی شخصی سهام شركتی را خریداری كند، سهامدار آن شركت محسوب می شود و دارای حقوقی در آن شركت خواهد بود كه مهمترین آن دادن رأی برای انتخاب اعضای هیات مدیره به منظور اداره شركت و دریافت سود سهام و مزایای سالانه و حق خرید سهام جدید در مواقع افزایش سرمایه است. افزون بر این معمولاً خرید سهام از نظر حفظ ارزش سرمایه در جهت عكس تورم عمل می كند ، یعنی هر چه ارزش پول كمتر می شود، ارزش سهام افزایش می یابد.

  ● سهامداران شركت های پذیرفته شده در بورس از چه مزایایی استفاده می كنند؟
  با توجه به امكاناتی كه بورس در اختیار دارد می تواند با اعزام نمایندگان خود به مجامع عمومی شركت ها و از طریق مؤسسات حسابرسی معتمد بورس از تضییع حقوق سهامداران جزء كه از طریق بورس سهامدار شده اند ، در شركت جلوگیری نماید.
  در ضمن اگر سهامداران احتیاج به پول نقد داشته باشند می توانند سهام خود را از طریق این بازار به سهم تبدیل كنند.

  ● با چه بودجه ای می توان سهام خرید؟
  در خرید سهام محدودیتی وجود ندارد و هركس می تواند از یك سهم تا هر تعدادی كه مایل باشد، سهم خریداری نماید.
  ● آیا می توان برای فرزندان صغیر یا افراد تحت تكفل سهام خرید؟
  بله، در این زمینه هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد.

  ● قیمت یك سهم تحت تأثیر چه عواملی است؟
  قیمت سهم غالباً تحت تأثیر دو گروه از عوامل است :
  – عوامل درونی یعنی وضعیت شركت هایی كه سهام آن ها در بورس مورد معامله قرار می گیرد.
  – عوامل بیرونی كه غالباً شركت ها بر آن كنترلی ندارند، مانند عوامل اقتصادی و سیاسی.

  ● آیا سهام تمام شركت ها در بورس مورد معامله قرار می گیرد؟
  خیر، اولاً شركت ها باید به صورت سهامی عام باشند و دوم این كه قیمت آن ها در فهرست نرخ های بورس اوراق بهادار درج شده باشد.

  ● خدمات سهام پس از فروش چه خواهد بود؟
  سهامداران پس از خرید سهم نیازمند پارهای اطلاعات از جمله تاریخ تشكیل مجامع و چگونگی پرداخت سود سهام می باشند. سهامداران می توانند این گونه اطلاعات را از كارگزار خود و یا از رسانه های گروهی و روابط عمومی بورس كسب كنند.

  ● سهامدار در مجامع عمومی عادی و فوق العاده شركت ها از چه حقوقی برخوردار است؟
  الف) در مجامع عمومی عادی، سهامدار می تواند در زمینه تصویب صورت هایی مالی سالیانه اظهار نظر و اعلام رأی نماید.
  ب) در مجامع عمومی فوق العاده، سهامدار می تواند نسبت به چگونگی افزایش سرمایه، مقدار آن و منابع تأمین آن از طریق آورده نقدی ، سهام جایزه و تبدیل مطالبات سهامداران اظهار نماید.

  ● سهامداران چگونه سود سهام خود را دریافت می كنند؟
  پس از پایان سال مالی و تشكیل مجمع عمومی، طبق قانون تجارت، شركت ها موظف به پرداخت سود سهم مصوب مجمع ظرف ۸ ماه از تاریخ تصویب هستند حتی در صورتی كه صاحب سهم اقدام به فروش سهم بعد از برگزاری مجمع كند، مستحق دریافت سود سهام فروش رفته خواهد بود.

  ● چگونه سهامداران می توانند در افزایش سرمایه شركت ها مشاركت نمایند؟
  سهامدارانی كه قبل از تاریخ تشكیل مجمع عمومی فوق العاده اقدام به خرید سهام نمایند ، مستحق دریافت سهم ناشی از افزایش سرمایه شركت خواهند بود.
  لازم به یادآوری است كه مزایایی ناشی از افزایش سرمایه می تواند به صورت دریافت سهام به قیمت اسمی و یا رایگان باشد كه این خود در بر گیرنده سود قابل ملاحظه ای برای سهامداران است.

  #4257

  ▪ آیا خانواده‌‏ها و بخصوص خانم‌ها می‏توانند به طور مستقیم وارد بورس شوند؟
  خانوارها به عنوان صاحبان پس‏‌اندازهای خرد نقش مهمی را در بازار سهام ایفا می‏کنند. طبیعتاً خانواده و زنان با پس‏‌اندازهای محدود توانایی راه‌‏اندازی یک شرکت و یا یک کارخانه تولیدی و به عبارتی سرمایه‏‌گذاری اولیه و مستقیم را ندارند. این امر مستلزم سرمایه کلان، مدیریت، صرف وقت و تخصص لازم، همچنین داشتن اطلاعات کافی از شرایط اقتصادی یا سیاسی در فعالیت تولیدی خاص است. از سوی دیگر هدایت تمامی سرمایه در یک فعالیت خاص می‏تواند مخاطرات زیادی را داشته باشد. چه بسا سرمایه‏گذاری در آن فعالیت سودآوری نداشته باشد و در نتیجه تمامی سرمایه از بین خواهد رفت. اما در بازار سهام تنوع شرکت‏های مختلف امکان انتخاب یک یا چند شرکت را برای سرمایه‏گذاری میسر می‏کند.
  طبیعی است بازارهای مختلفی برای سرمایه‌‏گذاری وجود دارد: بازار طلا، ارز، سهام و ملک از جمله این بازارها است که می‏توان گفت آنچه بیشتر به صورت یک عادت فرهنگی از گذشته با زن ایرانی همراه بوده خرید طلا برای پس‏‌انداز و پشتوانه‏ای برای آینده است. در گذشته‌‏های دور چنین سرمایه‌‏گذاری می‏توانست بهترین نوع سرمایه‌‏گذاری برای یک زن ایرانی باشد. زیرا اولاً زن ایرانی در اجتماع حضور فعال نداشت، ثانیاً از دانش کافی برای سرمایه‌‏گذاری برخوردار نبود و مسئله دیگر اینکه بازارهای رقیب طلا وجود نداشت یا بی ‏رونق بود.
  عدم حضور زن ایرانی در اجتماع گذشته، جسارت و پذیرش خطر را نیز درون او پنهان کرده بود. سرمایه‌‏گذاری در سهام اگر چه فعالیتی سودآور می‏باشد و لیکن به دلیل ریسک سرمایه‌‏گذاری نیازمند جسارت بیشتر و پذیرش خطر در سرمایه‌‏گذار است. نوسانات روزانه قیمت سهام در بازار و لزوم آگاهی و به‏روز بودن سرمایه‌‏گذار از وضع بازار، همگی از جمله عواملی است که علاوه بر ایجاد هیجان در معامله‏گر سهام، استرس‏زا نیز خواهد بود و در مجموع زنان و مردان، کسانی که توانایی بیشتری در قبول ریسک دارند، قدم به این وادی می‏گذارند.
  از تنش‏زا بودن و ریسک سرمایه‌‏گذاری در بازار سهام که بگذریم، باید گفت، این فعالیت علاوه بر آنکه سودآور است می‏تواند بخشی از درآمد خانوار را نیز تأمین کند. از طرفی زنانی که به این بازار وارد می‏شوند لاجرم باید دانش خود را نسبت به اقتصاد کشور، وضعیت شرکت‏ها و سیاست داخلی و خارجی اثرگذار در بورس بالا ببرند.
  این ویژگی بخصوص برای زنان خانه‏‌دار به دلیل مشغله کمتر بسیار مناسب است و بدین وسیله امکان دنبال کردن اخبار و وقایع اقتصادی و سیاسی و حتی فرهنگی – اجتماعی تأثیرگذار بر بورس را پیدا می‏کنند. خوشبختانه در حال حاضر، بر خلاف سال‏های پیش که صرفاً امکان آگاهی از وضعیت بازار سهام و قیمت‏ها با حضور فیزیکی ممکن بود، اینترنت و روزنامه‏‌ها و تعدد بورس‏‌های منطقه‌‏ای و کارگزاری‏ها، امکان بهره‏مندی از این اطلاعات را در مناطق مختلف و حتی در منزل فراهم کرده است. حتی معامله online از طریق برخی کارگزاری‏‌ها، دسترسی به بازار و سرمایه‌‏گذاری در آن را تسهیل کرده است.

  #5355

  پرسش:”ETF” چیست؟ لطفا در این ابزار مالی توضیح دهید؟

  پاسخ:“ETF” ها از انواع صندوق­های سرمایه­ گذاری هستند که امکان معامله سبدی از سهام یک شاخص و یا سبد انتخابی از یک شاخص را برای سرمایه­ گذاران فراهم می نمایند.

  اما بر خلاف صندوق­ های سرمایه­ گذاری مشترک که “NAV” هر واحد در پایان روز محاسبه و مبنای خرید و فروش قرار می­ گیرد،”ETF” ها را می­ توان همانند سهام در طول یک روز معاملاتی معامله کرد.”ETF” ها از یک سو همانند صندوق­های سرمایه گذاری، بر اساس خالص ارزش دارایی­ ها قیمت­ گذاری شده و معادل آن قیمت در روز معامله می­ شوند و از سوی دیگر همانند صندوق­ های سرمایه گذاری با سرمایه ثابت امکان دارد به قیمتی متفاوت از خالص ارزش دارایی هایشان معامله شوند و بنابراین ویژگی هر دو نوع صندوق سرمایه گذاری را دارا است.

  از دیگر مزیت­ های “ETF”ارزان بودن آنها نسبت به سایر صندوق­های سرمایه­ گذاری می باشد، زیرا سرمایه­ گذاران خریدار “ETF” از طریق کارگزاران معاملات خود را انجام می دهند و بنابراین هزینه­ های بازاریابی برای صندوق وجود ندارد.همچنین به استناد مفاد تبصره 1 ماده 7 “قانون توسعه ابزارها و نهاده­ای مالی جدید در راستای تسهیل اجرای سیاست­های کلی اصل44 قانون اساسی “بابت نقل و انتقال واحدهای سرمایه­گذاری انواع صندوق­های سرمایه گذاری قابل معامله و صدور و ابطال آنها هیچگونه مالیاتی اخذ نمی­ گردد.

  #9482
  hamed.ak
  مشارکت کننده

  ببخشید معمولاً مجمع های عمومی شرکت ها که برای بستن سود پایان سال مالی برگزار میشه حدوداً در چه ماه هایی هستش؟

  #9484

  @hamed2isf said:
  ببخشید معمولاً مجمع های عمومی شرکت ها که برای بستن سود پایان سال مالی برگزار میشه حدوداً در چه ماه هایی هستش؟

  ممنون از سوال خوبی که پرسیدید.
  سال مالی اکثر شرکتها پایان اسفنده و چون شرکت موظف هست که مجمع عادی رو حداکثر 4 ماه پس از پایان سال مالی برگزار کنه، بنابراین مجامع این شرکت‌ها در تیر و خرداد برگزار میشه

  تاریخ برگزاری مجامع برخی شرکت‌های دیگه متفاوته
  مثلا سال مالی اکثر نمادهای گروه ساختمانی پایان شهریوره و بنابراین مجامع این شرکت‌ها در آذر یا دی‌ماه برگزار میشه.

  تاریخ برگزار مجمع هر شرکت رو میتونید در سایت tsetmc.com و در صفحه مشخصات نماد، در منوی بالا که نوشته آگهی مجمع مشاهده کنید

  #9546
  hamed.ak
  مشارکت کننده

  ممنون از جوابای خوب و کاملتون
  یه سوال دیگه داشتم.میخواستم ببینم برای محاسبه nav در ترازنامه “جمع حقوق صاحبان سهام” را باید ببینیم و اون را تقسیم بر تعداد سهامش کنیم؟
  و اینکه نسبت p/nav برای محاسبه چه شرکت هایی به کار میره؟آیا به جز شرکت های سرمایه گذاری برای بانک ها یا گروه مسکن هم بکار میره؟

  #9555

  @hamed2isf said:
  ممنون از جوابای خوب و کاملتون
  یه سوال دیگه داشتم.میخواستم ببینم برای محاسبه nav در ترازنامه “جمع حقوق صاحبان سهام” را باید ببینیم و اون را تقسیم بر تعداد سهامش کنیم؟
  و اینکه نسبت p/nav برای محاسبه چه شرکت هایی به کار میره؟آیا به جز شرکت های سرمایه گذاری برای بانک ها یا گروه مسکن هم بکار میره؟

  nav یا ناو مخصوص شرکتهای سرمایه گذاری هست. گرچه بعضی ها ناو شرکتهای ساختمانی و سایر شرکتها رو هم حساب میکنن و براساس اون معامله میکنن
  از روش دقیق محاسبه ناو بی اطلاعم.

  #10256
  mohsen7n
  مشارکت کننده

  ببخشید من میخام بیشتر سهام نفت و پتروشیمی خریدو فروش کنم.میشه یه شرکت کارگزاری خوب بهم معرفی کنید؟؟
  ممنون میشم…

  #10356
  amirsasan
  مشارکت کننده

  سلام میشه یه توضیح هم در مورد نوسان گیری بدین؟
  اصولا نوسان گیری یعنی چی و چجوری باید انجام بشه؟ آیا ساعت خاصی داره؟ از کجا میشه فهمید سهمی واسه نوسان گیری مناسب هست یا نیست؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  #10359

  @amirsasan said:
  سلام میشه یه توضیح هم در مورد نوسان گیری بدین؟
  اصولا نوسان گیری یعنی چی و چجوری باید انجام بشه؟ آیا ساعت خاصی داره؟ از کجا میشه فهمید سهمی واسه نوسان گیری مناسب هست یا نیست؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  سلام
  نوسان‌گیری یعنی کسب سود از نوسانات قیمت سهام در بازه کوتاه مدت
  نوسان‌گیرها استراتژی‌های متفاوتی دارند، بعضی‌ها روزانه خرید و فروش میکنن، یعنی سهمی رو خریده و در همون روز میفروشن ولی بعضی‌های دیگه پس از خرید سهم تا زمانی که سهم مثبت هست نگهش میدارن و به محض اولین منفی، سهم رو میفروشن.
  به نظر میرسه نوسان‌گیرها معمولا در سهم‌هایی که موج‌های نزولی و صعودیشون در نمودار قیمت بیشتر از سایر سهم‌ها قابل‌ پیش‌بینی‌تر هست فعالیت میکنن. برخی نوسان‌گیرها هستن که فقط روی یک یا چندسهم انگشت شمار فعال هستن و انقدر در این سهم‌ها نوسان‌گیری کردند که روند معاملات اون سهم کاملا دستشون اومده…
  هرچه بازه زمانی موردنظر شما برای سرمایه‌گذاری کوتاه‌تر باشه نیاز به مهارت بیشتری دارید. برای نوسان‌گیری مهارت و تجربه خیلی بیشتری لازم هست تا اینکه بخوایم سرمایه‌گذاری با دیدبلندمدت داشته باشیم.

  #10461
  safoora
  مشارکت کننده

  سلام.وقتتون بخیر.میخوام بدونم اگه سهمم رو از پردیس بفروشم دیگه مشمول افزایش سرمایه این سهم نمیشم؟یا مثلا اگه وسپه رو بفروشم سود مجمع این سهم به حسابم نمیاد؟توضیح میدید لطفا؟

  #10462

  @safoora said:
  سلام.وقتتون بخیر.میخوام بدونم اگه سهمم رو از پردیس بفروشم دیگه مشمول افزایش سرمایه این سهم نمیشم؟یا مثلا اگه وسپه رو بفروشم سود مجمع این سهم به حسابم نمیاد؟توضیح میدید لطفا؟

  سلام
  وقت بخیر

  نیازی نیست برای سهم توضیح جداگانه داده بشه. همه سهم ها قانون یکسانی دارند.
  اگر وقتی که مجمع افزایش سرمایه برگزار شد، سهام این شرکت رو در پرتفوی داشته باشید، حق‌تقدم‌ها یا سهام جایزه افزایش سرمایه به شما هم تعلق میگیره.
  در مورد سود هم همینطور، شما اگه زمانی که مجمع سالیانه شرکت برگزار میشه سهامدار شرکت باشید، سود نقدی سهم به شما تعلق میگیره.
  بنابراین زمان خرید یا فروش سهام ملاک نیست، مهم مالک بودن سهام شرکت در زمان برگزاری مجمع هست.

  #10498
  ghassan14
  مشارکت کننده

  سلام چندوقت پیش تعدادی حق تقدم خریدسهام ازنمادی درپرتفوی خودم منعکس شدومن هم همه آنها رافروختم .سوالم این است من که بابت خریداین حق تقدم پولی پرداخت نکرده بودم.الان چی میشود.آیا ازسهام اصلیم کسرمیکنند.لطفا راهنمایی بفرمایید.موفق باشید.

  #10499

  @ghassan14 said:
  سلام چندوقت پیش تعدادی حق تقدم خریدسهام ازنمادی درپرتفوی خودم منعکس شدومن هم همه آنها رافروختم .سوالم این است من که بابت خریداین حق تقدم پولی پرداخت نکرده بودم.الان چی میشود.آیا ازسهام اصلیم کسرمیکنند.لطفا راهنمایی بفرمایید.موفق باشید.

  سلام
  حق تقدم‌ها به رایگان از طرف شرکت به کسانی که در زمان افزایش سرمایه سهامدار شرکت بوده اند تعلق میگیرد.
  از تعداد سهام اصلی شما کم نخواهد شد.
  موفق باشید

  #10521
  hamed.ak
  مشارکت کننده

  سلام خدمت کارشناس محترم سایت
  میخواستم بدونم برای شرکت هایی که طی مجمع عادی سالیانشون سود نقدی بین سهامدارا تقسیم نمیکنن و همه سود را به عنوان سود انباشته در نظر میگیرن(مثل شکربن) یا مثلا شرکت های سرمایه گذاری که 60-70 درصد سودشونو انباشته میکنن،سهامدار این شرکت ها که تا مدت مجمع با این سهم بودن از سود شرکت چه نصیبی میبرن؟آیا تعداد سهامشون زیادتر میشه؟
  ممنون از راهنمایی های خوبتون

در حال نمایش 15 نوشته (از کل 36)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.