ارز بایت‌کوین: یک کلاهبرداری یا ارزی با مدیریت ضعیف؟

blank

اسکم و کلاهبرداری در ارزهای رمزنگاری شده چیز جدیدی نیست و در گذشته شاهد بسیاری از این ارزها بودیم و در آینده نیز با این موارد برخورد خواهیم کرد.

خیلی از افرادی که هنوز شناخت دقیقی از تکنولوژی بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال ندارند، کل این مجموعه را یک کلاهبرداری بزرگ می‌دانند که تفکری کاملا اشتباه است. قبول داریم که پروژه‌های زیادی از سرمایه‌گذاران کلاهبرداری کرده‌اند ولی افراد می‌توانند با ریزبینی و دانستن ویژگی‌هایی که یک ارز یا پروژه اسکم داراست آنها را بشناسند و از ارزهای سالم تمیز دهند.

اما در این مطلب از بورسینس، در خصوص بررسی ارزهای مشکوک، قصد داریم ارز Bytcoin را بررسی کنیم.

عناوین مطلب:

بایت‌کوین (Bytecoin) یکی از قدیمی‌ترین ارزهای رمزنگاری شده است که در سال 2012 ایجاد شد. این ارز از دسته ارزهای دیجیتال است که روی تراکنش‌های خصوصی تمرکز کرده و با پروتکل CryptoNote کار می‌کند.

CryptoNote یک پروتکل متن‌باز است که بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده که اختصاصا برای تراکنش‌های محرمانه ایجاد شده‌اند بر پایه آن ایجاد شده‌اند.

تفاوت بیت‌کوین و بایت‌کوین

برخی به اشتباه تصور می‌کنند بایت‌کوین یکی از فورک‌های بیت‌کوین است در حالیکه این دو ارز اساسا با هم تفاوت دارند.

بیشتر بخوانید: فورک چیست؟

بایت‌کوین فورک هیچ ارزی نیست و از ابتدا توسط پروتکل CryptoNote ایجاد شد تا مشکل خصوصی نبودن بیت‌کوین را به نوعی حل کند.

استخراج بایت‌کوین نسبت به بیت‌کوین، سختی کمتری دارد و حتی می‌توان آنرا با کارت گرافیک‌ استخراج کرد (استخراج بایت‌کوین نیازی به ASIC ندارد، با این حال سودآوری استخراج ارزهای دیجیتال به طور کلی بحث مفصلی است که در سری مطالب آموزش استخراج ارزهای دیجیتال می‌تواند بخوانید).

از نظر تعداد ارز، عرضه کل بایت‌کوین بسیار بیشتر از بیت‌کوین است، فقط 21 میلیون بیت‌کوین می‌تواند استخراج شود ولی کل بایت‌کوین‌ها می‌تواند تا 184.7 میلیارد کوین برسد.

زمان استخراج یک بلاک از بایت‌کوین نیز 120 ثانیه است ولی استخراج هر بلاک بیت‌کوین، 10 دقیقه زمان می‌برد.

ولی برخی بیت‌کوین که دارای شهرت و اعتبار بالایی است، بایت‌کوین ارز چندان شفاف و خوشنامی نیست.

رسوایی‌های بایت‌کوین

ادعا شده که 82 درصد از کل بایت‌کوین‌ها، قبل از انتشار عمومی Pre-mine شده‌اند (یعنی 82 درصد از کوین‌ها قبل از اینکه استخراج آن توسط عموم شروع شود، توسط عده‌ای خاص ایجاد شده است).

این ادعا را یکی از توسعه‌دهندگان پیشرو ارز مونرو با نام Riccardo Spagni مطرح کرده است:

توئیت بایت کوین

ترجمه توئیت:

” واقعیت این است که 82 درصد از کوین (بایت کوین) قبل از انتشار عمومی استخراج شده است. حتی اگر استخراج کوین قبل از عرضه، مخرب نبوده باشد، هنوز 82 درصد از کوین‌ها در دست افرادی ناشناس و مخفی قرار دارد. اینکار اساسا یک ارز غیرمتمرکز را متمرکز کرده است.”

او افزوده است:

Bytecoin-Analysis-

ارز مونرو یک فورک از بایت‌کوین است و سوال اینجاست که چرا باید به ارزی مانند مونرو که یک فورک از بایت‌کوین است اعتماد کرد؟

Riccardo Spagni و چندنفر از افراد هم‌فکر دیگر، از اینکه 82 درصد از کوین‌های بایت‌کوین از قبل استخراج شده بود ناراحت بودند و به همین دلیل تصمیم گرفتند مونرو را ایجاد کنند.

مونرو نیز بر پایه پروتکل CryptoNote است و تاکنون نوآورانه‌ترین کاربرد این پروتکل بوده است.

بنابراین با این توضیحات باید نسبت به بایت‌کوین واقع‌بینانه نگریست.

پامپ اند دامپ Bytecoin

در ماه می 2018، اکانت توئیتر بایننس (یکی از بزرگترین پلتفرم‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال) این توئیت را منتشر کرد:

ترجمه توئیت:

” مشکل در واریز بایت‌کوین
به دلیل مشکلات شبکه بایت‌کوین (BCN)، واریزها و برداشت‌ها دچار تاخیر شدید شده است. تیم پروژه بایت‌کوین در حال رفع این مشکل است. لطفا در خصوص نوسانات شدید محتاط باشید و با احتیاط معامله کنید.”

با بررسی بیشتر، به توئیت یکی از افراد که ظاهرا تیم توسعه‌دهنده بایت‌کوین است برخورد کردیم که اظهارات بایننس را مزین کرد:

ترجمه توئیت:

“شبکه در حال تحمل یک بار سنگین غیرمعمول است. تراکنش‌ها می‌تواند با تاخیر انجام شود و هماهنگی با Node می‌تواند با تاخیر انجام شود. تیم در حال کار برای رفع مشکل است. قویا توصیه می‌کنیم تا زمان حل این شرایط، از انتقال هرگونه BCN خودداری کنید.”

با این توئیت می‌توان فهمید که واقعا اتفاقی ناخوشایند افتاده است.

در 8 می 2018، بایت‌کوین روی سایت بایننس که بزرگترین پلتفرم معاملاتی ارزهای رمزنگاری‌شده است لیست شد. در طول 24 ساعت، قیمت آن بیش از 30 برابر رشد کرد و حجم معاملات به بالاترین حد خود و 600 میلیون دلار رسید.

این افزایش سریع قیمت موجب بسته شدن واریز و برداشت این ارز در صرافی‌های بزرگی همچون بایننس و Poloniex گردید و سرمایه‌گذاران زیادی با مقادیری BCN که قادر به فروش آن نبودند بلاتکلیف باقی ماندند.

دستکاری برنامه‌ریزی شده بازار، گمانه‌زنی‌هایی را در خصوص بایت‌کوین و بایننس بالا برد. در این رابطه، تیم توسعه بایت‌کوین این توئیت را منتشر کرد:

ترجمه توئیت:

“کاربران گرامی، مایلیم شرایط را در مورد قیمت بایت‌کوین در بایننس شفاف کنیم. ما هیچ نفوذی روی قیمت نداریم. ما فقط مسئول نرم‌افزارمان هستیم و کاری که در تلاشیم انجام دهیم، رفع مشکلات در اسرع وقت است. لطفا ما را به خاطر هرگونه ناراحتی ببخشید.”

باگ انتشار نامحدود کوین

در 18 می 2018، مشکلی با نام ‘Infinite Inflation’ در کوین‌های مبتنی بر پروتکل CryptoNote یافت شد. این باگ یک نقص حیاتی است که همه ارزهای رمزنگاری شده مبتنی بر CryptoNote را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این باگ و نقص نرم‌افزاری امکان ایجاد بی‌نهایت کوین را به روشی که برای یک نظاره‌گر غیرقابل تشخص است می‌دهد، مگر اینکه درباره این حفره وخیم بدانند و به دنبال آن بگردند.

مونرو اولین ارزی بود که این نقص را رفع کرد. توسعه دهنده مونرو همچنین اظهار داشت که بعد از یادآوری‌های متعدد، بایت‌کوین هنوز این نقص را رفع نکرده است:

 

رسوایی تیم بایت‌کوین

با بررسی صفحه community در سایت این ارز، کاملا می‌توان درک کرد که توسعه‌دهندگان بایت‌کوین تمایلی به فاش کردن هویت خود ندارند.

البته شک و شبهه زیادی نیز وجود دارد که چهره‌ها و نام‌های فهرست‌شده در این صفحه همگی ساختگی هستند و یا مربوط به افراد دیگرند.

این متن نیز روی سایت Cryptocompare.com منتشر شده است:

افشا درباره تیم bytecoin

سخن آخر

همه این موارد و نظرات، سوالات بسیاری را در ذهن ایجاد می‌کند.

علاوه بر این، پاسخ‌های تیم بایت‌کوین در خصوص ادعاها به هیچ عنوان قانع‌کننده نبوده یا اینکه پاسخی ارائه نشده است.

به دلیل همین مسائل، فکر می‌کنیم بایت‌کوین علاوه بر غیرشفاف بودن و دارا بودن ابهامات بسیار، توسط افرادی فاقد صلاحیت اداره می‌شود.

در نهایت، وقتی این همه پروژه خوب وجود دارد که می‌توان روی آنها سرمایه‌گذاری کرد، چرا باید شخصی ریسک بسیار بیشتری را متحمل شود و در چنین پروژه‌ای که از آن هیچ اطمینانی نیست سرمایه‌گذاری کند؟

شما چه فکر می‌کنیم؟ مایلیم نظر شما را نیز در مورد بایت‌کوین بشنویم، بنابراین نظرتان در بخش دیدگاه‌ها بنویسید.

 

مقالات مرتبط:

آیا این مطلب مفید بود؟
‌بله‌‌خیر‌

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

بیشتر بخوانید:

کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال

0 0 رای
به مطلب امتیاز دهید:
اشتراک
اطلاع از
guest

9 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها
اسی

اصلا کلاهبرداری نیست بهترین کوین با فی تراکنش صفر
کیف. گولم فری ولت هست

رحمان

سلام ببخشید مثل اینکه کیف پولای بایت کوین یه مقداری از ارز رو بلوکه میکنن مثل ریپل و پولکادات چون وقتی از صرافی میخوای انتقال بدی تگ یا ممو میخواد البته کیف پول میدونم تگ نمیخواد بلوکه میکنه شما میدونی چند واحد بلوکه میشه؟

رحمان

سلام لطفا کمک کنید من دنبال کیف پولی هستم که بشه بایت کوینی که از طرافی کونیکس خریدم رو بریزم توش اصلا پیدا نمیشه لطفا معرفی کنید بهم(اگر احیانا بخاطر اینکه از امنیت کیف پولا مطمین نیستید معرفی نمیکنید با مسولیت خودمه شما پیشنهاد بدید خیلی ممنون

امیر

سلام وقت بخیر
میبخشید چطور میشه کاربرد هر کوین یا توکنی که در بایننس هست رو متوجه شد ؟
منظورم اینه که چطور میشه فهمید که مثلا توکن kava که الان در بایننس داره در بایننس معامله میشه کاربردش چیه و در حال حاضر کلا چه استفاده ای داره ازش میشه و اینکه این ارزشی که الان داره به چه خاطر هست

ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

کاربر

سلام جناب آقای جهاندیده خسته نباشید
مطالب سایت بسیار عالی و مفید هستند که واقعا جای تقدیر و تشکر داره
سوالی که من دارم این هست
که شاید به مطلب فوق مربوط نباشه ولی میخواستم ازتون مشورت بگیرم
من متاسفانه تازه شروع به کار کردم و در مرحله آشنایی با ارزهای دیجیتال هستم سوالم اینه که با ارز کم هم میشه وارد این بازارهای ارز دیجیتال شد و مشتری خواهند داشت؟
سوال دوم اینکه ارز من بیت کوین هست با توجه به مطالب زیادی که راجب این ارزها گذاشتید و من قسمتی از آنها را مطالعه کردم که هرکدام از این ارزها مزایای خود را دارند توی تصمیم اینکه بیت کوین را به چه ارزی تبدیل کنم که سودآوری بیشتر یا نوسان کمتری داشته باشه و یا اصلا فروش راحتتری داشته باشه ممنون میشم راهنمایی کنید

مطالب مرتبط

blank

در بورسینس از 10 سال گذشته تاکنون، تلاش ما این بوده به شما کمک کنیم:

 • ترید و سرمایه‌گذاری اصولی را شروع کنید
 • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
 • از سرمایه‌تان برای کسب سود بیشتر استفاده کنید
 • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

درباره بورسینس بیشتر بخوانید 

blank
9
0
از دیدگاه‌ شما استقبال می‌کنیمx