خانه - بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال - بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری در 2023

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری در 2023

فرزاد ادیب
فرزاد ادیب
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

کریپتوکارنسی نوعی پول دیجیتالی است که توسط هیچ سیستم مرکزی مانند دولت‌ها یا بانک‌ها کنترل نمی‌شود. بلکه، این پول بر اساس فناوری بلاکچین کار می‌کند و بیت کوین محبوب‌ترین آن‌ها است.

هم‌زمان با افزایش جذابیت و مقبولیت ارزهای دیجیتال در سراسر جهان، ارزهای بیشتری وارد بازار می‌شوند. اما بهترین ارز برای سرمایه گذاری در حال حاضر کدام است؟

در حالی‌که از ارزهای دیجیتال می‌توان برای خرید استفاده کرد، اکثر مردم آن‌ها را به عنوان یک سرمایه گذاری بلندمدت در نظر می‌گیرند.

اما نوسانات قیمتی ارزهای دیجیتال باعث شده سرمایه‌گذاری در این دارایی بسیار پرریسک باشد. سقوط آزاد قیمت‌ها در سال 2022 نمونه‌ای از شدت نوسانات ارزهای دیجیتال بود.

همین باعث شده تا انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری به یک چالش بزرگ برای بیشتر افراد تبدیل شود. در ادامه با 8 ارز دیجیتال برتر برای سرمایه گذاری بلندمدت آشنا خواهیم شد.

نکات کلیدی

  • انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری به میزان ریسک‌پذیری افراد بستگی دارد و نمی‌توان یک فهرست نهایی برای همه سرمایه‌گذاران معرفی کرد.
  • در انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری بلند مدت باید به فاکتورهایی مانند میزان پذیرش ارز، نقدشوندگی آن و تیم توسعه پروژه توجه کنید.
  • بیت کوین، به دلیل محبوبیت و جاافتادگی، همیشه یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری است. اتریوم، آوالانچ، چین لینک، پالیگان، ترا 2، کاردانو و BNB در ادامه این لیست قرار می‌گیرند.

8 ارز دیجیتال برتر برای سرمایه گذاری در سال 2023

در ادامه به معرفی ارهای دیجیتال برتر برای سرمایه گذاری در سال 1402 یا 2023 می‌پردازیم:

بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری

1. بیت کوین (BTC)

بیت کوین اولین و قدیمی‌ترین ارز دیجیتال است. با توجه به قیمت هر بیت کوین و ارزش بازار آن می‌توان به راحتی می‌توان فهمید که چرا بیت کوین محبوب‌ترین گزینه سرمایه گذاری در حال حاضر است.

بسیاری از مشاغل در حال حاضر بیت کوین را به عنوان گزینه پرداخت می‌پذیرند، همین باعث شده این ارز دیجیتال به یک سرمایه گذاری ارزشمند تبدیل شود. به عنوان مثال، شرکت ویزا تراکنش با بیت کوین را قبول می‌کند.

همچنین، شرکت Stripe پس از چهار سال وقفه از طریق شراکت خود با OpenNode به کاربران این امکان را می‌دهد تا تراکنش‌ها را با بیت کوین تسویه کرده و پرداخت‌ها را به این ارز تبدیل کنند.

بانک‌های بزرگتر نیز امکان انجام تراکنش‌های بیت کوین را به مشتریان خود آغاز کرده‌اند.

بیت کوین
بیت کوین بزرگترین ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار بوده و از این نظر بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری است.

اگرچه شرکت تسلا پرداخت با بیت کوین را فقط برای مدت کوتاهی پذیرفت، اما اگر روزی استخراج بیت کوین آسیبی به محیط‌زیست نرساند، ممکن است دوباره این رویه را از سر بگیرد.

CNBC در آوریل 2022 گزارش داد که شرکت‌های Blockstream و Block که قبلاً با نام Square شناخته می‌شدند، در راه رسیدن به این هدف، در حال راه‌اندازی یک مزرعه استخراج بیت کوین در تگزاس هستند که به طور کامل از پنل‌های خورشیدی تسلا و باتری Megapack تغذیه می‌کند.

به گزارش فورچون، بیت کوین همچنین در ماه مه 2022، زمانی که بنیاد لونا اعلام کرد که 1.5 میلیارد دلار وام در قالب بیت کوین و ترا USD برای تقویت ترا USD خواهد گرفت، شاهد رشد خوبی بود.

حداقل دو شرکت سرمایه گذاری در نظر دارند ETF‌های بیت کوین اسپات را راه‌اندازی کنند، اما کمیسیون بورس و اوراق بهادار هنوز درخواست‌های آن‌ها را نپذیرفته است.

به‌طور کلی می‌توان گفت بیت کوین از نظر اکثر کارشناسان بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری بلند مدت است.

ریسک‌های سرمایه گذاری در بیت کوین

ارزش بیت کوین نوسانات زیادی دارد. به طوری که در طول هر ماه ممکن است شاهد افزایش یا کاهش هزاران دلاری قیمت آن باشیم.

این اتفاق در سال 2022 افتاد، و قیمت بیت کوین همراه با شاخص نزدک نوسان کرد. همین اتفاق باعث شد ادعاهای قبلی بسیاری از کارشناسان مبنی بر اینکه بیت کوین به عنوان محافظی در برابر تورم عمل می‌کند زیر سؤال برود.

بیت کوین همچنین به شدت به تعطیلی صرافی ارزهای دیجیتال FTX واکنش نشان داد و به نظر می‌رسد پیامدهای این اتفاق هنوز ادامه داشته باشد.

با این حال، روستین بهنام، رئیس کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده، بیت کوین را تنها دارایی ارز دیجیتالی خواند که به دنبال سقوط صرافی FTX ارزش سرمایه‌گذاری دارد.

قیمت بیت کوین از ابتدای سال 2023 تا کنون (15 May) بیش از 72 درصد رشد داشته است.

اگر نوسانات شدید  این چنینی را دوست ندارید شاید بهتر باشد به سراغ بازارهای کم نوسان‌تری بروید.

اما اگر به این نتیجه رسیده‌اید که ارزهای دیجیتال می‌تواند یک سرمایه گذاری بلند مدت هوشمندانه باشد، لازم نیست نگران این نوسانات کوتاه مدت باشید.

2. اتریوم (ETH)

شبکه اتریوم به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد تا ارز دیجیتال خود را در بستر آن ایجاد کرده و قراردادهای هوشمند را با استفاده از این شبکه توسعه دهند.

اگرچه اتریوم از نظر ارزش بازار بسیار کوچکتر از بیت کوین است، اما فاصله زیادی با سایر رقبا هم دارد.

اتریوم با وجود این‌که چندین سال بعد از برخی ارزهای دیجیتال دیگر عرضه شد، اما به دلیل فناوری منحصربه‌فردش جایگاه ویژه‌ای در بازار به دست آورده است.

اتریوم در حال حاضر محبوب‌ترین بلاکچین و دومین ارز دیجیتال بزرگ پس از بیت کوین است.

اتریوم
اتریوم در حال حاضر محبوب‌ترین شبکه بلاکچین است.

با اجرای کامل ارتقای «The Merge» در شبکه اتریوم، به نظر می‌رسد این ارز جایگاه بهتری هم به دست بیاورد.

همچنین ارتقای سپتامبر 2022 اتریوم مکانیسم اجماع آن را به مدل «اثبات سهام» تغییر داد که در نتیجه آن تعداد کوین‌های در گردش اتریوم کاهش یافته و استخراج آن منسوخ می‌شود.

The Merge همچنین مصرف انرژی اتریوم را به شدت کاهش داده است.

اگرچه اتریوم به اندازه بیت کوین مورد استقبال عموم نیست، اما شرکت‌های سنتی استقبال از آن را آغاز کرده‌اند.

به عنوان مثال به گزارش وال استریت ژورنال، شرکت Fidelity در نظر دارد برای ایجاد زیرساخت مورد نیاز برای ارائه خدمات نگهداری و معاملات اتریوم به مشتریان خود، نیروی کار فناوری خود را افزایش دهد.

ریسک‌های سرمایه گذاری در اتریوم

اگرچه The Merge کارایی انرژی اتریوم را تا حدود زیادی بهبود بخشید، اما مشکل سرعت پایین تراکنش‌ها یا کارمزد بالای گس را برطرف نکرد.

این پلتفرم در حال حاضر تنها یک لاین برای انجام تراکنش‌ها دارد. این محدودیت می‌تواند منجر به طولانی‌تر شدن زمان پردازش تراکنش‌ها در هنگام شلوغی بیش از حد شبکه شود.

کارمزد تراکنش‌های اتریوم هم زیاد است. برای حل این مشکل، کاربران باید منتظر بمانند تا اتریوم، آپدیت «dankharding» را پیاده‌سازی کند، که این خود به چند ارتقا نیاز دارد.

به گفته سایت توسعه اتریوم، در پروتکل شاردینگ، که مرحله‌ای میانی در این فرآیند است، از رول‌آپ‌ها برای کاهش هزینه‌ها استفاده می‌شود.

رول‌آپ‌ها صدها تراکنش را در یک تراکنش در لایه یک جمع می‌کنند و می‌توانند کارمزدها را تا 100 برابر کاهش دهند.

3. بایننس کوین (BNB)

بایننس کوین که حالا BNB نامیده می‌شود، به دلیل عملکردش در سال‌های اخیر ثابت کرده که شایستگی اضافه شدن به فهرست بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری را دارد.

BNB توکن بومی بایننس است که بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال جهان است. اما علی‌رغم کاربردهای گسترده و موفقیت این ارز در پروژه‌های جانبی بایننس، BNB هنوز یک سرمایه‌گذاری بسیار ناپایدار است.

بایننس کوین
BNB توکن بومی صرافی بایننس است.

یکی از جوانب مثبت BNB این است که بایننس هر سه ماه یک بار تعدادی از توکن‌ها را می‌سوزاند یا از بین می‌برد.

در توکن سوزی اخیر، که بایننس در 14 آوریل گزارش کرد، عرضه در گردش این کوین بیش از 2 میلیون توکن (به ارز تقریبی 677 میلیون دلار) کاهش یافت.

اگرچه این توکن سوزی BNB در کوتاه مدت تأثیری بر قیمت BNB نداشت، اما مدیریت تعداد توکن‌ها می‌تواند به مرور زمان با کاهش عرضه تأثیر مثبتی بر قیمت داشته باشد.

عرضه کل بایننس کوین در حال حاضر 155862572 کوین است که همه آن‌ها در گردش هستند.

شایان ذکر است که بایننس پس از فروپاشی صرافی FTX نقش پررنگی در به ثبات رساندن صنعت کریپتو داشته است.

به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، بایننس یک میلیارد دلار به صندوق بازیابی اختصاص داده است که برای کمک به سرپا نگه‌داشتن شرکت‌های متضرر ایجاد شده است.

ریسک‌های سرمایه گذاری در BNB

اگرچه موقعیت BNB به عنوان ارز دیجیتال بومی بزرگترین صرافی جهان از برخی جهات به آن «اعتبار» می‌بخشد، اما این جایگاه موجب آسیب‌پذیری این ارز به ویژه در برابر مسائل نظارتی می‌شود؛ مسائلی که احتمالاً در نتیجه ورشکستگی FTX پررنگ‌تر می‌شوند.

به گزارش فورچون، BNB در ژوئن 2022 با انتشار اخباری مبنی بر تحقیقات کمیسیون بورس و اوراق بهادار در مورد این‌که آیا بایننس از رویه‌های مناسب در عرضه اولیه کوین در سال 2017 پیروی کرده یا خیر، 7.3 درصد از ارزش خود را از دست داد.

4. کاردانو (ADA)

ارز کاردانو به دلایل مختلف به فهرست بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری بلند مدت راه یافته است.

شبکه کاردانو جوانب منفی کم‌رنگ‌تری دارد که همین موجب جذابیت آن برای سرمایه گذاران شده است.

مثلاً، این شبکه برای تکمیل تراکنش‌ها نسبت به شبکه بزرگتری مانند بیت کوین انرژی بسیار کمتری مصرف می‌کند. در نتیجه، تراکنش‌های آن با سرعت بیشتر و هزینه کمتر انجام می‌شود.

کاردانو
کاردانو به لطف مکانیسم اجماع اثبات سهام خود سازگاری بالایی با محیط‌زیست دارد.

در سال 2021، کاردانو یک «هارد فورک» را برای بهبود عملکردش راه‌اندازی کرد که امکان استقرار قراردادهای هوشمند در شبکه را فراهم می‌کرد.

به گزارش Mint، کاردانو فورک Vasil را در سپتامبر 2022 راه‌اندازی کرد که انتظار می‌رود مقیاس‌پذیری بلاکچین کاردانو را بهبود بخشد.

کاردانو اخیراً نسخه آزمایشی یک پلتفرم به نام AdaSwap را راه‌اندازی کرده است که در آن توسعه دهندگان می‌توانند برنامه‌های مالی غیرمتمرکز بسازند.

AdaSwap می‌تواند جایگاه کاردانو را به عنوان یک شبکه Web3 ارتقا دهد و موجب رشد قیمت کوین آن شود.

اگرچه کاردانو از نظر ارزش بازار در رتبه هفتم قرار دارد، اما طبق گفته فوربس، پروتکل NFT این بلاکچین سومین پروتکل بزرگ جهان است.

ریسک‌های سرمایه‌گذاری در کاردانو

شاید کاردانو حتی با داشتن شبکه بهتر و قابلیت‌های بیشتر قراردادهای هوشمند آن نتواند با ارزهای دیجیتال بزرگتر رقابت کند.

پذیرندگان کمتر به معنای توسعه دهندگان کمتر است و این می‌تواند موجب دلسردی سرمایه‌گذارانی شود که خواهان پذیرش بالای ارز خود در میان کاربران هستند.

پلتفرم کاردانو برنامه‌های بزرگی دارد، مانند راه‌اندازی یک مرکز رشد است که به آفریقا کمک می‌کند تا به پتانسیل خود به عنوان یک اقتصاد بزرگ دست یابد، اما باید دید که آیا کاردانو می‌تواند از این پتانسیل استفاده کند یا خیر.

5. پالیگان (MATIC)

پالیگان (Polygon) با ارز Matic توسط یک تیم توسعه ایجاد شد که سهم قابل توجهی در توسعه پلتفرم بلاکچین اتریوم داشت.

طبق داده‌های Coinmarketcap، پالیگان با هدف افزایش مقیاس‌پذیری اتریوم و توسعه زیرساخت آن طراحی شده است.

پالیگان به عنوان یک راه‌حل «لایه دو»، اتریوم را به یک سیستم چند زنجیره‌ای گسترش می‌دهد و سرعت تراکنش و اعتبارسنجی را بهبود می‌بخشد.

پالیگان از حمایت صرافی‌های ارز دیجیتال بایننس و کوین بیس برخوردار است. از توکن بومی پالیگان، MATIC، برای خدمات پرداخت، کارمزد تراکنش‌ها و به عنوان ارز تسویه استفاده می‌شود.

پالیگان
پالیگان با هدف افزایش مقیاس‌پذیری اتریوم طراحی شده است.

تا اکتبر 2022 پالیگان میزبان بیش از 53000 برنامه غیرمتمرکز از جمله برنامه‌هایی از شرکت‌هایی مانند Meta و Stripe بود که طبق یک توییت از حساب رسمی توییتر این شبکه، نسبت به ابتدای سال 2022 حدود 800 درصد افزایش یافته بود.

علاوه بر این، پالیگان به طور کامل از استیبل کوین تتر پشتیبانی می‌کند که این می‌تواند به رشد شبکه در آینده کمک کند.

مزیت دیگر پالیگان به عنوان بهترین ارز برای سرمایه گذاری، سازگاری آن با محیط‌زیست است که گهگاه باعث افزایش قیمت توکن آن شده است.

ریسک‌های سرمایهگذاری در پالیگان

راه‌حل لایه دو پالیگان برای غلبه بر مشکلات سرعت اتریوم طراحی شده است.

با این حال، ارتقای Merge اتریوم در نهایت می‌تواند منجر به افزایش سرعت تراکنش‌های اتریوم نسبت به پالیگان شود که این مزیت اصلی پالیگان را از بین می‌برد.

6. ترا 2 (LUNA)

بلاکچین ترا کلاسیک (Terra Classic) از استیبل کوین‌ها – یعنی کوین‌هایی که ارزش آن‌ها به ارزهای فیات مانند دلار آمریکا وابسته است – برای اجرای سیستم‌های پرداخت جهانی استفاده می‌کند.

توکن بومی این بلاکچین که اکنون با نماد LUNC شناخته می‌شود، قیمت استیبل کوین‌های بلاکچین را تثبیت کرد.

ترا 2
ترا کلاسیک به دنبال سقوط ترا لونا راه‌اندازی شد.

با این حال، ترا در اوایل ماه مه 2022 به دلیل نوسانات استیبل کوین خود و هیجانات کلی در بازارهای ارزهای دیجیتال، تقریباً به طور کامل سقوط کرد و سوخت.

در نتیجه، رشد قدرتمند این ارز دیجیتال در چند سال گذشته را متوقف کرد و برخی از پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال را به ورشکستگی کشاند.

پس از این سقوط، ترا نام شبکه اصلی را به Terra Classic و نماد LUNC تغییر داد و پروژه ترا 2 (LUNA) را راه‌اندازی کرد.

یک بلاکچین جدید که در آن خبری از استیبل کوین‌های الگوریتمی نبود و هدف آن تلاش برای برگرداندن ثبات به اکوسیستم Terra و جبران بخشی از ضرر سرمایه‌گذاران بود.

کوین‌های LUNC با کوین‌های LUNA که در پروژه Terra 2.0 عرضه می‌شوند متفاوت بوده و به صورت جداگانه معامله می‌شوند.

ریسک سرمایه گذاری در Terra 2.0

راه‌اندازی Terra 2.0 یک حرکت بحث برانگیز بود و فعالان صنعت ارزهای دیجیتال در مورد دوام آن در بلندمدت مطمئن نیستند.

با این حال، چندین پروژه جدید در این شبکه جدید راه‌اندازی شده‌اند و اگر ریسک‌پذیری بالایی دارید می‌توانید توکن بومی این شبکه را زیر نظر داشته و در فرصت مناسب بر روی آن سرمایه‌گذاری کنید.

حقیقت جالب

LUNC اولین استیبل کوین ناموفق دو کوان، مدیرعامل Terraform Labs نبود.

به گزارش کوین دسک، Basis cash، کوینی که او در سال 2020 در بستر اتریوم راه‌اندازی کرد، هرگز به برابری قیمتی با دلار آمریکا نرسید. قیمت آن در 1 می حدود 0.004 دلار بود.

7. آوالانچ (AVAX)

در ادامه معرفی بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری به آوالانچ (Avalanche) می‌رسیم که یک بلاکچین «لایه یک» نسبتاً جدید است.

به توصیف بایننس، آوالانچ بلاکچینی است که پروتکل پایه را بهبود می‌بخشد تا سیستم را مقیاس‌پذیرتر کند.

به گفته کوین مارکت کپ، آوالانچ به عنوان رقیب اتریوم توسط Ava Labs و دانشمندان کامپیوتر دانشگاه کرنل راه‌اندازی شد.

آوالانچ
آوالانچ می‌تواند تا 6500 تراکنش را در ثانیه پردازش کند.

سه بلاکچین مجزای آوالانچ می‌توانند تراکنش‌ها را به طور مستقل تأیید کنند. این باعث می‌شود آوالانچ مقیاس‌پذیر باشد و بتواند حجم زیادی از تراکنش‌ها (تا 6500 تراکنش در ثانیه) را پردازش کند.

به همین دلیل، آوالانچ در بین پروژه‌های اتریوم محبوبیت روزافزونی دارد.

در مورد خود توکن، بلومبرگ& بهار گذشته گزارش داد که آوالانچ، با شکست اتر توانسته استیبل کوین UST خود را به عنوان ارز ذخیره Terra معرفی کند.

بنیاد لونا، سازمان غیرانتفاعی پشتیبان Terra قصد داشت به عنوان بخشی از این طرح 100 میلیون دلار ارز آوالانچ را خریداری کند.

معاملات AVAX در سال 2020 در یک عرضه اولیه کوین که 24 ساعت طول کشید آغاز شد.

قیمت این توکن در سال گذشته در محدوده پایین‌ترین سطح آن در 10.65 دلار و حداکثر قیمت 69.35 دلار در نوسان بوده است.

ریسک‌های سرمایه‌گذاری در آوالانچ

مؤسس و مدیرعامل آوا لبز، سیرر، از طریق انتشار وایت پیپر آوالانچ این ارز دیجیتال را در سال 2018 معرفی کرد. اما آوالانچ در سال 2020 وارد بازار شد.

با چنین سابقه کوتاهی، زمینه چندانی برای مقایسه عملکرد قیمت آوالانچ در دست نیست و این آوالانچ را به سرمایه‌گذاری پرخطرتری برای خریداران تبدیل می‌کند.

8. چین لینک (LINK)

چین لینک (Chainlink) از یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز برای انجام تراکنش‌های امن بین بلاکچین‌ها و فیدهای داده خارجی، رویدادها و روش‌های پرداختی استفاده می‌کند که توسعه دهندگان امیدوارند به تبدیل شدن قراردادهای هوشمند به شکل رایجی از پرداخت دیجیتال کمک کنند.

چین لینک
چین لینک، داده‌ها را از خارج از بلاکچین جمع‌آوری می‌کند.

به گزارش بنزینگا، یکی از موارد مثبت چین لینک مشارکت استراتژیکش با گوگل است که بر اساس آن، گوگل از پروتکل چین لینک برای اتصال کاربران به خدمات ابری خود استفاده می‌کند.

چین لینک همچنین بلاکچین انتخابی شاخص تورم جدید مربوط به شرکت مالی غیرمتمرکز Truflation است که به عنوان جایگزینی برای شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) ساخته شده است.

در حالی که CPI تورم را با استفاده از داده‌های نظرسنجی اندازه‌گیری می‌کند، شاخص Truflation از 10 میلیون نقطه داده از بیش از 40 منبع مختلف برای اندازه‌گیری تورم به صورت پویا، دقیق، عینی و شفاف استفاده می‌کند.

مشاوران Chainlink Labs شامل اریک اشمیت، مدیرعامل سابق گوگل، تام گونسر موسس DocuSign و جف وینر مدیر عامل سابق لینکدین هستند.

ریسک‌های سرمایه گذاری در چین لینک

علی‌رغم کاربردهای متعدد چین لینک و حمایت قاطع از سوی فعالان بزرگ بازار ارزهای دیجیتال از این بلاکچین، چین لینک همانند سایر ارزهای دیجیتال نوسانات شدید قیمتی را تجربه کرده است.

قیمت توکن لینک در سال گذشته تقریباً 39 درصد کاهش یافت، اگرچه در سال 2023 تاکنون روند افزایشی داشته است.

رتبهبندی بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

با یک جستجوی سریع در گوگل با فهرست‌های زیادی از «بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری» و ده‌ها توصیه برای نحوه سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال مواجه خواهید شد.

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری
در انتخاب بهترین ارز برای سرمایه گذاری باید فاکتورهای متعددی را در نظر بگیرید.

ما در این مقاله در انتخاب هشت ارز برتر برای سرمایه گذاری بلندمدت فاکتورهای زیر را در نظر گرفته‌ایم:

مدت زمان حضور در بازار

ارز دیجیتال مدنظر چه مدت است که عرضه شده است؟

هرچند نمی‌توان ارزهای جدید را بلافاصله رد کرد، اما سابقه طولانی یک ارز و دسترسی به داده‌های تاریخی آن به شما کمک می‌کند تا ببینید شرکت سازنده آن ارز از ابتدا تا به حال چگونه عمل کرده است و قیمت ارز چه تغییراتی را تجربه کرده است.

سابقه عملکرد

عملکرد شرکت در طول سال‌های فعالیت آن چگونه بوده است؟ اگر قیمت ارز دارای ثبات نسبی بوده، این نشانه خوبی است.

اگر قیمت آن در طول سال‌های اخیر رو به رشد بوده است و با گذشت زمان ارزش بیشتری پیدا کرده است چه بهتر!

نکته: عملکرد قیمت یک ارز در گذشته، نشان دهنده عملکرد آن در آینده نیست. در دنیای ارزهای دیجیتال، همه چیز می‌تواند در هر زمانی تغییر کند و یک سرمایه‌گذاری ممکن است بهتر یا بدتر از گذشته آن باشد.

فناوری

پروژه مدنظرتان از نظر قابلیت استفاده و امنیت چه جایگاهی در میان سایر رقبا دارد؟

اولین چیزی که باید در زمینه فناوری یک ارز به آن توجه کنید، سرعت انجام تراکنش‌ها است. شبکه باید بتواند حجم زیادی از تراکنش‌ها را به راحتی مدیریت کند.

شما همچنین باید مطمئن شوید که سرمایه‌گذاری روی یک ارز خاص امن است. اکثر ارزهای دیجیتال از فناوری بلاکچین استفاده می‌کنند که همه تراکنش‌ها را به صورت شفاف و آسان نشان می‌دهد.

فناوری بلاکچین لزوماً به سرقت رفتن ارز دیجیتال شما توسط هکرها را دشوارتر نمی‌کند. بلکه بلاکچین به شما کمک می‌کند اگر ارزتان را از دست دادید بتوانید آن را بازیابی کنید.

سرعت پذیرش

چند نفر در ارز دیجیتال مورد نظر شما سرمایه‌گذاری می‌کنند؟

وقتی میزان پذیرش یک ارز دیجیتال توسط کاربران زیاد باشد، به این معنی است که آن ارز دیجیتال نقد شوندگی بهتری دارد. در نتیجه، خرید، فروش یا خرج کردن آن در آینده آسان‌تر خواهد بود.

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال به‌طور خلاصه

هیچ تردیدی وجود ندارد که ارزهای دیجیتال آمده‌اند که بمانند. اما سؤالی اصلی که ممکن است برای سرمایه‌گذاران پیش بیاید این است که بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کدام است؟

در هنگام تحقیق در مورد بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری بلند مدت باید نکات زیادی از جمله موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • سرعت انجام تراکنش‌ها
  • کارمزدهای انجام تراکنش‌ها
  • امکان استفاده از ارز دیجیتال برای خریدهای معمولی و نقل و انتقالات بانکی

اگر به دنبال معامله‌گری در ارزهای دیجیتال نیستید و صرفاً می‌خواهید روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید، به یاد داشته باشید که:

با ارزهای دیجیتال نمی‌توانید یک شبه ثروتمند شوید. بلکه، باید به آن‌ها به چشم یک سرمایه‌گذاری بلندمدت نگاه کنید.

سؤالات متداول

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری در حال حاضر کدام است؟

هر ارز دیجیتال یک سرمایه‌گذاری با مزایا و ریسک‌های خاصی است که می‌تواند آن را به یک انتخاب خوب برای یک سرمایه‌گذار و انتخابی وحشتناک برای یک سرمایه گذار دیگر تبدیل کند. با این حال، پیشنهاد بیشتر منابع معتبر در مورد بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری شامل بیت کوین و اتریوم به دلیل استفاده گسترده و نوسانات کمتر، و چین لینک به دلیل ارزان بودن و حمایت چندین شرکت معتبر از آن است.

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری بلند مدت کدام است؟

پیش‌بینی این‌که در آینده چه اتفاقی برای یک ارز دیجیتال خاص خواهد افتاد غیرممکن است، زیرا ارزهای دیجیتال به شدت نوسان دارند و تحت تأثیر بسیاری از عوامل از جمله شرایط اقتصادی، بازارهای جهانی، مقررات و تحولات جدید قرار می‌گیرند. همه ارزهایی که در این مقاله معرفی کردیم پتانسیل رشد قیمت در بلند مدت را دارند.

کدام ارز دیجیتال بیشترین پتانسیل رشد را دارد؟

فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال خیلی سریع در حال پیشرفت هستند و کسی نمی‌تواند با اطمینان بگوید کدام یک از پتانسیل بیشتری برخوردار است. با این حال، چین لینک به دلیل توانایی آن در جمع‌آوری داده‌ها از خارج از بلاکچین به عنوان یکی از ارزهای پیشرو مطرح است. علاوه بر این، همکاری آن با گوگل و تیمی از مشاوران درجه یک می‌تواند به چین لینک کمک کند تا از اشتباهاتی که دیگر بلاکچین‌ها را گرفتار کرده، اجتناب کند.

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری افراد مبتدی کدام است؟

اگر به تازگی به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال علاقه‌مند شده‌اید و حاضر به پذیرش ریسک هستید، می‌توانید بیت کوین را انتخاب کنید. بیت کوین به طور گسترده توسط افراد و شرکت‌های متخلف پذیرفته شده است و به معیاری برای سنجش سایر ارزها تبدیل شده است.

چگونه بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت را انتخاب کنم؟

برای سرمایه‌گذاری روی ارز دیجیتال مناسب برای کسب سود در کوتاه‌مدت، باید علاوه بر تحلیل کیفی تیم توسعه، کاربردهای ارز و فناوری پایه آن، قیمت کوین را از نظر پتانسیل رشد به صورت تکنیکال تحلیل کنید. گفتنی است که سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در ارزهای دیجیتال می‌تواند در عین سودآوری، بسیار پرخطر باشد.

سخن پایانی

در حال حاضر تقریباً 23000 ارز دیجیتال در بازار وجود دارد، و این انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری را برای سرمایه‌گذاران جدید که دانش کافی برای تشخیص پروژه‌های ارزشمند را ندارند دشوار کرده است.

به همین دلیل، ما با بررسی منابع متعدد به یک جمع‌بندی نهایی از 8 ارز برتر برای سرمایه‌گذاری رسیدیم. فهرست ما شامل ارزهای دیجیتال ثابت شده و توکن‌های نوظهور با پتانسیل رشد بالا است.

به یاد داشته باشید که سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال می‌تواند بسیار مخاطره‌آمیز باشد و باید در مورد هر ارز شخصاً تحقیق کنید.

همچنین گفتنی است که سرمایه‌گذاران مختلف سطح ریسک‌پذیری متفاوتی دارند و ممکن است سبد ارزهای دیجیتال پیشنهادی یک نفر دیگر کاملاً مناسب شما نباشد.

در نهایت، پروژه‌های کریپتوکارنسی جدید ظرفیت رشد بیشتری نسبت به پروژه‌های قدیمی‌تر دارند، اما از اعتبار و ثبات آن‌ها برخوردار نیستند.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
صرافی خارجی کوینکس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
فرزاد ادیب

فرزاد ادیب

فرزاد ادیب هستم، دارای مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران؛ علاقمند به بازارهای مالی و فعال در حوزه یادگیری، محقق در زمینه بورس، بلاکچین و فارکس از 2019.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب