آموزش گام‌ به‌ گام تریدینگ (کسب درآمد دلاری)

آموزش ترید

معامله‌گران (تریدرها) با اهرم کردن سرمایه، از نوسانات موجود در بازارهای مالی کسب درآمد می‌کنند.

معامله‌گری یا تریدینگ (به انگلیسی Trading) یکی از جذاب‌ترین فعالیت‌هایی است که می‌توان آن را حتی با سرمایه کم نیز شروع کرد و به عنوان یک منبع درآمد جانبی در نظر گرفت.

عناوین این صفحه

 

با وجودیکه ترید سختی‌های بسیاری دارد و از مشاغلی است که انرژی زیادی مصرف می‌کند به دلیل مزایایش مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.

ویدئوی قدم‌های اولیه آموزش ترید

—-

تریدینگ چیست؟

ترید (Trade) یا معامله‌گری، یکی از اصطلاحات بنیادی در مفاهیم اقتصادی و به معنای خرید و فروش کالا یا خدمات است.

فرآیند ترید دو حالت دارد:

 1. خریدار با پرداخت هزینه به فروشنده، خدمات یا کالایی را دریافت می‌کند.
 2. هر دو طرف معامله به تبادل کالا یا خدمات با یکدیگر می‌پردازند.

در بازارهای مالی نیز اصطلاح "تریدینگ" را بسیار شنیده‌ایم. در این بازارها، دارایی‌های مورد معامله ما ابزارهای مالی (Financial Instruments) نام دارند که شامل اوراق قرضه (Bonds)، سهام شرکت‌ها (Stocks)، جفت ارزها (Currency Pairs)، قراردادهای آتی (Futures) و ارزهای دیجیتال (Cryptocurrencies) هستند.

توجه داشته باشید که هرکدام از این ابزارها در بازارهای مخصوص به خود قابلیت ترید دارند.

اصطلاح تریدینگ برای معاملات کوتاه‌مدت (Short-term) استفاده می‌شود که در آن تریدرها در تایم فریم‌های کوتاه، دائما وارد پوزیشن معاملاتی شده و از آن خارج می‌شوند.

اما این تعریف جامع و کاملی از تریدینگ نیست و در واقع آموزش ترید شامل تعداد زیادی استراتژی مانند ترید روزانه، سوینگ ‌تریدینگ و … می‌شود. در ادامه با انواع این استراتژی‌ها آشنا خواهیم شد.

معاملات ارزهای دیجیتال

سرمایه‌گذاری چیست؟

سرمایه‌گذاری (Investment) به معنای تخصیص منابع با هدف تولید سود است.

به این ترتیب؛ سرمایه‌گذاری می‌تواد شامل اقداماتی از قبیل تامین منابع لازم برای یک شرکت و یا خرید یک زمین در موقعیت مناسب و فروش آن در آینده جهت کسب سود باشد.

در بازارهای مالی نیز سرمایه‌گذاری به معنای استفاده از دارایی‌ها در ابزارهای مالی است که با فروش آن در قیمت‌های بالاتر، سود خوبی حاصل شود.

مقدار سودی که مورد انتظار سرمایه‌گذار است، یک مفهوم اساسی در مبحث سرمایه‌گذاری را نشان می‌دهد که با عبارت "نرخ بازده سرمایه‌گذاری (ROI)" شناخته می‌شود.

برای آموزش صفر تا صد سرمایه گذاری کلیک کنید!

مقایسه تریدینگ با سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری در مقایسه با ترید، رویکرد بلندمدت‌تری برای کسب سود به دنبال دارد.

در واقع در موضوع سرمایه‌گذاری؛ هدف سرمایه‌گذار، ایجاد ثروت در مدت زمان طولانی است. علاوه براین؛ سرمایه‌گذاران در اکثر مواقع با استفاده از تحلیل بنیادی فرصت‌های مناسب سرمایه‌گذاری را کشف می‌کنند و با توجه به ماهیت بلند‌مدتی که رویکرد سرمایه‌گذاری دارد، خود را درگیر نوسانات کوتاه‌مدتی قیمت نمی‌کنند.

اما در مقابل؛ تریدرها به دنبال استفاده از نوسان‌های قیمتی در بازه‌های کوتاه‌مدت هستند. در واقع تریدرها تعداد دفعات زیادی وارد پوزیشن‌های معاملاتی شده و با کسب مقداری سود از آن‌ها خارج می‌شوند.

با توجه به این رویکرد؛ تریدرها به دنبال سود زیادی در هر معامله نیستند؛ چراکه تعداد معاملات بالای تریدرها می‌تواند باعث رشد زیاد سرمایه آن‌ها در بلندمدت شود.

اکنون ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که کدام روش بهتر است؟ برای تصمیم‌گیری در این‌باره، به شما پیشنهاد می‌کنیم که در ابتدای کار، درباره بازارهای مالی مختلف تحقیق کنید و آموزش ببینید.

با گذشت زمان و با کسب تجربه، یاد خواهید گرفت که کدام روش با توجه به اهداف مالی، شخصیت و روش‌های معاملاتی شما مناسب‌تر است.

بیشتر بخوانید: ترید کردن و سرمایه‌گذاری: تعاریف و تفاوت‌ها

ابزار ترید چیست؟

بعد از بررسی تفاوت‌های میان تریدر و سرمایه‌گذار در آموزش تریدینگ، نوبت به معرفی ابزارهای آموزش ترید می‌رسد.

منظور از ابزار ترید، معرفی روش‌هایی است که با استفاده از آن بتوانید موقعیت‌های معاملاتی مناسب را پیدا کنید.

دو ابزار اصلی که برای این منظور استفاده می‌شوند عبارتند از: تحلیل بنیادی (Fundamental Analysis)  و تحلیل تکنیکال (Technical Analysis).

در ادامه به شرح هریک می‌پردازیم.

نقش تحلیل بنیادی در آموزش ترید

اولین ابزار در آموزش تریدینگ، تحلیل بنیادی است که برای ورود به معاملات مختلف، یکی از پایه‌های اساسی آموزش ترید محسوب می‌شود.

در تحلیل بنیادی سعی داریم که پارامترهای تاثیرگذار بر روی یک بازار را مورد بررسی قرار دهیم؛ بنابراین، برای انجام تحلیل بنیادی نیاز به آشنایی با مفاهیم پایه‌ای آن بازار داریم.

فرض کنید که قصد انجام تحلیل بنیادی برای یک شرکت بورسی فعال در حوزه پتروشیمی را دارید. در این صورت باید با روش‌های فرآوری محصولات، هزینه‌های تولید، مقاصد فروش، برنامه‌های اقتصادی مرتبط با شرکت و … آشنا شوید.

%D8%AA%D8%AD%D9%84%DB%8C%D9%84 %D8%A8%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%AF%DB%8C

 

برای تحلیل بنیادی در حوزه ارزهای دیجیتال نیز نیازمند دانش فنی و دانش اقتصادی برای بررسی پروژه‌ها هستید.

از آن‌جایی که تحلیل بنیادی فرآیند سخت و پیچیده‌ای دارد، معمولا برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت از آن استفاده می‌شود.

از ویژگی‌های مثبت تحلیل بنیادی این است که با یکبار تحلیل، تا مدت طولانی نیاز به بررسی وضعیت بازار نخواهید داشت. از طرفی؛ نقطه ضعف این روش سختی آن و متغیر بودن آن در بازارهای مختلف است.

برای آموزش جامع تحلیل بنیادی کلیک کنید!

نقش تحلیل تکنیکال در آموزش ترید

دومین ابزار مورد نیاز شما برای ورود به بازارهای مالی، استفاده از تحلیل تکنیکال است.

در تحلیل تکنیکال فرض می‌کنیم که اثر تمام اتفاقات بنیادی بر روی قیمت، لحاظ شده و در نمودار قیمتی سهم مورد نظر شما، قابل مشاهده است. به این ترتیب؛ اگر بتوانید از روی نمودار قیمت برای آینده آن سهم برنامه‌ریزی کنید، دیگر نیازی به انجام تحلیل بنیادی نخواهید داشت.

از مزایای مهم تحیل تکنیکال این است که پایه و اساس آن برای تمام بازارهای مالی یکسان بوده و شما با یادگیری آن می‌توانید به تحلیل دارایی‌ها در بازارهای مختلف اعم از بازار بورس یا بازار کریپتو بپردازید.

روش‌ها و ابزارهای مختلفی برای تحلیل تکنیکال وجود دارند که برخی از آن‌ها عبارتند از: خطوط روندها، اندیکاتورها، پرایس‌اکشن، الگوهای کلاسیک و الگوهای هارمونیک.

برای آموزش جامع تحلیل تکنیکال کلیک کنید!

برای یادگیری سریع و جامع تحلیل تکنیکال می‌توانید دوره‌های آموزشی حضوری و غیرحضوری را در این صفحه ببینید.

مقایسه تحلیل بنیادی با تحلیل تکنیکال

اگر می‌خواهید بدانید که تحلیل تکنیکال بهتر است یا تحلیل بنیادی؛ باید بگوییم که پیش از انتخاب هریک، توجه به نکات زیر ضروری است:

 • برای استفاده از تحلیل بنیادی در معاملات، حتما باید بازاری را برای ترید انتخاب کنید که دانش و سواد کافی برای تحلیل پارامترهای تاثیرگذار بر آن را داشته باشید.
 • برای بهره بردن از تحلیل بنیادی، نوع ترید شما باید بلندمدت باشد تا بتوانید تمام پارامترهای تاثیرگذار را بررسی کنید.
 • به دلیل اینکه که در تحلیل بنیادی نیاز به زمان و انرژی زیاد هست، باید شخصیت شما به گونه‌ای باشد که بتوانید دقت و تمرکز بالایی صرف تحلیل کنید.
 • برای استفاده از تحلیل تکنیکال، بایستی آشنایی نسبی با ابزارهای تحلیل تکنیکال و تسلط کامل به برخی از آن‌ها داشته باشید.
 • یادگیری تحلیل تکنیکال نسبت به تحلیل بنیادی بسیار راحت‌تر است؛ تنها باید مدت زمان معینی را به یادگیری مهارت‌ها اختصاص دهید.
 • در تحلیل تکنیکال می‌توانید انواع ترید را برای فعالیت خود انتخاب کنید؛ البته این انتخاب با توجه به ابزار معاملاتی و شخصیت شما تعیین می‌شود.
 • از آنجایی که تحلیل تکنیکال در تمام بازارها کاربرد دارد، شما محدود به یک بازار نخواهید شد.
 • برای موفقیت در تحلیل تکنیکال، لازم است که تسلط کافی بر روی شخصیت خود داشته باشید و هیجانات خود را کنترل کنید.

با توجه به ویژگی‌هایی که ذکر کردیم، تا حدودی می‌توانید روش تحلیل مناسب خود را پیدا کنید. بیشتر تحلیلگران معمولا به منظور گرفتن نتیجه بهتر، از هر دو ابزار تحلیل برای ورود به بازار استفاده می‌کنند.

آشنایی با انواع ترید

انواع ترید به مدت زمان فعالیت تریدرها و نحوه انجام معاملات آن‌ها اشاره دارد.

در این بخش قصد داریم تا روش‌های مختلفی که تریدرها برای انجام معاملات خود در بازارهای مالی به کار می‌گیرند را شرح دهیم:

ترید روزانه (Day Trading)

از معروف‌ترین روش‌های انجام معامله در بازارهای مالی، دی تریدینگ یا ترید روزانه است.

ترید روزانه به معنای ورود و خروج به یک موقعیت معاملاتی در همان روز است. بنابراین در این روش، تریدرها قصد دارند که در یک روز، سود خود را از تغییرات قیمتی به دست آورند.

اصطلاح ترید روزانه، از بازارهای مالی سنتی نشات گرفته است؛ به دلیل اینکه در این بازارها، معاملات در ساعات خاصی از روز باز است و بعد از این ساعات امکان معامله وجود ندارد. بازارهای بورس در خیلی از کشورها مانند ایران، در ساعاتی از روز و به  مدت محدودی فعال هستند.

بنابراین در این بازارها، تریدرهای روزانه تمام موقعیت‌های معاملاتی خود را در انتهای زمان کاری بازار می‌بندند و هرگز با پوزیشن باز، روز کاری بعدی را شروع نمی‌کنند.

بسیاری از تریدرها به دلیل اینکه ممکن است پس از تعطیلی بازار، اتفاقاتی رخ دهد که روی بازارها تاثیر منفی داشته باشد، از روش آموزش ترید روزانه استفاده می‌کنند.

البته بسیاری از بازارهای مالی جدید مانند بازار فارکس (Forex) و بازار ارزهای دیجیتال، به صورت 24 ساعته فعال هستند. مخصوصا بازار ارزهای دیجیتال که در تمام روزهای سال فعالیت دارد. در چنین بازارهایی که محدودیت زمانی معامله به شکل سنتی وجود ندارد، تعریف ترید روزانه نسبت به آنچه که گفتیم، متفاوت است.

منظور از ترید روزانه در این نوع از بازارها، ورود و خروج به یک موقعیت معاملاتی در کمتر از 24 ساعت است.

معمولا تریدرها در ترید روزانه، از ر‌وش‌های مختلف تحلیل تکنیکال مانند پرایس اکشن، استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است با توجه به اینکه نوسانات بازار در طی روز ممکن است زیاد باشد، آموزش ترید روزانه می‌تواند سود یا ضرر زیادی نصیب معامله‌گران کند.

بنابراین؛ این روش با ریسک‌های زیادی همراه است و به معامله‌گران مبتدی پیشنهاد نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: استراتژی‌های ترید روزانه ارز دیجیتال + نکات مهم

ترید روند (Trend Trading)

در ترید روند، معاملات برای مدت طولانی (معمولا حدود چند ماه) باز می‌مانند.

همانطور که از نام این روش مشخص است؛ معامله‌گران در آموزش ترید روند سعی می‌کنند که سودهای خود را با ترید در راستای روند‌ها به دست آورند. در واقع  تریدرها در روند صعودی، وارد معامله خرید (Long) و در روند نزولی وارد معامله فروش (Short) می‌شوند.

معمولا از تحلیل بنیادی در تریدهای روند استفاده می‌شود، اما این بدان معنا نیست که تحلیل تکنیکال در این روش کاربردی ندارد؛ بلکه  تریدرها از روش‌های متعددی در تحلیل تکنیکال برای شناسایی روند و تغییر روندها استفاده می‌کنند.

در ترید روند تریدرها با تحلیل بنیادی به روند بازار در ماه‌های آینده دست پیدا کرده و از تحلیل تکنیکال، برای ورود و خروج به بازار کمک می‌گیرند.

نکته‌ای که در این نوع ترید مهم است این است که تریدر همواره باید احتمال تغییر روند را در نظر داشته باشد. برای این منظور می‌توان از میانگین متحرک‌ها، خطوط روند و سایر اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال استفاده کرد.

برای معامله‌گران مبتدی، در صورت مدیریت ریسک، یکی از بهترین گزینه‌ها آموزش ترید روند است که می‌توانند در ابتدای معامله‌گری خود از آن استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب تحلیل روند چیست؟ + استراتژی‌های ترید در جهت روند

سویینگ تریدینگ (Swing Trading)

یکی از معروف‌ترین استراتژی‌های بلندمدت در انجام معاملات، سویینگ تریدینگ است.

در این روش، پوزیشن معاملاتی می‌تواند به مدت چند هفته تا نهایتا یک ماه باز بماند. در واقع؛ این روش، یک روش میانه بین ترید روزانه و ترید روند است.

تریدر در آموزش ترید سویینگ، معمولا به دنبال استفاده از موج‌های نوسانی چند روزه یا چند هفته‌ای در بازارهای مالی است. سویینگ تریدرها معمولا از تحلیل تکنیکال، برای اجرای ایده‌های معاملاتی خود استفاده می‌کنند.

یکی از استراتژی‌های راحت و بی‌دردسر برای معامله‌گران مبتدی، سویینگ ترید است. از مزایای مهم ترید سویینگ نسبت به ترید روزانه این است که شما برای به نتیجه رسیدن معامله، زمان زیادی نیاز ندارید؛ به این ترتیب، پیگیری روند ترید در این روش، کار به نسبت راحت‌تری است.

علاوه بر این؛ در سویینگ تریدینگ، تریدرها زمان کافی برای واکنش نسبت به نوسانات بازار را در اختیار دارند و می‌توانند با فکر بیشتری تصمیم‌گیری کنند.

بیشتر بخوانید: بهترین روش ترید ارز دیجیتال کدام است؟ ترید روزانه یا سویینگ تریدینگ؟

اسکالپ تریدینگ (Scalp Trading)

اسکالپ تریدینگ یکی از سریع‌ترین نوع ترید است که در آن اسکالپرها، به دنبال کسب سود از روندهای بلندمدت نیستند.

در این استراتژی، تریدرها به دنبال سودهای کوچک ولی پرتکرار از بازار هستند. اسکالپ تریدینگ به این صورت است که تریدرها در آن، معاملات خود را به مدت طولانی باز نگه نمی‌دارند و ممکن است ورود و خروجشان به یک معامله، تنها چند ثانیه طول بکشد.

به همین دلیل، به اسکالپ تریدینگ، معاملات با فرکانس بالا (High Frequency Trading | HFT) نیز می‌گویند.

چنانچه معامله‌گری بتواند نوسانات پرتکرار و مرتب را در یک بازار مشاهده کند، استراتژی اسکالپ تریدینگ برایش بسیار سودآور خواهد بود.

البته توجه داشته باشید که روش اسکالپ در بازارهایی مناسب است که نقدینگی در آن‌ها بالا باشد و ورود و خروج پول دائمی و با سرعت خوبی انجام شود.

بیشتر بخوانید: اسکالپ در ارز دیجیتال چیست؟ راهنمای Scalping در کریپتو

%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%D9%84%D9%BE %D8%AA%D8%B1%DB%8C%D8%AF%DB%8C%D9%86%DA%AF

 

هدف تریدرهای اسکالپ یا نوسان گیر، کسب سود هر چند جزیی در بازه‌ زمانی چند دقیقه تا چند ساعت است.

شایان ذکر است که ترید اسکالپ یک روش پیشرفته آموزش ترید است و به دلیل پیچیدگی که در آن وجود دارد، به معامله‌گران مبتدی توصیه نمی‌شود.

پوزیشن تریدینگ (Position Trading)

این سبک تریدینگ، شامل طولانی‌ترین دوره زمانی است و تریدها در آن معمولا در دوره ماهانه تا سالانه انجام می‌شود.

در این روش تریدرها، از ترکیب تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال در خرید و فروش استفاده می‌کنند.

برای تحلیل دوره‌های زمانی طولانی‌مدت در پوزیشن تریدینگ، اغلب از نمودارهای هفتگی در تحلیل تکنیکال استفاده می‌شود.

معمولا در این سبک از تریدینگ، نوسانات کوتاه‌مدت دارایی مدنظر نادیده گرفته می‌شود و هدف شخص، کسب سود از روندهای میان‌مدت و بلند‌مدت‌تر است.

این سبک از معامله‌گری شباهت زیادی به سرمایه‌گذاری دارد. با این حال، سرمایه‌گذاری که شامل خرید و نگهداری طولانی‌مدت دارایی می‌شود، فقط شامل کسب سود از روند صعودی بازار است و سرمایه‌گذار از روند نزولی بازار نمی‌تواند سودی کسب کند. 

در سبک پوزیشن تریدینگ، کسب سود از بازار نزولی نیز انجام می‌شود (ابتدا فروش انجام می‌شود و سپس خرید، که اینکار را اصطلاحا استراتژی Short Trading می‌نامند).

بیشتر بخوانید: چگونه از نزول قیمت‌ها در ارز دیجیتال سود ببریم؟

در نهایت در جدول زیر می‌توانید 4 سبک اصلی آموزش ترید و دوره‌های زمانی هرکدام را مشاهده کنید:

پوزیشن تریدینگ بلندمدت: چندماه تا چندسال تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال
سوینگ تریدینگ کوتاه‌مدت: چندروز تا چندهفته تحلیل تکنیکال
ترید روزانه کوتاه‌مدت: در طول روز تحلیل تکنیکال
اسکالپ تریدینگ بسیار کوتاه‌مدت: چندثانیه تا چنددقیقه تحلیل تکنیکال + استفاده از نرم‌افزار معاملات خودکار

کدام سبک معاملاتی برای شما مناسب است؟

به عنوان شخصی که قصد شروع تریدینگ را دارد باید بررسی کنید کدام سبک برای شما مناسب‌تر است.

معیارهایی که باید در نظر بگیرید، عبارتند از:

 • میزان سرمایه شما
 • میزان زمانی که می‌توانید برای معامله اختصاص دهید
 • میزان تجربه‌ای که در ترید دارید
 • ویژگی‌های شخصیتی
 • سطح تحمل ریسک

 به طور کلی یک رابطه معکوس بین بازه زمانی معاملات و مقدار زمانی که باید برای ترید صرف کنید وجود دارد.

به طور مثال؛ پوزیشن تریدرها ممکن است فقط چند ساعت در هفته برای بررسی و مدیریت معاملات‌شان نیاز داشته باشند ولی اسکالپ تریدرها نیاز است تا کل روز کاری را به شکلی فعالانه برای اینکار اختصاص دهند.

بسیاری از فعالان بازار، چه سرمایه‌گذار باشند و چه تریدر، در یک دسته از این سبک‌های معاملاتی جا نمی‌گیرند؛ زیرا همواره در حال انجام معاملات در دوره‌های زمانی مختلف هستند. مثلا ممکن است یک پوزیشن تریدر، دست به معاملاتی بسیار کوتاه‌مدت‌تر در طول روز نیز بزند.

به طور کلی برای تشخیص اینکه کدام سبک معاملاتی برای شما مناسب‌تر است، نیاز به تجربه دارید تا متوجه شوید با کدام سبک راحت‌تر هستید. علاوه بر این؛ نوع بازار نیز در انتخاب سبک معاملاتی تاثیر دارد.

مثلا در بازار سهام تهران، اسکالپ تریدینگ به دلیل وجود کارمزد بالای معاملات و مالیات، استراتژی چندان سودآوری نیست و این سبک معاملاتی برای بازار ارزهای دیجیتال به دلیل وجود پلتفرم‌های معاملاتی با کارمزد بسیار پایین، مناسب‌تر است.

مناسب‌ترین بازار برای ترید کدام است؟

بعد از آموزش ترید، انتخاب بازار مهمترین موضوعی است که سر راه شما قرار دارد.

انتخاب بازار مناسب برای ترید را ‌می‌توان از دو دیدگاه متفاوت مورد بحث و بررسی قرار داد:

 1. ویژگی‌های مربوط به بازارها؛ که در هر بازاری با توجه به افراد حاضر در آن، نوع فعالیت در آن بازار با دیگر بازارها متفاوت است. یعنی ممکن است ویژگی‌های یک بازار به گونه‌ای باشد که برای ما مناسب نباشد.
 2. خود فرد و شخصیت او؛ که در اینجا میزان ریسک‌پذیری و دانش فرد از جمله ویژگی‌هایی است که می‌تواند به حضور او در بازارهای مالی کمک کند.

در این بخش قصد داریم تا بازارهای بورس، آتی، فارکس و ارزهای دیجیتال را به همراه مزایا و معایب آن‌ها بررسی کنیم:

بازار ارزهای دیجیتال

رشد ارزهای دیجیتال، فرصتی مناسب برای ایرانیان مشتاق به آموزش ترید ایجاد کرده زیرا محدودیت‌های بسیار کمتری در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد.

به این ترتیب یک شخص عادی به سادگی و بدون داشتن شرایط خاص می‌تواند خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران را انجام دهد.

با این حال؛ آموزش ترید در این بازار فرآیند پیچیده‌تری نسبت به بازار بورس تهران دارد. اما بعد از آشنایی با بازار، کار تریدر ساده‌تر خواهد بود.

برای شروع ترید در بازار ارزهای دیجیتال، ابتدا شخص باید ریال خود را به بیت‌کوین یا تتر (یا هر ارز دیجیتال پرطرفدار دیگری که با ریال قابل خرید است) تبدیل کند، سپس ارز دیجیتال را در یک پلتفرم معاملاتی مناسب وارد نماید.

بعد از آن می‌تواند در پلتفرم مورد نظر خود، اقدام به خرید و فروش کند.

بیشتر بخوانید:

مزایای ترید در ارزهای دیجیتال

 • کسب درآمد دلاری
 • قابلیت انجام معاملات با بات‌ها و نرم‌افزارهای خودکار
 • شروع ترید بدون نیاز به پیش‌شرط (البته آموزش دیدن لازم است)
 • نوسانات مناسب برای ترید روزانه
 • معاملات 24 ساعته / 7 روز هفته / 365 روز سال
 • کارمزد پایین برای ترید

معایب ترید در ارزهای دیجیتال

 • ریسک‌هایی مانند هک‌شدن کیف پول و مسدود شدن حساب
 • نبود قوانین شفاف
 • بدون پشتوانه بودن

برای شروع سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال کلیک کنید!

بازار بورس اوراق بهادار تهران

بورس تهران به عنوان یک بازار قانونمندتر و سازمان‌یافته‌تر، گزینه کم‌ریسک‌‌تری نسبت به ارزهای دیجیتال است.

در بورس تهران امکان خرید و فروش انواع اوراق بهادار مانند سهام، ETF ها، حق تقدم و … به صورت آنلاین و لحظه‌ای وجود دارد.

مزایای ترید در بورس تهران

 •  قانونمند و تحت نظارت بودن توسط سازمان بورس
 • برداشت و واریز با ریال و حساب بانکی
 • ریسک کمتر به دلیل وجود پشتوانه
 • امکان شروع با سرمایه کم

معایب ترید در بورس تهران

 • عدم امکان معاملات خودکار و الگوریتمی
 • محدودیت نوسان روزانه
 • زمان محدود برای ترید (از 9 تا 12:30 شنبه تا چهارشنبه روزهای غیرتعطیل)

برای شروع سرمایه گذاری در بورس تهران کلیک کنید!

بازار آتی و آپشن سکه و زعفران

بازار آتی سکه بازاری است تحت نظارت سازمان بورس که مردم در آن به ترید سکه طلای تمام بهار آزادی می‌پردازند.

این معاملات به صورت آنلاین یا تلفنی انجام می‌شود و می‌توان بدون رد و بدل کردن سکه فیزیکی و از خانه یا هرجای دیگر با داشتن اینترنت در این بازار سود یا زیان کرد.

بازار آپشن یا اختیار معامله نیز یک بازار جذاب در دنیا است که مدتی است در ایران هم به صورت رسمی توسط سازمان بورس شروع به فعالیت کرده است.

در حال حاضر می‌توان با چند برابر دارایی خود در بازار آپشن سکه و سهام فعالیت داشت.

به این قابلیت اهرم می‌گویند. با اهرم سودها و زیان‌های شما چند برابر می‌شود. به طور مثال؛ اگر قیمت سکه 3 برابر شده است و ما به جای سکه، آپشن سکه را خریداری کرده بودیم، اکنون دارایی ما بیش از 12 برابر شده بود.

مزایای ترید در بازار آتی و آپشن

 • قانونمند و تحت نظارت بودن توسط سازمان بورس
 • برداشت و واریز با ریال و حساب بانکی
 • امکان شروع با سرمایه کم
 • امکان استفاده از اهرم معاملاتی (چند برابر کردن سرمایه)

معایب ترید در بازار آتی و آپشن

 • عدم امکان معاملات خودکار و الگوریتمی
 • محدودیت نوسان روزانه
 • زمان محدود برای ترید

بیشتر بخوانید:

بازار بین‌المللی تبادلات ارزی (فارکس)

فارکس اصطلاحی است برگرفته از دو کلمه‌ Foreign Exchange که به معنی تبادل پول خارجی است. به بیان ساده‌تر، فارکس بازاری برای تبدیل ارزهاست.

بازار فارکس از نظر حجم معامله، بزرگ‌ترین بازار است و قابلیت نقدشوندگی بالایی دارد. بنابراین؛ امکان ورود و خروج به آن با هر یک از ارزهای عمده‌ دنیا در کسری از ثانیه وجود دارد.

غیر از بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ، معامله‌گران خرد بسیاری نیز در این بازار به ترید می‌پردازند تا از حجم عظیم گردش پولی این بازار که روزانه حدود 3 تا 4 تریلیون دلار است، سود بدست آورند.

مزایای ترید در بازار فارکس

 • بالاترین حجم معاملات در بین بازارها (گردش تریلیون دلاری)
 • کسب درآمد دلاری
 • قابلیت انجام معاملات با بات‌ها و نرم‌افزارهای خودکار
 • شروع ساده و بدون نیاز به پیش‌شرط
 • نوسانات مناسب برای ترید روزانه

معایب ترید در بازار فارکس

 • عدم دسترسی به بروکرهای درجه یک
 • آمار موفقیت پایین به دلیل رقابت شدید تریدرها
 • احتمال کلاهبرداری و نبود شفافیت در کار بروکرها
 • نیاز به مهارت نسبتا بالاتر
 • این بازار توسط سازمان بورس غیرقانونی اعلام شده

در جدول زیر معایب و مزایا بازارها را بطور یکجا مشاهده کنید:

%D9%85%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%A7 %D9%88 %D9%85%D8%B9%D8%A7%DB%8C%D8%A8 %D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C %D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C

 

مزایا و معایب بازارهای مالی در یک نگاه

ویژگی‌های یک تریدر موفق

وقتی صحبت از ویژگی‌های افراد موفق می‌شود، مطالب زیادی می‌توانید در مورد رازهای موفقیت در کار و زندگی بیابید.

اغلب ویژگی‌های عنوان شده شامل تمرکز، اشتیاق، اعتماد به نفس، قابلیت تصمیم‌گیری و موارد این‌چنینی هستند. این موارد صحیح است؛ اما در مورد تریدینگ، ویژگی‌های دیگری نیز وجود دارد.

بهتر است قبلا از ورود به تریدینگ، بررسی کنید که آیا دارای این ویژگی‌ها هستید؟ و در صورتی که تصمیم قطعی برای ورود به تریدینگ گرفته‌اید، چه ویژگی‌هایی را باید در خود رشد دهید؟

در ادامه ویژگی‌های یک تریدر موفق را با شما به اشتراک می‌گذاریم:

1. داشتن نظم و انضباط کامل

شاید از خودتان بپرسید که انضباط و نظم در آموزش ترید به چه معناست؟ این ویژگی همانند تمیز و مرتب بودن لباس یا داشتن ظاهر و رفتار صحیح و چیزی که در مدارس ابتدایی آموختید، نیست؛ بلکه شامل رعایت نکات زیر است:

 • منضبط بودن در آموزش ترید به معنای این نیست که روزانه 100 درصد زمان را پای کامپیوتر صرف کنید، بلکه معادل رعایت کلیه اصول و قواعد ترید است.
 • منضبط بودن در ترید به معنای متعهد بودن به بهبود روزانه در معامله‌گری است. باید به معامله‌گری به عنوان یک فعالیت جدی برای کسب سود بنگرید.
 • شما نمی‌توانید بگویید در معامله‌گری کمی منضبط هستم. یا شما منضبط هستید یا نیستید. به عبارت دیگر؛ منضبط بودن یا نبودن معادل صفر یا یک بودن است و هیچ حد وسطی وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: نظم در معامله گری چیست و چگونه باعث موفقیت تریدرها می‌شود؟

وقتی به ترید به عنوان یک کسب و کار جدی بنگرید، دیدگاه شما نسبت به این کار عوض می‌شود؛ اهمیت یادگیری و صبر را درک می‌کنید و می‌دانید باید بهای موفقیت در ترید را بپردازید.

بیشتر بخوانید: چگونه به ترید کردن مانند یک کسب و کار نگاه کنیم؟

2. عطش و تمایل همیشگی به یادگیری

بازارها همواره در حال تغییر هستند. همیشه روندهای جدید، استراتژی‌های متفاوت و ایده‌های تازه در این صنعت شکل می‌گیرد.

هدف شما چه آموزش ترید در ارز دیجیتال باشد و چه فارکس، باید اطمینان حاصل کنید که نسبت به این تغییرات انعطاف‌پذیری و آمادگی مناسب را دارا هستید.

اینترنت، دسترسی به این روندها و تغییرات را بسیار آسان کرده است.

بیشتر بخوانید: معرفی 5 کتاب مرجع برای یادگیری تحلیل تکنیکال

3. پذیرش زیان‌ها و یادگیری از آن‌ها در آموزش ترید

همه معامله‌گران ضرر می‌کنند و شما نیز باید ضرر کردن را به عنوان یک واقعیت بپذیرید.

در تریدینگ، برخی از افراد با توجه به ذهنیتی که از قبل داشته‌اند، به هیچ عنوان قادر به هضم زیان مالی نیستند.

پول این افراد همیشه در بانک بوده و با کوچکترین زیان مالی برآشفته می‌شوند. اگر چنین افرادی قصد ورود به حوزه معامله‌گری دارند، باید ذهنیت خود را تغییر دهند.

وقتی می‌گوییم “همه ضرر می‌کنند” منظورمان تریدهای موفق نیز هست. اما تفاوت تریدرهایی که موفق می‌شوند با افرادی که از بازار خارج می‌شوند، این است که موفق‌ها در یادگیری از ضررها استاد شده‌اند و ضرر را به عنوان یک جزء از فعالیت‌شان قبول کرده‌اند.

یادگرفتن از ضررهای قبلی، تریدرهای موفق را قادر می‌سازد ضررها را کاهش و سودها را افزایش دهند.

بیشتر بخوانید: اهمیت ضرر نکردن؛ راهنمایی برای سود مرکب

4. عدم دنباله‌روی

تریدهای شما منعکس کننده شخصیت شماست.

استراتژی‌های دیگران نیز برای خودشان مناسب است. شما نباید کاری که شخص دیگری انجام داده دنبال کنید. باید وقت بگذارید تا بازار را درک کنید، به اهداف شخصی خود در ترید بنگرید و با تمایلی که برای ریسک کردن دارید از ناحیه امن خود خارج شوید.

برای آموزش ترید، از دیگران یاد بگیرید ولی کپی‌کننده محض نباشید. اگر سبک شخصی خود را در ترید دنبال نکنید، احتمال کمی وجود دارد که در بلندمدت موفق و خوشحال باشید.

شما باید بتوانید فکر کردن برای خودتان را یاد بگیرید. دنبال کردن خبرها و رویدادها در رسانه‌های مختلف خوب است اما باید اطمینان حاصل کنید تصمیمات شما از خودتان نشات گرفته و تحت تاثیر چیزهایی که خوانده‌اید یا توصیه‌های دیگران نیست.

در واقع برای اینکه تریدر موفقی شوید، باید آنقدر یاد بگیرید که خودتان بتوانید تصمیمات خرید و فروش را اتخاذ کنید و مسئولیت آن تصمیمات را نیز بر عهده بگیرید.

بیشتر بخوانید: طرز فکر تریدری؛ چطور یک «ذهن معامله‌گر» داشته باشیم؟

5. مدیریت احساسات در هنگام ترید

به عنوان یک تریدر باید درک کنید که احساسات شما گاهی بزرگترین دشمن شما هستند.

در بازارهای مالی، واکنش بیش از اندازه و احساسی به رویدادها می‌تواند بسیار مخرب باشد. احساسات را نمی‌توان از بین برد. یک تریدر موفق، احساسات خود را می‌پذیرد و آن‌ها را مدیریت می‌کند.

تریدر موفق می‌داند چگونه زمانی که ترس یا حس طمع به او دست داده، رویکردی معقولانه در پیش بگیرد. ترید پیشگیرانه (Proactive) یعنی به جای واکنش نشان دادن به رویدادها، بازار را از طریق دانسته‌های قبلی درک کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه از سرمایه گذاری احساسی در بازارهای مالی پرهیز کنیم؟

6. گسترش یادگیری

فقط به یادگیری یک جنبه از تریدینگ اکتفا نکنید؛ می‌توانید به دنبال یادگیری پرایس اکشن، امواج الیوت، الگوهای هارمونیک و بسیاری دیگر از روش‌هایی باشید که در آن‌ها مهارت ندارید.

یادگیری سایر بازارها نیز در حرفه‌ای شدن شما نقش دارد.

به عنوان مثال؛  اگر در بازار آتی سکه معامله می‌کنید، بازار سهام و ارزهای دیجیتال را نیز به دانش خود بیفزایید. باید نحوه کارکرد بازارها و تاثیرگذاری آن‌ها بر یکدیگر را درک کنید، به این ترتیب تصمیمات بهتری در خرید و فروش‌ها خواهید گرفت.

با فیلم، کتاب، دوره‌های مختلف یاد بگیرید؛ حتی اگر در ابتدا خیلی سخت باشد و چیزی متوجه نشوید. گاهی اوقات وسوسه باعث کناره‌گیری موقت شما خواهد شد، که این موضوع طبیعی است.

اگر تصمیم راسخ برای حرفه‌ای شدن گرفته‌اید، باید در هر حال به کار خود ادامه دهید.

بیشتر بخوانید:

7. داشتن صبر و فروتنی

یک تریدر حرفه‌ای خیلی سریع ضررهای خود را محدود می‌کند ولی برای سیو سود عجله‌ای ندارد.

تازه‌کارها معمولا وقتی یک معامله وارد سود می‌شود فوری آن را می‌بندند؛ زیرا می‌ترسند که سود به دست آورده خود را از دست بدهند.

ثروت در چند هفته یا چند ماه بدست نمی‌آید، بلکه باید بطور آهسته با پیاده‌سازی استراتژی صحیح معاملاتی جمع شود. بنابراین معامله‌گر حرفه‌ای صبر دارد و علاوه بر مداومت در کار، دست به خرید و فروش عجولانه نمی‌زند.

ممکن است فروتن ماندن در زمانی که موفقیت‌هایی به دست آورده‌اید سخت باشد، اما این ویژگی نیز از جمله ویژگی‌های معامله‌گران موفق است.

تریدرهای موفق هیچ‌گاه غرور و تکبر بیش از حد ندارند. تریدری که غرور و تکبر دارد، بازار درس خوبی به او خواهد داد.

بیشتر بخوانید: غرور در سرمایه گذاری چیست و چگونه باعث شکست شما می‌شود؟

ویژگی تریدرهای موفق و ناموفق

اشتباهات رایج تریدرها

در موضوع آموزش ترید یا سرمایه‌گذاری، اشتباه کردن بخشی از فرآیند یادگیری است؛ اما این یادگیری ممکن است بهای سنگینی برای تریدر داشته باشد.

بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق، بهتر است که اشتباهات دیگران مورد بررسی قرار گیرد.

از این رو؛ در این بخش قصد داریم تا اشتباهات رایج تریدرها را بررسی کنیم:

عدم وجود برنامه معاملاتی

معامله‌گران موفق همواره یک برنامه دقیق و از پیش تعیین شده دارند که با آن معاملات خود را انجام می‌دهند.

در واقع در این برنامه‌ریزی، نقاط ورود و خروج به معامله، مقدار سرمایه‌ درگیر و مقدار ماکزیمم ضرر قابل قبول برای آن‌ها مشخص است.

از طرف دیگر؛ تعداد زیادی از معامله‌گران مبتدی، بدون برنامه وارد معاملات می‌شوند که این موضوع باعث می‌شود تریدر در حین معامله فشار روانی زیادی را تحمل کند. این فشار در نهایت منجر به تغییر مداوم برنامه خواهد شد که چیزی جز ضرر در پی ندارد.

بیشتر بخوانید: استراتژی لبه معاملاتی (Trading Edge) چیست؟ + 9 گام برای ایجاد آن

بی‌توجهی به آستانه ریسک‌پذیری

یکی از موضوعات مهم در بدو ورود به بازارهای مالی، تعیین مقدار ریسک قابل قبول برای خودتان است.

انجام معاملات در بازارهای پر ریسکی مثل بازار ارزهای دیجیتال، برای افرادی که ریسک‌پذیری پایینی دارند، بسیار مخرب است.

شما قبل از ورود به هر معامله‌ای باید از خود بپرسید که توانایی از دست دادن چه مقدار پول در آن معامله را دارید.

بیشتر بخوانید:

توجه بیش از حد به گذشته

بسیاری از معامله‌گران مبتدی با نگاه به روند گذشته یک سهم در بازار، تصمیم به ترید یا سرمایه‌گذاری می‌گیرند؛ در حالی که ممکن است پس از مدتی، آن روند تغییر یابد.

دلیل اینکه بسیاری از افراد مبتدی در سقف‌های قیمتی وارد بازار می‌شوند، دقیقا همین اشتباه است.

توجه داشته باشید که گذشته‌ یک سهم علی‌رغم اینکه اطلاعات زیادی در اختیارمان می‌گذارد، اما نمی‌تواند به طور کامل روند آینده را نشان دهد.

استفاده از برنامه معاملاتی دیگران

بسیاری از معامله‌گران مبتدی، از همان ابتدا با تحلیل دیگران معاملات خود را انجام می‌دهند.

این کار مشکلاتی به همراه دارد؛ مثلا ممکن است تحلیلگر مورد نظر دانش و سواد کافی نداشته باشد و یا استراتژی معاملاتی یا مدیریت سرمایه و ریسک متفاوتی با ما داشته باشد.

استفاده از سیگنال‌های دیگران بدون توجه به این موضوعات، ضررهای جبران‌ناپذیری به همراه دارد.

بیشتر بخوانید: به جای استفاده از تحلیل دیگران، خودتان تحلیلگر سهام شوید!

عدم استفاده از حد ضرر

تعیین حد ضرر برای تمام معامله گران حتی تریدرهای حرفه‌ای نیز ضروری است.

اگر شما یک پوزیشن معاملاتی باز داشته باشید و روند قیمت برخلاف پوزیشن شما شکل بگیرد؛ در این صورت حد ضرر معین شده، به کاهش ضرر شما کمک بسیاری می‌کند.

حد ضرر، با توجه به روش معاملاتی اتخاذ شده و مقدار نسبت ریسک به سود برای معامله مشخص می‌شود. عدم استفاده از حد ضرر باعث گسترش ضررهای شما در صورت نبود تحلیل درست خواهد شد.

بیشتر بخوانید: حد سود و ضرر (SL & TP) چیست و چگونه آن‌ها را تعیین کنیم؟

عدم توجه به افق زمانی

شما به عنوان یک تریدر، باید بدانید که تا چه زمانی به سرمایه خود نیازی ندارید.

عدم توجه به افق زمانی سرمایه‌گذاری، مشکلاتی را برای تریدرهای مبتدی به وجود می‌آورد.

به عنوان مثال؛ اگر سرمایه خود را یک ماه دیگر نیاز دارید و وارد معامله‌ای شده‌اید که سود یا ضرر آن شش ماه دیگر مشخص می‌شود، در این حالت ممکن است با ضرر مجبور به خروج از معامله شوید.

بیشتر بخوانید: افق زمانی در سرمایه گذاری چیست و چرا اهمیت دارد؟

ترید را از کجا شروع کنیم؟

همه این توضیحات را خوانده‌اید ولی از کجا باید شروع کرد؟

ابتدا باید بررسی کنید که آیا شما برای آموزش ترید مناسب هستید یا نه؟ شاید تیپ شخصیت شما با تریدینگ سازگار نباشد.

ترید نیاز به زمان کافی، صبر، یادگیری مداوم، یادداشت برداری، اصلاح اشتباه و صرف زمان در پشت کامپیوتر دارد.

با وجودیکه ترید را می‌توان از طریق موبایل نیز انجام داد، اما اغلب اوقات برای کار با نرم‌افزارها، بررسی بهتر بازار و انجام کارهای دیگر مرتبط با ترید نیاز به کامپیوتر داشته باشید.

پس از آن باید بازار مناسب با شرایط خودتان را انتخاب کنید. در همه بازارها نوسان و فرصت سود وجود دارد، حتی زمانی که بازارها رونقی ندارند، یک تریدر حرفه‌ای می‌تواند به کسب درآمد بپردازد.

پس از انتخاب بازار، باید نقدینگی خودتان را را وارد آن بازار کنید. انجام این کار در بازارها متفاوت است.

در بورس تهران، آپشن و آتی سکه و فارکس نیاز به کارگزار یا بروکر دارید، در حالیکه در ارزهای دیجیتال با پلتفرم‌های معاملاتی و صرافی‌ها سروکار خواهید داشت.

برای مشاهده لیست کارگزاری‌های بازار سرمایه کلیک کنید!

برای مشاهده لیست صرافی‌های ارز دیجیتال کلیک کنید!

برای بورس تهران، آپشن و آتی سکه با حساب بانکی خودتان می‌توانید واریز و برداشت را انجام دهید ولی در مورد ارزهای دیجیتال و فارکس، باید ریال را به ارز موردنظر تبدیل کنید.

برای فارکس، روش تبدیل ریال به دلار یا یورو را می‌توانید از بروکر خود جویا شوید. زیرا بروکرهایی که با فارسی‌زبانان کار می‌کنند دارای پشتیبانی فارسی هستند.

در مورد تبدیل ریال به ارزهای دیجیتال، سایت‌هایی وجود دارند که این ارزها را به فروش می‌رسانند اما طبق تجربه، بهتر است بیت‌کوین، اتریوم یا دلار تتر تهیه کنید و سپس با انتقال این ارزها به پلتفرم‌های معاملاتی به ترید بپردازید.

تفکر صحیح یک تریدر موفق

‌بسیاری از اوقات تریدرها فقط روی نتیجه کار تمرکز می‌کنند که آیا سودی از ترید بدست آورده‌اند یا نه.

زمانی که به عنوان یک تازه‌کار شروع به کار کردید، افتادن در این دام بسیار ساده است.

به عنوان یک تازه‌کار فکر می‌کنید تریدهای شما یا سیاه است یا سفید (حد وسطی وجود ندارد) یا سود می‌کنید یا زیان، یا شکست می‌خورید یا برنده می‌شوید.

مشکل این نوع طرز فکر، در جستجو بودن برای یک ترید بی‌نقص است. بنابراین اشتباه است که بخواهید همیشه برنده باشید.

نیازی هم به همیشه برنده بودن نیست، حتی اگر 60 یا 50 درصد تریدهای شما سود داشته باشند، در گذر زمان می‌توانید ثروت بالایی جمع کنید. (اگر از تریدهای زیان‌ده، به موقع خارج شوید و اجازه بیشتر شدن زیان را ندهید).

بیشتر بخوانید: درآمد یک تریدر چقدر است؟ بررسی درآمد ترید در ایران و جهان!

بازارها را هیچ‌کس نمی‌تواند دقیقا پیش‌بینی کند. هیچ‌کس کنترلی روی بازارهای بزرگ ندارد. به همین دلیل، باید ضرر را بخشی از ترید بدانید ولی تعداد ضررها و مقدار آن‌ها را تا حد ممکن کم کنید تا این ضررها سودهای شما را از بین نبرند.

باید به میانگین سود و زیان‌ها بنگرید و ببینید آیا استراتژی که در پیش گرفته‌اید کارساز است؟

وقتی قصد شروع یک ترید را دارید، هدف‌تان پیاده‌سازی صحیح و کامل استراتژی‌تان باشد و نه صرفا کسب سود. شاید این توصیه برایتان عجیب باشد چون هدف از ترید کردن کسب درآمد است.

وقتی روی پول تمرکز می‌کنید شاید هیجانات بازار شما را از مسیر خارج کند، مثلا خبری خاص را ببینید و با ترس دارایی خود را بفروشید؛ در حالیکه هنوز قیمت به حدضرر شما نرسیده است.

ولی وقتی روی پیاده‌سازی درست و اصولی ترید متمرکز باشید و پول را از یاد ببرید، هیجانات روی شما تاثیر کمتری خواهد گذاشت.

تمرکز روی فرآیند آموزش ترید و صحت پیاده‌سازی استراتژی یک مزیت دیگر نیز دارد: شما با پیاده‌سازی کامل استراتژی‌تان، نقص‌های آن را تشخیص خواهید داد و آن را رفع خواهید کرد.

سوالات متداول

ترید چیست؟

ترید (Trade) یا معامله‌گری، یکی از اصطلاحات بنیادی در مفاهیم اقتصادی و به معنای خرید و فروش کالا یا خدمات است.

برای ترید به چه ابزارهایی نیاز دارید؟

دو ابزار اصلی که برای ترید استفاده می‌شوند عبارتند از: تحلیل بنیادی (Fundamental Analysis) و تحلیل تکنیکال (Technical Analysis).

به طور کلی چند نوع ترید وجود دارد؟

ترید روزانه (Day Trading)، ترید روند (Trend Trading)، سویینگ تریدینگ (Swing Trading)، اسکالپ تریدینگ (Scalp Trading) و پوزیشن تریدینگ (Position Trading) از مهمترین انواع ترید هستند.

چه معیارهایی در انتخاب سبک معاملاتی تعیین کننده هستند؟

میزان سرمایه شما، میزان زمانی که می‌توانید برای معامله اختصاص دهید، میزان تجربه‌ای که در ترید دارید و در نهایت ویژگی‌های شخصیتی و سطح تحمل ریسک شما معیارهایی هستند که باید با توجه به آن‌ها سبک معاملاتی خودتان را تعیین کنید.

بهترین بازار برای یک ترید موفق کدام است؟

انتخاب بازار مناسب برای ترید را ‌می‌توان از دو دیدگاه متفاوت مورد بحث و بررسی قرار داد. 1. ویژگی‌های مربوط به بازارها؛ که در هر بازاری با توجه به افراد حاضر در آن، نوع فعالیت در آن بازار با دیگر بازارها متفاوت است. 2. خود فرد و شخصیت او؛ که در اینجا میزان ریسک‌پذیری و دانش فرد از جمله ویژگی‌هایی است که می‌تواند به حضور او در بازارهای مالی کمک کند.

به طور کلی چند نوع بازار مالی برای فعالیت وجود دارد؟

بازار ارزهای دیجیتال، بازار بورس اوراق بهادار تهران، بازار آتی و آپشن و در نهایت بازار بین‌المللی تبادلات ارزی (فارکس) از مهمترین بازارهای مالی برای فعالیت تریدرها هستند.

سخن پایانی

امروزه سرمایه گذاری و ترید در بازارهای مالی، از جمله کارهایی است که تعداد زیادی از مردم نسبت به آن علاقه نشان می‌دهند.

اما نکته‌ مهم این است که برای رشد سرمایه خود در بازارهای مالی، بایستی مهارت‌های زیادی در این زمینه فرا بگیریم و دانش خود را به‌روز نگه داریم.

در این مقاله سعی کردیم با نگاهی جامع، آموزش ترید و مزایا و معایب آن را بررسی کنیم. علاوه بر این؛ به بررسی بازارهای مختلفی مانند بازار سهام، فارکس و ارز دیجیتال پرداختیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
130 نظر
 1. من شنیدم بیشتر از یک بیت کوین نمی شه در بایننس ترید کرد چ.ن موقع برداشت اهراز هویت می خواد
  این خبر درسته؟

  1. برای اکانت ما که احراز هویت نشده چنین محدودیتی نداریم.

 2. سلام‌
  میخوام‌ارزدیجیتال‌از نوبیتکس‌بگیرم‌ ولی‌نمیشه‌به‌سطح‌۲برای‌خرید‌رفت ومیگه به‌سطح‌تریدر میتونیدبریدوبعداخطارنوشته‌‌دراین‌سطح‌نمیشه‌ ارز هاتون‌روخارج‌کنید تا‌به‌سطح‌۲برید ازطرفی‌میگی‌نمیشه‌به‌سطح۲رفت.چی‌کنم‌حالا
  ممکنه‌دراین‌سایت‌هم‌رمز‌های‌خریداری‌شده‌یکباره
  صفربشه؟ومیشه‌بجاش‌درسایت‌‌بایننس‌ ارز خرید

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   این سطوح بستگی به نیاز شما داره
   اگه قصد خارج کردن ارز دیجیتال از نوبیتکس رو ندارید، سطح تریدر سطح مناسبیه
   امکان خرید ریالی ارز دیجیتال در بایننس نیست
   میتونید از سایت ایرانی اکسیر هم برای خرید استفاده کنید

   1. سلام من یک دوره اموزشی کامل تریدینگ ارزز دیجیتال میخوام یک دوره تضمینی. همه شرایط شخصیتی لازم برای تریدینگ رو دارم. میشه راهنمایی بفرمایید

  2. از پشتیبانی خود نوبیتکس میتونید کمک بخوایید یکی از معتبرترین سایت هاست برعکس سایر سایت ها

 3. سلام و روز بخیر
  در صورت پرداخت وجه کلاسهای آنلاین سرتایم مشخصی باید از مطالب استفاده کرد ؟ مثلا اگر نیاز باشه چندبار یک مطلب رو تکرار کنیم و ویدیو رو ببینیم امکانش هست ؟

  1. سلام وقت بخیر، کلاسهای انلاین کارگزاری آگاه منظورتونه؟ با پشتیبانی بخش آموزش تماس بگیرید: 02191004004

 4. سلام و عرض ادب.
  جناب مهندس نظرتونو در رابطه با امنیت کیف پول bitcoin.com Wallet میخواستم بدونم؟سپاس

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   بطور کلی به خاطر ریسکهای بیشتر کیف پول های تحت وب، بهتره از این کیف پول ها استفاده نکنید
   کیف پول های معتبری مثل coinomi و trust wallet که روی موبایل یا دسکتاپ نصب میشن گزینه بهتری هستن.

   1. سلام لطفا بفرمائید کیف پول coinEx کیف پول خوبی هست یا اینکه اونم مشکل داره و ارز ها ممکنه نابود بشه در ضمن مقرش در کدام کشور هست

 5. سلام و درود فراوان دوست عزیز
  خیلی ممنون از ارایه مطالب شفاف و کاملتون….
  به نظر شما بروکر پاکت آپشن برای شروع ترید چطوره…؟

  1. سلام و درود
   تشکر از همراهی شما
   باهاش آشنایی ندارم، بطور کلی سعی کنید دنبال بروکرهای ناشناخته نرید

 6. سلام وقت بخیر
  یه سوال
  سایت ای آی ترادیز واقیه یا کلاه برداریه

 7. سلام وقت بخیر
  یه سوال
  سایت ای آی ترادیز هم کلاه برداریه یه ته؟

 8. سلام
  ببخشید آیا شرکت Aitrades یک شرکت پانزی هست یا اینکه مورد تایید شماست؟؟!

 9. سلام مطالب بسیار خوب و مفیدی بود
  من تازه دارم وارد این کار میشم و واقعا علاقه دارم و میخوام شروع به کار کنم با مقدار پول کمی حدود یک میلیون
  من تنها این مطالب شما رو خوندم و فقط همینارو بلد هستم
  الان اصلا نمی دونم باید از کجا شروع کنم و از کدوم سایت ارز دیجیتال بخرم و از کجا خرید و فروش و …… کنم
  اگه امکان داره توی تلگرام منو کمی راهنمایی کنید
  @**********8
  من میتونم حدودا روزانه 3 یا 4 ساعت وقت بزارم

 10. سلام تو رو خدا راهنماییم کنید من مقدار ۱۵۶۲۳ عدد ارز ورج داشتم توی اتمیک والت امروز دیدم صفر شده چیکار کنم؟ توی قسمت هیستوری واسم یه عالمه ارز ترون و ارز بی تی تی منفی زده در صورتی که من از این دوتا ارز اصلا نداشتم تورو خدا کمک کنید تمام پولام ههمین بود
  اگه براتون مقدور بود توی تلگرام یا واتساپ به این شماره راهنماییم کنید ********

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی. اگه ارزها از کیف پول شما خارج شده متاسفانه راهی برای برگشتش نیست.
   کیف پول شما به طریقی هک شده.
   تراکنش‌های ارز دیجیتال قابل برگشت نیستن.

  2. منم تو تراست ولتم 300 تا ریپل داشتم جند وقت پیش صفر شد اینجا طبیعیه انگار

   1. پس چرا از تراس بعنوان یک کیف پول معتبر و مطمئن همیشه یاد میکنند همین امشب هم اتفاقا یکی ورد زبونش بود که حتی سال میلیاردها تومن توش پول نگهداریکرده یک ریال هم ازش کم نشده

 11. درود بر شما
  مطالب برای مقدمه بسیار کامل و مفهومی بودند.
  راستش من دنبال یک برنامه یا سایت هستم برای تمرین ترید که از پول و ارز غیر واقعی استفاده میشه. میتونید بهترینش رو پیشنهاد بدید؟ ممنون میشم.

  1. سلام و درود، بله یه سایت هست با آدرس testnet.binancefuture.com که میتونید معاملات فیوچرز ارز دیجیتال رو بطور آزمایشی (بدون درگیر شدن پول واقعی) داخلش انجام بدید.
   البته باهاش کار نکردم و نمیدونم تا چه حد میتونه کمک کنه.

  1. با سلام
   بنده قصد دارم وارد خرید وفروش ازهای دیجیتال بشم باپول نسبتا کم اما نمی دونم می تونم موفق میشم یانه شما لطف بفرمایید راهنمایی کنید که میتونم یک درامید متوسطی داشته باشم یانه متشکر ازشما

   1. سلام وقت بخیر، ترید ارزهای دیجیتال زمان زیادی میبره و افراد زیادی هم در این زمینه موفق شدن ولی اینطور نیست که خیلی ساده و راحت بتونید پول دربیارید
    توی بازار صعودی ممکنه پول دراوردن راحتتر باشه ولی اکثر کسایی که توی بازار صعودی پول درمیارن وقتی بازار نزولی میشه بیشتر سودشون رو از دست میدن یا حتی از روی اصل سرمایه ضرر میکنن.
    این موضوع به خاطر طمع بیش از حد، نبود برنامه و معاملات هیجانی هست.

  2. سلام استاد
   من تازه میخام وارد خرید وفروش ارزهای دیجیتال بشم ولی نمیدونم چ کارهایی باید انجام بدم و از کجا و چ جوری شروع کنم ممنون میشم راهنمایی کنید درصورت امکان کانال تلگرامی یا سایت معرفی کنید ک بتونم یادبگیریم

 12. سلام خسته نباشید
  من یه تازه کارم و یه شخص خارجی یه سایت بمن معرفی کرده خواستم نظر شمارو بپرسم ببینم میشه بهش اعتماد کرد یا نه؟
  از همون سایت هایی هست که سرمایه میزاری و روزانه یه مقدار بهت سود میده

 13. واااقعا ممنون
  بالاخره بعد از مدتهای طولانی یک مقاله فارسی پیدا کردم که ترید رو به زبان خیلی روان و زیبا توضیح داده . واقعا تشکر میکنم و امیدوارم به این کار با انرژی ادامه بدید.
  واقعا لذت بردم .

 14. سلام دوست عزیز ممنون از این همه وقتی که میذارید…
  راستیتش من هیچ اطلاعاتی در رابطه با تریدینگ شدن و بورس ندارم و اولین بار اطلاعاتی که شما دادین خوندم.بنظرتون ارز دیجیتال خرید کنم خوبه؟و اینکه چطور باید خرید کنم ممنون میشم راهنماییم کنید🙏🏻🙏🏻🙏🏻

  1. سلام وقت بخیر
   اگه پیگیرش باشید و یاد بگیرید میتونه یه منبع درآمد باشه
   بدون یادگیری فقط سرمایه‌تون رو از دست میدید

   1. سلام وقت بخیر میشه لطف کنید
    معرفی کنید از کجا یا از چه کسی یاد بگیریم ؟
    پکیج یا کلاس خاصی وجود داره؟
    ممنون از مطالبتون

 15. سلام ممنون از سایت خوبتان
  در نمودار سهام شرکت یک خط قرمز افقی هست.
  اگر ممکنه آن را توضیح بدهید ممنون هستم.

 16. سلام برای ورود به مفید تریدر باید لوگین و پسورد را چه چیزی وارد کنیم راهنمایی کنید برای ترید کردن چه کاری باید انجام دهیم

  1. سلام
   براي يوزر بايد شماره موبايل و براي پسورد بايد كد ملي زده شود اگر وارد نشد، فراموشى رمز عبور را بزنيد.

   موفق باشيد

 17. نظر شما درباره کانال ها یا سایت هایی که در ازای مبلغی اشتراک ماهانه سیگنال ترید توبایننس و بیتمکس میدند چیه؟ شما خودتان پوزیسین ترید را پیدا میکنید یا از جایی سیگنال میگیرید؟ یعضی ها میگند که تریدر حرفه ای حاصل زحمات و تحلیل هاش را نمیفروشه.و این کانال ها و سایت ها فقط هدف شان جذب پول هست و سیگنال هاشون به استاپ میخورند .نظر شما چیه؟

  1. من از کیفیت سیگنال‌هایی که میدن خبر ندارم.
   با این حال سیگنال به خودی خود نمی‌تونه باعث سود در بلندمدت بشه. شاید یک یا چندبار سود حاصل شد ولی وقتی شخص اصول و قواعد مدیریت ریسک، کنترل احساسات و… رو بلد نباشه همون سودها رو به ضرر تبدیل میکنه.
   به جای خرج کردن برای سیگنال گرفتن بهتره روی یادگیری خرج بشه.
   من فعالانه ترید نمی‌کنم که هر روز در حال خرید و فروش باشم، در طول مدتی که بازار منفی هست و قیمت‌ها افت میکنه کم کم ‌میخرم و در بازار صعودی کم کم می‌فروشم.

   1. سلام خسته نباشید نحوه حساب کردن میزان سود آوری در تریدینگ ویو بر حسب دلار چگونه است؟

    1. سلام، منظور شما رو متوجه نشدم. محاسبه درصد فرقی نداره کجا باشه.

 18. درود به شما آقای جهاندیده
  میخواستم نظرتون رو در رابطه با سرمایه گذاری در GCG ASIA بدونم اگه امکان داره،

  با سپاس فراوان

 19. سلام

  میخواستم بدونم الان که بازار فارکس غیر قانونی چه طور میشه حساب بازکرد و شروع به فعالیت کرد توی این بازار؟
  ایا کارگذاری هست که بهش مراجعه کنیم ؟

 20. سلام جناب جهاندیده..من یکسالی ارزهای دیجیتال رو زیر نظر دارم و سعی کردم بدون اطلاع وارد نشم..حالا میخوام با سرمایه کم اسکالپ ترید رو شروع کنم..راهنمایی میخواستم بعد از خرید ارز، چون ارزهای مورد نظر من جز ارزهای مطرح نیستن، از کدوم سایت شروع کنم که بیشترین تعداد ارز با کمترین هزینه رو ساپورت میکنه..ممنون از لطف همیشگی و بی منت شما به همه ی دوست داران ارزهای دیجیتال

   1. افقط کافیه یک بار با IP ایران وارد بشید حساب شما غیر فعال خواهد شد ضمنا جدید برای افتتاح حساب نیاز به مدارک هویتی می باشد. اگر قبلا حساب کاربری درست کردید موقع برداشت از شما مدرک هویتی می خواهند برای واریز به حساب مدرکی نمی خواهند که بتونند ارز دیجتال رو بلوکه کنند.

 21. با عرض سلام خدمت جناب جهاندیده
  چنتا سوال دارم
  1_ از چه طریق میتونم ریال به ارز دیجیتال تبدیل کنیم و بلعکس؟
  2_ایا وقتی ارز دیجیتال طی چند ماه اینده به قیمت بالایی برسد ،برای فروشش به مشکلی برنمیخوریم؟مـلا اینکه کسی نخره
  3_نرخ کارمزد سایت های معروف با صرافی های ارز دیجیتال در تهران تفاوت چشمگیری دارد؟

 22. سلام جناب جهاندیده عزیز
  قبل از هر چیز میخواستم بگم من تو قسمتهای مختلف سایت از شما راهنمایی های زیادی گرفتم و بخاطرش از شما سپاسگذارم.

  استاد من میخوام تو فارکس هم فعالیت داشته باشم، شما چه کارگذاریهایی رو پیشنهاد میدید؟

 23. سلام استاد جهاندیده عزیز
  خیلی ممنون از مطالب کامل و بی نقصی که میزارین.
  و چقدر خوبه که به همه نظرات و سوالات پاسخ میدین.
  خسته نباشین و خداخیرتون بده.

 24. سلام استاد جهاندیده.
  ببخشید بهترین سایت برای ترید چیه آیا سایت های مختلفی برای ترید وجود داره؟؟؟
  و چگونه باید شروع کرد برای یادگیری چند ساعت در روز زمان لازمه؟؟؟
  اگه به صورت معمولی یاد بگیریم چقدر طول می‌کشه که یک تریدر حرفه ای بشیم؟؟؟

 25. سلام آقای جهاندیده.
  ۳ سوال دارم ممنون میشم جواب بدید.
  ۱. حداقل سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال و فارس چقدره؟؟؟
  ۲. چند ماه طول می‌کشه یک تریدر حرفه ای بشیم؟؟؟
  ۳. بازار فارکس از سوی سازمان بورس غیر قانونی اعلام شده آیا کسب درآمد از فارکس حرام است؟؟؟
  با تشکر از شما

  1. سلام،
   1. حداقل سرمایه برای ترید کردن در هر دو بازار خیلی کم هست و با مبالغ کمی مثل 200 دلار هم میشه ترید کرد
   ولی با این پول انتظار زیادی هم نباید داشت
   2. چندماهش رو شما باید بگید، چون شمایید که وقت میذارید نه من.
   3. غیرقانونی اعلام شده و این راهنما بیشتر برای کسانی هست که مقیم خارج کشور هستن

 26. آقا سلام ترید زدن حلاله یا حروم ؟؟؟ در اصل میشه گفت ما داریم پیش بینی میکنیم دیگه

 27. سلام . من یه کد بورسی برا فرابورس دارم . مثلا چجوری باید شروع ب خرید و فروش کنم . سایت خاصی هست . از طریق سجام هم احراز هویت شدم

 28. بورسینس چه نوع موسسه و زیرمجموعه کجاست؟بجای مقالات پراکنده بهتر نیست بسته های اموزشی در حوزههای مربوطه ارایه کنید.؟

 29. سلام آقای جهاندیده
  یه سوال داشتم آیا بعد از چندسال کار در بورس و تقریبا حرفه ای شدن(مثلا 2یا3سال) میشه به عنوان یک شغل به بورس نگاه کرد؟
  یه شغل مثل رئیس شرکت بودن یا صاحب بیزنس بودن؟با در آمد بالا؟

  1. سلام و درود
   به خیلی چیزها بستگی داره که مهمترینش میزان سرمایه و توانایی شما در کسب سوده
   میزان سرمایه رو خود شما باید حساب کنید
   برای تشخیص میزان سرمایه، فرض کنید سالیانه 30-40 درصد تورم داریم، هزینه های ماهیانه زندگی تون رو هم دربیارید و ببینید با سرمایه ای که در اختیار دارید باید سالیانه چند درصد در بورس یا هر بازار دیگه ای سود کنید تا همه اینها رو پوشش بده و سرمایه تون هم رشد کنه.
   بر فرض مثال، شاید در شهر کوچکی زندگی میکنید و خونه دارید و هزینه ماهیانه شما از 3-2 میلیون تومن بیشتر نباشه
   یا شاید در تهران زندگی میکنید، خونه ندارید و هزینه های شما خیلی بیشتر از اینهاست
   و…
   پس بستگی به میزان سرمایه شما داره و اینکه آیا منبع درآمد دیگه ای دارید که بتونید روش تکیه کنید یا نه.
   بطور کلی این سبک زندگی که فقط بخواید با ترید کردن زندگی رو بگذرونید برای همه مناسب نیست چون کسب سود مداوم و پیوسته از بازار واقعا مشکله.
   ترید کردن نیاز به آرامش روحی داره، اگه هزینه های زندگی تامین باشه میتونید با خیال راحت ترید کنید.

 30. سلام، به ترید علاقه دارم، دنبال مرجعی به زبان ساده واسه آموزش تحلیل تکنیکال و فاندامنتال هستم، ممنون میشم راهنمایی کنید.

 31. سلام آقای جهاندیده ،من می خوام ترید زعفران رو شروع کنم باید چکار کنم
  ممنون میشم اگر راهنمایی های لازم رو بدید.مرسی

 32. سلام،
  Short Squeeze رو میشه توضیح بدید؟

  و اینکه من برای دریافت جواب سوالم باید به همین صفحه مراجعه کنم یا اینکه ایمیل دریافت می‌کنم ، یا هر دو؟
  مرسی

  1. سلام
   Short کردن به معنای فروش استقراضی هست.
   بعضی از پلتفرم های معاملاتی و بروکرها این قابلیت رو دارند
   اما در بورس تهران فعلا امکان Short کردن سهام وجود نداره ولی خبرهایی هست که قراره این قابلیت اضافه بشه.
   Short Squeeze به طور خلاصه به شرایطی گفته میشه که:
   معامله گران زیادی در یک دارایی فروش استقراضی انجام دادند ولی قیمت دارایی شروع به رشد میکنه و Short کننده ها با تحمل ضرر مجبور به بستن موقعیت معاملاتی شون میشن

 33. سلام ،من به همراه دوستم کانال مطمئنی زدیم و با کمپانی بزرگی که تمام سرمایه اش از خرید هستش و در حد چند صد تریلیون می باشد همکاری میکنیم و این قابلیت رو داریم که سوییفت اقدام کنیم د سرتاسر دنیا
  برای به روز بودنم میخواستم ازتون خواهش کنم اگر در مورد بانکری اطلاعات خوبی دارید بفرمائید

 34. از مزایای بازار فارکس فرمودید: معاملات 24 ساعته / 7 روز هفته / 365 روز سال، مطمئنی برادر؟

 35. سلام من با سرمایه کم ولی اگه بخوام میتونم به خاطر تصادفی که کردم از کار افتاده شدم و کل دارییم یه 150 میلیونی میشه که یک خونه مسکن مهری هستش درامدی هم ندارم میشه لطف کنین و منو راهنمایی کنین ؟

  1. سلام، سوال شمارو متوجه نشدم. اگه میخواید وارد بازار بشید و ترید کنید، بهتره اول از جایی درآمد داشته باشید که کفاف مخارج شمارو تامین کنه.
   از این لحاظ عرض میکنم چون اگه بخواید واقعا تریدری حرفه ای بشید که مخارج شما از این راه تامین بشه، زمان زیادی طول میکشه. چون حرفه ای شدن نیاز به زمان داره.

  2. سلام دوست عزیز یک پیشنهاد دارم براتون برید دمبال سایت هایی که براشون که کار میکنید در خونه بهتون پول میدن من تا حالا شنیدم کسی در ماه بیش از هزار دلار از این راه در میاره تازه هیچ سرمایه ای هم لازم نیست ولی بعضی از سایت ها هستن که از شما همون اول پول میگیرن بعد شما شروع به کار میکنید و هرچه قدر شما بیشتر پول بدین بیشتر سود میده برای کاری که کردید ولی این سات ها یکم ریسک داره چون امکان کلاه برداری وجود داره و این ها هم بیشترشون خارجی هستن

   1. سلام امیر حسین جان
    داداش منظورت از اون سایت هایی که بصورت رایگان میشه داخلشون کار کرد و درآمد کسب کرد چیه؟ آیا منظورت همون سایت های فاست یا کلیکی اینجور سایت هاست؟ چون من داخل اینا عضوم اما بدون زیرمجموعه درآمد فوق العاده ناچیزی دارند این سایتی که شما فرمودی چه سایتیه و چ کار باید کرد دقیقا؟ من بیماری استئوژنز ایمپرفکتا( اختلال استخوان زایی) دارم و خونه نشینم بیرون از منزل نمیتونم کار کنم متاسفانه تو جامعه ما هم برای معلولین ارزش قائل نمیشن چه برسه به اینکه بخوان کار بدن بهشون ممنون میشم معرفی کنی اگه همچین کاری هست که بشه با موبایل انجام داد این آیدی تلگرام من
    [email protected]

 36. سلام و عرض ادب
  ببخشید یه سوال داشتم از خدمتتون که خیلی واسم مهمه و تا حالا جوابی وتسش پیدا نکردم لطفا پاسخ بدید تشکر
  شما بروکری در فارکس می شناسید که اولا مثل غالب بروکر ها معاملاتش به شکل صوری نباشه و واقعا اون ارز یا سهم را خرید و فروش کنه و ثانیا اینطور نباشه که بروکر از جیب خودش خودش اعتباری به معامله گر نده و بعدا سودشو طلب کنه یا حداقل استفاده از این مورد اختیاری باشه
  اصلا همچین بروکری هست و اگه هسا چیه میشه راهنمایی کنید
  خیلی لطف میکنید سپاس فراوان

 37. سلام
  میشه برای پاسخ این سوال راهنمایی کنید؟
  کدامیک از گزینه ها اوراق مشتقه نمی باشد؟
  1 ) اختیار خرید
  2 ) آتی سهام
  3 ) سهام جایزه
  4 ) آتی سبد سهام
  5 ) حق تقدم

 38. سلام
  برای یادگیری ترید و بررسی تکنیکال بازار طلا و دلار و سکه داخلی از کجا و به چه ترتیبی باید شروع کنم؟

 39. سلام من میخواستم در صرافی آنلاین ترید کنم یک سایت خوب و مطمئن میخواستم که ایرانی هارم ساپورت کنه

     1. به نظر شما توی بازار ارز دیجیتال بهتر هست ترید کنیم یا سایت الیمپ ترید ریسک کدوم کمتره و کدوم رو بهتر و زودتر میشه یاد گرفت و سود کدومش بیشتره؟؟؟
      درباره بازار ارز دیجیتال و سایت الیمپ ترید یکم توضیح بدید ممنون میشم.

     2. در هر بازاری میشه سود کرد
      با الیمپ ترید آشنایی ندارم
      ارزهای دیجیتال رو ترجیح میدم

 40. سلام
  من با اندک سرمایه ای که دارم میخوام شروع به سرمایه گذاری کنم. ولی از طرفی زمان آموزش دیدن ترید رو ندارم و از طرفی قدرت ریسک پایین و جسارت کمی جهت سرمایه گذاری در بروکرها دارم.
  آیا منبعی وجود داره که صحت و درست بودن بروکرها رو تایید کنه؟
  آیا اطلاعی در مورد بروکرهای gelios یا GCG asia دارید؟
  اصلا آیا سرمایه گذاری در بروکرها رو صحیح میدونید؟

 41. سلام آقای جهان دیده عزیز

  بنده میخوام مقداری بیت کوین بخر و بزارم کنار تا سال آینده یا سال های آینده.

  کیف پول کاغذی مورد اطمینان هست ؟؟

  و آیا با کیف پول کاغذی در آینده در صرافی های مجاز ترکیه میتونم مبلغ دلاریش رو دریافت کنم ؟

  1. سلام، در مورد کیف پول کاغذی بیت کوین اینجا توضیح دادیم
   اگه کیف پول رو به شیوه امن بسازید امنیت خوبی داره
   برای خارج کردن مبالغ از کیف پول کاغذی باید اون رو در یک کیف پول نرم افزاری مثل coinomi یا هر کیف پول دیگه ای که امکان ایمپورت کلید خصوصی رو داره وارد کنید
   بعد میتونید تراکنش رو انجام بدید و بیت کوین رو به صرافی یا هر جایی که میخواید بفرستید

   1. سلام آقای جهان دیده. بروکر PCM فارسی هست؟ آیا مورد اطمینان هست؟ یه راهنمایی کنین

 42. سلام استاد. من خیلی به اموزش دادن علاقه دارم در حال حاظر 23 سالمه و دوس دارم در اینده کارگزار بورس بشم .چه مسیری رو باید طی کنم ؟

  1. سلام، منظور شما استخدام در کارگزاریه؟
   اگه بله باید رشته شما مرتبط با مالی باشه، حداقل لیسانس داشته باشید
   یا اینکه مهارت بسیار بالایی در بورس، تحلیلگری، حسابداری و مالی کسب کنید

 43. سلام. ممنون از آموزشهاتون
  من چند بار برای افتتاح حساب رایگان و دریافت کد معاملاتی ثبت نام کردم ولی موفق نشدم. به راهنمایی بیشتر نیاز دارم و در صورت امکان تماس تلفنی
  با تشکر

 44. سلام تشکر از ارائه مطالب ارزنده. بنده کد بورس دارم و توسط درگاه یکی از کارگزاری ها معاملات برخط انجام میدهم. مدت کوتاهی ست که جذب این بازار شدم. خوشحال میشم اگر راهنمایی کنید چگونه میتوانم در بازار فارکس نیز خرید و فروش کنم. تشکر فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *