8 راهکار عملی برای افزایش هوش مالی

استفاده از هوش مالی

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که شانس و اقبال، آنها را به همه آرزوهایشان می‌رساند و فکر می‌کنند بدون شانس، موفقیت، امکان‌پذیر نیست.

یکی از بزرگترین آرزوهای اکثر مردم دنیا، ثروتمند شدن است، به خصوص ثروتی که یک شبه به دست بیاید. ولی در این مورد هم مثل سایر آرزوهای انسان، شانس و اقبال، کاری از پیش نمی‌برد و بدون تلاش، نمی‌توان به هدف رسید.

برای اینکه از نظر مالی در زندگی فرد موفقی باشید، تلاش به تنهایی کافی نیست.

تلاش اگر با دانش و علم مربوطه همراه نباشد، یا نتیجه‌ای ندارد یا در درازمدت به نتیجه می‌رسید. یکی از عوامل مهمی که باعث موفقیت‌های مالی افراد می‌شود، هوش مالی است.

هوش مالی یعنی بتوانید در شرایط مختلف، تصمیمات درستی در مورد مسائل مالی بگیرید.

بیشتر بخوانید: 5 ضریب هوش مالی که حتما باید بدانید

هرچقدر هوش مالی بیشتری داشته باشید، در زمینه‌ اقتصادی، موفق‌تر خواهید شد. می‌دانید که پول‌تان را کجا و به چه شکل خرج کنید. با کمک هوش مالی می‌توانید سرمایه‌گذاری‌های بهتر و در نتیجه، درآمد بهتر و بیشتری داشته باشید.

بنابراین، تلاش، لازمه موفقیت مالی است ولی کافی نیست. اگر نتوانید از ثروت و توانایی مالی‌تان به درستی استفاده کنید، به راحتی آن را از دست می‌دهید و به دست آوردن دوباره آن، بسیار سخت است.

با هوش مالی می‌توانید وضعیت مالی خود را کنترل کنید و با دانش کافی، با مسائل مالی روبه رو شوید.

رابرت کیوساکی، سرمایه‌گذار و نویسنده کتاب «پدر پولدار، پدر بی‌پول» است. همچنین کتاب «کسب ثروت به روش پدر پولدار» از دیگر آثار اوست. رابرت کیوساکی، هوش مالی را به پنج مورد تقسیم می‌کند که عبارت‌اند از:

  1. کسب درآمد بیشتر
  2. حفظ پول
  3. بودجه‌بندی پول
  4. اهرم‌سازی برای پول
  5. بهبود اطلاعات مالی

اهرم سازی برای پول به این معنا است که شما از مازاد پول خود برای کسب ثروت بیشتر استفاده کنید.

راهکارهای متعددی برای افزایش هوش مالی وجود دارد که با به کار بستن آنها می‌توانید مدیریت بهتری در مسائل مالی داشته باشید. برای افزایش هوش مالی، این راهکارهای عملی را به یاد داشته باشید.

1 – چشم‌انداز مالی داشته باشید

اگر می‌خواهید فرد موفقی در زمینه مسائل مالی باشید و زودتر به اهداف مالی خود برسید، باید انگیزه کافی برای این کار داشته باشید.

برای اینکه همواره انگیزه خود را در مسیر موفقیت حفظ کنید، باید چشم‌اندازی برای خود در نظر بگیرید. داشتن چشم‌انداز، مسیر را برایتان روشن‌تر می‌کند و از انحراف‌تان جلوگیری می‌کند.

یک چشم‌انداز مناسب می‌تواند رسیدن به آزادی و استقلال مالی باشد.

2 – هدف مالی داشته باشید

اگر هدف مالی داشته باشید و این اهداف را واضح و شفاف، جایی ثبت کنید، مطمئن باشید که هرگز از هدف، دور نمی‌شوید.

با داشتن هدف، دقیقا می‌دانید که چه مسیری را باید دنبال کنید و هرگز بی‌انگیزه نمی‌شوید.

برای مشخص کردن هدف، کلی‌نگر نباشید. دقیقا جزییات اهداف خود را مشخص کنید. حتی مثلا در بعضی از سرمایه‌گذاری‌های زندگی می‌توانید مبلغ و تاریخ دقیق هدفتان را تعیین کنید تا کمترین ابهامی در مورد آن نداشته باشید.

3 – اهداف کوچک مالی را تعیین کنید

لازم نیست دنبال اهداف بزرگ و بلندپروازانه باشید. هدف‌های کوچک، قدرت زیادی دارند.

وقتی در مورد اهداف بزرگ و دوردست فکر می‌کنید، انگیزه کافی برای تلاش در شما ایجاد نمی‌شود. ولی اگر اهداف کوچک و ملموس را در نظر بگیرید، برای رسیدن به آن شوق و تحرک زیادی دارید.

 اهدافی که زیاد طول بکشند و زمان دستیابی به آنها بسیار دور از ذهن باشد، نمی‌توانند برایتان انگیزه کافی ایجاد کنند و معمولا نادیده گرفته می‌شوند و حتی گاهی اوقات به فراموشی سپرده می‌شوند.

در مقابل اهداف کوچک، دست‌یافتنی‌تر هستند. رسیدن به آنها، اشتیاق و انگیزه زیادی در شما ایجاد می‌کند.

مثلا فرض کنید که قصد دارید یک ماشین خوب برای خودتان بخرید ولی با توجه به درآمد و هزینه‌های زندگی، این هدف خیلی دوردست به نظر می‌رسد. در عوض، هدف کوچک‌تری در نظر بگیرید؛ مثلا خریدن یک گوشی جدید. به راحتی می‌توانید با پس‌انداز به این هدف برسید.

انگیزه‌ای که از اهداف کوچک می‌گیرید، شما را برای رسیدن به اهداف بزرگتر یاری می‌کند.

بیشتر بخوانید: چرا باید در کار و زندگی هدف داشته باشیم؟

4 – قدرت کلمات مثبت را دست کم نگیرید

در هر کاری، اگر از جملات مثبت استفاده کنید، به موفقیت نزدیک‌تر می‌شوید. این جملات مثبت در ناخودآگاه شما ثبت می‌شوند و عملکرد ذهنی شما را تغییر می‌دهند.

با کمک جملات مثبت، خودتان باور می‌کنید که توانایی رسیدن به اهداف‌تان را دارید. مثلا به جای اینکه بگویید من هرگز شکست نمی‌خورم، از این عبارت استفاده کنید: من حتما موفق می‌شوم.

5 – دست روی دست نگذارید

برای اینکه به اهداف مالی در نظر گرفته شده برسید، باید بیشتر از گذشته تلاش کنید.

دست روی دست نگذارید و از نهایت توانایی‌های خود بهره ببرید. در ابتدا شاید برایتان سخت باشد ولی با کمی تمرین می‌توانید رشته امور را به دست بگیرید. فعالیت‌های مالی مختلفی را دنبال کنید و سعی کنید همه آنها را به بهترین شکل انجام دهید.

تقویت هوش مالی، درست شبیه به ورزش کردن است. هر چقدر بیشتر ورزش کنید، عضلات‌تان قوی‌تر می‌شوند و از پس تمرین‌های سخت‌تری بر‌می‌آیند.

در مورد هوش مالی هم همین طور است. هر چقدر بیشتر در مورد تقویت هوش مالی تمرین کنید، به موفقیت‌های بیشتری می‌رسید. روز ‌به ‌روز تجربه شما بیشتر می‌شود.

6 – بدهی‌های خود را پرداخت کنید

بدهی‌های کوچک را پشت گوش نیاندازید و آنها را در اولین فرصت پرداخت کنید.

قبل از اینکه روی هم جمع شوند و مبلغ قابل توجهی شوند، آنها را بپردازید؛ چرا هر چقدر که بدهی بیشتر باشد، کمتر تمایل داریم که آنها را بپردازیم و از شرشان خلاص شویم.

وقتی بدهی‌های خود را می‌پردازید، می‌فهمید که پرداختن آنها کار چندان سختی نیست و بار سنگینی از روی دوش‌تان برمی‌دارد.

7 – برای یادگیری و کسب تجربه، هزینه کنید

شاید فکر کنید که هزینه کردن برای یادگیری چیزهای جدید یا پرداختن به علایق‌تان، هزینه اضافی است؛ اما این طور نیست.

اگر بتوانید برای دلخوشی‌های خود هزینه کنید و تفریح و لذتی در کنار کارتان داشته باشید، به اهداف مالی خود زودتر می‌رسید. در واقع این هزینه کردن‌ها، خرج اضافه نیست، بلکه نوعی سرمایه‌گذاری است.

گاهی یادگیری مهارت‌های جدید، با وجود اینکه به پول و وقت زیادی نیاز دارد، ایده‌های بسیار بزرگ و پول‌سازی در ذهن‌ شما ایجاد می‌کند. با در کنار هم قرار دادن مهارت‌های مختلف‌تان، می‌توانید به کسب‌وکارها و سرمایه‌گذاری‌های جدید بیاندیشید. 

8 – تنهایی خرید کنید

یکی از بدترین جاهایی که می‌توانید با دوستان خود قرار بگذارید، مرکز خرید است.

معمولا وقتی همراه با کسی به خرید می‌رویم، به دلایل متعدد، بیشتر از نیاز خود هزینه می‌کنیم. چرا که در این شرایط، کمتر به خریدهای اضافه و عواقب آن فکر می‌کنیم و فقط لذت زودگذر آن را در نظر می‌گیریم.

اگر تنها خرید کنید، فرصت کافی برای فکر کردن دارید. دقیقا بررسی می‌کنید که آیا یک محصول را واقعا نیاز دارید یا از سر هیجان، به فکر خرید آن افتاده‌اید.

حذف کردن خریدهای اضافه و غیرضروری، فرصتی است تا بیشتر به نحوه خرج کردن پول فکر کنید.

در چنین شرایطی، باید هوشمندانه عمل کنید و مقدار زیادی در هزینه‌های زندگی خود صرفه‌جویی کنید. این مبالغ صرفه‌جویی شده را می‌توانید صرف یادگیری کارها و مهارت‌های جدید کنید.

در مورد خرج کردن صحیح پول، بیشتر بخوانید: چگونه بهتر و عاقلانه‌تر خرج کنیم؟

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
  • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
  • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
  • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
  • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *