بررسی سایت وات تو ماین (WhatToMine)

وات تو ماین

اگر به‌عنوان یک ماینر هنوز از سوددهی کوینی که قرار است استخراج کنید، مطمئن نیستید یا هنوز نمی‌دانید که استخراج کدام کوین بیشترین بازده را ایجاد می‌کند، می‌توانید سری به ماشین‌حساب آنلاین و پیشرفته وات‌ تو ماین (WhatToMine.com) بزنید.

وب‌سایت وات‌ تو ماین که از بهار سال 2014 فعالیت خود را آغاز کرده است، یکی از محبوب‌ترین ماشین‌حساب‌ها برای محاسبه سود ماینینگ برای ماینرهای ارزهای دیجیتال است. برخی از این پلتفرم برای محاسبه سود استخراج کوین‌هایی خاص استفاده می‌کنند و برخی دیگر ویژگی‌های این وب‌سایت را برای تعیین پربازده‌ترین کوین برای استخراج به کار می‌گیرند.  

با استفاده از پلتفرم وات‌ تو ماین، می‌توانید میزان جزئیات سودآوری بالقوه دستگاه‌های استخراج خود را با استفاده از الگوریتم‌های مختلف محاسبه کنید.

این پلتفرم مرجعی برای ماینرهای صدها کوین مختلف، از جمله بیت کوین، لایت کوین، اتریوم، دوج‌کوین، گرین و غیره با چندده الگوریتم‌ هشینگ متفاوت همچون SHA-256، Ethash، CryptoNight، Scrypt و CuckooCycle است.

برخی از ویژگی‌های حائز اهمیت این وب‌سایت عبارتند از:

 • محاسبه سودآوری هم برای دستگاه و هم برای هرکدام از کوین‌ها.
 • داده‌های به‌روز در مورد نرخ هش فعلی و مدل‌های مختلف کارت‌های گرافیکی و ماینرهای ایسیک.
 • توانایی ویرایش نرخ هش، مصرف برق و هزینه برق در داده‌های منبع ماشین‌حساب.
 • پشتیبانی از سودآوری برای چندین گزینه استخراج دوگانه.

همچنین، پس از انجام محاسبات، سود هر موقعیت در قالب دو اندیکاتور بیان می‌شود: « Rev. $» و «Profit» (سود) که مورد اول سود بالقوه برای 24 ساعت را مشخص می‌کند و مورد دوم، بازده برآوردشده منهای هزینه برق است.

نحوه استفاده از وات‌ تو ماین

احتمالاً در اولین ثانیه‌های ورود به وب‌سایت وات‌ تو ماین، سردرگم خواهید شد.

در این وب‌سایت، با خطوط خالی و ارقام مختلفی به دلار روبرو می‌شوید؛ اما نگران نباشید! هر کاربری که برای اولین بار وارد سرویس‌های مرتبط با ماینینگ شده باشد، احتمالاً با عبارت‌های اختصاری این صنعت اندکی ناآشنا خواهد بود. به همین جهت در ابتدا، از موارد آشنا شروع می‌کنیم.

خبر خوب این است که برای استفاده از سرویس وات‌ تو ماین نیازی به ثبت نام و ایجاد حساب کاربری نیست. همه عملکردهای وب‌سایت برای تمام بازدیدکنندگان در دسترس هستند.

بالای صفحه سمت چپ، نرخ صرافی ارزهای دیجیتال مهم را دریافت می‌کنید، از جمله بیت کوین، لایت کوین، دش، مونرو، اتریوم، اتریوم کلاسیک و زی‌کش.

زیر این قسمت، لوگوی WhatToMine و در سمت راست، نوار ابزار را مشاهده می‌کنید. سه بخش اول برای محاسبه سودآوری استخراج به‌روش سنتی استفاده می‌شود، درحالی‌که با سه بخش آخر می‌توانید سودآوری استخراج دوگانه (ترکیبی) را محاسبه کنید.

در قسمت بالا سمت راست، گزینه‌ای برای دنبال‌کردن پروژه توییتر این وب‌سایت و همچنین دکمه‌ای برای تغییر رابط سایت به حالت تاریک (dark mode) وجود دارد.

ستون‌هایی که مشاهده می‌کنید نیز مربوط به الگوریتم‌های مختلف استخراج هستند که می‌توانید بر حسب نیاز خود از آنها استفاده کنید.

سربرگ‌ها و زیرشاخه‌های وات تو ماین

هرکدام از سربرگ‌هایی که در سمت راست لوگوی WhatToMine مشاهده می‌کنید، به عملکردی خاص از ماشین حساب اختصاص یافته‌اند.

 • سربرگ GPU سودآوری استخراج در الگوریتم‌های مختلف را برای مدل‌های برتر کارت‌های گرافیکی AMD و Nvidia و دستگاه‌هایی محاسبه می‌کند که براساس این کارت‌ها کار می‌کنند.
 • سربرگ ایسیک (ASIC) ابزاری برای محاسبه سودآوری برای دستگاه‌های مبتنی بر ایسیک است.
 • در سربرگ کوین (Coins) می‌توانید تمام ارزهای دیجیتال را مشاهده و برای هر یک از آنها سودآوری عملکرد را محاسبه کنید.
 • در سربرگ ETH + می‌توانید سودآوری گزینه‌های استخراج دوگانه/ترکیبی را تخمین بزنید.
 • سربرگ ماینرها (Miners) رتبه‌بندی مدل‌های مختلف ایسیک را طبق سودآوری آنها مشخص می‌کند.
 • و درنهایت، سربرگ GPUs سودآورترین کارت‌های گرافیکی را درجه‌بندی می‌کند.

نکته: پیش از استفاده از وب‌سایت، از صحت تمام مقادیر، از جمله میزان هزینه برق، اطمینان حاصل کنید. به‌منظور تسهیل محاسبات، اطلاعات اساسی برای تبدیل نرخ هش را یادآوری می‌کنیم:

 • 1 مگاهش بر ثانیه (MH/s): 1000 کیلوهش بر ثانیه (kH/s)
 • 1 گیگاهش بر ثانیه (GH/s): 1000 مگاهش بر ثانیه
 • 1 تراهش بر ثانیه (TH/s): 1000 گیگاهش بر ثانیه

استخراج با استفاده از GPU

برای محاسبه سودآوری استخراج از طریق GPU، ابتدا باید زیربخش GPU را از سربرگ‌های وب‌سایت انتخاب کنید و تنظیمات لازم را برای دستگاه خود وارد کنید؛ به‌عنوان مثال الگوریتم مناسب را انتخاب و نرخ هش GPU و میزان مصرف برق را وارد کنید.

همچنین در صورت تمایل، می‌توانید تعداد GPUها را نیز مشخص کنید.

این وب‌سایت به طور خودکار نرخ هش و مصرف برق را براساس تعداد GPUها، یا همان پردازنده‌های گرافیکی، مجدداً محاسبه می‌کند. علاوه بر این، صرافی‌هایی مورد نظر خود را نیز می‌توانید اضافه کنید. درنهایت، روزی گزینه Calculate کلیک کنید تا ماشین‌حساب‌ِ وب‌سایت نتیجه را محاسبه کند.

محاسبه سودآوری یک واحد پردازش گرافیکی از طریق وات تو ماین

پس از محاسبه، فهرستی از کوین‌هایی را مشاهده خواهید کرد که دستگاه شما می‌تواند استخراج کند؛ این فهرست همراه با داده‌های مربوط به استخراج توسط کارت‌های گرافیکی مشخص‌شده هستند و عبارتند از نام کوین‌ها، پاداش بلاک و زمان بلاک، سختی استخراج، سود برآوردشده طی 24 ساعت، قیمت صرافی کوین، حجم ارزش کل بازار و البته سودآوری طی بازه‌های زمانی مختلف.

ستون آخر، سودآوری دستگاه مورد نظر برای هر ارز در قالب درصدی، مقایسه‌شده با استخراج اتریوم، نشان داده می‌شود.

در مثال زیر شاهد نتایج محاسبه‌شده برای مزرعه‌ای شامل سه دستگاه Nvidia 1070i و سه کارت 1080i برای 9 الگوریتم هشینگ انتخاب‌شده هستیم که نشان می‌دهد استخراج زی‌کوین، اتریوم و اتریوم کلاسیک سودآورترین موارد برای این مزرعه استخراج هستند.

نتایج سودآوری یک مزرعه GPU، محاسبه‌شده توسط وات تو ماین

استخراج با استفاده از ایسیک

در سربرگ ایسیک‌ها، برخلاف سربرگ قبلی، نمی‌توانید مدل دستگاه خاصی را انتخاب کنید.

هش پیش‌فرض مشخص‌شده برای الگوریتم SHA-256 با Antminer S17 ASIC مطابقت دارد و برای سایر دستگاه‌ها، مقادیر بهره‌وری دستگاه باید انتخاب شوند. بنابراین، اگر مایل به محاسبه سودآوری استخراج روی هر ایسیک دیگری هستید، باید نرخ هش و قدرت هریک از الگوریتم‌ها را به‌صورت دستی وارد کنید که در همین سایت، در سربرگ ماینرها (Miners) قابل مشاهده است.

اگر در نظر دارید از مزرعه‌ای با چند ایسیک استفاده کنید، باید تمام پارامترها در تعداد آنها ضرب شوند یا اگر از دستگاه‌های مختلفی استفاده می‌کنید، تمام پارامترها باید جمع شوند. بقیه تنظیمات به همان روشی انجام می‌شوند که در بخش ماشین‌حساب برای GPU شرح داده شد.

محاسبه سودآوری ایسیک از طریق وب‌سایت وات تو ماین

برای محاسبه توان ایسیک‌ها، مانند مثال زیر پیش می‌رویم. مقادیر AntMiner S9 را برای الگوریتم SHA-256 وارد می‌کنیم که عبارت است از نرخ هش 14 تراهش بر ثانیه و مصرف برق 1340 وات. تنها تفاوت این بخش، نقش ارز دیجیتال اصلی است که در این قسمت با بیت کوین مقایسه می‌شود.

نتایج محاسبات سودآوری ایسیک از طریق وات تو ماین

استخراج به تفکیک کوین

در سربرگ Coins، کوین‌های پشتیبانی‌شده توسط وات تو ماین را مشاهده خواهید کرد. بخش کوین‌ها (Coins) را با مثال Sia بررسی می‌کنیم.

این کوین را می‌توان از طریق AntMiner A3 استخراج کرد که در ابتدا، سودی معادل با 521 دلار ارائه می‌داد. اکنون، قصد داریم بررسی کنیم که میزان سودآوری این دستگاه پس از چند ماه تا چه‌ اندازه تغییر کرده است.

گزینه‌های مختلف برای انتخاب ارز دیجیتال مورد نظر به‌منظور محاسبه سودآوری استخراج

پس از انتخاب کوین مورد نظر، مقادیر دستگاه ماینر را وارد می‌کنیم که نرخ هش 815 گیگاهش بر ثانیه و مصرف برق 1275 وات است.

برای محاسبه نتیجه‌ای دقیق‌تر، می‌توانیم هزینه برای هر کیلووات ساعت و هزینه سخت‌افزارها را نیز مشخص کنیم. سپس، روی گزینه «محاسبه» (Calculate) کلیک می‌کنیم تا میزان سودآوری دستگاه مشخص شود.

محاسبه سودآوری برای کوین Sia

پس از ارائه اطلاعات، جدولی همراه با جزئیات و سود برآوردشده نسبت به هر ساعت، روز، هفته، ماه و سال را دریافت خواهیم کرد. این ستون‌ها میزان سود تخمین‌زده‌شده را به کوین مورد نظر (Sia)، بیت کوین و دلار نشان می‌دهند.

ستون آخر سود خالص را نشان می‌دهد که برابر با سود کلی منهای هزینه‌های برق و کارمزد استخر استخراج است.

جدول سودآوری کوین Sia به تفکیک‌ زمانی

در نظر داشته باشید که تمام اعداد به‌دست‌آمده برآوردی تقریبی هستند. سختی استخراج شبکه و قیمت کوین‌های مختلف همیشه در حال تغییر است؛ بنابراین، محاسبه سود برای یک هفته، یک ماه یا یک سال فایده چندانی ندارد. علاوه بر این، سودهای برآوردشده نیز ممکن است نتایجی خلاف واقعیت داشته باشند.

درواقع، محاسبات وب‌سایت وات تو ماین صددرصد بر اساس شانس است، درحالی‌که شانس سودآوری استخراج، در واقعیت ممکن است چند برابر کمتر یا بیشتر باشد.

استخراج دوگانه

برای استخراج دوگانه یا ترکیبی، باید مقادیر را دو برابر وارد کنید. در این بخش، ابتدا باید یکی از گزینه‌های ارائه‌شده در منوی کشویی ETH + را انتخاب کنید، به‌عنوان مثال ETH + SC. سپس، برای هر کوین، مقدار هش مربوط به تجهیزات مورد استفاده و کارمزد استخر استخراج را وارد می‌کنیم.

اندیکاتورهای مرتبط با مصرف انرژی و هزینه کیلووات به طور کلی محاسبه می‌شوند، زیرا در این بخش قصد داریم از طریق یک دستگاه، استخراج دوگانه انجام دهیم. نتایج سودآوری برای هر کوین و به طور کلی، منهای هزینه‌ها و مخارج نمایش داده می‌شود.

محاسبه سودآوری استخراج دوگانه

همانطور که مشاهده می‌کنید، با استفاده از ماشین‌حساب وات تو ماین، می‌توانید سود استخراج را به روشی کاملاً دقیق برای بسیاری ترکیبات مختلف الگوریتم‌های هشینگ و تجهیزات مورد استفاده به دست آورید.

درنهایت، همیشه به یاد داشته باشید که تمامی محاسبات مربوط به سودآوری استخراج تقریبی است، زیرا قیمت ارزهای دیجیتال و پیچیدگی شبکه‌های آنها همیشه در حال تغییر است و در حال حاضر، صحت پیش‌بینی طولانی‌مدت برای سودآوری استخراج تقریباً دست‌نیافتنی است.

 

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • معاملات بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، تتر و... در برابر ریال و دلار
شروع خرید و فروش

اگر مایل به مطالعه بیشتر درباره ارز دیجیتال هستید، پیشنهاد می‌کنیم کتاب "ارز دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول" را در اینجا دانلود کنید و بخوانید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

میکسر بیت کوین چیست و چرا صرافی‌ها فعالیت میکسرها را مسدود می‌کنند؟

رهگیری تراکنش‌های بیت کوین آسان است، مگر در مواردی که فرستنده با استفاده از میکسر بیت کوین (Bitcoin mixer) ارتباط بین آدرس‌های بیت کوین و هویت واقعی آنها را مخدوش…
بیشتر بخوانید

تکلیف ماینرهای اتریوم بعد از اتریوم ۲.۰ چیست؟

پس از اینکه اتریوم ۲.۰ با پروتکل اثبات سهام‌اش راه‌اندازی شود، استخراج‌کنندگان اتریوم به بن‌بست می‌خورند؟ هنگامی که اتریوم تبدیل به یک بلاک چین اثبات سهام شود، چه اتفاقی برای…
بیشتر بخوانید

نسل سوم اینترنت (وب ۳) چیست و چه تفاوتی با وب ۲ دارد؟

اگر در حال خواندن این مطلب هستید، یعنی از وب ۲ استفاده می‌کنید. وبی که ما امروزه تجربه می‌کنیم تفاوت قابل‌ملاحظه‌ای با آنچه ۱۰ سال پیش استفاده می‌شد (وب ۱)…
بیشتر بخوانید

زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) چیست؟

حتما در مورد زنجیره بایننس شنیده‌اید. زنجیره بایننس (به انگلیسی Binance Chain)، منزلگاه اصلی ارز BNB است و برای معامله بسیار سریع طراحی شده است. جهت دستیابی به معاملات سریع،…
بیشتر بخوانید