توکن ارز دیجیتال چیست؟ چند نوع توکن وجود دارد؟

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
توکن ارز دیجیتال چیست

امروزه کمتر کسی وجود دارد که اسم ارزهای دیجیتال را نشنیده باشد و بسیاری از ما کم و بیش با اصطلاحات این حوزه آشنا هستیم. اما آن چه انگیزه نوشتن این مطلب را به وجود آورد، کاربرد اشتباه اصطلاحات ارزهای دیجیتال توسط افراد است. به عنوان مثال تابحال به این فکر کرده اید که توکن چیست و چه تفاوتی با ارز یا کوین دارد؟

در این مطلب با ما همراه باشید تا بدانیم توکن ارز دیجیتال چیست و اصطلاح «توکن» به چه چیزی گفته می‌شود.

توکن ارز دیجیتال چیست؟

در دنیای ارزهای دیجیتال، توکن یک نوع دارایی تلقی می‌شود که با استفاده از کریپتوگرافی و فرمول‌های خاصی به وجود آمده و در بستری مبتنی بر بلاکچین فعالیت می‌کند. توکن‌های مختلف از قوانین و استانداردهای خاصی پیروی می‌کنند و بسته به نوع کاربردی که دارند، امکانات مختلفی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

توکن‌ها در واقع دارای ارزش مشخصی هستند که بر اساس کاربرد و موفقیت آن‌ها در جذب کاربران بیشتر تعیین می‌شود. همانند پول‌های رایجی که به صورت روزانه برای خرید و فروش از آن‌ها استفاده می‌کنیم، توکن‌ها مطابق یک قرارداد قبلی و متأثر از عرضه و تقاضا دچار نوسانات قیمت می‌شوند.

تفاوت کوین (Coin) و توکن (Token) چیست؟

در موارد بسیاری می‌بینیم که این دو اصطلاح به جای یکدیگر استفاده می‌شوند اما این دو اصطلاح یک تفاوت کلیدی با یکدیگر دارند.

کوین به ارز دیجیتالی گفته می‌شود که بلاکچین مختص به خود را دارد و در واقع ارز بومی همان شبکه محسوب می‌شود. مثلاً اتر (ETH) ارز بومی بلاکچین اتریوم (Ethereum) است و در واقع یک کوین محسوب می‌شود.

اما ارز دیجیتال UNI که متعلق به صرافی یونی سواپ (Uniswap) است و بر روی بلاکچین اتریوم کار می‌کند، یک توکن محسوب می‌شود چرا که بلاکچین مختص به خود را ندارد.

حالا که فهمیدیم توکن ارزهای دیجیتال چیست، بهتر است با انواع توکن که در بازار معامله می‌شوند بیشتر آشنا شویم:

توکن‌های ارزی (Currency Tokens)

توکن‌های ارزی که در واقع رایج‌ترین نوع توکن هستند، برای خرید و فروش و معاملات یا ذخیره دارایی استفاده می‌شوند. توکن‌هایی مانند Solana و Ripple از جمله بهترین توکن‌های ارزی هستند.

توکن کاربردی (Utility tokens)

ظهور اتریوم باعث به وجود آمدن توکن‌های کاربردی شد. برخلاف توکن‌های ارزی، این نوع از توکن‌ها به دارندگانشان اجازه دسترسی به یک محصول یا سرویس خاص را می‌دهند.

توکن خدماتی
توکن‌های کاربردی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال هستند و کاربردهای بسیار گسترده‌ای در حوزه‌های مختلف دارند.

توکن‌های کاربردی چندکاره هستند و معمولاً بر روی یک بلاکچین مانند اتریوم ساخته می‌شوند و در همان شبکه می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

توکن‌های مشابه اوراق بهادار (Security tokens)

توکن‌های مشابه اوراق بهادار در واقع توکن‌هایی هستند که از رمزنگاری دارایی‌های خاصی به دست می‌آیند و قابلیت دسترسی به این توکن تنها به فرد مالک داده می‌شود.

امکان خرید و فروش با استفاده از این توکن‌ها وجود دارد اما ر غالب موارد دید مالکان به توکن‌های security سرمایه گذاری و نگهداری است.

این ویژگی باعث شده تا برخی از فعالان بازار و همچنین کمیسیون بورس اوراق بهادار آمریکا (SEC) آن‌ها را به عنوان اوراق بهادار طبقه بندی کنند. بنابراین این توکن‌ها به عنوان یک قرارداد سرمایه‌گذاری و دارای پتانسیل کسب سود و درآمد انفعالی (passive income) شناخته می‌شوند.

بیشتر بخوانید: 10 راه برای کسب درآمد غیرمستقیم از کریپتو!

توکن‌های دارایی (Asset tokens)

این توکن‌ها به عنوان نماینده دیجیتال یک دارایی در یک پلتفرم یا سازمان شناخته می‌شوند. مثلاً ممکن است یک توکن، نماینده و نشانگر مقدار مشخصی املاک یا دارایی فیزیکی مانند طلا باشد.

بیشتر بخوانید: پکس گلد (Pax Gold) چیست؟ با طلای دنیای کریپتو آشنا شوید!

توکن‌های سهمی (Equity tokens)

این توکن‌ها بیشتر به عنوان یک مفهوم تئوری وجود دارند. توکن‌های سهمی در شرکت‌های مختلف می‌توانند به عنوان یک بخش از سهام عمل کرده و سهام داران می‌توانند مطابق قرارداد قبلی از این توکن‌ها به عنوان نماد تعداد دارایی‌های خود استفاده کنند.

توکن‌های جایزه (Reward tokens)

این توکن‌ها را می‌توان معادل امتیاز وفاداری (loyalty points) یا برای پرداخت جایزه‌ دانست. در غالب موارد توکن‌های جایزه در قالب توکن بومی یک صرافی، بازی کامپیوتری یا بلاکچین‌های مختلف به کاربران پرداخت می‌شوند اما ممکن است توکن جایزه با توکن بومی متفاوت باشد.

جایزه‌ای که در قالب توکن به کاربران پرداخت می‌شود می‌تواند به دلیل هولد کردن مقدار زیادی توکن شبکه، شرکت در استخر‌های نقدینگی یا تبلیغ برای پلتفرم باشد.

توکن سودده (dividend tokens) چیست؟

به استثنای توکن‌های ارزی، سایر توکن‌ها نوعی قرارداد سرمایه‌گذاری با پتانسیل درآمد انفعالی هستند. چنین درآمدی می‌تواند در اشکال و انواع مختلف وجود داشته باشد، به‌طور مثال کسب سود از طریق نگهداری توکن، سرمایه‌گذاری و یا انجام عملیات استخراج و… .

برخی از سازمان‌ها، درآمدشان را با توزیع سود بین دارندگان توکن تقسیم می‌کنند. علاوه بر این، بلاکچین‌هایی وجود دارند که دارای ویژگی‌هایی مشابه پرداخت سود هستند که باعث می‌شود ارز آن‌ها مشابه یک «توکن سودده» باشد.

همانند سهام، توکن‌های دارای قابلیت سوددهی می‌توانند امتیاز رأی را با خود به همراه داشته یا نداشته باشند. اما برخلاف سهام، نگهداری توکن‌های سودده صرفاً حق امتیاز کسب درآمد انفعالی را به دارنده آن می‌دهد و صرفاً دارنده توکن، هیچ مالکیتی در سازمان مربوطه ندارد.

Staking یا استیکینگ که مفهوم آن را می‌توان نگهداری و ذخیره توکن دانست، می‌تواند نوعی مفهوم سوددهی نیز داشته باشد و نگه‌دارندگان توکن در یک والت از پیش تعیین شده، به تناسب زمانی که توکن را نگه داشته‌اند، مقداری دریافتی داشته باشند.

پرداختی‌ها به دارندگان توکن می‌تواند به‌طور منظم (مثلاً هفتگی، ماهانه یا هر از سه ماه) و بر اساس سطوح مختلف مالکیت در آن توکن باشد، به‌طور مثال افرادی که مقادیر زیادی از توکن را نگهداری می‌کنند، زودتر از افراد دارای توکن کمتر، سود را دریافت کنند.

توکن NFT چیست؟

حروف NFT مخفف کلمه Non-Fungible Token به معنای توکن غیر مثلی یا توکن غیرقابل معاوضه است. ان اف تی بک بخش از کد در کامپیوتر است که شبیه ارزهای دیجیتال مانند «بیت کوین» (Bitcoin) وجود دارد.

توکن غیرمثلی NFT
هر یک از توکن‌های غیرمثلی منحصربه‌فرد هستند و به همین دلیل به شکل آثار هنری، آیتم‌های درون بازی و موارد دیگر معامله می‌شوند.

همانند هر شیء دیگری، فیزیکی یا دیجیتالی، ارزش NFT بر مبنای مبلغی است که یک نفر بابت مالکیت آن پرداخت می‌کند. لازم به ذکر است که برخلاف بسیاری از اشیاء فیزیکی یا دیجیتالی، توکن‌های غیر مثلی خود محصول نیستند و بیشتر نمایانگر یک محصول فیزیکی یا دیجیتالی هستند که در بلاکچین ثبت و ذخیره می‌شود. از طرفی نیز خرد و فروش NFTها بسیار راحت است.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع توکن NFT (توکن‌های تعویض‌ناپذیر)

چگونه یک توکن ارزشمند می‌شود؟

با پیشرفت ابزارهای ایجاد توکن، همه می‌توانند با دانش اندک فنی، روی بلاکچین‌های مختلف توکن ایجاد کنند. بنابراین ایجاد توکن به خودی خود ارزشی ندارد بلکه توکن‌ها زمانی ارزشمند می‌شوند که عده‌ی زیادی حاضر شوند آن را برای کاربرد خاصی مورد استفاده قرار دهند. مثلاً:

 • برای شروع یک بازی آنلاین جذاب، کاربران به مقدار خاصی از یک توکن نیاز داشته باشند.
 • توکن در یک اپلیکیشن غیرمتمرکز نقش ارزبومی (Native currency) را بازی کند.
 • توکن به خاطر تبلیغات گسترده و یا ویژگی‌های خاص، توجه افراد زیادی را جلب کند و عده زیادی شروع به خرید و فروش آن کنند.

بیشتر بخوانید: نحوه ایجاد ارز دیجیتال؛ راهنمای گام به گام ساخت توکن و کوین

کیف پول توکن ارز دیجیتال چیست؟

پس از فراگیر شدن ارزهای دیجیتال، جست و جو برای کیف پول ارزهای دیجیتال نیز بیشتر شد. کیف پول ارز دیجیتال باید بتواند امنیت دارایی‌های کاربران را تأمین کرده و دسترسی به ارزهای دیجیتال بیشتری را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهند.

لیست کیف پول های ارز دیجیتال را در اینجا مشاهده کنید!

کیف پول‌ها مبتنی بر بلاکچین‌های مختلفی هستند و بسته به این که قصد خرید و نگهداری چه توکنی داشته باشید، باید از یک کیف پول متناسب و سازگار استفاده کنید.

امروزه کیف پول‌های دیجیتال بسیاری در دسترس علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال قرار گرفته است. کیف پول‌ها امروزه در دو حالت نرم افزاری یا به اصطلاح نرم و کیف پول‌های سخت افزاری با به اصطلاح سرد در دسترس هستند.

کیف پول‌های نرم‌افزاری مانند تراست ولت، کوینومی، کیف پول BRD و… رایگان هستند. اما کیف پول‌های سخت افزاری که امنیت به مراتب بالاتری دارند برای خرید نیاز به هزینه اولیه دارند.

سؤالات متداول

توکن ارز دیجیتال چیست؟

توکن‌های ارز دیجیتال شکلی از دارایی هستند که در یک چهارچوب مشخص و مطابق قوانین و استاندارد‌های خاصی در یک شبکه بلاکچین قابل خرید و فروش و معامله هستند.

تفاوت کوین و توکن ارز دیجیتال چیست؟

کوین به نوعی از ارز دیجیتال گفته می‌شود که بلاکچین مختص به خود را داشته و در واقع ارز بومی شبکه محسوب می‌شود. اما توکن، بلاکچین مختص به خود را ندارد و روی یک بلاکچین دیگر کار می‌کند.

انواع توکن کدامند؟

توکن‌ها انواع مختلفی دارند که برای مقاصد مختلفی از آن‌ها استفاده می‌شود. بیشتر توکن‌های موجود در بازار توکن‌های ارزی هستند اما از انواع دیگر توکن‌ها می‌توان به توکن‌های کاربردی، توکن‌های مشابه اوراق بهادار، توکن‌های سرمایه، توکن‌های جایزه و توکن‌های سودده نام برد.

سخن آخر

اصطلاح توکن از جمله اصطلاحات بسیار پرکاربرد در دنیای ارزهای دیجیتال است که در موارد بسیاری حتی توسط فعالان بازارهای ارز دیجیتال به اشتباه به کار برده می‌شود.

در این مطلب به سؤال توکن ارز دیجیتال چیست پاسخ دادیم و علاوه بر معرفی انواع توکن، تفاوت توکن و کوین را به طور کامل شرح دادیم.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

سرمایه‌گذار در بورس از سال 1392 و ارزهای دیجیتال از سال 2018، موسس بورسینس.
72 نظر
 1. سلام من چند توکن Awo دارم خواستم بپرسم ممکنه معجزه بشه و در صرافی لیست بشه

  1. سلام، وقت بخیر
   بهتره اخبارش رو از تیم و صفحات پروژه موردنظر در شبکه های اجتماعی پیگیری کنید

  1. سلام آقای جهاندیده. من در خرید
   توکن PETWARS_Dividen_Tracker به جای توکن اصلیPETWARS خریدم الان نمی دونم باهاش چکار کنم در کیف پول هست ولی فروخته نمیشه

 2. سلام نظرتون در مورد ارز چیبی اینو در صرافی بیبوکس چطوره ممنون میشم نظر کارشناسیتونو بدونم

 3. سلام .میشه درمورد توکن توضیح بدین اصلا یعنی چی .یکی از آشناها سه ماه پیش ۱۵ میلیون تومان خریده و الان ۱۵ میلیون شده ۲۰۰ میلیون این واقعی هستش؟؟؟

 4. سلام
  کسی تا حالا توکن پرو ووالیو داپ رو فروخته یا تبدیل به ارز دیگری کرده لطفا اگر کسی این کارا رو انجام داده به ما هم لطف کند ممنون میشم gkhamarani@gmail.com

 5. دوستان من یک چیزی بگم این اقای داداشی قرار بود خیلی وقت پیش توکن لیام رو با پشتوانه ی مالی (حدود 2 هزار میلیارد تومان) که از مردم جمع اوری کردند عرضه کنه امروز این اقا حبس خانگی بالغ بر 1000 نفر شاکی دارند و قاضی و دادستان عملا پشت گوش میندازند . اقای داداشی و شرکت امیتیس اعلام کردند که در حال حاضر هیچ سرمایه ای ندارند.
  خواهشی که ازتون دارم اینه که این خبر رو بین همه پخش کنید شاید تونستید به پرونده کمکی بکنید شاید مورد توجه مقامات قضایی واقع شد شاید اقای ریسی دادستان تهران کاری از دستشون بر اومد

 6. سلام وینک wink چه نوع ارزیه کجا میشه نگهش داشت ممنون میشم کامل توضیح بدین

   1. با سلام و عرض ادب
    جسارتا میخواستم بدونم bcd توکن دارای ارزش هست ؟
    میشه به ارز دیگری تبدیل کرد؟
    آیا قابل نقل و انتقال هست ؟
    نقل و انتقال یا تبدیلش چقد کارمزد داره؟
    خواهش میکنیم کمک کنید خیلی ضروریه

    1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
     مشخصات ارز موردنظر رو در سایت coingecko.com ببینید
     نامش رو جستجو کنید، نمودار، صرافی هایی که معامله میشه و… رو میتونید ببینید
     کارمزد بستگی به صرافی داره. همه جا یکی نیست

 7. سلام آقای شجاع الدین لطفا راهنماییم کنید
  من توکن Value دارم به مقدار زیاد توی اتمیک ولت ولی کارمزد زیاد میخواد تقریبا 0.02 اتریوم
  اول اینکه این توکن فیک هست یا نه ولی توی چندتا صرافی از جمله Huobi لیست شده
  الان نمیدونم این توکن فیک هست یا نه و چرا اینقدر کارمزد میخواد

  لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   چندمدته کارمزد تراکنش توکن‌های مبتنی بر اتریوم به شدت بالا رفته و تا جایی که میدونم فعلا هیچ راهکار عملی برای کاهش این کارمزد وجود نداره
   میتونید صبر کنید به امید اینکه تعداد تراکنشهای روی شبکه اتریوم کاهش پیدا کنه و کارمزدها هم کمتر بشه.

   1. سلام خسته نباشید بنده ب مقدار زیادی tst و tbc دارم میتونم بپرسم اینا خرید فروش میشن یا نه ؟؟؟

 8. سلام من توکن : والو ، پرو ، داپ و گیفت دارم توی اتمیک ولت الان میخوام اینارو به پول یا یه ارز دیجیتال تبدیل کنم کسی میتونه راهنماییم کنه ؟ واتس اپم *******

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   صرافی که این توکن ها در اون معامله میشن رو از طریق سایت coinmarketcap.com پیدا کنید و اینها رو تبدیل به تتر کنید.
   بعد تتر رو میتونید در صرافی های ایرانی به ریال بفروشید.

 9. سلام آقای جهاندیده میشه راهنماییم کنین توکن پرو رو چطوری میتونم تبدیل به بیت کوین یا ریال کنم؟

  1. سلام وقت بخیر، باید ببینید در چه صرافی معامله میشه و اول تبدیلش کنید به بیتکوین یا تتر یا ارزهایی که در صرافی های ایرانی معامله میشن.
   و بعد این ارزها رو در صرافی های ایرانی بفروشید.
   برای اینکه ببینید در چه صرافی معامله میشه در سایت coinmarketcap.com وارد صفحه ارز بشید و روی تب markets کلیک کنید.

  2. سلام خسته نباشید من تو تابستون در برنامه اکو اسمارت ۵۰۰۰ ترون خریدم به قیمت یک میلون ۸۰۰ هزار تومن و این ۵۰۰۰ ترون تبدیل شد به ۴۶۸۳ تا توکن.
   هالا این توکن چیه و اصلا چکارش کنم. میتونم تبدیلش کنم یا چجوریه به پول تبدیل میشه لطفا به طور کامل راهنمایم کنید.خیلی ازتون ممنونم.🙏🙏

 10. باسلام
  می خواستم درخصوص دنا توکن و ماهیتش توضیح بده
  فردی تو شهر ما لا وعده سود 9 تا 15 درصد سود ماهیانه داره از افرادی که دنبال راحتی و سود زیاد هستند پول جمع می کنه و احساسم میگه این طمع بزرگ پشتش یه کلاهبرداری بزرگه
  لطفا شناخت کاملی و تحقیقی دارید کمکم کنید باتشکر

  1. کلاهبردار
   صاحبش قبل از اینکه دنا رو بسازه به شهر ما اومد براش لب تاب خریدم پولمون نداد دیگ چه برسه شما

 11. سلام درمورد دناتوکن اگر اطلاعاتی دارید ممنون میشم توضیح دهید که آیا معتبر هست یا نه ؟

 12. سلام.. وقت بخیر… جناب جهاندیده در مورد اینوستینگ توکن اطلاعاتی دارید به من بدید؟؟چون خرید کردم و طریقه برداشتش رو نمیدونم؟؟ با تشکر

  1. سلام توکن هایی که به عنوان ضمانت نامه بانکی هستند آیا پس از اتمام قرار داد ارزش دار می شوند

  1. سلام وقت بخیر
   بستگی به توکن داره. باید ببینید در کدوم صرافی معامله میشه.

 13. با سلام و آرزوی موفقیت برای شما و کلیه دست اندرکاران سایت خوب بورسینس
  من سوالی داشتم که شاید مشکل خیلی از افرادی که در حوزه ارز دیجیتال فعالیت می کنند باشد و اما سوال:
  در مورد آن دسته از توکن های ERC_20 که نام آنها در بین اسامی توکنهای پیش فرض کیف پول نیست وطبیعتا نمیتوان آنها را اضافه کرد.و آدرسشان را داد مثلا توکنهایی مثل( Bither) و یا ( RFX)

  1. سلام وقت بخیر
   برای اضافه کردن توکن های erc20، در کیف پول ها اغلب گزینه ای به عنوان add token وجود داره
   اگر آدرس قرارداد توکن (contract address) رو داشته باشید به راحتی میتونید توکن رو اضافه کنید
   آدرس قرارداد توکن اغلب در سایت توکن موردنظر ذکر میشه.
   آدرس دریافت توکن های ERC20 همان آدرس اتریوم شماست. یعنی اگر آدرس اتریوم خودتون رو بدید، میتونن به این آدرس توکن ERC20 رو ارسال کنن.

 14. با سلام وخسته نباشید آیالیام توکن در ده سال آینده گرانتر میشود

  1. سلام دوست عزیز ، شاید بله شاید خیر. هیچ تضمینی وجود نداره که حتی اگر الان بیت کوین بخرید طی سال آينده ثروتمند تر بشید از این راه.

 15. سلام جناب جهاندیده آیا از توکن لیام اطلاعاتی دارید به بنده بدهید می خواهم سرمایه گذاری کنم می خوام بدونم همچین توکنی هست و آیا ارزش سرمایه گذاری داره؟؟؟

  1. سلام رسول عزیز ، خیلی در مورد این توکن اطلاعی ندارم اما به صورت کلی کار به شدت ریسکی هست و این توکن هم انگار ازش اطلاعات کافی موجود نیست. موفق باشید.

   1. سلام من چند توکن Awo دارم خواستم بپرسم ممکنه معجزه بشه و در صرافی لیست بشه

 16. سلام. توکن چیه؟ یه دوست از من خواسته که بخرم و تا دو سه ماه دیگه قیمتش میره بالا ، لیام توکن چه نوع توکنیه؟ آیا خریدنش مضره یا مفید؟
  اگر ممکنه جواب زو ب جی میلم بفرستید
  متشکرم

  1. سلام دوست منم 500 میلیون تومان لیام توکن خریده و داره تبلیغش میکنه و میفروشه. میگه دو ماه بعد عرضه میشه. اگه عرضه نشده از کجا می‌خره. قیمتش رو چطوری تعیین میکنه. از کجا در مورد این توکن اطلاعات بدست بیارم. آیا کلاه برداریه؟ لطفا جواب بدین. ممنون از سایت کامل و عالی شما.

   1. سلام ليام الان عرضه اوليه داره اگه خواستين بخرين ميتونم كمكتون كنم

 17. با توجه به اینکه مفهوم‌های جدیدی هستند، مطلب شما بسیار عالی و انگیزشی بود!
  ضمن تشکر، درک و برداشت بنده این است که توکن، دارایی خرد شده دارایی‌هاست و می‌تواند شامل هر چیزی به‌ویژه ارز دیجیتال و سهام باشد! به نوعی رمزارز ملی!

   1. سلام وقت بخیر . میشه روی توکن اپل که یک هفتس اومده سرمایه گذاری کرد . بهترین کار و بهترین خرید برای بار اول کدوم یک از ارز ها میباشد

 18. سلام
  این پی توکن که میگن الان تازه اومده و روی موبایل میشه استخراج کرد
  کلاهبرداری هست یا تولید کنندگانشان معتبر هستن
  ممنون

  1. سلام، کدام توکن؟ توکن یه اسم کلی برای دسته‌ای خاص از ارزهای دیجیتال هست.

 19. سلام چطور میتوانم توکن جمع اوری کنم یعنی از انترنت توسط توکن چطور بتوانم استفاده و جمع اوری بکنیم ؟؟

   1. سلام دوج توکن به کدام صرافی می تونیم بفروشیم یا با با ارز دگه ای چنجش کنیم ..صرافی ک واقعا معتبر باشه

 20. سلام الان پی نتورک که فروش نداره و قیمتی با توجه به نشرش در موبایل ایا قیمتی اولیه داره؟اگر نه به گفته بعضی از سایتها ارزشش بین ۰/۳ الی ۰/۷ توکن ارزششه …ایا این توکن قیمتش مشخصه؟

  1. سلام، قیمت توکن تا زمانی براساس عرضه و تقاضا مشخص میشه که در یک بازار آزاد (صرافی) برای خرید و فروش لیست بشه

 21. با سلام من میخواستم به تازگی توی پروژه تازه تاسیس کلود توکن شرکت کنم میخواستم نظر شما رو آقای جهاندیده در مورد این شرکت بدونم که آیا کلاهبرداری هستش یا نه متشکرم

 22. با سلام
  امکان دارد توکن یک کمپانی برای یک مدت محدود بیاد و بعد از جذب سرمایه کلاه برداری شود

   1. سلام ادمین جان.
    نظرتون درباره توکن TWFواسه شرکت اسپادان(شرکت ایرانیه) چیه؟
    فیکه یا نه❤️🙏

 23. سلام،از لحاظ ارزش دار شدن در اينده و امنيت ارز،كوين ها بهتر هستند يا توكن ها

   1. سلام، من توکن VALUE در والت خود دارم! قصد فروش آن را دارم، باید چیکار کنم ، لطفا کمی من را راهنمایی کنید؟! با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی