آشنایی با انواع توکن NFT (توکن‌های تعویض‌ناپذیر)

انواع توکن NFT

توکن‌های تعویض‌ناپذیر (غیرمثلی) یکی از جالب‌ترین موضوعات سال 2021 در دنیای دارایی‌های دیجیتال هستند.

NFT ها دارایی‌های دیجیتال منحصربه‌فرد و مبتنی بر فناوری بلاک چین هستند که در دوران اخیر بسیار محبوب شده‌اند. در نتیجه، علاقه به یافتن و درک انواع توکن NFT نیز افزایش یافته است.

بسیاری علاوه بر چشم‌انداز تغییر مدیریت سنتی دارایی‌ها، به آینده و پتانسیل اقتصادی NFTها نیز امیدوار هستند. رشد تدریجی قابل‌مشاهده‌ حوزه توکن‌های تعویض‌ناپذیر می‌تواند ضامن فرصت‌های بی‌نظیری برای سازندگان و سرمایه‌گذاران این توکن‌ها باشد. بنابراین، داشتن تصویری واضح از انواع توکن NFT می‌تواند به تصمیم‌گیری بهتر در سفر ماجراجویانه کاربران این توکن‌ها کمک کند.

خیزش انقلابی انواع توکن NFT

توکن‌های دیجیتال چیز جدیدی در دنیای فناوری نیستند. در واقع، فقط پس از مارس 2021 و با حراج اثر هنری هنرمند دیجیتالی که به‌نام بیپل (Beeple) شناخته می‌شود، توکن‌های تعویض‌ناپذیر نیز توجه جهان را به خود جلب کردند. افراد معروفی همچون جک دورسی، مدیرعامل توییتر و ایلان ماسک نیز با تمجید از توکن‌های NFT بر محبوبیت آنها افزودند.

اثر هنری دیجیتالی بیپل که در مارس ۲۰۲۱ به قیمت ۷۰ میلیون دلار فروخته شد.

جالب است بدانید که اولین توکن تعویض‌ناپذیر در سال 2014 ایجاد شد و شش سال طول کشید تا در نیمه اول سال 2021، ارزش کل بازار توکن‌های تعویض‌ناپذیر به رقمی حدود 2 میلیارد دلار برسد. این در حالی است که فقط یک سال پیش از آن، ارزش کل فروش NFTها تقریباً 250 میلیون دلار بود.

توکن‌های تعویض‌ناپذیر توکن‌هایی دیجیتال یا رمزنگاری‌شده هستند که ویژگی اصلی آنها یگانه‌بودنشان است؛ برای اثبات این یگانگی، توکن‌های NFT روی بلاک چین ثبت می‌شوند. توکن‌های تعویض‌ناپذیر می‌توانند نسخه‌هایی توکنیزه‌شده از دارایی‌های واقعی یا دارایی‌های کاملاً دیجیتالی باشند.

دسته‌بندی انواع توکن NFT

با این همه، ارتباط تنگاتنگ NFTها با هنر یکی از ویژگی‌های برجسته این توکن‌هاست که می‌تواند برای بسیاری از تازه‌واردان به دنیای NFT گیج‌کننده باشد. در واقع، NFTها فقط به حوزه هنر محدود نمی‌شوند، بلکه انواع توکن NFT با ویژگی‌های منحصربه‌فرد و موارد استفاده متمایز وجود دارند.

انواع توکن NFT را می‌توان به سه دسته اصلی و رایج تقسیم کرد:

  • آثار اصل یا کپی مستند در شبکه بلاک چین یا دفترکل توزیع‌شده: این توکن‌های تعویض‌ناپذیر روی شبکه بلاک چین ایجاد می‌شوند و روی شبکه بلاک چین باقی می‌مانند.
  • توکن‌های NFT که حق مالکیت اثر را ارائه می‌دهند: این دارایی‌ها شامل عرضه NFT به افراد به‌منظور اعطای حق مالکیت دارایی می‌شود.
  • فراداده NFT که شامل ارائه مالکیت فایل‌های فراداده مربوط به اینترنت است: فراداده NFT نیز دسته مهم دیگری است که به توکن‌های تعویض‌ناپذیر پیوند می‌خورد. در این حالت، فرد حق مالکیت NFT را دریافت نمی‌کند و فقط می‌تواند از آن استفاده کند.

بیشتر بخوانید: چگونه توکن غیرقابل‌ تعویض (NFT) ایجاد کنیم

کاربردهای انواع توکن NFT

گمانه‌زنی‌های مختلفی در خصوص پتانسیل توکن‌های NFT و ارزش و خطرات مربوط به آنها وجود دارد. توکن‌های تعویض‌ناپذیر می‌توانند به‌واسطه عملکرد بلاک چین، اصالت و جزئیات یک دارایی‌ را نشان دهند. این توکن‌ها می‌توانند به نگهداری، محدودسازی یا عدم اجازه دسترسی به حقوق افراد در خصوص دارایی‌هایشان کمک کنند و حقوق انحصاری مالکیت را ارتقاء دهند.

توسعه زیرساخت‌ها و نوآوری روبه‌رشد جهان NFTها می‌تواند کارایی این توکن‌ها را در بخش‌های مختلف تقویت کند. بنابراین، منطقی است که انتظار ظهور انواع جدیدی از NFTها را داشته باشیم. در این بخش، سعی می‌کنیم به برخی از انواع توکن‌های NFT که در حال حاضر محبوبیت بیشتری دارند، بر حسب کارکرد نگاهی بیندازیم.

کلکسیونی‌ها

یکی از اولین نمونه‌های NFT با توسعه کریپتوکیتیز (CryptoKitties) ایجاد شد؛ شخصیت‌های کریپتوکیتیز توکن‌هایی آنلاین و کلکسیونی هستند. در واقع، کریپتوکیتیز را می‌توان اولین مورد کاربرد توکن‌های تعویض‌ناپذیر دانست. گفتنی است محبوبیت کریپتوکیتیز در سال 2017 به حدی رسید که باعث ترافیک شبکه اتریوم شد. کریپتوکیتیز یکی از نمونه‌های جالب فهرست انواع توکن NFT است؛ این توکن‌ها بچه‌گربه‌های دیجیتالی هستند که با ویژگی‌های متمایزی خود محبوب‌تر و مطلوب‌تر از سایر شخصیت‌ها می‌شوند.

بچه‌گربه‌های دیجیتالی در بازی کریپتوکیتیز اولین کاربردهای توکن‌ تعویض‌ناپذیر را رقم زدند.

آثار هنری

فرآیند خلق و عرضه آثار هنری نیز یکی دیگر از کاربردهای برجسته NFT است. انواع توکن NFT در این حوزه به هنر دیجیتالی اطلاق می‌شود که دارای ویژگی‌هایی منحصربه‌فرد باشد و هم‌زمان خلاقیت و فناوری را با هم ترکیب کند.

در حال حاضر، نسخه‌های محدودی از چندین اثر هنری تحت شرایطی ویژه در گردش هستند. استفاده از اوراکل و قراردادهای هوشمند می‌تواند به هنرمندان در ایجاد تصاویری که در شبکه‌های بلاک چین نمایش داده می‌شوند، کمک کند. توکن‌های NFT هنر دیجیتال نیز مشوق مشارکت کاربران در این حوزه هستند.

توکنیزه‌کردن دارایی‌ها و آثار هنری در دنیای واقعی می‌تواند مشوق موثری برای پذیرش توکن‌های تعویض‌ناپذیر باشد. امکان ترکیب بلاک چین و اینترنت اشیا (IoT) با هم چشم‌اندازهای جالبی در قالب اسکن کد یا برچسب روی دارایی‌ها ارائه می‌دهد. انواع توکن NFT در آثار هنری ثبت آسان مالکیت آثار هنری در دنیای واقعی را برای کاربران به ارمغان می‌آورد. در مقابل، کاربران نیز می‌توانند سابقه کامل یک اثر هنری، مانند مالکیت قبلی و قیمت‌های پیشین اثر را به کمک این توکن‌ها بیابند و بررسی کنند.

بلیت رویدادها (Event ticket)

یکی دیگر از کاربردهای خوش‌آتیه NFTها مربوط به بلیت رویدادهای مختلف است.

این نوع توکن تعویض‌ناپذیر به افرادی که در رویدادهایی همچون جشنواره‌های موسیقی و کنسرت‌ها شرکت می‌کنند، اجازه می‌دهد تا هویت و بلیت خود را تأیید کنند. مدیران رویدادها می‌توانند تعداد مشخصی بلیت NFT را در پلتفرم بلاک چین عرضه کنند تا مشتریان این بلیت‌ها را از طریق حراج خریداری و آنها را در کیف پول موبایلی خود با دسترسی آسان ذخیره کنند.

بیشتر بخوانید: روش خرید NFT

موسیقی و رسانه

موسیقی و حق مالکیت آثار موسیقایی با توسعه توکن‌های NFT وارد جریان تازه‌ای می‌شود.

حوزه موسیقی و رسانه نیز در حال آزمایش NFT است که می‌تواند زیرگروه مهم دیگری از کاربردهای انواع توکن NFT ایجاد کند.

پیونددادن فایل‌های موسیقی و رسانه‌ای به توکن‌های تعویض‌ناپذیر می‌تواند دریافت یا اعطای حقوق مالکیت اثر هنری را بسیار آسان و دسترس‌پذیر کند. دو پلتفرم برجسته‌ای که به هنرمندان در عرضه موسیقی همراه با حق مالکیت کمک می‌کنند، پلتفرم‌های رِیریبل (Rarible) و مینت‌بیس (Mintbase) هستند.

موسیقی و حق مالکیت آثار موسیقایی با توسعه توکن‌های NFT وارد جریان تازه‌ای می‌شود.

در این پلتفرم‌ها و سایر پلتفرم‌های مشابه، هنرمندان از تماس مستقیم با طرف‌داران و مخاطبان خود برخوردار می‌شوند و شنوندگان نیز تجربه ممتازی کسب می‌کنند. حق مالکیت انحصاری در خرید NFT یکی از مهم‌ترین دلایل رشد توکن‌های تعویض‌ناپذیر در صنعت موسیقی است که می‌تواند چشم‌انداز قابل‌اعتمادی برای کاهش کپی غیرمجاز و واسطه‌گری در دنیای موسیقی باشد.

بازی و گیمینگ

یکی از انواع رایج NFT در حوزه بازی عمدتاً بر اقلام درون‌بازی متمرکز است.

NFTها به‌سرعت موردعلاقه توسعه‌دهندگان بازی‌ها و گیمرها قرار گرفته‌اند. مالکیت آیتم‌های درون‌بازی و سابقه آنها با توکن‌های NFT قابل‌ثبت است و این امر می‌تواند به گسترش اقتصاد درون‌بازی بینجامد. مهم‌تر از همه، توکن‌های NFT در حوزه بازی‌های رایانه‌ای مزایای بسیاری برای بازیکنان به ارمغان آورده‌اند.  

بیشتر بخوانید: بازی اکسی اینفینیتی؛ چگونه درآمد کسب کنیم

اگرچه آیتم‌های کلکسیونی درون‌بازی ملزومات مهمی برای تجربه بهتر از بازی‌ها به شمار می‌روند، توکن‌های NFT می‌توانند حتی ارزش این آیتم‌ها را نیز تغییر دهند. فروش این آیتم‌ها خارج از پلتفرم بازی به گردش پول و اقتصاد بازی کمک می‌کند. در مقابل، سازندگان و توسعه‌دهندگان بازی نیز با عرضه توکن‌های تعویض‌ناپذیر می‌توانند برای فروش هر مورد در بازار آزاد حق امتیاز دریافت کنند.

یکی از محبوب‌ترین کاربردهای حال حاضر توکن‌های تعویض‌ناپذیر در بازی‌های جالبی همچون اکسی اینفینیتی دیده می‌شود.

دارایی‌های واقعی

در حال حاضر، تعداد NFTهایی که نماینده دارایی‌های دنیای واقعی باشند، اندک است؛ با این حال، پیشرفت در حوزه NFT می‌تواند توکنیزه‌کردن دارایی‌های واقعی را امکان‌پذیر کند.

به‌عنوان مثال، بسیاری از پروژه‌های NFT در حال حاضر در حوزه املاک و مستغلات یا کالاهای لوکس فعالیت می‌کنند. توکن‌های NFT را می‌توان به‌عنوان سندهای مالکیتی در نظر گرفت که فرآیند خرید و فروش خودرو یا خانه را تسهیل می‌کنند. در حقیقت، افراد می‌توانند از فرصتی که توسط توکن‌های NFT به وجود آمده است، برای دارایی‌های جهان واقعی نیز استفاده کنند.

احراز هویت

یکی از ویژگی‌های مهم توکن‌های تعویض‌ناپذیر کمیاب‌بودن آنهاست.

هر NFT منحصربه‌فرد است و نمی‌توان آن را با توکن دیگری جایگزین کرد. توکن‌های NFT احراز هویت نیز مشابه توکن‌های NFT بلیت رویدادها عمل می‌کنند. آنها می‌توانند شناسه‌های منحصربه‌فردی برای پشتیبانی از سیستم‌های مدیریت هویت افراد باشند.

برجستگی کاربرد NFTهای مبتنی بر هویت در زمینه گواهینامه‌ها و مجوزها مشهودتر است. ارائه گواهینامه‌ها و مجوزهای توکنیزه‌شده برای اثبات و تأیید سوابق افراد تأثیر شگرفی در حوزه مدیریت هویت خواهد داشت. علاوه بر این، توکن‌های NFT مبتنی بر هویت به افراد کمک می‌کنند تا اسناد و مدارک مربوط به هویت خود را بدون خطر ازدست‌دادن ذخیره کنند.

بیشتر بخوانید: نکات کلیدی که قبل از خرید NFTها باید بدانید

میم‌ها و شوخی‌ها

یکی از جالب‌ترین انواع NFT، فروش میم‌ها (meme) یا همان شوخی‌های تصویری در قالب توکن تعویض‌ناپذیر است.

در حال حاضر، میم‌ها تبدیل به بخشی از فرهنگ عمومی کاربران اینترنت شده‌اند و به‌سرعت مشهور و فراگیر می‌شوند. با کمک NFTها، سازندگان این میم‌ها حتی می‌توانند نسخه‌هایی توکنیزه از آنها را به فروش برسانند. فروش میم‌ها در قالب توکن‌های تعویض‌ناپذیر می‌تواند نویدبخش اکوسیستمی آینده‌نگر برای سازندگان خلاق تصاویر میم باشد.

تصویر بامزه «دختر پردردسر» (Disaster Girl) یکی از میم‌های گران‌قیمتی است که اخیراً به ارزش نیم میلیون دلار به فروش رفت.

نام‌های دامنه

در میان انواع توکن NFT ، باید به نام‌های دامنه نیز اشاره کنیم که اخیراً به محبوبیت چشمگیری دست یافته‌اند. سرویس‌های غیرمتمرکز نام دامنه همچون Unstoppable Domains و Ethereum Name Service یا به‌اختصار ENS برخی از مثال‌های جالب توجه این حوزه هستند. سرویس نام دامنه اتریوم (ENS) می‌تواند به کوتاه‌کردن آدرس‌های پیچیده و طولانی و سهولت استفاده کاربران کمک کند.  

بیشتر بخوانید: دامنه‌های روی بلاکچین (بدون تاریخ انقضا)

سخن پایانی

انواع توکن NFT موجود در فهرست توکن‌های تعویض‌ناپذیر، به‌وضوح پتانسیل اکوسیستم NFT را نشان می‌دهند.

توکن‌های تعویض‌ناپذیر دسته‌ای کاملاً جدید از دارایی‌های دیجیتال یا دارایی‌های توکنیزه‌شده هستند؛ این توکن‌ها در حال تغییر مفاهیم متداول کاربرد و مالکیت دارایی‌ها هستند. انواع متداول توکن‌های تعویض‌ناپذیر با تمرکز بر آنچه در واقع از طریق NFT دریافت می‌کنید، دسته‌بندی می‌شوند.

نوع اول توکن‌های تعویض‌ناپذیر مواردی هستند که می‌توانید آنها را در قالب یک NFT اورجینال ایجاد و روی بلاک چین ذخیره کنید. نوع دوم NFTها به توکن‌های دیجیتال بومی اشاره دارد که در آنها چندین NFT مختلف به‌عنوان حق مالکیت برای دارایی‌هایی مشخص عمل می‌کنند و دسته سوم توکن‌های NFT فقط اجازه دسترسی به فراداده‌ NFT را می‌دهند و در نتیجه، شما به‌جای اینکه مالکیت دارایی را دریافت کنید، فقط اجازه استفاده از آن را خواهید داشت.

انواع توکن NFT در گردش، همچون آثار هنری، آثار موسیقی و رسانه‌ای، نام‌های دامنه، میم‌ها و سایر موارد نیز چشم‌اندازهای امیدوارکننده‌ای از آینده توکن‌های تعویض‌ناپذیر ارائه می‌کنند.

منبع: 101blockchains.com

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
  • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
  • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
  • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
  • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

چگونه توکن غیرقابل‌ تعویض (NFT) ایجاد کنیم

اگر قصد ایجاد توکن غیرقابل‌ تعویض (Non-Fungible Token) یا به‌اختصار NFT خود را دارید، زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) با ویژگی‌هایی همچون کارمزد کم، تراکنش‌های سریع و جامعه در…
بیشتر بخوانید

پلتفرم دیسنترالند (Decentraland) و توکن مانا (MANA) چیست؟

پلتفرم دیسنترالند (Decentraland) جهانی مجازی و جامعه‌ای مبتنی بر فناوری بلاک چین است. در دیسنترالند، کاربران قطعات زمین، آثار هنری و سایر توکن‌های تعویض‌ناپذیر (NFT) خود را توسعه می‌دهند و…
بیشتر بخوانید

روش استفاده از کیف پول رونین برای بازی اکسی اینفینیتی

برای انجام بازی محبوب رمزارز اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) یک کیف پول رونین (Ronin) لازم است. علاوه بر این، با داشتن این کیف پول می‌توانید از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApp) دیگری…
بیشتر بخوانید

بازی‌های مبتنی بر بلاکچین! معرفی برترین بازی‌های NFT

اخیراً، یکی از حوزه‌های داغ دنیای بلاکچین و کریپتو NFTها و بازی‌های NFT با قیمت‌ها و ارقام نجومی بوده‌اند. اگر با توکن‌های غیرمثلی (non-fungible token) یا به‌اختصار NFTها آشنا نیستید،…
بیشتر بخوانید

بازی اکسی اینفینیتی؛ چگونه درآمد کسب کنیم

بازی اکسی اینفینیتی بازی پوکمون‌ است، اما در قالب NFT! در حال حاضر، جنون شکل‌گرفته حول رمزارزها و توکن‌های غیرقابل‌تعویض/غیرمثلی (Non-fungible tokens) یا به‌اختصار NFTها در بالاترین حد خود قرار…
بیشتر بخوانید

روش خرید NFT (روی پلتفرم Opensea)

اخیراً توکن‌های غیرمثلی (NFTها) با رشد خارق‌العاده‌ای روبه‌رو بوده‌اند و پرسش “چطور NFT بخریم” را بیشتر از سابق می‌شنویم. این جهش ناشی از استقبال و تمایل افراد مشهور و پلتفرم‌های…
بیشتر بخوانید