چگونگی شروع کار با زنجیره هوشمند بایننس (BSC)

زنجیره هوشمند بایننس

فعالیت‌ها روی زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) یا به‌اختصار BSC هرروز بیشتر می‌شوند؛ از مبادله توکن گرفته تا بازارهای غیرمتمرکز پول و توکن‌های تعویض‌نا‌پذیر (NFT)، گزینه‌های بسیاری در حال حاضر به قصد کسب سود یا صرفاً سرگرمی، روی این بلاک چین بنا شده‌اند. درصورتی‌که با زنجیره هوشمند بایننس آشنا نیستید، می‌توانید به این مطلب از بورسینس رجوع کنید و در مورد بلاک چین اختصاصی صرافی بایننس و سازوکار آن اطلاعات بیشتری کسب کنید. 

اما برای شروع کار با زنجیره BSC باید چه کنید و به چه ابزاری احتیاج دارید؟ در ادامه، به تمام موارد مورد نیاز برای شروع کار با زنجیره هوشمند بایننس اشاره خواهیم کرد. 

کیف پول‌های زنجیره هوشمند بایننس

اول از همه، شما برای تعامل با اپلیکیشن‌های موجود در زنجیره هوشمند بایننس باید از یک کیف پول استفاده کنید و خبر خوب این است که شما چند گزینه برای انتخاب دارید.

لازم به یادآوری است که فهرستی که در ادامه می‌خوانید، کاملاً جامع نیست. علاوه بر موارد ذکرشده، می‌توانید از کیف پول‌های مث والت (Math Wallet)، لجر (Ledger)، توکن پاکت (TokenPocket)، بیت کیپ (Bitkeep)، آنتو (ONTO)، سِیف پل (Safepal) و آرکِین (Arkane) نیز استفاده کنید.

کیف پول متامسک (MetaMask)

احتمالاً نام کیف پول متامسک را بارها شنیده‌اید یا با آن آشنایی دارید؛ اگر با این کیف پول آشنا نیستید، می‌توانید این مقاله از بورسینس را مطالعه کنید.

البته این کیف پول اساساً مربوط به شبکه اتریوم است. اما، اتصال آن به زنجیره هوشمند بایننس بسیار آسان است و به این ترتیب، شما می‌توانید از یک رابط کاربری آشنا برای تعامل با این زنجیره استفاده کنید. برای توضیحات بیشتر در خصوص نحوه اتصال این کیف پول به زنجیره هوشمند بایننس می‌توانید به این مقاله رجوع کنید.

کیف پول تراست والت (Trust Wallet)

برخی از اپلیکیشن‌ها، مانند پنکیک سواپ (PancakeSwap)، به شما اجازه می‌دهند از طریق کیف پول تراست والت با زنجیره هوشمند بایننس ارتباط داشته باشید.

تراست والت یکی از ساده‌ترین کیف پول‌های موبایل است که به شما امکان می‌دهد به‌راحتی و در هر لحظه با زنجیره هوشمند بایننس ارتباط داشته باشید.

کیف پول زنجیره بایننس (Binance Chain Wallet)

کیف پول زنجیره بایننس گزینه دیگری است که برای برخی اپلیکیشن‌ها روی زنجیره هوشمند بایننس می‌توانید به کار بگیرید. این کیف پول را می‌توانید به‌عنوان افزونه‌ مرورگر خود در مرورگرهای کروم، فایرفاکس و برِیو دریافت کنید. کار با این کیف پول آسان است و رابط کاربری مطلوبی دارد.

نحوه دستیابی به ارزهای دیجیتال روی زنجیره هوشمند بایننس

گزینه‌های کیف پول زیادی در اختیار داریم، اما چگونه می‌توانیم از حساب بایننس خود ارز دیجیتال برداشت کنیم یا از خدمات بین‌زنجیره‌ای بایننس بریج (Binance Bridge) استفاده کنیم؟

پیش از پاسخ به این پرسش، بهتر است برخی مفاهیم این حوزه را با یکدیگر مرور کنیم.

زنجیره هوشمند بایننس از استاندارد توکن BEP-20 پشتیبانی می‌کند ، در حالی که زنجیره بایننس که زیرساخت صرافی غیرمتمرکز بایننس است، از استاندارد توکن BEP-2 پشتیبانی می‌کند. بنابراین، اگر مایل هستید روی صرافی غیرمتمرکز بایننس معامله کنید، باید از توکن‌های مبتنی بر BEP-2 استفاده کنید و اگر قصد دارید از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز زنجیره BSC بهره ببرید، باید توکن‌های مبتنی بر BEP-20 را به کار بگیرید.

برداشت وجه از بایننس

آسان‌ترین روش برای برداشت حساب از بایننس، انتقال وجوه به یک کیف پول سازگار با زنجیره BSC است.

فقط باید مطمئن شوید که هنگام برداشت وجه به کیف پول خارجی خود، گزینه زنجیره هوشمند بایننس (BEP-20) را انتخاب می‌کنید.

بایننس بریج

یک روش عالی دیگر برای انتقال دارایی به زنجیره BSC استفاده از بایننس بریج است. واژه بریج (bridge) در زبان انگلیسی به معنای پل ارتباطی است.

می‌توانید بسیاری از بزرگ‌ترین بلاکچین ها مانند اتریوم یا ترون را انتخاب کنید و توکن‌های بومی آنها را به توکن‌های رَپد (wrapped) یا همان بسته‌بندی‌شده در زنجیره BSC تبدیل کنید. این پل ارتباطی در هر دو جهت کار می‌کند. همچنین، می‌توانید روی ذخیره درون‌زنجیره‌ای نظارت داشته باشید که تضمین می‌کند توکن‌های بسته‌بندی‌شده در زنجیره BSC به اندازه کافی وثیقه در قالب توکن‌های بومی دارند؛ به این ویژگی اثبات دارایی‌ها (Proof of Assets) گفته می‌شود.

اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز در زنجیره BSC

تا به اینجا، کیف پولی برای تعامل با زنجیره هوشمند بایننس داریم و می‌توانیم مقداری دارایی به آن منتقل کنیم. اکنون، با این دارایی جادویی اینترنتی خود چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟ در این بخش به بررسی برخی از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز در زنجیره BSC می‌پردازیم. البته، این موارد تنها چند مورد از بی‌شمار اپلیکیشن‌های غیرمتمرکزی هستند که به‌شکلی روزافزون به زنجیره هوشمند بایننس اضافه می‌شوند. برای پیگیری تمام این اپلیکیشن‌ها، می‌توانید از پلتفرم‌های دیفای استیشن (DefiStation)، دپ ریدار (DappRadar) یا مث دپ استور (Math dApp Store) استفاده کنید.

پنکیک سواپ

پنکیک سواپ را می‌توان اولین بازارساز خودکار (AMM) در زنجیره هوشمند بایننس دانست.

مشابه با یونی سواپ (Uniswap) یا سوشی سواپ (SushiSwap)، در پنکیک سواپ نیز می‌توانید توکن‌های مبتنی بر BEP-20 مبادله (سواپ) کنید.

همچنین، می‌توانید با تأمین نقدینگی یکی (یا چند) استخر نقدینگی، درآمد غیرفعال کسب کنید. فقط پیش از برداشت وجه، از امکان ضرر ناشی از تغییر قیمت دارایی خود آگاه باشید.

پنکیک سواپ، علاوه بر اینکه بازارسازی خودکار (AMM) در زنجیره هوشمند بایننس است، کارهای بیشتری نیز می‌تواند انجام دهد. با استفاده از این پلتفرم می‌توانید در قرعه‌کشی شرکت کنید، برنده توکن‌های تعویض‌ناپذیر شوید، در فروش توکن سهیم باشید، برای کسب امتیاز در جدول امتیازات رقابت کنید، سهام‌گذاری و کسب سود کنید و در بسیاری موارد دیگر از گزینه‌های فراوان این پلتفرم بهره‌مند شوید.  

پروتکل ونوس (Venus)

ونوس پروتکل وام‌دهی مشابه کامپاند (Compound) یا آوی (Aave) روی شبکه اتریوم است. ونوس یک بازار پول غیرمتمرکز است که در آن می‌توانید توکن‌های مبتنی بر BEP-20 را با نرخ بهره‌ای که از طریق الگوریتم تنظیم می‌شود، وام بگیرید یا وام دهید.

آیا دارایی‌هایی دارید که بدون هدف خاصی جایی ذخیره کرده‌اید؟ ونوس می‌تواند گزینه مناسبی برای کسب سود از این دارایی‌ها یا استفاده از آنها به‌عنوان وثیقه برای وام‌گرفتن و شرکت در فرآیند کِشت سود (yield farming) باشد.

ونوس همچنین پلتفرمی برای یک استیبل کوین غیرمتمرکز به نام VAI است که سبدی از ارزهای دیجیتال آن را پشتیبانی می‌کنند. به این ترتیب، می‌توانید ونوس را ترکیبی از پلتفرم‌های کامپاند و میکردائو (MakerDAO) روی زنجیره هوشمند بایننس تصور کنید.

اوتوفارم (Autofarm)

اوتوفارم پلتفرمی برای توزیع سود در زنجیره BSC است. سازوکار این پلتفرم را می‌توان مشابه با پلتفرم یِرن فایننس (yearn.finance) در بلاک چین اتریوم دانست. این پلتفرم به‌صورت خودکار سعی می‌کند بهینه‌ترین راه را برای کسب بازده از سپرده‌های شما پیدا کند.

برگرسواپ (BurgerSwap)

برگرسواپ نیز بازارساز خودکار و محبوب دیگری در زنجیره BSC است. این پلتفرم به شما کمک می‌کند توکن‌های مبتنی بر BEP-20 را مبادله و تأمین نقدینگی کنید.

پروتکل اسپارتان (Spartan Protocol)

پروتکل اسپارتان یک پروتکل دارایی مصنوعی در زنجیره هوشمند بایننس است. اسپارتان به کاربران اجازه می‌دهد تا، درست مانند سایر بازارسازهای خودکار، برای توکن‌های مبتنی بر BEP-20 استخرهای نقدینگی ایجاد کنند.

با این حال، هدف پروتکل اسپارتان این است که در آینده امکانات بیشتری، مانند دارایی‌های مصنوعی وثیقه‌ای توسط استخرهای نقدینگی و همچنین وام‌ها و ابزارهای مشتقه درون‌زنجیره‌ای، فراهم کند.

کریم (Cream)

کرم یک پروتکل وام‌دهی محبوب در شبکه اتریوم است که در زنجیره BSC نیز پیاده‌سازی شده است. در این پلتفرم می‌توانید توکن‌های مبتنی بر BEP-20 را وام بگیرید و وام بدهید.

نحوه ردیابی معیارهای زنجیره هوشمند بایننس

با این توضیحات، تقریباً همه‌چیز برای شروع مهیا است. اما چگونه فعالیت خود را در زنجیره هوشمند بایننس پیگیری خواهیم کرد؟ برای پیگیری فعالیت‌ها در این زنجیره، بهترین مکان پلتفرم BscScan است.

اگر تجربه کار با حوزه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) را دارید، این وب‌سایت احتمالاً برایتان آشنا به نظر خواهد رسید. پلتفرم BscScan کاملاً شبیه به پلتفرم اتراسکن (EtherScan) است؛ زیرا، توسط همان تیمی ایجاد شده است که اتراسکن را بنا کرده‌اند.

جمع‌بندی

در این مقاله از بورسینس، با چند مفهوم اساسی، همچون کیف پول‌های سازگار و کارکردهای شبکه، برای ورود به زنجیره هوشمند بایننس آشنا شدیم. انتظار می‌رود رشد و پیشرفت این زنجیرۀ نوپا که از روزهای اول آغاز به کار، شاهد اشتیاق و فعالیت قابل‌توجهی در کاربران بوده است، در آینده نیز ادامه پیدا کند.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • معاملات بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، تتر و... در برابر ریال و دلار
شروع خرید و فروش

اگر مایل به مطالعه بیشتر درباره ارز دیجیتال هستید، پیشنهاد می‌کنیم کتاب "ارز دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول" را در اینجا دانلود کنید و بخوانید...

22 نظر
 1. سلام، الان bnb از کوینکس می خوام انتقال بدم به نوبیتکس، پس نمیشه؟!
  چکار باید بکنم؟

  1. سلام، نه فکر نمیکنم شدنی باشه مگر اینکه اول به سایتی مثل بایننس منتقل کنید بعد از اونجا به نوبیتکس برداشت بزنید (روی شبکه BEP2 باید به نوبیتکس بفرستید)

 2. درود فراوان.
  میخواستم راهنمایی کنید و یه صرافی معرفی کنید که معتبر باشه که اون و کوین میخریم با خیال راحت بزاریم بمونه. بلاک نکنن و KYC مهم نباشه براشون. من بخاطر اینکه همچین اتفاقی نیوفته میخرم انتقال میدم به تراست ولت .
  اگر صرافی و کیف پول معتبر سراغ دارید لطفا بگید .

  1. سلام و درود
   بهتره برای نگهداری بلندمدت ارز، به هیچ صرافی اطمینان نکنید.
   از بین صرافی های خارجی فقط از کوینکس اطمینان داریم که “فعلا” مشکلی با ایرانی ها نداره ولی آینده مشخص نیست.
   از ایرانی ها هم اکسیر و نوبیتکس از قدیمی‌ها هستن و بهتره خودتون هم بررسی کنید

 3. با سلام
  من میخوام از صرافی بایننس دوج کوین منتقل کنم به کیف پول تراست ولت، 3 تا گزینه وجود داره، یکی BEP2 که غیر فعال، یکی BSC که آدرس کیف پولم رو نمیشناسه و یکی دیگه هم هست به اسم Dogecoin که کارمزدش 20 دوج هست!!! دلیل اینکه از BSC ارور میده چیه؟

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی
   این موارد شبکه‌های مختلفی هستن که میتونید دوج‌کوین رو روی اونها برداشت کنید
   اگه گزینه BEP2 یا BEP20 رو بزنید، باید آدرس درست رو از تراست والت بردارید و وارد کنید. هر کدوم از این شبکه‌ها آدرس خاص خودشون رو در تراست والت دارند
   برای انتقال ارز از این شبکه‌ها باید مقداری ارز BNB در کیف پول داشته باشید
   اگه گزینه Dogecoin رو انتخاب کنید و روی شبکه اصلی برداشت رو انجام بدید، دیگه نیازی به داشتن ارز دیگه برای خارج کردن ارز از تراست والت نخواهید داشت

 4. سلام من از شبکه زنجیره هوشمند بایننس(BSC)تتر انتقال دادم به کیف پول اکسودوس متاسفانه به کیفم واریز نشد.
  امکانش هست راهنمایی فرمایید

   1. چطوری ریال وارد کیف پولمون کنیم، یعنی پولم تو بانکه چطوری به تتر تبدیلش کنم ،؟

 5. سلام
  من ٤ روزه ارز bnb. از صرافي كوينكس ب كول ولت اس بر بستر bsc انتقال دادم هنوز بحساب نيومده
  ايا كول ولت اس bsc رو ساپورت نميكنه يا مشكل ديگه هست ؟؟ لطفا راهنمايي بفرماييد مرسي

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   از شبکه BEP2 پشتیبانی میکنه ولی BSC خیر

 6. با سلام و با عرض خسته نباشید
  توضیحات و آموزش های شما بسیار عالی و مفید و با محتوا هستند ، وباعث افتخار بنده هست که با چنین تیمی در ارتباط هستم . با درود و سپاس فراوان

 7. سلام وقت بخیر
  میخواستم بدونم اگه وریفای بایننسو انجام بدین به مشکل بر میخوریم ؟
  انجام بدیم بهتره؟

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   ساکنین ایران اجازه افتتاح حساب در این سایت رو ندارند، بنابراین بله اگه در ایران باشید به مشکل میخورید.

 8. بسیار عالی چرا ایرانی ها‌ باید از ای پی کشورهای دیگر استفاده کنند چیزی نگفتید ایا به خاطر تحریم هاست.

  1. به خاطر تحریم‌ها و محدودیت‌هایی هست که برای ساکنین ایران اعمال میکنن وگرنه دلیل دیگه ای نداره.

 9. سلام . متوجه نشدم چی شد. ینی با خرید این توکن ها و ذخیره در تراست والت سود کسب میکنیم؟

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   این مطلب بطور کلی زنجیره هوشمند بایننس رو شرح داده که یه بستر هست برای ایجاد پروژه ها و انجام تراکنش ها.
   یکی از کاربردها میتونه همین باشه که فرمودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

روش بازیابی ارز دیجیتال ارسال شده به شبکه BEP20

مدتی است برخی از افراد به دلیل ارسال اشتباه برخی کوین‌ها و توکن‌ها از صرافی‌هایی مانند بایننس به شبکه BEP20 دچار سردرگمی شده‌اند. اگر ارزهایی مانند اتریوم، بیت‌کوین، لایت‌کوین و……
بیشتر بخوانید

وام‌گیری و وام‌دهی در دیفای

با آغاز به کار سازمان‌ها برای آزمایش پتانسیل بلاک چین، حوزه مالی نیز تلاش‌ دارد اپلیکیشن‌های فین‌تکی مبتنی بر این فناوری نوین ایجاد کند. با پوشش تقریباً تمام خدمات مالی،…
بیشتر بخوانید

داستان Yearn.finance (توکن YFI) چیست؟

YFI کریپتوکارنسی متعلق به پروتکل Yearn.finance است. YFI یک توکن حاکمیتی (governance token) محسوب می‌شود که به کاربران قابلیت رای دادن برای تعیین مسیر پروتکل را می‌دهد. از زمان راه‌اندازی…
بیشتر بخوانید

تاثیر فناوری در آینده دنیای مالی و صنعت فین‌تک

از زمان اختراع چرتکه برای سهولت در محاسبات مالی تا ساخت ابررایانه‌های غول‌پیکری که امروزه برای پیاده‌سازی مدل‌های پیچیده مالی استفاده می‌شوند، فناوری و امور مالی همیشه درهم‌آمیخته بوده‌اند. صنعت…
بیشتر بخوانید