بایننس بریج (Binance bridge) چیست؟

سرویس بایننس بریج

پروژه بایننس بریج با هدف افزایش قابلیت همکاری متقابل بین بلاک چین‌های مختلف راه‌اندازی شده است.

در سرویس بایننس بریج (Binance Bridge)، هر فردی می‌تواند دارایی‌های دیجیتال خود را به توکن‌های رپدشدۀ (wrapped) زنجیره بایننس و زنجیره هوشمند بایننس تبدیل کند. (یا بالعکس)

اصطلاح «bridge» در زبان انگلیسی به معنای «پُل» است و شما با استفاده از این پل ارتباطی می‌توانید از بیت کوین، اتر، تتر یا هر دارایی دیجیتال دیگری در اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز زنجیره هوشمند بایننس بهره ببرید.

علاوه بر این، می‌توانید بیت کوین هودل کنید؛ درواقع، می‌توانید به موجودی بیت کوین خود دسترسی داشته باشید و در عین حال، از جدیدترین فرصت کِشت سود (yield farming) در زنجیره هوشمند بایننس نیز سود ببرید.

مقدمه‌ای بر سرویس بایننس بریج

در حال حاضر، یکی از مشکلات فضای ارزهای دیجیتال عدم توانایی بلاک چین‌های مختلف در ارتباط و تعامل با یکدیگر است.

به‌عنوان مثال، اگر شما یک تراکنش بیت کوین انجام دهید، بلاک چین اتریوم نمی‌تواند از آن مطلع شود. در نمایی بزرگ‌تر، این مسئله احتمالاً با فناوری‌های جدید به‌نوعی برطرف خواهد شد. با این حال، راه‌حلی بسیار سریع‌تر که اکنون در دسترس است، توکن‌ها و کوین‌های رپدشده هستند.

واژه «رپد» (wrapped) در زبان انگلیسی به‌معنای بسته‌بندی‌شده است و در فضای ارزهای دیجیتال، به کوین‌هایی گفته می‌شود که روی پلتفرمی غیر از پلتفرم بومی خود و به‌عنوان توکنی رپدشده (بسته‌بندی‌شده در قالب جدید) مورد معامله قرار می‌گیرند.

توکن‌های رپدشده به شما اجازه می‌دهند از کوین‌ها و توکن‌هایی استفاده کنید که مربوط به پلتفرم دیگری هستند، اما روی زنجیره جدیدی همچون زنجیره هوشمند بایننس قرار گرفته‌اند. یکی از بهترین نمونه‌های توکن رپدشده، رپد بیت کوین یا همان بیت کوین توکنیزه‌شده روی شبکه اتریوم است.

سرویس بایننس بریج این مفهوم را برای بلاک چین‌های زنجیره بایننس و زنجیره هوشمند بایننس نیز امکان‌پذیر کرده است.

سرویس بایننس بریج چیست؟

پروژه بایننس بریج یکی از خدمات جدید صرافی بایننس است که با هدف افزایش تعامل میان‌زنجیره‌ای بین بلاک چین‌های مختلف و پل‌زدن بین زنجیره‌های گوناگون در این حوزه ایجاد شده است.

هدف سرویس بایننس بریج ایجاد ارتباط بین بلاک چین‌های مختلف است.

درواقع، این سرویس به همه اجازه می‌دهد کوین‌های موردنظر خود را به توکن‌های رپدشده تبدیل کنند تا بتوان از آنها روی زنجیره بایننس و زنجیره هوشمند بایننس استفاده کرد.

با استفاده از سرویس بایننس بریج، دارایی‌های دیجیتالی همچون بیت کوین، اتر، تتر، لایت کوین، ریپل، لینک، کازموس، پولکادات، تزوس، آنتولوژی و بسیاری دیگر از کوین‌های محبوب می‌توانند وارد اکوسیستم بلاک چین بایننس شوند.

با استفاده از پورتال بایننس بریج و فقط با چند کلیک می‌توانید به نقدینگی میان‌زنجیره‌ای در زنجیره بایننس و زنجیره هوشمند بایننس دسترسی پیدا کنید.

سرویس بایننس بریج چگونه کار می‌کند؟

رپدکردن یک کوین یا توکن و انتقال آن به زنجیره بایننس بسیار ساده است.

با استفاده از سرویس بایننس بریج می‌توانید دارایی‌های دیجیتال خود را بین بلاک چین بومی دارایی و زنجیره بایننس/زنجیره هوشمند بایننس انتقال دهید.

به‌عنوان مثال، اگر دارایی تتر خود را از شبکه اتریوم به زنجیره هوشمند بایننس انتقال دهید، سرویس بایننس بریج از تبدیل میان‌زنجیره‌ای اتریوم (ERC-20) به شبکه بایننس با استاندارد (BEP-2) یا (BEP-20) پشتیبانی می‌کند. شایان ذکر است که این کوین‌های رپدشده نیز توسط کوین‌ها و توکن‌های واقعی روی آدرس‌های عمومی پشتیبانی می‌شوند.

در حال حاضر، پروژه بایننس بریج از انتقال میان‌زنجیره‌ای استانداردهای توکن ERC-20 و TRC-20 پشتیبانی می‌کند. همانطور که احتمالاً می‌دانید، استاندارد ERC-20 یک استاندارد توکن محبوب در بلاک چین اتریوم و TRC-20 نیز استاندارد مشابهی در شبکه ترون است.

گفتنی است که BEP-2 نیز به استاندارد توکن روی زنجیره بایننس و BEP-20 به استاندارد توکن روی زنجیره هوشمند بایننس گفته می‌شود. توکن بومی هر دو زنجیره بایننس کوین (BNB) است.

هنگامی‌که پارامترها و استانداردها را تنظیم کردید، در عرض چند دقیقه می‌توانید تبدیل میان‌زنجیره‌ای خود را انجام دهید. البته، سرعت تبدیل به زمان تأیید در شبکه بلاک چین موردنظر شما نیز بستگی دارد. به‌عبارت دیگر، اگر به‌هنگام تبدیل کوین‌ها و توکن‌ها، زنجیره مبداء شما دچار تراکم و افزایش فعالیت کاربران باشد، احتمالاً باید مدت بیشتری برای تبدیل دارایی خود در نظر بگیرید.

ترافیک بلاک چین مبداء می‌تواند مدت‌زمان لازم برای انتقال بین‌زنجیره‌ای توکن را افزایش دهد.

علاوه بر این، مسئله مهم دیگر کارمزد تبدیل دارایی‌ها است که در سرویس بایننس بریج صفر است و شما فقط باید کارمزد تراکنش شبکه بلاک چین مبداء را بپردازید.

همچنین، برای انجام این عملیات احتیاجی به داشتن حساب کاربری بایننس ندارید و رابط کاربری بایننس بریج به‌گونه‌ای تنظیم شده است که بدون نیاز به حساب کاربری، هر آدرسی بتواند از آن استفاده کند.

با این حال، اگر حساب بایننس داشته باشید، به‌راحتی‌ می‌توانید برخی از دارایی‌های BEP-2 و BEP-20 را واریز یا برداشت کنید. به این ترتیب، دیگر نیازی نیست نگران رپدکردن و بسته‌بندی دارایی‌ها باشید؛ زیرا، می‌توانید آنها را مانند سایر توکن‌ها ذخیره و معامله کنید یا انتقال دهید.

ویژگی‌های Peg-in و Peg-out

اصطلاح «peg» در دنیای بلاک چین، به‌معنای وابسته‌کردن ارزش یک دارایی به دارایی دیگر است.

دو ویژگی تعبیه‌شده در سرویس بایننس بریج Peg-in و Peg-out هستند که به‌ترتیب به شما اجازه می‌دهند توکن‌های خود را از بلاک چین مبداء به زنجیره بایننس/زنجیره هوشمند بایننس تبدیل کنید یا توکن‌های زنجیره بایننس/زنجیره هوشمند بایننس را به توکن‌های بومی بلاک چین موردنظر خود برگردانید.  

برای تکمیل فرآیند Peg-in، به کیف پولی سازگار مانند کیف پول زنجیره بایننس (Binance Chain Wallet) یا متامسک (MetaMask) احتیاج دارید.

بلاک چین مبداء را انتخاب و میزان دارایی مورد نظر خود را مشخص کنید. بایننس بریج آدرسی برای شما ایجاد می‌کند که دارایی خود را به آن واریز کنید. در این مرحله، مدت‌زمان مشخصی به شما داده می‌شود تا دارایی خود را وارد بلاک چین بایننس کنید. اگر در طول این مدت، عملیات واریز را انجام دهید، سرویس بایننس بریج به‌ همان مقدار توکن رپدشده به آدرس شما روی زنجیره بایننس و زنجیره هوشمند بایننس ارسال می‌کند.

هنگامی‌که تراکنش تکمیل شد، بایننس بریج توکن‌ها را قفل می‌کند؛ در این حالت، انتقال به زنجیره هوشمند بایننس به اتمام رسیده است. در این زمان، می‌توانید کار خود را با توکن‌های رپدشده جدید آغاز کنید.

لطفا توجه داشته باشید که اگر قصد دارید مبلغ زیادی را تبدیل کنید، بهتر است ابتدا با مقدار کم شروع کنید. به این ترتیب می‌توانید پیش از تبدیل مبلغ زیادی از دارایی خود، بررسی کنید که همه‌چیز مرتب است یا خیر.

سخن پایانی

پروژه بایننس بریج ابزاری مهم برای افزایش سازگاری متقابل در فضای بلاک چین است. به‌وسیله این سرویس، هر کاربری می‌تواند کوین‌ها و توکن‌های خود را به زنجیره بایننس یا زنجیره هوشمند بایننس انتقال دهد و از آنها استفاده کند. تعداد توکن‌های پشتیبانی‌شده در گذر زمان افزایش می‌یابند و دسترسی بهتری به نقدینگی روی زنجیره هوشمند بایننس ایجاد می‌کنند.

سرویس بایننس بریج فقط بخشی از یک پروژه بزرگ‌تر است. بایننس قصد دارد نقدینگی میان‌زنجیره‌ای بین بلاک چین‌های مختلف را از این میزان نیز بیشتر کند.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • معاملات بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، تتر و... در برابر ریال و دلار
شروع خرید و فروش

اگر مایل به مطالعه بیشتر درباره ارز دیجیتال هستید، پیشنهاد می‌کنیم کتاب "ارز دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول" را در اینجا دانلود کنید و بخوانید...

4 نظر
 1. سلام ‌
  از صرافی کوینکس، bnb-bsc به ولت متاماسک انتقال دادم ولی ننشسته ، چیکار میشه کرد؟؟

 2. با سلام
  آیا میشود از متامسک و روی شبکه Binance Smart Chain ، تتر یا bnb یا هر ارز دیگری را به نوبیتکس منتقل کرد بدون اینکه نیاز به حساب در صرافی بایننس داشته باشیم؟

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   در حال حاضر نوبیتکس از شبکه Binance Smart Chain پشتیبانی نمیکنه بنابراین نه شدنی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

داستان هارد فورک لندن اتریوم (و تاثیر آن روی کارمزد تراکنش)

هارد فورک پیش‌روی بلاکچین اتریوم که با عنوان «لندن» نامگذاری شده، یک بروزرسانی در مدل پرداخت کارمزد شبکه اتریوم ایجاد می‌کند. مطلب مرتبط: منظور از هارد فورک چیست؟ در حال…
بیشتر بخوانید

شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال چیست؟

شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال (Crypto Fear and Greed Index) به‌منظور تحلیل احساسات معامله‌گرها و گمانه‌زنی در مورد اقدام بعدی اکثریت بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شاخص که…
بیشتر بخوانید

بلاک چین عمومی ، بلاک چین خصوصی و بلاک چین کنسرسیوم

ظهور بیت کوین پایه و اساس یک صنعت نوین بود که حول فناوری زیربنایی پروتکل بلاک چین شکل گرفت. نوآوران مشتاق اکنون پتانسیل این فناوری را کشف کرده‌اند و در…
بیشتر بخوانید

۷ کاربرد توکن‌های تعویض ناپذیر

علاقه روز‌افزون به توکن‌های تعویض ناپذیر (NFT) باعث رونق مجموعه‌های کلکسیونی ارز دیجیتال و هنر NFT شده است که از برجسته‌ترین کاربردها در اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) به شمار…
بیشتر بخوانید

مروری بر کریپتوکامپر (CryptoCompare)

کریپتوکامپر سرویسی بین‌المللی جهت ارائه داده‌های‌ بازارهای ارز دیجیتال است. این وب‌سایت که برمبنای مقایسه (compare) شکل گرفته است اطلاعاتی در خصوص قیمت بیش از ۵,۰۰۰ کوین و تعداد بسیاری…
بیشتر بخوانید