آپدیت شانگهای اتریوم چیست و چه تاثیری بر شبکه آن دارد؟

مهدی خان احمدی
مهدی خان احمدی
بررسی و راستی‌آزمایی شده توسط:
بررسی و راستی‌آزمایی شده توسط:

مهرداد اسدی (MBA و Financial Management Master's Degree)

آپدیت شانگهای اتریوم

فرقی نمی‌کند که طرفدار اتریوم هستید یا نه، اتریوم به عنوان ملکه ارزهای دیجیتال، کاربردهای بسیار زیادی دارد که که برای تمامی معامله‌گران ارزهای دیجیتال مفید و حائز اهمیت است.

تا جایی که خیلی از معامله‌گران حرفه‌ای برای پیش‌بینی آینده آلت کوین‌ها و آلت سیزن از تحلیل روند کنونی اتریوم استفاده می‌کنند.

اتریوم مورد قبول خیلی از شرکت‌های بزرگ واقع شده است، در حدی که خیلی از کارشناسان معتقدند به زودی جایگاه بیت کوین را می‌گیرد.

در نتیجه هرچیزی که مربوط به اتریوم باشد و در روند قیمت‌گذاری اتریوم نقش داشته باشد برای معامله‌گران بازار کریپتو بسیار مهم است. در این مقاله قصد داریم آپدیت شانگهای اتریوم را به صورت کامل بررسی کنیم.

نکات کلیدی

  • آپدیت شانگهای اتریوم نوعی هاردفورک است که در ماه مارس سال 2023 میلادی انجام می‌شود.
  • فورک شانگهای، EIP-4895 را پیاده‌سازی می‌کند که باعث می‌شود اعتبارسنج‌ها بتوانند اتریوم‌هایی که در دسامبر سال 2020 میلادی را استیک کردند، برداشت کنند.
  • تقریبا 14 درصد اتریوم‌های حال حاضر استیک شده‌اند که عددی بالغ بر 16 میلیون کوین است.
  • آپدیت شانگهای اتریوم چند EIP دیگر هم دارد که عمدتا برای کاهش هزینه و کارمزد توسعه‌دهنگان طراحی شده است.

آپدیت شانگهای اتریوم چیست؟

آپدیت شانگهای یکی از بزرگترین هاردفورک‌های اتریوم است که در ماه مارس سال 2023 انجام می‌شود.

این فورک به استیک‌کنندگان (Stakers) و اعتبارسنج‌ها (Validators) کمک می‌کند تا دارایی‌های خود را از زنجیره بیکن (Beacon Chain) خارج کنند.

جالب است بدانید که اتریوم‌های استیک شده به اندازه 17 درصد از تعداد کل اتریوم‌های عرضه شده هستند و تعداد آنها تقریبا به 16 میلیون می‌رسد؛ همچنین ارزش این دارایی‌های استیک شده مبلغی بالغ بر 26 میلیون دلار است.

طرح EIP-4895 چیست و چه کاربردی دارد؟

کلمه EIP مخفف عبارت Ethereum Improvement Proposal است که به معنای پروپوزال توسعه اتریوم است.

مهمترین بخش فورک شانگهای، پیروی کردن از EIP-4895 است؛ که در آن استیک کنندگان و اعتبارسنج‌ها می‌توانند دارایی‌های خود را که از ماه دسامبر سال 2020 استیک کرده‌‌اند، خارج کنند.

اعتبارسنج‌ها حوالی 16 میلیون اتریوم را برای کمک به ایمن‌سازی شبکه اتریوم استیک کرده بودند و حالا بعد از مدت‌ها می‌توانند دارایی خود را برداشت کنند.

 اعتبارسنج‌ها از زمانی که مرج اتریوم اعلام شد، اهمیت بسیار زیادی در شبکه اتریوم پیدا کردند.

زیرا مهمترین فرآیندها را برای انتقال شبکه اتریوم از مکانیزم اثبات کار (Proof-of-Work) به مکانیزم اثبات سهام (Proof-of-Stake)، اعتبارسنج‌ها انجام می‌دهند.

طبق قوانین جدید اتریوم، پس از مرج (Merge)، اعتبارسنج‌هایی که حداقل 32 اتریوم را استیک کرده بودند می‌توانند در اعتبارسنجی اتریوم‌های جدید شرکت کنند. بعد از آن بابت هر بلوکی که اعتبارسنجی می‌کنند پاداش دریافت می‌کنند.

آپدیت مرج نیازمند این بود که هر اعتبارسنج، پاداش‌های خود را تا آپدیت بعدی شبکه قفل کند.

اگرچه آپدیت مرج در سال 2022 اتفاق افتاد، اعتبارسنج‌ها اتریوم‌های خود را از سال 2020 استیک کرده‌اند و دارایی‌های خود را در معرض ریسک قرار داده‌اند. در همین زمان بود که زنجیره بیکن، با تکیه بر مکانیزم اثبات سهام منتشر شد.

بیشتر بخوانید: The Merge (ادغام) چیست؟ حرکت اتریوم به سمت اثبات سهام (PoS)

تاریخ آپدیت شانگهای اتریوم

آپدیت شانگهای اتریوم چه اهمیتی برای اعتبارسنج‌ها دارد؟

مهمترین پیشرفت این آپدیت برای اعتبارسنج‌ها این است که آنها بالاخره می‌توانند اتریوم‌هایی که استیک کرده‌اند را برداشت کنند.

بنابراین قرار است که تعداد نسبتا زیادی از اتریوم‌های قفل شده، آزاد شوند که بنظر تحلیلگران، این اتفاق زیاد خوشایند نخواهد بود.

البته برخی دیگر از تحلیلگران این اتفاق را خیلی بعید می‌دانند، زیرا اعتبارسنج‌ها بازدهی مناسبی برای استیک کردن دارایی‌های خود در پروتکل‌های دیفای می‌گیرند.

به علاوه، به این دلیل که اعتبار سنج‌ها می‌توانند آزادانه دارایی‌های خود را برداشت کنند، نباید نگران بود چون ممکن است دوباره بخشی از دارایی خود را برای مدت زمان نامشخصی قفل کنند و در اختیار شبکه قرار دهند.

اعتبار سنج‌هایی که مایل به خروج دارایی‌های استیک شده خود دارند، می‌توانند از چند طریق این کار را انجام دهند:

  • اولین و آسانترین روش، برداشت اعتبار است. در این روش پاداش سال‌های قبل به شما تعلق نمی‌گیرد و فقط اتریوم‌های خود را دریافت می‌کنید.
  • گزینه دوم که اختیار بهتری به شما می‌دهد، خروج کامل و Unstake کردن تمامی اتریوم‌ها (که حداقل باید 32 اتریوم باشد) است.

داستان هارد فورک لندن اتریوم (و تاثیر آن روی کارمزد تراکنش)

قابلیت‌های دیگر این آپدیت

طرح EIP-4895 کلیدی‌ترین طرح برای پیشرفت در هاردفورک شانگهای است اما چند EIP کوچک دیگر هم وجود دارد که به توسعه این شبکه کمک می‌کند.

هدف این EIPهای کوچک کاهش هزینه گاز یا تراکنش‌های شبکه است؛ توسعه‌دهنگان به علت فعالیت‌های زیادی که در شبکه دارند بسیار از این طرح بهره می‌برند.

یکی از این طرح‌ها شامل EIP-3651 می‌شود که پیشنهادی مبنی بر کاهش هزینه کارمزد در مقیاس بالا و ابعاد زیاد را می‌دهد.

باید توجه داشت که آپدیت شانگهای اتریوم در مقایسه با آپدیت مرج بسیار کوچک است اما همچنان اهمیت بسیار زیادی برای کسانی که دارایی خود را در شبکه‌های اتریوم استیک و قفل کرده‌اند، دارد.

سایر آپدیت‌های پروتکل اتریوم به احتمال زیاد در اواخر سال 2023 میلادی انجام می‌شود. تمرکز اصلی این آپدیت‌ها بر روی ایجاد 2 قابلیت است که در ادامه بیان می‌شود:

در آخرین طرح EIP که معروف به EIP-4844 است، قرار بود یک قابلیت به آپدیت شانگهای اتریوم اضافه شود که بعد از تجدید نظر تیم قرار بر تاخیر در اجرای این طرح شد

سوالات کلیدی

آپدیت شانگهای اتریوم چیست؟

در این آپدیت استیک‌کنندگان در شبکه اتریوم، می‌توانند بعد از مدت‌ سه سال دارایی‌های خود را برداشت کنند.

در آپدیت شانگهای چند اتریوم آزاد می‌شوند؟

تقریبا 16 میلیون کوین استیک شده‌اند که در مارس 2023 آزاد می‌شوند.

آپدیت شانگهای چه تاثیری بر قیمت اتریوم خواهد گذاشت؟

در این آپدیت قرار است که تعداد نسبتا زیادی از اتریوم‌های قفل شده، آزاد شوند که بنظر تحلیلگران، این اتفاق زیاد خوشایند نخواهد بود. البته برخی دیگر از تحلیلگران این اتفاق را خیلی بعید می‌دانند، زیرا اعتبارسنج‌ها بازدهی مناسبی برای استیک کردن دارایی‌های خود در پروتکل‌های دیفای دریافت می‌کنند.

‌جمع بندی

با توجه به نکاتی که گفته شد، آپدیت اتریوم شانگهای اتفاق بزرگی برای این بلاک چین است که البته به اندازه آپدیت مرج بزرگ نیست، اما همچنان اهمیت بسیاری برای کسانی که اتریوم‌های خود را استیک کرده‌اند دارد.

باید توجه داشت که در ماه مارس سال 2023 تعداد 16 میلیون اتریوم آزاد خواهد شد که این عرضه می‌تواند منجر به کاهش قیمت این کوین شود.

البته متغیرهای زیاد دیگری برای قیمت‌گذاری اتریوم وجود دارد که نباید از آنها چشم‌پوشی کرد

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
مهدی خان احمدی

مهدی خان احمدی

مهدی خان احمدی از سال 98 وارد بازارهای مالی شده و دانشجوی رشته اقتصاد است. تاکنون چندین دوره تحلیل تکنیکال گذرانده و به سبک‌های مختلف پرایس اکشن تسلط دارد. در حال حاضر در بازارهای بورس، فارکس و ارز دیجیتال معامله‌گری می‌کند.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی