توکن‌های PFP NFT (تصویر پروفایل)؛ محبوب‌ترین NFT های بازار!

هادی ابراهیمی
هادی ابراهیمی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
توکن‌های PFP NFT

توکن‌های تصویر پروفایل شبکه‌های اجتماعی از آن دسته‌ توکن‌های NFT است که طرفداران زیادی دارد.

اصطلاح PFP مخفف profile picture است که به NFT‌های با محتوای تصویر پروفایل اشاره دارد.

در این حوره تقریبا هیچ دسته‌ای از NFT ها مانند این توکن‌هایPFP NFT محبوبیت ندارند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع توکن NFT (توکن‌های تعویض‌ناپذیر)

منظور از تصویر پروفایل همان تصاویری است که در شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر و یا مسنجر‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنید. در حال حاضر رایج‌ترین نمونه این توکن‌ها مربوط به Bored Ape Yacht Club NFT است که به عنوان تصویر پروفایل مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

بیشتر بخوانید: چرا NFT میمون‌های بی‌حوصله (Bored Ape) اینقدر گران شدند؟!

با گذشت زمان، توکن‌های NFT‌ روز‌به‌روز تکامل بیشتری پیدا می‌کنند. در واقع توسعه دهندگان این گونه توکن‌ها، با نگاه به مشکلات دنیای پیرامون، به دنبال راه حل آن در دنیای متاورس جستجو می‌کنند.

با داغ شدن موج استفاده از توکن‌های PFP، اکنون تصاویر پروفایل شبکه‌های اجتماعی نیز به خودی خود جزئی از اکوسیستم بزرگ‌ توکن‌های دیجیتالی تصویر محور هستند. 

داستان از کجا شروع شد؟

ایده ارائه آواتار‌های دیجیتالی از پروژه‌ای با نام CryptoPunks آغاز شد.

این پروژه توسط دو نفر با نام‌های Matt Hall و John Watkinson در سال 2017 شکل گرفت. شرکت‌ آن‌ها با نام Larva Labs، هزاران تصاویر پیکسلی تصادفی را از افراد (Punk) مدل طراحی کرده‌اند. در این پروژه، آن‌ها این توکن‌های خاص و یکتای کریپتو را بازاریابی و حق مالکیت آن‌ها را برای فروش گذاشتند. 

تصاویر شخصیت‌هایی که نام Punk شناخته می‌شدند، هر کدام از نظر ظاهری، ویژگی‌های منحصر به‌فردی درون خود داشتند. از این رو، خریداران و مالکان این توکن‌ها، با توجه به شباهت‌های فردی و شخصیتی که بین خود و این کاراکتر‌ها پیدا می‌کردند، جذب آن شدند.

توکن‌های Cryptopunks
تعداد کل توکن‌ها و نوع طراحی‌ آن برای همیشه به صورت ثابت تنظیم شده است. حتی با وجود محبوبیت این کلکسیون، توکن‌های NFT جدیدی از آن Mint نخواهد شد.

در این کلکسیون، برخی از طرح‌های این کاراکتر‌ها به نظر یکسان هستند که به دفعات در داخل مجموعه به چشم می‌خورند. با این حال توکن‌های یکتای آن، که فقط یک طرح از آن‌ها در کل مجموعه وجود دارد بسیار نادر تلقی می‌شوند که در پی آن ارزش زیادی نیز دارد.

جالب است بدانید که Hall و Watikinson از استاندارد توکن‌های ERC20 برای این پروژه استفاده کرده‌اند. در واقع، زمانی که آن‌‌ها در حال طراحی این پروژه بودند، خبری از استاندارد ERC721 نبود.

البته برای نزدیک شدن به ویژگی‌های مورد نظر، آن‌ها تغییرات زیادی را روی قرارداد هوشمند استاندارد ERC20 اعمال کردند. مثلا امکان انجام معاملات اعشاری توکن برای آن میسر نیست. 

می‌توان گفت این پروژه یکی از دلایل خلق استاندارد ERC 721 در شبکه اتریوم بود. در این استاندارد خلق توکن‌های NFT در چارچوب یک استاندارد مشخص تعیین می‌شود. اکنون با وجود استاندارد ERC721، می‌توان توکن‌های NFT با عملکردهای متفاوت و منحصر به‌فردی نسبت به سایر توکن‌ها ایجاد کرد.

‌موفقیت پروژه CryptoPunk الهام بخش ظهور پروژه‌های زیادی شد. پس از این پروژه، سازندگان آن، Hall و Watkinson به سراغ ساخت پروژه Meebits رفتند. در این پروژه کاراکتر‌های سه بعدی یکتا و قابل معامله وجود دارد. این مجموعه نیز از نظر عملکردی دقیقا مشابه Cryptopunk بود. 

در آوریل سال 2022، حداقل قیمت یک توکن Cryptopunk حدود 62 اتریوم معادل 111,600 دلار بود که با توجه به گزارش CoinGecko در این مجموعه، ارزان‌ترین توکنی بود که می‌توان خریداری کرد.!

پروژه Meebits نیز از نظر قیمتی موفقیت‌هایی داشت اما به پای Cryptopunk نرسید. در هر صورت در این پروژه نیز حداقل قیمت یک توکن NFT آن حدود 6 اتریوم معادل 10,800 دلار ارزش دارد.

متاورس و توکن‌های NFT

احتمالا تاکنون کلمه متاورس را شنیده‌اید، این دنیا ترکیبی از دنیای واقعی و مجازی است.

در واقع دنیای فراتر از واقعیت که در آن شما می‌توانید با تکنولوژی‌های واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) به اکتشاف آن بپردازید.

اما نقش PFP در دنیای متاورس چیست؟ با داشتن توکن‌های تصویر پروفایل شما می‌توانید هویت خودتان را با آن بیان کنید. در متاورس شما به جای تصاویر مصنوعی، از تصاویر پروفایل دیجیتالی NFT محور بهره می‌برید.

در چنین دنیایی، شما چه در یک فروشگاه مشغول خرید باشید و چه در حال انجام یک بازی آنلاین چند نفره، تصویر پروفایل NFT شما می‌تواند بیانگر حالات روحی و شخصیت شما باشد. 

تاییدیه توییتر برای توکن‌های PFP

اتصال بین تصاویر دیجیتالی توکن‌های NFT و تصاویر پروفایل شبکه‌های اجتماعی زمانی شکل محکم‌تری به خود گرفت که توییتر اعلام کرد کاربرانی که از توکن‌های NFT برای تصاویر پروفایل‌شان استفاده می‌کنند را تایید می‌کند.

NFT در توییتر
کسانی که صاحب این توکن‌ها هستند یک نوار شش ضلعی خاص از سمت توییتر دریافت می‌کنند. البته کسانی که فقط تصاویر این توکن‌ها را کپی کنند شامل دریافت چنین امتیازی نمی‌شوند.

در زمان نوشتن این مقاله، این قابلیت فقط برای مشترکین Twitter Blue با همکاری OpenSea محدود شده است و باید دید در آینده در شبکه‌های اجتماعی دیگر چه اقداماتی برای آن اتخاذ خواهد شد.

بیشتر بخوانید: روش خرید NFT (روی پلتفرم Opensea)

ظهور پروژه Bored Apes

موفق‌ترین نوع تو‌کن‌های PFP NFT که در آوریل سال 2021 رونمایی شده‌اند، Bored Ape یا به اختصار BAYC نام دارد. این مجموعه توسط Yuga Labs خلق شده است.

این کلکسیون عناصر زیادی را از CryptoPunk قرض گرفته. در این مجموعه 10,000 توکن یکتای NFT وجود دارد که از نظر کیفیت و عناصر کمیابی خاص و ویژه هستند.

اما این کلکسیون یک روش خلاقانه را نسبت به نمونه‌های قبلی در پیش گرفت، با مالکیت توکن‌های این مجموعه، شما امتیازات ویژه‌ای دریافت خواهید کرد. مثلا مالکان این توکن‌ها گاهی اوقات سایر توکن‌های NFT هدیه می‌گیرند. بعد از گذشت زمان، شما یک توکن NFT سگ دریافت می‌کنید که بیانگر Bored Ape Kennel Club است.

NFT میمون‌های بی‌حوصله
مالکان این توکن‌ها حتی یک توکن سروم دریافت می‌کنند، این سروم به آن‌ها اجازه می‌دهد تا یک توکن اختصاصی با ویژگی‌های مورد نظر را در کلکسیون MAYC ضرب (Mint) کنند.

لازم به ذکر است کسانی که مالک توکن‌های کلکسیون اصلی یعنی BAYC هستند، می‌توانند در سرور اختصاصی دیسکورد مالکان این توکن فعالیت کنند. تیم سازنده این کلکسیون، این ایده را به عنوان مدل کلوب توصیف کرده‌ است، هدف آن‌ها صرفا ارائه یک توکن نیست بلکه عضویت مالکان آن در یک جامعه مرتبط با آن نیز اهمیت دارد.

شاید مهم‌ترین مزیت توکن‌های BAYC این است که صاحبان آن‌ها برروی تصاویر توکن‌های NFT مالکیت تجاری خواهند داشت. از این رو، هر کاری که بخواهند می‌توانند با آن انجام دهند که شامل کسب درآمد از محتوای آن یا استفاده به عنوان کالا نیز می‌شود.

سرمایه‌گذاران این کلکسیون از جمله Samsung Next می‌گویند، با این مدل حقوقی، توسعه دهندگان این کلکسیون توانسته‌اند مدل‌های سنتی محتوای رسانه‌ای را به چالش بکشند.

برند‌های رسانه‌ای مرسوم برای متوقف کردن مشتریان‌شان از استفاده از محتوای این رسانه‌ها در جهت اهداف تجاری به سختی تلاش می‌کنند. اما کاری که توسعه دهندگان این کلکسیون انجام داده دقیقا برعکس این رسانه‌ها بوده است.

آن‌ها همه محدودیت‌های مربوط به حقوق تجاری و معنوی توکن‌ها را به مشتریان‌شان واگذار کرده‌اند. البته آن‌ها برای برندسازی و محبوبیت برندشان دست به چنین کاری زده‌اند.

البته دلیل چنین قیمت‌های نجومی را باید در توجه سلبریتی‌های بزرگی چون Eminem، Jimmy Fallon، Madonna و بسیاری دیگر در خرید و هولد این توکن‌ها جستجو کرد. 

اما داستان این مجموعه به اینجا ختم نمی‌شود، در مارس سال 2020، تیم توسعه دهنده این پروژه یعنی Yuga Labs مالکیت معنوی کلکسیون‌های CryptoPunk و Meebits را خریداری و اعلام کرد همه حقوق تجاری آن را به هولدر‌های آن منتقل می‌کند.

این مسئله باعث شد تا کلکسیون‌های قدیمی نیز از مدل کلوب این پروژه بهره‌مند شوند. تیم Yuga اعلام کرده است که آن‌ها در مورد کار‌هایی که هولدر‌های این توکن‌ها با آن انجام می‌دهند بسیار هیجان زده‌اند.

با موفقیت این مدل جدید و محبوبیت فراوان آن، اکنون شما می‌توانید پروژه‌های زیادی را با مدل PFP NFT بیابید. برخی از مهم‌ترین پروژه‌هایی که پس از Bored Apes به موفقیت رسیده‌اند کلکسیون‌های World Of Women و Moonbirds را می‌توان نام برد.

بیشتر بخوانید: با گرانترین NFT موجود در بازار آشنا شوید!

از کجا شروع کنیم؟

اگر قصد ورود به دنیای NFT به خصوص توکن‌های PFP را دارید، بهترین نقطه شروع می‌تواند استراتژی Mint باشد.

برای این کار شما باید از همه ایردراپ‌ها (Air drop) و رویداد‌های Mint بلاکچینی آگاه شوید. در مرحله بعد با یافتن ایردراپ‌ها، باید در مورد هر یک از آن‌ها به خوبی تحقیق کنید.

اگر از شرایط و ارزش پروژه مطمئن هستید در گام آخر باید زمان‌بندی آن را بررسی و خود را برای آن آماده کنید. مطمئن شوید در دقایق اول رویداد در آن شرکت خواهید کرد. پس از شرکت در این رویداد و خرید توکن‌های NFT، نوبت به برداشت سود و پاداش زحمت‌هایتان می‌رسد.

شما باید آماده فروش توکن‌های خود به کسانی باشید که مایل هستند توکن‌های پروژه را با قیمت بالاتری خریداری کنند. معمولا با قرار دادن توکن‌ها در پلتفرم‌های NFT مانند OpenSea می‌توانید به مقصود خود برسید.

نتیجه گیری

دنیای کریپتو به خصوص توکن‌های NFT‌ با شایعات و موج‌های اجتماعی تغذیه می‌شود. اگر قصد سرمایه‌گذاری یا هولد توکن‌های PFP را دارید باید بدانید که فروش این توکن‌ها کار چندان آسانی نیست.

آن‌ها مشابه آثار هنری فیزیکی هستند اما چیز نیستند که شما بتوانید به راحتی و در مدت زمان کوتاه بفروشید. اگر فکر می‌کنید به زودی به سرمایه‌ای که برای آن اختصاصی می‌دهید، نیاز پیدا کنید بهتر است از خرید آن‌ها بپرهیزید. 

اما اگر به دنبال چیزی هستید که با شما حرف بزنید و از داشتن و دیدن آن لذت ببرید، در دنیای توکن‌های NFT، این توکن‌ها می‌توانند گزینه مناسبی باشند. با این حال، با توجه به موج شبکه‌های اجتماعی و قیمت‌های نجومی این توکن‌ها، در دراز مدت ممکن است دچار ضرر و زیان هنگفتی شوید.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
صرافی خارجی کوینکس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
هادی ابراهیمی

هادی ابراهیمی

برنامه نویس بلاکچین و علاقمند به بازار‌های مالی به ویژه کریپتو. فعالیت تخصصیم در کریپتو رو با برنامه نویسی قرارداد‌های هوشمند آغاز کردم و در این مسیر برای یادگیری هر چه بیشتر بلاکچین و متاورس تلاش می‌کنم
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب