سهام‌گذاری ارزهای دیجیتال چیست؟

سهام‌گذاری ارزهای دیجیتال

سهام‌گذاری ارزهای دیجیتال فرآیند قفل‌کردن دارایی‌ها در شبکه‌های مبتنی بر اثبات سهام برای پشتیبانی از امنیت بلاک چین، ارتقاء کارایی و بهبود مقیاس‌پذیری در پردازش تراکنش‌هاست.

سهام‌گذاری (staking) یکی از راه‌های محبوب برای کسب درآمد منفعل (passive income) از دنیای ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. برای این کار، سهام‌گذاران بخشی از ارزهای دیجیتال خود را در شبکه بلاک چین مبتنی بر اثبات سهام (proof of stake) «قفل» می‌کنند تا براساس اعتبار دارایی، تراکنش‌ها را پردازش و بلاک جدید ایجاد کنند. در ازای فرآیند اعتبارسنجی، سهام‌گذارها یا همان اعتبارسنج‌ها (validators) درصدی سود دریافت می‌کنند.

نکاتی که باید در مورد سهام‌گذاری ارزهای دیجیتال بدانید

 • سهام‌گذاری جایگزینی برای مدل استخراج (mining) در شبکه‌های مبتنی بر اثبات کار (proof of work) است. در مقایسه با ماینینگ، سهام‌گذاری تجهیزات اولیه بسیار کمتری لازم دارد، مقرون‌به‌صرفه‌تر است و با مصرف انرژی بسیار کمتر نسبت به فرآیند استخراج، با محیط‌ زیست نیز سازگارتر است.
 • سهام‌گذاری ارزهای دیجیتال می‌تواند با کاهش عرضه کوین یا توکن، ارزش دارایی را افزایش دهد. سهام‌گذاری درواقع نوعی ارائه خدمات به اکوسیستم از طریق کمیاب‌کردن توکن‌هاست و خاصیت ضدتورمی دارد.
 • سهام‌گذاری حق رأی برای سهام‌گذارها فراهم می‌کند. می‌توان از توکن‌های سهام‌گذاری‌شده برای مشارکت در شیوه حاکمیت و تصمیم‌گیری بلاک چین‌های مبتنی بر اثبات سهام استفاده کرد. به‌عبارت دیگر، سهام‌گذاری ارزهای دیجیتال مشابه با داشتن سهام شرکت‌های واقعی است که به شما حق رأی در شرکت را می‌دهد.
 • سهام‌گذاران در ازای دارایی‌هایی که قفل می‌کنند، درصد مشخصی سود دریافت خواهند کرد. بسته به پروتکل اجماع بلاک چین و میزان کوین سهام‌گذاری سایر اعتبارسنج‌ها، میزان سود سهام‌گذارها نیز معمولاً از 4 تا 20 درصد متغیر است.
 • انتخاب سهام‌گذاران به‌صورت تصادفی است و هیچ نهاد واحدی کنترل انحصاری شبکه‌های اثبات سهام را در دست ندارد. البته در نظر داشته باشید که هرچه کوین بیشتری در شبکه قفل کنید، احتمال اینکه به‌عنوان اعتبارسنج انتخاب شوید و پاداش بلاک را از آنِ خود کنید، بیشتر خواهد بود.
 • سودی که سهام‌گذاران دریافت می‌کنند به‌طور معمول در قالب همان کوین یا توکنی که سهام‌گذاری کرده‌اند، پرداخت می‌شود. البته در برخی از بلاک چین‌ها، نوع توکن پاداش با توکن سهام‌گذاری‌شده متفاوت است.
 • در برخی از بلاک چین‌ها شما می‌توانید هر زمان که مایل بودید، دارایی‌های خود را فوراً از شبکه خارج کنید؛ اما اکثر شبکه‌ها تا مدت‌زمان مشخصی به شما اجازه برداشت داراییتان را نمی‌دهد. این امر می‌تواند مشکلات بالقوه‌ای ایجاد کند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.
 • دارایی‌های قفل‌شده در شبکه علاوه بر تضمین سابقه و اعتبار سهام‌گذار، روشی برای جریمه‌کردن نودهای خرابکار نیز محسوب می‌شود. هرگونه ایجاد اختلال یا مغایرت در داده‌های شبکه، نود را با جریمه اسلشینگ (slashing) روبه‌رو می‌کند که درواقع کسرشدن بخشی یا همه سرمایه‌ اعتبارسنج است. این روش برای جلوگیری از عملکرد ضعیف یا نادرست نودها و تضمین امنیت کلی شبکه در نظر گرفته می‌شود.

خطرهای بالقوه سهام‌گذاری ارزهای دیجیتال

 • نوسانات شدید قیمت و احتمال کاهش ارزش دارایی‌های دیجیتال یکی از خطرهای بالقوه سهام‌گذاری است. درصورتی که بلاک چین از شما بخواهد برای مدت‌زمان مشخصی دارایی خود را قفل کنید و در این بین ارزش دارایی دچار افت شود، به‌راحتی سرمایه خود را از دست خواهید داد و حتی سود حاصل از سهام‌گذاری نیز گاهی نمی‌تواند این ضرر را جبران کند.
  مسئله زمان در سهام‌گذاری ارزهای دیجیتال
  یکی از مشکلات بالقوه سهام‌گذاری، مدت‌زمانی است که مجبور به قفل‌کردن دارایی‌های خود هستید.
 • سهام‌گذاری ارزهای دیجیتال شبیه به قفل‌کردن دارایی در حساب بانکی برای دریافت سود است. همان‌‌طور که بانک‌ها برای پرداخت سود از شما می‌خواهند دارایی خود را برداشت نکنید، در بسیاری از بلاک چین‌ها نیز سرمایه شما باید برای مدت‌زمان مشخصی در شبکه قفل‌شده بماند. این امر می‌تواند جلوی انجام سایر فعالیت‌های مالی در بلاک چین موردنظر را بگیرد و نقدینگی شبکه را تحت تأثیر قرار دهد.
 • همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، روش اسلشینگ اقدامی در جهت اطمینان از عملکرد صحیح نودهاست. با این حال، همین امر می‌تواند به یکی از خطرهای سهام‌گذاری تبدیل شود، زیرا حتی نواقص غیرعمدی در اجرای نود سهام‌گذاری نیز می‌تواند منجر به کسر سرمایه شما شود.
 • اگر قصد سهام‌گذاری در استخرهای سهام‌گذاری و پلتفرم‌های شخص ثالث را داشته باشید، احتمالاً بخشی از پاداش سهام‌گذاری شما به‌عنوان کارمزد سهام‌گذاری توسط صرافی یا استخر سهام‌گذاری اخذ می‌شود. این هزینه برای تداوم عملکرد پلتفرم دریافت می‌شود و در پلتفرم‌های مختلف درصدهای مختلفی دارد. در ادامه، با استخرهای سهام‌گذاری بیشتر آشنا می‌شویم.

استخرهای سهام‌گذاری

فرآیند سهام‌گذاری به دانش فنی کاملی در خصوص راه‌اندازی نود سهام‌گذاری و بارگیری کل بلاک چین نیاز دارد و هرگونه بی‌دقتی می‌تواند هزینه زیادی برای شما در بر داشته باشد؛ اما استخرهای سهام‌گذاری نیز ایجاد شده‌اند تا این فرآیند را برای کاربران بسیار ساده‌تر کنند.

حتی اگر تمایلی به راه‌اندازی نود سهام‌گذاری ندارید، فقط کافی است به یک پلتفرم معتبر استخر سهام‌گذاری (staking pool) رجوع کنید، میزان کوینی را که قصد سهام‌گذاری دارید انتخاب کنید و سپس دکمه تأیید را بزنید تا به میزان کوینی که وارد استخر سهام‌گذاری می‌کنید، پاداش دریافت کنید. همچنین، بسیاری از صرافی‌های دیجیتال خدمات سهام‌گذاری ارائه می‌دهند تا کاربران بتوانند با هر میزان کوین وارد فرآیند سهام‌گذاری ارزهای دیجیتال شوند.

استخرهای سهام‌گذاری پلتفرم‌هایی ویژه برای ترکیب سرمایه سهام‌گذاران هستند؛ بنابراین، با کمترین میزان دارایی نیز می‌توانید در فرآیند سهام‌گذاری ارزهای دیجیتال شرکت کنید و سود به دست آورید.

توجه داشته باشید که سود دریافتی شما به میزان کوینی که سهام‌گذاری می‌کنید، بستگی دارد. هرچه کوین بیشتری در این فرآیند وارد کنید، سود بیشتری نیز دریافت خواهید کرد.

سهام‌گذاری یکی از بهترین روش‌ها برای کسب درآمد منفعل در بازار ارزهای دیجیتال است.

کوین‌هایی که می‌توان سهام‌گذاری کرد

در حال حاضر، دارایی‌های دیجیتال بسیاری قابلیت سهام‌گذاری دارند. با این همه، شما باید ارزیابی کنید که آیا کوینی که برای سهام‌گذاری انتخاب می‌کنید می‌تواند در طولانی‌مدت سهام‌گذاری مناسبی باشد یا خیر.

خبر خوب این است که بسیاری از کوین‌های برتر بازار قابلیت سهام‌گذاری دارند. در ادامه، به چهار مورد از این کوین‌ها اشاره می‌کنیم:

 • اتریوم: اتریوم اولین رمزارزی بود که بلاک چین قابل‌برنامه‌ریزی برای ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز ارائه داد. فرآیند اثبات سهام با اتریوم مطرح شد؛ با این حال، این شبکه هنوز به‌طور کامل بر مبنای اثبات سهام کار نمی‌کند و در مرحله گذار از اثبات کار به اثبات سهام قرار دارد. برای سهام‌گذاری در این شبکه به حداقل 32 واحد اتر احتیاج دارید.
 • کاردانو (ADA): کاردانو نیز یکی دیگر از ارزهای مشهوری است که حتی از نظر توسعه نیز مبتنی بر اجماع اکثریت اعضای جامعه (peer review) است و با ارائه سازوکار اجماع اثبات سهام تلاش دارد مقیاس‌پذیری و تمرکززدایی شبکه را گسترش دهد. در این بلاک چین می‌توانید علاوه بر راه‌اندازی نود سهام‌گذاری شخصی، در استخرهای سهام‌گذاری نیز شرکت کنید.
 • سولانا (SOL): درصورتی که از کیف پولی با پشتیبانی از سهام‌گذاری سولانا استفاده می‌کنید، می‌توانید به‌راحتی از خدمات پلتفرم‌های سهام‌گذاری این شبکه بهره ببرید. در این پلتفرم‌ها فقط کافی است اعتبارسنج (استخر) موردنظر خود را انتخاب کنید و مشخص کنید قصد سهام‌گذاری چه مبلغی از توکن SOL را دارید.
 • پولکادات (DOT): پولکادات نیز یکی دیگر از پروتکل‌های مبتنی بر سهام‌گذاری است که به بلاک چین‌های مختلف اجازه می‌دهد با یکدیگر تعامل و همکاری داشته باشند. برای راه‌اندازی نود شخصی پولکادات به 120 واحد کوین احتیاج خواهید داشت. با توجه به اینکه در حال حاضر نزدیک به 23 هزار اعتبارسنج در شبکه فعال هستند، هرچه کوین بیشتری وارد فرآیند سهام‌گذاری کنید، شانس بیشتری برای اعتبارسنج‌شدن و دریافت پاداش دارید.

توجه داشته باشید که کوین‌های قابل‌سهام‌گذاری محدود به موارد فوق نمی‌شوند.

سخن پایانی

سهام‌گذاری می‌تواند روش سودمندی برای واردکردن سرمایه بلااستفاده به بازار و کسب سود و پاداش باشد. علاوه بر این، با سهام‌گذاری می‌توانید در فرآیند حاکمیت و تصمیم‌گیری شبکه‌های بلاک چین نیز شرکت کنید.

سهام‌گذاری ارزهای دیجیتال شبیه به سپرده‌گذاری در حساب‌های بانکی و کسب سود از طریق این سپرده‌گذاری است. این فرآیند می‌تواند روشی نسبتاً کم‌هزینه و منفعل برای افزایش میزان دارایی شما باشد. اما اگر قصد ورود به این حوزه را دارید، حتماً تحقیق و بررسی بیشتری روی کوین موردنظر خود انجام دهید.

توجه داشته باشید که قوانین سهام‌گذاری ارزهای دیجیتال در شبکه‌های مختلف فرق دارد. همچنین، پیش از هر اقدامی سعی کنید با تمام خطرهای احتمالی این روش آشنا و سپس وارد گود شوید.

منبع: Businessinsider

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • معاملات بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، تتر و... در برابر ریال و دلار
عضویت فوری
مزدکس (پلتفرم جدید)
 • صرافی حرفه‌ای برای ترید ارز دیجیتال
 • بدون نگرانی از تحریم
 • سرعت بالا و نرم‌افزار قوی
 • تیم حرفه‌ای و با تجربه در بازارهای مالی
 • 10 درصد تخفیف کارمزد بگیرید
عضویت فوری

اگر مایل به مطالعه بیشتر درباره ارز دیجیتال هستید، پیشنهاد می‌کنیم کتاب "ارز دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول" را در اینجا دانلود کنید و بخوانید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تکلیف ماینرهای اتریوم بعد از اتریوم ۲.۰ چیست؟

پس از اینکه اتریوم ۲.۰ با پروتکل اثبات سهام‌اش راه‌اندازی شود، استخراج‌کنندگان اتریوم به بن‌بست می‌خورند؟ هنگامی که اتریوم تبدیل به یک بلاک چین اثبات سهام شود، چه اتفاقی برای…
بیشتر بخوانید

بررسی و آموزش سایت اکسپلورر اتریوم: اتر اسکن (Etherscan)

اتر اسکن (با آدرس Etherscan.io) برترین مرورگر بلاک چین اتریوم است. این مرورگر برای تسهیل شفافیت و قابلیت دسترسی به بلاک چین اتریوم ایجاد شده است و منبعی جامع برای…
بیشتر بخوانید

آنچه باید در مورد سرمایه‌گذاری در دیفای بدانید

افزایش خارق‌العاده قیمت بیت کوین از سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰، از سال گذشته تاکنون سرتیتر اخبار حوزه ارزهای دیجیتال بوده است. با این حال، سال ۲۰۲۰ شاهد رشد صنعت…
بیشتر بخوانید

بلاک چین آوالانچ (Avalanche) چیست؟

در این مطلب قصد داریم نگاهی به جزییات بلاک چین آوالانچ (Avalanche) داشته باشیم بلاک چین آوالانچ (Avalanche) تلاش دارد بدون کاهش میزان تمرکززدایی، مقیاس‌پذیری شبکه‌های غیرمتمرکز را بهبود ببخشد.…
بیشتر بخوانید